GESPREK VAN DE DAG —"""I Nooit meer op vakantie zonder - 1 Anouk huilt van woede om inhalige moeder Zeeland bakt frietjes het minst verantwoord Italië treedt op tegen loz< huisdieren Twee keer en meer I DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK 'Stom ben ik geweest. Ik had het huis nooit voor haar moeten ko pen. Ik word nu teruggepakt voor mijn eigen goedheid'. Anouk Teeu- we, de bekende popzangeres, kon haar woede gistermiddag niet meer verbergen toen de voorzie- ningenrechter mr. J. Holtrop haar persoonlijke visie op het kort ge ding vroeg waarvoor de popdiva naar de Haagse rechtbank was af gereisd. Ze huilde van woede om haar inhalige moeder die 120.000 euro eist als schadevergoeding voor de verkoop van de ouderlijke woning in Voorburg. Anouk had een half uur met stij gende verbazing naar de kiftende advocaten zitten luisteren. Ze bleef uiterlijk onbewogen toen haar ei gen raadsman uiteenzette waarom moeder Jacqueline Noppen het huis diende te verlaten; het pand dat Anouk in 1998 voor bijna vier ton voor haar had gekocht, en waar 'moes' nooit een cent huur voor had hoeven betalen. De zan geres werd zicht- en hoorbaar ner veuzer op het moment dat de tegen partij het woord kreeg. De toespelin gen op de voorheen zo 'goede band tussen moeder en dochter', en 'dat het zo jammer was dat het allemaal zover had moeten komen' werden hoofdschuddend aangehoord door Anouk en met losse kreten van com mentaar voorzien. Het deed rechter Holtrop op een gegeven moment uitroepen dat het best wel een onsje minder kon. „Met al die moderne woorden als bullshit en fucking heb ik niets te maken, mevrouw." De zangeres haastte zich te zeggen dat ze haar moeder niet uit wraak uit haar huis wilde laten zetten, en dat het absoluut niet haar idee was om de zaak voor de rechter uit te knok ken. „Ik heb haar 20.000 euro aange boden als tegemoetkoming in de verhuiskosten, maar dat heeft ze hooghartig van de hand gewezen. Ze wil gewoon geld zien. Veel geld. Rechter Holtrop doet op maandag 19 juli uitspraak, tenzij de partijen als nog besluiten tot een compromis. ANP Snackbars en cafetaria's in de pro vincie Zeeland maken het minst ge bruik van het gezondere vloeibare frituurvet (6 procent). In de provin cies Friesland en Zuid-Holland is de kans op een verantwoord patatje het grootst. Hier gebruikt 16 procent van de ondernemers vloeibaar vet. Steeds minder snackbars gebruiken het ongezondere vaste frituurvet. Dat laat het voorlichtingsbureau margarine, vetten en oliën (MVO) Plotinos De mensheid balanceert halverwege de goden en de beesten weten. Vloeibaar frituurvet is gezon der dan de vaste variant, omdat de onverzadigde vetten in vloeibaar vet het cholesterolgehalte in het bloed verlagen. Sinds maart voert het MVO samen met Koninklijke Horeca Nederland de campagne Verantwoord Frituren om het gebruik van vloeibaar frituur vet te stimuleren. Ruim 700 snack bars en fastfoodrestaurants (12 pro cent) waaronder Burger King, McDo nald's en Febo frituren hun snacks uitsluitend nog in vloeibaar vet. Sommige ondernemers schakelen moeiteloos over op vloeibaar vet, ter wijl anderen er nog wat onwennig tegenover staan. „De keuze voor vast frituurvet is vaak een gewoonte. Overstappen naar een ander vet le vert een andere geur of smaak op. Overstappen naar vloeibaar frituur vet is daarom vaak even wennen", aldus woordvoerster C. Oomen van het MVO. anp Liefhebbers kunnen tegen betaling via het internet een SEKSFILM be kijken van actrice CAMERON DIAZ op de website scandal-inc.com. Het beeldmateriaal uit 1992, meteen toen 19-jarige Diaz in SM-handelin- gen, kost 39,95 dollar om te zien. De verkoop gebeurt ondanks juridi sche pogingen van Diaz om de ver spreiding tegen te houden. De ma ker van de beelden, John Rutter, heeft volgens Diaz haar handteke ning vervalst op een document waarin de actrice zou instemmen met de verkoop. Ze eist drie miljoen dollar en teruggave van de orginele band. Diaz zegt ook dat een rechter al in november vorig jaar heeft ver boden dat de beelden verspreid wor den. Rutter moet op 21 juli voor de rechter verschijnen. De cameraman heeft een aparte zaak aangespan nen tegen Diaz waarin hij tien mil joen dollar eist omdat de actrice zich schuldig zou hebben gemaakt aan contractbreuk. Twee Chinese boeren zijn veroor deeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens het opeten van een zeldza me MANTSJOERIJSE TIJGER. De mannen troffen het roofdier vorig jaar aan in een val, in de bergen van de noordoostelijke provincie Heil- ongjiang. In plaats van de autoritei ten te waarschuwen, liet het tweetal de tijger achter om te sterven. Zes dagen later kwamen zij terug. Zij vil den het dier en deden zich te goed aan zijn vlees. De Mantsjoerijse of Siberische tijger is een bedreigde diersoort. In China leven nog slechts enkele honderden exemplaren in het wild. Het doden van en hande len in bedreigde diersoorten is een misdrijf in de Volksrepubliek. De Italiaanse overheid heeft de strijd aangebon den met mensen die hui hond of kat zonder pard lozen als ze op vakantie gaan. Italianen die schul worden bevonden aan h verlaten van hun huisdii (en) hangt een maximui straf boven het hoofd va een jaar cel en/of een bc van 10.000 euro. De seni in Rome stemde donder in met het voorstel. „Vanaf nu weten vakant gangers dat als ze hun h den op de snelweg achte laten ze achter de tralies kunnen verdwijnen in plaats van op het strand liggen", aldus senator G do Calvi. Het wetsvoorst werd in 2003 al aangeno men door het lagerhuis, jaar laten Italianen naar schatting 150.000 hondt en 200.000 katten aan hi lot over. Van deze dierei komt ongeveer 85 proce om door ongelukken, h( ger of dorst, aldus Italiaa se organisaties tegen die renleed. anp-rtr De bal werd rondgespeeld, toen werd de bal naar voren geschoten en daarna kopte de midvoor de bal rakelings over de lat. Zo'n zin zult u op geen enkele sportpagina vinden. Hij is slecht geschreven maar vooral: drie keer hetzelfde woord in één zin is in de journalistiek streng verboden. Eén bal mag, maar de tweede bal wordt veranderd in 'het leer' en de derde in 'het bruine monster' of'de knikker'. Het is niet voor niets dat de sportjournalistiek voor veel termen uit de sport vaste alternatieven heeft. Strafschop, pe nalty, pingel, elfmetertrap. Keeper, doelman, doel- verdediger, goalie. Met namen heeft de journalist meer moeite. Hoe va ker de naam van een sportman vermeld moet wor den, des te wanhopiger gaat de journalist (de ver slaggever, de penneslaaf, de inktkoelie, de persmus kiet) op zoek naar alternatieven. Eddy Merckx wordt 'de kannibaal', 'de zwarte engel', 'de (ex)wereldkam pioen'of'de vijfvoudige winnaar van de Tour'. En voor iemand als Cruijff waren er ook een hele rits eretitels. Afgelopen zondag speelden Roger Federer en Andy Roddick tegen elkaar in de finale van Wimbledon. En dus heb je in het verslag van die finale (die wed- De Amerikaanse popzangeres JEN NIFER LOPEZ heeft volgens de Brit se boulevardkrant The Daily Mirror binnenkort een kaart en een kompas nodig om de weg te vinden in haar eigen kledingkast. De 33-jarige pop diva heeft onlangs 10.000 KLEER HANGERS besteld, meldde het blad donderdag. De fabrikant die de knaapjes geleverd heeft, liet weten nog nooit zo'n grote order te hebben ontvangen van een particulier. „Me vrouw Lopez moet een indrukwek kende garderobe hebben", aldus een woordvoerder. Het internationaal ge- isoleerde NOORD- KOREA heeft ham burgers geïntrodu ceerd als 'kwaliteits eten'. Het stalinisti sche land heeft vol gens de Australische zender ABC zelfs al geruime tijd geleden een HAMBURGER- FABRIEK laten bou wen. De consumptie van hamburgers in het land waar geregeld hongersno den zijn, staat vermeld in een Noord-Koreaanse krant. De Noord-Koreaanse hamburgers heten 'gogigye- opbbang'. Het zijn voorals nog alleen studenten en we tenschappers die dit 'dubbel brood met vlees' te eten krij gen. De introductie van de hamburgers in Noord-Korea is extra opvallend, omdat het regi me doorgaans alles wat ook maar riekt naar de Verenigde Staten be schouwt als staatsgevaarlijk. Een EROTISCHE BRIEF van de Ier se schrijver JAMES JOYCE (1882- 1941) aan zijn vrouw Nora Barnacle heeft donderdag op een veiling in Londen het recordbedrag van 360.000 euro opgebracht. Nog nooit werd voor een autografische brief uit de 20ste eeuw zoveel geld betaald. De koper bood anoniem. Samen met andere memorablia van Joyce bracht de veiling ruim een miljoen euro op. Het veilighuis Sot heby's had de waarde van de brief vooraf geschat op 60.000 pond (89.700 euro). Het schrijven is zo opmerkelijk omdat Joyce een hekel had aan obscene grappen en vloe ken. In de brief noemt hij zijn vrouw onder meer „een hoer met een wilde blik" en refereert hij aan zijn „on tembare lust". Joyce schreef het in de winter van 1909 in Dublin toen hij voor het eerst sinds vijf jaar zon der Nora in de Ierse hoofdstad was. Samen met het gezin op het strand doorwerken tijdens de vakantie. Foto: GPD/Phil Nijhuis Half politiek Nederland viel in de zomer van 1991 over PvdA-voorzitter Marjanne Sint heen. Zij was met haar man op fietsvakantie in Toscane en onbereikbaar toen een rel over de wao Wim Kok politiek dreigde te over spoelen. Dat was in het pre-gsm-tijdperk. Nu iedereen beschikt over een 06 hoeft, nee, mag niemand meer onbereikbaar zijn op vakantie. In politiek Den Haag is de les van Sint goed geleerd. Een hoge functionaris op het Bin nenhof is deze zomer op vakantie naar een gehucht in midden-Frankrijk. Hij heeft op al le Binnenhofse bureaus zijn 06-nummer ach tergelaten. De reservering van zijn idyllisch afgelegen huisje was afhankelijk van de be schikbaarheid van het netwerk. De wereldontvanger gaat mee, net als een te levisie. Franse monteurs zijn vorige week be gonnen met het installeren van een satelliet schotel bij het huisje om CNN en Nederland se zenders te ontvangen en hij zal twee keer per dag zijn e-mail checken. „Als er wat is, bellen jullie wel, hè," heeft hij tegen de achterblijvers gezegd. Hij belt zelf ook wel een paar keer per week, voor de ze kerheid. Daarnaast heeft hij zijn laptop bij de hand om de gsm te koppelen aan internet: de e-mail kan tijdens de vakantie natuurlijk evenmin ongelezen of onbeantwoord blijven. Het is lang geleden dat 'belangrijke mensen' op hun vakantie onbereikbaar waren. Tegen woordig is iedereen zo belangrijk dat hij of zij ook gewoon bereikbaar wil zijn. „Tsja," schokschoudert een Haagse consultant,Als je een paar weken echt weg bent uit het cir cuit, besta je na de vakantie gewoon niet meer". Dus neemt hij naar Toscane ook zijn telefoon en zijn laptop mee. „Wat maakt dat nou uit, twee keer per dag even je e-mail na kijken?" TPG-topman Peter Bakker geeft hem gelijk. Bakker besteedt zijn tijd achterin de auto tij dens de woon-werk-file 's ochtends en 's avonds aan e-mail die hij ontvangt van perso neel uit de hele wereld. „En op vakantie sta ik een uurtje eerder op dan de rest van het gezin en dan handel ik dat gewoon even af," vertel de hij vorig jaar tegen journalisten. „Werk mee op vakantie? Dat hoort erbij", vindt hij. Dat geldt ook voor KPN-baas Ad Scheepbou wer. „Mijn vrouw is er ook aan gewend", zei hij recentelijk over zijn gewoonte altijd zijn 06-toestel paraat te hebben. De website 'vacature.com' heeft dit jaar een enquête gehouden naar vakantiegedrag en gsm-gebruik. Los van de enkeling die zegt geen gsm te hebben -wie kent nog zo'n zon derling, trouwens-, zijn er maar weinigen die het ding bewust thuis laten. Alle anderen wil len bellen of gebeld kunnen worden. En het is natuurlijk ook waar dat het bezit van een lijntje met de buitenwereld rust geeft. Met een handvol euro's in de rij staan bij de enige telefooncel in het rustieke vakantiedorp in de bergen is een stressfactor die je even min kunt negeren. Is het huis afgebrand? De poes weggelopen? De goudvis bezweken? - met een gsm in de vakantiebagage zit je rus- strijd, die match, die tweekamp) vaak de namen no dig van Federer en Roddick. De sportpagina's gingen op zoek naar alternatieven. Onze grootste ochtend krant De Telegraaf en onze grootste middagkrant NRC Handelsblad overtroffen zichzelf. Men zie: De Telegraaf: Federer: 1) Fedex, zoals zijn bijnaam luidt 2) Het fenomeen 3) De bionische man met de paardenstaart 4) De kersverse Wimbledonkampioen 2004 Roddick: De Amerikaanse vuurvreter NRC: Federer: 1) De Zwitser 2) De nummer één van de wereld 3) De 22-jarige Zwitser 4) De rechtshandige kampioen 5) De in Basel geboren tenniser Roddick: 1) Het Amerikaanse servicekanon 2) De nummer tivee van de wereld 3) De vice-kampioen van Wimbledon tig op het terras, want anders hadden 'z< gebeld. En zo niet, dan bel je zelf even, de zekerheid. Arbeidspsychologe Jolet Plomp schreef aantal boeken over werken en rusten in tijdperk van de 24-uurs economie. Zij m dat bedrijven werknemers natuurlijk nie kunnen verplichten altijd, ook tijdens va ties, bereikbaar te zijn. Maar, zegt zij, oo je wel bereikbaar wilt zijn of geacht won zijn, geeft het bezit van een gsm rust. ,,J( hem afzetten en zelf bepalen wanneer j< voicemail afluistert." Er is geen onderzoek naar de mate waai 'gewone' vakantiestress wordt beïnvloet door het bereikbaar moeten of willen zij jaar krijgen de verschillende alarmcentr ongeveer 500 meldingen van mensen di hun vakantieadres in de war zijn geraak hen worden er tussen 150 en 200 daadw lijk gerepatrieerd vanwege psychische k ten. Overigens gaan de meeste werkgevers ei uit dat vakantie er vooral is om mensen ten uitrusten. Een formeel verbod om tij de vakantie te werken, aan het werk te d ken of alvast wat voor te bereiden voor i vakantie, bestaat nergens. Maar dat de 1 in september het liefst mensen terug zie men met een fris en Teeg' hoofd wordt i kringen van ondernemers zonder meer beaamd. James McGonigal De organisatie die in Rotterdam een replica bouwt van het 18de- eeuwse schip De Delft, verkeert in financiële problemen. Door te ruglopende sponsorinkomsten moet zij acht medewerkers ont slaan, waardoor de bouw vertra ging oploopt. De Delft gaat nu primair verder als vrijwilligersor ganisatie, ondersteund door een klein professioneel team. Mede door een aflopende subsidie van de gemeente moet jaarlijks 900.000 euro worden bezuinigd. Het houten zeilschip moet een van de toeristische trekpleisters worden van Rotterdam. Doel was om de 65 meter lange replica in 2010 af te hebben, maar bouw meester J. Luiting zegt nu dat die planning niet wordt gehaald. De Delft was een oorlogsschip dat in 1783 in Delfshaven te water ging. Het beschermde grote kon vooien particuliere handelssche pen en koopvaardijschepen van de Vereenigde Oostindische Com pagnie (VOC) en de Westindische Compagnie (WIC). De Delft ging in 1797 ten onder in de zeeslag met de Engelse vloot voor de kust van Camperduin. Het schip kon nog worden versleept, maar zonk bij Scheveningen. Volgens de organisatie was de be groting voor de bouw van de re plica te krap. Zo bleken de gevon- De nieuwe toeristische trekpleister had in 2010 af moeten zijn. Foto: GPD/Niels van der Hoeven den bouwtekeningen minder bruikbaar dan gedacht en werd geen rekening gehouden met de beschikbaarheid van een bezoe kerscentrum. De bouw is vooral een sociaal project. Onder leiding van bouw meesters werken moeilijk lerende jongeren, veroordeelden met een taakstraf, asielzoekers en vrijwilli gers aan De Delft. Ze maken ka trollen, bewerken hout en smeden metaal voor het reusachtige schip. „Inmiddels zijn zeven van de der tien spanten geplaatst en het aan tal bezoekers is ook goed te noe men. Het ontbreekt echter aan geld", aldus Luiting. anp Dertien alternatieven voor twee namen! Merk op dat beide kranten in hun benamingen el kaar niet één keer overlappen. Mijn hoofdprijs gaat naar 'de bionische man met de paarden staart' van de Telegraaf. Al trek ik weer een puntje af voor de kersverse Wimbledonkam pioen 2004. Dat is dubbelop. Kersverse kam pioenen uit 2003 zijn namelijk uitgestorven. Karei van hetReve hekelde in zijn bun del 'Uren met Henk Broekhuis' het oe- verloos gebruik van synoniemen: „Als f de lezer in de gaten krijgt dat je een synoniem gebruikt hebt met de plat te bedoeling een herhaling te ver mijden dan ben je de sigaar. Merkt hij dat je met opzet niet tivee keer 'ging' maar een keer 'ging' en een keer begaf zich' hebt gebruikt, dan begint hij te vermoeden dat je een stylist, een literator bent, en dus als de pest geme den moet worden". Maar ja. Karei is nooit sportjournalist geweest. ,-r-*£S~ it Op vakantie, lekker even he lemaal d'r uit. Hoewel: veel mensen nemen hun werk gewoon mee, verplicht of vrijwillig. Dat kan ook makkelijk, met laptop en gsm. De verwach tingen van het thuis front zijn tegen woordig ook anders. Weg was vroeger weg. Nu is het ver wijt: „Waarom stond je telefoon uit? Je had op z'n minst kunnen terugmailen!"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2