Sander van Gelder steekt nog eens 500 miljoen in zijn Vale do Lobo HOC 235 Koning van de Algarve ZATERDj 10 JULI 2004 De meest spectaculaire hole op de golfbaan van Vale do Lobo. Langs de oceaan, over een 180 meter brede ravijn heen. Voor we aanschuiven op de veranda van La Place, het beste van de tien restaurants in het park, doet Sander van Gelder (66) nog een rondje oceanfront met zijn gasten. Elke avond het bruisende trefpunt van een internationale toeristengemeenschap. De zon is net weg. Op het centrale pleintje speelt een orkestje beschaafde popmuziek, werken kunstenaars aan een glazen afscheidingswand die het Guiness Book of Records moet halen en vermaakt de jeugd zich in een enorm rond zwembad dat zal worden getransformeerd tot een eigentijds healthcentre. Sander van Gelder is nog lang niet klaar met Vale do Lobo. door Léon Klein Schiphorst Zijn luxueuze vakantieoord afficheert zich als Europe's Best Golf Beach Resort, maar goed is niet goed ge noeg. Wie niet met zijn tijd meegaat, kan ge makkelijk een toppositie verspelen. Dus in vesteert de energieke Amsterdammer hier in het diepe zuiden van de Algarve van Portu gal nog maar eens een slordige 500 miljoen euro in de uitbreiding van dit aardse para dijs. Op een leeftijd dat de doorsnee werkne mer van zijn pensioen gaat genieten, doet deze Nederlandse ondernemer er nog een schepje bovenop. Omdat hij het niet kan la ten. Een beter argument is niet voorhanden. Een dikke 25 jaar geleden was hij eigenlijk al gestopt met werken. Na de verkoop van zijn juweliersketen Schaap, Citroen Van Gelder is Portugal de eindbestemming voor de ver zorgde oude dag. Huisje aan het strand. Het niks doen duurt veertien dagen. Bij toeval komt hij in Vale de Lobo terecht. De Anjerre volutie is net achter de rug en geen buiten lander investeert in de nieuwe socialistisch georiënteerde democratie. Sander van Gel der gelooft in de potentie van het gebied en heeft vertrouwen in de samenwerking met de lokale bevolking. Vriendelijke mensen, die vooral weer aan het werk willen. Hij ook. Het pensioen wordt nog even opgeschort. Als Sander van Gelder het resort overneemt, is het in vrijwillige liquidatie. Rond een schitterende golfbaan staan tussen de pijn bomen en palmen villa's van voornamelijk rijke Engelsen. Plus een hotel en enkele hon derden zomerverblijven. Met uitzicht op de oceaan en veel privacy. Er komt een tweede 18 holes golfbaan en het aantal huizen wordt uitgebreid. Voor zonzoekers en beleggers. Het resort telt inmiddels 1200 woningen. Drie keer Monaco, zegt San van Gelder met gevoel voor understatement. De verwijzing naar het vorstendom is zo gek nog niet. Als een staatshoofd wandelt hij door het uit gaanscentrum. Ondanks de warmte strak in het pak. Jasje aan, stropdas om. Er wordt ge groet, gezwaaid en hier en daar een hand ge schud. Iedereen kent hem. Hij is in de van oorsprong arme regio op afstand de grootste werkgever. Architecten en schoonmakers. Koks en wegenbouwers. Er is veel te doen. Van de regering ontving hij recent een hoge onderscheiding. Een Nederlandse medewer ker noemt hem De Ongekroonde Koning van de Algarve. Een eretitel. Peetvader Vale do Lobo is een wereld op zich. Met een eigen busdienst, bewakers, schooltje, tand arts, kapsalon, dokter en uiteraard een bank filiaal. Sander van Gelder is in zijn eentje be gonnen, maar laat zich nu omringen door een managementteam van veertien direc teuren. Elke stafmedewerker heeft zijn eigen specialiteit en Sander van Gelder heeft over al een beetje verstand van. Dat maakt het zo leuk, zegt hij met pretoogjes. Als 'chairman of the board' zet hij de grote lij nen uit. Bedenkt hij de concepten. Creatief zijn en vooruit kunnen denken, noemt San- der van Gelder zelf als zijn sterkste eigen schappen. „En de goeie mensen om je heen." Personeel wordt geselecteerd op ka rakter en ambities. Ze moeten ergens voor staan. Neemt een talentvolle medewerker ontslag, dan krijgt die niet de kans het park te verlaten voordat Sander van Gelder per soonlijk een indringend gesprek met de be trokkene heeft gevoerd. Van hoog tot laag. De Peetvader laat zijn kinderen niet zomaar vertrekken. Terwijl veel investeerders door de economi sche recessie een pas op de plaats maken, schroeft Sander van Gelder de activiteiten op. De nieuwe plannen voorzien in de bouw van zevenhonderd nieuwe villa's. Ontwor pen met een collectief vooraanstaande ar chitecten. Op geld wordt niet gekeken. Wie wil, krijgt hier zijn droomhuis. Klaar voor ge bruik. Ontwerp, binnenhuisarchitectuur en interieurinrichting. Alles kan. Ook de schoonmaker of butler zijn uit voorraad le verbaar. Voor de een is het een tweede huis, de ander koopt er een serie optrekjes en be schouwt de investering als een lucratief ver huurbare belegging. Voor Sander van Gelder gaat het om de ontwikkeling van het gebied. Bouwen is de 'core business'. Maar wel zo dat iedereen er wil komen wonen. Al is het maar voor een weekje per jaar. Gelouterde topsporters, internationaal ver maarde artiesten, captains of industrie, le den van koningshuizen en andere wereld burgers die frequent in de glamourbladen fi gureren, vieren hier hun vakanties. Foto's in 'the Hall of Fame' en in het eigen tijdschrift 'Image Magazine' getuigen daarvan. Van de Nederlanders noemen we John de Mol, Ro nald Koeman en prinses Margriet. Wie wil daar niet een beetje bijhoren? De twee supergolfbanen bezorgen het resort een extra dimensie. Dankzij een eigen bere- geningsinstallatie, die dagelijks twee miljoen liter water uit diepe bronnen in de bergen oppompt, liggen de holes er onwaarschijn lijk uitbundig bij. Tropisch gestoffeerd met prachtige palmen en een grote verscheiden heid aan bloeiende flora. Hoogteverschillen, waterpartijen en het uitzicht op de oceaan maken een rondje golf hier tot een onverge telijke ervaring. De derde nog aan te leggen baan moet de eerste twee in schoonheid en speelplezier overtreffen. Comfort Over de nieuwe uitbreiding is lang gepraat en nagedacht. Portugal maakt deel uit van de Europese Gemeenschap en ziet strikt toe op de naleving van internationale regels en voorschriften. In het bijzonder waar het gaat zich vooral in op herverkiezing. Het alge meen belang vereist een praktische benade ring, geen politieke. Het burgemeesterschap is een vak. Dat vereist een resultaat gerichte instelling. Een doener, een zakenman." Een soort Sander van Gelder opperen wij brutaal. Hij kan er wel om lachen. De onge kroonde koning van de Algarve. „Ik ben niet gekozen, maar werk wel democratisch. Geef ruimte aan creatieve denkprocessen. Hou mensen aan het werk. Geef kunstenaars de ruimte. Sta open voor de relatie tussen ratio en emotie. Dat doe je op gevoel. Daarin volg je je intuïtie. Daarom maken we hier van die mooie dingen. Geld verdienen? Ik ben al meer dan 25 jaar vermogend. Kan doen en la ten wat ik wil. Dit vind ik mooi. Waar die drive vandaan komt? Ik weet het echt niet, het gebeurt. Het overkomt je." De zon is allang weg. In het middernachtelij ke maanlicht is er nog tijd voor wat filosofi sche bespiegelingen. „Ik voel me socialist in de ware zin van het woord", laat Sander van Gelder zich ontvallen. „Elkaar helpen. Bereid zijn anderen kansen te geven. Het geven en nemen behoort tot de eerste vormen van goe de omgangsvormen. Van beschaving. Ik heb een hekel aan mensen die alleen maar ne men. Dat zie je op alle niveaus. Ik stop veel energie in mijn personeel, daar verwacht ik ook iets voor terug. De beloning komt later. Je moet niet alles op een presenteerblaadje aan bieden. Als ik zie dat het jonge mensen wat kan schelen waarmee ze bezig zijn, dan ben ik tevreden. Dat geeft voldoening". Een neu trale vraag over zijn eigen jeugd roept nog een heftige reactie op. „Ja hoor, ik dacht al waar blijft ie. Ik ben van Joodse afkomst. Mijn moeder me heeft tijdens de oorlog aan een pleeggezin in Brabant afgestaan. Mijn familie is gedeporteerd. Alleen zij overleefde het con centratiekamp. Ik wilde niets meer met haar te maken hebben. Professor Bastiaanse heeft me van dat trauma afgeholpen. Ik keerde me van haar af, omdat ik me in de steek gelaten voelde. Of daar mijn niet aflatende energie vandaan komt om zo hard te blijven werken? Dat presteren? Met mensen bezig zijn?"San- der van Gelder herhaalt de vraag, neemt een slok bier en kijkt zwijgend de nacht in. Villa's als strooigoed temidden van een uitbundige natuur. Foto's: Léon Klein Schiphorst om milieu en natuur. „Het is geen gemakke lijk land", weet Sander van Gelder. „Het gaat wel eens wat te ver, maar daardoor wordt de boel hier niet volgestouwd. Blijft alles in har monie. Als ondernemer hikje daar wel eens tegenaan, maar het garandeert ook een ze kere kwaliteit. Ik heb een hekel aan lelijke dingen. Je geduld wordt wel eens op de proef gesteld, maar ik kan er goed mee le ven. Dus neem ik de tijd. Als ik zie waar al dat overleg toe leidt, voel ik me een happy mens. Denk ik niet aan stoppen." Bang voor de gevolgen van een economische recessie is Sander van Gelder niet. De be langstelling voor zijn onroerend goed blijft onverminderd groot. De generatie senioren van de babyboom is nog onderweg. Die heb ben genoeg te besteden, zijn fit en koesteren veel wensen voor een actieve oude dag. De liberalisering van de luchtvaart en eenwor ding van Europa werken in zijn voordeel. Het wordt steeds gemakkelijker om in het buitenland te gaan wonen of er een vakan tiehuisje bij te nemen. Thuis in het vader land voelt een groeiend aantal ouderen zich niet langer veilig en hier onder geestverwan ten is het comfortabel verblijven. Lekker weer, geen criminaliteit en alle comfort bin nen handbereik. Sander van Gelder weet ook wel dat wonen in zijn resort niet voor ieder een is weggelegd. Maar de markt is nog lang niet verzadigd en zolang mensen mooie hui zen willen kopen, zal hij ze blijven bouwen. Terug naar Nederland? Waarom zou hij. Via de satelliet kijkt hij wel elke avond naar de Hollandse tv. In de kranten leest hij over de verstedelijking en het dichtslibben van de randstad. „Onbegrijpelijk in zo'n efficiënt georganiseerd land. Die mobiliteit is een drama. Dat ze daar niet op tijd een oplossing voor hebben gezocht. Ik heb wel een advies: verdubbel alle snelwegen, hef tol voor het bovendek. Niet te moeilijk over doen, ge woon snel uitvoeren. Nu staat het elke dag overal vast. Een drama, wat dat niet kost." Ongevraagd komt er nog een advies. „Dat plan voor die gekozen burgemeester! Niet doen. Ben ik 100 procent tegen. Hebben ze ook in Portugal, dus ik spreek uit ervaring. Allemaal vriendjespolitiek. Politici stellen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2