REGIO Uitgekleed Jager in handen van Hedera <5P Ter Aarder teelt Naescas Groene Hart Wijn Oudenhofmolen is wel goed beschermd Gevers Deynootschool gaat nu eindelijk plat R5 Ontslagen werknemers uit Leiderdorp teleurgesteld in eerste kopers uit Duiven Bewoners Swetterhage kruipen weer in Mini's Kettingbotsing met twee gewonden in Sassenheim -fe= choten gaat ;r ophalen Jioten - De gemeente jioten gaat vanaf dit na- js in de vier weken oud "huis-aan-huis ophalen. Jjwe inzamelsysteem ien voor de laagbouw, met hoogbouw krijgen liet jaar ondergrondse ken. Die operatie irallel met het onder brengen van de milieu- in Voorschoten. zaterdag ïo juli 2004 villigers I Splash utoTEN - De LWO zoekt Schoten vrijwilligers waterspelletjesmiddag Die is op donderdag 5 as. Mensen die willen om zo'n 200 kinderen |ce middag te bezorgen, i contact opnemen met e of Menno van de LWO, eheersbeestjes liderdorp Iorp - In negen Leider straten stikt het sinds Ir dagen van de lieve- lestjes. Medewerkers gemeente hebben de j uitgezet in meer dan nebomen verspreid over «raten. Deze lindebo men vol met luizen en de prs hebben daar veel last gemeente wilde de bo- eenlijk injecteren, maar fanaf 2005 verboden, p kiest de gemeente voor jologische proef. Moch- juizen massaal verdwij- in kiest Leiderdorp in de jst vaker voor deze me- Het gaat om bomen in fccialaan, de Hoofdstraat, [enkade, het Jaagpad, de lan, de Muzenlaan, de eldreef, de Splinterlaan Vielewaallaan. iiljoen bij iktstrand Noordwijk wijk - Noordwijk krijgt er pandpaviljoens bij. Een K is gepland vlak bij het [and tussen de Koningin ininaboulevard en de amseslag. De andere f romen waarschijnlijk ter l van het Palaceplein iu nog de strandpost van [tie staat en vóór de Ko- Astridboulevard. is wethouder Van Duin [randzaken is vooral de naar een paviljoen bij het •rand erg groot. Niet al- Bn de kant van naturisten, ook van wandelaars en —kers van het strand in die ring waar wel badkleding „Bovendien", aldus i, „is een paviljoen op lek het gemakkelijkst te Er hoeft immers :t worden gezorgd voor ilektriciteit en verlenging riool tot aan de afrit in igebied. De gemeente iarvoor 43.000 euro uit- De kosten worden irekend aan de pavil- tuder. De eigenaar moet aansluiting op het riool ld brengen en een pomp paviljoen plaatsen, ter hoogte van afrit 22 het huidige paviljoen jCosta en de Duindamse- :ft de voorkeur gekre- m het tweede strandge- 'c]in Noordwijk waar naakt m is toegestaan. Dat ligt de Langevelderslag en ïeentegrens met Zand- MTe afgelegen en daardoor is B en W niet interessant, el geen sprake is van een tie ziet het college bij af- mogelijkheden voor een )ele exploitatie. Daarvan rok kandidaat-paviljoen- irs overtuigd. Van Duin: ebben zich al heel wat :n gemeld." door Janneke Dijke leiderdorp - Jager Office Pro ducts in Leiderdorp is na een fail lissement voor de tweede keer verkocht. Hedera Kantooreffici- ency uit Sassenheim heeft de kantoorvakhandel overgenomen van de eerste kopers, en neemt 8 van de 85 personeelsleden in dienst. Hedera heeft al 45 man in dienst en heeft geen behoefte aan meer personeel. „Maar als ik merk dat ik meer personeel nodig heb, dan wil ik een be roep doen op de andere men sen van Jager", zegt Hedera-di- recteur Peter Hermans. De ves tiging aan de Rietschans in Lei derdorp gaat dicht. Doordat er al op 25 juni surseance van be taling is aangevraagd, is het voor de klanten enige tijd on duidelijk geweest wat er gaat gebeuren. Volgens Hermans lo pen zij niet weg. „Er zijn al heel veel klanten die zich aan ons gecommitteerd hebben." De eerste overnemers, Mike Jansma en Bas Kamphuis van het Canon Business Centre in het Gelderse Duiven, wilden al snel weer van Jager af. Zij koch ten het bedrijf maandag en ver kochten de Leiderdorpse afde ling donderdag. Zij gaan door met het onderdeel van de Jager Groep dat Klompé Rupp heet en vestigingen heeft in Arnhem en Duiven. Deze vestigingen vormen de oostelijke tak van de Jager Groep, Leiderdorp en een magazijn in Zoetermeer vor men de westelijke groep. Ande re westelijk gelegen vestigingen van Jager, onder andere in Hoofddorp en Rijswijk, waren, vanwege de malaise, al eerder gesloten. Vijf ontslagen medewerkers van Jager Office Products in Leider dorp zijn geschokt door de handelswijze van de eerste ko pers Jansma en Kamphuis. Ze weten dat de meeste van hun collega's daar net zo over den ken en willen niet met hun naam in de krant. Het Duivense duo bracht het personeel in Leiderdorp niet op de hoogte van belangrijke beslissingen en slingerde hen heen en weer tus- Vervelende sfeer in Leiderdorpse tak' Volgens de advocaat van Jans ma en Kamphuis hebben zij de Leiderdorpse tak van de Ja ger Groep snel weer doorver kocht, omdat de mentaliteit in Leiderdorp hen niet aanstond. „Het was daar een minder sa menhangend geheel dan in het oosten. Er werkten teveel mensen. De voorkeur van het personeel was om een door start te maken met de vorige aandeelhouder. Dat staken ze sen hoop en vrees. „Maandag middag zijn we voorgesteld aan de twee nieuwe eigenaren. Ze vertelden ons dat ze verder gin gen met de drie divisies: kan toorartikelen, kantoormachines en projectinrichting, in afge slankte vorm." Binnen 24 uur werden echter de medewerkers van de afdelingen projectin richting en iet-verkoop naar huis gestuurd. De twee eigenaars hielden dins- niet onder stoelen of banken en dat gaf een vervelende sfeer", zegt advocaat C. Rein- tjes. Jansma en Kamphuis wil len zelf niet reageren. Na een dag onbereikbaar te zijn ge weest, verwijzen ze door naar hun advocaat. Reintjes geeft wel toe dat het duo aanvankelijk niet wist hoe groot de Jager Groep was die ze overnamen. Ook waren de twee niet op de hoogte van het bestaan van een Leiderdorpse vestiging. „Hier in het oosten ging het steeds over Klompé Rupp, want onder die naam is de zaak bekend in Arnhem en Duiven. Over de Jager Groep werd niet gesproken. De cura tor vertelde vervolgens dat de Leiderdorpse vestiging er ook bij moest." De mannen beslo ten de deal te sluiten en beslo ten even snel de helft door te verkopen. dag gesprekken in het oosten om te kunnen beslissen welke medewerkers konden blijven. Meer dan de helft van de 65 werknemers moest weg. „De rest ging woensdag alweer aan de slag, en wij zaten nog steeds in onzekerheid. We werden heel slecht op de hoogte gehou den", vindt het Leiderdorpse personeel. Woensdag voerde een interim-manager soortgelij ke gesprekken in Leiderdorp. „Sommige mensen zijn maar twee minuten binnen geweest. Er waren ook mensen met een staat van dienst van zeventien jaar. De interim vroeg 'wat is je functie binnen het bedrijf en sommigen konden na het ant woord al gaan." Van de overige werknemers in Leiderdorp kregen 29 perso neelsleden een baan aangebo den. „Tegen hen werd gezegd: schouders eronder, we gaan er Peter Verboom wil naar een productie van 2000 flessen per jaar door Marieta Kroft ter aar - Het zonnetje schijnt al in de vroege morgen. De vogels zingen uit volle borst en cam- pinggasten ontwaken. De stilte overheerst. In de verte strijkt een ooievaar neer op zijn nest aan de voet van een uitgestrekt wijn- veld. Het dier is niet in Frankrijk of Duitsland terechtgekomen, maar in Ter Aar, een dorp mid denin de Randstad. Ondernemer Peter Verboom komt naar buiten met een fles zelf gebottelde 'Naescas Groene Hartwijn'. Hij is hard op weg één van de grote wijnboeren van Nederland te worden. „Toch is wijnteelt niet zo uniek meer", zegt de Ter Aarder (53). „Sinds ik in dat wereldje zit, hoor je van steeds meer men sen die wijn telen. Zeker de laatste tien jaar, omdat er steeds meer rassen worden ge selecteerd die ook geschikt zijn voor de noordelijk gelegen lan den." Verboom kan echter maar een stuk of vijf Neder landse collega-wijnboeren noe men. En die zitten dan ver spreid door het hele land: van Terschelling tot Zuid-Limburg. Hij laat zijn tropische kas zien. Vele honderden druiventrossen staan op het punt blauw te kleuren. Er staan ook nog een paar bananenplanten, maar ba nanen zitten er niet aan. In het midden staat een tafel met stoelen voor de campinggasten. Peter Verboom haalt al vier jaar jaarlijks zo'n honderd flessen witte wijn uit de kas. „Ze zijn voor eigen gebruik en om uit te delen aan vrienden en kennis sen." Over drie jaar hoopt hij een productie van zo'n 2000 flessen per jaar uit zijn bedrijf te halen, die hij afeet via huis verkoop, of bij Groene Hart Landwinkels. „Het gaat om een specifiek streekeigen product. Typisch iets voor de Groene Hart Landwinkels. Misschien komt de wijn ook in slijterijen. Maar in elk geval worden ze niet via supermarkten op de markt gebracht. Daarvoor is de wijn te duur. Een Nederlandse wijn kost al gauw zo'n acht a negen euro." De wijn komt vanaf 2007 vooral van buiten, van een stuk land waarop Verboom jaren geleden snijbloemen teelde. Hij loopt naar achteren. Daar staan op een stuk land 900 druivenstrui- ken van ongeveer een halve meter hoog. „Ik heb ze in mei geplant", legt de wijnboer uit. „Toen waren ze nog maar tien centimeter. In 2006 verwacht ik de eerste oogst. De druiven worden geperst en vanaf maart, april het jaar daarop, kunnen we gaan bottelen." Volgend jaar plant hij er nog eens vierhon derd struiken bij. Intussen is Verboom hard bezig zich te verdiepen in de wijn teelt. Zo volgt hij een cursus voor wijngaardenier. „Dan leer ik wat ik beter had kunnen doen", lacht hij. „Zoals ieder een ben ik ook met de verkeer de druif begonnen. Het bleek een tafeldruif te zijn. Ik heb nu betere rassen aangeschaft. Ras sen die resistent zijn tegen schimmel. Je kunt de druiven ook spuiten, maar dat doe ik liever niet. Ik kies zoveel moge lijk voor de biologische hoek." Omdat hij de druiven in de kas toch moest vervangen, koos Verboom voor blauwe in plaats van witte druiven. „Nu kan ik rode wijn maken. Mijn vriendin houdt hier erg van", lacht hij. „Ik ben meer een bierdrinker." Behalve wijnboer, is Peter Ver boom ook campingbaas. Sinds een jaar of veertien heeft hij de minicamping Naescas. „Dat betekent: naast Cats", legt hij de naam uit.Als iemand de weg wilde weten, werd hij altijd verwezen naar het land naast boer Cats." Verboom is zo goed als rond met de gemeente Ter Aar om er een volwaardige camping van te maken. In de praktijk komt het erop neer dat hij trekkershutten rondom een vijver op het kampeerterrein gaat aanleggen. De campinggasten kunnen pro fiteren van de wijnteelt, maakt de Ter Aarder duidelijk. „In de toekomst wil ik ook stukjes van de wijngaard verhuren. Mensen kunnen dan onder mijn bege leiding wijn maken en die ge zellig in deze kas met elkaar op drinken." De wijnteelt ziet hij als een klei ne toevoeging op zijn inkom sten uit de camping. „Je wordt er niet rijk van. Ik verwacht Peter Verboom: „In de toekomst wil ik stukjes van de wijngaard verhuren. Mensen kunnen dan onder mijn begeleiding wijn maken." Foto: Dick Hogewoning daarom ook niet veel concur rentie. Ze zeggen altijd: als je in de wijnbouw geld wilt verdie nen, moet je eerst een kapitaal meebrengen. De plantjes kos ten veel geld en bovendien duurt het wel een paar jaar voordat je er wat voor terug krijgt. En dan kun je ook nog een slecht seizoen treffen met veel regen, of wespen die alles opeten." tegenaan." Maar de volgende ochtend was het alweer mis. „We kwamen op kantoor en kregen te horen dat we niets mochten doen. De directie was er niet. Die zat in het oosten en vertelden daar aan het perso neel dat wij waren overgeno men door Hedera. Wij hoorden dat in de wandelgangen. Toen konden we ook ineens niet meer in het computersysteem." Uiteindelijk kwam de directie van Hedera zelf naar Leider dorp om kennis te maken. Het bedrijf is inmiddels hard bezig in Leiderdorp om de overgang naar Sassenheim te regelen. Voor het kantoorpand aan de Rietschans moet de eigenaar, de familie Demmenie, een nieuwe huurder zoeken. Dat de tweede koper Hedera geen plek voor hen heeft, be grijpen de ontslagen medewer kers. „Hen treft geen blaam. Zij hebben ons gelijk verteld waar we aan toe waren, dat ze hoog uit zes mensen in dienst zou den nemen. Uiteindelijk zijn dat er nog acht geworden." Daaronder zit een man die in december met de vut zou gaan, iets dat vanuit een WW-uitke- ring onmogelijk is. De vijf ex- collega's, die zich nog steeds collega's voelen, zijn daar heel blij mee. Aan de handelswijze van de eerste kopers houdt het ontsla gen personeel een vieze smaak over. „Jansma en Kamphuis hebben ons niet netjes behan deld. Sommige mensen werk ten hier meer dan 30 jaar." De kantoorvakhandel was oor spronkelijk van de familie Demmenie en werd in 1911 ge opend in de Haarlemmerstraat in Leiden. In 1998 nam de Jager Groep de zaak over en werd het Jager Of fice Products. „Het is heel pijn lijk als je ziet dat een bedrijf dat in 90 jaar is opgebouwd, bin nen 14 dagen afbrokkelt", vin den de ontslagen medewerkers. Blijkens de woorden van direc teur Hermans van Hedera had dat niet gehoeven. „Ik had het bedrijf heel graag rechtstreeks van de curator willen kopen. Dan was het niet zo'n catastro fe geweest." voorschoten - De oude Gevers Deynootschool aan de School straat in Voorschoten gaat ein delijk plat. De sloopvergunning is deze week afgegeven en nu al vinden de eerste voorbereidin gen voor het definitieve einde van het schoolgebouw plaats. Maandag begint de officiële sloop. Om de hinder voor het verkeer zoveel mogelijk te beperken, is afgesproken dat het terrein achter het oude schoolplein 's avonds en in het weekeinde vrij is voor parkeren. Het parkeer terrein achter de passage wordt zo lang mogelijk vrijgehouden. Bovendien moeten de slopers er voor zorgen dat de weg vrij blijft van grond en puin. Voordat er op de gesloopte school een nieuwe Hema ge bouwd wordt, duiken archeolo gen de grond in. Het centrum van Voorschoten ligt op een oude handelsroute, zodat er grote kans is dat er on der de fundamenten van de school interessante oude voor werpen liggen. Een handicap voor de slopers is dat er in het school gebouw as best is aangetroffen. Dat moet eerst door een speciaal daartoe gecertificeerd bedrijf verwijderd worden. Omwonenden en winkeliers worden door Hema-projectma- nager Kortekaas met een brief op de hoogte gehouden van de werkzaamheden. zoeterwoude - Inwoners van de rijnstreek krijgen zondag middag zonder twijfel een hoop getoeter te horen. Cir ca 150 verstandelijk gehandi capte bewoners van Swetter hage in Zoeterwoude doen dan mee aan de Swetterha- ge-run: een tour met Mini's. De Swetterhage-run, die voor de negende keer wordt gehouden, is een happening waar veel bewoners maan denlang naar uitkijken. Ze ven motoragenten begelei den de lange stoet karakte ristieke Engelse autootjes, die deze keer onder meer via Alphen aan den Rijn, Wou- brugge en Langeraar rijdt. Initiatiefnemer Walter van Hartevelt heeft zeker 140 ei genaren van Mini's bereid gevonden achter het stuur te kruipen. Rond 13.00 uur ver trekt de colonne vanaf het terrein van Swetterhage aan de Blankaartweg. De twee uur durende tour wordt in Rijpwetering onderbroken. Op de parkeerplaats van voetbalvereniging ROAC treedt Arne Jansen op, die ooit een hit had met het nummer 'Meisjes met rode haren'. Wie daarbij wil zijn, is wel kom. sassenheim - Een 22-jarige Sas- senheimer en een 33-jarige Rijnsburger zijn donderdag na een kettingbotsing tussen drie auto's in de Hoofdstraat in Sas senheim met nek- en rugletsel overgebracht naar het LUMC in Leiden. De bestuurders reden richting Sassenheim-Noord. De Rijnsburger zag te laat dat een auto voor hem stilstond, waar na hij tegen de auto botste. De ze auto, bestuurd door de Sas- senheimer, knalde weer tegen de auto van een 25-jarige Kat wijken geest - De belangen van ludenhofmolen in het ^teeestse Irispark zijn vol- ;flde veiliggesteld. Aan de van de gemeenteraad om "lolen extra te beschermen mft nieuwe bestemmings voor de buurt, is voldaan, stelt wethouder Meester n<oa onderzoek van het plan. e week sloegen buurtbe- rs en raadsleden alarm, t de in april vastgestelde ,v<ing om het gebied rond olen te beschermen niet 'ijn opgenomen in het be- ningsplan, dat nu ter in- luügt op het gemeentehuis. olen vangt door alle hoog- win de buurt al te weinig eb Verdere aantasting van en indklimaat zou de dood- L voor de oude watermolen laarom hadden buurtbe woners en raadsleden gevraagd de zogenoemde molenbiotoop expliciet te beschermen. Op merkingen van Lange Voort bewoner Nabbe, die was ge schrokken van de passage dat burgemeester en wethouders vrijstelling kunnen verlenen om toch hoger te bouwen in het molengebied, zaaide twijfel. LO-raadslid Van Dijk vroeg zich toen af of het door de raad vastgestelde amendement wel in de tekst was opgenomen. Wethouder Meester: „Mevrouw Van Dijk stelde, in navolging van inspreker Nabbe, dat ik het amendement niet of onvol doende in de gewijzigde tekst van het ter inzage liggende be stemmingsplan zou hebben verwerkt. Door hun woordkeus voelde hun inbreng aan alsof ik opzettelijk een genomen raads besluit niet uitgevoerd zou hebben. In mijn reactie tijdens de raad heb ik aangegeven dat dit - mijns inziens - niet het ge val was, doch dat ik een en an der nadrukkelijk zou onderzoe ken." Meester stelde vast dat er een passage in de tekst is veran derd, waarin een cirkel van 400 meter rond de molen duidelijk als beschermd gebied wordt aangeduid. Bovendien is op de kaart van de omgeving die cir kel getrokken. Dat die cirkel op sommige plekken niet is door getrokken, zoals Van Dijk zag, betekent niet dat het college zich op die plekken niet aan de molenbescherming wil hou den; die delen vallen eenvou digweg buiten de grens van het bestemmingsplan Oudenhof- Clinckenburgh. „Geen enkele bestemmingsaanduiding komt buiten de plangrenzen voor", verklaart Meester. „Want een bestemmingsplan kan niet over zijn grenzen heen regeren." De gevreesde vrijstelling is vol gens de wethouder niets meer of minder dan een wettelijk verplichte mogelijkheid tot uit zondering. „De gebruiksvoor schriften vormen de regel, de vrijstellingsbepalingen de uit zondering. De uitzondering mag van de Wet op de Ruimte lijke Ordening niet worden uit gesloten. Er moet in het belang van een goede ruimtelijke or dening altijd de mogelijkheid bestaan om opnieuw een be langenafweging te laten plaats vinden." LO'er Van Dijk is tevreden met de uitkomst van het onderzoek van Meeste^ hoewel zij nog wel wil overleggen met haar partij genoten. Nabbe heeft de reactie van Meester 'alleen snel kunnen scannen'. Hij vindt dat het ant woord procedureel misschien wel in orde is, maar dat de ver klaring over de vrijstelling de vrees voor meer hoogbouw in de buurt niet wegneemt. „De inhoudelijke bedenkingen van bewoners over het opnieuw openingen maken en houden in het bestemmingsplan met betrekking tot het verstoren van het windklimaat rondom de molen zijn niet zijn opge lost." Om het zekere voor het onze kere te nemen hebben diverse buurtbewoners volgens Nabbe alvast hun bedenkingen tegen het bestemmingsplan bij de provincie ingediengj. De Oudenhofmolen in he^lrispark. Archieffoto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15