'Criminelen houden niet zo van lawaai' WEG 8t WIEL 2 fiets nieuws Chinezen maken caravan duurder Tour-efFect merkbaar in branche Veiligheid op de camping Skoda verkoopt oud naast nieuw leusoen - Een aantal landen waaronder België neemt de huidige Skoda Octavia niet uit de handel. Veel klanten van het Tsjechische merk hebben hele maal geen behoefte aan een groter en rijker uitgerust, dus duurder nieuw model, dat in september komt. De nieuwe is dan ook 10 procent duurder dan de tien centimeter kortere huidige Octavia. Skoda zegt nog niet besloten te hebben wan neer met de productie van het huidige model gestopt wordt. Importeur Pon in Nederland weet nog niet of de twee mo dellen gelijktijdig naast elkaar gevoerd worden, maar zeer waarschijnlijk niet. Prijzen Opel Astra Station breda - Na de 5-deurs Astra komt de nieuwe stationwagon. Hij is vanaf nu te bestellen, Opel heeft de prijs vastgesteld op 18.950 euro. Dan hebben we het over de basisversie, de Astra Stationwagon Essentia met 1.4 liter Twinport-motor (90 pk) en een 5-versnellingsbak. De leve ring van de nieuwe stationwa gon begint half november. Topmodel voor Civic 5-deurs ridderkerk - Het topmodel van de Civic 5-deurs van Honda heet 2.0 Sport. De motor levert 160 pk en de auto is uitgerust met een stabiliteitssysteem, half lederen stoelbekleding, licht metalen wielen en cruise con trol. De Civic 2.0 Sport kost 28.350 euro. Prijzen Audi A3 Sportback leusden - Over enkele dagen begint Audi met de voorver koop van de A3 Sportback, zeg maar de 5-deurs uitvoering van de A3. Vanaf september zullen de eerste auto's worden gele verd. De prijzen beginnen bij 24.940 euro voor de 1.6 Attrac tion met 102 pk sterke 4-cilin- der motor. De Sportback is ook te koop met 6-cilinder motor en vierwielaandrijving (quattro). Land Cruiser met meer trekkracht raamsdonksveer - De Toyota Land Cruiser wordt vanaf okto ber leverbaar met een 3.0 liter common rail turbodiesel met een hoger maximum koppel. De 3.0 D-4D blijft hetzelfde ver mogen van 163 pk houden, maar de trekkracht gaat om hoog van 343 naar 410 Nm. De Land Cruiser 3.0 D-4D kost 48.590 euro als LX 3-deurs. Op grijs kenteken wordt dat 31.350 euro. De automaat gaat van een van 4- naar 5-traps. KALENDER JULI 2004 t/m 25 XLerate, kart-evene- ment, RAI-gebouw, Amster dam. 0900 26 78 373. Kijkers gratis, kaarten bestellen via internet: www.xlerate. rainl 9 Hot Street Night, Airstrip Drachten, www.automaxx.nl 9-11 Drachten internationals, dragraces, Drachten. www.prostreet.nl 9-11 Nationale Vlootdagen Den Helder, www.marine.nl 10-11 Historie op de Veluwe herleeft, Zuuk bij Epe. 057 8662 452. 10-11 Mustang Center Nederland Meeting, Autotron, Rosmalen. www.fordmustangclub.nl 11 GP Engeland, Formule 1, Circuit Silverstone, Towcester. 11de Grand Prix. www.octagonmotorsports.com 16-18 All Dutch Porsche Zandvoort Days, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.adpzd.nlwww.cpz.nl 18 Meeting Heartbeat Corvette Club, Café de Parel, Leimuiden. www.heartbeatcorvette.nl 18 Internationale Mustang meeting, Hangar 15A, Antwerpen, België. www.american-excess.com 22-25 Le Mans Classic, circuit Le Mans, Frankrijk. www.lemans.org www.lemansclassic.com 24-25 Truckstar Festival, TT-circuit, Assen. www.truckstarfestival.nl www.tt-assen.com 24-22/8 Tentoonstelling 125 jaar Stoomtram in Nederland, Bonifaciuskerk, Medemblik 25 GP Duitsland, Formule 1, Hockenheimring, 12de GP. www.hockenheimring.de 25 BMW Event, Midlandcircuit, Lelystad, www.automaxx.nl 30-1/8 Rizla Racing Days, TT-circuit, Assen. www.tt-assen.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. vrijdag 9 JULI 2004 door Gerhard yvilts hoogeveen-roden Digitale ca mera, gsm, dvd-speler of laptop - kampeerders nemen steeds meer waardevolle spullen mee op vakantie. En dat trekt dieven aan. „Soms steken ze 's nachts met bootjes over naar het cam- pingstrand om hun slag te slaan", ervoer een vakantiegan ger op een camping in Kroatië. Want de caravan is geen vesting. Op klaarlichte dag braken die ven in bij de gloednieuwe cara van van Frans Desmet, in mei op vakantie in Parijs. De inbre kers forceerden de deur en na men een mobiele telefoonlader, verrekijker, wereldontvanger, rijbewijs en portemonnee weg. „Hoe kan ik mijn caravan nog beveiligen?", aldus de aangesla gen Belgische kampeerder. De brutaliteit van dieven ver rast veel vakantiegangers. Ze gaan ervan uit dat medekam- peerders elkaar niet beroven, maar indien nodig een oogje in het zeil houden. Ook rekenen ze op enige waakzaamheid van de campingbeheerder om on genode gasten van het terrein te houden. Bovendien staat htm hoofd niet naar narigheid, maar naar ontspanning. „De sociale controle op cam pings is relatief groot", zegt Marcella van Gijssel, woord voerster van (reis)verzekeraar Unigarant geruststellend. „Dit is waarschijnlijk een van de re denen dat het aantal diefstallen uit caravans en tenten niet zo heel groot is." Zij bevestigt dat steeds vaker digitale camera's en laptops meegaan op vakan tie, maar dat is nog geen reden aan te nemen dat het aantal diefstallen sterk zal groeien. „We zien wel een toename, maar dat is ook verklaarbaar er worden immers steeds meer di gitale camera's en laptops ver kocht" De brutaliteit van dieven verrast veel vakantiegangers. Ze gaan ervan uit dat medekampeerders elkaar niet beroven, maar juist een oogje in het zeil houden. Foto: Archief Jaap van Zuijlekom, oprichter van kampeerhal De Vrijbuiter in Roden, merkt dat de vraag naar beveiliging al enkele jaren gaande is. Wel vraagt hij zich af of dat te maken heeft met meer diefstal of handige marketing die inspeelt op angst onder va kantiegangers. „Ik merk niets van toenemende paniekerig heid; het enige wat ik hoor, is dat bij langdurige tentverhuur in Oost-Europa wel eens inge broken wordt." Kampeerder Bemadette heeft enkele jaren geleden op een camping in Wales meegemaakt dat het koepeltentje van haar buren gestolen werd. „De hele tent met inhoud, slaapzakken en kleding", zegt ze in een kampeerdersforum van de ANWB. .Alleen de haringen za ten nog in de grond en de schoenen stonden nog op het matje waar eens de deur had gezeten." Henriëtte zag vorig jaar hoe op een camping in de Provence een auto werd geroofd, terwijl de eigenaars de afwas deden. Ook had ze op een Italiaanse camping eens meegemaakt dat de schoenen werden gestolen van een mevrouw die aan het douchen was. Anderen melden dat in Oost-Europa hun was goed door onbekenden van de fijn was gehaald en meegeno- door Cyril Rosman breda - Als David Beckham een nieuw type voetbalschoen aantrekt rent wereldwijd de jeugd naar de winkel om exact dezelfde schoenen te kopen. De sterrenstatus verkoopt. Dat geldt ook voor de fietsen die van start gaan in de Tour de France. „Het scheelt aanzien lijk of je wel of niet in de Tour bent," zeggen ze bij de Ameri kaanse fietsenfabrikant Cann- ondale, die ook een filiaal in Oldenzaal heeft. Maar je moet alles wel in ver houding zien. Want zelfs de prijs van Beckhams wonder- sloffen blijft peanuts vergele ken bij de aanschaf van een Colnago C50, de fiets waarop Michael Boogerd de Tour rijdt. Voor zo'n karretje, met alle toeters en bellen, ben je rond de 6000 euro kwijt. „Zo'n fiets moet je dus niet kopen als je maar één keer per week op de fiets stapt. Een gewone toer- fietser die topspullen wil is voor maximaal 2000 euro al klaar", zegt verkoper Jeroen van een gerenommeerde rij wielhandel. Maar een Tour-ef fect is er wel. „Soms onbe wust. Als de Rabo-ploeg het goed doet, zijn er meer men sen die hun fiets in die kleuren gespoten willen hebben. En er komen ook wel mensen bin nen die vragen om zo'n fiets als Lance Armstrong heeft, een Trek." Bij Cannondale, het fietsen- merk waar het Saeco-team van Simoni op rijdt, weten ze alles van het Tour-effect.Als je een profploeg sponsort, levert dat het hele jaar door veel be kendheid op en veel verkoop," zegt de Nederlandse Cannon- dale-woordvoerder Quido De gen. „We zijn als fietsenfabri kant twee jaar niet met een ploeg in de Tour geweest en we hebben gemerkt dat dat in de zomermaanden dertig tot veertig procent in de verkoop scheelt. En dan zitten wij met onze fietsen nog in de dure prijsklasse. Het merendeel van de racefietsen wordt verkocht tussen de 500 en 1500 euro en in dat segment hebben wij maar één fiets. Bianchi heeft dat vorig jaar uitstekend ge daan. Zij hebben veel goedko pe fietsen en de aanwezigheid van Ullrich in hun team lever de vooral in Duitsland een enorme vraag op naar 'zijn' fiets. Een goedkopere replica dan, want die van Ullrich is natuurlijk helemaal op maat gemaakt. En dat geldt voor alle wielerprofs: die fietsen passen hen op de millimeter nauw keurig. De tijdritfiets van Arm- A's je een profploeg sponsort, levert dat het hele jaar door veel bekendheid op en veel verkoop." Foto: GPD strong kun je echt niet zo in de winkel kopen." Was dat wel zo, dan zouden er misschien nog wel kopers zijn ook. Want er wordt onder de liefhebbers wel over gepraat. „Natuurlijk wordt er op de 18 miljoen fietsen... In Nederland waren vorig jaar in totaal zo'n 18 miljoen fietsen. In 2003 werden hier 1.2 mil joen nieuwe fietsen verkocht Van die fietsen kostte 34 procent 300 euro of minder, voor tien procent van de nieu we fietsen werd 900 euro of meer betaald. Gemiddeld moest voor een nieuwe fiets een bedrag van 552 euro wor den neergeteld. De meeste nieuwe fietsen (85 procent) vinden hun weg naar de klant via de vakhandel. Van de nieuwe fietsen is minder dan 5 procent racefiets. club over de nieuwste ontwik kelingen gesproken", zegt John An tens van de Brabantse toerclub De Trappistentrap pers. Antens rijdt zelf op een Giant, „maar dat wordt bin nenkort een Ridley. Al die fiet sen worden steeds lichter. Steeds duurder ook trouwens. Als mensen hier beginnen, rij den ze vaak op een tweede hands fiets. Later komt er dan een duurder exemplaar. En als er eentje in een groep een nieuwe fiets heeft, volgen er vaak meer." De kans dat er deze zomer wat nieuwe fietsen in zijn wieler club verschijnen is dan ook groot De Tour is immers in Luik begonnen en veel Zuid- Nederlanders zijn daarheen geweest om het schouwspel met eigen ogen te zien. Overi gens verwachten fietsenhan delaren tijdens deze Tour wei nig nieuwe snufjes meer. „Met het materiaal zitten veel fabri kanten al aan de top. Als het nog lichter wordt, gaat het ka pot," zegt handelaar en wie lerfanaat Dré Klep, schoonva der van Tourrenner Koos Moerenhout. Op internet zijn tal van creatie ve adviezen te vinden hoe kam peerders kunnen proberen die ven buiten de deur te houden. Aantrekkelijk is het meenemen van de hond, maar niet elke camping laat honden toe. Bo vendien zijn de voorschriften om een hond mee naar het bui tenland te nemen, fors aange scherpt. Onder het motto van 'crimine len houden niet van lawaai' sommen vakantiegangers hun tegenmaatregelen op, die soms net zo grappig als inventief zijn. Een grote persluchthoorn, be doeld voor op de voetbaltribu ne, of een fluitje of wekker on der handbereik kunnen dienen als nachtalarm. Trekbommetjes aan de ritssluitingen van de tent verjagen eveneens onge wenste indringers, al helpt het niet tegen dieven die gewoon het tentdoek opensnijden. „Vergeet niet in de ochtend een van de touwtjes van het trek- rotje los te maken", is de welge meende toevoeging. Kampeerder Rob neemt stan daard een kerstvoordeurmat mee, waarin een voetschakelaar zit.Als de mat betreden wordt, klinkt er een luid 'hohoho!'. Dat werkt goed; als een dief daar midden in de nacht op stapt, springt 'ie gegarandeerd een meter de lucht in." Nog een simpele truc: lege bierflessen pal voor de ingang van de tent. „Voordeel is dat je 's avonds eerst wat flesjes leeg moet ma ken", merkt Rob opgewekt op. Marie-Anne heeft een kunststof eend aangeschaft die kwaakt als er iemand langs loopt. „Ik heb nog geen inbraken meegemaakt op de camping, maar die eend gaat dus nu voor de eerste keer mee op vakantie." Ook lampen met een bewe gingssensor, al dan niet in binatie met een bel, kunnei dievengilde afschrikken. Bij verse bouwmarkten en kam peerhallen zijn simpele alai installaties met batterijvoet voor enkele tientjes te koop Vrijbuiter-manager Van Zu kom: „Er zijn ook slotjes oj tentritsen verkrijgbaar, mai verkoop loopt niet echt. En kluisje voor in de tent help niet veel. Een vast kuipzeü beter: dat voorkomt dat iet van buitenaf zomaar onder tentzeil kan graaien". Unigarant-woordvoerster Gijssel geeft aan dat reizige tijd de nodige zorg in acht ten nemen. Vaak staat dat al in de polisvoorwaarden noemd. Verder raadt zij aai kluisje te huren op de camj Sommige fabrikanten lever een nieuwe caravan of vou wagen standaard af met ee kluisje. En anders is inborn een mogelijkheid: Zo heeft kampeerster Diana een klu in de caravan laten aanbrei gen, waar ze haar waardevi bezittingen bewaart. Ander bewaren waardepapieren 'i het lijf, maar dat is weer ni praktisch bij een dagje aan strand. Overigens stelen dieven ni( tijd lukraak alles wat los en zit. Een 's nachts beroofde vantoerist ontdekte de volg de morgen dat de inbreken pasje en een mobiele telefo hadden achtergelaten. „De slachtoffers zullen dan niet lang op het politiebureau v blijven. Op deze manier ziji immers niet onthand, dus I nen ze verder reizen", gaf politie als verklaring. Van Zuijlekom raadt toerist aan vooral hun nuchtere vt stand te gebruiken. „Hou j( waardevolle spullen bij je 0 ze bij het hoofdeinde in de tent." Lachend: „Doe die d camera 's nachts gewoon 0 het kussen, zo simpel kan 1 zijn". door Rien van der Steen De caravan wordt duurder. En dat heeft van alles te maken met de Chinezen, die op de wereldmarkt materialen inko pen. Intussen hebben ze bij de Tirus Group een nieuw ca ravanconcept bedacht: een mobiele hotelkamer eigenlijk, waarin je kunt rusten, werken en vergaderen. De caravan wordt duurder. En dat heeft onder meer te maken met de Chinezen. Want de Chinezen zijn op enorme schaal bezig met hun economie bij de tijd te brengen en kopen overal in de wereld bouwmateriaal op. Maar ook aluminium en staal. Zelfs triplex is al bijna niet meer te koop hier. De Koreanen en Indonesiërs verschepen het rechtstreeks naar China, eenvoudig om dat ze het zo dichtbij heel goed kwijt kunnen. Caravan fabrikanten Adria en Kabe hebben de prijs van hun ca ravans met 3,5 procent ver hoogd en dat komt vooral door de duurdere grondstof fen, zegt de importeur in 's Gravendeel. Want caravans bestaan voor een groot deel uit aluminium beplating. Kip in Hoogeveen heeft de prijs van zijn producten (Kip en Avento) met 2 procent moe ten verhogen en de Tirus Group (Beijerland, Home- Car, Delta, Lunar, Cristall, en Chateau) heeft het over een prijsverhoging van 1,5 tot 2 procent. De caravanindustrie zegt, dat ook schroeven en nieten veel duurder aan het worden zijn door de koopzucht van de Chinezen. Toch zal de verkoop van caravans stij gen, zo is de verwachting. Want veel toeristen willen niet meer in prijzige hotels en verkiezen de voordeliger eenvoud van de camping. De Tirus Group (10.900 cara vans, 700 meer dan vorig sei zoen en een marktaandeel van 10 procent in Europa) heeft een nieuw caravancon cept uitgewerkt, de Carotel. Met een blinde voor- en ach terkant en een inrichting als een hotelkamer. Volgens di recteur Jacques van de Berg is er veel belangstelling voor de caravan, die na de vakan tie op de markt gebracht wordt Hij zou keurig ge bruikt kunnen worden als tijdelijke hotelkamer. Het bed van de 4,90 meter lange Carotel kan deels als zitbank gebruikt worden, er is een werkblad en een vergaderta- De Carotel, een nieuw concept van Tirus. Met alufiber beplating, groot bed en vergader- en werkruimte. Het Zweedse kwaliteitsmerk Kabe is in Nederland aan het groeien. Vorig seizoen 40, dit jaar al 75 stuks verkocht. feitje. Wat hij gaat kostei nog een vraagteken. De Hoogeveense carava bouwer Kip bestaat 70 ja Daarom komt volgende maand een Celebration- del op de markt. Kip rus topversie Hy Line voorta uit met een bandensparo ningsregelaar. Dat gaat a een zoemer in de auto e een schermpje in de car van, die beide melden 0 wat mis is met de bande spanning. De centrale ei gie regelsystemen in dei vans van Kip kunnen vo aan 30 in plaats van 20 a père de baas en kennen een overlaadbeveiliging de eventuele boordaccu beschermen. Het merk Avento, dat od Hoogeveen geassemblö wordt, zit flink in de gro Voor modeljaar 2005 ko een compleet nieuw mo met rondere vormen en doende teruggrijpend o| voormalige caravans vai merk. Met polyester dak voor- en achterkant en prijs die ca. 1500 euro b het huidige model Exce ce ligt. Dat wordt dus cs 19.000 euro voor de op- bouwlengte 4,30 meter, nieuwe Avento, die Grai Tourismo gedoopt is, is ook in de lengtes 4,70 ei meter. De Gran Tourism wederom getekend door Kip's huisontwerper Ko< mans D-sign uit Eindhoi Hij staat half juli bij de d Ier. Avento levert elke carav overigens voortaan met vloerverwarming. Het m is sinds 1999 ondergebr; bij Kip en de verkoop gr de naar 300 stuks en een dubbeld marktaandeel. J nto bestaat 40 jaar en da wordt gevierd met het ji leum-model Jubilé meti bed en een speciale prijs Schade aan de caravan a gevolg van hagelbuien le de laatste jaren een zwaï dere druk op de verzeke ringspremie van de cara ner. Polyester in plaats v aluminium als dakplaaü teriaal biedt beschermir. om schade tijdens zo'n I gelbui te voorkomen. En verzekeraars hebben aai geven binnenkort kortin te bieden op de verzeke ringspremie, wanneer di ravan is voorzien van ee certificeerd polyester da Kip gaat als eerste fabrii haar polyester daken lat testen door TNO, waam wellicht vanaf half juli hi certificaat van de Stichti Certificering Motorrijtui beveiliging zal worden v strekt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22