Gerechtshof noemt bouw muur illegaal BUITENLAND CIA overdreef dreiging Iraaks wapenarsenaal Dossier over Bush' diensttijd vernietigd Blij om de Abu-Graibgevangenis te zien Pronk: Vredesmacht voor Sudan heeft geen zin Jumbo in Bangkok Twee Bulgaren en Filipijn in Irak gegijzeld Israël negeert uitspraak Frankrijk wil lijst veilige luchtvaartmaatschappijen Deserteur verenigd met ontvoerde echtgenote 4ms I901 sbaron in ia opgepakt jfA - De Cubaanse politie de Colombiaanse drugs- Luis Hernando Gomez mante. Dat maakte de Co- aanse politie gisteren be- Gomez Bustamante is idende figuur binnen de jibiaanse drugsmaffia. Hij ïoog op het verlanglijstje e Verenigde Staten. De lei- in de Norte del Valle-kar- rd op 2 juli op Cuba op- t, toen hij met een vals ort bij de douane stond, -^nbia verwacht binnenkort "j tlevering. ische Serviër rdeeld tvo - Een Bosnische »ank heeft gisteren een ïalig lid van de Bosnisch- che strijdkrachten veroor- tot vijf jaar cel wegens - 'smisdaden tegen Kroaten slims gepleegd tijdens de van 1992 tot 1995. De ank veroordeelde Milo- jdic onder meer wegens den tegen de burgerbe- en verkrachting in de irbavica van Sarajevo. iderdjarige idt uit liefde Een honderdjarige man die zijn vrouw heeft d, hoeft voor die daad aar de cel. De voormalige had zijn vrouw de keel esneden om te voorko- g lat ze naar een verpleeg- ej er uit de buurt zou wor- ai ibracht. De dader erken- >r een rechtbank wel I, maar de rechter zag 01 eden de man nog achter te zetten. De rechter van een „daad van lief- e Koerden er aangeklaagd - De Turkse politie lier Koerdische oud-par- iërs opnieuw aange- Het viertal werd juist maand vrijgelaten na lan tien jaar in de gevan- hebben doorgebracht, ia, Orhan Dogan, Ha- Ie en Selim Sadak had- ilgens de politie separa- he taal hebben geuit tij- )ij eenkomsten in het >sten van Turkije. Ook 1 zij de wet overtreden 'oerdisch te spreken op Tgadering. slimmarinier naar Duitsland rr - De Amerikaanse mari- in Irak was ontvoerd en dag weer in Libanon op- gisteren naar Duitsland :en. Vandaar zal hij ver dijk doorreizen naar de igde Staten. Wassef Ali in meldde zich donder de zwaarbewaakte Ame- ;e ambassade in Beiroet. ;n van de tolk van Liba- :omst verschenen na irmissing op 21 juni op temet. Onduidelijk is hoe ijgekomen. angene belt lah Omar j oldak - Een gevangen ge il lid van de Afghaanse ui heeft de leider van de mentalistische beweging, i Mohammad Omar, ge lat heeft een hoge rege- -1 inctionaris in Afghanis- steren gezegd. Het is de indicatie in maanden dat irtvluchtige Afghaan nog m is. De gevangene, Mul- ijahid, zou de voormalige it van Omar zijn. Pogin- na het eerste gesprek contact te krijgen mis- steeds. jistaan in race f-gezant Irak iork - De hoogste baas e Verenigde Naties, Kofi "Ti, heeft de ervaren diplo- Ashraf Jehangir Qazi op de nieuwe gezant rak. Volgens diplomaten VN-hoofdkantoor in 'ork lijkt de huidige am- deur van Pakistan in de ligde Staten de belangrijk- ndidaat voor de post. Het Dofdkwartier in Bagdad augustus 2003 doelwit en bomaanslag, waarbij 22 p vielen. ndeiaren in nroïne opgepakt IfjtA - De Colombiaanse po- leeft naar eigen zeggen ite slag geslagen in haar tegen de handel in heroï- samenwerking met de ise autoriteiten zijn itaties verricht. Colom- •ral bekend als 's we- rootste exporteur van co- maar in de illegale han- heroïne is het land ook rote speler". Volgens Co- tanse bronnen waren de Opnten betrokken bij net- van internationale he idel. Speciale VN-vertegenwoordiger gaat twee jaar in Khartum wonen zaterdag 10 juli 2004 den haag/gpd - Het heeft geen zin een internationale vredes macht naar Sudan te sturen om de stabiliteit te verzekeren in de westelijke regio Darfur. „Een vredesmacht is totaal on mogelijk Het gaat om een woestijn ter grootte van Frank rijk. De strijders zijn niet te herkennen, het zijn nomaden op kamelen met laomzwaar- den," zegt de speciale verte genwoordiger van de Verenig de Naties voor Sudan, Jan Pronk. Hij bezocht vorige week Dar fur, waar Arabische milities tienduizenden mensen heb ben vermoord en honderddui zenden van huis en haard hebben verdreven. Gisteren besprak hij zijn bevindingen met minister Bot van buiten landse zaken en Van Ardenne voor ontwikkelingssamenwer king. Hier en daar klinkt de roep om militairen naar het gebied te sturen. In Nederland pleit de WD daarvoor. Volgens Pronk ligt de oplos sing van het conflict er veeleer in dat de internationale ge meenschap zo veel mogelijk druk uitoefent op de Sudanese regering. Die moet helpen bij het ontmantelen van de Janja- weed, de milities die met steun van de regering opereer den. Ook moet Khartum toe gang tot Darfur verzekeren voor hulporganisaties. „Het land moet humanitaire hulp krijgen en moet geholpen wor den bij de economische we deropbouw." Sudan heeft de komende jaren miljarden dol lars aan hulp nodig om de ge volgen van de burgeroorlog te boven te komen, verwacht Pronk De kern van het conflict is economisch en ecologisch. „De druk van de bevolking op de schaarse middelen in het gebied werd te groot. De ene etnische groep verdrijft dan de andere in de jacht op hulp bronnen. Dit conflict is ook niet net opgekomen. Dat heeft zich over de laatste tientallen jaren ontwikkeld," analyseert Pronk. Hij trekt parallellen met de bloedige massamoorden in Rwanda in de jaren negentig. „Ook daar ging het om de strijd om het bestaan." „Ook nu zijn we te laat. Hulpor ganisaties, de internationale ge meenschap, we zijn altijd te laat. Maar we kunnen nu nog wel wat doen. Darfur heeft nu de volle internationale aan dacht." Als speciale vertegen woordiger van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties vestigt Pronk zich binnenkort in de Sudanese hoofdstad Khar tum om maximale druk op het vredesproces uit te oefenen. Hij wil in ieder geval twee jaar blij ven. „De ervaring leert dat je dan op elkaar uitgekeken bent. Dan moeten nieuwe mensen het overnemen." Wanbetalers opgelet Minister Van Ardenne (ont wikkelingssamenwerking) overweegt Europese landen die weinig of niets willen doen aan de humanitaire ramp in de Sudanese provin cie Darfur, publiekelijk aan de schandpaal te nagelen. Het ministerie van buiten landse zaken stelt momen teel een lijst op van landen die tekortschieten. Zij wil de lijst begin volgende week aan de orde stellen tijdens de algemene raad van Euro pese ministers van buiten landse zaken in Brussel. De bewindsvrouwe maakte haar voornemen gisteren bekend na afloop van een gesprek met haar oud-collega Pronk, die speciaal vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties voor Sudan is. Bangkok - De Thaise politie bereidt zich voor op de 15e Wereld Aids Conferentie die vanaf zondag wordt gehou den. Ruim 15.000 wetenschappers, actievoerders, politi ci, farmaceuten en andere belangstellenden worden in Bangkok verwacht. De wijze waarop Thailand het aids- probleem aanpakte, was jarenlang een voorbeeld voor andere landen. Maar het succes heeft het Aziatische land blind gemaakt. Vorig jaar stierven er in Thailand 53.000 mensen aan aids en aanverwante ziekten, zo'n 700.000 Thai zijn besmet en 320.000 daarvan hebben aids. Thai land heeft te lang op zijn lauweren gerust. De voor sprong dreigt om te slaan in een achterstand. In de bor delen gebruikt nog maar de helft van de prostituees een condoom. Voorlichtings- en preventieprogramma's be reiken nauwelijks vijf procent van de jeugd. „Thailand stevent af op een ramp", waarschuwde Hakan Bjorkman van het VN Ontwikkelingsprogramma (UNDP) deze week. Foto: Reuters/Sukree Sukplang washington/anp-rtr De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft in de aanloop naar de oorlog in Irak de dreiging van het wapenarsenaal van dat land sterk overdreven. De dienst ne geerde bewijs dat de aanwezig heid van massavernietigings wapens in Irak tegensprak. Dat concludeert een onderzoeks commissie van de Senaat in een rapport dat zij gisteren heeft uitgebracht. Volgens de commissie schoven de inlichtingendiensten twijfels over de aanwezigheid van mo biele biologische wapens, een van de belangrijkste redenen voor de regering-Bush om Irak de oorlog te verklaren, terzijde. Ruim een jaar na de val van Saddam Hussein zijn in Irak nog altijd geen bewijzen gevon den dat het Iraakse regime nog over verboden wapens beschik te. Commissieleden verschilden van mening over het feit of het Witte Huis inhoudelijk druk heeft uitgeoefend op de CIA om bevindingen te produceren die Bush welgevallig waren. De vi- ce-voorzitter van de commissie, de Democraat Jay Rockefeller zei: „Als Senatoren destijds wis ten wat we nu weten, hadden we nooit voor een oorlogsver klaring aan Irak gestemd." den haag/gpd - Opstandelin gen in Irak hebben gisteren twee Bulgaren gegijzeld. De da ders eisen dat het Amerikaanse leger voor vanavond gevangen moslimmilitanten vrijlaat, an ders worden de Bulgaren ge dood. Opstandelingen houden voorts ook nog een Filipijn ge vangen, en eisen dat de Filipij- nen hun vijftig soldaten uit Irak terugtrekken, anders wordt de man onthoofd. De Bulgaarse en de Filipijnse regeringen zeggen niet te zullen zwichten voor de dreigemen ten. Bulgarije heeft 470 solda ten in de multinationale strijd macht in Irak. De twee Bulga ren, Ivailo Kepov en Georgi La- zov zijn civiele vrachtwagen chauffeurs. Op een videoband die werd uitgezonden door de tv-zender al-Jazeera waren de twee te zien samen met enkele gemaskerde en gewapende strijders. De familie van de ont voerde vrachtwagenchauffeur Angelo de la Cruz deed een klemmend beroep op de Fili pijnse regering om hem vrij te krijgen. Dinsdag was de man te zien op een video, die door al- Jazeera werd uitgezonden. De la Cruz lag op zijn knieën voor drie gewapende strijders. De Fi lipijnse president Arroyo heeft donderdag haar landgenoten verboden naar Irak te reizen. den haag-jeruzalem/anp - De bouw van de muur die Israël af scheidt van de Westelijke Jor- daanoever is in strijd met het volkenrecht en daarom illegaal. Dat is het oordeel van het Inter nationaal Gerechtshof (IG) dat zich gisteren in een advies over de zaak heeft uitgesproken. Isra el en de Verenigde Staten heb ben afwijzend op de uitspraak gereageerd. De Palestijnen vin den dat de VN nu sancties tegen Jeruzalem moet instellen. Israël moet de muur, daar waar die over gebied loopt dat ten oosten van de zogenoemde 'Groene lijn' loopt, afbreken en de schade die de bouw aan de Palestijnen heeft toegebracht compenseren, aldus het hof in Den Haag. Als de afscheiding verder wordt gebouwd ontstaat een voldongen feit wat volgens de rechters neerkomt op an nexatie van Palestijns land. De 'Groene lijn' is de grens tus sen Israël en de Westelijke Jor- daanoever, zoals die in 1949 werd vastgelegd toen Israël on afhankelijk werd. Het hof bena drukte gisteren dat de Jordaan- oever, inclusief Oost-Jeruzalem, volgens het internationaal recht nog steeds bezet gebied is. Het staat „feitelijk onder het gezag van een vijandelijk leger." De Verenigde Naties hadden in december aan het hof gevraagd zich over de zaak uit te spreken. Het juridisch advies dat nu op tafel ligt is niet bindend. Het ICJ adviseert de VN zich te beraden op verdere stappen om een „einde te maken aan de illegale situatie die door de bouw van de muur is ontstaan". Volgens Israël gaat de uitspraak volledig voorbij aan de essentie van het probleem en de reden waarom de muur in de eerste plaats werd gebouwd: de Pales tijnse terreuraanslagen. Minis ter van jusitie Lapid verklaarde dat Israël zich niet zal houden aan de uitspraak, maar zich al leen gebonden acht aan de opi nie van het eigen hooggerechts hof. Een woordvoerder van het ministerie liet verder weten dat de opinie van het ICJ „het re sultaat van een politiek gemoti veerde manoeuvre" is in de Al gemene Vergadering van de VN. President Shi van het Interna tionaal Gerechtshof zei gisteren echter, zonder de aanslagen bij naam te noemen, dat Israël zich niet kan beroepen op het recht op zelfverdediging. De route die de muur volgt, via be zet gebied,- is volgens het hof niet noodzakelijk voor Israëls veiligheid. De Europese Unie riep Israël na de uitspraak op de veiligheids- barrière te slechten, voorzover die over Palestijns bezet gebied loopt. Het Witte Huis liet weten dac het ICJ niet de juiste instantie is de kwestie te behandelen. Dio politieke zaak moet volgens woordvoerder McClellan wor den opgelost langs het „daar voor bestemde proces, de rou tekaart". De Palestijnse premier Qurei sprak gisteren van een „histo risch besluit", en een adviseur van de Palestijnse leider Arafat noemde Israël een 'outlaw', waar de VN sancties tegen moet instellen. Arafat zelf jubelde over een „overwinning voor het Palestijnse volk". De vernietiging van de docu menten werd bevestigd door het Pentagon. Volgens het mi nisterie van defensie zijn mi crofilms met daarop de gege- den haag/gpd - Het dossier over de militaire dienst van de Amerikaanse president George Bush in de Nationale Garde, meer dan dertig jaar geleden, blijkt 'per ongeluk' te zijn ver nietigd. Dat meldt de krant The New York Times gisteren. Over Bush' activiteiten in de Natio nale Garde bestaan al langere tijd twijfels. Volgens de Demo craten heeft Bush destijds zijn plicht verzuimd, en op zijn minst de kantjes er vanaf gelo pen. Het gaat over een periode van ongeveer een jaar, waarin Bush als eerste luitenant diende bij de Air National Guard van zijn thuisstaat Texas, en tijdelijk ge stationeerd was in de staat Ala bama, terwijl veel van zijn leef tijdgenoten naar de oorlog in Vietnam werden gestuurd. Maar er is twijfel of Bush wel in Alabama actief is geweest. Sol daten die ook in Alabama bij de Garde dienden kunnen zich hem niet herinneren uit die tijd. vens van talloze militairen uit de periode 1972 en 1973 in 1996 en 1997 tijdens een restauratie project vernietigd. Het betreft materiaal dat precies gaat ovei? de maanden die Bush zegt in Alabama actief te zijn geweest. De verdwijning kwam aan het licht nadat media op grond van de wet op de vrijheid van infor matie de documenten hadden opgevraagd. Begin dit jaar, nadat de eerste vragen over Bush' diensttijd waren gesteld, gaf het Witte Huis honderden pagina's met documenten hierover vrij, maar toen werd met geen woord ge rept over de vernietiging van de op microfilm gestelde docu menten die precies op die pe riode betrekking hadden. Het Witte Huis wilde gisteren geen commentaar geven. jakarta/anp - Een Amerikaanse deser teur is gisteren in de Indonesische hoofdstad Jakarta herenigd met de Ja panse vrouw die hij trouwde nadat ze door Noord-Korea was ontvoerd. Dat heeft het Japanse persbureau Kyodo gemeld. Charles Robert Jenkins arri veerde vanuit Noord-Korea met zijn twee dochters op het vliegveld van Ja karta. De 64-jarige ex-militair werd er opgewacht door zijn 45-jarige Japanse vrouw Hitomi Soga, die twee jaar gele den naar Japan vertrok. Jenkins en de twee dochters van het stel bleven toen achter. De voormalige militair vluchtte veertig jaar geleden naar het commu nistisch geregeerde Noord-Korea en is voor de Verenigde Staten een deser teur. Hij vreesde dat hij door zijn ver trek naar Japan voor een Amerikaanse krijgsraad zou moeten verschijnen om dat Japan een uitleveringsverdrag met de VS heeft. Tegen een reis naar Indo nesië heeft Jenkins geen bezwaar, om dat dat land geen uitleveringsverdrag met de VStaten heeft. Soga werd in 197Ó op last van het be wind in Pyongyang ontvoerd. Ze moest Noord-Koreaanse spionnen Japans le ren. Na een bezoek van de Japanse pre mier Koizumi aan Noord-Korea in 2002 mocht Soga naar Japan terugkeren. amsterdam/anp Frankrijk gaat de andere EU-landen voorstellen om een blauwe lijst op te stellen van veilige lucht vaartmaatschappijen. Passa giers moeten de lijst op internet kunnen lezen. De Franse ver keersminister De Robien heeft dat gisteren gezegd vooraf gaand aan de üïformele bijeen komst van EU-verkeersminis- ters in Amsterdam. „Bovendien moeten klanten bij aankoop van een ticket weten welke maatschappij hen ver voert. Als dat verandert, moe ten ze dat horen", aldus De Ro bien. Nu huren luchtvaartbe drijven soms andere toestellen in voor een vlucht. De Europese Unie heeft nog geen lijst van veilige of onveilige maatschap pijen. Wel verschijnt eind 2004 een eerste rapport over contro les van niet-Europese maat schappijen. Dat verslag van de Europese Commissie is open baar. Een land kan bepaalde maatschappijen weren, bijvoor beeld omdat hun toestellen te veel gebreken vertonen. In ja nuari is in de Europese Unie al een regeling vastgesteld om dat uit te breiden. Als een land een maatschappij de toegang verbiedt, bespreekt Brussel of het verbod ook in de rest van de EU van kracht wordt. Aanleiding voor het Franse voorstel is een vliegtuig ongeluk bij de Egyptische bad plaats Sharm el-Sheikh. In een toestel van het Egyptische Flash Airlines kwamen in januari alle 148 inzittenden om, onder wie 133 Franse toeristen. Frankrijk stelt voor dat de con troles niet alleen aan boord plaatsvinden. „De hele organi satie moet worden doorge licht", aldus De Robien. De mi nister zei dat Frankrijk de blau we lijst in elk geval invoert. Over een jaar moet dat ingaan. Ontvoerde Pakistaan overleeft doodsangst en martelingen door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - leder uur van de dag, iedere minuut dacht Amjaad Hafeez dat hij ont hoofd zou worden. Zeker toen zijn Iraakse ontvoerders een videocamera te voor schijn haalden, wist hij zeker dat dit het einde zou zijn. Maar wonder boven won der, werd Hafeez even plotseling vrijgela ten als dat hij werd gekidnapt. Gisteren arriveerde de opgeluchte 27-jarige chauf feur terug bij zijn familie in Pakistan na acht dagen lang gekidnapt te zijn door Iraakse opstandelingen. „Ik ben zo ontzettend blij dat ik nog in leven ben", vertelt Hafeez. „Ik had alle hoop opgegeven. Ondanks het feit dat ik zelf een moslim ben, was ik ervan over tuigd dat ik zou worden onthoofd." Bij gestaan door zijn moeder, die er op toe ziet dat haar zoon genoeg rust krijgt, vertelt de Pakistaan dat hij gemarteld en mishandeld is tijdens zijn kidnapping. „Ik reed alleen in mijn auto in de buurt van de stad Balad toen ik plotseling werd klemgereden door vier auto's. Twee gewapende mannen sprongen er uit, sloegen me in elkaar en gaven me een injectie. Hierdoor verloor ik mijn bewustzijn. Ik werd pas wakker, uren la ter, toen ik in een greppel lag. Daarna brachten ze me naar een huis toe ergens in een woestijn. Ik spreek een klein beet je Arabisch en kon aan het accent van de mannen opmaken dat het lokale Ira kezen waren." Vervolgens begon een acht dagen du rende lijdensweg in een klein kamertje. Hoogstwaarschijnlijk op een plek ten noorden van Bagdad waar veel soenniti sche moslims wonen. „De eerste drie dagen ben ik geslagen en geschopt. Ze beschuldigden me ervan dat ik een CIA- spion was. Ook weigerden ze te geloven dat ik een Pakistaan en een moslim was. En de hele tijd vertelden ze dat ze me zouden vermoorden en onthoofden. Ik was voortdurend erg bang. Volgens Hafeez hadden zijn ontvoer ders, die zich voorstelden als Moedjahi- dien (Strijders van de heilige oorlog), op de derde dag een videocamera bij zich en werd hij gefilmd. „Toen wist ik zeker dat het voorbij was. Ik had natuurlijk al eerder gehoord van al die andere ont hoofdingen. Dus toen gaf ik de moed helemaal op." De Pakistaan had zijn ontvoerders vanaf het eerste moment duidelijk proberen te maken dat hij zelf een moslim was. „Ik vroeg soms aan ze of ik mocht biddei^', vervolgt Hafeez, „In eerste instantie stonden ze me dat niet toe. Pas nadat de video was gemaakt drong het tot hun door dat ik ook een moslim ben. Om het te controleren, moest ik een paar gebe den opzeggen." Uiteindelijk werd hij geblinddoekt in een auto gezet. Na een twee uur duren de rit gooiden ze hem uit de wagen. „Mijn handen waren niet geboeid maar ik was zo verschrikkelijk bang dat ik vier of vijf minuten ben blijven liggen zoals ik uit de auto was gegooid. Toen heb ik mijn blinddoek los gemaakt en zag ik de Abu-Graibgevangenis in de verte. Toen wist ik dat ik in de buurt van Bagdad was." Hafeez heeft nog geen plannen i voor de toekomst. „Misschien terug naar Koeweit om geld voor mijn familie te verdienen, maar Irak? Nooit, nooit, nooit meer."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5