Ajax wil zich spiegelen aan Griekenland SPORT Chilenen, vrienden en vooral tegenpolen Financiële zorgen voor rugbybond cesvolle oratie Seedorf nje bijft vijfde wereldranglijst euder volgt »vic op gaat op stgras trainen fiokidze bij Twente e Sokolov ran Wely eyballer Held r Perugia r trekt disso aan mpische droom thsler voorbij umacher ir Toyota Sikora, Yakubu en Pasanen mogen vertrekken uit Amsterdam Trabelsi snel weg Gomes ziet het wel zitten in Eindhoven FC Den Bosch is André de Ridder al weer kwijt UITSLAGEN «dam - Clarence Seedorf »ren succesvol geope- ian zijn rechterdijbeen. ïniddenvelder van AC Mi- jen botsplinter verwij de ingreep werd gedaan Amsterdams ziekenhuis, rf is naar verwachting vijf ireken uitgeschakeld. n - Het Nederlands elftal ie gebleven op de wereld- st van de wereldvoetbal- ie FIFA. Wereldkampi- dlië handhaafde zich I top, voor Frankrijk en L Tsjechië sprong over j heen van de elfde naar le positie. Europees en Griekenland maakte jtste sprong: van 35 naar Verliezend EK-finalist klom van 22 naar - RKC Waalwijk heeft [olging van Zeljko Petro- 1. De voetbalclub kwam n met Feyenoord tot een d over de overgang van ISchreuder. RKC huurt de pivelder voor een seizoen. Idam - Op de velden e Amsterdam Arena deels kunstgras aange- ijax maakt deel uit van lot-project waarbij wordt »n of kunstgras de toe- heeft. Ajax- directeur Arie (den betwijfelt dat niet. Jers krijgen vanaf 31 juli om praktijkervaring op Dan zijn de nieuwe 'rqgsvelden klaar en be- ncfear. iffi ede - Georgi Gakhokidze itijlle komende tweeënhalf n|or Krylia Sovetov Samara zfussische voetbalcompe- Me Georgiër speelde jaren- aaj Nederland. Eerst voor elfct laatste seizoen voor FC is Hij was transfervrij. jitDEN - Ivan Sokolov en Wely geven elkaar bij ^lerlands kampioenschap a in Leeuwarden niets ide denksporters boek- teren een zege. Sokolov, Hwitte stukken hanteerde, sterk voor Erwin l'Ami. Py was zijn tegenstander teilwagen te slim af. )kolov als Van Wely u 5,5 punten verzameld. 0 heeft een vol punt rong op Sergei Tiviakov. 1 - Volleyballer Henk-Jan Eelt komend seizoen in use competitie voor L De oud-intemational, itig van Unimade Parma, olgens de website van de Bandse bond een contract tn jaar ondertekend. De Jnaanvaller komt bij Peru- zijn landgenoot Guido tegen, want die heeft ^aanse vereniging ver- lor de Russische club KMoskou. n - Intemazionale heeft (entijnse voetballer Nico- jdisso aangetrokken. De üger, drievoudig interna- heeft voor vier jaar gete- n Milaan. De 23-jarige »so komt van Boca Juni- j/oparmee hij twee keer lietampioen werd en twee- »rie wereldbeker won. et\ iIuhe - Tweevoudig olym- kampioene Heike enteier zal niet haar opwach- a/Jaken tijdens de Olympi- dflpelen van Athene. De /efcverspringster, bijna jaar oud, erkende giste er ft ze simpelweg te kort j'njDe atlete hoopte in Athe- letto titel te kunnen verdedi- teflaar dit seizoen sprong ze >eiftder dan 6,39 meter. Ze t minimaal 6,70 meter r«jen om naar Athene te re/#1- röj 9 tV l IM - De Duitse autocoureur ee#humacher racet de ko- te Ie drie seizoenen in de ?ride 1 voor Toyota. De ang van de broer van we- impioen Michael Schu- er naar de Japanse renstal feulen afgerond. donderdag 8 juli 2004 door André Hoogeboom amsterdam/gpd - Geen valse bescheidenheid meer in Amster dam. De buik in, de borst voor uit. Ronald Koeman was perti nent in zijn openingsspeech voor het nieuwe voetbaljaar: „Ons doel is om internationaal verder te komen. Misschien wel door de Champions League te winnen. Want als het EK iets heeft aan getoond is het wel dat een be scheiden elftal heel ver kan ko men als de spelers bereid zijn voor elkaar te knokken." Euro 2004 heeft keihard aange toond dat grote namen geen garantie voor succes zijn. Koe man gaat die wetenschap ge bruiken om zijn ploeg dit sei zoen klaar te stomen voor gro tere successen. Gaan voor het kampioenschap is een 'zeker- heidje', de beker hoort er bij. De rek zit nog in de Champions League. Dat was vorig seizoen teleurstellend en het moet be ter. Het verwachtingspatroon is ook hoog. Nu de troepen in Amster dam vrijwel ongewijzigd aan een nieuw seizoen kunnen be ginnen is ook Koeman duidelijk in zijn doelstelling: „Bij PSV en Feyenoord moeten heel veel spelers worden ingepast. Hier hoeft dat niet en dat is heel prettig." Bij de eerste training van gisteren werd dan ook slechts één nieuwe aankoop ge presenteerd: derde doelman Hans Vonk, die de plaats in neemt van Sander Boschker. Vooralsnog ziet de trainer dan ook geen beren op de weg. Voor geen van de EK-gangers is concrete belangstelling ge toond. Ook niet voor de Zweed Ibrahimovic, die derhalve het seizoen in zal gaan als de vaste spits bij de Amsterdamse club. Ook voor Van der Vaart en Sneijder is geen concrete inte resse. „En dat is voor een trai ner alleen maar fijn. Ik heb al gelezen dat Ajax de komende vijf jaar kampioen van Neder land zal worden, nou, dat moet dan maar gebeuren." De club is volgens directeur Arie van Eijden ook financieel kerngezond. Financiële conti nuïteit is gewaarborgd nu het aantal verkochte seizoenkaar ten een recordhoogte heeft be reikt van ruim 42.000. Boven dien heeft de club zich recht streeks geplaatst voor de Cham- De Ajax-spelers in het Amsterdamse Bos voor hun eerste training. Foto: ANP/Olaf Kraak pions League en dat levert ook weer geld op. De trainer had niet eens een verlanglijstje voor dit seizoen. Omdat iedereen blijft, hoeft Ajax niet de markt op. De flirt met Inter Milan voor de terugkeer van Andy van der Meyde is alweer voorbij. Dat lag financieel te gecompli ceerd, waarna Ajax zich heeft afgemeld. „We zijn nog wel op zoek naar een rechtsbuiten, maar we kunnen de betreffende vacature ook intern oplossen." Daniël de Ridder, die zich vorig seizoen nadrukkelijk in de kij ker speelde, schuift wat op in de hiërarchie. Verder kunnen Steven Pienaar en Tom de Mul op die plek uit de voeten. Een groepje van twintig man meldde zich gisteren bij Ajax om deel te nemen aan de eerste training van het nieuwe sei zoen. Ouderwets in het Amster damse bos. Daarbij ontbrak Abubakari Yakubu, zeer tot on genoegen van trainer Koeman. Zonder berichtgeving was de Nigeriaan weggebleven. Hij heeft weliswaar te horen gekre gen van de technische staf dat hij mag uitkijken naar een nieu we club, maar blijft in dienst van Ajax tot hij een andere club heeft. Ook Victor Sikora en Petri Pasanen mogen vertrekken, maar hadden zich plichtsge trouw gemeld. Ajax begint aarzelend aan de voorbereiding op de nieuwe competitie. De groep is nog lang niet compleet. De interna tionals die deelnamen aan het EK in Portugal hebben nog vrij af gekregen. De spelers die het eerst uit het toernooi lagen worden 19 juli terug verwacht. Dat zijn Heitinga, Van der Vaart, Sneijder en Ibrahimovic. Grygera en Galósek, in de halve finale op het EK uitgeschakeld, worden pas de 22e terug ver wacht. Zo vlak na het voor Nederland zo tumultueus verlopen toer nooi had Koeman geen zin meer in terugblikken. De trai ner van Ajax reageerde zelfs korzelig op vragen over de Am sterdamse internationals die in Portugal nauwelijks aan spelen zijn toegekomen. „Daar heb ik al meer dan genoeg over ge zegd. Ik wil alleen praten over Ajax." Zijdelings stipte Koeman nog wel even aan absoluut niet in te zijn voor een baan als bonds coach. Resoluut tot zijn gehoor: „Omdat ik in dienst ben van Ajax." Het conflict van Ajax-speler Hatem Trabelsi met het be stuur van de Amsterdamse club is binnen 48 uur opge lost. Dat zei Arie van Eijden gisteren bij de seizoenspre sentatie. De speler ontbrak bij de eerste training, maar zou inmiddels rond rijn met een Engelse club, waarschijnlijk Arsenal. eindhoven/grd - Heurelho da Silva Gomes, voetbalnaam Go- mes, koesterde gisterochtend het milde zomerzonnetje terwijl hij gebogen over het hek op De Herdgang rijn toekomstige ploeggenoten van PSV stond te bekijken. De Braziliaanse doel man maakte ontspannen ken nis met rijn nieuwe club. Hij zal in principe een vierjarig con tract tekenen in Eindhoven. Van rijn ambities maakt hij op voorhand geen geheim: „Ik wil hier mijn plaats veroveren." Gomes, die overgenomen wordt van Cruzeiro, was onder de indruk van De Herdgang. „Het ziet er hier allemaal heel goed uit. De club, de locatie, de mensen", oordeelde Gomes. Hij koos voor PSV vanwege de goede naam die de Eindhoven- se club in rijn geboorteland heeft. Gomes is vrijwel genezen van een blessure aan de rechter hand. Een gebroken botje is vastgezet en de verwachting is dat de 23-jarige Braziliaan over een dag of tien helemaal her steld is. Hij gaat nog wel terug naar Brazilië om wat zaken met Cruzeiro af te handelen. den bosch/anp - Zes dagen na de ingangsdatum van rijn con tract is André de Ridder alweer bij FC Den Bosch vertrokken. De 30-jarige middenvelder woont in Noordwijk en de af stand tot de Brabantse hoofd stad vindt hij na enkele dagen training een onoverkomelijke hindernis. Verhuizen is geen optie voor de oud-speler van Stormvogels Telstar en FC Zwolle, die daar om in overleg met de clublei ding besloot zijn eenjarige con tract te ontbinden. Fred van der Hoorn, manager voetbalzaken bij de naar de ere divisie gepromoveerde club, kondigde aan dat Den Bosch op zoek gaat naar een vervanger. „Om de doelstelling, handha ving in de eredivisie, te kunnen halen, is het een basisvoor waarde dat alle neuzen dezelfde kant op staan. Als promoven dus kunnen we het ons niet permitteren twijfelaars op het mentale vlak te hebben", aldus de oud-voetballer. Titelverdediger Massu en hardhitter Gonzalez moeten Dutch Open kleur geven door Martijn van Beeten Amersfoort - Fernando Gonza lez (23) en Nicolas Massu (24) wonnen in 1997 samen het dubbelspel voor junioren op de US Open. Een unieke prestatie van twee Chilenen, de opvol gers van hun landgenoot Mar- celo Rios, de gestopte linkshan- der die korte tijd nummer één van de wereld was. De naam Rios roept nog altijd irritatie op bij de organisatie van de Dutch Open. Maar Gonzalez en Massu zien ze volgende week graag komen. Wie Chili en tennis in één zin noemt, voegt daar haast zonder uitzondering ook de naam Mar- celo Rios aan toe. Dat grote ta lent was flegmatiek, briljant, flamboyant en uiteraard on voorspelbaar. Rios won de Dutch Open in 1995, maar liet zich er ook een keer in de eerste ronde uit slaan. Marcelo had even geen zin. Dat risico loopt toernooidirec teur Wendy van Eijsden niet echt met Massu en Gonzalez. Al won Massu het evenement vo rig jaar door Raemon Sluiter in de finale te verslaan. En Rios won in 1995 ook van een Ne derlander: Jan Siemerink. De twee Chilenen moeten de Dutch Open vanaf maandag kleur geven. Zij zijn naast de Nederlanders Martin Verkerk, Raemon Sluiter, John van Lot- tum en Dennis van Scheppin gen de voornaamste attracties. Massu mist de klasse van Rios, maar ook zijn verwende gedrag. Hij is een knokker, een zwoe ger. En een klasbak. Hij werkte zich al op tot de elfde plaats van de wereldranglijst, net zo hoog als de beste klassering ooit van Sjeng Schalken. Vorig jaar won hij twee toernooien, in Amersfoort en Palermo. Zijn beste vriend Gonzalez staat nu lager op de wereldranglijst, niet eens in de toptwintig, en dat is opmerkelijk. Van dit krachtmens uit La Reina werd meer verwacht dan van Massu. 'La mano de piedra' wordt Gonzalez genoemd, de hand van steen. De Chileen probeert elke bal zo hard als hij kan naar de andere kant van het net te slaan. Alles of niets, dat is rijn tactiek. Het leverde hem dit jaar de titel op in Vina del Mar, de woonplaats van Massu, en een halve finale op het Masters Se ries-toernooi in Miami. Massu was en is minder geta lenteerd dan Gonzalez, maar hij wist wel veel eerder wat hij wel en niet kon. Gonzalez was de ongepolijste diamant, lange tijd althans. Als zevenjarig jochie stapte Fernando voor het eerst op een tennisbaan en vijf jaar later vertrok de hele familie naar Florida. Patricio Apey, eer der coach van Gabriela Sabati- ni, mocht aan de slag met dit ruwe talent. Het levensverhaal van Massu is opmerkelijk. Zijn opa van moe derskant is een uit Hongarije afkomstige jood, zijn familie van vaderskant komt uit Pales tina. Van een gescheurd gezin, vertelde hij vorig jaar in Amers foort, is echter geen sprake. „Zelf heb ik me er nooit zo mee bezig gehouden en thuis was het ook nauwelijks onderwerp van gesprek. Al ben ik als kind wel in kerken en synagoges ge weest. Ik leef, dat is mijn religie. Het levert ook geen problemen op in mijn familie." Opvallend genoeg floreert het tennis in Chili met dank aan Ar gentijnen. Als de twee landen op elkaar stuiten tijdens een Davis Cup-duel, dan zijn de ra pen gaar. In april 2000 koelden Chileense fans hun woede met een regen van muntjes, stoel tjes, fruit en flessen. Ze vonden dat hun tennissers werden be nadeeld tegen de Argentijnen. Nu hebben Massu en mole naarszoon Gonzalez allebei een coach uit dat in Chili gehate land. Gonzalez werkt samen met Ho ratio de la Pena, die eerder Franco Squillari en Roland Gar ros-winnaar Gaston Gaudio naar de top bracht Gonzalez zegt veel baat te hebben bij rijn Argentijnse coach. Als jonge hond miste de Chileen de juiste tactiek. Ook omdat rijn coaches in Chili hem in de stijl van het land lieten tennissen: verdedi gend. „Nu mag ik tennissen op een manier die bij me past", vertel de hij in 2002 aan de vooravond van zijn kwartfinale op de US Open tegen Sjeng Schalken. „Aanvallen, alles of niets. Liever eenmaal als een leeuw verlie zen dan driemaal als een 'pus sy' winnen." De la Pena zei toen: „Mijn voorgangers pro beerden Fernando te verande ren. Dat heeft hem geen goed gedaan. Fernando combineert talent en kracht. Dat moet je op de juiste manier benutten." Massu heeft ex-prof Gabriel Markus als begeleider en die heeft blijkbaar indruk gemaakt Dreigend faillissement afgewend Raemon Sluiter was vorig jaar verliezend finalist tegen Massu. Foto: ANP/Toussaint Kluiters tijdens de opmars van rijn pu pil. Sinds kort deelt Massu zijn coach immers met Guillermo Coria, de verliezend finalist van Roland Garros. Gonzalez en Massu beproeven hun geluk vooral op gravel. Lo gisch, want 95 procent van de tennisbanen in Chili is van ge malen baksteen. Die onder grond vormde ook het toneel voor hun drie onderlinge ont moetingen. De laatste twee gin gen naar Gonzalez, alleen de eerste werd gewonnen door Massu. Wie weet staan zij, negen jaar na hun grote voorbeeld Rios, ook samen in de finale van de Dutch Open. Het zou volgende week een boeiend gevecht op kunnen leveren tussen de on voorspelbare Gonzalez en de knokker Massu. Twee Chilenen, twee vrienden, twee tegenpo len. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3446, d.d. 07.07.2004 14.18.20.26.27.29.40 41.47.52. 54.56.58 59.62.67.76.77.79 80 Onder voorbehoud van typefouten SCHAKEN Leeuwarden. NK. Mannen, zevende ronde: Visser - Tiviakov 0-1. Bosboom - Van den Doel 1-0, Sokolov - L'Ami 1-0, Stellwagen - Van Wely 0-1, Van der Wiel - Nijboer 1/2-1/2. Stand: 1 Sokolov. Van Wely 5 1/2, 3. Tiviakov 4 1/2, 4. L'Ami 4, 5 Van den Doel. Van der Wiel 3 1/2, 7. Stellwagen 3, 8. Bosboom 2 1/2, 9. Nijboer 2,10. Visser 1 Vrouwen, achtste ronde: Peng - Lanchava 1-0 (reglementair), Van Weersel - Hamelink 1-0 (reglementair), Muhren - Schuurman 1/2-1/2. Stand: 1 Peng, Van Weersel 6, 3. Muhren, Schuurman 4 1/2, 5. Lanchava 2, 6. Hamelink 1 Newport. Mannen, 420.000 ei Eerste ronde: Spadea (VSt/1) - Salzenstein (VSt) 6-3 4-6 6-3, Rusedski (G8r) - Carraz (Fra/4) 6-1 4-6 6-3, Saulnier (Fra/5) - Gimel- stob (VSt) 6-1 3-6 6-1, Morrison (VSt) - Gam- bill (VSt/6) 6-2 6-7 6-3, Popp (Dui/7) - Delic (VSt) 6-4 6-3, Carlsen (Den) - Reid (Aus) 6-1 2-6 7-6, Sanguinetti (Ita) - Kendrick (VSt) 3-6 6-2 6-3, Weiner (VSt) - Peya (Oos) 7-6 6-4, Ei seneer (Bel) - Ram (VSt) 6-2 6-3, Baker (VSt) - Moodie (ZAf) 6-2 6-7 7-6. Gstaad. Mannen, 550.000 euro Tweede ronde: Novak (Tsj/1) - Montanes (Spa) 3-6 6-3 6-3, Starace (Ita) - Hanescu (Roe) 3-6 7-6 7-6, Ramirez Hidalgo (Spa) - Koubek (Oos) 6-3 6-4, Andreev (Rus) - Costa (Spa/8) 6-2 6- Bastad. Mannen, 375.000 euro Tweede ronde Monaco (Arg) - Vliegen (Bel) 5- 7 6-4 6-1. Zabaleta (Arg/8) - Labadze (Geo) 6- 4 1-6 6-3, Gonzalez (Chi) - Nieminen (Fin) 7-6 6-1Martin (Spa) - Volandri Ita) 5-7 6-1 6-4 Scheveningen. Mannen, 50.000 euro. Tweede ronde: Wessels (Ned) - Jeanpierre (Fra) 6-1 4-6 6-2, Tenconi (Ita) - Korteling (Ned) 6-4 6-0, Fogues (Spa) - Acione (Fra) 6-4 6-0. Ameland. Oefenwedstrijd. Geel-Wit - SC Heerenveen 0-4 (0-2). Doelpun ten: Seip, Hakansson, Samaras. Calincov Lima. Zuid-Amerikaans kampioenschap (Copa America) Groep A: Colombia - Venezuela 1-0 (1-0). 22 Moreno 1-0 (strafschop) Toeschouwers: 45.000 door Anton Diedrich leiden - Even dreigde een fail lissement voor de Nederlandse Rugbybond. De bond kampt met een schuld van 274.000 eu ro. Vorige week stemde de le denvergadering in met een sa neringsplan. Voor vier van de zeven betaalde krachten van het bondsbureau in Amsterdam is een ontslagaanvraag inge diend. Verder zoekt de bond naar een manier om de kosten van het Nationaal Rugbycen- trum, 9000 euro per maand, te drukken. De voorzitter van de Neder landse Rugbybond wil het niet hebben over een dreigend fail lissement. „Wij praten over een financieel zorgelijke situatie", zegt Gerard Kemps, voormalig voorzitter van de Leidse rugby club DIOK en sinds vorige week preses van de NRB. „We wer ken er met man en macht aan om die situatie te verhelpen." Het vorige bestuur antwoordde op een schriftelijke vraag van de clubs uit de ere- en eerste klasse twee weken geleden nog wel dat 'als er geen oplossing komt met de crediteuren faillis sement zal volgen'. Die soep, zegt Kemps, wordt niet zo heet gegeten. „In de tussentijd is heel veel werk verzet. Er is een saneringsplan, dat is goedge keurd, daar werken we nu mee. In dat plan wordt het woord 'faillissement' ook niet ge bruikt." Feit blijft dat de schuld toren hoog is opgelopen. Volgens Kemps een gevolg van een 'te ruim georganiseerde bond', vooral wat betreft arbeidskrach ten. Hij spreekt geruchten tegen dat deelname van het Nederlands team aan het Hong Kong Se- vens-toemooi, naar verluidt kostte de trip een kleine ton, de bond op kosten heeft gejaagd. „Voor dat soort internationale evenementen rijn er subsidie regelingen, waardoor de natio nale bond weinig meer hoeft bij te dragen." Om de kosten van het Natio naal Rugbycentrum op te van gen, probeert de NRB vrijstaan de kantoorruimte in het stadion te verhuren. De eerste huurder heeft zich al gemeld, zegt Kemps. „Daarnaast is het Amsterdamse stadsdeel Geuzenveld-Sloter- meer met een herziening bezig van het totale sportpark. Wij praten binnenkort over de idee- en die zij hebben om het te ex ploiteren." Kemps overlegt met NOCNSF over mogelijke hulp bij het sa neren van de bondsschuld. Dat kan rijn in de vorm van een le ning - in het saneringsplan wordt een bedrag genoemd van rond de honderdduizend euro - of door het vooruitschuiven van een deel van de subsidie. „NOCNSF heeft duidelijk ge maakt dat ze bereid rijn ons te helpen, als blijkt dat wij er ook zelf .alles aan doen", zegt Kemps. De leden van de rugbybond dragen inderdaad bij aan het dichten van het ontstane finan ciële gat. Per speler gaat de bondsbijdra- ge van veertig naar vijftig euro. Ook het inschrijven van een team in de competitie wordt fors duurder. Een nuinnenteam kost 900 in plaats iftn 600 euro, een vrouwenteam gaat van 300 naar 400 en de prijs voor het in schrijven van een coltsteam wordt meer dan verdubbeld: van 80 naar 180 euro. Dan is het gat grotendeels ge dicht, maar de kosten blijven bestaan. Kemps benadrukt dat de NRB zoekt naar 'structurele oplossingen' voor het terug dringen van de bondsuitgaven. Kemps, die in rijn periode als DIOK-voorritter de Leidse club ook door een sportief, organisa torisch en financieel zorgwek kende situatie loodste, heeft goede hoop dat de rugbybond het financiële drama overleeft. „We stonden bijna drie ton in de min, daar word je niet vrolijk van. Dat is ernstig. Maar het wordt pas echt serieus als je je huis uit moet, en daar is geen enkele sprake van."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19