LEIDE Crucell: 'Voortgang in alle programma's' 'Kansrijk, dat is het woord' Winkeliers woedend op gemeente m Hartfilmpjes maken in ambulances Draaideurcrimineel weer naar cel REGIO R1 VERNIEUWEND, Goedemorgen Wat een krant. zaterdag lO JULI 2004 Waak hoog stoek aan de ïssenaarse Slag rval op Aldi Langegracht Verlies afgenomen, financiële reserve blijft intact Oq Alrli Qon Ho T ir,rro_ De Aldi aan de Lange- is donderdagavond over- uiC Nadat de winkel was af- 5 Sin. liep een personeelslid 3Fje achterkant van de zaak j plotseling een gewa- ~"man zag staan. De over- ledreigde de vrouw en ;ens ook een tweede per- ilid die eveneens naar in was gelopen. De man de vrouw de kluis te en is er met een onbe- edrag vandoor gegaan. tie pakt ker op De politie heeft gister- 1 d op de Rijnsburgerweg jarige man uit Amster- ingehouden op verden- n inbraak in een woning, melding werd de man uurt van dat huis gevon- j zijn aanhouding had aantal vermiste spullen huis bij zich. door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Crucell heeft een goed tweede kwartaal achter de rug. De omzet steeg tot ruim 9.6 mil joen euro, tegenover 1,3 miljoen vorig jaar. De inkomsten zijn vooral te danken aan het succes van de celcultuur Per.C6. Steeds meer farmaceutische bedrijven gebruiken Per.C6 als medium voor medicijnproductie en beta len daarvoor. Door de gebruike lijke hoge aanloopkosten in de biotechnologie maakt Crucell nog steeds geen winst. Crucell presenteerde de cijfers over het tweede kwartaal giste ren in het Amsterdamse Hilton Hotel. Directeuren Ronald Brus en Leon Kruimer zijn tevreden over de financiële ontwikkeling van het Leidse bedrijf met 185 medewerkers. Het verlies in het tweede kwartaal bedroeg 2,4 miljoen euro, maar de directie noemt dat 'gering'. De financi ële reserve van ruim 104 mil joen euro blijft vrijwel intact. „Crucell zit in een ijzersterke positie om zijn ontwikkelings programma's uit te voeren", al dus Kruimer. Over het gehele jaar verwacht Crucell achttien tot 24 miljoen euro uit te geven aan ontwikkelingskosten voor nieuwe producten. De uitgaven worden volgens Brus 'ruim schoots gedekt door de kas stroom uit de toename van de omzet'. „We boeken voortgang in alle programma's." Crucell werkt aan vaccins voor virussen die als bedreigend voor de mensheid worden ge zien, zoals SARS, malaria, HIV en het West Nijl-virus, dat vooral in de Verenigde Staten tot grote paniek heeft geleid. Het Leidse bedrijf wil een we reldspeler zijn en voluit meeconcurreren met de grote multinationals. Hoewel het be drijf vooruitgang meldt in de ontwikkeling van deze vier me dicijnen, is er nog geen product gereed voor de markt. Crucell verwacht dat althans één pro duct van de vier 'binnen drie jaar' verkoopgereed is. Crucell verdient nu vooral geld met het productiemiddel Per.C6. Deze cultuur van ge manipuleerde menselijke ze nuwcellen, in de jaren '80 ont wikkeld door de Leidse emeri tus-hoogleraar A. van der Eb, 'leent' Crucell tegen betaling uit aan andere farmaceutische bedrijven. Per.C6 is geschikt voor de productie van eiwitten en antilichamen die waarmee auto-immuunziekten, infectie ziekten en kanker bestreden kunnen worden. Tot nu toe onderzochten de li centienemers alleen of Per.C6 geschikt is als productiemiddel voor hun eigen medicijnen. Nu dat het geval is, gaan Crucell en chemiegigant DSM Biologies in het Canadese Montreal massa productie verzorgen voor der den. Er zijn tien licentiehou ders, waaronder het ook in Lei den gevestigde Centocor. De markt waar Crucell zich op richt, bedraagt op dit moment meer dan dertig miljard dollar en groeit jaarlijks twintig pro cent. Licentiehouders die medicij nen produceren met Crucells technologie, moeten het Leidse bedrijf daarvoor betalen. De li centiehouders werken aan on geveer twintig producten. Krui mer is daarom zeer optimis tisch over de toekomst van Crucell. „Van die producten moeten er toch zeker drie of vier de markt halen", meent hij. De Nieuwe Rijn als 'vuilstortplaats'. Leidse centrumwinkeliers nemen het de gemeente kwalijk dat niet volgens afspraak op dinsdag en vrij dag een veegploeg achter de vuilniswagen aanrijdt. Foto: Dick Hogewoning j£i wereld, mijn krant. h eidsch^g; Dagblad leiden - Ambulancepersoneel maakt vanaf volgende maand zelf hartfilmpjes, die voor een snelle diagnose worden door gefaxt naar het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC) Op basis daarvan wordt be sloten of een patiënt direct voor een dotterbehandeling naar het LUMC moet, of voor een andersoortige behandeling naar een minder gespeciali seerd ziekenhuis kan. Het gaat vooralsnog om een drie maanden durende proef in het gebied rondom Leiden, Alphen en Gouda. Ambulance personeel wordt getraind om bij de patiënt zelf een ECG (hartfilmpje) te maken en dat door te faxen naar het LUMC. De proef is onderdeel van een grootschalig hartinfarctproject van het LUMC. Ook komt er intensief natraject om het 'zelf bewustzijn' van de patiënt te verhogen, zodat hij of zij ge motiveerd wordt om te stop pen met roken, af te vallen en gezonder te eten. Met deze methode hoopt het LUMC een aanzienlijke sterftedaling te be reiken. leiden - Winkeliers van de Nieuwe Rijn, het Gangetje en de Botermarkt zijn kwaad op de gemeente omdat Leiden afspraken over het verwijderen van huisvuil niet zou nakomen. De directe aanleiding voor hun boosheid is het feit dat een deel van het centrum gisterochtend was veranderd in een vuilstortplaats. Nadat de dichte vuil niszakken waren weggehaald door de ge meentereiniging bleven open gepikte en gescheurde vuilniszakken achter en zorg de het zwerfvuil al snel voor een enorme troep op delen van de Nieuwe Rijn, Boter markt en het Gangetje. Volgens de winke liers is er een afspraak dat er op dinsdag en vrijdag na de vuilniswagen meteen een veegploeg rijdt die onmiddellijk het zwerf vuil weghaalt. Volgens de gemeente bestaat die afspraak niet. „Er is wel een afspraak dat er een veegploeg na de vuilniswagen rijdt, maar niet in de zin dat die veegwagen twee me ter achter de vuilniswagen moet rijden", aldus een woordvoerder. „Om zeven uur 's ochtends wordt begonnen met het inza melen van de vuilniszakken. En als die ploeg een bepaald gedeelte heeft afge werkt, start rond tien uur de veegploeg. Dat is de werkmethode, er wordt dus niet in een treintje gereden." Tot groot verdriet van de winkeliers. „Vuil in de stad is slecht voor ons want de klan ten blijven weg maar vuil is ook slecht voor Leiden want wat moeten de toeristen daar wel niet van denken", aldus een van hen. „Het wordt de hoogste tijd dat er eens goede afspraken worden gemaakt want zoals het nu gaat, kan het echt niet langer." esentatie van het Meerjarenontwikkelingsprogramma 2005- 1 is bijna het laatste dat manager grotestedenbeleid Tine de «-pis (44) voor Leiden heeft gedaan. Half augustus treedt ze in 1 AM bij de gemeente Alphen aan den Rijn, waar zij leiding gaat in aan de directie Bewoners. Het MOP telt een reeks doelen, inlopend van het bestrijden van schooluitval tot sloop en nieuwbouw in Leiden-Noord. De projectorganisatie :edenbeleid voert ze zelf niet uit, maar verdeelt in totaal 140 :n euro over instellingen en organisaties die dat wèl willen ,lk moedig aan, ik trek en duw en hanteer soms ook de knoet." !t u precies voor werk? contacten, ik breng 1 bij elkaar. Gemeente- ïaren en medewerkers stellingen en organisaties ;oed werk, maar coördi- vaak niet. Neem bijvoor den ambtenaar die een oen ontwerpt voor een (lij weet niet dat daar ook ^bngeren zijn. Een ambte- an een andere afdeling at wel, maar die kent hij ja en dan wordt dat nieu- ntsoentje een hangplek. ambtenaren van eikaars n expertise op de hoogte hadden ze samen iets Sn bedenken om dat te enj imen. Verkokering, ja. jM >ord valt vaak in het stad je d daar proberen wij wat doen. Daarnaast zijn we richt, we houden niet 7 ng kletsen. Ik moedig •««trek en duw. Soms han- Pk de knoet, als het er- et dat het resultaat t bereikt." w/ heeft Leiden de ko- b vier jaar 140 miljoen eu- esteden. En dat terwijl er voorjaar tien miljoen eu- 'egbezuinigd. Je kunt ook 1: hier met dat geld, dan veertien jaar probleem- 'rder. n me voorstellen dat er zo rordt gedacht. Bezuini- 1 zijn soms pijnlijk, dat is aar door te blijven doen al deed, financier je stil- Het geld dat wij uitge- een investering in de Cansrijk, dat is het woord, aid gaat naar kansrijke :ten die Leiden verder n. Als wij kunnen voorko- lat jongeren zonder diplo- de arbeidsmarkt komen, ze meer kans op werk s op een goede toekomst, ikbaarheid van goed ge ld personeel trekt werkge- aeid aan. Zo scheppen we {aarden voor nieuwe wel- inde stad." Veel geld van het grotestedenbe leid gaat naar sociale projecten. Is 'grotestedenbeleid' eigenlijk geen ander woord voor achter standsbeleid? „Zo is het wel begonnen. Het was een 'paars' initiatief van D66 om iets te doen aan de ver loedering van de volkswijken in de grote steden. De welgestel- den trokken weg. De steden verarmden daardoor, maar ze hadden wel de blijvend hoge kosten van de centrumvoorzie ningen. Ze zaten in een neer gaande tendens, die doorbro ken moest worden. In Leiden komt het geld iedereen ten goe de. In het grotestedenbeleid zit ten ook het Aalmarktplan en de bouw van duurdere woningen in Leiden-Noord - natuurlijk profiteren de hoger opgeleiden daar het meest van, maar het is goed voor iedereen. We willen de hoger opgeleiden in de stad houden. Zij zijn belangrijk voor het in stand houden van ons hoge voorzieningenniveau." Een van de doelen is 'werken aan meer samenhang in de stad'. Goed idee, want de hoog opgeleide import-Leidenaars en de lager opgeleide Leidenaars van oudsher leven langs elkaar heen. Maar nee. Het MOP stelt dat allochtonen moeten integre ren, terwijl zij net tien procent van de bevolking uitmaken en het in Leiden bestgoed doen. „Nou, langs elkaar heen, zo erg vind ik het niet. Ze groeien naar elkaar toe. Ik zie kinderen van lager opgeleiden - autochtoon en allochtoon - door het goede onderwijs in Leiden een gewel dige sprong maken. Contact ontstaat ook via sportverenigin gen en in cafés. Ik kan niet ont kennen dat die twee groepen in Leiden deels naast elkaar be staan en dat zij zich met on zichtbare signalen en codes van elkaar afsluiten, maar de uit gangspunten van het groteste denbeleid worden door het rijk bepaald. Dat zet in op inburge- den haag/leiden - Een serie van zeven misdrijven, waaronder gewelddadige diefstallen, is een 37-jarige draaideurcrimineel uit Leiden op vijftien maanden ge vangenisstraf komen te staan. Het zwaartepunt van zijn straf zaak lag bij twee gewelddadige diefstallen op 13 maart. De da der was toen door twee getui gen op het terrein van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) gezien zijn toen hij daar aan het rondsnuffelen was. Uiteindelijk zou hij een ruit van een vrachtwagen heb- (advertenties) Artis de Partis mag tot 10 uur 's avonds in Artis. In juli en augustus is Artis elke zaterdagavond open. ben ingeslagen en een aantal spullen, waaronder een gereed schapskoffer, uit die wagen hebben meegenomen. Toen een beveiligingsman hem hier op aansprak, trok de dader meteen een mes. Iets later op die avond werd de verdachte ook nog op de binnenplaats van het restaurant Engelbertha Hoeve aan de Hoge Morsweg gesignaleerd. De eigenaar van het restaurant zag de verdachte naast een BMW Cabriolet staan waarvan het dak totaal kapot was gesneden. De getuige pro beerde in te grijpen, maar kreeg een klap op z'n neus. Ook andere getuigen herken den de verdachte tijdens spie gelconfrontaties bij de politie en hij was ook duidelijke her kenbaar te zien op beveiligings camera's. Toch ontkende de man. De rechtbank achtte bijna alle ten laste gelegde feiten be wezen, maar legde veel minder straf op dan de tweeënhalf jaar die door de officier van justitie was geëist tijdens de behande ling van de strafzaak twee we ken geleden. (advertentie) Familietip! Kom deze zomer naar attractiepark Duinrell in Wassenaar. Geniet in de spetterende attracties, en het tropische Tikibad. De gewel dige magische zomershow van Hans Klok - 8 juli t/m 22 augustus - mag je niet missen! DuinrH11. 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258. www.duinreU.nl 2fji ring en integratie van allochto nen. Wij moeten de resultaten van die projecten monitoren, meten en inzichtelijk maken. Wat je niet meet, dat zie je ook niet. Daardoor onttrekt een deel van de werkelijkheid zich aan de waarneming van de be leidsmakers." Schets eens een beeld van Leiden in 2009 na de miljoenenimpuls. „Het Aalmarktplan en Kooi Pla za zijn uitgevoerd. De herstruc turering van Leiden-Noord is ver gevorderd. De biotechnolo gie in De Leeuwenhoek draait goed en brengt geld in de stad. Er zijn meer winkels, de café's, de restaurants en de terrassen zitten vol. Er groeien nieuwe, -innovatieve samenwerkingsver banden, waarbij de universiteit een hoofdrol speelt. Vluchtelin gen en allochtonen die een op leiding in hun land van her komst hebben gevolgd, leren bijvoorbeeld Nederlands met een nieuwe, slimme taalmetho de die aan de universiteit is ontwikkeld." tekst: Wilfred Simons foto: Dick Hogewoning RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met K0M0-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! la, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: M V makkelijk (en ontUjtserviesl Adres: Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum B ank- /girorekeningnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een angefrankeerde envelop, naar Leidach Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook- 0800-1711 (gratis) of surf naar www leldschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) •t persoongegevens In bet colofon v: Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11