00 Topambtenaren loven loon minister lallende ruzie bij orthodoxen 9o|derzoek veelverdieners bij overheid Beach Party in Noordwijk met tienduizend mensen Klassiek op Duindigt Rijk zit met berg mediwiet in de maag Ploegentijdrit Messcherpe Armstrong nu al in de gele trui Goedemorgen Wat een krant. donderdag 8 JULI 20C>4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Slaapkamer uit Japan krijgt iedereen plat Financiering plannen voor Portaal rond iag/anp - Ruim zeshon- jppfunctionarissen in de tpublieke sector verdien- ■2002 meer dan 'hun' mi- I Dat heeft minister Rem- n binnenlandse zaken aan jede Kamer geschreven. I bij ziekenhuizen, univer- n en onderzoeksinstellin- dienden topfunctionaris- Instens €120.000 per jaar. |lonen zullen in de toe- 1 openbaar worden ge- Remkes zal de bestuur- an de betreffende organi- jproepen de loonontwik- aan de top te matigen, ldt in het bijzonder voor neenten, waar de topin- s van 2001 op 2002 met 16 procent toenamen. Dat is meer dan het gemiddelde bij de overheid van 12 procent. Bij ge meenten speelde niet alleen krapte op de arbeidsmarkt, maar ook gemeentelijke herin delingen een rol. De werkgeversorganisatie voor de gemeenten (VNG) wimpelt de kritiek op de hoge lonen af. Ze wijst erop dat de topsalaris sen in de gemeenten met 77.000 euro veruit de laagste in de overheidssector zijn. De loonstijging van 16 procent komt deels doordat de wethou ders meer geld kregen om hen eindelijk in de pas te laten lo pen met de ambtelijke top. Ook ontstonden er door fusies gro tere gemeenten, wat tot aan passing van salarissen leidde. Voor het onderzoek werden medio vorig jaar 2.302 instellin gen aangeschreven. Daarvan reageerde 64 procent. Bij het vrijwillige onderzoek werd het aan de instellingen zelf overge laten om uit te maken wie tot de topfunctionarissen behoort en wie niet. Groenlinks vindt dat Remkes paal en perk moet stellen aan de hoge inkomens. Gemeenten en instellingen waar de functio narissen te veel verdienen, zou den geen geld meer moeten krijgen van het Rijk, stelt de partij voor. Voor gemeente ambtenaren zou moeten gelden dat zij niet meer mogen verdie nen dan de burgemeester. noordwijk - Meer dan tiendui zend mensen worden zaterdag op het strand van Noordwijk verwacht tijdens de eerste Hei- neken Beach Party. Aan het evenement doen acht strand paviljoens mee. Daartoe be hoort ook de Branding Beach Club op het strand voor de Ko ningin Astridboulevard, die voor de derde maal samen met de 19th Hole een groot 'Dance Event' heeft georganiseerd. Al leen al dit spektakel met onder anderen de populaire DJ's Roog en Erick E trekt waarschijnlijk zo'n drie vierduizend men sen. Ondanks de grote toeloop zet Noordwijk geen extra politie in. Wethouder Van Duin van strandzaken en toerisme: „An ders dan op 21 augustus tijdens het Yorin Sunset Dance Event zitten de mensen zaterdag ver spreid over acht paviljoens. We hoeven ook niet bang te zijn dat iedereen na afloop massaal naar De Grent trekt, zoals in andere jaren het geval was. De sluitingstijd is zaterdag op het strand gelijk aan die van de bars op De Grent." Dat bete kent dat om half twee de mu ziek moet stoppen en dat om twee uur de terrassen leeg moe ten zijn." Naast de Branding Beach Club nemen ook Los Tios, de Zee ster, Bell'Agio, Alexander Beach, J. van Roon, Palm Plaza en de Zeemeeuw deel aan de Heineken Beach Party. De meeste paviljoens beginnen om acht uur 's avonds. Uitzonde ringen zijn Branding Beach (vier uur) en Van Roon (half zes). Voor de kinderen staat tussen twaalf en vijf uur een stormbaan bij Alexander Beach en een springkussen bij de Zee meeuw. Omdat de weersvoorspelling slecht is, heeft de Branding Beach Club de duizend vier kante meter grote tent gehuurd die altijd wordt gebruikt tijdens Dance Valley in Spaamwoude. De tweede Heineken Beach Party is op 14 augustus. Ivan Schoonhoven 'oegstgeest Tussen :n tegenstanders van de :rk PKN is een fel conflict id bij de Leidse ortho- totestantse vereniging El- De jaarlijkse ledenverga- "i van de vereniging op 29 'erliep met zoveel ge- uw dat de bijeenkomst ^jpfgebroken. Het 'vijandig !r' van de vergadering vereniging onwaardig', het bestuur aan de le- rie ouderlingen van de hervormde Marewijkge- meente probeerden zich toe gang te verschaffen tot de ver gadering en pas nadat de voor zitter met de politie had ge dreigd, verlieten ze de zaal, blijkt uit de notulen. Naar aanleiding van de com motie legt het bestuur haar functie neer. Volgens N. Zwaan, die bij de vergadering was, wil den de Marewijk-leden onder leiding van hun ouderling T. van Leeuwen een coup plegen, met de bedoeling het geld van Eltheto te bestemmen voor hun wijkgemeente, die onderdeel is van de PKN. „Ik vind dat niet (advertentie) ipaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op ién of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! juist", zegt Zwaan. „Hun werk wijze tijdens de vergadering was overrompelend. Ze kozen alleen voor de aanval, met veel gegil en geschreeuw. Dan krijg je chaos. De sfeer was altijd zo gemoedelijk." Het zittende be stuur van de Leidse vereniging Eltheto spreekt in de notulen van een 'overval-techniek' door de leden van de Marewijkge- meente, bedoeld om 'de vereni ging naar de hand te zetten'. De aanmelding van de drie andere Marewijk-ouderlingen Moole- naar, Verweij en De Koning als Eltheto-lid, zou deel van uitma ken van de strategie. Bovendien heeft dominee Van der Meijden van de Marekerk twee jaar gele den de statuten opgevraagd van de vereniging, zo blijkt uit de statuten. Pagina Ri: Eltheto opgericht als 'noodpotje' wassenaar - Hoe origineler de hoed, hoe beter. Dat is het credo tijdens Ascotdag op de Wassenaarse renbaan Duindigt, een evenement dat om de vijfjaar wordt gehouden door de Leidse studentensociëteit Minerva. Toch droegen de meeste vrouwelijke studenten gisteren een klassiek model. Slechts een minderheid had zich flink uitgeleefd. Pagina Regio 2: Hoeden van kunstgras met plastic boerderijdieren en afbak broodjes Foto: ANP/Juan Vrijdag Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch Dagblad COMMENTAAR GEMEENTESALARISSEN onderden topambtenaren, 'ihuisdirecteuren en uni- itsbestuurders verdienen dan de 120.000 euro een minister jaarlijks mee uis gaat. Dat blijkt uit een »ek dat minister Remkes aten uitvoeren naar de arissen in de (semi-)pu- sector. De dienaren van ;emeen belang hebben bo en hun salaris in het on- hte jaar 2002 met bijna procent zien Remkes nu vooral de ge- es op de lonen lun topmensen en. Die con- raakt kant *val, want het inkomen van neentelijke top verbleekt salarissen elders. Ünister van binnenlandse is WD'er Johan Remkes eetje de baas van ambte- ederland. Zijn Groningse leid wordt nogal nonchalance gezien, en hem ook nu te overko- es pakt het probleem topsalarissen niet echt was zijn onderzoek g gebaseerd op vrijwillige me. Omdat lang niet ie- 1 meedeed, moet aange nomen worden dat de 617 top ambtenaren die meer dan een minister verdienen, slechts het topje van de ijsberg zijn. Vooral bij de ziekenhuizen en de uni versiteiten is het kassa. De be windsman maakt er weinig woorden aan vuil. In plaats daarvan richt Remkes zijn pijlen op de gemeentes. De gemiddelde topambtenaar daar verdient 77.100 per jaar. Dat is geen hongerloon, maar een exorbitante levensstijl kun je je er evenmin van permitteren. De uitkomst onderstreept bovendien dat de lonen op de meeste gemeen tehuizen lager liggen dan op departementen. Niet voor niets hebben lokale over heden moeite aan voldoende ge schikt personeel te komen. En voor de 'gewone' ambtenaar heeft Remkes bij de CAO-be- sprekingen weinig te bieden. Het grote graaien van de negen tiger jaren is niet beperkt geble ven tot het bedrijfsleven, maar heeft ook de overheid geïnfec teerd. Dat is zorgelijk. Nog zor gelijker is dat het Remkes niet lijkt te deren. Peter de Vries den haag/gpd - Het ministerie van volksgezondheid zit met een enorme berg medicinale wiet in de maag: de verkoop van wiet op recept in apothe ken valt namelijk fors tegen. En het ministerie blijft maar wiet opkopen van de twee enige le gale kwekerijen in het land, om te voorkomen dat die op de fles gaan. In de pakhuizen ligt nu voor honderduizenden euro's aan wiet te verpieteren. Volgens de officiële wietkwekers komt dat door de illegale verkoop in coffeeshops. Daar is het de helft tot eenderde goedkoper dan in de apotheek, en er zijn meer soorten verkrijgbaar. De telers dreigen het ministerie nu met een proces, omdat de overheid in hun ogen amper optreedt te gen de illegale verkoop. Apotheken mogen sinds vorig jaar op doktersrecept medici nale wiet verkopen als pijnstil ler en spierverslapper, bijvoor beeld voor MS-patiënten. De verwachting was dat maximaal 15.000 patiënten er gebruik van zouden maken, maar het zijn er maar duizend tweeduizend geworden. Het Bureau Medicinale Canna bis (BMC), onderdeel van het ministerie van volksgezond heid, zoekt intussen naarstig naar nieuwe afeetkanalen voor de wietberg, omdat het spul be perkt houdbaar is. Er zou be langstelling zijn uit het buiten land. Pagina Binnenland: Wietprogramma dreigt uit te lopen op debacle (advertentie) We gaan terug in de tijd en ko men uit op een frisse julidag in 1986. De ploegentijdrit wordt verreden tussen Meudon en Saint-Quentin-enYvelin. De eerstejaars formatie PDM is aan de start gekomen met een ploeg die op zijn minst gezegd „on evenwichtig" is samengesteld. Gerrie Knetemann is de kamer- oudste en heeft het bijna voor het zeggen en Steven Rooks staat op het punt door te bre ken als klassementrijder. Voor de sprint heeft de ploeg van Roy Schuiten de Belg Wim Arras aangetrokken, een Jerommeke op wie len. De knechten zijn gr asgroene Brabantse jongens; Mare van Orsouw („de Rooie") en Jan(tje) Siemons, een renner wiens ouders een Huis van Ge not uitbaten dat Sauna Diana heet, maar dat terzijde. En wat gebeurt? De ploeg speelt op een middag drie renners kwijt. Knetemann en de ervaren renners rijden dermate hard en meedogenloos dat de drie de butanten hopeloos spartelend op de Franse wegen achterblij ven. Het verdict is die avond kei hard: Arras, Siemons en Van Orsouw mogen na drie dagen in La Grande Bouclé aanwezig te zijn geweest, de koffers pak ken. Ze zijn door hun eigen collega's naar huis gere den. In de coulissen van de ronde wordt er MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB. STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag noeuvres van Kneet en Rooks, die de volgende dag zich van de prins geen kwaad weten. Sterker, ze zeggen dat de Tour de Tour is en dat als je niet kunt volgen het helaas, pindakaas is. Met andere woorden: jammer voor die jonge kerels, maar dan hadden ze maar harder moeten rijden. Deze leerschool is hard. Deze manier van rijden staat haaks op wat wij Nederlanders van „onze" ploegen gewend zijn: een voor allen, allen voor een. Bij PDM in 1986 golden andere wetten: de scholing van drie renners ging op een bijna ver velend harde manier. Er werd niet gewacht, wie niet kon vol gen, kon naar huis. Niet bepaald een tactische actie om erg trots op te zijn. Mart Smeets Foto: ANP/Vincent Jannink Boos over lolly met schorpioen den haag - Voor de liefhebbers is er tot ergernis van de dieren bescherming nu ook een lolly met daarin een insect Bedacht door twee Groningers. Niels Dorland van de Dierenbescher ming: „Zo'n beestje wordt er toch voor doodgemaakt. Elk dier telt. Het heeft totaal geen nut." Taalprijs voor Hella Haasse den hjlag - Hella Haasse krijgt de Prijs der Nederlandse Lette ren 2004. Dat heeft het Comité van Ministers van de Neder landse Taalunie besloten. De prijs wordt eenmaal per drie jaar uitgereikt aan een auteur van oorspronkelijke Neder landstalige literaire werken. De jury onder voorzitterschap van Jozef Deleu beloonde Haasse „om de artistieke en menselijke waarde van haar veelzijdige oeuvre, dat bijna zeventig titels omvat in vele literaire genres". De Taalunie kon gisteren nog niet zeggen wanneer en waar koningin Beatrix de prijs zal uit reiken; maar vermoedelijk is het dit najaar in Den Haag. Pagina Kunst en Cultuur Schilderij Vermeer brengt 24 min op londen - Het schilderij 'Jonge vrouw gezeten aan een virgi- naal' van Johannes Vermeer (1632-1675) is in Londen ge veild voor 24,26 miljoen euro. Het doek was getaxeerd op 4,5 miljoen euro. Pas eind 2003 werd het schilderij toegeschre ven aan de Delftse meester. Alle andere 35 bekende schilderijen van zijn hand zijn in particulier bezit of hangen in musea. 'Het hoogste bod kwam van een on bekende telefonische bieder. (advertenties) Goochelen met getallen Willy Wortels Werkplaats vanmiddag 14-16 uur: maak je eigen dobbeltol Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 arras/gpd - Lance Armstrong is zo scherp als een mes. Met oog voor alle mogelijke details loodste hij zijn US Postal-ploeg naar de zege in de ploegentijd rit tussen Cambrai en Arras. Als een van de weinige topploegen haalden de Postals de finish zon der lekke banden of valpartijen. De Ameri kaan veroverde er de gele trui mee (zijn zes tigste) en liep door de verdiende bonificatie seconden verder uit op concur renten als Hamilton (20 secon den), Ullrich (40 seconden) en Heras (1.10). Belangrijker vond hij het dat zijn team had bewe zen andermaal de het beste van de wereld te zijn. Datzelfde team mag het van hem nu een weekje rustiger aan doen. „Het is belangrijker dat we als ploeg krachten sparen voor de tweede helft van de ronde, dan dat we nu de gele trui gaan verdedi gen." De kans dat hij hem desondanks nog even om zijn lijf mag houden is niet on denkbeeldig. „Als de ploegen van de sprin ters tenminste gaan proberen de koers te controleren om er een massa spurt van te maken." Vandaag krijgen die sprinters een vol gende kans in de nagenoeg vlakke rit tussen Amiens en Chartres. De etappe is iets meer dan 200 kilometer. 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang Iedere aatitend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! 1 Poetcode/Plaats: I Télefoon: (l.v.m bezorgcontrolei I Geboortedatum: I l e-mailadres: Antwoordnummer 187. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratia) of surf naar www leidachdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch t Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1