CBS: Prijzen zakken in veel winkels ECONOMIE Ex-Enron-topman Lay heeft de schijn tegen Speurders.nl wil nummer 1 op particuliere internetmarkt worden Schultz beschermt KLM Letselschadebureau in de clinch met Univé £"^*2 proeft 'Lost Boys' gloednieuwe beursbaby Drie kilometer salami Rotterdam profiteert van problemen in Antwerpen h- y: Megafraude >r Adelphia-top vork - John Rigas, oprich- i Adelphia Communica- en zijn zoon Timothy een jarenlange celstraf het hoofd. Een recht - iry verklaarde de twee lig aan fraude, waardoor !f11 vier na grootste kabelbe- an de VS in ernstige fi- ële problemen is geko- De nu 79-jarige John Ri- steedde onder meer be eld voor de aankoop van is bij zijn ranch om het it te waarborgen. Ook hij een golfbaan en n hij vakanties in Mexico ip kosten van de zaak. In 'leende' Adelphia 2,3 mil- pilar aan de familie Rigas r dat de aandeelhouders in op de hoogte werden ht. ig najaar was r voor FNV {roam -De acties die de Krig najaar voerde tegen Kinet hebben de vakcen- en bedrag van 1,8 miljoen ekost, zo heeft de vak- Ie gisteren laten weten, iten zijn betaald uit de Jj andsfondsen. Een van de Cstenposten was het re- n over het najaarsak- De leden konden zich uitspreken over de af- tussen de sociale part- het kabinet om de lo- m 2004 en 2005 nagenoeg iezen in ruil voor versoe van bezuinigingen van )inet. phol verwerkt fcr passagiers - Het passagiersver- ■jia de luchthaven Schiphol p eerste zes maanden van r gestegen naar bijna 20 pi. Dat is 8,1 procent lan in dezelfde periode lar, zo maakte de lucht - isteren bekend. Vorig er nog sprake van een jvan 3,2 procent ten op- het eerste halfjaar in 'e oorlog in Irak en de le- iarlijke longziekte SARS ier de oorzaken van. r< kking Philip 'f ris van miljard l - Philip Morris, de Eu- Commissie en tien EU- waaronder Nederland ji gisteren een akkoord over de bestrijding van Rl en namaak van merk ten. Philip Morris, de van Marlboro, betaalt de de twaalf jaar 1,25 mil- illar (1 miljard euro) om >kkel te bestrijden. Het a grootschalige smokkel, j bendes sigaretten uit i halen waar de accijns lag is en verkopen in 'du- len. De rol van Philip ij is omstreden. In sommi- Htaten en bij de Europese issie bestond de verden- it het bedrijf deze smok- irect steunde. In ruil e financiële bijdrage wor- chtszaken tegen de fabri- istaakt. mengt zich in tenoorlog sms am - Albert Heijn heeft s voor het versturen van erichten via AH Mobiel n verlaagd tot 10 cent. 1 eider KPN verlaagde eer- )n prijs van Hi Prepay tot 9 jer bericht. Daama volgde inere Telfort met een ,n daging tot 8 cent per be- 'odafone bleef niet ach- Uers met een vooraf be- telefoonkaart kunnen Dor 9 cent een bericht en. Albert Heijn zegt dat is'je nog goedkoper als klanten opwaardeer- n kopen. Het tarief vari- n van 7,5 tot 9 cent. na mogelijk bij ;ende G7-top nd - China mag mogelijk luiven bij volgende bij- tnsten van de G7, de van zeven rijke industrie- De Amerikaanse minis- financiën Snow meldt arover wordt gesproken, bestaat sinds halverwege in zeventig uit de VS, Ca- (apan, Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk, ie explosieve economi- toei van China gaan meer stemmen op om de uit te breiden. China ivaarschijnlijk in eerste tie de status van gastdeel- toebedeeld. Rusland zo ook regelmatig deel overleg. Izine duurder, tel goedkoper tAG - Shell heeft de ad- ijs voor een liter euro on- I gisteren verhoogd van •uro naar 1,285 euro. >dag werd benzine ook al it duurder. Tegelijkertijd de marktleider in Ne- d de prijs voor een liter van 88,5 eurocent naar zaterdag lO JULI 2004 door Léon Klein Schiphorst Amsterdam - Holdingmaatschappij De Telegraaf opent met de introduc tie van Speurder.nl de aanval op het razend populaire Marktplaats.nl. De dagbladuitgever wil in vijf jaar de grootste aanbieder van particuliere koop en verkoop op internet worden. Na de zomer wordt de site geacti veerd met een aanbod van meer dan 600.000 artikelen. Voorlopig is het ad verteren gratis. Het internet neemt de rol van de kranten over als het gaat om handel in tweedehands goederen door parti culieren. Het dagblad De Telegraaf ziet het volume van de bekende Speurders steeds meer afnemen. Via het web worden inmiddels zes keer zoveel advertenties aangeboden als in de krant. En de groei is er voorlo pig nog niet uit. „De verschuiving is onomkeerbaar en onafwendbaar", zegt directielid Ad Swartjes. De tijd is rijp voor het internet. Hol dingmaatschappij De Telegraaf zet hoog in. Er is een strategisch meerja renplan gemaakt om het gewenste doel te bereiken. Expert Michiel van der Meer, onder andere oprichter van de veilingsite Ricardo.nl in Neder land, geeft leiding aan de groep van elf mensen die de vraag- en aanbods ite gaat exploiteren. Ook uitgever NDC, met regionale dagbladen in Friesland, Groningen en Drenthe doet mee. De introductie wordt vergezeld door een mediaoffensief. De kop van de herdershond, het bekende beeldmerk van de Speurders uit de krant, wordt na 80 jaar ingeruild voor een strak ge stileerd logo, dat een nieuwe jonge doelgroep moet aanspreken. Alle par ticuliere advertenties uit de krant gaan ook het internet op. Marktplaats.nl is met meer dan een miljoen advertenties de absolute nummer 1 op internet in Nederland. Wie iets aanbiedt voor meer dan 200 euro betaalt 6 euro. In 2003 werd 6 miljoen euro omgezet. De winst voor datzelfde jaar bedraagt 3 miljoen eu ro. Marktplaats bestaat sinds 1999 en is opgezet door een keten kringloop winkels. Het succes van de site wordt vooral toegeschreven aan de een voud, het gebruikersgemak en het enorme aanbod. Inmiddels in Markt- plaats.nl ook actief in Duitsland, Spanje, Canada en Turkije. Naast de advertentiesites zijn ook de veilingen op internet populair in de particuliere markt. eBay en Ricardo worden het meest bezocht. Speur- ders.nl wil zich positief van de con currentie onderscheiden door 'het beste' van de bestaande internetaan bieders te combineren. Je kunt er ko pen (of verkopen), maar ook een bod uitbrengen. Simpelheid en eenvoud staan voor op. Maar naast het gebruikersgemak is het mogelijk meerdere advertenties tegelijk te plaatsen, foto's mee te stu ren en online een eigen administratie bij te houden. Bepalend blijft uiteraard het succes van de gebruikers. Vind je wat je zoekt en wordt je aanbod snel ver kocht. Daarom moet de site snel vol. Alle 4500 werknemers van de uitgever zijn door de directie persoonlijk be naderd met het verzoek thuis de zol der op te gaan en ongebruikte spul len die daar staan opgeslagen via Speurders.nl aan te bieden. Boven dien is het aanbod van bestaande concurrenten van Markplaats.nl ge kocht en doorgeplaatst naar Speur ders, nl Voor onbepaalde tijd kunnen parti culieren onbeperkt en ongelimiteerd gratis adverteren op Speurders.nl. Voor een prominente zichtplaats op startpagina of afwijkende lettertypes moet wel wat worden betaald. Ad Swartjes gelooft in het succes van het online-avontuur. „We zijn er aan toe. Dit is het moment. Ruim 11 miljoen F Nederlanders beschikken over een internetaansluiting. Bijna de helft heeft in 2003 wel iets gekocht via het web. We zijn een handelsvolk. Neder landers vinden het leuk om in een kroeg of op een verjaardag te vertel- len, dat ze via internet voor weinig geld iets bijzonders hebben kunnen kopen." Speurders.nl laat onderzoeken wat er door Nederlanders ongebruikt is op geslagen. De gegevens worden straks - gebruikt in de reclamecampagne. Ad Swartjes heeft de top drie niet paraat maar weet wel dat kinderwagens, ski's en fitnessapparatuur hoog sco ren. Zelf doet hij ook mee aan de in- j troductie; met een complete duikuit- r rusting voor 325 euro. amsterdam/anp - LB Icon, moederbedrijf van interneton derneming Lost Boys, is sinds gisteren genoteerd aan de beurs in Amsterdam. Het bedrijf met een beursnotering in Zweden is rond 87 miljoen euro waard. Het aandeel noteerde na de in troductie 3,85 euro. Met de notering aan de 'baby- beurs' Euro.NM wil LB Icon be ter toegang krijgen tot de kapi taalmarkt. „We doen onze meeste zaken in West- en Zuid- Europa. Daarom is een note ring in die markt belangrijk", aldus Cordesius, lid van de raad van bestuur. Alle 21.483.355 gewone aande len van LB Icon, met een nomi nale waarde van 0,09 euro, krij gen ook een notering in Am sterdam. In het eerste kwartaal van dit jaar verloor LB Icon 2 miljoen euro op een omzet van 13,5 miljoen euro. Lost Boys stond aan de basis van de internethype. In 1993 begon het met het ontwikkelen van de nieuwe media cd-i en cd-rom's. Deze activiteiten wer den gestaag uitgebouwd en in 1999 werd het eerste internatio nale kantoor in Barcelona ge opend. Medio 2001 zakte de markt in elkaar en begin 2002 fuseerde Lost Boys met het Zweedse Icon Medialab. Chemnitz - Bij vleeswarenbedrijf Uderaner Richter in Chemnitz werd de salami gisteren per strekkende meter verkocht. In een po ging het Cuiness Book of Records te halen hadden stagiairs van een van de grootste vleesverwerkers van Duitsland een lint van drie kilometer salami gemaakt. De op brengst van de worst gaat naar de plaatselij ke atletiekdub. Foto: EPA/Wolfgang Thieme voorburg/anp -De Nederlandse detailhandel rekent steeds lage re prijzen. In mei betaalde het winkelend publiek gemiddeld 1,5 procent minder dan een jaar ge- ieden. Sinds begin dit jaar zakt het prijspeil in de winkels ge staag, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek die gisteren zijn gepubli ceerd. voorburg/anp - Eind 2003 zak ten de winkelprijzen voor het eerst, mede door de prijzenslag in de supermarkten. In het eer ste kwartaal zette die daling door met 1,2 procent. In aprü rekenden winkeliers gemiddeld 1,4 procent minder. De prijzen zijn in mei niet al leen in de supermarkt verlaagd (1,9 procent), maar ook in de niet-voedingsmiddelensector betalen consumenten minder. De omzetten van winkels vielen in mei flink terug, maar dat kwam voornamelijk door het aantal koopdagen. Dat viel dit jaar lager uit omdat tweede pinksterdag in mei viel. Vorig jaar was dat in juni. Winkels verkochten gemiddeld 7,4 pro cent minder dan een jaar eer der, maar na een correctie voor het aantal dagen is dat percen tage volgens het CBS ongeveer 1 procent. De omzet van de non-foodwin* kels was in mei 6,9 procent la ger dan vorig jaar. Winkels in de consumentenelektronica en woninginrichtingzaken hebben ruim 12 procent minder omge zet. De omzet van de winkels in voedings- en genotmiddelen is met ruim 8 procent afgenomen Supermarkten hadden ruim 7 procent minder inkomsten. Volgens het CBS lijkt de detail handel zich ondanks deze slechte omzetten te herstellen van de dip van vorig jaar. Het volume van de omzet, het aan tal producten dat is verkocht, bleef hangen rond hetzelfde peil als in 2003. „In april kwam het volume al licht hoger uit, en het ziet er voor mei ook niet slecht uit", aldus CBS-onder- zoeker Vergeer. Concurrentie op Schiphol aan banden door Richard Mooyman den haag-schiphol - Staatsse cretaris Schultz (verkeer) biedt de KLM de helpende hand in de strijd met de buitenlandse concurrentie. Op dringend ver zoek van de KLM heeft zij be sloten concurrent Singapore Airlines op Schiphol zeer be perkte groeiruimte te bieden. De Aziatische onderneming wil het aantal vrachtvluchten op Schiphol sterk uitbreiden, maar de KLM beschouwt dit als een gevaarlijke aanval op haar posi tie. De KLM-top deed een klemmend Leroep op Schultz om Singapore Airlines zoveel mogelijk buiten de deur te hou den. KLM-functionarissen lie ten eerder doorschemeren dat er anders mogelijk vluchten kunnen verdwijnen naar het vliegveld Charles de Gaulle van fusiepartner Air France. De intensieve lobby van de KLM heeft succes gehad. Schultz wil volgens haar woord voerder H. Dek slechts vier ex tra vluchten via Schiphol toe staan, terwijl Singapore Airlines om een veel sterkere uitbrei ding heeft gevraagd. „De KLM heeft heel wat concessies moe ten doen voor de fusie met Air France", aldus Dek. „De staats secretaris wil de KLM de ruimte geven om zich wat steviger op Schiphol te positioneren." Dek wijst erop dat Singapore zwolle/anp - Letselschadebureau De Pais Groep wil een groot aantal zaken tegen ver zekeraar Univé aanspannen. Univé stelt zich volgens het bureau in letselschadeza ken zo stroef op, dat claims jaren voort blij ven slepen. Overleg met de verzekeraar heeft niets opgeleverd. „De eerste achttien dagvaardingen zijn bij de directie van Uni vé afgeleverd", zei Eikema van De Pais Groep gisteren. Daarmee wil het bureau een signaal afgeven aan Univé. „De volgen de twintig liggen al klaar. In letselschadezaken gaat het om mensen die letsel hebben opgelopen door bijvoor beeld ongevallen of medische fouten. De Pais Groep behartigt de belangen van 200 mensen in zaken waarbij Univé als verze keraar betrokken is. „In de ruime meerder heid daarvan verloopt de behandeling zeer moeizaam", aldus Eikema. Sommige zaken spelen al tien jaar. Die lange procedures betekenen voor slachtoffers dat zij naast de lichamelijke gevolgen van een ongeval ook nog eens geconfronteerd worden met fi nanciële problemen. Bij andere verzeke raars gaat het volgens Eikema soepeler. „Ook daar zijn incidenteel wel problemen. Maar bij Univé verloopt het vrijwel altijd stroef." „Univé schrikt op zich niet van de dagvaardingen", zei woordvoerster Heerin ga. Maar de verzekeraar vindt het jammer dat De Pais Groep dit naar buiten heeft ge bracht Het is in het belang van het slacht offer dat verzekeraar en letselschadebureau bij het afwikkelen van de zaken goed met elkaar samenwerken. Er zijn al afspraken met De Pais Groep gemaakt, aldus Heerin- ga. „Maar de samenwerking kan aan beide kanten worden verbeterd." Heeringa wijst erop dat het bij letselschade om langlopen de procedures gaat, waarbij grote belangen kunnen spelen. Zorgvuldigheid is daarbij een vereiste. De discussie gaat doorgaans om de hoogte van de claim. „Wij vinden dat een slachtoffer recht heeft op een ver goeding, maar die moet wel redelijk en bil lijk zijn." Heeringa wijst erop dat klantte- vredenheidsonderzoek onder slachtoffers uitwijst dat die meestal tevreden zijn over de afwikkeling door Univé. De meeste let selschadezaken worden via een 'minnelijke regeling' afgehandeld. Juridische procedu res zorgen doorgaans voor vertraging. parijs/rtr-afp-anp - President Trichet van de Europese Cen trale Bank waarschuwde giste ren dat de inflatie in de eurozo ne langer boven de 2 procent blijft als de olieprijzen niet zak ken. Begin vorige maand ging Trichet er nog vanuit dat in 2005 de inflatie onder de 2 pro cent zou belanden. De bank- president verwacht nu dat dat pas in de tweede helft van vol gend jaar zal gebeuren. De in flatie bedroeg in juni 2,4 pro cent in de eurozone in vergelij king met een jaar eerder. De hoge inflatie betekent niet dat de rente snel omhoog moet Airlines over twee jaar veel meer mogelijkheden krijgt om via Schiphol te vliegen. Er moet dan een 'open skies'-overeen- komst zijn tussen de EU, Singa pore, Australië en Nieuw-Zee- land waardoor alle vliegrestric- ties worden opgeheven. De KLM tooet wel een uitbrei ding slikken van de vrachtmaat schappij Polar Air Cargo. Deze Amerikaanse concurrent gaat het aantal wekelijkse vluchten in het najaar uitbreiden van drie naar zestien. Dit is moge lijk ïonder toestemming van Schultz in het kader van de Ne derlands-Amerikaanse 'open skies'-overeenkomst. Volgens Schiphol zal de helft van de Po- lar-vluchten in de nachtelijke uren worden uitgevoerd. antwerpen/anp - De haven van Antwerpen verliest wekelijks 10.000 tot 12.000 containers aan Rotterdam. Veel vervoer ders kiezen voor de Nederland se haven omdat Antwerpen te weinig arbeiders heeft en de terminals het aanbod van con tainers niet aankunnen. De Belgische haven kampt sinds vier maanden met pro blemen. „De havensector heeft zich verkeken op de sterke con- tainergroei", zei E. Bruyninckx, directeur van het havenbedrijf, gisteren de Belgische krant De Tijd. Pas eind 2005 komt er een nieuwe terminal bij, het Deur- gangekdok, en kan Antwerpen het aanbod van containers weer aan. Daar komt bij dat er te weinig bestuurders zijn voor de speciale voertuigen waar mee containers worden ver voerd. Eind augustus komen er 56 chauffeurs bij. De binnenvaart heeft te kam pen met grote vertragingen in Antwerpen. Dat is in Rotterdam ook het geval, aldus het Cen traal Bureau Rijn- en Binnen vaart. De binnenvaartsector heeft door de problemen in Rotterdam al honderdduizen den euro's schade opgelopen. Overslagbedrijf ECT investeert miljoenen euro's in nieuw per soneel en nieuwe kranen. houston/anp - Zestien jaar een onderneming leiden en toch niets weten van de malversaties die er plaatsvinden. Dat wordt de moeizame verdediging van Kenneth Lay, oprichter en ex- topman van het energiecon- cem Enron, dat eind 2001 met razende vaart ten onder ging. Donderdag maakte hij zijn op wachting bij de FBI. Na twintig minuten kwam hij geboeid naar buiten om te worden vervoerd naar de lokale rechtbank voor het aanhoren van de aanklach ten. Na de betaling van een borgsom van 500.000 dollar was hij weer vrij man. Justitie verdenkt Lay van elf strafbare feiten, waaronder op lichting van beleggers, bank- fraude en het afgeven van mis leidende en valse verklaringen. Bij een veroordeling dreigt een gevangenisstraf van maximaal 175 jaar en een boete van 5,75 miljoen dollar. De 62-jarige Lay heeft tot dusver ontkend ook maar iets te hebben geweten van de boekhoudkundige trucs die werden toegepast om schul den en verliezen buiten de boe ken te houden. Eind vorige maand wees hij in The New York Times met de beschuldi gende vinger richting Fastow, het financiële brein van Enron dat alle rookgordijnen zou heb ben opgetrokken. Daarmee speelt Lay gevaarlijk spel. De oud-financieel direc teur werkt inmiddels volledig mee aan het justitiële onder zoek naar Enron en mogelijk doet hij ook een boekje open over zijn grote baas. Lay zou in het heetst van de strijd een pa niekerig telefoontje hebben ge pleegd naar het Witte Huis om te melden dat alles in de soep liep. De gevolgen waren desastreus: 4500 werknemers zonder baan en 1,2 miljard dollar aan pensi oengeld dat verloren ging. Lay ontsprong in 2001 tijdig de dans door voor 16 miljoen dol lar aan opties te verzilveren, terwijl het eigen werknemers werd verboden om aandelen Enron te verkopen. Totdat alle malversaties naar buiten kwam, was Kenneth Lay een gevierd zakenman. Als top man van Houston National Gas had hij vanaf 1985 een lokale onderneming omgevormd tot een energiereus. In 2000 be hoorde Enron wat omzet be treft tot de tien grootste onder nemingen van de VS. Niets was Enron teveel. Alleen gas door pijpleidingen vervoeren, vond het driemanschap Lay, Fastow en Skilling maar saai. Daarom werd begonnen met het hande len in energiecontracten en ook breedbandinternet behoorde tot de activiteiten van het con cern. De weinige analisten die kri tisch waren over de ondoor zichtige structuur van Enron, kregen vaak de wind van voren. Vooral de arrogante Fastow was een meester van het weer woord. Het succes straalde ech ter af op Kenneth Lay, die daar- Kenneth Lay verlaat met zijn vrouw Linda het federale gerechtsgebouw in Houston, Texas. Foto: EPA/Paul Buck om in 2000 ook kortstondig George W. Bush. Lay verwacht werd genoemd voor een post in niet dat Bush hem nu te hulp de regering-Bush. Enron was zal schieten. Tegen The New toen al een gulle gever aan de York Times verldaarde hij dat verkiezingscampagne van zijn vriendschap met de presi dent eerder een nadeel zal zijn. „Het wordt mogelijk moeilijker mij niet te vervolgen dan wel. Een uitspraak met profetische waarde, zo bleek deze week. Foto: United Photo's de Boer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7