Ouderenflats op plek van Nieuweroord REGIO De Leidse Hout ligt er weer netjes bij akkers en kampers leren met elkaar leven Intensievere zorg bij hartinfarct Goedemorgen Wat een krant. uwengevecht afé Queens t/ Ja, Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelek (en 1 snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I l Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I I l Naam: DM DV Adres: Postcode/Plaats: Ihlefoon: Geboortedatum e-mailadres: J Bank- /girorekeningnuinmer l Handtekening: I I Uitsluitend bij automatische incasso. b J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl J (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) n met persoongegevens In het colofon van Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ör Dagblad LEIDEN Achttien mensen waren er gisteren voor nodig, maar het festivalterrein van Werfpop is weer schoon. Foto: Dick Hogewoning Geen klachten over Werfpop door: Hans Groenendijk leiden - Vijftig propvolle vuil niszakken en vijftien tot de nok toe gevulde afvalkliko's. Dat is het resultaat van een dagje schoonmaken in de Leidse Hout, 24 uur na Werfpop 2004. Omwonenden kunnen de oor dopjes opgelucht weer een jaar tje in de kast opbergen. Als je er vandaag rondloopt, lijkt er in de Leidse Hout niets aan de hand. De vogeltjes flui ten, mensen laten hun hondje uit en kinderen trappen tegen een balletje. Niets wijst er op dat hier zondag nog vijfentwin tigduizend man een feestje hebben gevierd. „Dat is voor ons dan een groot compliment", zegt Petra van Rossum enthousiast. „De dag na het festival hebben we na melijk met 18 mensen het hele terrein opgeruimd. Dat was een flinke klus, maar het park ligt er nu weer netjes bij." Alleen aan het gras kun je nog zien dat er veel mensen bij Werfpop zijn geweest. „Dat ziet er op som mige plekken inderdaad een beetje afgetrapt uit, maar de natuur herstelt zich natuurlijk niet in een dag." Het festival is volgens de voor zitster van Stichting Werfpop goed verlopen. „Ondanks de slechte weersverwachtingen zijn er toch weer ontzettend veel mensen op afgekomen. Het was bovendien heel goed festivalpubliek. Er zijn geen on geregeldheden geweest, we hebben gelukkig geen ongeluk ken gehad en er hing een hele relaxte sfeer." Over het geluid zijn dit jaar vol gens Van Rossum geen klach ten binnengekomen. Dit was tijdens de vorige editie van Werfpop wel anders. Met name bewoners aan de Van Slinge- landüaan hadden het toen zwaar te verduren. Mevrouw Oene van nummer 8 vertelt: „Het was vreselijk. De ramen trilden bijna uit de sponningen van het lawaai. We zijn toen echt gevlucht voor de herrie." Dit jaar was het beter. „We hoorden in het trappenhuis nog wel de bas dreunen, maar dat was lang niet zo erg als vo rig jaar. Gelukkig maar. Om achteraf negatieve reacties van omwonenden te voorko men, was er dit jaar een speci aal telefoonnummer geopend voor vragen, opmerkingen en eventuele klachten. Petra van Rossum legt uit: „Een muziek festival zonder geluid is nu een maal niet mogelijk. Goed con tact met de bewoners is daarom noodzakelijk, omdat we toch wat overlast bezorgen. Ik ben dan ook blij dat er nog geen klachten zijn geweest." Meneer Bromelow ziet in de windrichting de belangrijkste oorzaak van de veranderde ge luidsoverlast. „Bij ons was het dit jaar iets erger dan vorig jaar en andere omwonenden heb ben nu juist weer minder last." De bewoner van de Warmon- derweg vindt het extra geluid echter niet zo erg, alleen over de muzieksoort is hij niet te spreken: „Oh, nee. Ik word echt te oud voor die herrie. Steeds maar weer diezelfde dreunen. Maar ik ben blij dat er zoveel mensen op af komen. Als dui zenden mensen lol hebben van die muziek, dan hoor je mij niet klagen over een dagje geluids overlast. Er zijn wel ergere din gen." door Robbert Minkhorst leiden - Nieuweroord in Leiden wordt een wooncomplex voor ouderen. Mogelijk betekent dat sloop van de voormalige zus- terflat, die nu in gebruik is als asielzoekerscentrum. Op het ter rein moet ook ruimte beschik baar komen voor een gezond heidscentrum, een postkantoor tje of wat winkels. Over de prille plannen bestaat overeenstemming met buurt en wijkorganisaties, bewoners en binnen het college van bur gemeester en wethouders van Leiden. Het afgelopen jaar heb ben betrokkenen met enige re gelmaat gepraat over de toe komst van het complex langs de Rijnsburgerweg. De gemeen te is eigenaar van Nieuweroord. Het contract met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) loopt per 2009 af en zal niet worden verlengd. WD-raadslid Marijke van Dob- ben de Bruijn, die zelf in de wijk rond Nieuweroord woont, heeft als intermediair tussen de buurt en de gemeente opgetre den. Zij meldt dat in de buurt brede consensus bestaat over de voornemens. Lange tijd was ook de school Woutertje Pieter- se bij de gesprekken betrokken. De school in de Leidse Hout kampt met ruimtegebrek en zou aanvankelijk verhuizen naar de zusterflat. Dat dwars boomde de wens van Van Dob- ben de Bruijn en anderen om het terrein te bestemmen voor seniorenhuisvesting. Uiteindelijk breidt Woutertje Pieterse uit op de huidige loca tie, zij het dat daarover weer stand was ontstaan in de buurt. Volgens het raadslid is de ambi tie om met Nieuweroord iets anders te doen van invloed ge weest op die beslissing. „We hebben enorme medewer king gehad van wethouder Hes- sing (onderwijs), en ook van Buijing (wonen en zorg)", zegt Van Dobben de Bruijn. „Het project is met alle buurtbestu- ren besproken." Van wethou der Buijing kwam de toezegging dat het terrein bestemd wordt voor appartementen voor ou deren. Daaraan bestaat in Zuid-Hol land een chronisch tekort. Lei den heeft zichzelf verplicht om tot 2010 3.500 woningen voor senioren te bouwen of geschikt te maken. „Nieuweroord lijkt mij een ideale locatie", zegt het VVD-raadslid. „Nogal wat men sen in deze wijk wonen alleen in de doorgaans grotere huizen. Zij willen best makkelijker, klei ner en comfortabeler wonen." Hoeveel woonruimte op Nieu weroord beschikbaar komt, staat nog niet vast. De huidige flat telt 315 éénkamerapparte- menten. In 1998, het jaar dat Leiden het terrein voor veertien miljoen gulden kocht van de universiteit, was er sprake van honderd dure appartementen. Sloop van de flat lag op dat mo ment in het verschiet. Volgens Van Dobben de Bruijn zou het 'best veel goedkoper kunnen zijn om hem neer te halen', voor 'een nieuw totaal plan'. „Het aardige is dat, als er dan 350 appartementen ko men, het aardig opschiet met onze verplichting. Het moet wel op een nette manier, passend in de wijk en niet met allemaal dezelfde flats. En een deel koop en een deel huur." Voorwaarde is dat op de begane grond voorzieningen voor de wijk komen. In de Houtwijk, Vogelwijk, Raadsherenbuurt en Boerhaavekwartier staat - gek genoeg, vanwege de twee zie kenhuizen in de nabijheid - de zorg onder druk. Er is een te kort aan huisartsen, en er dreigt een tekort aan tandartsen en andere medische voorzienin gen. Ook zijn er geen winkels. Mensen gaan naar Oegstgeest voor de boodschappen en de pinautomaat, zegt Van Dobben de Bruijn. In elk geval komt er daarom een huisartsenpraktijk of een gezondheidscentrum op het terrein. Gekeken wordt naar de vestiging van een postagent schap en wat winkels. Trekvaartplein krijgt eindelijk aandacht - met dank aan Poelgeest er|*AG/LEiDEN - Café Queens Korevaarstraat in Leiden p 9 augustus vorig jaar iet decor van een afleve- in Jerry Springer waarbij vrouwen elkaar letterlijk laren vlogen. Haren trek- rabben, slaan en schop- at was waar drie vrouwen en 36) uit Leiden zich n bij de Haagse politie- t voor moesten verant en. Er kwamen er overi- naar twee opdagen. De egen de derde werd bij (behandeld. jullie je schuldig", de politierechter eerst. Ja, rel, knikten zij. Maar later n ze toch dat ze 'eigenlijk adden gedaan. De 'bitch- ivas begonnen om de ex- van de 28-jarige Leidse. itste kreeg ruzie met haar opvolgster. Volgens de ;e Leidse zat dat zo: zij rie kinderen van haar ex en diens nieuwe vrien- de niet dat hij die kinde- ig zag. Er werd toen wat beid en zo togen de ren naar de kroeg om te halen. Daar werd ge- vd, getrapt, geslagen en in getrokken. De nieu- din van de ex liep ook snee op, waarschijnlijk icht met een glas. ige vrouw zei dat ze al- enbeide was gespron- lar getuigen verklaar- rs. Ook de 28-jarige wie de ruzie was be- I, ontkende erop los te gemept. Maar de poli- :r geloofde hen niet. "ie gingen daar naartoe een lesje te leren en ging wist dat dat uit de in lopen." iter legde de drie elk een 330 euro op. Zo'n be de vrouwen al door ibaar ministerie aange- im de strafvervolging af l Maar de twee zeiden niet op die schikking ingaan omdat ze een l genoten waarvan zij te niet konden betalen. iu hebben jullie kunnen f, zei de rechter, ier van justitie had een 396 euro geëist. »r Ligtvoet Ze hadden jarenlang het ?ich alleen. De woonwa- loners van het Leidse rtplein werden omringd Ider, grasland en water. - ijst de ene na de andere ning in de nabije nieuw- ijk Poelgeest. De omge- -jitzich met 'kakkers', zoals tgeestse buren op het igenkamp ook wel wor- loemd. Twee culturen op r honderd meter afstand, - gescheiden door een ge- jrens. sn sombere zomerdag, ize wolken hangen drei- iven de nieuwbouwwijk st. Werklui werken stug in deel van de nieuwe wijk is nog aanbouw, edeelte van de wijk dat valt de ruimte op. Ruim- parkeren, ruimte om wonen en ruimte voor eren om te spelen. Alles eordend uit. De straat- jn keurig aangelegd, de netjes bijgehouden. 6.1 t); (k) wereld, mijn krant. eidsch êüf Dagblad Radicaal anders is de buurt net over de gemeentegrens. Op het Leidse Trekvaartplein staan 130 woonwagens pal naast elkaar. Het gras groeit er tot kuithoog te. In de geasfalteerde weg die over het plein cirkelt, zijn tal van gaten gevallen. Hier en daar raakt zelfs een gele grond- kabel het straatoppervlak. Be halve de woonwagens en tuin tjes van de bewoners zelf, ver keert niets in goede staat. Dit tot groot ongenoegen van Hendrik Offenberg, geboren en getogen op het Trekvaartplein. „Het is hier hartstikke brandge vaarlijk", verklaart hij somber, doelend op de woonwagens die soms amper 80 cm van elkaar staan verwijderd. „Met een dik ke kont kan je er niet meer tus sendoor lopen." Burgemeester Lenferink heeft pas nog een be zoek gebracht aan het kamp, vertelt de verkoper van textiel en lederwaren. „Hij schrok zich dood." De woonwagenbewo ners storen zich al tijden aan de slechte staat van hun woonom geving maar weten inmiddels niet beter. „Het kamp staat er al zeker vijftien jaar zo bij." Over de herinrichtingsplannen die de gemeente in september bekendmaakt, is Offenberg sceptisch. Eerst zien, dan gelo ven, is zijn devies. Maar dat het kamp ervan op zal knappen, lijkt hem logisch. „Het kan moeilijk slechter worden." De gemeente moet zich volgens hem schamen: „Ze zijn super- laat met de opknapbeurt. De kampers die zich in het verle den voor herinrichting hebben ingezet, liggen inmiddels onder de groene zoden." Onderdeel van de herinrich tingsplannen is de verhuizing van dertig woonwagens naar de Leidse wijk Roomburg. Dat plan wordt breed gedragen in het kamp. Het Trekvaartplein barst nu uit zijn voegen. Voor de kinderen die op den duur een eigen woonwagen willen, is allang geen plaats meer. „Jarenlang zijn we vergeten door de gemeente", klaagt Of- Gaten in het wegdek en woonwagens die veel te dicht op elkaar staan. Volgens bewoonster Marie Offen berg is de gemeente Leiden het onderhoud aan het Trekvaartplein jarenlang vergeten. Foto: Mark Lamers fenbergs vrouw Marie. „We za ten hier in the middle of nowhe re. Maar sinds de kakkers in de buurt zijn komen wonen, krij gen we eindelijk aandacht." Leiden voelt zich ten opzichte van die rijke bewoners opgela ten over het achterstallig on derhoud, is haar theorie. „Sinds de bewoners uit Poelgeest ook gebruikmaken van de Haarlem merweg, wordt het groen bij de ingang van het kamp wel bijge houden. En in de winter wordt eindelijk de sneeuw geruimd." De chique buren leveren dus ook voordelen op. In buurthuis De Rolleman op het Trekvaartplein mopt Henk Kersten de vloer. Vanavond is er een feestje, vertelt de beheer der. „Het voetbalseizoen is af gelopen." Aan het buurthuis is al tijden geen onderhoud meer gepleegd. „Het staat al zo lang op de nominatie gesloopt te worden." Wanneer dat gebeurt, durft de woonwagenbewoner niet meer te schatten. „Zeven jaar geleden hielden we al het laatste feest. Nu sta ik hier nog." Contact met de buren uit Poel geest is er niet of nauwelijks, geeft hij aan. „We hebben wei nig contact. Eigenlijk alleen als ze klagen over geluidsoverlast." Hij noemt de Poelgeestenaren wat 'kleinzielig'. „Die kakkers gaan gelijk bellen." Toch heb ben de kampbewoners zich naar zijn mening wel aange past. „We houden er nu reke ning mee." Kersten wil graag dat er met de herinrichting een verbinding tussen het Trekvaartplein en Poelgeest aan de Broekweg komt.Als we nu een nieuwe woonwagen in het kamp willen, moeten we via Leiden rijden." Probleem daarbij is dat de tun nel bij de Haarlemmerweg te laag is voor die verhuizing. „Dan moet het dak er af." Via Poelgeest rijden zou daarom ideaal zijn, meent Kersten. De bewoners van Poelgeest zien dat minder zitten. „We hebben liever alleen een fiets brug", laat Wim Engberts, be stuurslid van de wijkvereniging Poelgeest, weten. Grote hoe veelheden auto's die door het Cornelis van Steenishof razen, daar bedanken ze voor. Last van de woonwagenbewoners hebben de meeste Poelgeeste naren volgens hem overigens niet.Al wonen hier natuurlijk wel twee verschillende culturen bij elkaar in de buurt." Tineke Morsch woont aan het Linnaeushof. Haar hoekhuis grenst aan de Broekweg. Vanuit verschillende vertrekken kijkt ze uit op het Trekvaartplein. „Leuk hè? Het lijken net vakantiehuis jes. In de winter hebben ze ook van die leuke lichtjes." Ja, na tuurlijk hoort ze wel eens mu ziek. „Nou en?" Morsch is het met Kersten eens dat buurtbe woners uit Poelgeest nog wel eens snel hun beklag doen. „Het zou schelen als we alle maal wat toleranter worden." door Erna Straatsma leiden - Door een verbetering van de zorg bij hartinfarcten kan het sterftecijfer met zeker 25 procent dalen, zo verwach ten cardiologen van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Het ziekenhuis werkt aan een reeks van maatregelen om dit doel te bereiken. Het LUMC-project heet Mis sion en is gebaseerd op richtlij nen van de American Heart As sociation, de European Society of Cardiology en de Nederland se Vereniging voor Cardiologie. Ze zijjn samengevoegd tot één nieuw protocol voor intensieve behandeling. Huisartsen, am bulancezorg, het Rijnland Zie kenhuis en het Diaconessen- huis doen mee aan het project. De beoogde resultaten zijn ge baseerd op Amerikaanse cijfers. „De afgelopen jaren is de zorg aan patiënten met een hartin farct wel verbeterd, maar het kan nog beter", zegt S. Liem, cardioloog in opleiding. Ze hoopt over enkele jaren te pro moveren op de resultaten van Mission. Het project moet een einde maken aan de wirwar van verschillende richtlijnen voor cardiologen, die resulteren in uiteenlopende behandelwijzen. Mission begint bij de zorg in ambulances, die ECG's direct doorfaxen naar het LUMC voor een onmiddellijke diagnose. Blijkt een hartinfarct heel ern stig, dan gaat de patiënt voor een acute dotterbehandeling naar het LUMC. Minder ernsti ge gevallen gaan direct naar een regionaal ziekenhuis als het Rijnland of het Diaconessen- huis. Zij komen in eerste in stantie in aanmerking voor een behandeling met medicijnen. Liem: „Door de samenwerking met ambulances kunnen we patiënten sneller de juiste be handeling geven. Nu levert ver traging vaak onnodige schade aan het hart op. Het komt voor dat patiënten naar het Rijnland Ziekenhuis worden gebracht en na onderzoek alsnog naar ons komen voor een dotterbehan deling." Van alle hartpatiënten die in aanmerking komen voor eiderdorper rslingerd aan uwput flats btena een acute dotterbehandeling, krijgt iets meer dan de helft die binnen 90 minuten, zo blijkt uit landelijke cijfers. Bij iets minder dan de helft van alle infarcten begint de behandeling met me dicamenten binnen een half uur. Ook in de nabehandeling is vol gens Liem veel winst te beha len, onder meer door het stan daard voorschrijven van vijf verschillende medicijnen. „Nu krijgen patiënten vaak maar twee van de vijf pillen voorge schreven. Door de veelheid aan richtlijnen op het gebied van cardiologie, doet iedere arts het weer anders. Wij streven ernaar dat elke patiënt alle vijf de pil len slikt en daarmee beginnen we meteen als ze binnenko men." Vier van de vijf medica menten zijn permanent, één pil kan na een jaar van het menu. „Wie een infarct krijgt, heeft een chronische ziekte", zegt Liem. Alle patiënten in het LUMC krijgen voortaan een boekje met tips en richtlijnen voor een gezond leven. In het boekje wordt de conditie nauw gezet bijgehouden door de be handelend arts. Iedereen komt voortaan ook standaard in aan merking voor een revalidatie- programma bij het Rijnlands Revalidatie Centrum. Liem: „Uit landelijke cijfers blijkt nu dat minder dan de helft van de patiënten revalideert." Niet elke patiënt heeft dezelfde ambitie als het LUMC, maar Liem hoopt het aantal 'succes verhalen' te vergroten. Mission is een succes als vijftig procent van alle patiënten erin slaagt zijn levensstijl te veranderen teneinde kans op vroegtijdig overlijden te verkleinen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11