t Steeds meer ouderen naar buitenland BINNENLAND Laksheid nekt kandidaten rijbewijs bij theorie-examen' Nep-lotgenoten belagen kankerpatiënten Zoeken bergbeklimmer op Mont Blanc gestaakt Kabinet zet rem op schuldsanering Balkenende zit ernaast Nieuwe bedragen minimumloon? België en Duitsland populair Mixdrankjes uit de gratie NMa toetst krantenfusies Toch celstraf voor Özgür O. Computer herkent gezicht winkeldief Collegegeld 1993-2004 door Dylan de Gruijl amersfoort/utrecht - Tiental len kankerpatiënten worden via internet belaagd door jongeren die zich voordoen als lotgenoot. De neppatiënten bestoken al een paar jaar jonge patiënten met emotionele e-mails. Een enkele keer beginnen ze een relatie of vallen ze ouders lastig die hun kind aan kanker hebben verloren. „We hebben al zoveel ellende met die lui ge had", zegt woordvoerder Van der Wal van de Stichting Dia gnose Kanker (SDK), waar zo'n tweeduizend patiënten bij zijn aangesloten. Volgens de SDK veinzen de neppatiënten hun ziekte om aandacht te krijgen. Dit soort psychische stoornissen wordt wel aangeduid als het syn droom van Münchhausen. Om dat de daders niet uit zijn op geld zijn ze strafrechtelijk niet aan te pakken. In een civiele zaak kunnen slachtoffers een symbolische vergoeding eisen en een dwangsom om herha ling te voorkomen. „Maar dan moet je de gedaagde identifice ren", zegt advocaat Knoops. Het probleem is dat de belagers vrijwel altijd anoniem blijven. Ze schrijven onder valse namen in mailgroepen voor lotgenoten en op sites van kankerpatiën ten. Sommigen onderhouden onder een valse identiteit een site met foto's van ziekenhui zen waar ze zogenaamd heb ben gelegen. Ten minste twee jonge leukemiepatiënten heb- (advertentie) SZW.nl Dan weet u het snel ben een liefdesrelatie gehad met een neppatiënt, aldus Van der Wal. Een Amersfoortse leu- kemiepatiënt ontmaskerde on langs nog zijn vriendin. Zij loog over haar terminale ziekte en levensgeschiedenis. In ziekenhuizen is het feno meen ook bekend. Het Nij meegse Radboud-ziekenhuis waarschuwde twee jaar geleden artsen nadat ouders van een overleden kind waren lastig ge vallen door neppatiënten. Bij SDK controleren zestig vrijwilli gers vrijwel continu de mail groepen. Op haar website waar schuwt de stichting tegen nep patiënten. De SDK heeft tot dusver één neppatiënt kunnen opsporen. Ze bleek een ict-stu- dente. Haar praktijken zijn ge meld bij haar opleiding. HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.com iste it in Israël aEM - In Israël is een Ne- idse activiste, de 46-jarige ie Grefer, op de luchtha- Tel Aviv gearresteerd, ïakte de advocate van de igse gisteren bekend, wilde in de Palestijnse Jen demonstreren tegen w van de muur die Israël Palestijnen scheidt. De SJrtgse zit sinds vrijdag vast. |ind residentie t aangestoken' - De brand die zon- Afassenaar de residentie Ejordaanse ambassadeur Js legde, zag er niet uit als Stichting. Het onderzoek e oorzaak van de brand ïnog voort. De villa met ^dak raakte rond het mid- r in brand. Toen de iveer na twee uur het sein 1 meester gaf, was het ge- jrotendeels ingestort. Jdachte moord ■non-ganger Hc - De 40-jarige Groninger Hrige maand een bejaard har neerschoot in Schok- fyen bij Nagele, heeft psy- he problemen door zijn =|f als militair in Libanon, ld het vermoedelijk ge- iop zijn leidinggevende istijds, de zoon van de iffers. Dat heeft het laar ministerie gisteren Igemaakt. Aanhoudingen IK-rellen Oss De politie in Oss heeft gis pen opnieuw vier ver- aangehouden in ver iet de rellen die eind juni een, nadat Oranje bij het ;es kampioenschap voet- 'ortugaLwas uitgescha- ;rder arresteerde de po lzeven raddraaiers. Na lies van het Nederlands het in Oss tot ern- igeregeldheden. Hon- jongéren trokken een !van vernieling door de Intig jaar voor ord Overzier - Het gerechtshof in heeft een 59-jarige lit Bennekom gisteren :deeld tot twintig jaar cel. ns het hof heeft de man in nber 2001 de 37-jarige Iverzier uit Apeldoorn ver- d. De rechtbank in Zut- ,gakeroordeelde H. in febru- 3np3 tot een gevangenisstraf fintig jaar. Hij ging in ho- rsdroep, omdat hij zegt on- Üg te zijn. Volgens het hof n?trzier vermoord, omdat hij lenfd was op de ex-vriendin dader. tie e gevonden irnhem In een woning aan de traat in het centrum van Tt ton is gistermiddag een 3 oi nan gevonden. Het staat z( is een woordvoerster van re itie vast dat de 27-jarige vf mmer een niet-natuurlij- he >d is gestorven. Een fami- ?n nqakte zich zorgen over iai nen zocht bij hem langs, cpf zij de man aan. litest op ou populair 3t ion - De sneltest op HIV is air. Dat blijkt uit een on- van de HIV Vereniging nd, die in juli 2002 de ila sneltestpoli van Neder- pende. Sinds die tijd zijn lt]e)0 mensen getest. 67 Pro- |e an hen gaf aan dat de seI tijd van 1 uur voor de uit- n( )orslaggevend was om de ondergaan. Inmiddels 3t de GGD Rotterdam en ha mnemer Gasthuis in ng|8m de sneltest ook aan. la één 1 per vast De rechter-commis- n Den Haag heeft vrijdag ta de twee mannen vrijge- die vastzaten op ver den- "an bedreiging van Kamer- si Ali (WD). Het open- linisterie meldde dit gis- Dat betekent dat nog een 2 drie opgepakte leden Haagse rapgroep DHC laag Connection) vastzit, is het OM, omdat hij ook 'verdacht van drugsbezit. irikant haalt ker terug iviEN - Suikerproducent Gold haalt pakken :er en suikerklontjes te- t de supermarkten omdat isumptie van de produc- ee mensen ziek zijn ge- t De fabrikant besloot £r uit de schappen te ha- onderzoek van de Keu- ienst van Waren. Klanten producten terugbrengen e winkel krijgen hun geld 1445 den haag/gpd - Slechte voorbereiding zorgt ervoor dat bijna de helft van de kandidaten zakt voor het theorie examen voor rijbewijs of bromfietscertificaat. Het sla gingspercentage daalde afgelopen jaar van 56 van 51 pro cent doordat de examens lastiger zijn geworden. Dit blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) onder tweeënhalfduizend kandi daten die de afgelopen drie weken de toets aflegden voor het besturen van motor, personenauto of bromfiets. Vol gens het CBR volgt maar vijftien procent van de kandida ten theorieles, de rest denkt het examen wel te halen door op eigen kracht het theorieboekje door te werken, een cd- rom te bekijken of wat te surfen op het internet. Jaarlijks doet een half miljoen kandidaten theorie-examen. Het CBR vindt de uitslag teleurstellend. Sinds november 2002 bestaat het theorie-examen niet alleen uit meerkeu zevragen, maar ook open vragen om het verkeersinzicht beter te toetsen. Het examen werd moeilijker in het be lang van de verkeersveiligheid. Het CBR meent dat theorieles bij een rijschool het ver keersinzicht vergroot en daarmee de slagingskans. Maar de meeste leerlingen houden vast aan boeken, cd-rom's en websites en nemen geen les bij de instructeur. Uit het jaarverslag van het CBR blijkt dat motorrijders het 't slechtst doen. Hun slagingspercentage daalde met elf pro cent. „Deze cijfers steken schril af bij de slagingspercenta ges van de middelbare scholen", vindt algemeen direc teur Ferry Meijer van het CBR. „Terwijl het om dezelfde doelgroep gaat." Praktijkexamens deden de kandidaten in 2003 beter dan theorie. Voor het eerst in de geschiedenis was het sla gingspercentage bij de eerste keer hoger dan bij de her examens. Deels wordt dit toegeschreven aan de open baarheid van cijfers per rijschool. Wie rijles neemt, kijkt eerst op de website www.rijschoolgegevens.nl en kiest voor een school met een hoog slagingspercentage. 1304 I 2 7 8 1168 In euro's (afgerond) 1089 1021 voorburg/anp - Steeds meer oudere Nederlanders gaan in het buitenland wonen. Het aantal Nederlanders van 55 jaar en ou der dat naar het buitenland ver huist, is in acht jaar tijd bijna verdubbeld. In 2003 vertrokken 4000 oudere autochtonen uit Nederland. In 1995 waren dat er nog 2400. Dit meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. De meest geliefde landen zijn België, Duitsland, Frankrijk en Spanje. Waarvan de eerste twee in 2003 verreweg de meeste emigranten aantrokken. Vooral het aantal ouderen dat naar Duitsland en Frankrijk emi greert, is vorig jaar in vergelij king met acht jaar geleden sterk toegenomen. De belangrijkste oorzaak voor de toename ligt volgens het CBS in een duidelijke gedrags verandering bij ouderen. Voor een deel kan de toename van het aantal emigrerende oude ren ook toegeschreven worden aan de vergrijzing. Volgens het CBS waren er 13 procent meer 55-plussers in 2003 dan in 1995. Het aantal emigranten van 55 jaar en ouder is in die periode echter met 64 procent gestegen. Het aantal ouderen dat na emi gratie naar Nederland terug keert, is tussen 1995 en 2003 ook toegenomen. Die stijging blijft echter achter bij de emi gratie. In 2003 nam het aantal terugkerende 55-plussers zelfs af ten opzichte van het jaar daarvoor. Ook het aantal allochtone ou deren dat emigreert neemt vol gens het CBS toe. Bij deze groep gaat het echter om aan zienlijk kleinere aantallen. Buuren, voor politie en justitie als getuige. Dat veranderde toen bleek dat hij verschillende verklaringen had aj^elegd. (advertentie) chamonix/anp - De Nederland se bergbeklimmer en zijn Fran se gids, die zaterdag op de Mont Blanc verdwenen, zijn waarschijnlijk om het leven ge komen. De gendarmerie van Chamonix meldde gisteren dat zoekacties onmogelijk zijn we gens het slechte weer op de berg. Volgens een woordvoer der van de lokale reddings dienst Peloton de Gendarmerie de Haute Montagne (PGHM) is de kans dat de twee nog leven 'zeer klein'. Het gaat om een 29-jarige man uit Utrecht, die samen met twee andere Nederlanders (on der wie zijn broer), een Frans man en twee gidsen de Mont Blanc wilde beklimmen. Op weg naar de hoogste berg van West-Europa raakte het slacht offer op de noordkant van de Mont Blanc du Tacul erg ver moeid. Zijn uit Chamonix af komstige 56-jarige gids besloot hem terug naar beneden te brengen. Tijdens de afdaling zijn de twee overvallen door een lawine, zo verklaarde de commandant van de plaatselij ke gendarmerie. Zaterdagavond en de hele zon dag is er naar de twee gezocht. Vermoedelijk wordt vandaag een beslissing genomen over het vervolgen van de zoekactie. Het PGHM is van plan, mits de weersomstandigheden dat toe laten, woensdag nog te zoeken. Volgens het PGHM werkte de vermiste gids voor een berggid- senbedrijf uit Chamonix en was hij 'zeer ervaren'. De medereizigers van de Utrechter hebben onder leiding van de andere gids zondag de top van de Mont Blanc bereikt en zijn veilig teruggekeerd. utrecht - Bij een spijkerbroekenwinkel in Utrecht is gisteren een camera in gebruik genomen die gezichten herkent. De zoge noemde face check wordt ingezet in de strijd tegen winkeldiefstal. Veelplegers worden met behulp van de apparatuur di rect opgemerkt. Camera's vergelijken het gezicht van binnenkomende klanten op zeventien punten met beelden uit een da tabase van geregistreerde veelplegers. Winkelpersoneel wordt gewaarschuwd op het moment dat een bekende veelple ger de winkel betreedt. Dat kan met een geluidssignaal, of met een sms-je naar de bedrijfsleider. Vervolgens kan het perso neel de klant de toegang weigeren of de politie bellen. Het College Bescherming Persoonsgegevens en de politie stemmen in met het nieuwe systeem, zolang win keliers zich aan de wet houden. De data base mag alleen voor de eigen winkelke ten) gebruikt worden en het vastleggen van het koopgedrag van klanten is uit den boze. Foto: ANP/David van Dam den haag/gpd - De verkoop van trendy mixdrankjes zoals Bar- cadi Breezers is het afgelopen jaar met 34 procent gedaald. Ook traditioneel 'Nederlands gedistilleerd' zoals jenever, vieux en brandewijn verloor aan populariteit. Dat blijkt uit een brief die staatssecretaris Joop Wijn (financiën) gisteren aan de Kamer heeft gestuurd. Volgens de staatssecretaris heb ben de plotseling scherp dalen de verkopen van tot voor kort nog zo populaire mixdrankjes niet te maken met de accijns verhoging op alcohol per 1 ja nuari 2003, omdat de prijs van die dranken in de winkel en ho reca het afgelopen jaar gelijk zou zijn gebleven. Hij zoekt de oorzaak in de veranderde smaak van consument, die te genwoordig de voorkeur geeft aan wijn. „Daarnaast is er een groter bewustzijn van de risi co's die zijn verbonden aan het drinken van alcohol." Slijters en fabrikanten van Ne derlands gedistilleerd hebben het al tien jaar moeilijk. Sinds 1994 daalde de afeet van sterke drank met tussen de 25 en 50 procent. Alleen in 2002 was er, dankzij de toenemende vraag naar mixdranken, een korte op leving. Volgens de SlijtersUnie kan dat - samen met de accijns verhoging - de doodsteek zijn voor steeds meer bedrijven. Wijn meldt de Tweede Kamer dat de afgelopen jaren met na me in de grensstreek met Duits land al tien procent van de slij terijen failliet is gegaan. Hij voelt echter niets voor een ver hoging van de bieraccijns en gelijktijdige prijsverlaging voor gedistilleerde dranken, zoals de SlijtersUnie bepleit. den haag/anp - De Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) gaat, als het aan het ka binet ligt, bij fusies van media bedrijven voortaan toetsen of de pluriformiteit in het geding komt. Dat heeft staatssecretaris Van der Laan van cultuur giste ren aan de Kamer geschreven. Het kabinet is bezorgd over het feit dat steeds meer media in handen van dezelfde eigenaren komen. Dat vormt een bedrei ging voor de onafhankelijkheid en pluriformiteit. De overheid moet de diversiteit van de me dia bevorderen, vindt het kabi net. Het gaat niet zover dat het de journalistiek gaat dwingen tot regulering. (advertentie) GPD/RS meer dan 55 procent duurder geworden. Let wel: het jongste verhogingsvoorstel met 100 eu ro is dan nog niet meegere kend. Volgens cijfers van het CBS bedroeg de inflatie in de zelfde periode 24 procent. Dus ook in reële termen werd stude ren fors duurder: 31 procent. amsterdam/anp - Het gerechts hof in Amsterdam heeft özgür O. gisteren veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen de 27-ja- rige Alkmaarder was vier jaar geëist. Het hof acht O. medeplichtig aan de moord op Romy van Buuren in 1997. Romy was het 1-jarige dochterje van özgürs in 1998 overleden broer Okan en Marion van Buuren. Moeder en dochter uit Bergen stonden ruim vijf jaar te boek als ver mist. Op aanwijzing van O. vond de politie hun stoffelijke overschotten eind juli 2002 aan in het duingebied tussen Ber gen en Egmond. Aanvankelijk gold O., die zijn verhaal uit wroeging opbiechtte aan de ouders van Marion van den haag/anp - Het aantal mensen dat via een schikking bij de rechter van hun schulden af probeert te komen, moet omlaag. Rechters en bewind voerders raken overbelast, doordat veel mensen die van de zogeheten Wsnp-regeling ge bruik maken, hun afspraken niet nakomen. In 2002 deden nog 9600 personen een beroep op deze schuldsaneringwet, vo rig jaar was dat aantal al geste gen naar 10.500. Om de wet beter te laten wer ken, wordt de drempel ver hoogd. Alleen personen voor wie schuldsanering via een schikking echt zin heeft, kun nen er nog aan meedoen. Ook wil minister Donner (justitie) de mogelijkheden verbeteren om mensen een schuldregeling op te leggen. De Wet schuldsanering natuur lijke personen (Wsnp) bestaat sinds 1998, en biedt schuldena ren de mogelijkheid om na drie, maximaal vijf jaar met een schone lei te beginnen. Ze mo gen pas meedoen als een min nelijke schikking faalt, en moe ten zich dan onderwerpen aan een streng regime. De wet blijkt bewerkelijker te zijn dan was voorzien en dreigt daardoor onuitvoerbaar te wor den. Dat komt vooral doordat bij veel schuldenaren de pro blemen niet in de eerste plaats financieel, maar psychosociaal zijn. Collegegeld elk jaar hoger den haag/gpd - Het kabinet- Balkenende besloot vrijdag tot verhoging van het collegegeld met 100 euro. Veel ministers, onder wie premier Balkenende, verkeerden daarbij in de veron derstelling dat de eigen bijdrage van studenten al lange tijd niet is aangepast. Maar daar vergis ten ze zich lelijk. Sinds 1994 is er geen jaar geweest dat het collegegeld niet werd verhoogd, blijkt uit een overzicht van het ministerie van onderwijs. De prijsverhoging van het colle gegeld per 1 januari is politiek zeer omstreden. Regeringspartij D66 wil de maatregel komend najaar tijdens het Kamerdebat over de bezuinigingen alsnog terugdraaien. Maar Balkenende verdedigde de 'pijnlijke' maat regel vrijdag met de redenering, dat het ook wel tijd werd voor een correctie. „Het collegegeld is in tien jaar niet verhoogd, dus dan mag je ook wel eens kijken of het kan worden aan gepast", liet hij na afloop van de ministerraad weten. Maar Balkenende zit ernaast. Desgevraagd laat het ministerie van onderwijs weten dat het collegegeld voor hoger be roeps- en wetenschappelijk on derwijs tussen 1993 en het afge lopen studiejaar is verhoogd van 930 euro (toen nog 2050 gulden) naar 1445 euro. Per 1 januari 2005 zou het college geld dan 1545 euro moeten gaan bedragen. Jaarlijks kwam er tussen 1993/1994 en het afgelopen studiejaar gemiddeld ruim vijf tig euro bij. In procenten uitge drukt is studeren in tien jaar

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3