'Eindelijk iemancj die zegt waar j het op staat' GESPREK VAN DE DAG MSN als vlucht uit dagelijkse werkelijkheid Politie zit criminelen op de huid met verkeerscontroleapparc Rozen verwelken, kroegen Mabel levert krachttoer op aids-congres vergaan DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK Laurance S. ROCKEFELLER, een van de vijf kleinzonen van de legendarische Amerikaanse miljardair John D. Rockefeller, is zondag OVERLEDEN. Hij was 94 jaar. Rockefeller, die filosofie heeft gestudeerd, begon eind jaren '30 als inves teerder op Wall Street en wist zijn erfenis meermalen te verdubbelen. Zo finan cierde hij de start van vliegmaatschappij Eastern Airlines. Al snel begon hij zijn rijkdom in te zetten voor zaken als het milieu en kankeronderzoek. Hij kocht gro te stukken land op en zorgde ervoor dat dat natuurgebieden bleven. Van de vijf kleinzonen van John D. leeft nu alleen David nog. Hij zei zondag de „inspiratie en wijsheid" van zijn broer te zullen missen. Ik ben verhuisd naar een andere buurt, en het lijkt of sinds ik vertrokken ben mijn stukje Jordaan be sloten heeft dat ook allerlei andere dingen nu ein delijk weg mogen. Van het Marnix-bad, die dierba re steenklomp, is inmiddels niet meer over dan een zanderige vlakte. De brug, daarnaast, is ook ver dwenen, naar ik aanneem tijdelijk. Hoekpand leeg en uitgebrand. Ook de baas van mijn voormalige buurtkroeg gaat er mee ophouden. Op het oog een top-locatie. Bruin, hoog en meteen bardie uitno digt tot aanschuiven en praatjes maken met onbe kenden. Bijna twintig jaar geleden liep ik daar voor het eerst binnen, vanwege een afspraak met een ble ke, toen al kalende jongeman die één deur verderop woonde. Hij zat daar, naar eigen zeggen, zeer regel matig. Kwestie van slim de trap afvallen. De vaste gasten vormden een dankbaar proefpubliek voor zijn typetjes en mopjes, en het zou mij niet verba zen als u deze Diederik inmiddels óók kent. Hij komt daar niet meer, maar stamgasten zijn er nog steeds. Zo is er de man van de zedenpolitie, die ge luidloos de naargeestigheden van zijn werk komt wegdrinken. De droevige Chinees, die laat van zijn we~k komt en in schaarse halve zinnen onduidelijk De Hebreeuws gesproken versie van de populaire animatiefilm SHREK 2 is gis teren tijdelijk GEWEERD uit bioscopen in Israël. De zanger David D'Or voelde zich beledigd door een passage in de vertaling. De rechtbank in Tel Aviv stelde hem in het gelijk. Pas na aanpassing van de vertaling mocht de tekenfilm weer worden vertoond. De Israëlische vertalers hadden de zin „let's bobbitt him", vertaald met „let's David D'Or him". De Amerikaan John Bobbitt werd in 1993 door zijn echtgenote met een schaar gecastreerd, omdat hij haar had bedrogen. Sindsdien is 'to bobbitt' in het Engels synoniem voor castreren. D'Or, die vooral bekendheid geniet dankzij zijn hoge stem, voelde zich daarom in zijn manne lijkheid aangetast. D'Or verdedigde eerder dit jaar de eer van zijn land tijdens het Eurovisie Songfestival in Istanbul. Ondanks een uitgebreide lobbycampagne door Israëlische diplomaten, die zijn stem van een „uitzonderlijke kwaliteit" achtten, wist hij echter geen potten te breken. Foto: GPD Onderzoeker R. van den Eijnden van het Rotterdamse Instituut voor Onderzoek naar Leefwijzen Verslaving vermoedt dat pu bers die extreem vaak msn'en het medium vooral gebruiken als vlucht uit de dagelijkse wer kelijkheid. „Ze zoeken misschien iemand waarmee ze over hun proble men en zorgen kunnen praten. Maar vaak is de communicatie via msn nogal oppervlakkig en vinden ze wellicht toch niet wat ze zoeken." Msn'en is een vorm van chat- ten via een zogeheten 'mes senger'-programma. Ie kunt daarmee via internet 'babbe len' met vrienden die voorko men op een lijst die je zelf sa menstelt. Het populairste pro gramma is van Microsoft Net work (MSN), vandaar het werkwoord msn'en. Ongeveer 4 miljoen Nederlanders maken dagelijks gebruik van het Mi- crosoft-netwerk. De onderzoekers lieten bijna 700 vmbo-, havo- en vwo-leer- lingen in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar uitgebreide vra genlijsten invullen. De scholie ren werden ondervraagd over het aantal uren dat ze beste den aan internet, sms'en, chatten, e-mailen, telefoneren, een brief schrijven en praten met vrienden. Ook kwam aan bod hoe belangrijk ze die acti viteiten vinden, hoeveel dagen per week ze het doen en hoe ze zich voelen. Jongeren hebben nog altijd verreweg het meeste contact door met elkaar te praten, maar msn'en is een goede tweede. Ruim tachtig procent van de onderzochte kinderen msn't wel eens, bijna zestig procent zelfs vaker dan vier dagen per week. Opvallend is verder dat de kinderen die ex treem veel msn'en zich een stuk minder goed voelen dan de rest van de ondervraagden. Van den Eijnden vindt de uit komsten opmerkelijk. „Er is duidelijk een relatie tussen msn'en en geringe eigenwaar de, depressieve gevoelens en weinig voldoening halen uit de relatie met ouders. De vraag is alleen hoe dat komt." Of de kinderen zich al zo voelden voordat ze begonnen met ms n'en, of dat ze de gevoelens juist door msn'en krijgen, moet de komende maanden uit nader onderzoek blijken. Microsoft zegt het onderzoek niet te hebben kunnen inzien en wil daarom niet reageren. Henk van Ingen 'Kinderen die extreem veel msn'en voelen zich een stuk minder goed.' Foto: De Amsterdamse politie zet een controleapparaat langs de weg in om beroepscriminelen de voet dwars te zetten. De Catch Ken, zoals het apparaat heet, was bedoeld voor ver keerscontroles. Maar digitale koppeling aan een reeks poli tiebestanden vergroot de mogelijkheden ervan aanzienlijk. Controles met het apparaat hebben de afgelopen twee maanden geleid tot ongeveer zeventig criminele 'hits', va riërend van een boete tot arrestatie of inbeslagname. Plaatsvervangend korpschef van de regiopolitie Amster- dam-Amstelland toont zich in het jongste nummer van het Algemeen Politieblad enthousiast over het hinderlijk vol gen van criminelen met behulp van Catch Ken. Met het stelselmatig controleren ontneemt de politie de criminelen hun „onaantastbaarheid", meent Van Riessen. De Amster damse geestdrift heeft ertoe geleid dat wordt gewerkt aan een landelijk project om criminelen met Catch Ken op de huid te zitten. De inzet van het apparaat past in de Amsterdamse politie strategie van 'tegenhouden': het zo veel mogelijk hinderen van criminelen. „We controleren alles", zegt Van Riessen. „We pellen ze helemaal uit binnen de wettelijke mogelijk heden, en dat vinden ze heel vervelend." De afgelopen an derhalf jaar heeft de Amsterdamse politie het zware crimi nele milieu zo nauwkeurig mogelijk in kaart gebracht. Dat leverde een lijst op van circa duizend beroepscrimi De Amsterdamse strategie van tegenhouden is onb omdat grote, gerichte onderzoeken alléén te weinig veren. Van Riessen wil met de intensieve controles strenger politiebeeld" bewerkstelligen. De Amsteri onderwereld lijkt te vaak vrij spel te hebben, zoals tot uiting komt bij liquidaties op klaarlichte dag. Jongstleden donderdag werd de crimineel Mounir Barsoum in zijn auto, wachtend voor een rood verki licht, doodgeschoten. Zijn 12-jarige dochter raakte c ernstig gewond. De liquidatie van Barsoum is er eenl reeks die in 2000 is ingezet, anp Prinses Mabel tijdens haar toespraak in Bangkok, zowel 'live' als op een groot projectie scherm boven haar hoofd. Foto: GPD/Zainal Abd Halim Aan het einde van de middag komt het tele foontje. Friso aan de lijn. Ja, het is allemaal goed gegaan. Bel zo maar even terug." De pers hoeft tenslotte niet te horen wat prinses Mabel met haar man te bespreken heeft. Beiden zijn op zakenreis. Friso voor TNO Space, Mabel voor het Open Society Institu te, haar werkgever. De kersverse prinses heeft in Bangkok een krachttoer geleverd. Daar zijn vriend en vijand het over eens. Haar toespraak voor een paar duizend afge vaardigden bij de 15de Wereld Aids Confe rentie is goed ontvangen. „Eindelijk iemand die zegt waar het op staat", zegt een Zambi- aanse. De rede wordt dan ook herhaaldelijk door applaus onderbroken; de kritiek op de Amerikaanse regering valt in goede aarde bij het publiek. Tijdens de toespraak, het eerste publieke optreden van Mabel sinds haar huwelijk met prins Friso in april, lijkt de prinses nog gespannen. „Het valt ook niet mee als je in betrekkelijk korte tijd zo veel moet zeggen", verklaart ze haar nervositeit. Het is boven dien niet makkelijk om het woord te voeren na de Oegandese president Yoweri Muse veni, die met zijn volkse wijsheden en rake uitspraken de zaal aan zijn voeten krijgt. En die van geen ophouden wil weten, zodat de sprekers né hem, of sneller moeten praten of hun toespraak moeten inkorten. Mabel is helder en duidelijk in haar be schouwing over de internationale geld stroom voor de voorkoming en bestrijding van HIV en aids. Ze vraagt om meer geld, betere samenwerking tussen de donoren, en meer begrip voor de eigenheid van de geld ontvangende landen. Geldschieters moeten niet alleen hun eigen stokpaardjes berijden, zoals de Amerikaanse regering doet. Die eist dat 'seksuele onthouding' en 'huwelijkse trouw" op de voorgrond staan bij veel programma's ter voorkoming van HIV. Pas in het uiterste geval, aldus het Amerikaanse ABC-tje, mogen condooms worden aanbevolen. „Maar het zijn in Afrika vaak monoga vende vrouwen die besmet raken. On ding is geen optie en trouw zijn ze al. veel jonge vrouwen hebben hun eersl suele ervaring tegen hun wil. Moet je die mensen dan niet helpen?' vraagt Mabel. „Het gaat om de noden om eigen ideologie", stelt de prinses, dat later nog een paar keer moet uitle voor de Amerikanen. Het programma Bush kan ook in eigen land op veel w stand rekenen. Een oudere Canadese hekelt de prinses echter tijdens de aai tende persconferentie. „Onthouding manier om HIV te voorkomen." Met de toespraak achter de rug oogt meer ontspannen. Ad rem beantwooi de vragen. „Ze is scherp, weet waar z< over heeft", zegt een Amerikaanse we schapper met bewondering. Mabel vi echter dat ze erg op haar woorden he moeten letten. „Ik ben gewend open reet te spreken en discussiëren, maar achter de schermen en op vergaderin Niet in het openbaar. Hier moest ik st nadenken." Ze behoort niet tot het K( lijk Huis en voor haar geldt geen mini le verantwoordelijkheid, maar ze hou toch rekening met eventuele gevoelig! Mabel wordt ondertussen overstelpt i verzoeken om andere werkgroepen ei eenkomsten bij te wonen. De Thaise mier Thaksin belt tussendoor met hel zoek om te komen lunchen. Mabel sl< uitnodiging af. „Ik heb beloofd na de conferentie met 'gewone' conferentie gers in discussie te gaan. Dét zijn de i sen om wie het allemaal gaat. Mensei HIV en aids, veldwerkers, hulpverleni hebben voorrang." Dat ze na die bijeenkomst wordt best door jonge Thaise meisjes die met ha de foto willen -in de veronderstelling Mabel de eveneens blonde, slanke, la Miss Universe Jennifer Hawkins is- gi 'debuut' een bijzonder slotakkoord. Hans Jacobs ervaringen met anderen deelt. Er was de oudere vrouw die medisch gezien al dood had moeten zijn, en zich om haar drankrekeningen in geheel niet meer drukmaakte. Er is het boze oude meisje, geze gend met een bloemrijke jeugd en bed-ervaring met talloze beroemdheden. Soms vertelt ze ontroerend over de Poolse landgoederen en paarden van haar familie, soms komt ze uitsluitend om moeilijkhe den te maken. Er is het echtpaar met de twee vol wassen kinderen, die het, zolanger maar genoeg bier in de buurt is, heel gezellig hebben samen. Als je ze apart spreekt hoor je soms weer hele andere dingen. Ieder kwartaal schuift de rijke grijze Engelse hoe renloper aan, gescheiden, beschaafd en zeer en thousiast over het goedkope jonge vlees in de stad. We hebben de timmerman die iedere avond wacht op de getrouwde vrouw met wie hij eigenlijk had gewild. Zij woont daar om de hoek. Of spreken ze af? Er was een tijdje de jongeman die moeilijk praatte, een enorm operatie-litteken op zijn hoofd had maar wel dlle Romeinse keizers wist, en op volgorde. En er was de zachtmoedige barman die al die verhalen inmiddels vijfduizend keer had ge- Amsterdam heeft weer een GAAR KEUKEN. Ruim tweeënhalf jaar na dat de Keuken van 1870 zijn deu ren sloot, ging zaterdag de eetgele genheid aan de Spuistraat WEER OPEN. Voor 7,50 euro kan men er terecht voor een voor-, hoofd- en na gerecht. De Keuken van 1870 dreig de in 2000 te moeten sluiten. Het pand was dringend aan een peper dure renovatie toe en bovendien was er een exploitatietekort van vele dui zenden euro's. Tientallen prominen ten en sympatisanten wisten de gaarkeuken van de ondergang te redden en brachten geld voor de broodnodige opknapbeurt bijeen. Een jaar later moest de Keuken als nog dicht. Een omvangrijke fraude kwam aan het licht, maar het geld van de reddingsactie was buiten schot gebleven. Ook de verbouwing verliep niet probleemloos. Uiteinde lijk kon 25 mei 2004 het restaurant weer open, maar toen ontbraken nog de nodige vergunningen. Die kwa men afgelopen week en zo kon za terdag de officiële heropening van de Keuken van 1870 plaatsvinden. Van maandag tot en met zaterdag kan iedereen er weer terecht van 12.00 uur tot 24.00 uur voor een eerlijke Hollandse pot. Een BLINDE PILOOT is gisteren vanaf een vliegveld in Londen opge stegen om als eerste blinde het GE HELE VERENIGD KONINKRIJK rond te vliegen. Het vliegtuig van Steve Cunningham is uitgerust met computers die hem gesproken infor matie geven over snelheid, hoogte en richting. Een (ziende) copiloot controleert de waarnemingen van de boordcomputer. Cunningham (41) verloor zijn gezichtsvermogen op zijn twaalfde door groene staar. Sindsdien is hij vastbesloten zich zelf te bewijzen. In 1999 vestigde hij het record als de snelste blinde coureur ooit. Een jaar later voer hij per speedboot over het Kanaal, waar hij opnieuw een snelheidsrecord vestigde. „Ik wist dat ik recordster land en zee kon behalen, maar om ook een record in de lucht te vesti gen is de grootste uitdaging tot nu toe", aldus Cunningham. Een broer van de AUSTRALISCHE SURFER die dit weekeinde is GE DOOD door een of meer HAAIEN heeft opgeroepen de dieren te laten leven. De 29-jarige Bradley Smith kwam zaterdag om toen hij werd aangevallen door vermoedelijk twee haaien. De autoriteiten hebben daarna de jacht op de dieren ge opend. Het incident gebeurde voor een stuk strand ten zuiden van Perth dat populair is bij beginnende surfers en toeristen. Vier jaar gele den overleed voor de laatste keer ie mand voor de kust van West-Austra- lië aan een aanval door haaien. Vol gens Stephen Smith is zijn broer ge storven terwijl hij bezig was met wat hij het liefst deed. Het doden van de haaien noemde hij een „daad van kille wraak". De Amerikaanse zangeres COURT NEY LOVE is vrijdag in het ZIEKEN HUIS opgenomen. Enkele uren eer der was een arrestatiebevel tegen Love uitgevaardigd omdat ze niet was komen opdagen bij de recht bank. Volgens de BBC heeft Court ney, die vrijdag 40 jaar werd, last van een gynaecologisch probleem. Volgens haar advocaat heeft de aan doening niets te maken met Love's drugsgebruik. De zangeres, weduwe van Nirvana-zanger Kurt Cobain, had vrijdag voor de rechter moeten komen wegens drugsbezit en het aanvallen van de vriendin van haar vroegere manager. Foto: AP Eric Piscador Kunstgebit: tand destijds Afstammelingen van twee Ameri kaanse politici die 200 JAAR GELE DEN een vete uitvochten hebben dat DUEL OVERGEDAAN. In tegen stelling tot dat gevecht vielen er de ze keer geen doden. Op 11 juli 1804 vermoordde vice-president Aaron Burr de minister van financi en, Alexander Hamilton, in een duel. De twee waren politieke riva len. Tweehonderd jaar later kwamen ongeveer honderd nakomelingen van de twee politici bijeen om het gevecht te herdenken. Antonio Burr, een psycholoog uit New York en Douglas Hamilton, een computer verkoper uit Ohio vuurden, net als hun voorvaderen twee eeuwen gele den, na tien stappen te hebben ge zet hun wapens af. De twee waren gekleed in kostuums uit de vroege 19de eeuw en beschoten elkaar met replica's van de oorspronkelijke pis tolen. Opnieuw ging een Hamilton neer, maar deze keer stond het slachtoffer weer op. In 1804 werd Burr beschuldigd van moord, in 2004 gingen de heren na afloop een biertje drinken. Een Chinese auteur werkt aan de EERSTE SMS-ROMAN ter wereld. Qian Fuchang hakt zijn verhaal in zestig hoofdstukken van elk zeventig tekens om die dan als sms te verstu ren. De exclusieve roman voor mo biele telefoneerders gaat over de verboden liefde tussen enkele ge trouwde lieden. Een leider van de Literaire Academie in het Zuid-Chi- nese Guangdong (Kanton) verzekert dat het bij de sms-roman om een echt literair werk gaat, ondanks de extreem korte hoofdstukken. hoord. Enorme baard, veel gereisd, en na jaren wel zijnswerk dit café overgenomen. Echt gelopen heeft het daar niet, de afgelopen tien jaar. Te vaak dezelf de mensen, steeds dezelfde vetes die met de alcohol weer kwamen opborrelen. Het kwam wel voor dat ik F. of zijn bardame J. zo eenzaam achter de bar vol sjacherijnen zag zitten, dat ik alsnog even stopte om ze een fris menselijk contact te bezorgen. En hun bier was al die jaren prima, dat ook. Het was niet een plek om heen te gaan als je er zélf flink doorheen zat. Zeker na elf uur 's avonds was er weinig meer waaraan je je op kon trekken, uitsluitend moeizaam publiek dat vastbesloten op weg leek naar het Grote Zwarte Gat. Ja, het was er ook wel eens reuze gezellig, maar allang niet meer vaak genoeg om ook de barman overeind te houden. De vaste gasten hebben nu een reuze leuk idee voor een afscheidkado: een dekbed-over trek voor F. metal hun foto's daarop. Het enige wat hij zelf wil is hen vergeten. Zouden ze dat werkelijk nog steeds niet door hebben?

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2