Harde noodmaatregelen moeten Irak veilig maken BUITENLAND 'Topman Yukos wil belang in olieconcern afstoten' Vrees voor aanslag op Sharon Kampdocumenten uit afvalbak naar museum Wiranto dreigt naar rechter te stappen Presidentschap overschaduwd door ziekte 'Garanties voor mensenrechten ingebouwd' Einde aan het getoeter Stierenrennen in Pamplona ingen dreigen ns de Spelen Grieks hotelpersoneel teren gedreigd in sta- gaan tijdens de Olympi- pelen in augustus. Een werknemers in de horeca ene legde bij wijze van roefje woensdag voor 24 werk neer. Ze eisen een 'i ïumloon van 1100 euro k aand, meer dan twee keer a üdige minimum van 487 Het openbaar vervoer in ie gaat volgens de sta- s| eiders ook bij wijze van chuwing vandaag van uur tot 17.00 uur plat. Er «i, n steeds meer acties naar- ,M de Olympische Spelen na- 'ei .dreigenze. Iiji\ eidehond pet Engels leren a .weal - Een Canadese blin- leidehond moet verplicht •9|s gaan leren, anders wordt aasje verwijderd van de J; I waar die de Engelse taal machtig te worden. Het 3(5 [reglement verbiedt na- p™ het bezigen van Frans, ,v jjge taal die labrador Pavot en ;rstaan. De gedupeerde t, Yvan Tessier, is een wegens discrimina- innen tegen de universi- New Brunswick, waar- school is verbonden. Hij it het voor hem gevaarlijk ijn viervoeter in een an- dan het Frans com- |o's te geven. jroristen voor itair tribunaal icton - De Amerikaanse ■nt Bush heeft bepaald eens negen terreurver- •n voor een militair tribu- recht moeten staan. Het laantal terreurverdachten de rechtspraak van het i taal onderworpen zal n, komt hiermee op vijf- lush kondigde op 13 no- j er 2001 een decreet af, dat sident persoonlijk het gaf verdachte personen peciale militaire tribuna- J slepen. De processen zijn m en voor een terdood- deling is in tegenstelling iele rechtbanken geen miteit van de jury vereist, slechts een tweederde lerheid. Er bestaat geen Ïjkheid tot hoger beroep. >r donderdag 8 juli 2004 door Monique Broeshart wenen - Twee dagen voor het aflopen van zijn ambtstermijn, is de Oostenrijkse president Thomas Klestil (71) gisteren overleden aan de gevolgen van een hartstilstand. De voorberei dingen voor de feestelijke over dracht van het presidentschap aan zijn opvolger Heinz Fischer waren al in volle gang. Nu ver keert het land plotseling in rouw. Twaalf jaar duurde het 'Klestil- tijdperk'. Daarin vonden veel historische gebeurtenissen plaats, zoals de val van het IJze ren Gordijn, de toetreding van Oostenrijk tot de EU en de re cente EU-uitbreiding met de Oost-Europese buurlanden. Klestil nam het ambt in 1992 van Kurt Waldheim over, met de leuze 'macht heeft controle nodig'. Hij wilde daadkrachtig optreden tegen de verstarde partijstructuren. Vooral tijdens zijn eerste termijn genoot hij grote populariteit. De als ijdel bekend staande president had het imago van een moderne keizer die dicht bij zijn volk stond. Sinds september 1996 is zijn ambtsperiode overschaduwd door een chronische en levens- El fel Thomas Klestil 1932-2004 bedreigende longontsteking. Ruim vier maanden kon hij zijn functie niet uitoefenen. Sinds dien vermeed hij contact met burgers en kreeg hij een afstan delijk imago. Onlangs werd be kend dat hij leed aan skleroder- mie, een aandoening van het bindweefsel. Daardoor was hij kortademig en sprak moeilijk. Ook lopen ging moeilijk nadat hij vorig jaar beide achillespe zen scheurde. Vooral negatieve publiciteit over zijn privé-leven - zijn scheiding in 1994 en het tweede huwelijk met zijn campagne- rdzaken in ;ië heropend f it - De rechtbank in het che Dinant gaat twaalf jeloste moordzaken op- tegen het licht houden 1 te gaan of de Franse se- Ïirdenaar Michel Foumi- ij betrokken kan zijn ge- Over welke dossiers het gaat wilde persofficier niet zeggen. Foumi- blijft overigens ontken- it hij tussen 1990 en 2000 len heeft gepleegd. Zijn Monique Olivier weer- dat en blijft erbij dat et in 1993 een au pair irkracht en vermoord. dachten USS voor rechter - Voor een rechtbank in zijn gisteren zes ver- ide al-Qaeda-militanten iklaagd wegens de bom- op het Amerikaanse :schip Cole. De aanval vier jaar geleden zeven- 'arenden het leven. Het wordt verder aange- voor het lidmaatschap et terreurnetwerk van Os- in Laden, de vorming van 1 ewapende groep en diver- minele activeiten. Een van nog op vrije voeten, mannen in een bootje dat eladen met 225 kilo zware sieven voerden de aanval doden bij nslag Colombo Mio - Door een zelf- daanslag in Colombo, de Istad van Sri Lanka, zijn en zeker vijf doden, onder 3 [Vier agenten, gevallen en twaalf mensen gewond j{ ikt. Een van de doden is de J welijke dader die zichzelf i( n politiepost bij de Ameri- J se en Britse diplomatieke ies opblies. De politie had naar het bureau gebracht. kestein berispt [else overheid Mis» - Vlensen die tabak en e drank meenemen naar u| land voor vrienden of col- s, lopen niet alleen het risi- it de douane de rookwaren iritualiën in beslag neemt, ook hun auto. Engeland toe dat mensen tabak of k invoeren voor eigen ge- Meenemen voor anderen iter strikt verboden. Euro commissaris Bolkestein Engeland daarover giste- Jrmeel op de vingers ge- obeslagname gaat veel te (indt Bolkestein. Als Enge- de regels niet binnen twee tden aanpast, stapt Bolke- 1 naar het Europese Hof. landgraaf/anp - Een inwoner van Landgraaf die anderhalf jaar geleden een doos met his torisch belangrijke documenten afkomstig uit het voormalige concentratiekamp Mittelbau- Dora redde, heeft de foto's en papieren overgedragen aan een in het Duitse Nordhausen. De Limburger haalde anderhalf jaar geleden de doos uit een pa piercontainer van het recy- clingsbedrijf waarvoor hij werkt. De vondst was 'louter toeval', zo verklaarde hij. Hij had naar eigen zeggen meteen door dat het om belangrijke historische documenten ging. „Ik ben zelfvan 1943. Je moet gek zijn het niet te zien", zei hij. Hij gaat om circa 25 grote foto's en veel persoonlijke documen ten. Zo zaten er brieven tussen van terdoodveroordeelden. Hij heeft de documenten aan het museum geschonken. „Ik vind dat ze daar thuishoren. Volgens het museum Mittel- bau-Dora stammen veel van de leidster Margit Loffler - kwam Klestils positie niet ten goede. Maar met ruim dertig jaar di plomatieke ervaring stonden zijn professionele kwaliteiten niet ter discussie en in 1998 slaagde hij erin herkozen te worden. Vooral zijn optreden na de ver kiezingen van begin 2000, waarbij zijn partijgenoot Wolf gang Schüssel een coalitie sloot met de rechts-populistische FPÖ van Jörg Haider, zullen de Oostenrijkers niet snel verge ten: met dichtgeknepen lippen en een ijskoude blik 'feliciteer de' hij de nieuwe regeringsle den. Sindsdien wordt deze pose graag als de 'Klestil-mimiek' omschreven. Hij maakte geen geheim van zijn afkeer van de FPÖ.Klestil heeft een dochter en twee zo nen. Hij was een jazzliefhebber en jeugdvriend van jazzmusi cus Joe Zawinul. Verder stond hij bekend als dierenliefhebber. Van Ruslands president Poetin kreeg hij twee honden, de kroonprins van Saoedi-Arabië schonk hem zes raspaarden en twee dromedarissen. Al klaagde hij dat de verzorging van de dieren hem financieel zou ruï neren, hij wilde ze niet afstaan aan een circus of dierentuin. bagdad/anp-afp-rtr - De Iraak- se interim-regering van premier Allawi heeft gisteren met een nieuwe veiligheidswet uitgebrei de bevoegdheden gekregen om de opstand in het land aan te pakken. Op hetzelfde moment dat de Nationale Veiligheidswet werd gepresenteerd, vochten Amerikaanse en Iraakse troepen in het hart van Bagdad met de rebellen. Bijna binnen gehoorafstand van de gevechten verklaarde minister Malek al-Hassan van Justitie dat de wet de over gangsregering de mogelijkheid biedt noodverordeningen af te kondigen. Het gaat dan bijvoor beeld om het instellen van een avondklok, het verbieden van protesten en politieke groepe ringen, het afluisteren van tele foons en het arresteren van ver dachten. De maatregelen kunnen alleen op lokaal niveau worden toege past en hooguit voor een perio de van zestig dagen. Ze kunnen daarna wel steeds met dertig dagen worden verlengd, maar daarvoor is de instemming no dig van de president, beide vi- ce-presidenten en een meer derheid van de ministers. Over een amnestieregeling en de doodstraf is nog geen beslissing genomen. „We zijn ons er van bewust dat de wet sommige vrijheden kan inperken", zei Al-Hassan, „maar er is een aantal garanties voor de mensenrechten in deze wet ingebouwd." Zo moet een verdachte binnen 24 uur na zijn arrestatie worden voorgeleid aan een rechter. Minister van Mensenrechten Bakhtiar Amin zei het recht te hebben elke schending te mogen onderzoe ken. In de wet zijn enkele speciale clausules opgenomen. Zo mag de interim-regering de geplan de verkiezingen die uiterlijk eind januari moeten plaatsvin den, niet uitstellen. Ook kan de veiligheidswet niet zonder meer worden ingevoerd in het Koer dische noorden dat al dertien jaar de facto autonoom is. Hier voor moet eerst met de Koerdi sche bestuurders worden over- legd. Of de Iraakse politie en strijd krachten in staat zijn de veilig heidswet uit te voeren is maar zeer de vraag. Al-Hassan liet al weten de wet liever nog enige tijd te hebben uitgesteld, totdat de Iraakse agenten en militai ren de juiste opleiding en mate rieel zouden hebben ontvan gen. Buitenlandse troepen wor den zo weinig mogelijk bij de noodverordeningen betrokken. Bij de gevechten woensdag in het centrum van Bagdad kwa men zeker vier Irakezen om het leven en raakten 27 mensen ge wond, aldus een functionaris van het ministerie van Volksge zondheid. Onder de gewonden zijn veel agenten en militairen. Ameri kaanse helikopters bestookten een gebouw met raketten. Straatgevechten in het stads hart zijn tegenwoordig zeer uit zonderlijk. Allawi reist maandag naar Brus sel voor overleg met de Europe se Unie. Het is zijn eerste offici ële bezoek sinds Irak zijn soeve reiniteit terugkreeg eind juni. Hij overlegt met de ministers van buitenlandse zaken over een EU-bijdrage aan de weder opbouw van Irak. Of Allawi ook het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel bezoekt, is niet be kend. De NAVO wil Iraakse troepen gaan trainen. Veiligheidsmaatregelen verscherpt na oproep rabbijnen jeruzalem/anp-rtr - Israël heeft de veiligheidsmaatregelen rond premier Ariel Sharon ver scherpt, nadat extreem-rechtse rabbijnen indirect ertoe hadden opgeroepen hem te doden. Dat hebben hoge regeringsfunctio narissen gisteren gezegd. Fanatieke rabbijnen zijn woe dend op Sharon wegens diens plan het Israëlische leger terug te trekken uit de Gazastrook en de joodse nederzettingen daar te ontmantelen. De vrees dat radicale joden de premier wil len doden is gegroeid, nadat vorige week een rabbijn religi euze verklaring heeft uitgege ven waarin staat dat het ge rechtvaardigd is iemand om het leven te brengen die joden van hun land verdrijft. Hierbij wordt verwezen naar de ultra-nationalistische jood die in 1995 premier Yitzhak Rabin doodschoot wegens diens ver zoeningspolitiek. De Israëlische veiligheidsdienst is vooral be ducht voor een individuele moordenaar die zichzelf de taak heeft opgelegd Israël te redden, aldus minister Hanegbi van Binnenlandse Veiligheid. „We hebben veel geleerd van de ge beurtenissen in 1995. We weten waar dergelijke aansporingen toe kunnen leiden", aldus Ha negbi. „De volgende moord aanslag is vlakbij", aldus Carmi Gillon die in 1995 hoofd was van de binnenlandse veilig heidsdienst Shin Bet. Sharon was ooit de lieveling van de joodse kolonisten, maar dat veranderde toen hij begin dit jaar zijn plannen bekend maakte om alle 21 joodse ne derzettingen in de Gazastrook voor eind 2005 te verwijderen. Sindsdien had Shin Bet, dat verantwoordelijk is voor het welzijn van Sharon, de veilig heidsmaatregelen al verscherpt. Onlangs zijn nog meer maatre gelen genomen om te voorko men dat Sharon wordt ver moord, aldus een bron binnen de veiligheidsdienst. Volgens peilingen steunt de meerderheid van de bevolking wel de ontmanteling van de ne derzettingen in de Gazastrook, waar 7500 mensen wonen. pamplona - Tijdens de eerste dag stierenrennen in het Noord-Spaan se Pamplona zijn gisteren 45 personen gewondgeraakt. De meesten van hen liepen slechts lichte verwondingen op. Doordat het 's nachts had geregend, was het 825 meter lange traject door de smalle stra- Limburger ontdekte materiaal bij toeval ten van de stad gevaarlijk. Meerdere deelnemers gleden uit of wer den door de tot 600 kilo zware vechtstieren omvergelopen. De stie renrennen hebben dagelijks plaats tot en met 14 juli. Foto: EPA/Villar Lopez londen/anp - Michail Chod- orkovski is bereid zijn belang van 44 procent in het Russische olieconcern Yukos geheel of ge deeltelijk van de hand te doen en over te dragen aan de autori teiten. Dat berichtte de website van The Financial Times giste ren. Het aanbod van de gedeti neerde voormalige topman van het bedrijf zou daarmee willen voorkomen dat Yukos op de fles gaat als gevolg van de enorme belastingclaims van de Russi sche overheid. Chodorkovski wil in ruil voor zijn daad dat er afspraken wor den gemaakt voor een herstruc turering van Yukos. Bovendien wil hij volgens de zakenkrant dat alle lopende en toekomstige belastingclaims binnen drie jaar worden afgehandeld. Daar enboven zou hij binnen drie tot vijf jaar een deel van zijn ver mogen dat hij wil afstaan, ge compenseerd willen hebben. De grootste olieproducent van Rusland bevindt zich in grote problemen door een belasting aanslag van tegen de 3 miljard euro. Het concern heeft al di verse keren gewaarschuwd dat een faillissement onontkoom baar is als de fiscus het geld op eist. De Russische justitie be gon gisteren een beslagleg gingsprocedure tegen het olie concern wegens een belasting schuld van 3,4 miljard dollar. Die was aan het eind van de handelsdag nog steeds niet vol daan omdat Yukos eenvoudig weg het geld niet heeft. Daar door dreigt een bankroet voor het concern. Terwijl de justitie meldde dat deurwaarders aan de slag wa ren gegaan, liet Yukos weten dat er nog steeds overleg gaan de was over een oplossing voor het conflict. Op de effecten beurs in Moskou was er giste ren vertrouwen dat de machts strijd tussen de regering en Yu kos toch nog tot een goed einde komt. De koers van het concern steeg 13 procent. De Russische regering zal overi gens haar belastingclaims tegen het olieconcern niet snel vorde ren. De onderminister van Fi nanciën, Sergei Sjatalov, zei dat Yukos dan wel het initiatief-^ moet nemen voor een beta-fl lingsregeling. Met een geschat >1 vermogen van 15,2 miljard dol- V lar stond Chodorkovski als rijk- Ij ste zakenman van Rusland vo rig jaar op de 26ste plaats van de lijst met meest vermogende personen ter wereld. De in vloedrijke oligarch moet nu re kening houden met een gevan genisstraf van tien jaar wegens fraude, verduistering en belas tingontduiking. Chodorkovski werd in oktober 2003 gearres teerd. Volgens zijn aanhangers zit president Poetin persoonlijk achter de juridische vervolging, omdat Chodorkovski openlijk zijn steun voor de oppositie had uitgesproken. overgedragen documenten uit het militaire proces van 1947 tegen de verantwoordelijken van het concentratiekamp. Zo zitten er verslagen tussen van het verhoor van verdachten en andere bewijsstukken. Het gaat in totaal om tweehonderd tot driehonderd pagina's, maar de documentalisten van het muse um hebben nog niet genoeg tijd gehad de stukken goed te be studeren. Het concentratiekamp Mittel- bau-Dora werd in augustus 1943 opgericht als het buiten kamp Dora van het grotere Bu- chenwald. Gevangenen moes ten er onder onmenselijke om standigheden een ondergrond se fabriek aanleggen voor de bouw van raketten. In oktober 1944 werd Mittelbau-Dora een zelfstandig concentratiekamp met een veertigtal buitenkam pen. Van de in totaal 60.000 ge vangenen overleefden 20.000 mensen hun verblijf in Mittel bau-Dora niet. Karachi - Het Pakistaanse departement van verkeer ruimt duizenden in beslaggenomen luchthoorns op na een campagne die de geluidsoverlast in de miljoenenstad Karachi wegens overmatig gedaxonneer moet terugdringen. Foto: Epa/Akhtar Soomro Jakarta - De Indonesische ex- bevelhebber Wiranto dreigt naar de rechter te stappen om de uitslag van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen aan te vechten. Volgens Wiran to zal de uitslag onbetrouwbaar zijn omdat er vele aanvankelijk ongeldig verklaarde stemmen nu alsnog worden meegeteld. Een zegsman van Wiranto's Golkarpartij heeft tegen ver scheidene Indonesische en Au stralische media verklaard voorbereidingen te treffen voor een gang naar de rechter. Een definitief besluit zal vallen als alle stemmen zijn geteld, en dat kan nog wel meer dan een week duren. Bij de ongeldig verklaarde stemmen gaat het om stem briefjes die twee in plaats van één gaatje hebben. Indonesiërs moesten maandag een gaatje prikken in de foto waarop hun kandidaat te zien was. Doordat talrijke stembriefjes gevouwen bleven, kwamen er twee gaatjes in, een in de foto en een in een tekst. Voor veel stembureaus was dit reden de stemmen on geldig te verklaren. De Nationa le Kiescommissie bepaalde ver volgens dat als overduidelijk is dat er verkeerd is geprikt, de stemmen gewoon gelden. Wiranto meent dat deze situatie verkeerde tellingen en ook frau de in de hand werkt. Hij is sa men met de huidige president Megawati verwikkeld in een spannende strijd om de tweede, plaats. Een van bffllen zal het in september in een tweede en beslissende ronde moeten op nemen tegen de zeer waar schijnlijke winnaar, ex-generaal Susilo Bambang Yudhoyono. Na telling van 55 miljoen stem men was de voorlopige uitslag als volgt: Yudhoyono 33,6 pro cent, Megawati 26,6 procent en Wiranto 22,1 procent. In totaal konden ongeveer 153 miljoen Indonesiërs hun stem uitbren gen. De opkomst was naar ver wachting tussen de 80 en 90 procent. Nederland heeft als voorzitter van de Europese Unie (EU) In donesië gecomplimenteerd met de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen. De EU noemt Indonesië een belangrij ke strategische partner. .cow

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5