acistisch geweld chokt Frankrijk HÈ IETS verkopen?) Villa ambassadeur Jordanië gaat in vlammen op Herinnering Sharon: Uitspraak klap voor terreurbestrijding 1 ü)uw met baby mishandeld in volle trein 'Azië kan aids-ramp nog voorkomen' Dance op het strand Alcoholactie bedoeld voor Duitse jongeren Goedemorgen Wat een krant. maandag 12 juli 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Erotische party's prikkelen het uitgaansleven m.le idschoactlad.nl Leven ais sjamaan in de duinen HKI Eigenzinnige aflevering van Werfpop Twee medailles op NK voor Leiden Atletiek Zon en buien BSSIaacel 16-180 NW 4/5 na 1 b ue correspondent ilimmerveen dii gpd - In Frankrijk is ge- jereageerd op de mis- ng van een 23-jarige met baby door zes Arabi- leljngeren. President Chirac e hoop uit dat de daders mogelijk worden gearres- er|n zo zwaar mogelijk wor- )p straft. In de eerste helft jaar hebben in Frankrijk eqr racistische en antisemiti- rdfcidenten plaatsgevonden heel 2003. •rlche jongeren tussen de 20 jaar mishandelden ten noorden van Parijs >n -jarige vrouw met baby regionale trein. Zij trok- ar de kleren van het lijf, n met zwarte viltstiften ikenkruisen op haar buik opten haar kinderwagen de trein en op het per- k niemand een hand uit. chokkende gebeurtenis precies een dag president Jacques Chirac den haag/gpd - Een uitslaande brand heeft gistermiddag in Was senaar de villa van de ambassadeur van Jordanië, dr. Mazan Ar- mouti, in de as gelegd. De monumentale woning moet als verloren worden beschouwd. De schade loopt in de miljoenen euro's. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Op het moment dat de brand uitbrak, bevonden zich vier perso nen in de ambassadeurswoning. De brand werd zondagmiddag even na twaalven ontdekt door de zoon van dr. Mazan Armouti, Mohammed, op de tweede verdieping van de woning. „Ik dacht dat ik de douche hoorde lopen en ging poolshoogte nemen. Op het moment dat ik boven kwam, stond alles al in lichterlaaie. Ik heb meteen mijn vader, een personeelslid en een vriend die hier logeerde gewaarschuwd", aldus Mohammed. Brandweer en politie waren zeer snel ter plaatse. Dr. Armouti pro beerde op dat moment, samen met zijn zoon en de twee andere mannen, nog zo veel mogelijk persoonlijke bezittingen voor de vlammen te sparen. „We zijn wel drie, vier keer naar binnen ge gaan", zei Mohammed, terwijl hij blootsvoets moest toezien hoe de ene na de andere binnenmuur instortte. De brandweer kon niet veel meer uitrichten. Om 13.00 uur was het hele rieten dak al weg gevaagd. Korte tijd later was het pand een rokende ruïne. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. in een toespraak een dringend beroep op de Franse bevolking had gedaan actief mee te wer ken aan het terugdringen van het antisemitisch en racistisch geweld. Slechts drie stations telt de RER-D-lijn tussen Louvres en Sarcelles, maar in die korte tijd is de 23-jarige vrouw door een hel gegaan. Direct nadat de zes aanvallers in Louvres waren in gestapt, begon de aanval op de jonge vrouw, die met haar een jaar oude baby op weg was naar Parijs. Ze roofden haar rugzak, zochten naar geld en vonden in de tas ook haar identiteitspa pieren. Op een daarvan was als adres een straat in het zestiende ar rondissement van Parijs aange geven. „In het zestiende wonen alleen maar joden", was de re actie van een van de aanvallers. Voor een paar anderen het sein hun messen te trekken en pluk ken haar bij de vrouw af te snij den. De rest scheurde haar de broek en een T-shirt van het lijf en bekladde haar buik met ha- if ste maal dat ik er was, le er van alles in de boe- het peloton. In Bretag- Quimper. Het is nu der- Qar geleden en de mensen "^1 trotse, rijk gestoffeerde doeg, begonnen er het kampioenschap jokken, ns liegen, maar jokken. nog helemaal voor n bus vol zieke renners, dering alom en de ploeg- Jan Gisbers, die de fabu- ■sp in uitsprak: „Ik voel het 1 -2|tijd bewaar ik die kleine ;4> als een kleinood van on- *5] le schoonheid. Zijn ren- d' adden een bedorven w ilsupplement gekregen wolk van suspense hing boven de wielerploeg. 4 insen gebruikten direct lord doping, niemand v^ecies waar het over ging, iei ners deden zielig of In|en die rol en Gisbers, de voelde het ook al. *4s een donker- bladzij in het loek van de Ne- dse wielrenne- ^2- kende men- jgen iets potsierlijks en nooit heb ik Gis bers meer serieus genomen. Er ik Breukink was een van de ren ners die ook, omwille van de eenheid binnen de ploeg, zich zelf verliet en een verwrongen antwoord gaf. Een paar weken na de Tour, toen het hele PDM- verhaal langzaam wegstierf in armoede en triestheid, belde Breukink me op. Hij wilde graag schoon schip maken, hij hield niet van gelieg en gedraai. Terug naar die bewuste dag. Renners met baarden van twee dagen, zwakke ogen, trage be wegingen en zieligheid alom. Daar tussendoor rennende persmensen. Niemand wist wat er aan de hand was en iedereen speelde een vreemde rol, de arts van de ploeg droeg al een kruis en zou later door de drek gehaald worden en de wereld draaide gewoon door. De Fransen spraken van 'les tri- cheurs hollandais', de Neder landse valsspelers. En ploegleider Gisbers, ik kan het niet genoeg herhalen, voelde het ook al. On gelofelijk. Mart Smeets COMMENTAAR DE MUUR dode na de uitspraak Internationaal Strafhof Haag over de muur op de Ijke Jordaanoever is ge- Natuurlijk laat premier niet na direct een ver- te leggen tussen de aanslag '»ij een Israëlische vrouw leven kwam) en de uit- waarin de bouw van het idingshek werd €frdeeld). Een in het gezicht bestrijders van rorisme, aldus .elk die zegt zich aan te trekken oordeel van het Strafhof. in consequent was ge had hij daarin ook de uit- van zijn eigen Hoogge- of betrokken. Het Israë- Hof gaf onlangs te kennen bouw van een veiligheids- verdedigen was, maar ïelde tegelijkertijd de van een 'politieke muur' '«nden Palestijnen ern- belemmeren in hun be- ijheid. Het Hof legde ing van de route op. kenkruisen. Eenmaal aangeko men bij het Sarcelles kreeg de kinderwagen een oplawaai als gevolg waarvan de baby op de grond viel. Rugzak met identi teitspapieren, een creditkaart en tweehonderd euro werden meegenomen. Steun van haar medepassagiers heeft ze niet gehad. „Dat is het dubbele schandaal", reageerde dit weekeinde Jean-Paul Hu- chon, president van de regio Ile-de-France. „Niet alleen de agressie op zich moet ondub belzinnig worden veroordeeld, maar het feit dat niemand een vinger heeft uitgestoken, is minstens zo erg." Ook Roger Cukierman, voorzitter van de overkoepelende organisatie van joodse instellingen in Frankrijk, hekelde de onverschilligheid onder de Franse bevolking je gens het oplaaiende antisemiti sche geweld. Volgens hem wordt die houding mede in de hand gewerkt door Franse rechters, die antisemitisme eer der zien als een opinie dan als een misdrijf. bangkok/gpd - „Azië heeft nog de kans een ramp te voorkomen. Het is nog niet te laat." Sobere maar indrin gende woorden van de Ne derlandse hoogleraar Joep Lange gisteravond bij de opening van de 15e Wereld Aids Conferentie in Bangkok. Eén op de vier nieuwe hiv- geïnfecteerden (hiv is vaak de voorloper van aids) komt uit Azië, het werelddeel met de meeste inwoners. De Nederlandse medevoor zitter van de conferentie be pleitte meer preventie en voorlichting ter voorkoming van hiv-besmetting en bete re toegang tot medicijnen. 'Access for all' is niet voor niets het thema, aldus Lan ge. Iedereen met hiv en aids moet toegang krijgen tot hulp, in welke vorm dan ook. VN-secretaris-generaal Kofi Annan vroeg extra aandacht voor meisjes en vrouwen. „Die moeten de middelen krijgen om zich tegen het aidsvirus te beschermen." Pagina Buitenland: Ex-drugsverslaafde mikt op confrontatie met premier Een personeelslid van de Jordaanse ambassade kijkt toe hoe de residentie van de ambassadeur in vlammen opgaat. Foto: ANP/Remco Suiker door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische pre mier Ariel Sharon heeft gisteren fel uitgehaald naar het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag. Hij noemde het besluit van het VN-Hof om Israëls af scheidingshek op de Westelijke Jordaanoever illegaal te verkla- ren „een klap in het gezicht van iedereen in de wereld die seri eus werk wil maken van ter reurbestrijding." Hij greep een bomaanslag in Tel Aviv gister morgen aan om nog eens extra hard uit te halen. „Dit was de eerste moordaanslag onder de beschermende vleugels van de uitspraak in Den Haag." Bij de explosie van de bom, die was verstopt in struikgewas, kwam een twintigjarige vrouw om. Dertig mensen raakten ge wond. De Al Aqsa-brigade van Jasser Arafats Fatah-beweging maakte later bekend dat ze de bom had geplaatst. Het was de eerste Palestijnse aanslag in Is raël sinds maart, toen in de ha venstad Ashdod tien mensen het leven verloren. Vrijdag verklaarde het Interna tionale Gerechtshof de afschei ding die Israël bouwt op de be zette Westelijke Jordaanoever illegaal volgens het internatio nale recht. Het hof bepaalde dat Israël de al gebouwde delen moet afbreken en gedupeerde Palestijnse landeigenaren fi nancieel moet compenseren. De uitspraak, op verzoek van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, heeft de sta tus van een juridisch advies. Israëls kritiek op het oordeel van het Hof heeft niet zozeer betrekking op de wettelijke as pecten als wel op de politieke context. „Israël wijst dit eenzij dige oordeel, dat totaal politiek van aard is, volstrekt van de hand", zei Sharon gisteren tot zijn ministerraad. Hij merkte op dat het Hof de reden voor de bouw van het hek, 'de moord dadige Palestijnse terreur' heeft genegeerd. Alle landen die zijn betrokken bij de strijd tegen het terroris me moeten er volgens Sharon voor zorgen „dat deze immore le beslissing van de aardbodem verdwijnt". Met dat doel voor ogen is Israël een diplomatiek tegenoffensief begonnen. Dat moet er toe leiden dat later de ze week zoveel mogelijk westers georiënteerde landen in de Al gemene Vergadering tegen een Arabische resolutie stemmen die steun uitspreekt aan het vonnis van het Internationale Hof. De Palestijnen hebben hun ei gen diplomatieke front ge opend, maar willen de strijd in de VN voorlopig beperken tot de Algemene Vergadering. De Amerikaanse regering heeft al laten weten dat een poging de Veiligheidsraad te bewegen tot het afkondigen van sancties te gen Israël, zal stuiten op een Amerikaans veto. „Het is beter te wachten tot na de Ameri kaanse verkiezingen van no vember", zei een van de Pales tijnse ministers gisteren, na een gesprek met Jasser Arafat. Het Palestijnse Bestuur en de Palestijnse media zijn opgeto gen over de uitspraak van het VN-Hof, die algemeen wordt omschreven als een historische beslissing. Maar de houding van de Amerikaanse opperrech ter Thomas Buergenthal, de enige dissident in het vijftien man sterke college, wordt ge zien als het bewijs dat Amerika zijn geloofwaardigheid volstrekt heeft verloren. In Israël daarentegen krijgen de overige veertien rechters in Den Haag de kritiek breed uitgeme ten, ook in kranten die kritisch staan tegenover de route die de regering voor de afscheiding heeft gekozen. „De absolute af wijzing van Israëls argumenten wekt enorme woede", schrijft de liberale krant Ha'aretz. „In zijn drang de Palestijnen voor te stellen als onschuldige slachtoffers van de bezetting, heeft het Hof de zelfmoordac ties en andere terreurdaden ge negeerd." Maar de krant vindt ook dat de regering-Sharon de recente twee tikken op de vingers - van het Hof in Den Haag en eerder van het eigen Hooggerechtshof in Jeruzalem - zelf heeft uitge lokt door de afscheiding hier en daar ver in de Westoever te la ten penetreren om zoveel mo gelijk nederzettingen en kolo nisten te beschermen. Brando erkent elf kinderen los angeles - De overleden ac teur Marlon Brandon erkent in zijn vrijdag openbaar gemaakt testament het bestaan van elf kinderen, variërend in leeftijd van 46 tot 10 jaar. Een geadop teerde dochter en ook de zoon van een overleden biologische dochter zijn nadrukkelijk als erfgenamen uitgesloten. Bran do overleed op 1 juli op 80-jari- ge leeftijd. In het testament staan de namen van twee kin deren die tot dusver niet zijn geïdentificeerd in biografieën over Brando. Het gaat om Mai- miti en Raiatua Brando uit Ta hiti, waar Brando in 1996 een atol kocht. Brando laat meer dan 20 miljoen dollar na. Almeerder schiet echtgenote dood almere, Groningen - Een 23-ja- rige Almeerder heeft gisteroch tend in Groningen zijn 22-jarige Almeerse echtgenote vermoe delijk doodgeschoten. De man meldde zich 's morgens op het politiebureau in Groningen en zei dat hij zijn vrouw had neer geschoten. De vrouw, die was achtergebleven in de auto waarmee de man naar het bu reau was gekomen, is in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht. Daar is zij overleden aan haar verwondingen. De man zit vast voor verhoor. De technische recherche is een on derzoek gestart. Duizendste dode van coalitie Irak den haag - In de militaire Coali tie van Amerikanen, Britten en hun bondgenoten in Irak is gis teren het duizendste dodelijke slachtoffer gevallen. Het was een Amerikaanse soldaat die met nog een collega werd ge dood bij de stad Samarra toen hun konvooi werd getroffen door een bom, die langs de weg afging. Van deze 1001 omgeko men soldaten waren er 884 Amerikaans. Onder de Britten kwamen totaal 59 soldaten om. De overige ruim twintig landen van de coalitie hadden 58 do den. Nederlander zoek op Mont Blanc CHAMONix - De gendarmerie van Chamonix heeft zaterdag avond en gisteren op de nabij gelegen Mont Blanc gezocht naar een vermiste Nederlander. De zoektocht naar de man en een Franse gids heeft nog geen resultaat opgeleve rd, meldde een woordvoerster van de ANWB. De bergbeklimmer was zaterdag met een reisgezel schap bezig met het beklimmen van de hoogste berg van West- Europa. Reisgenoten gaven de vermissing zaterdagavond door aan de ANWB. Over de identi teit van de vermiste man zijn geen mededelingen gedaan. Een opdracht die Sharon wél uitvoert Hij heeft geen keus. Minstens zo interessant in de discussie over de muur zijn ech ter de aangekondigde gesprek ken tussen Sharon en oppositie leider Peres. Sharon kan de steun van de Arbeidspartij van Peres goed gebruiken, nu zijn coalitie geen meerderheid meer heeft in het parlement. Aangezien Peres toena dering zoekt tot de Pa lestijnen, zal hij verre gaande eisen stellen. De Arbeidspartij is bijvoor beeld voorstander van ontmanteling van alle joodse nederzettingen in de Gaza- strook. In de komende onderhandelin gen - waarbij ook de muur on getwijfeld ter sprake komt - zal Sharon zich een waar even wichtskunstenaar moeten tonen wil hij zowel de rechter- als lin kervleugel in een nieuw te vor men coalitie tevreden stemmen. Een schier onmogelijke opgave. Adriaan Brandenburg noordwijk/leiden - Het slechte weer heeft de echte festivalliefhebber niet kunnen afschrikken. In Leiden trok Werfpop 25.000 liefhebbers. Net als vorig jaar werd het festival gehouden in de Leidse Hout. Zaterdag trokken de dance-liefhebbers naar Noordwijk. Er kwamen vierduizend bezoekers naar igE Het festival was een onderdeel van de Heineken Beach Party, die verspreid over vele strandpavil joens in de badplaats werd gehouden. Zie ook pa gina Kunst en Cultuur Foto: Taco van der Eb zandvoort/gpd - Op het race circuit in Zandvoort is zaterdag de aftrap gegeven voor de jaar lijkse zomercampagne die jon geren op het strand en de cam ping moet waarschuwen voor het drinken van te veel alcohol. Leeftijdgenoten benaderen tot eind augustus langs de hele kust vakantievierders. De actie richt zich dit jaar ook op de vele Duitse jongeren die richting de Noordzee trekken. Over twee weken komen zes jonge Duitsers hierheen om zich bij het Nederlandse cam pagneteam te voegen. Zij zullen hun landgenoten hier benade ren met informatie over drank. Met de campagne 'Drank. De kater komt later.' hoopt het or ganiserende instituut NIGZ 10.000 jongeren te bereiken. De zomeractie richt zich op jonge ren van 15 tot 25 jaar. Recente cijfers tonen aan dat juist in die groep het drankgebruik de af gelopen jaren stabiel is geble ven. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 1 /ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nogfteen 2 0,41 per dag! J Naam:DM V Adres: 1 Postcode/Plaats: v m. bezorgcontrole] Geboortedatum Antwoordnummer 187. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere mformaUe aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1