f botsen met Verdonk BINNENLAND Kabinet verzacht korting op hoger onderwijs Grote Steden i Vlootdagen Naaktlopers verlost van overlast kudde koeien Wilhelmus klinkt ook zonder koningin Advocaten willen onderzoek naar uitspraken van Plooy' ?MmÊmÊÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm1 oliiormontspant jrigi bij Van Til c 20041 Witnekje 'Conservatieve partij kwestie van tijd' vantiHiffiBH m Politie zet geen asielzoekers uit Caravans en auto's zijn minder geliefd bij dieven Geelzucht vakantieziekte onder jonge allochtonen 1 1 - bij wilde rvolging zaterdag 10 juli 2004 - Bij een achtervol- or de politie in Den gistermiddag een per il het leven gekomen. Kitoffer zat met een an ken scooter die tijdens ervolging dwars door nhokje reed. De tweede jwaargewond geraakt. lomaar test ngeborene ag - Een nieuwe tech- 4 i het geslacht van een ren kind vast te stellen een worden toegepast een medische reden Staatssecretaris Ross «zondheid) gaat een rciële exploitatie van de le verbieden. Het gaat methode waarbij een st uitwijst of de ouders gen of meisje tegemoet i zien. De SGP had de Cretans van volksge- id om een verbod ge- jmdat de test de weg eiden voor abortus als acht van het kind niet zin is. teken' op iurfers - De Koninklijke Ne- se Redding Maatschap- tM) wil dat surfers hun lank voorzien van een inummer. Zo denkt de maatschappij tal van je reddingsacties te terugdringen. De idt dikwijls surfmate- ïet water en gaat op de watersporter. lolland wil r de lucht in - Failliet voor de derde ,^feen vliegtuigen, geen j( en personeel en geen ':e gunning. Toch wil het chte Air Holland op- m e lucht in. De maat- e( j kondigde gisteren via ,jj ate een wederopstan- l Air Holland onder- jj de vluchten naar de ndse Antillen kunnen lvv hervat. De reizigers die y lit jaar zijn gestrand, hun tickets dan alsnog gebruiken. i spoor 1 irs liquidatie iam - De Amsterdamse eft nog geen spoor iders van de schietpar- )ij donderdag de 55-ja- ptenaar Mounir n om het leven kwam. het incident werden rdachten aangehouden, zijn na verhoor heen- ^instructie -Joos dam - Het gerechtshof erdam zal in september bekijken waar op 6 ok- irig jaar de 43-jarige An- r(j le dood vond. Het hof pen met de acht ver en een aantal getuigen, hperard Douplein in de |jj( lamse Pijp kijken of het uj nadere reconstructie va ten van de gebeurtenis- l3( d de gewelddadige dood ,n Imgsverslaafde vrouw. ,r laar belagers bevonden jsoneelsleden van een ;gen filiaal van super- rk van den Broek, die j'A dat de vrouw bier had Dat was bleek niet het den haag/gpd - Het plan van minister Zalm van financiën om te bezuinigen op de OV- jaarkaart voor studenten is van de baan. Voor studenten die hun studie afinaken blijft de openbaarvervoerkaart gratis. Ook stijgt het collegegeld min der dan Zalm wilde: Niet twee keer met honderd euro, maar slechts één keer, in 2006, met 100 euro. In plaats van bezuinigingen op de OV-jaarkaart moeten alle ministeries nu geld besparen bij het inkopen van spullen en het inhuren van personeel. Zo is het kabinet het gisteren als nog eens geworden over de be zuinigingen van 750 miljoen euro voor de komende jaren. De maximale duur van de WW blijft vijf jaar (en niet twee jaar zoals Zalm wilde), maar ont slagvergoedingen die hoger zijn dan een nog vast te stellen wet telijke norm worden voortaan gekort op de WW-uitkering. Dat levert de schatkist zo'n 150 mil joen euro op. Ook moeten ou dere werklozen eerder hun ei gen huis 'opeten' omdat de leeftijdsgrens voor de IOAW (de regeling waarbij het eigen huis ontzien wordt) wordt opgetrok ken van 50 naar 55 jaar. Die maatregel levert zo'n 30 mil joen euro op. Ook volksgezondheid moet in leveren: minister Hoogervorst zal 100 miljoen euro bezuinigen op ondermeer de aankoop van nieuwe apparatuur in zieken huizen. Het begrotingstekort van de overheid zou met dit bezuini gingspakket uitkomen op 2,7 procent in 2005. Dat is conform de eis die het kabinet zichzelf heeft gesteld. den helder - In de haven van Den Helder zijn gisteren de Nationale Vlootdagen begon nen. De eerste dag van het driedaagse evenement trok 25.000 bezoekers. Een woord voerder van de Koninklijke Marine noemde de belangstelling gezien de weersomstan digheden „boven verwachting". De stroom bezoekers leidde in combinatie met het va kantieverkeer richting Texel tot files op de weg naar Den Helder. Foto: ANP/Albert Vermeulen zeewolde/anp - Staatsbosbe heer zet stroomdraden in om naturisten te beschermen te gen een loslopende kudde koeien en stieren in het Hul- kesteinse Bos in Zeewolde. De beesten zijn de bewoners van het nabijgelegen naturisten park Flevo-Natuur tot last. Staatsbosbeheer wil naar aan leiding van diverse klachten binnen twee weken stroom draden langs de enige toe gangsweg naar het naturisten park neerzetten. Sommige naaktrecreanten durven daar nu niet langs, omdat de dieren geregeld de doorgang blokke ren. Al langere tijd gold een tijdelijk hondenverbod, omdat de kudde uit bescherming van de eigen kalveren enkele hon den had belaagd. Districtshoofd L. Kragt bena drukt dat Staatsbosbeheer sa men met de eigenaar van de koeien en stieren een defini tieve oplossing zoekt. Die par ticuliere boer heeft de kudde te groot laten groeien. Hij zegt dat voor volgend voorjaar vooral het aantal stieren om laag moet, omdat zij onderling om de vrouwtjes vechten. den haag/anp - Het ministerie van defensie past het protocol rond het spelen van het volks lied bij officiële ontvangsten aan. Tot dusver wordt het ge speeld als de koningin een col lega-staatshoofd van het vlieg veld haalt. „In uitzonderlijke gevallen" kan het nu ook klin ken bij ontvangsten door de premier of de minister van de fensie, blijkt uit een brief die minister Kamp van defensie gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. Volgens premier Balkenende zal de wijziging in het protocol er echter niet toe leiden dat het Wilhelmus veel vaker te horen zal zijn bij officiële ontvang sten. Een militaire kapel mag het volkslied alleen ten gehore brengen als er sprake is van een erewacht. Dat is bij de ont vangst van buitenlandse be windslieden zelden het geval. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Timmermans stelde eerder dit jaar, met het Nederlandse voor zitterschap van de Europese Unie in het vooruitzicht, kriti sche vragen over deze kwestie. Volgens het Kamerlid moest het volkslied meer van het volk worden en minder van de ko ningin. zijn. g 1 straling 'ófcmp Bijlmer Uit een test bij twintig eerlieden en bewoners j11 et dat zij zijn blootge ef n radioactieve straling 'e re schadelijke stoffen tij- f,, Bijlmerramp. Dat con- ai n specialisten van het lje niversitair Medisch n. Het vliegtuig van El 11992 neerstortte op in de Amsterdamse Bijl- ratte verarmd uranium ilisatiegewicht. Een deel 1 is mogelijk in de vorm niumoxiden in de lucht in en ingeademd. erlanders d bij ongeluk amsterdam/anp - De Neder landse Vereniging van Straf rechtadvocaten (NVSa) wil een onderzoek naar de uitspraken van officier van justitie Koos Plooy in het tv-programma Spraakmakende Zaken. Plooy zei dinsdag tegen interviewer Paul Rosenmöller dat hij vorig jaar is getipt door een advocaat over een geplande moordaan slag op zijn persoon. De vereniging wil onderzocht zien of minister van justitie Donner, het college van procu reurs-generaal en de Amster damse hoofdofficier van justitie De Wit tevoren op de hoogte zijn geweest van de uitspraken. Als dat zo is. Minister Donner wijst elke ver antwoordelijkheid van de hand. „Ik ben verantwoordelijk voor het functioneren van het OM, niet voor uitspraken van indivi duele ambtenaren." (advertentie) Een van de meest invloedrijke en gezichtsbepalende namen binnen de Italiaanse meubelindustrie is zonder twijfel Poliform. Ook met het slaapmeubel Moby bewijst het merk zijn grote kwaliteiten. Dit ontwerp met zijn talloze bekledings mogelijkheden vindt u in het sfeervolle Slaapkamercentrum van Van Til. rhenen - Ouwehands Dierenpark in Rhenen is sinds gisteren twee zeldzame witnekkraanvogels rijker. De kuikentjes kwamen op eigen kracht uit het ei en gingen direct samen met hun ouders op zoek naar voed sel. Foto: ANP/Vidiphoto Openingstijden: Noorterkade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17 30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloter designcentrum den haag/gpd - In Nederland zal binnen enkele jaren onver mijdelijk een conservatieve po litieke partij worden opgericht. Zo'n partij kan al bij de volgen de verkiezingen in 2007 zo'n 25 Kamerzetels in de wacht sle pen, denkt Bart Jan Spruyt, di recteur van de conservatieve Edmund Burke Stichting. De Edmund Burke Stichting is in 2001 opgericht met als doel stelling het verder verbreiden van het conservatieve gedach tegoed door lezingen en bijeen komsten te houden. Spruyt, fulltime directeur, mengt zich met enige regel maat op opiniepagina's van kranten en op radio en televisie in het politieke debat in Neder land. Volgens Spruyt ontstaat er ruimte voor een nieuwe, 'be houdende' partij omdat WD en CDA kansen om zich als con servatief te profileren laten lig gen of negeren. Maar daarmee stellen zij veel kiezers teleur. De LPF is evenmin een alterna tief, denkt hij. De Burke-directeur denkt dat vooral de liberalen een pro bleem hebben. „Ze kunnen niet kiezen tussen een sociaal-libe rale en een conservatief-liberale koers. Fractievoorzitter Van Aartsen laat beide stromingen toe. Dat gaat tot splitsingen leiden, want je ziet dat de strijd tussen de vleugels zich meer en meer toe spitst. Kijk naar de recente uit spraken van Kamerlid Wilders." Volgens Spruyt zou een conser vatieve partij stemmen trekken met verzet tegen de 'bureaucra tische despotie' van Brussel, te gen de naïeve opvattingen over een multiculturele samenle ving, tegen Nederland-subsi diestaat en tegen een gebrek aan veiligheid." Spruyt:Als die partij er komt, zijn CDA en WD binnen twee verkiezingen gedecimeerd. Als het kabinet het voorlopig houdt, krijgt een conservatieve partij de rust en ruimte om zich inhoudelijk te ontwikkelen en goed na te denken over een lijst." In 2007 zou die partij al mee kunnen doen aan de Tweede- Kamerverkiezingen, waarbij „25 zetels" haalbaar zijn. Hij ziet zich zelf niet het initia tief nemen tot een conservatie ven partij. „Het lijkt me niets voor mij." Los daarvan verbie den de statuten dat de Edmund Burke Stichting zich bezighoudt met de actieve politiek. „Ik mag niet eens een stemadvies ge ven." den haag/gpd - De politie in de vier grote steden werkt niet mee aan het op straat zetten van kansloze asielzoekers. Dat heb ben de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht geschreven in een brief aan minister Verdonk van vreemdelingenbeleid. De asielzoekers die vanaf 2001 een verblijfsvergunning hebben aangevraagd vallen onder het nieuwe, strengere asielbeleid. Als zij te horen hebben gekre gen dat ze geen kans maken op een verblijf in Nederland, heb ben ze vier weken de tijd om ei gener beweging te vertrekken. Doen ze dat niet, dan moeten ze volgens minister Verdonk zonder pardon door de politie op straat worden gezet. De burgemeesters dringen bij de minister aan op een aanpak zoals die geldt voor asielzoekers die voor 1 april 2001 naar Ne derland kwamen. Voor hen zijn er wel de nodige faciliteiten tot uitzetting. Voor de groep die na april 2001 kwam, geldt dit niet. Zij vallen onder de nieuwe Vreemdelingenwet en worden als ze zijn uitgeprocedeerd na 28 dagen op straat gezet Ook voor asielzoekers die in de loop van 2005 naar Nederland komen, is er een oplossing. Zij kunnen terecht in de vertrek centra die dan gereed zijn. De vier grote steden willen nu ook een oplossing voor de tussen groep, asielzoekers die tussen april 2001 en 2005 binnenko men. Minister Verdonk ziet niets in nieuwe aanvullende maatregelen. Zij laat dit de vier grote steden binnenkort samen met haar collega minister Rem- kes (binnenlandse zaken) we ten. Om mensen uit de opvang te krijgen, wordt regelmatig een beroep op de politie gedaan. De burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht weigeren nu nog langer de hulp van hun politie als het terugkeerbeleid niet beter wordt geregeld. Ze willen dat gezinnen met kinderen recht streeks van het asielzoekerscen trum het land uitgaan. Alleen staanden zouden hun terugreis nog enkele dagen in een uitzet centrum kunnen afwachten. De burgemeesters van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht constateren in de brief dat de minister ook vindt dat het vertrek van uitgeprocedeer de asielzoekers uit Nederland een actieve houding van de overheid vraagt. Zij baseren dit op de Terugkeemota van no vember 2003 waar onder meer de terugkeercentra in zijn opge nomen. Dure merken meest gestolen amsterdam/anp - Dieven heb ben het dit jaar minder voor zien op caravans. In de eerste helft van 2004 kreeg de politie 38 aangiftes van diefstal bin nen, tegen 84 in de eerste zes maanden van vorig jaar. De da lende diefstaltrend is niet alleen bij caravans te zien. Het totale aantal gestolen voertuigen daalde van 13.135 in het dezelf de periode van 2003 naar 11.774 dit jaar. Dat liet de Stichting Aanpak Voertuigencriminaliteit (AVc) gisteren weten. Volgens direc teur G. Wesselink levert de da ling van het aantal gestolen ca ravans het bewijs dat het nieu we kentekenbewijs zijn nut heeft bewezen. „De verplichte registratie van caravans maakt het verhandelen van gestolen exemplaren veel moeilijker." Van de 38 ontvreemde caravans zijn tot nu toe slechts drie te ruggevonden. De AVc vindt dat aantal erg laag en onderzoekt nu of wellicht sprake is van val se aangifte. Het aantal gestolen personen auto's daalde met 13 procent, van 9826 naar 8585. „In het al gemeen veroorzaakt met name de diefstal van jonge auto's (0 tot en met 3 jaar) veel schade, omdat ze een hogere waarde hebben en er minder dan ge middeld van worden terugge vonden", aldus Wesselink. Dieven namen echter minder nieuwe auto's mee in het eerste halfjaar van 2004, 1482 tegen 1646 vorig jaar. Het percentage dat weer boven water kwam steeg van 40 naar 41. De Mercedes, Opel, BMW en Volkswagen zijn in deze ca tegorie het meest populair bij dieven. Van de gestolen voertuigen tus sen de vier en tien jaar oud vond de politie 50 procent te rug en van auto's ouder dan tien jaar zelfs 77 procent. Een uitzondering in de dalende trend vormen zware bedrijfs voertuigen en aanhangwagens. Het aantal diefstallen van zware bedrijfsvoertuigen nam in de eerste helft van dit jaar toe tot 209, tegen 177 in 2003. In dezelfde periode van dit jaar werden 330 aanhangwagens ontvreemd, 35 meer dan vorig jaar. bilthoven/anp - De afgelopen tien jaar is het aantal gevallen van hepatitis A (geelzucht) in Nederland gehalveerd. Maar deze sterke afname betreft al leen de besmettingen die pa tiënten in Nederland opliepen. Onder jonge allochtone kinde ren blijft hepatitis A een vakan tieziekte, die ze oplopen in Tur kije of Marokko. Campagnes van GGD's om allochtonen meer prikken te laten halen, zetten nog nauwelijks zoden aan de dijk. Dat blijkt uit een overzicht over de meldingen van hepatitis A die het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) maakte over de periode 1993-2000. Hepatitis A is een leverontsteking die wordt ver oorzaakt door een virus dat in de ontlasting voorkomt. Via voorwerpen, maar ook voedsel kunnen mensen besmet raken. Begin jaren negentig lag het aantal meldingen nog op ne genhonderd, in 2002 was dit af genomen tot bijna vierhonderd. Vooral in 2002 liep het aantal gevallen sterk terug: 44 procent vergeleken met een jaar eerder. Omdat bij kleine kinderen de ziekte vaak onopgemerkt ver loopt, ligt het werkeMce aantal besmettingen met hm hepati- tis-A-virus ongeveer de helft hoger. Veel GGD's proberen al sinds 2000 kinderen van immi granten zich te laten inenten door hen op het gevaar van be smetting te wijzen, maar dit werpt niet echt vruchten af. (advertentie) njbcigen.nl 100% geslaagd! Vrijbergen feliciteert al rijn leerlingen. Afgelopen schooljaar is iedereen geslaagd en overgegaan. De oudste erkende particuliere school van Nederland biedt maatwerk voor alle middelbare scholieren, met resultaat en plezier. Van versneld HAVO en VWO tot huiswerk begeleiding. Er is veel mogelijk. Bel voor een vrijblijvend gesprek met rector Irene Lindhout. Telefoon: 071 - 513 05 37

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3