GESPREK VAN DE DAG Tot je middel tussen gek geworden haaien- Ierse plattelandspubs in paniek door rookverbod^ Een murmelende slaapmachine die je zachtjes masseert? Dertigers hebben het zwaar Tl donderdag 8 juli 200/ DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK Een op de zes mannelijke dertigers in Groot-Brittannië is een stiefvader. Dat aantal is in tien jaar meer dan verdubbeld. Deze trend is een gevolg van een stijging van het aantal schei dingen. Het merendeel van de kinderen blijft na een scheiding bij de moeder. Dat verklaart waarom er veel meer stief- Will Cuppy Het bezwaar van een woordenboek is datje moet weten hoe een woord gespeld wordt eer je erin kunt opzoeken hoe het gespeld wordt vaders dan stiefmoeders zijn, aldus het onderzoek van de Economische en So ciale Onderzoeksraad (ESRC). Ook zijn er veel meer moeders die vrijgezel blij ven. Van de moeders die in 1970 zijn geboren is een op de vijf single. In 1958 was dat nog een op de acht. Dertigers hebben het zwaar, aldus de ESRC. Het aantal dertigers dat last heeft van angsten en depressies is sinds 1958 verdubbeld. Mannen die rond hun dertigste nog steeds bij hun ouders wonen, zijn het ongelukkigst, 25 procent van hen is ontevreden met hun leven. Met Britse dertigers die een relatie hebben is het al niet veel beter gesteld, aldus het onderzoek. Ongeveer 25 pro cent van de vrouwen in die leeftijdsca tegorie is ontevreden over hun relatie, tegen 20 procent van de mannen. Het onderzoek wijst hiervoor als voor naamste reden aan, dat mannen nog te weinig doen in het huishouden, anp Pubeigenaren in Ierland raken in paniek. Hun omzet daalt sinds op 29 maart een rookverbod werd ingesteld. Dat verbod geldt voor alle openbare ruimtes en horeca in het land. Nu de zomer is aangebroken, wordt duidelijk dat buitenlandse toeristen die roken niet langer kiezen voor Ierland als vakantiebestemming. In Noordwest Ierland is de drankverkoop plaatselijk tot wel 40 procent gedaald, blijkt uit een enquête van het regionale toerisme- bureau. In het hele land daalde de verkoop gemiddeld met 15 procent. De voorzitter van het bureau, Sean McEniff, die eigenaar is van verschillende drank- en eetlokalen in het toeristische Bundoran, meldt dat hij een kwart van zijn handel kwijt is. Met name de bars worden getroffen. In res taurants gaan de zaken alleen maar beter gaan. De enige dip in hun verkoop betreft desserts en likeuren, omdat veel rokers het toetje overslaan om thuis een sigaret te kunnen roken. De Wijnhandel Federatie Ierland (VFI) riep vorige week op tot de herinvoering van rookruimtes. Bij de meeste van hun zesdui zend leden daalt de omzet. „Met name de door familie gerunde plattelandspubs zijn de dupe", zegt VFI-president Seamus O'Donoghue. „Vooraf werd ons verteld dat de ban niet-rokers zou aantrekken, maar dat is niet gebeurd. De regering moet op treden voordat bedrijven finaal kapot gaan." O'Donoghue vreest dat het na de zomer al leen maar erger wordt. Nu nog gaan ro kers naar de biertuinen en verwarmde ter rassen, maar als het weer te guur en nat wordt, komen ze niet meer opdagen." Gezondheidsminister Michael Martin noemt het rookverbod een groot succes. Welgeteld 89 procent van de klanten in bars en restaurants blijkt tevreden met de nicotineban. Barpersoneel voelt zich stuk ken beter nu het geen rook meer inademt, en één op de vijf rokers raakt in het uit gaansleven helemaal geen sigaretten meer aan. OTC meent dat wel degelijk meer niet- rokers de pub bezoeken. f C In de eerste week van het verbod werf ruim zeshonderd telefoontjes geplee^w naar een kliklijn voor roken in de horfn i dat aantal is drie maanden later bijnager Eén van de weinigen die het rookvertjng' schond, was U2-zanger Bono. Hij bocych bliekelijk zijn excuses aan voor het pe)2. geluk opsteken van een sigaret in de IPm pub die U2 bezit. „Het was in de latejter. tjes, ik was omringd door mensen vaij12( ten Ierland en zelfwas de ban me ooli* dj schoten. Personeel en vrienden atten^an den me er op", aldus Bono. Nri :in; Esther Cotink oce De autoriteiten van de Iraanse hoofdstad Teheran hebben be sloten een straat te vernoemen naar de overleden Siamese tweeling LADAN EN LALEH BIJ- ANI. Een jaar geleden stierf de 29-jarige tweeling kort nadat zij operatief van elkaar waren ge scheiden. De tweeling uit Firu- zabad besloot vorig jaar tot de ri sicovolle ingreep, zodat zij bei den een eigen leven konden lei den. Na vijftig uur leek de ope ratie geslaagd, maar kort daarop overleden de beide zusjes vlak na elkaar aan hevige interne bloedingen. Vorig jaar besloten de inwoners van Firuzabad al dat hun stad voortaan Laleh-en-La- danstad zou heten. Foto: AP Australische wetenschappers hebben naar eigen zeggen de KLEINSTE VIS TER WERELD ontdekt. Het doorzichtige diertje wordt 1 milligram zwaar en kan hooguit 7 millimeter lang worden. Het leeft slechts twee maanden en ontwikkelt geen vinnen, tanden of schubben. ,,Het geeft echt een kick dat we dit in onze collectie hebben", vertelde een van de onderzoekers gisteren aan Australische media. De onderzoekers van het Australisch Museum hebben het visje voorge dragen voor een vermelding in het Guinness Book of World Records als 's we relds kleinste gewervelde. De cultuurorganisatie van de Ver enigde Naties, de Unesco, heeft de DOM VAN KEULEN op de lijst van bedreigde werelderfgoederen ge plaatst. Volgens het comité voor de erfgoederen, dat bijeen is in het Chinese Suzhou, tasten bouwpro- jekten de omgeving van het gothi- sche bouwwerk aan. Door de bouw zou onherstelbare schade worden aangericht aan het 'landschap' van de Dom. De kerk en zijn directe om geving is het enige deel van de stad dat nog in vooroorlogse staat ver keert. Momenteel staan er 33 werel derfgoederen op de rode lijst, die worden bedreigd door oorlog, vervui ling, toerisme en natuurrampen. De 50-jarige acteur DENNIS QUAID is opnieuw getrouwd. Op 4 juli, On afhankelijkheidsdag, stapte de Amerikaanse acteur voor de derde keer in het huwelijksbootje. Quaid trouwde met makelaar Kimberly Buffington uit Los Angeles. De ac teur, bekend van 'The day after to morrow' en 'Great balls of fire', was tot drie jaar terug getrouwd met ac trice MEG RYAN. De Dierenbescherming zoekt NIEU WE BAASJES voor 583 dieren, die zij onder haar hoede nam, nadat de vorige eigenaar hen verwaarloosd had. Ze zijn inmiddels behandeld door een dierenarts. De honden, ca via's, konijnen, kippen en eenden kunnen zich in korte tijd ontwikke len tot leuke en sociale dieren, al dus de Dierenbescherming. De Lan delijke Inspectiedienst Dierenbe scherming vond op 23 junide dieren in Schelluinen. De 74-jarige eige naar hield ze daar onder embarme- lijke omstandigheden in stallen en schuurtjes. Hij droeg ze vrijwillig over aan de Dierenbescherming. De Amerikaanse zanger KENNY RO GERS is op zijn 65-ste vader gewor den van een tweeling. Met beide zo nen heeft de artiest nu vijf kinderen uit verschillende huwelijken. Vol gens Amerikaanse media werden Justin Charles en Jordan Edward dinsdag ter wereld gebracht in At lanta door Rogers huidige, vijfde vrouw Wanda (37). ERIC DOUGLAS, de jongste zoon van Hollywoodster Kirk Douglas, is dinsdag dood in zijn appartement in New York gevonden. De politie in het stadsdeel Manhattan heeft ver klaard nog geen idee te hebben van de doodsoorzaak. Verscheidene lo kale media zeiden evenwel dat Eric Douglas een drugsprobleem had en waarschijnlijk stierf aan de gevolgen van een overdosis. De halfbroer van acteur MICHAEL Douglas had be halve drugs- ook een alcoholproble men. Hij bracht geruime tijd door in ontwenningsklinieken. Eric Douglas werd 46 jaar. Foto: Reuters u Het licht dooft langzaam uit, het gemurmel van een koel beekje werkt als balsem op je gespannen zenuwen, je rug wordt zachtjes gemasseerd, waardoor je verkrampte spie ren ontspannen. Voordatje er erg in hebt ben je vast in slaap. Het lijkt op een schoonheidsbehandeling in een exotisch kuuroord. Maar het is een slaapmachine, ontworpen door het Japan se elektronicabedrijf Matsushita. Steeds meer Japanners lijden aan slaap stoornissen en Matsushita denkt met zijn elektronische ameublement, bestaande uit een speciaal bed, breedbeeld-tv en geluids- absorberende muren, in een groeiende be hoefte te kunnen voorzien. Het is bekend dat Japanners de neiging hebben zich over de kop te werken. Vol gens een overheidsrapport uit 2000 krijgt 31 procent van de bevolking naar eigen zeggen niet genoeg slaap omdat ze te lang moeten werken, studeren en reizen naar school of bedrijf. Nog eens 29 procent zegt niet te kunnen slapen van de stress. Voordat Matsushita met zijn slaapmachine kwam was er al een groeiend aanbod van artikelen die het mensen gemakkelijker moeten maken de slaap te vatten: speciale kussens, muziek, aromatherapie en droom- opwekkende computerprogramma's. Volgende week wordt een model van de elektronische 'slaap-kamer' in Tokio open gesteld voor het publiek. Sinds begin juni Rieko Saotoh van Matsushita demonstreert de wonderslaapkamer, die in een half uurtje ie dereen in slaap krijgt. Foto-. AP/Shizuo Kambayashi mochten medewerkers van Matsushita en journalisten hem al uitproberen. De bezoeker wordt eerst meegenomen naar een showroom met massagestoelen waarin kantoormedewerkers in overhemd en stropdas een middagdutje doen. In een hoek voor 'vitaliteitdiagnose worden met door het bedrijf ontwikkelde software zijn slaapproblemen in kaart gebracht en wordt een 'slaapprofiel' opgesteld. Als dat achter de rug is mag men de slaapkamer ber voor een proefprogramma van een he uur. Aan het begin staat het bed in zjj£ waardoor de blik precies valt op het fc me tv-scherm, waarop je beelden zieb een riviertje dat zich door een bos slil Zachte gitaar- en pianomuziek begeln het gekabbel van water en het gezanjë vogels. Na een paar minuten ontspai treedt de slaapmachine in werking: IJ zaam dimmen de lichten, het tv-schr wordt zwart, de muziek vaagt weg -1| het water kabbelt nog steeds - en het zakt in slaappositie. En dan komt hefti mechanische massage. De matras bèc vibreren en te golven bij je onder- eigt venrug, waardoor je ruggengraat maie wordt gestrekt. Tenslotte wordt het Igi maal donker, de massage houdt op er.' komt lucht uit de matras die zorgt dm chaam zich soepel neervlijt. Tegen du lig je al te dromen. B) Het superbed maakt je ook wakker, ijri licht gaat langzaam aan en op de tv ut schijnt een helder meer. De gordijnejr open en het bed verheft zich naar zitij Het slaapsysteem van Matsushita koi i waarschijnlijk volgend jaar juni op dia markt voor rond de drie miljoen yenjn (22.670 euro). Niet goedkoop, maar sei verzekerd. Volgens woordvoerder Ta/a Heiuchi is nog nooit iemand die het! beerde niet in slaap gevallen. AP g fc; MABEL WISSE SMIT zal volgende week de internatio nale aids-conferentie in Bangkok toespreken. De echt genote van prins Johan Friso houdt op de tweede dag van de conferentie een beschouwing over de manier waarop fondsen kunnen worden geworven voor AIDS- BESTRIJDING. De conferentie wordt van 11 tot en met 16 juli gehouden. Wisse Smit spreekt namens het Open Society Institute van George Soros, waarvoor zij werkt. De opbrengst van de collecte tijdens de huwe- lijksdienst van Mabel en Johan Friso in Delft ging naar Global Fund, dat zich inzet voor de bestrijding van aids, tuberculose en malaria. In totaal zijn zeven Ne derlanders uitgenodigd in Bangkok een presentatie te houden. Foto: GPD Texas behoort tot de Amerikaanse staten met de meeste DIK KE KINDEREN. On der de vierdegroe- pers in deze staat zijn er 46 procent meer dikkertjes dan in de rest van de VS. Met name zwarte en latino-kinderen lo pen een hoog risico op overgewicht. On derzoekers van de universiteit van Texas hebben in de periode 1999-2001 gegevens verzameld van meer dan zes duizend scholieren. In Texas bleek 22 procent van de vier- degroepers, 19 pro cent van de achtste- groepersen bijna 16 procent van de elfde- groepers overgewicht te hebben. De over heid heeft zich ten doel gesteld het aan tal te dikke kinderen terug te brengen tot 5 procent. Bij de Kaap 'botst' het koude water van de Atlantische Oceaan op het warme van de Indische Oceaan. Verraderlijke stromingen hebben door de eeuwen heen zeelui tot wanhoop gedreven, maar ook vis sen raken ervan slag. Om nog on bekende reden verlaten elk jaar in juni miljarden sardines hun koude habitat voor de West-Kaap en trek ken naar het voor hen fatale, war me en ondiepe water voor de kust van KwaZulu-Natal. Daar zorgen ze met doldrieste haaien, meeuwen, dolfijnen, zeehonden, walvissen, orka's én mensen voor een orgie van eten en gegeten worden. Ver slag van een zeeslag. handen van de mensen op het strand. kratten, huishoudsters scheppen de groen-blauwe vissen in hun schorten en kinderen vullen plas tic zakken. Mijn en dijn is niet vast te stellen en Mike laat het zo. Vier bouwvakkers uit Soweto kun nen hun geluk niet op. „We heb ben ze nog nooit gegeten, maar gaan ze meteen braaien." Voor arme zwarte Zuid-Afrikanen zijn de vissen een Godsgeschenk. Indiërs blijken ook grote liefheb bers. „Kop en staart eraf, frituren, chilisaus en je hebt hemel op aar de", zegt John Naidoo uit Durban. Hij koopt een krat voor zes euro. Mike grijnst. „Het is 75 eurocent per kilo. De fabriek die ze als aas voor de tonijnvangst afneemt, be taalt 50 cent. Je wordt hier echt niet rijk van." De sardines, die inmiddels overal op het strand liggen, zijn vooral spektakel, onderdeel van de lokale cultuur en een serieuze toeristi sche attractie. Het fenomeen houdt doorgaans de wintermaan den juni, juli en augustus aan. Ook voor Mike blijft het een won der. „Tot aan de horizon, zo'n 12 kilometer hiervandaan, zwemmen nu sardines. Het is de grootste biomassa ter wereld." Over het waarom bestaat nog steeds discussie. Vast staat dat de sardines bij de West-Kaap worden aangetrokken door een band van koud water, die vanwege het con tinentale plateau voor de kust van Durban steeds smaller en ondie- Foto: GPD/Eeldo van der Lind,® per wordt. Er ontstaat een die! soort fuik - en een steeds mjj0 toenemende overdaad, die jer mee zwemmende roofdiere^ derdaad gek maakt. joe Mike noemt het een orgie v; eten en gegeten worden. Hiu op de dobberende meeuwer zegt: „Ze vreten zich zo vol ty niet meer kunnen opstijgen vaarlijk, want de haaien lust graag. Soms doemen er ookjn j op, die op hun beurt haaienp dolfijnen opvreten. Het is nh j migratie van de gnoes in defen rengeti in T anzania.hel Ondertussen is het strand vj_y Margate geheel gevuld met(y( sen die zelf een klein net tu^ v de golven uitgooien of met foe, hengels op groot zeewild jage j Iemand vangt een tonijn, eën, der een 'geelstaart'. Het me|0è worden haaien aan de haakjei, gen. iet „Ze bijten naar alles en later los", roept Jan Botha terwijkj z'n kracht nodig heeft om zr*' staande te houden. Na tieny- ten sleept hij een haai uit de» ding. Het beest spartelt wildji. wordt vakkundig in de houtfof genomen en met tangen vafyar haak bevrijd. Met vereende Hm ten en onder applaus wordtlpj dier naar zee teruggebracht,1 m, het zeebanket wacht. Hij m$]ie nieuw aanschuiven. md Bin Eelco van der Linden De sardine die ontsnapt aan haai, dolfijn, zeehond, walvis en meeuw, valt in Guy Blain tuurt naar de diepte. Af en toe trekt hij aan het buizenge stel van zijn 'microlight', een soort brommer met vleugels, en maakt een rondje om de 300 me ter onder hem liggende groen blauwe zee nog eens extra te be kijken. Een zucht, en dan weer verder met een vaartje van 60 ki lometer richting Kaap de Goede Hoop. Guy werkt voor de visser Mike Bradwill uit Pumula, honderd ki lometer ten zuiden van Durban. Hij zoekt, zoals iedereen in dit ge bied, al weken naar 'sporen van sardine-activiteit'. Ze zijn erg laat dit jaar en de koorts bereikt ge vaarlijke niveaus. Een geleiachtig plas op het water wekt even de in teresse. „Een olievlek, maar erg klein", roept Guy. Een olievlek is in principe goed nieuws. „Het be tekent dat sardines in de diepte zijn afgeslacht door haaien of dol fijnen. Een 'oog' is nog beter. Dat is een licht gat in een zwarte mas sa in het water. Het duidt op een grote school met daarin een roof dier, die het oog vormt." Vandaag is het weer niks. De mi crolight vliegt verder langs de kust, die hier Wild Coast heet, en prachtige rif fen heeft die worden door sneden door rivieren. Ze le veren het eni ge groen van het ontboste en nog steeds straatarme gebied van het vroegere thuisland Transkei. Groepen dolfijnen schieten door het kraakheldere water. Verder op zee blazen wal vissen, hun fonteinen in de lucht. Het is niet wat we zoeken. „Pas als de zee zwart ziet van de haaien en dolfijnen, het water ruw en mysterieus klotst en gek gewor den meeuwen daarboven een wit dansend dek vormen, dén ben ik blij", zegt Guy. Beneden, langs de 160 kilometer lange subtropische kuststreek van Durban tot Port Edward, gaat het alleen nog maar over sardines. De proteïnerijke visjes gelden als manna voor de armen, terwijl de rijken ze vooral gebruiken voor het vangen van grote vissen. De gekte overheerst. Pick-ups pa trouilleren langs de kustlijn, de 'sardine-lijn' voor het laatste nieuws is constant in gesprek. In de dorpen heerst een Pamplo- na-achtige sfeer. De stoere jon gens, die zwemmend vanaf de kust de netten op de juiste plaats moeten bren gen, maken zich op voor het ge vecht met de ge vaarlijkste be woners van de oceaan. De 'haaientietten' die normaal de toerist bescher men, zijn weg gehaald. Het zorgt ervoor dat de haaien en andere roofvissen die met de school mee zwemmen de sardines tot dicht bij het strand kunnen brengen. Visser Mike Bradwill wacht op zijn basis in Pumula omgeven door collega's, rubberboten, de 200 meter lange 'seine-netten' en ter reinwagens vol met kratten. Meer dan 50 zwarte jongens uit een na bij dorp zijn al weken stand-by. Normaal vissen de mannen ver op zee naar onder andere inktvis, maar de - erg aangename - win termaanden staan in het teken van de sardine. „Ze moeten er in middels zijn", bromt Bamey, die al weken vanaf het dak van de ve randa naar de zee tuurt. Plots ontstaat onrust. Een groep meeuwen krijst, Barney spiedt door zijn verrekijker en ontwaart onder de vogels in het water een grote donkerblauwe vlek. Een schreeuw en iedereen komt in ac tie. De 'sardine-run' 2004 is be gonnen. Mike en zijn mannen staan bin nen een half uur op het strand van het toeristische Margate. Bad gasten, bewoners en mensen die duidelijk hun werk hebben onder broken, stromen toe. Er wordt ge wezen naar de donkerblauwe vlekken en de springende dolfij nen. Meeuwen krijsen, terwijl de boot door zwarte mankracht naar de zee wordt getrokken. Mike trekt razendsnel een halve cirkel, onderwijl de zwemmers en het net lozend. Hij schiet verder op het strand weer op, waarna honderd jongenshanden de uit einden van het net naar elkaar toe beginnen te trekken. De zwem mers dansen op de golven, duiken en slaan op het water. Haaien schieten door het kraakheldere water, maar laten de zwemmers met rust. „Te goed doorvoed", zegt Russel Seddler als hij uitge put aan land komt. Een half uur is er nodig om het net te sluiten, en nog eens anderhalf uur om de rond 15 ton - spartelende - sardi nes door de branding te slepen. Onderwijl ontstaat een menselijke chaos. Mike's mannen vullen de Voor de arme Zuid-Afrikaan zijn de vissen een Godsgeschenk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2