ohan Cruijff en de Imagische driehoek Vie wordt de bondscoach? SPORT ZATERDAG lO JULI 2004 SI ir Henri van der Steen Ian Cruijff zou het moeten worden, maar hij ordt het niet, naar moet worden gevreesd. Nooit il het Nederlands elftal geleid worden door de tste voetballer én een van de beste en leukste liners die Nederland ooit had. Tenzij... dingen goed begrijpen, zouden Joop den Uyl |johan Cruijff zelf hebben gezegd: het kan niet het mag niet. Cruijff heeft altijd volgehouden hij indertijd (WK 1994) wel bondscoach had len worden, maar dat hij geen overeenstem- ig bereikte met de KNVB. Wie de geschiedenis it, weet dat het iets anders ligt: Cruijff wekte irk de indruk dat hij niet wilde, door zijn eisen ids weer op te schroeven en de communicatie te verzieken, lens het EK van 2004 vertelde hij voor de NOS- iera's nog eens dat er in elk geval één harde eis i/is, als hij bondscoach wordt: hij wil dan alles ir het zeggen hebben. Cruijff bepaalt dan wie er het team komen, het begeleidingsteam wel te I rstaan. Dat is een lastige eis voor de KNVB, die mers allerhande mensen in vaste dienst heeft. Jlsiotherapeuten, materiaalmannen, koks, scouts, teammanager, de afdeling public relations: uijff bepaalt wie er mee gaan naar het toernooi, hikte Jos Staatsen indertijd hevig tegenaan, ichien dat Jordi Cruijff de hele kwestie van een ird heeft voorzien, toen hij - op een mo lt dat Cruijff weer eens werd genoemd om te- te keren als trainer bij Barcelona - zei: „Als pa gaat trainen, kijken we hem nooit meer aan." li bedoelde te zeggen dat zijn vader zijn ge- ndheid nooit meer in gevaar mag brengen door ^er te gaan coachen. Cruijff is niet voor niets ge- ereerd aan het hart - een kwaal waar zijn vader Jln overleed. Cruijff zelf is altijd bang geweest ook %g te sterven. kend is ook, dat Cruijff zelf - in het voetbal een E" orme autoriteit en een zeer dominante persoon- Dkheid - thuis niks te vertellen heeft. Danny heeft broek aan, zogezegd, zij was het ook die af ro rong dat Cruijff als speler afzegde voor het WK -n 1978; Danny Cruijff wilde het niet. V ;ezien van particuliere en de gezondheidsrede- r n, is er nog een interessant detail dat mogelijk 90 eelt bij Cruijff: als hij bondscoach wordt, moet anje succes hebben. Hij hoeft niet eens wereld- >d M a Johan Cruijff (57 jaar, geen werk) bordeel: enorme autoriteit, groot voetbalden- u er, puur aanvallende visie rofadeel: geweldig eisenpakket, mag niet/kan 5' iet vanwege thuis en gezondheid Co Adrïaanse (56 jaar, coach AZ) oordeel: geweldige coach, zeer aanvallende oetbalvisie, grote persoonlijkheid, ervaren ladeel: kan snel controversieel worden door lelfbewuste' houding lai - Johan Cruijff met Marco van Basten (en ventueel John van 't Schip) ir Marco van Basten (39 jaar, coach Ajax2) oordeel: grote reputatie als speler, geliefd en Z ooral gerespecteerd bij het volk, aanvaller ini ladeel: geen ervaring, misschien ook (nog) een ambitie O John van 't Schip (40 jaar, coach Ajax 2) E i 'bordeel: protégé van Cruijff, vriend van Van Al kampioen te worden in Duitsland, maar het Ne derlands elftal moet wel opzien baren en voetbal laten zien dat verrukt. Hollands voetbal, aanval lend voetbal, Cruijff-voetbal. Maar een coach is maar een coach. Een coach heeft veel in de hand, maar lang niet alles, iedere coach is afhankelijk van zijn spelers. De afbrandkans is groot, ook voor Cruijff. Een teleurstellend WK zou de mythe van Cruijff hevig aantasten. Cruijff is wel, zonder enige twijfel, de eerste keus en Henk Kesler zal een dezer dagen ook een af spraak hebben met hem. Polsen. Als hij zelf geen bondscoach wil worden of de bond opzadelt met eisen waaraan niet kan worden voldaan, dan is de volgende vraag van Kesler: wat kun je en wil je be tekenen voor het Nederlands elftal, als je het zelf niet wilt doen? Misschien dat het antwoord is, dat Cruijff wel als een soort supervisor bij Oranje wil komen, met één of twee jonge gelijkgestemden als coach. Van Basten (en Van 't Schip)? Het schijnt dat Cruijff een dergelijke constructie wel interes sant vindt. Koeman en Van Basten Voetbal International wijdde deze week twee pagi na's aan een variant: Cruijff moet het gaan doen met Van Basten en Koeman. De schrijver had al meteen een koosnaam voor het trio: De Magische Driehoek. Hij zag één aspect over het hoofd: zou Koeman zomaar op basis van gelijkwaardigheid met Van Basten willen werken? Koeman is nu trai ner-coach van Ajax, Van Basten leert het vak bij het tweede, dat hij samen met vriend John van 't Schip runt. Koemans reputatie groeit, hij wordt voor de toekomst al gezien als een potentieel bondscoach en zou ook hoog op de lijst hebben gestaan als kandidaat-bondscoach als hij vrij was geweest. Zou deze man Oranje willen doen met Van Basten naast zich en dan ook nog onder supervisie van Cruijff? Onwaarschijnlijk scenario. Het voetbal is geen optelsom van kwaliteiten: elf Cruijffs maken geen elftal, drie grote voetbalper soonlijkheden maken niet noodzakelijkerwijs de ideale technische staf. De kans dat Cruijff bondscoach wordt of supervi sor, is klein. Dat verplicht Kesler dan om het beste alternatief te kiezen. Wanneer de discussie-Cruijff straks is gesloten, kan weer worden bedacht dat het Nederlands elftal geleid moet worden door een man die niet alleen vakmanschap en een Holland se speelstijl meebrengt, maar ook ervaring. Oranje Basten, Ajacied Nadeel: weinig ervaring Ronald Koeman (41 jaar, coach Ajax) Voordeel: persoonlijkheid, grote ervaring als speler, inmiddels ervaring als trainer-coach, tactisch goed Nadeel: zit vast aan topclub Foppe de Haan (61 jaar, coach Jong Oranje) Voordeel: aangename persoonlijkheid, prachti ge ambassadeur, zeer ervaren, lid Nederlandse voetbalschool Nadeel: sluit misschien als karakter niet aan bij huidige selectie Martin Jol (48 jaar, assistent-coach Totten- ham Hotspur) Voordeel: gerespecteerde coach, oud-intema- tional, modern denker Nadeel: onervaren op hoogste niveau Johan Cruijff staat nog steeds bovenaan elk lijstje met potentiële bondscoaches. De kans dat het er ooit van komt is echter klein. Foto: PR is dan tegenwoordig wel een project, het is een groot project, dat alleen kan worden geleid door een sterke persoonlijkheid met strakke ideeën en met een heleboel bagage als trainer-coach. Dan kom je snel uit bij Co Adriaanse, de Coach van het Jaar. Ook met hem is er geen garantie op een we reldtitel, maar - net als bij Cruijff - heb je wel vrij zeker een garantie op spektakel. En als Oranje er eerder uitvliegt dan de finale of zelfs het WK niet haalt, dan zal dat gebeuren in schoonheid en met dramatiek. Net als Koeman en Gullit en Hiddink en Stevens en Van Marwijk en Jol en anderen, ligt ook Adriaanse vast. Dirk Scheringa, de baas van AZ, heeft echter al laten weten dat hij Adriaanse graag van zijn ver plichtingen ontslaat, in het landsbelang. Adriaanse zelf wil natuurlijk graag, al was het maar om zich te revancheren voor zijn pijnlijke ontslag bij Ajax. Menigeen zal denken dat Adriaanse juist om die reden kansloos is in de strijd om de baan van bondscoach. In de Raad van Toezicht van de KNVB, die door Kesler zal worden geraadpleegd voordat hij iemand contracteert, zit immers ook Michael van Praag, die voorzitter was van Ajax, toen Adriaanse op straat werd gegooid. Van Praag zal echter met redenen kunnen uitleggen dat hij indertijd in naam nog wel voorzitter was, maar dat Adriaanse is ontslagen door de directie, niet door hem. Het ontslag van Adriaanse komt momenteel trou wens nog weer in een ander licht te staan. Was het voor hem niet Morten Olsen die onbarmhartig bui ten werd geschopt bij Ajax? En is het niet dezelfde Olsen die nu door menigeen geschikt wordt geacht om het Nederlands elftal te leiden, als eerste bui tenlander sinds tijden? Kennelijk toch een goeie trainer... Rudi Voller Een flutenquête (op www.wiewordtdenieuwe- bondscoach.nl) wees deze week uit, dat Van Bas ten het moet worden. Er was een lijstje samenge steld met elf namen, onder wie Rudi Voller. En geen Co Adriaanse! Wie wilde stemmen, mocht het zo vaak doen als hij/zij wilde... Nee: eerst Cruijff, dan een tijd niks, dan Adriaanse, dan weer een tijd niks. Zij zijn veruit de beste op ties. De mogelijkheid is echter groot dat er geen va riant met Cruijff kan worden bedacht en dat Adri aanse te eigenzinnig of te controversieel wordt ge vonden. Adriaanse hekelde deze week nog de structuur in Zeist en maakte duidelijk dat de KNVB een technisch directeur zou moeten hebben die al le coaches benoemt en de spelcultuur van Neder land bewaakt. Daarmee schopte hij Henk Kesler misschien wel tegen de schenen. Als die flauw is, kan Adriaanse het al meteen schudden. Maar mis schien is Kesler niet zo flauw en wil hij zelfs mee denken met Adriaanse, zijn eigen functie herdefi niëren en een technisch directeur aanstellen. In het andere geval resteert een lijst met trainers die over het algemeen vastliggen bij (top) clubs of van wie je geen idee hebt of ze geschikt zijn voor die specifieke functie van bondscoach. Martin Jol is er zo een. Jol moet wel relatief makkelijk bij Spurs zijn weg te halen. Jol heeft ook een uitge sproken visie en is een redelijk sterke persoonlijk heid. Morten Olsen is een interessante mogelijkheid, maar Olsen zal liever revanche nemen met Dene marken voor het onrecht dat hem in Portugal is aangedaan. De Denen speelden behoorlijk goed, behoorlijk Nederlands ook, maar hadden de botte pech in de kwartfinale tegen Tsjechië aan te lopen. Die wedstrijd ging ruim maar enigszins ongelukkig verloren. Foppe de Haan en Danny Blind zijn twee nog di verse persoonlijkheden die ook worden genoemd als nieuwe bondscoach, maar dan zijn er al heel wat kandidaten afgevallen. Foppe de Haan wordt verweten dat hij zelf niet op niveau heeft gevoet bald. Het is veel meer de vraag of De Haan als per soonlijkheid aansluit bij de selectie. Zijn persoon lijkheid sluit zeker aan bij die van het volk. De Haan is bovendien een fantastische ambassadeur, een man met een liefde voor de Nederlandse speelstijl; zijn vakmanschap is bovendien onom streden. Interessant alternatief. Van Hanegem En dan is daar Willem van Hanegem. Die kan en zal het niet worden. Van Hanegem kreeg onlangs als vervanger van Advocaat tijdens een persconfe rentie de lachers weer moeiteloos op zijn hand, maar de assistent ging zich ook weer te buiten aan ongepast gedrag door een buitenlandse journalist te beledigen. De Nederlandse pers vond het prach tig- Van Hanegem kan natuurlijk onmogelijk bonds coach worden: te weinig kwaliteiten. Hij heeft zich misschien intussen ook onmogelijk gemaakt bij de KNVB. Televisiebeelden hebben aangetoond dat Van Hanegem na de wedstrijd tegen Letland bij het handjesschudden opzichtig werd overgeslagen door Bert van Lingen, de andere assistent, tevens een onvoorwaardelijke vriend van Advocaat. Hoe kon dat gebeuren? Misschien omdat Van Hanegem voorafgaande aan die wedstrijd voor de televisieca mera van de NOS werd geïnterviewd, over de wed strijd en ook even over de mogelijkheid dat Advo caat zou opstappen na het EK. Wat zou er dan met Willem gebeuren? Van Hanegem vertelde dat hij in zijn eerste contract had staan dat hij solidair zou zijn met Advocaat. Bij de contractverlenging was iets anders afgesproken: Willem zou blijven, ook als Advocaat na het EK besloot te stoppen. Dat is Advocaat - en dus Van Lingen - natuurlijk ter ore gekomen en misschien wel in het verkeerde keel gat geschoten. Van Hanegem is geen optie als bondscoach. En wie zou hem als assistent willen hebben? DE OLYMPISCHE DROOM VAN JEROEN STRAATHOF m: Jeroen Straathof ïeftijd: 31 jaar. blaats: Leiden, p wielrennen, ine: vier kilometer ploegachtervol- p de baan. loment: op 22 augustus de kwalifica- Q dag later de eerste ronde en even 's avonds de finale. s op voorgaande Olympische u negende op de 1500 meter schaat- n Lillehammer 1994 en met Jan Mul- pud op de tandem tijdens de Paralym- ii Sydney 2000. e Olympische Spelen altijd een nvoor je geweest? bben mij altijd geboeid. Als kleine ti volgde ik in 1984 de Olympische ii van Los Angeles. Al die grote sport smen vond ik onwijs gaaf, toen nog ieffend dat ik jaren later zelf aan het nent deel zou nemen. Binnenkort keen interview met Sport Internatio- p maandag is de ploegoverdracht. Die ïrschijnselen geven aan dat het toch |at bijzonders is. De Zomerspelen {en iedereen in de wereld aan, maar ze por mij niet meer of minder dan de rspelen. Het schaatsen ligt mij ook jteeds na aan het hart. Ik ga naar Athe- p een kunstje te doen. Wat ik daarna i zien en beleven, zie ik wel. Het is aij in ieder geval de laatste grote wed- li van dit seizoen. Als ik klaar ben zal ik ïregeld in het Holland Heineken Izijn te vinden." leer wist je dat die droom reëel was? Ens kwalificatierace op het WK, iaanden geleden in Melbourne. We ten bij de eerste acht landen zitten en tn de snelste tijd genoteerd, terwijl er naar zes landen aan de start moesten 50 hijnen. We waren aan het uitrijden op .5 Uerbank toen het gebeurde. Dat was ooi'. We vlogen elkaar om de hals en 4® high fives' Soms weet je gewoon n vat je dan doet. Ik word nog herinnerd bet moment dat ik in 1996 in Hamar de 3( [dtitel op de 1500 meter pakte. „Jeetje, ep jij te springen op dat middenter- zeggen mensen nog wel eens. Het Foto: Hielco Kuipers Een aantal sporters uit de Leidse regio ziet in Athene een droom in vervulling gaan. Zij mogen zich tijdens de Olympische Spelen van 13 tot en met 29 augustus meten met de beste atleten. In een serie voorafgaande aan het grootste sportevenement ter wereld praten de deelnemers onder meer over hun kansen, de organisatie in Griekenland en het topsportklimaat in Nederland. Vandaag de eerste aflevering. geloof dat Athene haalbaar was, ontstond eerder dit jaar tijdens de wereldbekerwed strijd in Manchester. We werden derde." Heerst er een topsportklimaat in Neder land? „Ja, al kan het natuurlijk altijd beter. Wiel rennen is mondiaal een veel grotere sport dan het schaatsen, maar in die sport is alles tot in de puntjes geregeld. Ten opzichte van het wielrennen op de weg is het rijden op de baan ondergeschoven, maar de spor ters die in Nederland voor de baan kiezen, gaan er wel volledig voor. Heb je het over de manier waarop Nederlanders naar sport kijken, dan kunnen we nog veel leren van andere landen. Vaak wordt mij gevraagd of ik er nog wat naast doe, of willen ze weten of ik van mijn sport kan leven. Als je zegt dat je vak sporter is, kijken mensen daar nog steeds van op. Het wordt niet als een beroep gezien. In het algemeen is het top sportklimaat in Nederland goed. Ik krijg mijn inkomen uit het fonds voor topspor ters en door NOCNSF is alles goed gere geld. Wat mij wel opvalt is dat de overheid gigantisch kort op breedtesport. De politiek ziet niet in dat het juist heel belangrijk is voor de gezondheid van de mens." Is deelnemen belangrijker dan winnen? „Winnen is belangrijker, maar deelnemen aan de Spelen is wel heel bijzonder, omdat je in Athene je land mag vertegenwoordi gen en je op dat moment beter bent dan de rest. Uiteindelijk ga ik er heen om te preste ren. Zo zijn de regels van NOCNSF nu een maal opgesteld. Er wordt nu eenmaal veel - kennis, tijd, geld - in de sport gestopt en dan hebben de investeerders recht op pres taties. Daarom legt NOCNSF de lat ook zo hoog. Als je eenmaal gaat, kun je ook goed voor de dag komen. De sportbonden had den ook inspraak, dus het is niet zo dat die regels zomaar uit de lucht komen vallen. Op het WK zaten we achttienden van een seconde van het brons, terwijl alle landen op volle sterkte deelnamen. Dat heeft er voor gezorgd dat we er in de afgelopen we ken nog een schepje bovenop hebben ge daan. Een medaille in Athene zou fantas tisch zijn, maar voor mijn gevoel ligt dat nog ver weg." Heb je al eens aan Peking 2008 gedacht? „Nee. Ik zie het niet gebeuren, maar na de Paralympics van Sydney zei ik ook niet dat Athene in mijn hoofd zat. De beslissing om door te gaan hangt niet af van prestaties of leeftijd. Anders is dat als ik een goede maatschappelijke baan aangeboden krijg. Zoals het nu gaat, plak ik er zeker nog een jaartje aan vast." Wanneer is Athene voor jou geslaagd? „Met een medaille zou het heel geslaagd zijn, maar er zijn genoeg landen die het ons in de strijd om de bronzen plak erg lastig kunnen maken. Rijden we een dik Neder lands record en worden we daarmee vijfde dan denk ik dat we het goed hebben ge daan." Verwacht je dat de organisatie op rolletjes verloopt? „Ik heb daar het volste vertrouwen in, ook al zal er op de laatste dag misschien nog een plafond gewit moeten worden. Waar ik eerder van schrik was het bericht in de krant dat er in de buurt van Athene een bosbrand woedde. Gelukkig was het niet in de omgeving van het olympisch dorp. Met de veiligheid tijdens de Spelen hou ik me niet bezig. Je zal best drie of vier keer wor den gecontroleerd voordat je het olym pisch dorp in mag, maar tijdens het WK in Australië waren de controles ook scherp. Gaat er familie mee naar Athene? „Dat is een heel project. Mijn moeder gaat met vrienden naar Athene. Mijn zus kan niet omdat ze met Swift in die periode een toertocht maakt. Mijn vriendin Evelyn en haar broer en zus komen wel. Zij zit met het Nederlands basketbalteam midden in de voorbereiding op de Paralympics, maar krijgt toch vier dagen vrijaf. Mijn fietsmaat- je Norbert van Straaten komen ook. Al die aandacht zorgt niet voor extra druk. Ik heb het bij het schaatsen al zo vaak meege maakt dat familie en vrienden mee gin gen." Wat neem je mee ter ontspanning? „Een boek, al weet ik nog niet welk. De lap top gaat mee, omdat ik nu eenmaal graag stukjes schrijf." Ga je nog iemand om een handtekening vragen? „Het is onwijs gaaf om met zoveel grote sporters bij elkaar te zijn. Ik kan nu niet ie mand verzinnen, maar als ik een handteke ning wil hebben, dan vraag ik daarom. Ik ben er niet op uit, maar als de mogelijkheid zich voordoet om een handtekening te vra gen. met iemand op de foto te gaan, of kle ding te ruilen, dan zal ik het zeker niet na laten." Peter van der Hulst

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19