Sharon wil regering met Arbeidspartij BUITENLAND Ineens wemelt het van de agenten op de RER-D Dreiging terreur leeft niet bij Europese burger 'Al-Muthanna merkt nog weinig van buitenlanders' Proces Milosevic voor zestiende keer uitgesteld Zoon Reagan op Conventie Democraten Afrikaanse vluchtelingen op Sicilië Bloedige stierenrennen Pamplona liland: Nieuw val vogelgriep (OK - De Thaise autoritei- ebben gisteren twee nieu- vallen van de gevreesde vriep gemeld. De ziekte op in de centraal gelegen ncies Pathum Thani en ,S on Sawan. Meer dan drie- erd kippen zijn al uit voor- eruimd. Vorige week te Bangkok ook al melding ier nieuwe gevallen van co 5N1 -virus, dat ook men- ek kan maken. ordaanklacht en Fourniret v - De Franse seriemoor- nr ir Michel Fourniret is offi- tangeklaagd wegens de e ichting van en moord op n ;:jarige Belgische meisje d- ieth Brichet in 1989. Dat te de procureur des Ko- van Namen gisteren be- De Franse boswachter tot dusver slechts be- i y jigd van ontvoering. Nu tffelijke resten van Brichet pgegraven bij Fournirets eitje in de Franse Arden- ;an justitie hem ook in 3ei van beschuldiging stellen is moord. jdplan uitstel jkiezingen VS incton - De Amerikaanse iteiten bereiden voor het van een ernstige terroris- aanslag, uitstel van de izingen voor. Het week- lewsweek bericht komen- ek dat de regering nood- - egelen treft voor de ver- Vgen die voor 2 november gepland. In het geval van tanslag kort voor die da- wordt de volksraadpleging ïoven. chtauto ramt ning: 17 doden rawa - Een Indonesische ift is zondag vroegtijdig Wigd in een drama. Zeker Tóen mëiïsen kwamen om ven toen een met cement en beladen truck een huis e in de buurt van de stad irawa, waar een trouwerij gevierd. Nog eens twaalf jen raakten gewond. De ;gom en de bruid ont- 5n aan de dood. Het on- gebeurde toen de vracht- n ii pech kreeg tijdens de ied nming van een steile hei gel npak onzedelijk (lede vrouwen In Iran lijkt de politie meer jacht te maken op ,m lelijk geklede vrouwen. Bmannen en -vrouwen (in irs) doen invallen in win- itra in Teheran. Volgens tuigen hebben zij zondag dien jonge vrouwen opge- lie niet volgens de islami- E ivoorschriften waren ge- Ei Ook heeft de politie 1de- tukken uit boetieks en Jij ?ls in beslag genomen om- e te doorschijnend of te (tel Palestijnse rkiezingen llab - De Palestijnse ver- IgetT zijn met drie maan- )f litgesteld. Ze zullen nu in nber worden gehouden, eeft de Palestijnse premier gisteren gezegd. De ver- igen zouden in augustus [uien. Palestijnse wetgevers ^|en daarop aangedrongen in enkele burgemeesters ainnen komen die door de ijnse Autoriteit waren be id en een eind te kunnen n aan vermeende corrup- er verdachte slagen Madrid De Spaanse politie •teren weer een man akt wegens mogelijke be- Jnheid bij de bomaansla- kMadrid op 11 maart. Het im een Spanjaard van Ma- ise komaf. De 32-jarige tmeb Hammadi Afandi 'gepakt in Leganes, een tad van Madrid. Tot nu ijn ongeveer vijftig, vooral uk 'kkaanse, mannen opge- in verband met de aansla at Bij de aanslagen op 11 na tkwamen 190 mensen 1O1 em) jden bij aanval enhuis Najaf - Bij een aanval gisteren tn ziekenhuis in de Iraakse fejaf zijn vier van de 45 diers om het leven geko- ADe aanval begon, nadat Tkaanse militairen zich Nn nabijgelegen basis had- f ruggetrokken. Leden van be politie en leger wis te aanval af te slaan. Bij an- pcidenten in Irak vielen illende doden. Zuidelijk ïgdad werd een functio- n de Badr Brigade 'schoten. In Basra werd jênnitische geestelijke ^schoten. Frankrijk geschokt na mogelijke bedreiging en mishandeling jonge vrouw met kind door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De RER-D op maandagmorgen in de Noord-Parijse banlieu. Het is nu druk in de wagons. Het wemelt van de politieagenten die elke passagier ondervragen waar hij of zij afgelopen vrijdagochtend was. Die morgen werd op de spoorlijn de 23-jarige Marie door zes mannen jaar toegetakeld, beroofd en met hakenkruisen beklad. Haar 13 maanden oud dochtertje werd met wandelwagen en al het perron op gegooid. Ze viel met haar hoofdje op het asfalt maar mankeerde wonder boven wonder niets. De politie probeert mensen te vinden die tot het gezelschap reizigers behoorden dat on danks het geschreeuw van Marie en haar zes belagers geen vinger uitstak om de jonge vrouw te helpen. De interviews leveren niets op. Rond het middaguur heeft zich nog steeds niemand bij de politie gemeld als ge tuige van de antisemitische wandaad die Frankrijk in zijn greep heeft. Het land is zich doodgeschrokken. Van links tot rechts putten politici en gezagsdragers zich in dramatische veroordelingen uit. 's Avonds houden communisten en socialisten - apart, zoals gebruikelijk - protestbetogin gen. Er blijkt een staatssecretaris voor slacht offers van geweldsmisdrijven te bestaan. De ze heeft maandagochtend een lang gesprek met het slachtoffer en verklaart na afloop dat Marie een trauma aan het gebeuren heeft overgehouden. De regionale trein RER-D heeft een ongunsti ge naam. Als je de reizigers mag geloven, is het dag in, dag uit een bende van jewelste. Er wordt op klaarlichte dag geroofd, de beledi gingen vliegen over en weer, pocherige jonge ren met voeten op de bank en niemand die er iets van durft te zeggen. In de trein hebben de schreeuwers het voor het zeggen. Camera's staan alleen op de stations, in de trein zouden ze toch maar vernield worden. Politie of surveillancepersoneel van de spoor wegen is normaal in geen velden of wegen te bekennen. „Die zie je alleen maar op de sta tions, bij voorkeur in Parijs zelf. Niemand wil zijn dienst lopen in de banlieu. Op de stations word je om de haverklap aangehouden en ge fouilleerd. Tenminste, als je er Arabisch uit ziet", zegt Ahmed. In de treinen van RER-D zijn de passagiers op zichzelf aangewezen. Het gebeurt hoogst zel den dat een medereiziger ingrijpt. Sabrina heeft het een keer meegemaakt. Een dief pro beerde haar tasje te pikken. Een van haar vin gers werd daarbij gebroken en wekenlang heeft ze met blauwe plekken rondgelopen. „Gelukkig begonnen een paar vrouwen te schreeuwen. Een van hen heeft nog op de alarmknop gedrukt om een conducteur te waarschuwen. Maar niemand van de aanwe zige mannen greep in." Een van de weinige conducteurs die bereid is te praten zucht: „RER-D? Dat is een rijdend getto. Een weerspiegeling van het geweld in de samenleving." Zelf is hij een keer bedreigd met een mes. Een advies aan de reizigers? .Altijd vooraan instappen. Hoe verder je naar achteren gaat, hoe groter de kans op ellen de." De aanval op Marie zou moeiteloos in dat lange rijtje kunnen worden opgenomen, ware het niet dat de agressie die vrijdag in een paar seconden een öndere wending nam. Bij het doorsnuffelen van haar rugzak stuitte een van de overvallers op een verouderd 1 identiteitsbewijs. „Ze woont in het zestiende arrondissement. Daar wonen alleen maar jo den". schreeuwde hij. Het was het sein voor de andere vijf om in razernij te ontsteken. Marie, die al een tijd elders woont en overi- gens ook niet joods is, was plotsklaps dertien lange minuten een jodin geworden. Haar kle-' ren werden van haar lijf gerukt, een van de aanvallers sneed met een mes een pluk haar van haar hoofd en een ander kliederde drie hakenkruisen op haar buik. Maar niemand in, de trein die iets heeft gezien. „Het doet den ken aan de tijd dat het land toestond dat de politie joden uit hun huizen sleepte en ver volgens net deed alsof ze niet wist wat hun bestemming was", luidde het bittere com mentaar van de krant Libération. tel aviv/gpd-anp-rtr - De Israë- lische premier Sharon en de lei der van de Arbeidspartij Peres lij ken op weg naar de vorming van een regeringscoalitie. Ze willen samenwerken om een Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook door te zetten. Sinds het vertrek van de ultra rechtse Nationale Unie en een deel van de Nationaal Religieu ze Partij beschikt de regering over de steun van nog maar 59 van de 120 leden van de Knes set, het parlement. Sharon heeft de Arbeidspartij nodig om zijn losmakingsplan uit te voe ren. Dat voorziet in een terug trekking uit de Gazastrook en een klein deel van de Westelijke Jordaanoever, en de ontmante ling van de Israëlische neder zettingen in de geëvacueerde gebieden. Het belangrijkste probleem voor Sharon bij het coalitie- overleg is het sterke verzet bin nen zijn eigen partij, de Likud, tegen de toetreding van de Ar beidspartij. Vooral het deel van de fractie dat zich met hand en tand verzet tegen het losma kingsplan, kan voor moeilijkhe den zorgen. De leider van de dissidenten, minister zonder portefeuille Landau, heeft een protestbijeenkomst georgani seerd die werd bijgewoond door tien fractieleden en onge veer vijftig partijactivisten. Daarnaast kan Sharon protest verwachten van de ministers Shalom (buitenlandse zaken) en Netanyahu (financiën) als hun portefeuilles naar verte genwoordigers van de Arbeids partij zouden gaan. Vooral Shalom maakt zich zorgen, om dat Peres de aangewezen kan didaat lijkt voor buitenlandse zaken. De verwachting is dat Sharon een uitweg zal proberen te vinden door de Arbeidspartij extra portefeuilles aan te bie^ den als die afziet van buiterr- landse zaken en financiën. Toetreding van de Arbeidsparty zal automatisch leiden tot het vertrek van het deel van de Na tionaal Religieuze Partij dat vo rige maand niet is opgestapt. Ook een deel van de leden van de Arbeidspartij voelt niets voor wat zij zien als het kunstmatig overeind houden van de rege-, ring-Sharon. Zij zien het liefst zo snel mogelijk nieuwe verkie zingen. Overigens staat zowel de Likud als de Arbeidspartij in de opiniepeilingen op verlies Beide partijen vormden tussen begin 2001 en eind 2002 voor het laatst een coalitie. Gisteren kwam het opnieuw tot gewelddadigheden op de Gaza strook. Een gehandicapte Pales tijnse man van 75 jaar werd in de ochtend gedood als gevolg van de verwoesting van zijn huis door de Israëlische bezet tingsmacht. bag dad/anp - De inwoners van de Zuid-Iraakse provincie Al- Muthanna hebben niet het ge voel dat de Nederlandse of Ja panse militairen, die in het ge bied zijn gestationeerd, zich be zighouden met substantiële ac tiviteiten. Dat zei de gouver neur van Al-Muthanna gisteren in het Iraakse dagblad al-Sabah. Verder zegt de bestuurder in de krant teleurgesteld te zijn over de Japanse opbouwactiviteiten. Die zijn volgens Hassan slechts beperkt gebleven tot wat scho len en ziekenhuizen. De humanitaire werkzaamhe den van het Japanse leger zijn recent beperkt als gevolg van het oplaaiend geweld. Zo ont plofte vorige maand een auto bom en waren er verscheidene schietincidenten. Volgens de gouverneur zijn mensen van buiten de provincie verant woordelijk voor het geweld. Hij zei dat vijf Saudiërs in verband met de aanslagen zijn aange houden. Het Nederlandse ministerie van defensie herkent zich absoluut niet in de kritiek van de gouver neur. De circa 1300 Nederland se militairen hebben veel ge daan voor de veiligheid en de stabiliteit van de provincie, al dus de woordvoerder van de Landmacht. „Maar wat een rol kan spelen is dat de Nederland se eenheid op het ogenblik in een overgangsfase verkeert. Nu worden taken steeds meer ge delegeerd aan de Iraki's zelf. Het kost misschien even wat tijd om de bevolking aan de taakverschuivingen te laten wennen", aldus de woordvoer der. den haag/gpd - Het begin van de verdediging van Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië- tribunaal, is opnieuw uitge steld. Zijn gezondheid is vol gens de artsen van het tribu naal zo slecht, dat hij morgen niet kan beginnen met zijn ope ningsstatement. De bloeddruk van de voormali ge Servische president, die te recht staat wegens misdrijven tegen de menselijkheid, oor logsmisdaden en volkenmoord, was zo hoog dat de door de rechters aangewezen arts het onverantwoord vindt om Milo sevic te laten beginnen met zijn verdediging. Het is de vierde keer dat de her vatting van het proces, na een schorsing van drie maanden, wordt uitgesteld. Vorige week gebeurde dat ook al toen de 62- jarige Milosevic een bloeddruk van 200 om 130 bleek te heb ben. Volgens de gerechtsarts stijgt de bloeddruk van Milose vic telkens zodra hij zich in een stressvolle situatie bevindt. Vrijdag moet de door de recht; bank aangewezen cardioloog opnieuw rapport uitbrengen en wordt bepaald of Milosevic maandag wel aan zijn verdedi' ging kan beginnen. Milosevic staat er echter op zelf zijn ver dediging te voeren, en dat recht willen de drie tribunaalrechters hem niet graag afnemen. Het is alles bijeen de zestiende keer sinds het begin in 2002 dajt het proces tegen Milosevic moet worden onderbroken of uitgesteld wegens zijn gezond heidstoestand. washington/anp-dpa De Amerikaanse Democratische Partij heeft de zoon van de vori ge maand overleden Republi keinse ex-president Ronald Reagan weten te strikken een toespraak te houden op hun Nationale Conventie eind juli in Boston. Ron Reagan (46) zal een lans breken voor stamcelonderzoek, aldus een medewerker van de Democratische presidentskan didaat John Kerry. De familie Reagan zet zich al geruime tijd in voor stamcelonderzoek. Dat zou namelijk een remedie kun nen opleveren regen de ziekte van Alzheimer, waaraan de oud-president jarenlang leed. President Bush wil stamcelon derzoek om religieus-ethische redenen juist aan banden leg gen. Om stamcellen te verkrij gen, hebben wetenschappers namelijk menselijke embryo's nodig. Religieuze fanatici vin den dat zulk onderzoek gelijk staat aan de vernietiging van menselijk leven. rome/anp-afp-dpa - Een groep van 37 Afrikaanse immigranten die weken in een boot op zee heeft gedobberd, heeft gisteren toestemming gekregen aan land te gaan op Sicilië. De Itali aanse politie heeft de kapitein van het Duitse schip dat de groep aan boord nam, gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van het 'bevorderen van illegale immigratie'. De groep heeft drie weken op zee doorgebracht, aan boord van het Duitse schip Cap Anamur. Dat pikte de Afrikanen op uit een rubberen boot. De vluchtelingen zijn afkomstig uit het Sudanese crisisgebied Dar- fur. Zij hadden asiel willen aan vragen in Duitsland. Uiteinde lijk kreeg de groep zondag als nog toestemming van de Itali aanse autoriteiten om aan te meren op Sicilië. De Cap Anamur is eigendom van een gelijknamige Duitse hulporganisatie. Ook de direc teur van die organisatie is aan gehouden. pamplona - De Noord-Spaanse stad Pamplona heeft gisteren de bloedigste stierenrennen sinds een kwart eeuw meegemaakt. Bij de folkloristische traditie raakten negen personen zwaargewond. Voor achttien deelnemers eindigde het spektakel in een ziekenhuis. In to taal 105 deelnemers moesten een medische behandeling ondergaan. Volgens een hulpverlener van het Rode Kruis kwam een dergelijk groot aantal gewonden op een dag niet meer voor sinds begin jaren tachtig. Een stier doorboorde een persoon vijf keer met zijn hoornen. Het spektakel, waarbij mannen stieren en ossen door de smalle stra ten van Pamplona jagen, begon woensdag en duurt nog twee dagen. Foto's: EPA/Villar Lopez den haag/gpd - Donderdag loopt het ul timatum af dat Bin Laden Europa heeft gesteld. Het oude continent moet reke nen met een grote terroristische aanslag als er op 15 juli nog militairen zijn gele gerd in Irak. Hoe gaan de Europese landen om met die dreiging. I11 Parijs rollen morgen de tanks over de Champs Elysées. En paraderen elitetroe pen in gevechtstenue langs de presi dent. Op quatorze juilliet, de Franse na tionale feestdag, zal de wereld weer zien hoe Frankrijk zich te weer stelt tegen ie dere mogelijke vijand. Het Franse spierballenvertoon kan niet verhullen dat de nervositeit over een mogelijke terroristische aanslag aan zienlijk is. Want waar, hoe en wanneer de onzichtbare vijand kan toeslaan is in Frankrijk, en andere Europese landen, een ongrijpbaar gegeven. Voor elke open samenleving is een afdoende be scherming van het eigen grondgebied en zijn inwoners ook een welhaast on mogelijke operatie. Vitale plaatsen als luchthavens, waterre servoirs, spoorverbindingen; economi sche schakels als havens en kerncentra les, en strategische bedrijven en militai re objecten worden extra bewaakt. In een enkel geval zichtbaar, maar meren deels onzichtbaar. De Italiaanse premier Berlusconi be weerde eerder deze maand na een ont moeting met de Franse president Chirac dat in Italië maar liefst 14.000 plaatsen onder controle staan. Maar ook een der gelijk kolossale vorm van controle is geen garantie dat terreur is uitgesloten. Het meest nerveus zijn misschien wel de Polen. De jonge lidstaat van de Europese Unie heeft in Irak een eigen troepenmacht van 2400 manschappen en voert daar naast het commando over een interna tionale troepenmacht van 9500 man. Bij een opiniepeiling in april bleek dat drie kwart van de Polen vreest dat het land doelwit wordt van organisaties als al- Qaeda. Wat veel Polen niet geruststelt, is dat de autoriteiten openlijk hebben erkend dat het land, in tegenstelling tot de West- Europese landen, geen enkele ervaring heeft met de bestrijding van terrorisme. De Polen voelen zich in een ongemakke lijk situatie. Ondanks hun overwegend pro-Amerikaanse houding vinden ze dat het land in Irak betrokken is geraakt bij een conflict waar ze eigenlijk niets mee te maken willen hebben. De Westerse landen kampen met een veel lastiger probleem: de weinig alerte houding van hun bevolking. Voor veel mensen is de zomervakantie en de zoek tocht naar zon dezer dagen een grotere zorg dan de dreiging van terreur. Zelfs in Spanje, waar op 11 maart bij aanslagen op drie treinen in Madrid bijna 200 bur gers omkwamen, is de bevolking in be slag genomen door de alledaagse bezig heden. Uit geheime informatie, die vorige week uitlekte, bleek dat de veiligheidsdiensten in Spanje rekening houden met alle mo- Beveiliging op Schiphol lijkt niet al te veel voor te stellen. Foto:WFA/Bert Westendorp gelijke scenario's, tot en met een tweede '11 maart'. Om daaraan het hoofd te bieden is een veiligheidsplan opgesteld dat onder meer voorziet in een uitge breide en permanente controle van de moslimgemeenschap. Daarbij wordt in filtratie in de moskeeën en het bespio neren van imams niet geschuwd. Maar de Spanjaarden zelf leven niet met de idee van een grote dreiging. Zelfs de aanslagen hebben de aard van de Span jaard niet wezenlijk aangetast. Hij leeft zijn leven van alledag, waarbij zorgen spreekwoordelijk worden toevertrouwd aan de toekomst. Zijn wereld is voor de meeste Spanjaarden de wereld om hem heen en die wereld lijkt tenslotte niet veranderd. Zo is de strijd tegen de terreur in Europa vooral een zaak van autoriteiten en functionarissen. In Duitsland werd die figuur misschien nog wel het meest dui delijk via een oproep van Klaus Jansen, voorzitter van de Duitse bond van poli- tierechercheurs. Hij vroeg minister van binnenlandse zaken Schily haast te ma ken met de al zo lang uitblijvende 'Si- cherheitsarchitektur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5