een nieuw Dubai mak E BL A mmm a II - 'Schurkenstaat' Libië na de bekering van Gaddafi HDC238 2004 Foto: Reuters De Libische dictator kolonel Gaddafi, de 'gevaarlijkste man ter wereld', is sinds kort de leider van een 'modelnatie' en een 'voorbeeld' voor de machthebbers in 'schurkenstaten' als Iran, Syrië en Noord-Korea. Wat is er in Libië zelf eigenlijk veranderd? „Geef ons twee jaar, het wordt hier fantastisch." door Daisy Mohr Je moet er in Libië nü bij zijn en de juiste contacten leggen. Er valt hier binnenkort heel veel geld te verdienen. Zakenvrouw Rana (30) wijst al rijdend langs de kust de plaatsen aan waar straks de interna tionale ketens hun hotels zullen op trekken. Rana is wildenthousiast over de nieuwe wind die in haar land waait. „De buitenlandse inves teerders staan in de rij", zegt ze, wild gebarend met haar mobiele tele foons. Libië is sinds kort weer een 'vriend van het westen'. Dat gebeurde nadat leider Gaddafi zijn schuld voor de aanslag op een Amerikaans vliegtuig boven het Schotse Lockerbie afloste en het terrorisme afzwoer. Sinds hij ook zijn nucleaire, biologische en chemische wapenprogramma's opgaf, zijn de sancties van Amerika en de VN opgeheven. Nu het land uit zijn isolement is ver lost, raken veel Libiërs niet uitge praat over de onuitputtelijke moge lijkheden die het land heeft. Naast een economische bevrijding is er sprake van een psychologische be vrijding. Libiërs voelen zich niet lan ger de inwoners van een pariastaat. Er gaat een nieuwe wereld voor ze open. „Ik ben hier niet voor het mooie uit zicht, ik ben hier voor de nieuwe mogelijkheden", zegt Fady, een jon ge ondernemer. „We gaan er hier een nieuw Dubai maken; geef ons even rustig de tijd." De veranderingen in Libië zijn niet zomaar uit de lucht komen vallen. Elke Libiër zal ie vertellen dat de be- Gaddafi is sinds kort weer 'een vriend van het westen'. Archieffoto: AP volking de laatste jaren meer vrijhe den heeft gekregen. Want het volk morde, werd steeds ongelukkiger. Met de gewijzigde machtsverhou dingen in de wereld bleef leider Gaddafi uiteindelijk weinig keus. De sancties vormden een bedreiging voor zijn economische en politieke positie; het isolement werkte in zijn nadeel. Mikte Gaddafi vroeger op een bond genootschap met Arabische - of Afri kaanse landen, nu richt hij de blik op het westen. Een ommezwaai die de jonge generatie moeiteloos ac cepteert. „Wij zijn nooit anti-Ameri kaans geweest. Dat was onze rege ring", zegt student Ahmed. Hij spreekt, net als veel andere jonge Libiërs, Arabisch met een Italiaans accent en gebruikt, waar dat zo uit komt, graag Italiaanse woorden. De Italiaanse invloed stamt nog uit ko loniale tijden. Zo kent de Libische keuken ook Italiaanse specialiteiten en worden er op de terrasjes in Tri poli moeiteloos cappuccino's en es presso's geserveerd. Ahmed en zijn vrienden luisteren naar Mariah Carev. Britnev Soears en rapmuziek, kleden zich westers en eten als het even kan een ham burger in één van de nieuwe snack bars van Tripoli. Overal zijn moder ne internetcafé's en hoewel de Libi sche media sterk worden gecensu reerd, heeft bijna elk huis een satel lietschotel op het dak. Naar een bar of nachtclub kunnen jongeren echter niet. Alcohol is in het islamitische Libië verboden. Dat brengt hen er toe privé-feestjes te geven. „Thuis drinkt bijna iedereen. We kopen het op de zwarte markt of maken onze eigen wijn, dadeldrank of Libische Tequila", verduidelijkt Ahmed. De kans is groot dat de alcoholwet geving, mede door de toestroom van buitenlanders, binnenkort wordt versoepeld. „Het is hier, in vergelij king met bijvoorbeeld Tunesië, zo saai. In het weekend rijden we vaak maar wat rondjes. Dat is het leukste wat we kunnen verzinnen", legt Ah med uit. Het zijn vooral de jongeren die snel le hervormingen willen. De ouderen weten nog goed hoe de situatie 40 iaar reisden was tnpn Oarirtafi in 1969 de macht greep. Zij zijn de lei der dan ook dankbaar voor wat hij tot stand heeft gebracht. Hij liet hui zen bouwen voor de armen - veel Li biërs woonden in tenten - en zorgde voor scholen op het platteland. „Jongeren zijn zich bewust van de rijkdom die hier onder de grond ligt. Dat maakt ze ongeduldig. Ze zien wat rijke landen allemaal hebben en vragen zien af waarom ons land niet een beetje sneller opschiet", meent Ashraf, een leraar. Zaid (37), ondernemer, zegt op zich blij te zijn met de veranderingen maar hij vindt wel dat het een beetje vreemd is gelopen. Eerst werd Gaddafi constant als gevaarlijke idi oot bestempeld en nu is hij opeens een gewaardeerde vriend. Het heeft iets hypocriets. „Iedereen kust onze voeten omdat wij olie hebben. Di rect nadat de sancties waren opge heven stond iedereen hier op de stoep om handjes te schudden met onze leider." De alom aanwezige billboards met afbeeldingen van Gaddafi lijken be doeld de voorbijganger vooral te la ten beseffen wat de grote leider - meestal getoond in een traditioneel gewaad maar soms ook in maatpak met donkere zonnebril - allemaal voor hen heeft betekend. 'Jij, onze leider, die de olie met ons deelt' staat er in koeienletters. Zaid kan die boodschap niet beko ren. „Belachelijk! Dat is de grootste onzin. Dat geld zit in zijn zak en ik heb er tot nu toe nog niets van ge zien." Alhoewel hij zelf zegt dat je Gaddafi nooit moet bekritiseren 'want dan gaat je kop eraf, kan hij het toch niet laten. „De regering geeft de bevolking net genoeg om niet te veel kritiek te krijgen maar natuurlijk zijn we pissig. We kunnen het alleen niet hardop zeggen." Geen wonder dus dat Zaid zijn on genoegen uit in de auto, de beste plek om niet te worden afgeluisterd door de geheime dienst. „Libië is een rijk land maar we zien er bar weinig van terug", raast hij nog even door. Hoewel Libië met zijn 5,5 miljoen in woners geen armoede, honger of an alfabetisme kent, en iedereen elek triciteit en stromend water heeft, is het gemiddelde salaris laag (215 eu ro per maand voor een gezin) en de werkloosheid hoog. Het is ook geen goedkoop land. Sommige eerste le vensbehoeften zijn zelfs op rant soen. Andere billboards waarschuwen voor de gevaren van de nieuw tijd. Op sommigen staan heroïnespuiten met rode kruizen er doorheen afge beeld: een antidrugs-campagne. Sinds hier goedkope drugs zijn te krijgen, blijken vooral jongeren moeite te hebben er af te blijven. Libië kent ook een aidsprobleem. Sinds kort worripn nn last van Ho re gering drugsverslaafden en aidspati- enten samen in opvanghuizen on dergebracht. De Libiërs wijzen Afri kaanse immigranten aan als veroor zakers van alle ellende. Toch kan dit alles het nieuwe en thousiasme niet keren. Elke jonge Li biër wil ineens Engels leren. Dat was vanaf 1986, na de Amerikaanse bom bardementen op Tripoli, verboden, maar nu kan het weer. De leraren Engels zijn niet aan te slepen. De fa culteit Engels aan de universiteit van Tripoli kent inmiddels 2500 studen ten, tegen gemiddeld 45 bij andere studierichtingen. Met de komst van internationale bedrijven is de be heersing van het Engels een must geworden. Een blik in de lobby's van de twee meest luxueuze hotels in Tripoli be vestigen dat beeld: horden buiten landse zakenmensen op zoek naar informatie en contacten. Ook Ameri kanen voelen zich hier weer op hun gemak. Voorheen waren ze strafbaar bij terugkomst in de Verenigde Sta ten maar dat is verleden tijd. Sinds eind juni zijn ook de diplomatieke betrekkingen weer hersteld. Michael, een Amerikaan, is razend enthousiast. Hij is op zoek naar een leuk huis in Tripoli. „De sancties zijn opgeheven, ze hebben hun wapen programma's opgegeven en Libië staat in bloei", meent hij. Michael is één van de weinigen Amerikanen die nu al naar Tripoli verhuist. „De meeste grote bedrijven kijken de kat nog even uit de boom. Niet iedereen is er al aan toe om hier echt te sette len." Michael heeft het gevoel dat de Libi sche regering zijn best doet goede omstandigheden te creëren voor buitenlandse bedrijven. „Ze zijn be reid om zich aan te passen, willen het graag goed aanpakken en trek ken daarom veel buitenlandse ex perts aan om hen van advies te die nen. Er is hier, net als in Dubai, veel olie en geld voor weinig mensen. Maar ze moeten het handig spelen. Ze moeten de economie diversifice- ren, alleen olie is niet voldoende." Blijft de vraag of echte vergaande economische veranderingen moge lijk zijn zolang Gaddafi aan de macht blijft. Met andere woorden: zijn er niet ook politieke veranderingen noodzakelijk? Systeemwijzigingen waardoor een regering ter verant woording geroepen kan worden. Ook voor veel Libiërs blijft Gaddafi's onvoorspelbare gedrag een punt van zorg. „We blijven sceptisch over de toe komst en durven daarom niet te veel risico's te nemen", zegt Nasjua, werkzaam bij een oliemaatschappij in Tripoli. „Gaddafi heeft ons in het verleden zoveel dingen beloofd die uiteindelijk niet zijn doorgegaan. We willen het eerst zien en dan geloven we het pas. Het regime blijft wissel vallig en men is er daarom niet zeker van dat het allemaal ook echt gaat gebeuren. We houden ons hart vast en blijven bang dat het toch nog al lemaal mis kan gaan." Het Schotse Lockerbie in december 1988. De aanslag, door Libische agenten gepleegd, op een tot .,.1 inn Am Le.We in Ac In.ht en nn He ernnH men.en het leven A.rhi-ffntrv FPA ^e

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6