KUNST EN CULTUUR Opvolgers Buena Vista Social Club klaar voor nieuw offensief GESLAAGDEN ZATERDAG 10 JULI 2004 'Heetste salsaweekeinde ooit' volgende week in Amsterdamse Docklands door Louis Du Moulin HAVANA/AMSTERDAM - Cuba Zet te zichzelf eind jaren negentig opnieuw op de muzikale wereld kaart met de export van een hele rits hoogbejaarde, soms bijna vergeten helden. Al die hartver warmende opa's hebben echter niet het eeuwige leven, zoals reeds is gebleken uit het wegval len van kopstukken als Ruben Gonzalez en Compay Segundo. Daarnaast vond de jongere ge neratie Cubaanse artiesten het eigenlijk maar niks dat die stramme senioren alle aandacht voor zich opeisten. Vandaar dat in het nieuwste charme-offensief oud en jong vrolijk samengaan: de 87-jarige Pio Leiva, eerder onder meer in actie bij de Buena Vista Social Club, fungeert als jolige aan voerder van een bundeling jeugdig talent dat op vrijdag 16 en zaterdag 17 juli in de Am sterdamse Docklands het 'heet ste salsaweekeinde ooit' moet gaan produceren. Pio Leiva is veruit de oudste van het tijdelijk collectief Musi- ca Cubana-Sons of Buena Vista, maar heeft toch de langste adem. „Met in zijn ene hand een sigaar, in zijn andere een glas rum is hij gewoonweg niet af te stoppen", zegt Patricia, als echtgenote van de Duitse mu ziekuitgever Detlev Engelhard feitelijk de begeleidster van de groep. „Als iedereen al door zijn hoeven is gezakt staat Pio nog vrolijk te dansen of te bab belen. Ongelooflijk, wat 'n energie dat kleine mannetje in zijn donder heeft." Gelukkig maar, want haar man heeft voor zijn eigen vervolg op de Buena Vista Social Club zwaar ingezet op het olijke baasje. Pio Leiva is het levende verbindingsteken tussen die ui terst succesvolle losvast-forma- tie uit de koker van Ry Cooder en de jonge Cubaanse garde, waarmee Engelhard internatio naal flink aan de weg wil tim meren. Binnen de BVSC had Leiva eigenlijk maar een bijrol: op de plaat speelde hij niet mee, maar in de (concert)film van Wim Wenders wel, zij het lang niet zo opvallend als Com pay Segundo, Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzalez of Omara Por- tuondo. Toch is zijn uitverkiezing tot ta lisman van de nieuwe lichting wel verantwoord, want Pio Lei va is in eigen land een levende legende. Zijn duurzame roem heeft hij vooral te danken aan zijn gloriejaren, inmiddels een halve eeuw geleden, als show- gevoelige zanger bij het op Amerikaanse leest geschoeide orkest van Bebo Valdés. En aan zijn catalogus als componist, want de doorsnee Cubaan heeft geleerd bij een liedje eerder aan de schrijver te denken dan aan de uitvoerende artiest(en). Zelf is Leiva dan ook in de eer ste plaats als liedjesmaker blij met de samenwerking met 'de jeugd'. „Het is natuurlijk schit terend dat hierdoor een deel van mijn werk nieuw leven wordt ingeblazen", aldus deze 'Groucho Marx van het Cu baanse lied', die ervan uitgaat nog wel een jaartje of vijftien zijn partijtjes mee te kunnen blijven zingen. Andersom zijn de aan hem ge koppelde jongeren maar wat blij met deze ouwe taaie rakker. In die zin spreekt de samen on der supervisie van Wim Wen ders opgenomen film 'Musica Cubana-Sons of Buena Vista' de waarheid. Verder moet die nadere introductie, die in okto ber in onze bioscopen te ver wachten valt, vooral worden gezien als een luchtig sprookje. Tenzij natuurlijk dit amusante verhaal van een vlotte verove ringstocht straks voor de ac teurs werkelijkheid wordt. En daar wordt door hen best reke ning mee gehouden, gezien hun ongelooflijke optimisme. „Deze film plus de aanstaande concerten in Europa geven ons eindelijk de kans om het eigen tijdse geluid van Cuba verder te De 87-jarige Pio Leiva, aanvoerder van de Buena Vista Social Club nieuwe stijl: „Gewoonweg niet af te stoppen." Publiciteitsfoto: GPD brengen", zegt de negentienja rig Arnelys, met haar iets oude re zus Annalays samen inmid dels beter bekend als de Chiki Chaka Girls. „Omdat muziek dé uitlaatklep is wemelt het hier van het talent, alleen krijgt de wereld er nauwelijks iets van te horen." Het 'socialisme volgens Castro' betekent dat de invloeden van buitenaf vrij beperkt zijn. Welis waar weten de echte nieuwsgie rigen zich wel op de hoogte te stellen van wat er elders gaande is, maar die via omwegen ver worven kennis klinkt toch slechts zeer gedoseerd door bij de verse vaandeldragers. „Prin ce, Erykah Badu, Missy Elliott, noem maar op, we kennen het allemaal, maar denk maar niet dat we ze klakkeloos zullen na volgen. We zijn Cubaan, dus zullen we altijd onze eigen identiteit blijven uitdragen", al dus Arnelys, die via de clip van de single 'Chiki Chaka' deze zo mer hoopt door te breken op de internationale muziekzenders. De 'neefjes en nichtjes' P10 Lei va, zeventien in totaal, verte genwoordigen bij elkaar nogal wat genres: salsa, jazz, disco, timba en 'klassieke' rap. „Er be staat bij ons geen hokjesgeest", verduidelijkt Telmary Diaz, 26 lentes levenslustig en de meest nadrukkelijke hiphopster van de 'Buena Vista Junior Club'. „Zoals de film ook laat zii iedereen van iedereen lei Men zoekt elkaar op en k men elkaar kan helpen, a ideeën of met de uitvoeri ervan. Wat dat betreft is 1 muzikale klimaat hier in na wel uniek, denk ik." Die kameraadschappelijk werkt duidelijk ook door plaatselijke rapcultuur. H sitivisme overheerst, agrt uitingen, zoals bij de Ami kaanse collega's, zijn uiti boze. Met politieke bood pen is iedereen voorzicht „Wat ik op dat vlak te zej heb vertel ik wel tussen gels door", bekent Telma wel het Cubaanse antwoi Lauryn Hill wordt genoei Binnen de Musica Cubai legatie neemt ze een uitzi ringspositie in, omdat ze verder niet wenst te bind voornoemde Detlev Engi Soms hoopt Telmary op 1 zo'n buitenkans als haar den van Orishas ten deel vallen met een riant plate tract bij een major label, sief vestiging in het buite Even later beseft ze dan t ook weer dat ze beter ma kan worden losgesneden haar wortels. „Het is wac op de veranderingen, die twijfeld gaan komen", m ze.Wellicht dienen clie i tijden zich al sneller aan menigeen denkt. Omdat nieuwe generatie artieste zelfbewuster is en niet m met zich laat sollen zoals die ouwetjes best wel is g beurd. Er komt vast een 1 ment dat we zonder hulp buitenlandse producers gevers onze muziek aan wereld zullen verkopen. 1 delijk zal het Cubaanse v daarmee het beste uit zijl 'Musica Cubana- Sons O na Vista' met Pio Leiva i Band, Chiki Chaka Girls mary Diaz. Afterparty m Roog. In Amsterdam Do lands, op 16 en 17 juli. I informatie: www.music; na.nl TWEEDE TIJDVAK: Stedelijk Gymnasium, Leiden Suzanne Alberda, Hestia van Gent, Raul Inzaurralde, Michele Kloos, Michelle Kolman, Raoef Nadji, Hester van Nes, Amout van Ree, Annerien Stuker, Paul Teunissen, Renee van der Ven, Hanneke Vos, Joeri van der Wees. Wellantcollege Locatie Oegstgeest Vwo - KL Landbouw: Steven Hoogenkamp, Winnie Mokveld. Teylingen College Locatie Duinzigt, Oegstgeest Vmbo: Wafae Baghat, Stefanie Bakker, Lisa Bekooij, Sherida van Ham, Amanda Keijzer, Henk-Jan Krispijn, Mitchell van Leem, Yvette Ramak, Wendy Slemmer, Nathalie Tamaëla, Debby Verver, Jeroen Waslan- der, Lisa Wassink, Mats van Zanten. Havo: Wendy Lelieveld. Visser 't Hooft Lyceum Locatie Leiderdorp Vmbo-TL: Jonathan Smit, Tom van Strater, Michiel Schoonder- gang, Jelmar Wassink. Locatie Kagerstraat, Leiden Vmbo: Saida Ait El Houssi, Ru ben Klein, Tristan van der Laan. Havo: Lucas Hoogervorst, Ro gier Jouvenaar, Nilesh Ramlal, Jeffrey Smeele, Joel Wong Chun, Stein Brugman, Thomas Hoogenraad, Manouk Mooring, Théo van Tuijl, Norma de Haas, Eelco Kuivenhoven, Pieter Ver steeg, Monique Binedell, Peter Kersten, Alice van Leeuwen. Vwo: Jan Gesink, Edgard van der Lingen, Vincent van Kam pen, Jan Willem Nijhof, Nicky de Jong, Danny Linneweever, Tjitske Verra, Gerben de Vries, Bram Paap, Marianne van Riet schoten, Thijs den Hollander, Carola Zandbergen, Laura Rus, Debby Sikking, Michiel van Leuveren. Het Rijnlands Lyceum Oegst geest Havo: Onno Crussell, Chanel Gelevert, Carline Heikens Pleijzier, Bartjan Hendriksen. Vwo: Robin Broek, Mare Kroon, Tamara Lagas, Jelle Remerij, Jasper Ronner, Jeanine Ver does, Saskia Versteeg, Kim Wit- teveen. Bonaventuracollege Leiden Vestiging: Burggravenlaan Vmbo - TL: Marije Wesselman. Havo: Sebastiaan Bunnig, Bart Constandse, Brenda Dool, Lin da Hogewoning, Mandy Höwig, Marieke Huisman, Stephanie Papaioannou. Vwo: Dennis Honders, Bjom Olsthoom, Tanja Poslawsky. Vestiging: Mariënpoelstraat Havo: Marije Bettonviel, Titus Klumper, Erwin Otten, Eline Spruit, Karen van Velzen. Vwo: Ya Gao, Joosje van Til- borg. Vestiging: Boerhaavelaan Vmbo - KL: Babak Ateshi, Gon- ca Tunali. Vmbo - BL: Wesley Boom, Menno Koster, Bur^ak Sen. Vmbo - leerwerktraject: Amanda Lefebré. Da Vinei College Leiden, vesti ging Kagerstraat Vmbo-TL: Angela van Ameron- gen, Natascha van Ginkel. Havo: May-britt Abcouwer, Martin Ammerlaan, Nina Boe- rema, Eva Bruines, Safia Jahan- gier, Marco Kreeft, Khalid Tahi ti. Vwo: Mimi Cao, Sietske Fokke- ma. Northgo College Noordwijk Vmbo: Maaike Aandewiel, Jas per Bakker, Patricia van den Berg, Joey van Leeuwen, Michel van der Ploeg, Kevin van de Ruit. Havo: Milad Ahmadi Movaghir, Dominique Caspers, Marja De- meijer, Vivian Freke, Wouter van der Reijd, Debbie van Rhijn, Jeanette Ronkes, Jean- nette Spaargaren, Daphne Wouters, Ellen van der Zalm. Vwo: Tim Koppelman. Scala College Alphen aan den Rijn Vmbo - TL: René van Dijk, Abdi Sufi. Vmbo - BL: Gaby Massing. Archieffoto Havo: Maarten Dittmar, Robby de Jeu, Anne van Keeken, Hans Overbeek, Dennis de Waardt, Patrick Westhof, Milena Zum- polle. Fioretti College Lisse, locatie Sportlaan Atheneum: Martijn Otte. Havo: Katinka Broekhof, Tama ra Haagsman, Andreas Leh- mann, Joyce Haamans, Nick Hoogervorst, Kevin Pruijsers, Jordy Tschur, Rachelle van Vliet, Dennis Zuiderduin. ID College, Alphen aan den Rijn (Eerste tijdvak) Administratie Beroepsoplei dend: Pirn Alberts, Ibrahim Azor, Bart-Jan Bergman, Mar vin de Klerk, Sander van Eg- mond, Jos Kok, Fatima Latifi, Sandra Baak, Tom Mollers, Thuy Nguyen, Marvin de Klerk, Desiree van Aanholt, Klaas Zwijnenburg, Jeroen Faber, Ilona van 't Holt, Boudewijn Sevink, Nathalie van Ameron- gen, Merari Anthony, Renate Brandenburg, Anyda van Gin kel, Stephanie Könst, Wendy Koster, Kelly van der Niet, Sha ron ter Wal, Anyda van Ginkel, Shati Hogeboom, Mariëlle Westerwaal, Ellen Soffner, Li- sandro Antersyn. Administratie Beroepsbege leidend: Ramona Dagevos. Administratie Beroepsoplei dend Deeltijd: Janja Grgic, Sa- nae Loucif, Monique Roos, Le- ny Vermeulen. Handel Beroepsopleidend: Haïda Ye, Aram Azadin, Damir Verbanac, Rawand Koij, Gio vanni Raymann, Richard van der Vis, Wendy l'Amie, Jasper de Laet, Naomi Tol, Fred Ma- ris, Lucianne de Vos, Anita van Wijk, Nabiel el Yahyaui, Ruud van Gent, Elmer van Holland, Ruud van Gent, Megan ter Braake, Wendy Griffioen, Mi chelle Groen, Colinda Kluivers, Jordy Kroeze, Maikel van der Laken, Koen Ruczynski, Evert Bauman, Sjoerd van den Boom, Chris van der Meer, Ka rin Romijn, Tessa van der Weijden, David Ziessen, Pa trick Akkermans, Pedram Bes- haraty Moghaddam, Anton den Haan, Emiel de Jong, Tugrul Oduncu, Frank Ouwer- kerk, Dennis Verbeek, Lorenzo Verwoerdt, Wesley Jagel, Se bastiaan van der Lee, Wouter Spierenburg, Michiel Vergunst, Gerben Mesman, Dennis Schaafstra, Jasper van de Belt, Koen van den Berg, Niel Bui tenhuis, Michiel van Milligen, Joeri Rodewijk, Pieter van der Veen, Daphne Zijlstra. Handel Beroepsbegeleidend: Eileen van der Berg, Amanda Leeferink, Maartje van Rijn, Jo- ram Amanupunnjo, Walter Barning, Fatih Karabulut, Su zan van der Nagel, Shelley van Oostende, Daniëlle van der Schaft, Rob Vergeer, Soraya Wildeman, Kim Roosemalen, Jan van Staveren, Roel Brug man, Paul Hensema, Thamara Hengeveld, Mike Samallo, Mendel Kuijper, Reinout Kui pers, Eveline de Ridder, Carola van der Meij, Dick van d< Bom, Jan Willem Holven Wesley Hoogervorst, Mat Keijzer, Tom van Noort, I de Wit, Umit Coskun, Th Sjardin, Mark van Veen, I Wijfje, Chantal van Eijk, 1 de Jong, ICT-college Beroepsoph dend: Joren Corbeth, Mil van Dolder, Elvis Dudic, I Flora, Mark de Graaf, Tin van der Hoeven, Peter Ki Jim Lenting, Boaz van Nc Robert van der Post, Pete veld, Kevin van Vliet, Dai Vogel, Frank Elfert, Mich Hoogh, Danny Oostveen, Schottmans, Jalal Zriouil, sandro Antersyn. Gezondheidszorg Beroe[ leidend: Marina Brandsei Sandra Hielkema, Mariek Diggele, Femke van der Louise van Tol, Nikki Aal Annemieke-.Blogg, Bernal Huibers, Isabel van Klink Gezondheidszorg Beroe geleidend: Hanny de Bra der,Mien Brugmans, Lud Diroen, Brigitte Falke, An Grandia, Annette Harting gelique Joor,Marie-José i penaar, Els van Klink,Tal Köllmann, Miranda Pron Sche, Mila Samaroo, Cob Spengen, Gre Struive, C( v.d. Weiden, Jeroen Bog< Marjolein de Haan. Welzijn Beroepsopleidel Maartje van Es, Joëlle val Geest, Kristie Hoogendot Mandy Hoogervorst, Sylv de Jong, Miranda Mets, nie Stander, Bianca Versl Tamara de Vries, Carola Zuidam, Jolanda van de Jitske van den Hoek, Hen Slingerland, Simone Verlt Marloes Vermeulen, Sam Blouw, Heieen Demoed,! Janssen, Sandra Kouwenl ven, Pauline Rademaker, Chantal Schneider, Debb Touw, Esther Westdijk, N de Wilde, Rianne van Hal Farida Mouaddine, Brittt der Stelt, Kim Aartman, K Akerboom, Melanie Brou Irma vanl Drunen, Danii Hoogerbrugge, Eline van Horst, Fleur Korf, Joyce 1 lisse, Marije Kuijt, Lianne sier, Annelies Roos, Chris Slingerland, Petra Smit, Tuinenburg, Saskia Verm len, Leonie Zweers, Wim kermans, Linda van Beiji Dieuwertje Broersen, Ma Dubbeldeman, Michel H noot, Monique van der Hj Karin van Kessel, Jannek bee, Bianca Mank, Linda Mars, Linda Meiland, Da| Slisser, Mirjam van Velzei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24