a dreiging lan terreur rTOOt alarm Geen tent tijdens Beach Party in Noordwijk Grimmige Gruwelloop door bloederig Leiden Leiden gaat veelplegers opvangen Vleugellam vaking tunnels en gebouwen Vakantieplaatje Klaar voor de volgende hittegolf? van OERLE Goedemorgen Wat een krant. zaterdag lO JULI 2004 je iag/gpd - Het ministerie inenlandse zaken heeft e* n het terreuralarm afge- 3fo Volgens de overheid lo- ye kele locaties in Nederland jet co doelwit te worden van j v roristische aanslag door zj; e moslims. Er zijn extra IS eidsmaatregelen geno- Lfj ij de Schipholtunnel. -|s, latregelen zijn genomen Vf ind van aanwijzingen van ;emene Inlichtingen- en leidsdienst (AIVD). e oninklijke Marechaussee "d gisteravond pantserwa- 0 ngezet om de Schiphol te bewaken. Woordvoer- Stenacker bevestigde gis- nd dat sprake was van logde waakzaamheid", innelbuizen waren ge- toegankelijk voor het ver- De luchthaven zelf werd ivond voor zover bekend :herper bewaakt dan ge- ijk. druk bezochte North Sea tei estival in Den Haag werd vond een aantal agenten, va lanwezig om toezicht te j< n en het verkeer te rege- reggeroepen om te wor- COMMENTAAR WERKLOOS a e werklozen lopen straks e r het risico hun eigen huis n eten opeten. En de vergoe- lie een werkgever vaak be- bij een ontslag, wordt an gekort op de WW-uit- Met die twee maatrege- espaart het kabinet welis- I een paar honderd miljoen e.. maar maakt het van de n' rming van de sociale ze- n. id een rommel. Al twintig 1 e ang worstelt politiek Den met het sociale stelsel van ingen en bescherming van 113 lemers. Dat stel- s* duur en weinig a. meden op de in- lalisering. En P "eerhoudt werk ervan snel per- *r I aan te trekken r1^ ontslaan als dat nodig is. e, aatste ligt overigens ook •eetje aan die werkgevers lex- en jaarcontracten bie- logelijkheden zat Maar ze n als het economisch mee personeel lastig te krijgen ïteen minder gebruikt. ierste Paarse kabinet be- 1 i tien jaar geleden de werk- :ul eid middels korter werken 1 eltijdbanen. Dat blijft een baar recept. In elk geval de omgekeerde weg van W-urigc werkweek en door door Jan Preenen noordwijk - De Branding Beach Club op het strand vóór de Koningin Astrid- boulevard heeft geen toestemming ge kregen om tijdens het Dance Event van daag een tent van duizend vierkante meter neer te zetten. De gemeente kan niet garant staan voor de veiligheid. B en W vinden de risico's te groot en wijzen er op dat de vergun ning erg laat is aangevraagd. Bezoekers van het Dance Event, onderdeel van de Heineken Beach Party, moeten het eve nement nu in de open lucht volgen. De tent, die jaarlijks wordt gebruikt tij dens Dance Valley in Spaarnwoude, was eerder deze week gehuurd, omdat de weersverwachting voor vandaag erg slecht is. „Gelukkig hebben we het geld, 2500 eu ro, teruggekregen, maar het blijft na tuurlijk wel erg vervelend", aldus J. van den Berg, uitbater van strandpaviljoen Branding Beach. „Want in die tent had den we drieduizend mensen kunnen opvangen. We hebben ook allerlei spul len gehuurd, zoals bars, containers en toiletten. Die zijn nu niet allemaal no- dig." De organisatoren van Dance Event (naast Branding Beach is ook de 19th Hole daarbij betrokken) zijn snel over gestapt op een noodscenario. Het terras waar de bands en de DJ's optreden, wordt met zeil overdekt. De bezoekersaantallen zijn ook bijge steld. In plaats van de eerder genoemde 3000 k 4000 bezoekers wordt nu uitge gaan van ongeveer 2000 a 2500 jonge ren. Van den Berg: „We hebben nog ge probeerd om via een sponsor aan drie duizend poncho's en vijfhonderd para plu's te komen, maar dat was op zo'n korte termijn niet meer te regelen. We adviseren nu iedereen maar regenkle ding mee te nemen." Van den Berg hoopt de schade zoveel mogelijk te beperken. „We hadden een begroting van 15.000 euro. Hopelijk zien we daarvan nog een groot deel te rug." den ingezet bij de beveiliging van overheidsgebouwen. In de loop van de avond was in Den Haag op en rond het Bin nenhof, bij de koninklijke palei zen en bij een aantal ministe ries een toenemende waak zaamheid van de politie merk baar. Volgens het ministerie zijn zo wel overheidsgebouwen als burgerdoelen en industriële centra extra beveiligd: De ATVD en binnenlandse zaken willen geen mededelingen doen over aard of locatie van de bedrei gingen, en of de dreiging ver band houdt met het Neder landse voorzitterschap van de Europese Unie. Het kabinet werkt momenteel nog aan een alarmeringssys teem voor terrorismedreiging, dat is gestoeld op het Ameri kaanse model van kleuren. Via kleuren tussen groen en rood kunnen burgers zo snel gewaar schuwd worden voor de ernst van een dreiging van een terro ristische aanslag. Het ministerie van binnenlandse zaken wilde gisteravond echter niet zeggen in welke categorie de huidige dreiging zou vallen. tavernelle - Een traditie is in ere hersteld: Fotografen en cameramannen die op het vakantieverblijf van de koningin plaatjes komen schieten. Ongeveer vijftien fotografen en vier cameraploegen legden gisteren de vorstin, prins Willem-Alexander, prinses Maxima en prinses Amalia vast bij de villa Roca dei Draconie in Tavernelle, nabij Flo rence. Hoewel twintig minuten waren beloofd, moesten fotojournalisten en cameralie- den na een kwartiertje de spullen weer pakken. Een drankje tot besluit, waarna het ge zelschap per bus werd afgevoerd naar zijn hotel. Het vereeuwigen had plaats op de binnenplaats van de villa van koningin Beatrix en bij het zwembad dat daar ligt. Foto: GPD/Evert Jan Daniels werken tot het moment van pensionering niet tot minder werklozen. Veel verstandiger was het geweest wanneer het tweede Paarse kabinet, toen de arbeidsmarkt zo krap was, de uitkeringsrechten had gematigd om mensen te stimuleren als nog aan het werk te gaan. Nu le veren die maatregelen alleen de schatkist enige bezuinigingen op, maar leiden ze niet tot meer groei of banen. Ook wanneer de oudere werkloze het eigen ver mogen heeft verteerd, is er nog geen werk. Ten on rechte wordt de in druk gewekt dat het vangnet van de uit kering een hangmat is. Het korten van de ontslagvergoeding op de WW- uitkering is zelfs regelrecht on doordacht Het treft niet alleen de bijna werkloze, maar maakt de zaken voor bedrijven enkel ingewikkelder. Bij steeds meer ontslagzaken zullen dan immers hogere vergoedingen worden bedongen. Waardoor bedrijven feitelijk opdraaien voor de kos ten van de werkloosheid en het nog moeilijker krijgen personeel te ontslaan. Peter de Vries door Silvan Schoonhoven leiden - Een jaartje de gevange nis in, de helft voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest na tuurlijk. Dat is wel zo'n beetje de zwaarste straf die een poli tierechter aan de Witte Singel in Leiden nog kan uitdelen. Vroe ger lag dat anders. De ogen uit steken, de kop eraf slaan, ver drinken, ophangen langs het Galgewater en het lichaam net zolang laten bungelen tot de kraaien het vlees van de botten hadden gepikt: het was alle maal dagelijks werk voor de schout en schepenen. De VW geeft vier boekjes uit met een gruwelijke rondwandeling langs de plekken in Leiden waar justi tie in vroeger tijden met ijzeren hand het zwaard der gerechtig heid hanteerde. Een speurtocht voor kinderen: langs galgen, hakblokken en andere executie plaatsen uit de tijd dat er nog geen sprake "was van bureau HALT. Met de kinderziel wordt daarbij niet zachtzinnig omgespron gen. Zo leren de jonge deelne mers hoe de misdadigers in het Gravensteen 'het gejuich van de mensen' op de executieplaats konden horen en 'het gekrijs van de dief die wordt onthoofd of verdronken'. ,,Als je koppen wil zien rollen, moet je hier zijn", vertelt student Laurens Jansz, een van de vier zeven- tiende-eeuwse personages die bij de speurtocht als gids optre den. „Lachen joh!" „Zware straffen zijn dat", vult schout Hendrik Janszoon Huygens Backer aan. „Soms gruwelijk om te zien. Maar ik geniet er van! Ze hebben het tenslotte verdiend!" Niet alleen de rechtenstudent en de schout treden op als gid sen bij de Grimmige Gruwel loop. Ook kunnen kinderen Lei den bekijken door de ogen van de wrede politieman Comelis de Groot en seriemoordenares Goeie Mie. De Grimmige Gru welloop, inclusief leerzame vra gen en opdrachten, is 'ideaal voor een kinderfeestje of zo maar een dagje uit met het hele gezin', schrijft de VW. De speurtocht is geschikt voor kin deren uit de hoogste basis schoolklassen onder begelei ding. Hij is verkrijgbaar bij de VW aan de Stationsweg. Burgemeester Lenferink wil ook extra begeleiding door Paul de Tombe leiden - Leiden gaat z'n pro bleemgevallen aanpakken. De zestig verslaafden en daklozen die volgens recente cijfers ver antwoordelijk zijn voor de meeste winkeldiefstallen en au- (advertentie) Weber koeltechniek B.V Leiderdorp Tel. 071-54 55 656 A-.weberkoeltechniek.nl tokraken in de stad, worden strafrechterlijk al op een aparte manier aangepakt. Binnenkort worden ook voorzieningen ge troffen om de zogenaamde veelplegers op te vangen en te begeleiden naar een terugkeer in de maatschappij. De gemeente heeft diverse pan den in de stad op het oog voor deze (en andere) opvang en wil voor het einde van deze maand de begeleidingsgroep formeren uit vertegenwoordigers van de Reclassering en de geestelijke gezondheidszorg. Waar de cen tra komen, wil burgemeester Henri Lenferink nog niet zeg gen. Als lid van de regionale driehoek voert hij mede de re- (advertentie) s< Ih-oNMAAKWRKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 gie over het veelplegersproject, dat als pilot in Leiden gaat lo pen. Sinds een paar maanden hanteren politie, justitie en rechters al een speciale aanpak als het gaat om de veelplegers, die vooral actief zijn in de bin nenstad en het gebied rond het station. Waar winkeldieven voorheen eerder buiten ston den dan de winkelier aangifte kon doen, worden ze nu met voorrang opgepakt, vastgehou den, voorgeleid en in voorlopi ge hechtenis genomen. In de uitvoering van het vervolgpro gramma van opvang en 'resoci alisatie' gaat wethouder Buijing van wonen en welzijn een grote rol spelen. „Omdat hij uit hoof de van zijn functie relaties heeft met de organisaties die daarbij betrokken worden", aldus Len ferink. Zie ook het bijvoegsel Erbij Nederlanders in Belgisch leger brussel - Binnenkort treden de eerste Nederlanders toe tot het leger van België. Sinds 1 januari staan militaire functies bij de zuiderburen ook open voor niet-Belgen uit de EU. Volgens dagblad Het Laatste Nieuws zit ten 81 buitenlanders, onder wie negen Nederlanders, in de toe latingsprocedure. Gerechtshof: Muur in Israël illegaal den haag - De muur die Israël afscheidt van de Westelijke Jor- daanoever is in strijd met het volkenrecht en daarom illegaal. Dat oordeelde gisteren het In ternationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag. Israël en de Ver enigde Staten hebben afwijzend gereageerd op de uitspraak, die een advies is aan de Verenigde Naties. De Palestijnen vinden dat de VN nu sancties tegen Is raël moet instellen. Israël moet de muur afbreken en de schade aan Palestijnen compenseren. Pagina Buitenland Geen pils voor Rus onder 18 moskou - Het Russische parle ment heeft unaniem een wet goedgekeurd die de verkoop van bier moet terugdringen. Pils stond tot nu toe op de lijst van alcoholische dranken. Voortaan mag aan jongeren on der de 18 jaar geen pils meer worden verkocht. De Russische autoriteiten signaleerden de af gelopen jaren een forse toena me van alcoholisme onder jon geren. Siemens schrapt zoo banen den haag - Elektronicabedrijf Siemens Nederland schrapt tweehonderd van de ruim 3000 arbeidsplaatsen. Dat is nodig om de economisch slechte om standigheden op te vangen, al dus directeur W. de Leur van het elektronicaconcern. Vooral de vraag naar het aanleggen van netwerken in de bouw en ICT-systemen zijn teruggelo pen. Siemens Nederland neemt in principe een jaar de tijd voor de reorganisatie. Kind beschermen tegen tv-seks den haag - Kinderen worden beter beschermd tegen seks en grof taalgebruik op tv. Omroe pen die afspraken daarover be wust aan hun laars lappen, krij gen te maken met fors hogere boetes. Dat schrijft staatssecre taris Medy van de Laan van cul tuur in een brief aan de Tweede Kamer. Ook zal de 'kijkwijzer', die ouders wijst op het karakter van een film, worden aange scherpt en met muziekzenders worden afspraken gemaakt over het uitzenden van erotische en grove video-clips. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Ze waren naar het Franse fietsfeest geko men om te schitteren en om de wereld te laten zien dat meesterlijke sprints onder Italiaanse vlag verreden dienen te worden. Chipollini, de showman die in de late herfst van zijn loopbaan is aangekomen en die geen extra sap meer in de brede dijen weet te vinden, stapte op. Chipo is voltooid verleden tijd en hij weet dat. Dat hij überhaupt de durf had met zijn doorleefde groep knechten in Luik aan het vertrek te komen, was eigenlijk verwonder lijk. Hij sprint al een seizoen lang op de derde rij, maar dacht hier weg te komen met zijn bijna oververhitte image. Zijn beste actie in deze Tour? Het feit dat hij zijn showachtige proloogpakje met de schaar moest bewer ken omdat hij verboden kleding droeg en de boete daarvoor lachend accepteerde. Het lijkt erop dat de show voorbij is. Er passeert bij hem niemand meer aan het lo ket. Het wordt tijd voor afschminken, Ma rio heeft een pracht leven op de fiets gehad, zijn toekomst ligt achter hem. Ook Petacchi heeft de Ronde in stilte verla ten. Vleugellam, met een lijdzame blik, zijn arm in een draagdoek en zijn ogen op de stand 'super triest'. Petacchi kon tot voor kort sprinten als de beste, maar heeft hier een kleine week ver loren rondgereden. Hij miste vorm, scherp te, durf en diepgang. De Tour maakt en breekt renners en de Tour is meedogenloos als het vedetten los laat. De twee Italianen, rijk, verwend en misschien verpest, verlieten de Ronde door de achterdeur. Zonder ook maar een keer gegloeid te heb ben, slopen ze koud en stilletjes weg. De Tour was gisterochtend meedogenloos voor de twee glamourjongens. Afgescheurde rugnummers bleven op een smalle landweg liggen. De Tour heeft niets aan reputaties, de Tour eist daden zonder glinsterende zonnebrillen, opgeblazen ego's of kleine gouden kettinkjes. De Tour eist toewijding en hardheid. 5 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Postcode/Plaats: I I Ttelefoon Geboortedatum e-mailadres: Stuur deze bon op ln een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 187. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidechdagblad nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tdk Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1