Hoog bezoek aan de Wassenaarse Slag \[e wekken onze gen energie op' NAVRAAG uw en het Noordwijkerhoutse congrescentrum Leeuwen- leen van de vijf toeristische bedrijven in Nederland die ermee mag pronken. Zij hebben sinds kort het 'Europees Ecolabel' op hun muur ge schroefd. Een keurmerk waar al zo'n vijfjaar naar toe wordt gewerkt, vertelt IARTEVELD van de technische dienst van het 100 zalen en lers tellende congrescentrum. teten gasten zich bij zo'n ecolabel voorstellen? Grauw oppapier op de toiletten? teen grauw papier, maar wel heel veel andere zaken, want ter veelomvattend. Het protocol waaraan je moet voldoen je dat ecolabel mag voeren, is erg lang. Van waterbespa- ouches en toiletten, tot spaarlampen, bewegingsdetecto- igro- i ik- ran ine, n van kar- ien 0 oor. I ben en- aarmee we onze eigen energie opwekken en in het zwem en systeem geïnstalleerd dat de warme lucht opvangt, ver weer terugvoert, zodat niet alle warmte verloren gaat." tehoorlijk ingenieus. uwenhorst heeft behoorlijk geïnvesteerd. Maar dat is ver- iver vijf jaar gedaan. Als een lamp op was, ging er een mp in en zo zijn we langzaam maar zeker steeds milieu- en zuiniger gaan werken. Op die manier is het wel te doen." Niet strandhuisjes, maar windschermen bepalen het beeld aan de Wassenaarse Slag. Het strand is populair bij mensen die van rust houden. Foto: Dick Hogewoning De Wassenaarse Slag krijgt regelma tig bezoek van bijzondere gasten. Het personeel van de horecagelegenheid St. Moritz aan Zee, op het topje van de duinen, kijkt er niet meer van op. Maar als Alex en Maxima het terras bezoeken, dan gapen de bezoekers het prinselijk paar nogal eens aan. Laatst nog had de Prins der Nederlan den een buidel om zijn middel han gen, met daarin de troonopvolgster: Amalia. De koningin tippelt bijna elke zon dag op haar paard voorbij om naar Katwijk te rijden. En bekende politici komen op de Wassenaarse Slag bij van de inspanningen op het Binnen hof. „Het is gewoon een lekker, rus tig plekje om te zitten en te genieten van het uitzicht", zegt bedrijfsleid ster Hedy Lammerdmg. En zo is het. St. Moritz is de trots van de 'Slag' en biedt de bezoeker op heldere dagen uitzicht naar Scheveningen en Hoek van Holland. Richting noorden reikt het zicht tot Katwijk, Noordwijk en IJmuiden. Biedt de Wassenaarse Slag meer dan hoog bezoek alleen? Jazeker, be weert de familie De Boer uit Voor schoten. Ze komen al dertig jaar elke dag vanuit Voorschoten naar het strand. Niet om te baden of te zon nen, nee, gewoon om op een rustig plekje op het terras van paviljoen Sport („Dat is de rustigste") een krantje te lezen en een kopje koffie te nuttigen. Natuurlijk kennen ze Scheveningen en Katwijk ook. „Scheveningen is niets voor ons, daar zit allemaal onderwereld", zegt mevrouw De Boer. Katwijk kan haar goedkeuring wegdragen, daar ko men keurige mensen. „Maar weet je wat het nadeel van Katwijk is als je daar op een terras zit? Dan zit je te gen die huisjes aan te kijken. Dat heb je hier niet. Je kunt hier mooi al les zien." Ze kennen iedereen. Uiteraard de mensen van de strandtent („Dat zijn van die aardige jongens"), maar ook alle boswachters. „Waarom we elke dag komen? Nou, we willen gewoon elke dag de zee en het strand zien. Dat kan hier het beste." De Boertjes, ruim in de zeventig, wandelen naar hun vertrouwde plekje en snuiven de sfeer op. Voor een zomerse dag in vakantie- tijd is het niet druk. Danny Bredero- de van paviljoen De Golfslag mop pert op de heren en dames weers- voorspellers in Nederland. Die zitten er weer eens naast. „Het is toch heerlijk op het strand", zegt hij. „Maar zo'n Piet Paulus- ma houdt op zo'n manier wel mijn klanten weg." Wie komen er al lemaal op de Wassenaarse Slag? Degenen die het kunnen weten, pavil joenhouders en medewerkers van de Reddingsbrigade, zeggen dat er gemengd publiek komt. In deze tijd buitenlanders uit alle windstre ken: de onvermijdelijke Duitsers, maar ook Engelsen, Ieren en Ameri kanen. Verder veel Wassenaarders, Voorschotenaars, Hagenaars en Lei- denaars. Een deel van de bezoekers tippelt vier kilometer verderop om te genie ten van het naaktstrand. Ingrid van der Zalm komt uit Leid- schendam. „Er gaan veel mensen uit Leidschendam hier naar toe", zegt ze. Ingrid is vandaag met een vrien din naar het strand gekomen. Vroe ger had ze een andere plek: Scheve ningen. „Maar toen was ik nog jong en had ik geen kinderen. Nu denk ik er anders over. Scheveningen vind ik ordinair, hier zit toch een wat rusti ger publiek. In Scheveningen is het veel drukker en het is me daar te schreeuwerig. En ze laten daar op het strand een verschrikkelijke troep achter." Van der Zalm baalt ervan dat de prij zen voor parkeren op de Wassenaar se Slag omhoog zijn gegaan. „Nu be taal je 4,50 euro. Vorig jaar was dat nog een euro minder. Dat vind ik ei genlijk een beetje te gortig. Mijn vriendin heeft een kleine en die moet straks weer naar huis. Die moet voor die paar uurtjes het volle pond betalen. Vroeger kon je voor twee euro een ochtend of een mid dag parkeren. Als het even kan, pak ik volgende keer de fiets." De Wassenaarse Slag is voor Van der Zalm geen plek om vakantie te vie ren. Het is leuk voor een dagje zon nebaden met de kinderen, voor het echte vakantiewerk moet je volgens haar in Frankrijk zijn. In de Dordog- ne. Op de Wassenaarse Slag zijn vier strandpaviljoens. Even verderop ligt in de duinen nog paviljoen De Dui nen, een rustplaats voor wandelaars en fietsers. Op de strandopgang zijn kiosken, waar ijs, zuurstokken, blik jes fris, fruit, vis en patat gekocht kan worden. Maar wie uitgebreider wil eten, loopt richting duintop, naar St. Moritz aan Zee, dat het hele jaar, uitgezonderd januari, is geopend. Na een zonnige dag kan de liefhebber daar terecht voor een ouderwets gebraden suca- delap met een opperdoestonde, een smakelijk aardappeltje. De Wasse naars e Slag, met een uitgestrekte duinenrij in de nabijheid, is in alle opzichten veelzijdig. „Weet je wat mij aan deze plek nu het beste be valt", zegt een medewerkster van de Wassenaars Reddings Brigade, „Dat je hier geen boulevard hebt. Je zit hier midden in de natuur. Heerlijk." Rob Onderwater Wassenaarse Slag Parkeren (ongeveer 800 plaatsen): 4,50 euro per dag. Fiets: Onbewaakte stalling, gratis Openbaar vervoer: lijn 468. Ligstoel: 2,50 Windscherm: 2,50 Cappuccino: 1,70 Magnum: 1,50 Calippo: 1,00 Raket: 0,50 (Prijzen zijn van paviljoen De Golfslag) Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg -mail: directie.hdcuz@hdc.nl 05 wfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl Javtoor «straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 W Postbus 54,2300 AB Leiden. f- «071-5356415 ie fax 071-5 356 325 nchten fax 023-5150 567 NT1 EVERKOOP m.b.t: P-6813661 «Igoed: 023-5150543 f.0?."6813677 ndel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 6813636 (gratis) - 5196800 «NTEN itbetaling (acceptgiro) io (alleen aut ine) 170 p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08,00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. ZATERDAG IO lomer ft een hoop gekost, maar levert het jullie ook wat op? n allemaal besparende maatregelen, dus we merken het op zie- en waterrekening. Het keurmerk zelf levert wat extra eit op. Zo komt er in een damesblad een verhaal met een ag waarmee je een weekeindje Leeuwenhorst kan winnen." 1sten, hoe reageren die erop? •et ik eigenlijk niet. Ik ben van de technische dienst, zit niet le balie, dus ik hoor hun reactie niet zo vaak. Maar we krij- vragen van gasten hoe iets precies werkt of waarom we a bepaalde aanpak kiezen. Dus er is interesse voor. Op elke igt ook uitleg over het ecolabel en waar dat voor staat." larijn Kramp archieffoto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN |954, Zaterdag 10 Juli AAN DEN RIJN - De voorbereidingen voor de zevende Laura, jaar gehouden wordt van 20 tot en met 23 Juli hebben goed- lar beslag nu gekregen. Het aantal inschrijvingen, dat momen- len is, is ongeveer gelijk aan voorgaande jaren. Er zijn reeds ipen binnen. Jammer genoeg kunnen de politiegroepen van it en Amsterdam dit jaar niet mee doen. De Amsterdammers lun krachten die week moeten mobiliseren in verband met het van het Franse staatshoofd René Coty aan ons land, terwijl de laren niet kunnen komen in verband met de jaarlijkse kermis, e week gehouden wordt. ind met het feit dat de Franse president op Vrijdag 22 Juli van am naar Amsterdam over Alphen komt, zal die dag de start een Ier plaats vinden, waardoor ook de glorieuze intocht een uur ilaats zal vinden dan gewoonlijk. Alle Laura-drukte zal dan le rug zijn als de hoge gasten Alphen passeren. Daar naar alle lijnlijkheid vele liefhebbers in verband met het slechte weer de ving nog hebben vast gehouden, heeft het bestuur besloten le inschrijvingstermijn te verlengen. De Zomerkrant portretteert op deze plek de komende weken zes standplekken In de regio. Daarin proberen de redacteuren de specifieke achtergronden en bijzonderheden van elke plaats in kaartte brengen. Vandaag aflevering één: de Wassenaarse Slag. 1979, dinsdag 10 juli de - De vestiging van een omstreden Digroskoopcentrum aan de racht in Leiden wordt toch doorgezet. Vandaag zijn de ver- igswerkzaamheden na een gedwongen bouwstop van ruim .J rvoortgezet. Zakenlui Mijnders (links) en Van den Broek kon- IC et koopcentrum, dat volgend jaar moet openen, fors aan. rchief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto aS|, binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON (n&ubetefg»Mr' HOOCu Het Huys te WannontEén van de mooiste pareltjes van de streek. En tegelijker tijd één van de best bewaar de geheimen, want lang niet iedereen kent het Tenvijl het toch niet van gisteren is. Het oorspronkelijke kasteel dateert al uit de Mitldeleew wen. Steunpunt rond 1500P in de Hoekse en Kabeljauw se twisten. Daarna in het bezit van de familie Van Wassenaer, roemrucht ge slacht dat een ferme greep had op Leiden en omgeving. Het buiten ligt in het Bos van Krantz, zo genoemd naar de Leidse textielfabri kant die er woonde. Tegen woordig is het landgoed ei gendom van het Zuidhol lands Landschap. Je kunt er wandelen en - midden in het hart van de Randstad - genieten i>an de natuur en de stilte. Ad van Kaam foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13