TOUR DE FRANCE Stuart O'Grady helpt Cofidis uit diep dal 'Pleurisdag' voor Boogerd en Dekker sij.M 1 'Die zit in het geel tot Alpe d'Huez' Oudste Tourrenner Brichard overleden af. Australiër kan na dopingafFaires bij zijn ploeg en privé-problemen opsteker wel gebruiken SIXPACK Sheryl - I Armstrong J Leipheimer S - Rabobank-kopman pheimer is een van de die in beeld zijn bij Dis- ^Jhannel, de nieuwe Lance Armstrong. Aen goede, bruikbare maar dat wil niet zeg- I we hem ook daadwer- I kn contracteren", zei ^ploegleider Dirk De- hheimer heeft bij Rabo- n aflopend contract. renners van pstal vallen s - Drie ploeggenoten ce Armstrong smakten lp1 hard tegen de grond op "Jent dat het peloton op t %lheid een bocht naar «In. Beltran liep verwon- aan elleboog en been P fcra had last van zijn on to. Op de vraag van een n%umalist aan ploeglei- e 4neel hoe erg de schade ikide Belg: „Slecht nieuws ijj)uitsers, ze zijn in or- vrijdag 9 JULI 2004 Ruillé-sur-Loir 90km ine-Milon 168km fS 196km iro. 75= feverschi, ;enl lil en moeilijkheidsgraad door Ad Pertijs chartres - Emoties brengen mooie dingen boven in mensen. Neem Stuart O'Grady. Bij Cofidis beleefde hij afgelopen voorjaar de slechtste dagen van zijn le ven. Vanwege de dopingaffaire rond Philippe Gaumont, die bijna de hele ploeg in zijn val mee sleurde. Gisteren zag hij in een nat en guur Chartres de zon weer schijnen. De bijna 31-jarige Australiër won er na een lange ontsnapping met vijf renners de vijfde etappe van de Tour. Om dat hij per se wilde dat het team na alle ellende een nieuwe start zou kunnen maken. Iet tüR IN CIJFERS IS: '"ippe, Amiens-Chartres: 1. )UÏAus/COF) 200,5 km in 39,3 km/u), 2. Piil (Den/CSC) 3 (Fra/FDJ), 4. Voeckler (Fra- Backstedt (Zwe/ALE) 0.03, 6. Aus/LOT) 12.33, 7. Tombak 8. Hushovd (Noo/CAG), 9. (er (Oos/GER), 10. Nazon iet 11. Zabel (Dui/TMO), 12. 3téEst/AG2), 13. Hondo (Dui- •jpt Davis (Aus/LIB), 15. Glom- .jAE), 16. Brochard (Fra/AG2), rilt (Fra/CAG), 18. Ullrich 19. Scarponi (lta/D0M). in (Dui/TMO), 21. Mancebo c fl 22. VIERHOUTEN (NED- a I. Hincapie (VSt/USP), 24. (VSt/USP), 25. Totschnig 26. DE GROOT (NED/RAB), ieliesso (Ita/SAE), 28. Simoni >na29. Laurent (Fra/RAG), 30. gnLux/FAS), 58. LOTZ (NE- 117. KNAVEN (NED/QUI), JON (NED/RAB). 156. M0E- j (NED/LOT), 171. DEKKER ld) 13.22, 173. BOOGERD 181. en laatste: Montgo- ,ER) 19.00. Buiten tijd: Ha- Opgave: McGee (Aus/FDJ) klassement: 1. Voeckler (Fra- vef)3.49, 2. O'Grady (Aus/COF) l-ksar (Fra/FDJ) 4.06, 4. Back- ekfALE) 6.06, 5. Piil (Den/CSC) narmstrong (VSt/USP) 9.35, 7. „.(VSt/USP) 9.45, 8. Landis 9.51, 9. Azevedo (Por/USP) reRubiera (Spa/USP) 9.59, 11. ïaljque Gutierrez (Spa/PHO) 3g(. Ekimov (Rus/USP) 10.05, iton (VSt/PHO) 10.11, 14. :_inzalez (Spa/PHO) 10.12, 15. yDui/PHO) 10.16, 16. Voigt !a9 10.18, 17. Sevilla n I 10.19, 18. Beltran ica 10.22, 19. Zabel (Dui/TMO) era (Spa/1 LB) 10.30, 21. UII- rM0), 22. Klöden (Dui/TMO) =3. Julich (VSt/CSC) 10.35, »bo (Spa/1 LB) 10.36, 25. Ar- o/CSC) 10:39, 26. Leiphei- dflAB) 10.43, 27. Nardello V 10.46, 28. Kessler (Dui/T- 1, 29. DE GROOT (NED/RAB) )li (Ita/CSC) 10.52, 35. LOTZ 11.12, 48. BOOGERD (NE- 01.59, 78. VIERHOUTEN C 13.14, 110. DEKKER (NE- 5.39, 118. KROON (NE- 6.07, 133. MOERENHOUT 16.51, 142. KNAVEN i 18.59, 181. en laatste: Bra- IUI) 37.26. ssement: 1. McEwen (Aus) m, 2. Nazon (Fra) 101, 3. Kir jat 88. 4. Hushovd (Noo) 88. 5. 0 „Dit betekent meer dan welke andere zege ook. Dit is een enorme opluchting na die emo tionele achtbaan waarin ieder een bij de ploeg maanden heeft gezeten", sprak hij hoorbaar vanuit de grond van zijn hart." De ellende begon toen de Fran se justitie begin dit jaar in een dopingonderzoek naar de han del en wandel van een soigneur en een oud-Codifis-coureur (de Pool Rutkiewicz) twee renners in de tang nam: Philippe Gau mont en Médéric Clain. Ze wer den ontslagen. Evenals de ploegarts Jean-Jacques Menuet. In april trok sponsor Cofidis de ploeg vrijwillig tijdelijk terug uit de koersen. O'Grady. „In die periode ook overleed mijn grootvader in Au stralië. Mijn vrouw en kinderen gingen erheen om de familie te ondersteunen. Ik bleef alleen thuis achter. Ik heb me nog nooit zo rot gevoeld als toen. Het dieptepunt in mijn leven. Ik had geen controle over de situ atie. Je hebt geen idee wanneer je weer zou kunnen koersen. Gelukkig was het voor mij een geïsoleerde zaak. Ik ben ooit naar Frankrijk gekomen omdat ik van wielrennen houd. En van de Tour de France. Ik besloot daarom terug naar de basis te gaan. Fietsen met mijn hart. Aanvallen ook. Eenmaal terug op de fiets voelde ik me als een neo-prof." Maar nog kwam aan de nacht merrie geen einde. Vlak voor de start van de Ronde van Frank rijk werd kopman David Millar door de politie ontmaskerd als een epogebruiker. De Schot kwam eergisteren niet opdagen toen de baas met hem wilde gaan praten over het ontbinden van zijn contract. O'Grady: „We kwamen door het wegvallen van David zonder echte leider in de Tour. Nog voor de pro loog viel Math White (zijn vriend, red.) weg door een stomme val. Tijdens de eerste twee massasprints ging het mis. Kortom, iedere dag lag ik in 's avonds in mijn bed te denken dat het nü toch niet nog slech ter kon worden. Eens moesten onze kansen keren." De rossige Australiër had be dacht dat het gisteren afgelo pen moest zijn. „Ik zei tegen mijn ploegmaats: als er een lan ge ontsnapping op gang komt, ben ik er bij. Ik verwachtte na melijk niet dat de ploeg van Armstrong de koers zou gaan controleren." O'Grady kreeg gelijk. Samen met de Franse kampioen Tho mas Voeckler, Jacob Piil, Sandy Casar en Magnus Backstedt mocht hij een kwartier voor sprong nemen. Op het moment dat het peloton halfkoers tem po ging maken, gleed Heras on deruit en nam hij onder ande ren Boogerd, Petacchi en drie ploegmaats van Armstrong (Ru- biera, Beltran en Noval) mee in zijn val. Het was het signaal om de jacht te staken op het natte, gladde parkoers. US Postal zette zich op kop van de groep en controleerde het tempo. „We wilden niet weer de fout maken een groep 35 minuten voor- Het groepje vluchters met de uiteindelijke ritwinnaar O'Grady en de nieuwe gele-truidrager Voeckler rijdt bijna in het duister. Foto: EPA sprong te geven, zoals in 2001 is gebeurd", zei ploegleider De- mol. Toen begon Armstrong zich toch wat nerveus te maken over de voorsprong van Simon, die pas na de Alpen in de Pyre neeën uit het geel werd gere den. De strijd om de dagzege was er vervolgens eentje om in te lijs ten. Voeckler viel vijf keer aan. Iedereen viel aan. Iedereen ook reageerde. O'Grady: „Zo'n tac tisch steekspel heb ik in heel mijn carrière nog nooit meege maakt. Ik had al mijn ervaring van de afgelopen tien jaar no dig om de juiste dingen te doen." Dankzij een foutje van Piil („Ik wachtte te lang met zelf de sprint aangaan") kon sprin ter O'Grady de zege grijpen, waarnaar iedereen bij Cofidis zolang gesnakt had. „Na onze behekste Tourstart, is dit hope lijk wat we nodig hebben om die gewenste herstart te ma ken." O'Grady zei vooral gewonnen te hebben voor Math White, maar ook voor... David Millar. Zijn vriend. Maar ook een van de mannen die verantwoorde lijk was voor de nachtmerrie waarin hij maandenlang rond doolde. Valpartijen, regen en gemiste kansen voor Rabo li) 87. 6. O'Grady (Aus) 85. iiten (Ned) 22. lament: 1. Bettini (Ita) 19 ldf. Tombak (Est) 14, 3. Voigt [os- De Groot (Ned) 7, 5. Casar rs> Pineau (Fra) 3. inklassement: 1. Cofidis ae, 2. CSC, 3. Fdjeux.com, 4. n ia Boulangère, 5. Alessio is)G2R 12.33, 16. Rabobank. OU ploegenklassement: 1. CSC iai; 2. Alessio 2.04, 3. Brioches igère 3.16, 4. Fdjeux.com MfJS Postal 10.41, 6. Phonak 1S|. Rabobank 12.55. Stalassement, etappe: 1 Casar 30f-58, 2. Voeckler (Fra), 3. Da- „^12-33, 4. Scarponi (Ita), 5. fjFra), 6. Boonen (Bel), 'klassement, algemeen: 1. m$0.03.49, 2. Casar 4.06, 3. göui) 10.49, 4. Boonen 11.37, ikgfera (Zwi) 12.00, 6. Scanion oi- door Edward Swier chartres - „Een gemiste kans", vond Erik Breukink. Een pleu risdag, een vervlogen droom, noemden zijn renners het. Er kon dan ook geen lachje af in de Rabobank-bus. Eén voor één vluchtten de coureurs, als ver zopen katten en geslagen hon den, naar binnen. Richting de warme douche en de nabespreking. Het was - om dat de slag-van-de-dag werd gemist - een lange middag, een verloren middag geweest. Mi chael Boogerd baalde het hardst, teamarts Geert Leinders had een hoop werk aan zijn kwetsuren. Na 104 kilometer, bij een van de vele valpartijen, was Boogerd flink geraakt. Vooral zijn achillespees had hem onderweg gehinderd. „Ik vond het bij de start al een pleurisdag, zulk slecht weer. En nu ik ben gevallen was het dat helemaal." De schade viel aan vankelijk mee. „Ik gleed ge woon weg, zoals een heleboel anderen. Maar er kwamen er nog meer, van achteren. Mijn linkervoet was in de pedalen blijven zitten. Ze reden er vol op in. Bij mijn enkel doet het pijn." Tot overmaat van ramp moest Boogerd ook nog naar de do pingcontrole. „Tja, ze hebben me vandaag goed te pakken." Boogerd had zich verbaasd over het aantal valpartijen. „We heb ben rustig gereden. Maar het was nat. En er stond veel wind, dat zal zeker meegespeeld heb ben." Het was het perfecte weer voor een monsterontsnapping. US Postal zou de gele trui van Arm strong niet verdedigen. „Dat weet je. Het was simpel te voor spellen", aldus Breukink. Dat zijn renners de juiste ontsnap ping misten, had Breukink on aangenaam verrast. „Of ik ze iets verwijt? Nee, ik weet hoe graag ze erbij hadden gezeten. Ze balen allemaal, we hadden echter geen mazzel. Dekker was al uit het vertrek gegaan, Kroon zat in een ont snapping vóór de beslissende mee. En Dekker en Wauters hebben nog even tussen die groep van vijf en het peloton gezeten." Maar toen de marge snel groeide, wist Breukink dat de kansen verkeken waren. „Je kan dan je ploeg opblazen door er met zijn allen achteraan te gaan. Maar dan kan je ook voorspellen dat je er bij de vol gende vlucht ook niet bijzit. Bram de Groot en Mare Lotz baalden grondig. Ze waren zich bewust van het feit dat, als ze mee hadden gezeten niet Tho mas Voeckler, maar Rabo het geel hadden gekregen. Lotz: „We blijven het proberen, maar onze kans op de gele trui is ver keken." Aan de meet in Chartres had Erik Dekker, ondanks dat het ook voor hem een baaidag was geweest, zijn humor wel weer terug. „Ik heb de hele etappe alleen maar aan de Olympische Spelen gedacht", was hij vragen voor. 's Morgens voor het ver trek was de nationaal kampioen niet echt vrolijk. Dinsdag had Dekker van bondscoach Gerrie Knetemann te horen gekregen dat niet hij, maar Thomas Dek ker eerste gegadigde is voor de olympische tijdrit in Athene. Enk Dekker had het er zwaar mee. „Omdat ik toevallig in de Tour de France zit heb ik niet zoveel tijd om er over na te denken, dat scheelt. Het is geen drama, want de wegwedstrijd in Athene heeft altijd prioriteit ge had. Maar het is duidelijk dat ik teleurgesteld ben. Wat ik van Knetemanns keuze vind? Keu zes zijn er om gemaakt te wor den. Als hij het meer ziet zitten met Thomas dan met mij, dan is dat zo. Thomas is een groot talent. Als hij al geen groot tijd- rijder is, dan wordt hij het." Knetemann: „Ik weet dat het appels met peren vergelijken is. Maar die twee hebben dit jaar geen enkele keer dezelfde wed strijd gereden. Toen Thomas het NK tijdrijden won, zat Erik in de Dauphiné. We hebben el kaar die avond gesproken. Ik dacht dat ik Erik die avond van een loden last kon bevrijden door Thomas te kiezen, maar Erik had daar moeite mee. Hij wilde graag zelf rijden. Kenne lijk heeft Erik aan het vervolg van dat gesprek de indruk over gehouden dat ik hem zou kie zen. Maar ik vind de keus voor Thomas toch echt logischer. Hij is de beste tijdrijder." Toch is er een kans dat Knete mann nog bij Dekker terug komt. Het aantal plaatsen in de door Edward Swier chartres/gpd - Plotseling, ja toch wel degelijk plotseling, was hij er niet meer. Emile Bri chard, tot gisteren de oudste nog levende Tourrenner, is overleden. De Waal, uit het klei ne Villers-Potiers, werd 104 jaar en zeven maanden. Hoewel breekbaar had hij de laatste we ken nog journalisten ontvan gen. Deze krant plaatste dins dag het, naar nu is gebleken, laatste interview met de Belg. Brichard had die middag ruim een halfuur rustig zijn verhaal gedaan, wilde eigenlijk geen af scheid nemen van het gejaagde bezoek. Hij schuifelde, na de lunch, traag door de kamer, maar klaagde niet over ver moeidheid, over pijntjes. „Ik eet goed, slaap elke nacht pri ma. Ik kan nog dagelijks genie ten van het leven, wil hier nog wel even blijven." Hij vertelde vol trots over het verleden, maar was ook van het heden nog op de hoogte. De krant las hij nog dagelijks, zon der bril. Brichard, wél brood mager en iets hardhorend, gaf geen enkel teken van geheu genverlies. Hij wilde zijn ver haal kwijt. Want Brichard had een verhaal; hij was de oudste nog levende Tourrenner. Tot zijn plotselinge dood. Pas afgelopen winter was het Tourverleden van Brichard be kend geworden. Toen de Waal in zijn eigen land werd geëerd als de oudste nog levende ex- strijder uit de Eerste Wereld oorlog had hij het verteld. In 1926 was hij van start gegaan in La Grande Bouclé. Op voor spraak van zijn streekgenoot Adelin Benoit had hij een con- tractje gekregen bij de Alycon- ploeg en startte hij als helper in de Tour. Hand- en spandien sten kon Brichard echter nooit verlenen. In de eerste rit, van Evian naar Mulhouse, reed hij zes banden kapot. Op de velgen probeerde hij de Zwitserse ber gen te bedwingen, maar het bleek een kansloze missie. Al na één dag was Brichard Tourren ner af. „Ik heb me er 75 jaar voor geschaamd, durfde er niet over te beginnen", vertelde Bri chard maandag nog. Maar met de Tourstart in Wal lonië was Brichards verhaal in teressant geworden. Dat besefte hij zelf ook wel. Al sprak hij lie ver over de Eerste Wereldoor log. Als vijftienjarige knul vluchtte hij met zijn ouders en vier broers en zussen lopend vanuit Wallonië richting Neder land, om vanuit Zeeland de oversteek naar Engeland te ma ken. Later die oorlog was hij ziekenbroeder en legde hij let terlijk duizenden doden af. Na 1914-1918 werkte Brichard in de mijnen en runde hij een li keurstokerij in Charleroi. Nadat de Waal in 1929 was ge stopt met wielrennen, ging hij nooit meer naar een koers kij ken. „Het is niet meer het fiet sen van vroeger. Toen moesten we nog echt stampen op de trappers, tegenwoordig gaat het met dat mooie materiaal alle maal als vanzelf." De Tour volgde hij nog wel, op televisie. Michael Boogerd wacht na zijn val op een andere fiets. Foto: ANP olympische wielerequipe is na melijk op als Tim Veldt en Jos Pronk zich volgende week op het EK in Valencia alsnog plaat sen voor de Spelen. Dan moet de tijdrit sowieso gereden wor den door een coureur die ook de wegwedstrijd rijdt. Erik Dek ker: „Ik weet nog niet wat ik dan doe. We zitten in de Tour, ik heb ook andere dingen aan mijn hoofd." 0 40m O) I 90krfi 196km en anp bron: A.S.O. agjappe, Bonneval-Angers a/5|j. (Sfft Jan Raas op? Dat is de r0.Wg. In 1979 bleek de fie slimste én snelste in "/te boekte destijds zijn ajhppezege in de Tour. In $1 en 1984 zou Raas witoverwinningen aan lijst toevoegen. 'oiaas in Angers de bloe- grf opgehaald, is de Tour m te niet meer in deze Ütad gefinisht. De rit over Tmeter kent de moeilijk- i3. Had van nul. Hetpar- De sprintersploe- e|Jen deze etappe met rode ben omcirkeld. Tot zijn innige voldoening krijgt Thomas Voeckler het geel omgehangen. Foto: EPA chartres/gpd - „Die zit in het geel tot de Alpe d'Huez", zei Raborenner Erik Dekker giste ren over de verrassende gele truidrager Thomas Voeckler. De net 25-jarige renner van de be scheiden Franse ploeg Brioches la Boulangère had van de vijf aan de greep van het peloton ontsnapte renners de kleinste achterstand op Lance Arm strong. Dus mocht hij aan de voet van de kathedraal Notre Dame de Chartres het geel om de schouders laten glijden. Elzasser Voeckler is overigens geen onbekende in het peloton. Al in 1999 werd hij vierde in de Paris-Roubaix voor espoirs, jonge renners tot 23 jaar. In 2001 werd hij professional en werd onder de hoede genomen door talentenontdekker Jean- Réne Bemaudeau. De 1.77 me ter lange, 66 kilo wegende ren ner won in zijn eerste jaren etappes in de Route du Sud, en won vorig jaar de Ronde van Luxemburg. Dit jaar viel hij on der meer op in de Dauphiné Li- béré, waar hij goed meekwam in het hooggebergte. Daarom denkt Dekker dat Voeckler nog een tijd in het geel zal rijden. Voeckler denkt zelf niet aan een Tourzege. „Ik ge loof niet dat Lance Armstrong hier slechter van zal slapen." Ze is nog geen dag uit de Tour of Lance Armstrong luistert al niet meer naar Sheryl Crow. De zan geres. Armstrongs nieuwe liefie sinds deze winter, had woens dag in Arras na de ploegentijdrit vol enthousiasme het geel van haar vriend becommentarieerd. Typisch Amerikaans, lekker zoet: „Het staat hem zo goed. Dit is de kleur waarin ik hem het liefst zie. Ik hoop dat hij de trui tot in Parijs houdt. Sheryl Crow, onder meer bekend van 'All I wanna do (is have so me fun)', bewoog zich de laatste dagen wat makkelijker door het peloton. De laatste natte Tour- dagen spoelden de glamour van haar af. Maar verstand van fiet sen heeft ze nog altijd niet. Ak koord, ze heeft weieens samen met Lance een ritje gemaakt. Maar vraag haar niks over tac tiek. Lance besloot gisteren dan ook zijn eigen gang te gaan. Het was hem nog wat te vroeg voor het verdedigen van zijn gele trui. De ontsnapping van een vijftal niet-klimmers, die de ko mende dagen in het klassement een voorname rol zullen spelen maar in de Pyreneeën weer pas op de plaats moeten maken. kwam prima uit. En misschien merkt Sheryl er wel niks van. Ze heeft de Tourgekte voor een aantal dagen verlaten. Maar ze komt terug heeft ze haar lief verzekerd. In de Pyreneeën en de Alpen zal ze er weer bij zijn. Als het meezit heeft Lance het geel dan weer om de schoudersA Armstrong, die eerst nog wat te rughoudend was, maar Crow tegenwoordig zondty schroom voor het oog van de camera zoent, vindt haar toewijding prachtig. ,,Ik ben blij met haar aanwezigheid. Het is heel wat voor een ster als zij om het leven te leven van een rennersvrouw. Wachten aan de streep, de was doen, koken, dat moet je toch leuk vinden. Dat gaat de fans van Crow ech ter te ver. Ze protesteren luid op haar website. De angst bestaat dat de rockster haar carrière laat lopen voor een rol achter het aanrecht. Crow i>erzekert dat dat niet zo zal zijn. „Op mijn volgende album zal een aantal nummers komen u>aar- voor ik me door het wielrennen heb laten inspireren. Edward Swier

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17