Oud-hoofdcommissaris Eric Nordholt over de ziekte van Nederland ZATERDAG 10 JULI 2004 oren van de IRT-enquêtecommissie Archieffoto: ANP /k hoor dat de nieuwe Amsterdamse hoofdcommissaris, Bernard Weiten, in Haarlem wil gaan wonen. „Dat heb ik ook gehoord. Cohen vindt het kennelijk geen probleem. Hij zei: 'Kuiper woont in Alkmaar en dat gaat prima'. Na tuurlijk gaat dat prima, maar een korpschef hoort in Amsterdam. Anders kan de burge meester net zo goed in Urk gaan wonen. Een hoofdcommissaris moet binding hebben met zijn korps en met de mensen in de stad. Die binding krijg je niet als er niet woont; dan mis je de essentie." Als Cohen bereid is Weiten zo fors te betalen, venvacht hij waarschijnlijk iemand binnen te halen die niet snel zal zeggen: de burge meester kletst uitzijn nek. Zwijggeld! „Dat Weiten zou zijn afgekocht; dat geloof ik niet. Ik heb hem leren kennen als een eerlij ke, flinke, moedige jongen. Precies wat we nodig hebben. Dus dat kan nog interessant worden. Na de IRT-affaire is onder leiding van de toenmalige premier Wim Kok en mi nister Hans Dijkstal geprobeerd de mannen die toen de toon zetten op politiegebied, voor eens en voor altijd hun mond te laten houden. Dat is ze aardig gelukt. Mensen werden overgeplaatst, weggepromoveerd." U bent zelf in 1997 opgestapt. Waarom? „Omdat ik kanker had. Alleen wist ik dat toen nog niet. Die tumor in mijn nier zat er al een hele tijd. Ik was kapot. Uitgeput. Als je voorbestemd bent zo'n ziekte te krijgen, als dat in je lijf zit... ik had het toch wel gekre gen, alleen misschien veel later. Ach, je kunt er weinig aan doen. Ik ben nooit boos ge weest, heb nooit gedacht: waarom ik? Eerder andersom: waarom ik niet ook? Maar nu je het zo vraagt: de IRT-affaire, de pogingen mij een spreekverbod op te leggen, al dat ve nijn van de politiek-correcten... de kans dat dat niet goed voor je lichaam is, zit er wel in, ja." „Het zag er aanvankelijk naar uit dat ik nog maar kort te leven had. Nadat mijn nier was weggehaald, werd ik naar huis gestuurd om aan te sterken. Daarna zouden de uitzaaiin gen bestreden worden met zware medicatie. Er gebeurde iets ongelooflijks. Na het verwij deren van de aangetaste nier verdwenen binnen een jaar de uitzaaiingen. Zoiets ge beurt in 0,8 procent van de gevallen, dus dat mag je rustig een wonderbaarlijke wending noemen." „Ik heb nu wel een betere balans gekregen. Daarom is een interview eigenlijk niet goed. Ik ga toch weer vechten. En ik wil dan toch weer duidelijk maken dat het de politiek is geweest die het op het gebied van de veilig heid collectief heeft laten afweten." „Nee. Omdat het nog steeds uitzichüoos is. Niemand heeft een samenhangend beeld van hoe het verder zou moeten. De politiek loopt achter waanideeën aan. Iedereen heeft het over de politie, behalve de politie zelf. Het lijkt wel of ze wachten totdat een ander een visie voor ze bedenkt. Inmiddels is het apparaat dolgedraaid." Hoe los je dat op? „Door als korpschef tegen de politiek te zeg gen: jullie laten het eerst aanrotten, laten die gedoogcultuur ontstaan, maken er een ben de van met al je besluiten of door juist niet in te grijpen en dan moet het opeens anders en dan moet de politie dat opknappen. Dat hoort een korpschef te zeggen, in iets nettere hpwnnrHinppn Nordholt ontvangt een delegatie van de Kamerfractie van de PvdA: Aad Kosto, Wim Kok en Piet Stoffelen. Archieffoto: ANP „Nu moet de PvdA ineens zo nodig de LPF voorbij. Ze zijn gek, doorgeschoten. Nie mand die zegt: kijk eens wat feitelijk in de grote steden gebeurt en wat daar echt nodig is. Wat dacht je van de illegaliteit? Destijds zei ik dat er tienduizend illegale Ghanezen in de Bijlmer waren. Anderen hadden het over zesduizend. Grote verontwaardiging. Niet over het toch nog zeer hoge aantal illegalen, nee, over een eventuele telfout." „Je kunt hier gewoon binnenkomen, dat la ten wij toe. Er ontstaat pas een politiek pro bleem als je iets kunt meten. Illegaliteit kun je niet meten. Dus doen ze net alsof het er niet is en tellen ze alleen het afgenomen aantal asielzoekers, en dat is dan hun suc cesnummer." „Ik heb in 1992 gewaarschuwd voor de pro blematiek van de criminele Antilliaanse jon geren. Ik kreeg iedereen over me heen: ik stigmatiseerde. In wat voor wereld leven wij? Je geeft een probleem aan, dat probleem wordt alleen maar groter en groter, we zijn nu twaalf jaar verder en er is helemaal niets gebeurd." Eigen schuld. U stemde toch PvdA? „In 2000 ben ik officieel uit de partij gestapt. Uit woede. Het is nog steeds hopeloos met de mensen die daar de lijn aangeven. Ze spraken over een wereld die in mijn ogen helemaal niet bestond en in Amsterdam is dat alleen maar erger geworden. Als ik raadsleden confronteerde met de proble men, zeiden ze: 'Eric, je hebt gelijk, maar wij kunnen dat niet zeggen'. Dan denk ik: waar zijn jullie dan voor? Wat is dit voor stad waar dingen verborgen moeten blijven?" Uw kompaan Ed van Thijn was toch het ergst van allemaal? Die snikte van ontroering als het over multiculti ging. Als ik er over terugdenk, zijn dat dingen waar ik.met F.ri nooit over gpnra.it heh. Ik had het gevoel dat hij daarin onbenaderbaar was, dus liet ik het maar zo. Ik stelde destijds het vraagstuk aan de orde van illegale Ma rokkanen die hier kwamen roven. Die zijn nu ingehaald door criminele Bulgaren en Roemenen, alleen mag je dat nu hardop zeg gen. We hebben dat onderwerp misschien wel gemeden. Toen ik wegging, zei hij: 'De politie is hier de pionier van de sociale inte gratie'. Daar ben ik trots op. Wij hebben echt contact gezocht met mensen in de allochto ne gemeenschap." Maar als ik contact zoek met de politie om dat mijn inboedel gestolen is, krijg ik op bij- na-blaftoon te horen dat dat geen prioriteit is. „Ik kan niet oordelen over dingen die ik niet meemaak, maar als mensen met kritiek kwa men, heb ik dat nooit ontkend. Het is na tuurlijk beschamend dat je de burgers moet meedelen dat de aangifte die ze komen doen alleen nuttig is voor de statistiek. Daar wor den wij op aangekeken, maar het komt voor al doordat justitie geen capaciteit heeft. On ze grondhouding hoort dienstbaar te zijn, en tegelijkertijd niet hard, maar wel streng. Hard verwijst naar kilheid, bij strengheid is warmte mogelijk." Een beetje correct, netjes, is toch wel genoeg? „Nee. dat is een vorm. Ik heb dienders mee gemaakt, heel correct en netjes, en intussen staan ze ontzettend te zuigen. Weiten heeft gezegd: 'Dat de politie je beste vriend is, moeten wij nou maar eens vergeten'. Ben ik het volstrekt mee oneens. We moeten op passen voor een politie die zich in organisa tie en in houding verwijdert van zijn eigen burgers. Dan krijgen we de problemen weer terug die we vroeger hadden. Als het over vi sie gaat, is dat voor de grote steden een van de belangrijkste dingen." AVeen^vam^roege^ebeurde^genteii moesten punten halen op straat. Als ze veel verbaliseerden, werden ze geprezen en gin gen ze naar de recherche of de motordienst. De mannen die weinig schreven, bleven op straat surveilleren. De vraag of het hielp, en waartoe het diende, werd niet gesteld. Dat hoefde ook niet, want het was veilig ondanks de politie." Als je dan de boel verandert, en je geeft mensen eigen verantwoordelijkheden, dan maak je een geweldige energie los in een korps. Het geeft natuurlijk enige wanorde, maar ook enorme creativiteit. Mensen die weer trots worden op hun werk. En iemand die trots is op zijn organisatie kan niet cor rupt zijn, dat verdraagt zich niet met elkaar." Ik hoorde de korpschef van Lelystad zeggen hoe mooi het prestatiecontract is. „Het is toch tragisch datje ingehuurd wordt om te roepen: wat doet u het goed minister! Wat geweldig dat ik u mag dienen! Onder tussen gaat het weer om de aloude strijd om de macht over de politie, tussen Binnen landse Zaken en Justitie." Waarom mag het niet Binnenlandse Zaken worden? „Essentiële kwesties zijn niet geregeld, bij voorbeeld computersystemen die nog steeds niet op elkaar aangesloten zijn. Dat is toch rampzalig? Daar had de minister van bin nenlandse zaken allang orde op zaken moe ten stellen. Maar waar bemoeit hij zich mee? Prestatiecontracten, bonnen schrijven. En al die burgemeesters tekenen die contracten ook nog. Ze willen de eigen bevolking doen geloven dat het daarmee veiliger wordt. Ab solute lulkoek!" „Is het bij Justitie in goede handen? Jaren hebben we geknokt voor meer cellen en toen die er waren, werden ze weer gesloten. Als je voldoende cellen hebt en je kunt mensen via het snelrecht opsluiten, dan helpt dat. Maar er worden weer spookzittingen gehouden, waarbij van de tien verdachten één jongen verschijnt ën de andere negen alweer aan het jatten zijn. De bajes zit vol met die bolle tjes poepende mannen, die hebben de hele zaak verstopt, daar kan geen straatrover meer bij. Ik heb veel respect voor de dien ders, die elke dag toch maar weer naar hun werk gaan." „Ook zoiets: als je iemand op straat pakt met twee kilo cocaïne, dan gaat-ie voor vier, vijf jaar de bak in. Pak je 'm op Schiphol, dan laat je 'm gaan en zet je 'm gezellig op het eerste vliegtuig terug. Je moest eens weten wat er bij justitie aan processen-verbaal de versnipperaar in gaat. Laatst weer, enorme aantallen dronken rijders, allemaal wegge- flikkerd, want geen capaciteit. Dit is een ont regeld land." „Weet je wat de ziekte van Nederland is? De proef. We doen overal proeven mee, want dat is interessant voor de politiek. Je laat voor de bühne zien dat je wat doet. Maar als we eenmaal besloten hebben echt iets te doen, is het probleem al zo groot geworden dat we het niet meer kunnen beheersen. Het verslaafdenprobleem is misschien niet op te lossen, maar er is wel meer te doen dan nu. Moet je kijken wat voor wrakken er rondlo pen. We laten ze wegrotten op straat." ..Ik ben ervan overtuigd dat ik destijds din gen in gang heb gezet - de aanpak van het cellentekort, gedwongen verpleging van ver slaafden - omdat ik het er publiekelijk over had. Zodat mensen gingen zeggen: ver domd, die ouwe heeft gelijk. Maar dat mag niet. Toch?" 'Politiek verkwanselt politie' Ed van Thijn haalde hem in 1987 uit Groningen om in Amsterdam het ilitiekorps te leiden. Hij zou zich tien jaar nadrukkelijk laten gelden, met sproken opvattingen over criminele Antilliaanse jongeren en het alenvraagstuk. In 1997 stapte hij op t hij uitgeput was. Hij weet het aan erk, het bleek nierkanker. Eigenlijk, ft Eric Nordholt (65), moet hij rustig oekijken, maar dat kan hij niet. 'De e wordt vermalen door de politiek!' door Pauline Sinnema Na een ernstige ziekte is de oud-korpschef van Amsterdam Eric Nordholt weer hersteld. Foto: GPD/Mark Kohn lijn haalde Nordholt vanuit Groningen naar Amsterdam. hieffoto: ANP pi onderscheidde zich ruim tien jaar met uitgesproken op- p. Archieffoto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3