Commotie rond de tiende planeet m WETENSCHAP Genegeerd worden even pijnlijk als gebroken been nderwijs beter door uitwisseling Milieuvriendelijke antibiotica O Enkelverstuikingen vaak op herhaling Vulkaan en uitstoot S02 Winterslaap vanwege hitte 1 HOC 296 ZATERDAG 10 JULI 2004 >e H rvé Vaessen kundigen :n zitten met Sedna in hun maag. Is het ontdekte hemelobject nu wel of niet de tiende 3n En wat is Pluto dan? Venwarring alom, want II d weet precies wat een planeet is. ius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Ura- 0 :ptunus en Pluto. Op school hebben we alle- ïleerd dat er negen planeten rond de zon draai- ar niet iedereen is daar nog van overtuigd. Aan enrand van het zonnestelsel zwerft namelijk een jvleuwe categorie objecten rond die aan de status buitenste planeet Pluto knaagt. ;on allemaal in 1992. Amerikaanse astronomen ten toen éen ijsachtig object dat buiten de pla- sptunus in een wijde baan rond de zon cirkelt. volgden er meer en momenteel zijn al bijna ^dvan deze 'ijsdwergen' gecatalogiseerd. De hebben diameters van een paar honderd kilo lilliputters in vergelijking met de planeten. nen de zogeheten Kuipergordel, genoemd naar erlandse sterrenkundige Gerard Kuiper die het ivan kleine, ijsachtige objecten aan de periferie zonnestelsel al in 1951 voorspelde. De ijsdwer- rpen een nieuw licht op Pluto. e planeet geldt namelijk als buitenbeentje. Met meter van nog geen 2300 kilometer is Pluto IE dan onze maan en net als de objecten uit de IK gordel bestaat hij uit een mengsel van steen en 7w aien de overige planeten in bijna cirkelvormige i. rond de zon, Pluto doorloopt een sterk ellips traject dat deels binnen de baan van Neptunus hffluto eigenlijk niet ook een wat fors uitgevallen van Sedna rond de zon en de diameter van de 'tiende planeet' in verhouding met onder meer Pluto, de maan en de Aarde. Foto: GPD/Hans Martens Afgelopen jaren kwam een team onder leiding van Mi ke Brown van het California Institute of Technology een aantal Kuipergordelobjecten op het spoor met dia meters van meer dan duizend kilometer. De laatste in deze rij is Sedna, waarvan de ontdekking op 15 maart jongstleden wereldkundig werd gemaakt. Sedna, ver noemd naar de eskimogodin van de zee, komt met een geschatte middellijn van 1700 kilometer al aardig in de buurt van Pluto. 'Tiende planeet ontdekt', zo ging het bericht via de media de wereld rond. Mike Brown, die de ontdekking op een persconferentie aankondigde, dacht daar an ders over. „Als Pluto een planeet is, is Sedna ook een planeet", zei hij. „Maar volgens mij is Pluto geen pla neet." Het meest merkwaardige aan Sedna is zijn baan. Die is zeer langgerekt en kan de ijsdwerg tot op 134 miljard kilometer van de zon voeren. Momenteel bevindt Sed na zich nabij zijn kleinste afstand tot de zon, op 13 mil jard kilometer. Dat is nog altijd ver voorbij Pluto en geen enkel ander bekend object in ons zonnestelsel staat zo ver weg. Sedna's baan ligt zelfs buiten de Kuipergordel. Brian Marsden van het Minor Planet Center in Cambrigde vermoedt dat ergens aan de buitenrand van de Kuiper gordel een planeet ter grootte van Mars rondzwerft, die met zijn zwaartekracht ijsdwergen zoals Sedna in lang gerekte banen kan slingeren. Dit nog niet ontdekte ob ject zou dan de 'echte' tiende planeet zijn. Blijft de vraag of ons zonnestelsel met de ontdekking van Sedna er een planeet bij heeft gekregen, of dat Plu to van zijn planetaire voetstuk moet worden gestoten. Veel sterrenkundigen zijn het met Brown eens dat de planetenfamilie van de zon slechts acht leden telt. Pro bleem is dat er geen glasharde definitie voor een pla neet bestaat. De meest gangbare aanduiding is een hemellichaam dat rond de zon draait. Er cirkelen echter ook hon derdduizenden kleinere en grotere rotsblokken om de zon en die kun je moeilijk allemaal planeten noemen. Grote afmetingen zeggen ook niet alles. Zo is de pla neet Pluto kleiner dan onze eigen maan. Ganymedes en Titan, manen van de reuzenplaneten Jupiter en Sa turnus, hebben daarentegen grotere afmetingen dan de planeet Mercurius. Als Pluto wel een planeet is, waarom Sedna dan niet? Sinds zijn ontdekking in 1930 staat Pluto nu eenmaal te boek als planeet en sommige astronomen willen dat om historische redenen zo houden. Indien de eerste ijsdwergen al in de loop van de jaren dertig waren ont dekt in plaats van in de jaren negentig, zou Pluto bij deze categorie en niet bij de planeten zijn ingedeeld. Sterrenkundigen schatten dat zich in de Kuipergordel honderden ijsdwergen schuil houden met afmetingen van duizend kilometer of meer en het lijkt slechts een kwestie van tijd voordat zij er eentje vinden die groter is dan Pluto. Wordt die dan de nieuwe negende pla neet als we Pluto tot ijsdwerg degraderen? Sommige sterrenkundigen stellen voor om dan maar alle ronde objecten die om de zon draaien tot planeet te bestempelen. De zwaartekracht zorgt er namelijk voor dat hemellichamen met een middellijn vanaf 700 kilometer min of meer rond zijn. Kleinere objecten hebben dankzij hun zwakkere aantrekkingskracht on regelmatige of hoekige vormen. Het gebruik van deze definitie brengt het aantal plane ten meteen al op een stuk of vijftien en dat gaat andere astronomen weer te ver. Of we Pluto en Sedna nu wel of niet als planeten classificeren, uiteindelijk gaat het slechts om een etiket. In al zijn verscheidenheid trekt de kosmos zelf zich bar weinig aan van onze hokjes geest. aa opese samenwerking in 1 lerwijs werkt. Jongeren meer begrip voor het Tland, en bovenal, ze le- vreemde talen beter Dat blijkt uit onder in Henk Oonk uit Heer- Hij vindt wel dat ren ook beter moeten le de Europese Unie Mleen dan kunnen ze dat Nederland een rol tekenis in Europa blijft l'q Jonk, directeur van het es Platform voor het Ne- dse Onderwijs, onder - 20 Ie effecten van interna iering in het onderwijs. leren voor de EU en het irie van onderwijs een ala aan programma's uit. seling van leerlingen, lis lezoeken van leraren en k rschappen van scholen, iro r doen 20.000 leerlingen ■ri n dat worden er elk jaar daar wat zijn de resulta- die uitwisseling? Dat is derwerp geworden voor art romotie- onderzoek, ig' jn onderzoek onder- =Nponk leraren en leerlin- ruim honderd scholen Nederland over het nut wisseling. De leraren uitwisseling vooral be te vinden om leerlingen iten leren over andere Jongeren moeten zo en respect krijgen voor int culturen. „Het gebruik van enzymen in productieprocessen heeft de toekomst", zegt chemicus Tho mas Barends. Met behulp van enzymen kunnen chemische reacties, die voorheen met ge vaarlijke stoffen en onder ge vaarlijke omstandigheden wer den gedaan, met minder giftige stoffen en in water in plaats van in een gevaarlijk oplosmiddel worden uitgevoerd. „Daarom is werken met enzymen onder deel van de huidige revolutie in de Life Sciences." In zijn onder zoek in samenwerking met de werkgroep Biotechnologie be paalde Barends de driedimen sionale structuur van twee en zymen. Deze enzymen, twee a - aminozuur-esterhydrolasen, zijn geschikt voor een milieu vriendelijke productie van anti biotica. De enzymen kunnen uit een mengsel van stoffen precies de juiste selecteren en die aan elkaar koppelen zodat het antibioticum wordt ge maakt. De enzymen blijken vier-aan-vier bolvormige struc turen te vormen die hol zijn. In de holle binnenkant zitten de plaatsen waar de juiste molecu len voor de reactie worden ge selecteerd. Barends: „Ze doen dit door een soort sleutelgat te vormen, waar alleen de juiste sleutel, dus een molecuul met de juiste vorm, in past. Cruciaal hierbij is dat de gewenste mole culen een positieve elektrische lading hebben, terwijl het 'sleu telgat' een negatieve lading heeft. Op die manier trekken ze elkaar aan en herkennen ze el kaar." 71 -Hal Henk Oonk. Foto: GPD/Joop Boek nen in het buitenland. Dat geldt ook voor vmbo-leerlingen, die er juist het meeste tegen opza gen. Het viel de vmbo'ers niet mee om met leeftijdgenoten in het buitenland om te gaan. Oonk vermoedt dat dat komt doordat ze meer moeite met de taal hebben, en doordat ze so ciaal wat minder vaardig zijn. Havo- en vwo-leerlingen zijn positiever gestemd. „Al met al blijkt dat uitwisseling beter aansluit bij havo'ers en vwo'ers. Tachtig procent van de leerlingen die naar het buiten land gaat, komt ook van de havo of het vwo. Misschien dat we andere vormen van uitwis seling kunnen ontwikkelen die beter passen bij vmbo'ers." De leerlingen vinden zelf dat ze door de uitwisseling meer we ten van het land waar ze naar toe zijn gegaan, en dat ze meer weten van de Europese Unie. De grootste klus waren de taal toetsen. Oonk: „Ik wilde meten of scholieren echt iets leren van uitwisseling. Daarvoor heb ik bij 570 leerlingen van twintig scholen met Cito-toetsen de spreek- en luistervaardigheid gemeten voor het Engels, Frans en Duits. Ik deed dat voor en na het bezoek aan het buitenland. En ik deed het ter controle bij een groep leerlingen op scholen die helemaal niets aan uitwisse ling deden." „Over de hele linie waren de leerlingen die bij uitwisseling betrokken waren, beter in de vreemde talen. Ze hebben meer leerwinst gehaald dan de thuis blijvers. De vooruitgang is het sterkst bij het Duits, daarna bij het Frans, en het minst bij En gels. Het niveau van het Engels is bij de meeste leerlingen al re delijk hoog, dan kost het meer moeite om vooruitgang te boe ken." „Ik heb nu aangetoond dat het onderwijs beter wordt van sa menwerking met het buiten land. Uitwisseling is niet zonde van de tijd, wat sommige ou ders wel eens denken. Leerlin gen spreken hun talen beter, ze raken erdoor geïnteresseerd in het buitenland en krijgen res pect voor andere culturen. Heel wat leerlingen houden die inte resse, en houden contact met de gastgezinnen." In slechts een paar jaar heeft een vulkaan op het Japanse ei land Miyakejima net zoveel S02 (zwaveldioxide) uitgestoten als de totale uitstoot van Neder land in zo'n 70 jaar. De vul kaan, die eerder 'normaal' ac tief was, kende medio augustus 2000 een explosieve uitbarsting waarbij de top in de daaronder ontstane holte stortte. De zo ge vormde instortingskrater (cal- dera) heeft een doorsnede van 1,6 kilometer. Sinds de vorming van deze caldera worden door de vulkaan ongekende hoeveel heden zwaveldioxide uitgesto ten, samen met andere gassen. Daarentegen stroomt er nau welijks meer lava uit de vul kaan. Zowel absoluut als rela tief zijn de uitgestoten hoeveel heden ongekend groot voor een dergelijke lange periode. Wel stootte de Pinatubo in 1991 een vergelijkbare hoeveelheid uit, maar dat gebeurde bij een rela tief korte, catastrofale uitbar sting, en de gevolgen daarvan hebben het klimaat wereldwijd meer dan tien jaar lang duide lijk beïnvloed. Wetenschappers hebben het eerste tropische zoogdier ont dekt dat een winterslaap houdt. Niet vanwege de kou, maar juist door de enorme hitte. De dwerglemur van het eiland Ma dagascar slaapt de hele winter door, de temperatuur kan in de wintertijd oplopen tot boven de dertig graden. Het ldeine aapje trekt zich bijna zeven maanden lang terug in zijn hol, meestal een gat in een boom, om energie te sparen. Hiermee gedraagt de lemur zich hetzelfde als zijn noordelij ke soortgenoten. Tijdens de hete wintermaanden op Madagascar is het meestal erg droog. Voor de lemur valt er weinig eten te vinden. De win terslaap is dus een ideale ma nier om het droge seizoen te overleven. Enkelverstuikingen zijn de meest voorkomende sportblessures, met grote kans op herhaling. Toch weten we er nog niet zoveel van. De Nij meegse biomedisch onderzoeker Henk Nieuwen- huijzen deed onderzoek naar spieractiviteit bij een dreigende verstuiking tijdens het lopen. Hij ontdekte dat reflexen in beenspieren die het en kelgewricht en de -banden beschermen bij een dreigende verstuiking, onderdeel zijn van een to tale lichaamsreactie. Dat laatste was tot nu toe nog niet bekend. In het verlengde daarvan con cludeert Nieuwenhuijzen dat lokale behandeling en training mogelijk minder effectief zal zijn dan totale functionele training. Dat kan bijvoorbeeld door trainen op ruw terrein tijdens functionele door Ron Buitenhuis We denken dat we individualis ten zijn, maar zodra we worden buitengesloten gaan in onze her senen allerlei evolutionaire alarmbellen rinkelen. De mens is ook anno 2004 nog een echt groepsdier. Daarom is genegeerd worden even pijnlijk als het bre ken van een been. Het is twaalf uur 's middags, de hele kantoorafdeling staat op om in de kantine te gaan lun chen. Alleen jij wordt niet ge vraagd. Aaiii, dat is pijnlijk. Of de hele klas is uitgenodigd op het examenfeest van Jeroen, behalve jij. Je wordt bloedner veus, je raakt in de stress. Duizend vragen schieten door je hoofd. Waarom ik niet? Wat heb ik gedaan? Je voelt je gene geerd, afgewezen. Een vreselijk gevoel. Geen mens wil buiten gesloten worden. Amerikaanse wetenschappers hebben ont dekt dat de pijn van het gene geerd worden even hevig is als de pijn die je voelt bij het bre ken van een been. „Daar kijk ik niet van op", zegt professor Roos Vonk (43), hoogleraar sociale psychologie in Nijmegen. „De mens heeft zich evolutionair over miljoe nen jaren ontwikkeld als een groepsdier. In een groep kun je bescherming vinden, dingen met elkaar ruilen en je voort planten. We zijn zelfs zó afhan kelijk van de groep - of dat nu je familie, het werk, de sportclub of de schoolklas is - dat er met een allerlei alarmbellen gaan rinkelen zodra uitsluiting dreigt." Het gaat hier om een primaire reactie, die zich in hetzelfde hersengebied afspeelt waar ook pijn, angst en vluchtgedrag worden geregeld. Volgens Vonk raken we niet alleen in paniek doordat de beschermingsfactor van de groep wegvalt, maar ook doordat we voor ons zelfbeeld, onze zelfwaardering, in hoge mate afhankelijk zijn van het oordeel van andere mensen. Vonk: „Het woord zelfwaarde ring is een beetje misleidend. Je haalt die waardering namelijk nooit helemaal uit jezelf. Je hebt ook waardering van ande re mensen nodig. Zolang je aar dig wordt gevonden of succes vol of aantrekkelijk bent, heb je dat niet zo in de gaten. Je hebt dan een positief zelfbeeld. O, wee als op één of meerdere vlakken een crisis ontstaat - als je huwelijk misgaat, als je ont slagen wordt of uit de groep ge stoten - dan krijgt het zelfbeeld meteen een knauw." Wie genegeerd wordt - en dus uit een bepaalde groep gestoten - belandt meestal in een stress situatie. Waarom vindt men mij niet meer aardig? Wat heb ik fout gedaan? Als genegeerde sta je machteloos. Je bent een treetje lager gezet, je bent je macht kwijt en je loont niet eens boos worden, want dan loop je het risico dat de groep je nog verder de rug toedraait. Vonk: „De meeste mensen die worden 'verstoten', kiezen voor een onderdanige strategie. Ze trekken oftewel het boetekleed aan en beloven beterschap of ze proberen met extra inzet of simpelweg slijmen de waarde ring van de groep terug te win nen. Anderen zijn soms zo moe van al het gedoe, dat ze de moed opgeven." „Ze raken verbitterd en roepen meestal: Ach, ik was toch allang uitgekeken op die mensen. Ook dat is typisch iets voor mensen. We proberen onze eigenwaarde te corrigeren door oorzaken en excuses te zoeken die buiten ons zelf liggen of door onze po sitie te vergelijken met mensen die het nóg slechter hebben." Het blijkt trouwens niet eens zo makkelijk om een ander mens langdurig te negeren of dood te zwijgen. Oké, als je vreselijk kwaad of teleurgesteld bent, dan wil het wel lukken. Vonk: „Zoals in dat grapje over een echtpaar dat al dagen niet meer met elkaar sprak. Ze communi ceerden alleen nog maar via briefjes. Op een avond schrijft de man aan zijn vrouw: Kun je me om zeven uur wekken? De volgende morgen wordt de man om negen uur wakker. Ligt er een briefje naast zijn kussen met de tekst: Wakker worden!" „Als je echt boos bent, is het niet zo moeilijk iemand te ne- geren. Emoties als woede, ja- MRI scanner; een open systeem A - water stofproton, positief gela den deeltje in de kern van een atoom, werkt als een klein magnee- Tjjdens een MRI-onderzoek wordt de patitnt in de tunnel van een grote magneet geschoven met een constant, supersterk magneetveld Afhankelijk van het type is dat ongeveer tien- tot dertigduizend keer sterker dan het magneetveld op aarde. Bij de meeste MRI-scanners wordt het magneetveld opge wekt door een grote elektromagneet van meerdere supergeleidende spoelen. Rusttoestand Op het moment dat een patitnt in het midden van de magneettunnel wordt ge legd richten de protonen in waterstof zich allemaal parallel aan het magneet veld^ O Verstoorde toestand t Pulserend radiosignaal wordt door spoelen 'afgevuurd' op de patitnt. energie Rusttoestand Radiopulsen stop pen; hierdoor val len de protonen terug in hun rust toestand. Op dat moment geven de protonen meetbare radiopulsen af MRI tunnelscanner aoor computerprogramma s uiteinaeiyK tot beeld bewerkt. Het lichaamsdeel dat moet worden onderzocht wordt 'plakje voor plakje' in beeld gebracht. Weefsels die in samenstelling verschillen (door aantal protonen), worden zicht baar in het beeld. Wetenschappers in Los Angeles en Sydney hebben via de MRI- technologie in beeld kunnen brengen wat er in onze hersenen gebeurt als we worden afgewe zen. Proefpersonen kregen een hersenscan terwijl ze een com puterspel speelden. Hen werd verteld dat ze via een joystick twee handjes op een computer scherm konden bedienen, waar mee ze een bal naar twee andere poppetjes konden gooien. De on derzoekers logen dat die twee andere poppetjes ook door men sen werden bestuurd. In werke lijkheid was het allemaal compu tersimulatie. De eerste paar mi nuten konden de testpersonen loezie, verdriet en wraak gaan altijd weer over en dan wordt het moeilijk. Over het algemeen vinden mensen het zeer belas tend om iemand bewust te ne geren", zegt Vonk. „Het is ook zo'n tegennatuurlijke houding voor mensen en bovendien kan iedereen aanvoelen welke pijn hij de ander doet." Naar schatting tien procent van de Nederlandse bevolking heeft een zeer negatief zelfbeeld. De ze mensen raken eerder in een depressie en krijgen ook vaker met eenzaamheidsgevoelen te maken. De drang naar een po sitief zelfbeeld is universeel, er zijn dus nauwelijks geografi- niet meespelen, zogenaamd vanwege een technisch defect. In die tijd gebeurde er niets in hun hersenen. Men accepteerde de uitsluiting. Daarna konden de proefpersonen een paar minuten naar hartelust meedoen met het overgooien, maar al snel beslo ten de twee geprogrammeerde nepspelers met z'n tweetjes ver der te gaan. De testpersonen konden alleen nog maar toekij ken. Terwijl ze gruwelijk werden genegeerd, noteerde de MRI- scanner wat er in de hersenen gebeurde, door de bloeddoor- stroming te meten. Hoe meer bloed in een bepaald hersendeel, hoe actiever dat deel werkt. sche of culturele verschillen. Wel blijkt uit Vonks onderzoek dat mannen doorgaans een iets beter zelfbeeld hebben dan vrouwen. Vonk: „Mannen ontlenen hun zelfbeeld eerder aan hun pres taties (werk. sport, muziek) en ze geven makkelijker anderen de schuld van hun eigen falen. Vrouwen ontlenen hun zelf beeld meer aan hoe ze er uit zien en wat anderen van hen vinden, en dat zijn meer kwets bare bronnen van zelfwaarde ring. Uiteindelijk geldt voor mannen én vrouwen dat ze toch anderen nodig hebben om zich lekker te voelen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23