arde kern ierenfront erroristisch Strandtentreclame wordt werkelijkheid IETS verkopen?; V Rustdag 1 9 imer wil activisten aanpakken Droge JW CADEAU Twijfels over racistisch incident Parijs Op zevenmijlslaarzen Politie rukt massaal uit vooroverval Goedemorgen Wat een krant. dinsdag 13 JULI 2004 eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 5 072-5196868 Gewonden bij $1 stierenrennen in Pamplona WWW LtlDSCHDflCUlAO.Nl Boogerd voelt zich na valpartijen weer thuis in de Tour r midda middag haag/gpd - Het aantal mel- en van dieren rechtenactivis- is in vijfjaar tijd meer dan iervoudigd. Ook worden de es, vooral die tegen de proef- ensector, harder en profes- eler. De schade loopt in de lallen miljoenen euro's. blijkt uit een rapport van Korps Landelijke Politie- isten (KLPD). Dat heeft de lopen vijf jaar 421 inciden- onderzocht. Politie en in- J ingendienst AIVD telden j jaar 178 keer gevallen van 9 ieling, brandstichting, be- [ingen en vrijlating van die- uit fokkerijen. In 1999 wa- extremistische dierenacti- nog verantwoordelijk :40 incidenten, verharding en professionali- ig bij de activisten is vooral van de laatste twee jaar. Zo iet aantal brandstichtingen 2002 en 2003 verdub van vijf naar tien. Activis- richten zich ook steeds ir op medewerkers en eige- :n van bedrijven en instel- in. Die worden rechtstreeks 9 eigd en geïntimideerd, en s gemolesteerd, steeds va- thuis. Hun namen en nplaatsen worden met op- op internetsites gepubli- (advertentie) :n van deze schitterende fts bij besteding vanaf 49,- n Gooi Water producten it en met I augustus ontvangt u 0% KORTING* op het Itele Cool Water assortiment met uw Douglas Card EXTRA KORTING come In and find o<i COMMENTAAR ANTISEMITISME iO lapt, geslagen, haar afge- pt en met hakenkruisen ge- «Jmerkt. Het zou vrijdag een Franse vrouw zijn overko- Frankrijk was in shock, gebeurtenis leek het trieste junt in een reeks antise- :he incidenten die niet al- Frankrijk maar ook andere >pese landen teistert het feit dat er nu twij- gerezen over het relaas van »uw, is het verontrustend loeten constateren dat het itisme in Eu- 1 in de lift zit. Ant- pen werd onlangs r een aantal ge- J Idadige incidenten fschrikt. En in Kerdam durven je joden niet met een ïltje op te lopen. De daders veelal zich fundamentalis- noemende jongeren van iche afkomst Zij reageren frustraties over de patstel- tussen joden en Palestijnen willekeurige leden van de gemeenschap, agressieve houding past in eld van een generatie jon- die haar identiteit steeds in het uitermate onver- ie moslimfundamenta- zoekt. De redenen daar- djn legio. Zij voelen zich in fegel tweederangsburgers. Een kleine harde kern is zo ex treem gewelddadig dat hun ac ties strafrechtelijk in de buurt komen van terrorisme, aldus het rapport. Er tekenen zich steeds duidelijker contouren af van een Europees netwerk van radicale dierenactivisten. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil de harde kern aan pakken als terroristen, om ze zo sneller op te kunnen sporen en zwaarder te straffen. De ministers Remkes (binnen landse zaken) en Donner (justi tie) spreken van 'zeer zorgelijke' ontwikkelingen. Onder druk van de Tweede Kamer hebben zij de bestrijding van radicaal dierenactivisme weer tot priori teit verheven. Twee jaar gele den werd een speciaal landelijk politieteam nog opgeheven we gens gebrek aan succes. Nu kunnen bedrijven en instellin gen die het slachtoffer worden van dierenrechtenactivisten 24 uur per dag terecht bij een cen traal meldpunt. De Nationale Recherche onderzoekt de mel dingen. Probleem blijft dat bewijs vaak moeilijk te leveren valt. Zo be schikt de politie wel over vin gerafdrukken en dna-materiaal van vermoedelijke daders, maar ontbreekt de bijbehorende naam. Typerend beeld van het Katwijkse strand. De wind blaast het de laatste weken geregeld leeg. Foto: Dick Hogewoning katwijk - Bij een bezoek aan een wille keurige strandtent aan de Hollandse kust zal menigeen deze dagen in ge dachten het tv-spotje voor ogen zien, waarin een 'professionele strandtent- houder' de actie van een brillenbedrijf aanprijst. Tijdens het reclamepraatje van de man kan zijn collega op het ter ras zich nauwelijks staande houden in de harde wind. Dat beeld bepaalt de laatste dagen het aanzien van de vader landse stranden. Het waait vaker dan ge woonlijk in deze tijd en de wind bezorgt veel exploitanten van paviljoens extra werk om de cabines die ze verhuren overeind en schoon te houden. „Daarin hebben we de laatste tien jaar nog nooit zoveel tijd moeten steken als nu", zegt Henny Schaap van paviljoen Het Strand in Katwijk. „Om de dag waai en er stuifgaten in het zand, die we moe ten dichten, omdat de hokjes anders omvallen. En we moeten de cabines ook veel vaker schoonmaken, terwijl ze niet eens worden gebruikt." Het is opmerkelijk genoeg de enige con crete klacht die Schaap tot nu toe heeft. Hoewel de zomer maar niet op gang wil komen en er sinds de seizoenopening van 1 maart slechts vier of vijf echt zon nige dagen zijn geweest, is de secretaris van de vereniging van strandtentexploi tanten in Katwijk nog niet echt pessi mistisch over 2004. „Het hoogseizoen moet nog beginnen en als het weer bin nenkort omslaat, valt er nog veel goed te maken", denkt hij. „En dat mag nu ook wel eens gebeuren. Maar ook als het niet gebeurt, zullen we niet snel klagen. Strandtenthouders zijn tegenwoordig veel minder dan vroeger afhankelijk van de weersomstandigheden, nu de meeste paviljoens ook een restaurantfunctie hebben. Als het overdag slecht weer is, gaan mensen 's avonds meer uit eten. Echt uit eten, want dan nemen ze niet de salade of het sateetje dat ze bij mooi weer bestellen, maar de mixed grill, de combinatie van vis, of de mosselen." „Dat compenseert het een en ander niet helemaal, maar wel aardig", aldus Schaap, „en zo heeft iedere strandtent er wel wat bij. De een heeft zijn restau rant en de ander zijn barbecues, feestjes en partijen. Dus ze hebben niet echt te klagen." Pagina Zomer 2004: 'Het waait af en toe alleen een beetje' Gediscrimineerd. Kansloos op de arbeidsmarkt. Financieel niet draagkrachtig genoeg om met volle teugen te profiteren van de materiële welvaart van de wes terse wereld waarin zij leven. Wat de redenen ook mogen zijn, hun gedrag valt niet te tolere ren. Helaas gebeurt dat in de praktijk wel. Door de verant woordelijke autoriteiten die ui tingen van antisemitisme eerder als politieke stellingname dan als misdrijf beschouwen. Maar ook bij het grote pu bliek, bij wie afschuw plaats lijkt te hebben ge maakt voor onverschil ligheid. De sympathie in Europa ligt mede als ge volg van de oorlog in Irak bij de Palestijnen. En toch hebben de Europese landen de morele en historische verplichting 'hun' joden in be scherming te nemen tegen het tuig van de straat Hoe er ook over het Israëlisch-Palestijns conflict mag worden gedacht, er is geen enkel excuus voor ge weld. Antisemitisme en racisme tasten de wortels van de demo cratische samenleving aan. Niet alleen de overheid, maar ook de individuele burger draagt hier voor verantwoordelijkheid. Bill Meyer parijs/anp-afp - Er zijn twijfels gerezen over het verhaal van een Franse vrouw die zegt dat ze ge molesteerd is door een groep Noord-Afrikanen. Het vermeende antisemitische incident heeft tot grote beroering in Frankrijk geleid. De 23-jarige vrouw verklaarde zaterdag tegen over de politie dat ze de dag ervoor was aange vallen door zes mannen die haar, overigens ten onrechte, voor joods aanzagen. De belagers zou den met messen in haar haar en haar kleren heb ben gesneden en hakenkruisen op haar lichaam hebben gestift. Ook zouden ze de kinderwagen met haar dertien maanden oude kind erin omver hebben gegooid. De andere treinreizigers deden volgens de vrouw niets om haar te helpen. Volgens de Parijse politie zijn er evenwel 'tegen strijdigheden' en 'onsamenhangendheden' in haar getuigenis. Ook heeft nog geen getuige van het incident zich gemeld. Spoorwegpersoneel bij een loket waar de vrouw het incident zou hebben gemeld zegt zich daar niets van te herinneren. Ook zegt een man de vrouw met gescheurde kle ren te hebben gezien voordat ze de bewuste trein instapte. Verder ontbreken op de bewakingsca mera's van het station waar de vermeende da ders zijn uitgestapt, beelden van hen. Het vermeende incident raakte een open zenuw in de Franse maatschappij, waar het aantal racis tische en antisemitische daden de afgelopen ja ren sterk is toegenomen. De Franse president Chirac sprak onmiddellijk zijn afschuw uit over wat hij in een verklaring 'een schandelijke daad' noemde. Gisteren besloot Chirac dat gedetineer den die een racistische misdaad hebben begaan, niet meer in aanmerking voor amnestie komen. Pagina Buitenland: Ineens wemelt het van de agenten op de RER-D Nijmegen - Nog zeven nachtjes slapen en het is zover. De Vierdaagse start vandaag precies over een week. Om vast in de stemming te ko men zijn er pal bij de ingang van het kamp, waar straks 5300 militai ren van verschillende nationaliteiten de nachten doorbrengen, twee reusachtige laarzen met daarbovenop een helm neergezet. Foto: ANP MSN-kinderen zijn somberder Rotterdam - Kinderen die veel msn'en en chatten op internet zijn depressiever, hebben een geringere eigenwaarde en gaan minder goed om met hun ou ders dan kinderen die minder vaak in de babbelboxen actief zijn. Dat blijkt uit onderzoek van het Rotterdamse Instituut voor Onderzoek naar Leefwij zen Verslaving. Naar de oor zaak wordt vervolgonderzoek ingesteld. Pagina Gesprek van de Dag 'Dollarslikker' in Colombia gepakt bogota - De Colombiaanse po litie heeft bij een controle op een vliegveld een man aange houden die 47.000 dollar in zijn ingewanden het land uit wilde smokkelen. De 20-jarige man stond zondag in Bogota op de luchthaven El Dorado op het punt het land verlaten. Hij ge droeg zich volgens een politie woordvoerder verdacht en werd doorgelicht. Toen bleek dat hij twintig capsules in zijn lichaam verborg. Die bevatten geen drugs maar minuscuul opgerolde dollarbiljetten. De politie vermoedt dat het geld uit handel in drugs afkomstig is. Kritiek Mabel op aids-beleid VS bangkok - Het Amerikaanse beleid voor aids-preventie is gisteren onder vuur komen te liggen op de tweede dag van de internationale conferentie over de ziekte in de Thaise hoofd stad Bangkok. De regering van president Bush ziet in onthou ding het beste middel om de verspreiding van het HIV-virus tegen te gaan. Mabel Wisse Smit was een van de deelne mers die haar twijfels uitte over de Amerikaanse aanpak. „Die lijkt meer door ideologie gedic teerd, dan gebaseerd op een evaluatie van de situatie ter plekke", aldus Mabel. Pagina Gesprek van de Dag: Lijk beroofd van dure juwelen lille - Op een begraafplaats bij het Noord-Franse plaatsje Haulchin hebben dieven kost bare juwelen van een vrouw ge stolen die daar sinds april lag begraven. De geplunderde doodskist met daarin nog wel het lijk werd teruggevonden in een achterafstraatje bij de be graafplaats. De vrouw had de juwelen juist mee in haar graf genomen om te voorkomen dat haar vijf kinderen er ruzie over zouden krijgen. EU-post: Transport of Landbouw den hjlag - De nieuwe Neder landse eurocommissaris krijgt waarschijnlijk de portefeuille landbouw of transport. Wordt het landbouw, dan verhuist mi nister Veerman (CDA) van landbouw naar Brussel. WD'er Kroes is de kandidate voor transport. Dat zeggen bronnen in Brussel en Den Haag. Wat is de letterlijke betekenis van rustdag? Niets doen? Reizen? Een goed boek pakken of naar de cd-winkel lopen en de nieuwe van Francis Cabrel aanschaffen? Ik had collega's die om twee uur (zondagavond) het bed voor het eerst voelden en die drie uur la ter alweer op reis waren naar een ver weg gele gen vliegveld. Rustdag? In de namiddag zag ik hun hoofden die nog net geen koppen waren geworden. Diepe groeven van vermoeidheid bewezen het profijt van de reisdag. Tussen Quimper en Limoges lagen 573 fraaie kilometers uitgelegd. Sommigen vlogen, anderen kozen voor het den derende asfalt en confrontaties met korte files en heel veel landgeno- ten met sleurhutten. Ergernis? Ben je gek, helemaal niet. Niets is lekkerder dan met 35 kilometer per uur over een Route Nationale te rijden tussen zwaaiende vakantievierders in. Het maakt je nederig en, hoe gek het ook klinkt, ook rustig. En toen kwam de echte rustdag. Bij toeval. Het bord, rechts van de weg, zei: „Manoir de Beau- voir" en voordat we het wisten zaten we aan de prettig gekoelde Menetou Salon (rood) en een fraaie Pave de Thon Poele met een vrij ingewik kelde, maar wel heerlijke puree van aubergines. Binnen een half uur waren meer Tourvolgers in dit kleine paradijsje binnengetreden. Buiten werd een golfbal geslagen, de ober had humor en keek door onze (laat ik het voorzichtig zeggen) niet alledaagse (reis)kleding heen en begreep dat hij met de ware dwangarbeiders van de weg te maken had. Een bordje kaas en een strakke, mooie koffie sloot dit moment van tamelijke ge lukzaligheid af. Heel even hadden we, volgers van het gele gekkenhuis, onze gedachten in de ruststand gekregen, heel even waren we weer gewoon mensen die het be grip 'ontspanning' invulling konden geven. Een uur later wachtte een lange sleep auto's op een tweebaans- weg. Aan de einder lag Limo ges. Het rook naar chaos. Mart Smeets leiden - De politie is gistermid dag massaal uitgerukt voor een vermeende overval op de ABN Amro aan de Leidse Breestraat. Rond kwart voor één kwam bij de politie een overvalmelding binnen: het teken dat iemand bij de bank op het stil alarm had gedrukt. Eenmaal ter plaat se bleek het om loos alarm te gaan. Twee jonge mannen wa ren de bank binnen gegaan, waarna een van hen bij wijze van grap 'dit is een overval' had geroepen. Het personeel had direct het stil alarm in werking gezet. Op grond Van getuigen verklaringen kon de politie vrij snel na de melding op de Oude Rijn twee mannen aanhouden. Een van hen, een 19-jarige Lei- denaar, is gearresteerd. Zijn 15- jarige vriend bleek niets met de 'grap' te maken te hebben. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! Naam:DM V J Adres: 1 Poetcode/Plaats: I Ttelefoon: (Li I i Geboortedatum: l e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook 08OO-17J 1 (gratis) of surf naar I www leidschdagblad nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 20O4). I Leidsch Dagblad gaal zorgvuldig om met persoon- gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad BVP3 Mm lmvr

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1