Armstrong rijdt vol genot door de regei 'Jan kan goed met stress omgaan' Zesde plek geeft Raboploeg 'goede moraal' TOUR DE FRANCE IJzersterke US-Postalploeg verovert zestigste gele trui voor Amerikaanse kopman I Stefan Ullrich stelt zich geheel in dienst van zijn 'kleine broertje' Lotto-Domo heeft maar één dagje plezier van gele trui SIXPACK Verkennen Tijdstraf voor Fassa Bortolo ar ras - De ploeg Fassa Bortolo heeft in de ploegentijdrit van de Ronde van Frankrijk een tijd straf van twee minuten gekre gen. Het Italiaanse team werd bestraft, omdat renners elkaar meerdere keren hadden ge duwd en een geloste renner achter de ploegleiderswagen was teruggebracht naar de groep. De Fransman Eddy Seig- peur kon na de vierde rit naar jiuis. De renner van RAGT arri veerde buiten de toegestane tijdslimiet in Arras. Armstrong heeft te doen met Mayo arras - Lance Armstrong keek gisteren nog even terug op de derde Touretappe waarin hij een dag eerder de gevallen Iban Mayo op een kleine vier minu ien had gereden. „Ik vind het Spijtig voor Iban", zei 'The Boss' die met zijn actie niet ie tiers sympathie kreeg. „Hij viel gewoon op een onmogelijk mo ment, maar de Tour is nog niet voorbij." TOUR IN CIJFERS Vierde etappe, Cambras-Arras (ploegen tijdrit): 1. US Postal 64,5 km in 1.12.03 (53,71 km/u), 2. Phonak I.07, 3. Illes Balears 1.15, 4. T-Mobile J.19, 5. CSC 1.46, 6. Rabobank 1.53, 7. Liberty Seguros 2.25, 8. Euskaltel 2.35, 9. Saeco 2.36, 10. Alessio 2.57, II. Quick Step 3.29, 12. Crédit Agrico- le 3.32, 13. AG2R 4.05, 14. Brioches ta Boulangère 4.17, 15. DominaVacan- ze 4.22, 16. Gerolsteiner 4.36, 17. Fassa Bortolo 4.52, 18. Lotto-Domo 5.19, 19. Cofidis 5.34, 20. RAGT 5-37, 21. Fdjeux.com 7.33. Algemeen klassement: 1. Armstrong (VSt/USP) 14.54.53, 2. Hincapie (VS- t/USP) 0.10, 3. Landis (VSt/USP) 0.16, 4. Azevedo (Por/USP) 0.22, 5. Rubiera (Spa/USP) 0.24, 6. José Enrique Gut ierrez (Spa/PHO) 0.27, 7. Ekimov (Rus/USP) 0.30, 8. Hamilton (VSt- /PHO) 0.36, 9. Santos Gonzalez (Spa/PHO) 0.37, 10. Grabsch (Dui/P- H0) 0.41, 11. Voigt (Dui/CSC) 0.43, 12. Sevilla (Spa/PHO) 0.44, 13. Bel- tran (Spa/USP) 0.47, 14. Zabel (Dui/T- MO), 15. Pradera (Spa/ILB) 0.55, 16. Ullrich (Dui/TMO), 17. Klöden (Dui/T- MO) 0.57, 18. Julich (VSt/CSC) 1.00, 19. Mancebo (Spa/ILB) 1.01, 20. Arve- sen (Noo/CSC) 1.04, 21. Leipheimer (VSt/RAB) 1.08, 22. Nardello (Ita/TMO) 1.11, 23. Kessler (Dui/TMO) 1.14, 24. DE GROOT (NED/RAB), 25. Bartoli (Ita/CSC) 1.17, 26. Basso (Ita/CSC), 27. BOOGERD (NED/RAB) 1.25, 28. Niermann (Dui/RAB) 1.27, 29. Gonza lez de Galdeano (Spa/LIB) 1.29, 30. Hruska (Tsj/LIB) 1.33, 31. LOTZ (NE D/RAB) 1.37, 75. VIERHOUTEN (NED- /LOT) 3.39, 91. DEKKER (NED/RAB) §.15, 115. KROON (NED/RAB) 6.32, 132. MOERENHOUT (NED/LOT) 7.16, 143. KNAVEN (NED/QUI) 9.24, 183. pn laatste: Bramati (Ita/QUI) 27.51. Puntenklassement: 1. McEwen (Aus) §3 punten, 2. Nazon (Fra) 85, 3. Kirsi- puu (Est) 74, 4. Hondo (Dui) 74, 5. Hushovd (Noo) 70, 6. Zabel (Dui) 66, J9. Vierhouten (Ned) 18. Èergklassement: 1. Bettini (Ita) 19 punten, 2. Tombak (Est) 14, 3. Voigt (Dui) 9. 4. De Groot (Ned) 7, 5. Pineau (Fra) 3, 6. Renier (Fra) 3. Dagploegenklassement: 1. US Postal 1.12.03, 2. Phonak 1.07, 3. Illes Balears 1.15, 4. T-Mobile 1.19, 5. CSC 1.46, 6. Rabobank 1.53. Algemeen ploegenklassement: 1. US Postal 42.20.59, 2. Phonak 1.13, 3. T- Mobile 1.44, 4. CSC 1.52, 5. Illes Balears 1.54, 6. Rabobank 2.14. Jongerenklassement, etappe: 1. Kar pets (Rus) 1.12.33, 2. Kessler (Dui) 0.10, 3. Davis (Aus) 0.40, 4. Camano (Spa) 0.50, 5. Rogers (Aus) 1.20, 6. Boonen (Bel). Jongerenklassement, algemeen: 1. Kessler 14.56.07, 2. Boonen 0.48, 3. Cancellara (Zwi) 1.11, 4. Scanion (Ier) •J.16, 5. Astarloza (Spa) 1.25, 6. Pine- fu (Fra). 5e etappe 8 juli 200,5 km FRANKRIJK j tmiens Beauvais 57km£ X 1 oubiers 90km Orvilliers 142km Maintenon 180km Chartres 200.5km hoogteverschil en moeihjkheiósgraad Les Fourches 248m anp bron: A.S.O. Vijfde etappe, Amiens-Chartres (200,5 km). De karavaan rijdt vandaag een stuk zuidelijker en eindigt in Chartres, ter hoogte van Parijs. Startplaats Amiens heeft haar welvaart te danken aan de tex tielindustrie. Tijdens de wereld oorlogen werd de Franse stad 136.000 inwoners) zwaar ge troffen door de gevolgen van oorlogsvoering. Zowel in 1918 als in 1940 vielen er vele slacht offers in Amiens. In dit stadje leefde overigens de bekende schrijver Jules Verne. Finishplaats Chartres geniet vooral bekendheid vanwege de prachtige kathedraal (een pronkstuk van de Gothische kunst) die middenin de stad ligt. Nooit eerder stopte het Tourpeloton in deze stad aan de Loire. De favorieten zullen waarschijnlijk nog uitrusten Van de zware ploegentijdrit, waardoor avonturiers als Erik Dekker een uitgelezen kans heb ben om zich van voren te laten 'zien. door Ad Pertijs arras - Lance Armstrong had na afloop van de dik gewonnen nat te ploegentijdrit tussen Cambrai en Arras geen zin in wéér een discussie over het dit jaar inge voerde bonificatiesysteem, dat hem achteraf gezien handen vol seconden heeft gekost. „Het be langrijkste is dat ik van hieruit verder ga in de wetenschap dat ik het beste team van de wereld achter me heb staan." Dat de zorgvuldig opgebouwde en uitgekiende race hem - bui ten de gele trui - veel minder (tijd)winst had opgeleverd dan de verschillen aan de meet, deerde hem niet. „We krijgen twintig seconden tijdwinst op Hamilton en veertig op Ullrich. Dat zijn toch ook wezenlijke aantallen." Armstrong wijdde liever uit over zijn ploeg, die zich weer helemaal gefocust had op de rit van gisteren. „De enige waarin je als ploeg echt kunt laten zien hoe sterk je bent. De fascinatie voor de ploegentijdrit is er vol gens de Amerikaan al van jongs af aan. „Sinds mijn juniorentijd al is het mijn favoriete discipli ne. Het WK junioren in Moskou was mijn eerste grote evene ment. Het mooie ervan is dat niet zonder meer de vier sterk ste renners winnen. Met een goede samenwerking en voor bereiding kun je ook als vier mindere jongens de snelste zijn." Bij de profs zette die voorliefde zich voort. „Bij Motorola ein digden we altijd kort, maar wonnen jammergenoeg nooit." Daarom ook jubelde het team het uit toen vorig jaar in Saint- Dizier voor het eerst de ploe gentijdrit werd gewonnen. „Het was voor mij het hoogtepunt van die Tour", zegt Armstrong. „Dit team is nog weer beter. We startten langzaam en gaven daarna gas. Ik zat lachend op de fiets. Het was alsof ik droomde." Een droom dan, die zomaar in een nachtmerrie had kunnen veranderen, besefte ook Arm strong. Tussen Cambrai en Ar ras kwam niet alleen het water met bakken uit de hemel geval len. Het regende ook nog eens valpartijen en lekke banden. Zowat iedere ploeg had er last van. Phonak (vier keer lek in de eerste 25 kilometer) en CSC (massale valpartij) nog het meest. Ullrich zei steeds terug te hebben gedacht aan de glib berige tijdrit van Nantes en was daardoor extra voorzichtig ge weest. „Het was echt angstig", zei George Hincapie. „Na 500 me ter zag ik bij iemand al het wiel wegglijden. Ik dacht: wat moet dat worden vandaag?" Hij vond dat Armstrong onderweg het sterkst was geweest. Armstrong noemde Hincapie The Champ van de dag. Op de streep wilde die 'kampioen' zijn kopman de winnende hand toesteken. Armstrong lachte slechts terug. „Wat denk je... Ik laat mijn stuur niet los op kletsnatte kei en. Stel dat je valt. Niet voor niets kwam ik ook de hele rit steeds als laatste de bochten uit. Ik nam geen risico's. Op de televisie had ik te veel valpartij en gezien." Hincapie dacht dat de regen in het voordeel was geweest van de Postals. „Tijdens het verken nen van de etappes hebben we heel veel in de regen moeten rijden. Dat kwam ons vandaag van pas. Het hele team had een supermoraal. Voor ons is dit toch het mooiste om te doen." Armstrong noemt Hincapie zijn beste maatje. Hij staat model voor hoe een ploeggenoot moet zijn. „Iemand met wie je het goed kunt vinden in het pelo ton, aan de eettafel en in de bus. Je hebt van die ploegen waar aan tafel amper iets wordt gezegd. Afschuwelijk. Als de sfeer niet goed is, rijd je ook niet goed." Hoe de sfeer binnen de Postal- ploeg is, was te zien op het po dium. Acht 'blauwe' mannen wachtten geduldig op de bin- 1 nenkomst van hun y teamgenoot Noval. Ife van schaamte, liet hij zit het podium leiden. Omj dolven te worden oncfc warme deken van knuffl en over de bol en opbal woorden. Tot op het jf „In de bergen zul je zi zijn echte waarde voor <f is", zei Hincapie. y Zijn geliefde ploegentijt verde Armstrong ook ny de gele trui op. Zijn z(i „We gaan hem niet gen", zei de Amerikaaj doen dat niet, in het belt het team. Mijn jongens nu krachten sparen vi tweede helft van de Tol echte werk begint pas iir reneeën." door Edward Swier De één, Jan, is rossiger dan de ander, Stefan. Maar de gebroeders Ullrich vertonen wel degelijk veel overeenkom sten. Beiden hebben een stevi ge ring in het oor, en allebei zijn ze opgescheept met aanleg om dik te worden. Stefan, de oudste, is er verantwoordelijk voor dat jongere broer Jan ooit verslaafd raaide aan chocolade. Zelf krijgt de mecanicien van T- Mobile de kilo's er niet meer af, renner Jan is daarentegen scherper dan ooit. „Ik heb het gevoel dat we deze drie weken nog iets moois gaan meema ken", meent Stefan. Stefan is dit jaar voor het eerst 'fietsenmaker' bij T-Mobile. De ploegentijdrit brengt altijd veel extra werk met zich mee. De speciale tijdritfietsen worden maar weinig gebruikt, de ren ners zoeken, eindeloos twijfe lend, hun ideale houding en vragen geregeld om hulp bij de afstelling van hun glimmende karretje. Dit zijn de dagen dat het bij de teambus van een wie lerploeg wel lijkt op een Formu le 1 -pit. Stefan werkt zich in het zweet, omdat nog op het laatste moment andere achterwielen worden gemonteerd. Broer Jan - die moet btrappen - blijft rus tig- Stefan: „Dat is Jan ten voeten uit. Daarom ook komt hij zo ver. Hij heeft van nature de ga ve om onder alle omstandighe den rustig te blijven. Dat komt je juist in de Tour de France van pas. Uit elke kier, van elke straathoek, komt stress. Het ligt met bergen op je te wachten. Jan kan daar heel goed mee omgaan. Het is imponerend dat hij zich bijvoorbeeld zo weinig aantrekt van de 'schandaalver- halen' in Bild, hoe makkelijk hij met beide benen op de grond blijft als ze hem daarna bij suc ces weer de hemel inschrijven." Het is een verschil met hemzelf. Stefan, tweeënhalf jaar ouder dan zijn fietsende broer, mist de rust. „Ik ben veel impulsie ver. Vroeger én nu." Stefan (33) was lang het grote voorbeeld van zijn broer. De twee deden al vroeg wedstrijdjes. Door zijn durf en doordachte manier van handelen kon Jan al snel wed ijveren met Stefan. De oudste Ullrich zou het gaan maken als hardloper. „Ik droomde ervan goud te winnen op de Olympische Spelen. Een topsportcarrière draaide in Oost-Duitsland niet om geld, maar maakte je kansen op een auto en een woning wel groter. En je kon studeren." Stefan Ullrich bleek al jong aan leg voor de middellange afstand te hebben. Vier Oost-Duitse looptitels pakte hij als pupil van Dynamo Berlin. Door de hon derden trainingskilometers sle ten zijn knieën echter snel. Zijn achillespezen raakten chro nisch geïrriteerd. In 1990 nam hij afscheid met een zege in de halve marathon van Bremen. Vanaf dat moment kreeg de fiets, een jeugdliefde, ook weer een plaats in zijn leven. Van na bij volgde Stefan de vorderin gen van zijn jongere broer. En hij ging aan de slag als repara teur in een fietsenzaak. Van het één kwam het ander. Hij ging mee naar wielerkoersen met de Duitse wielerbond, werkte voor de opleidingsploeg van Tele kom. Zijn profdebuut bij Coast- /Bianchi vorig jaar was een koude douche. De toen werklo ze Stefan was er met hulp van zijn broer binnengekomen. „Het was niet eenvoudig. We hadden Spaans, Italiaans en Duits personeel. Het heeft wat maandjes gekost voor we elkaar goed begrepen." Nu Jan terug is op het oude nest, is ook voor Stefan alles beter. Hij verhuisde mee, kwam in een warm bad terecht. Stefan Ullrich heeft de tijdritfiets geprepareerd voor broer Jan. Foto: GPD/Wouter Borre door onze sportredactie arras - Met een tevreden ge voel verliet de Rabobank-equi- pe gisteren het kletsnatte Arras. De zesde plaats in de ploegen tijdrit stemde tevreden. „Goed voor de moraal", meende Bram de Groot. Het was even schrikken toen Levi Leipheimer een schuiver maakte op het door regen op sommige plaatsen spiegelglad de parkoers tussen Cambrai en Arras. „Het heeft ons misschien dertig seconden gekost", meen de De Groot. „Verder draaide het gewoon super." Leipheimer, de man voor het klassement, kwam er zonder li chamelijk ongemak vanaf. „Ik voelde mijn voorwiel wegglij den en ging onderuit. Vraag me niet hoe het kwam. Ik heb geen idee. Over de race ben ik verder zeer tevreden. Dit weer was ei genlijk best goed voor ons, we hebben een ploeg die heel goed in de regen kan rijden." Koos Moerenhout eindigde met Lotto-Domo in het achterveld. Zoals verwacht kon de Austra liër Robbie McEwen zijn leiden- Erik Dekker heeft zich aan kop gezet van de Raboploeg. Foto: ANP/Manuel Bruque de positie in het algemeen klas sement na een dag al weer af staan. „Een waardeloze dag", mopperde de Nederlander. „Halverwege hoorden we dat we al twee minuten achterstand hadden op Euskaltel, op dat moment de snelste ploeg. De moraal was daarna weg om nog volle bak door te rijden. Voor Robbie was het jammer, hij heeft niet lang kunnen genieten van het rijden in het geel." Aart Vierhouten zocht onder tussen naar beschutting, de warme bus stond ver van de aankomst. Vierhouten was, met Moerenhout en de anderen een kleine tachtig minuten onder weg geweest, door weer en wind. Verzopen als een kat keek de Nederlander, die de afgelo pen dagen voorbeeldig werk deed voor Robbie McEwen in de voorbereiding op de sprint, terug op wat een rustig ritje had moeten zijn. „Een snelle tijd was voor ons vandaag niet het belangrijkste. Dat wisten we van tevoren, niemand kijkt bij ons naar het klassement. Het nieuwe reglement, dat de mar ges verkleint, maakte het er voor ons alleen maar makkelij ker op. Er viel voor ons gewoon niets te halen." De schade bleef beperkt. Van de 5.19 minuten achterstand die het als achttiende geklas seerde Lotto ten opzichte van Armstrong opliep, werd slechts iets meer dan de helft (2.45) doorberekend. Ook fysiek, vooral fysiek, bleef het team leed bespaard. „Ik reed een keer lek. Maar we hadden afge sproken op iedereen die wat mankeerde te wachten. Het rit me was er daardoor even uit, maar dat deerde eigenlijk niet. Gelukkig hebben we geen val partijen meegemaakt, we zijn denk ik zo'n beetje de enige. Het scheelde dat Claudi (ploeg leider Claude Criquelion, red.) het parcours 's morgens nog eens had verkend. Hij had alle bochten opgeschreven. We wis ten precies waar we het echt rustig aan moesten doen." Vierhouten smaakte dinsdag het genoegen voor het eerst in zijn al lange carrière de kamer te delen met een gele truidra ger. „Het is mooi om mee te maken. Robbie kreeg vandaag nog meer aandacht dan anders, we hebben er toch wel van ge noten." De sfeer bij Lotto-Do mo is goed. „Wat wil je? We winnen een rit, hebben de gele trui gehad. En ik denk dat we nog zeker een ritje kunnen pak ken. We zijn in de winning mood. McEwen is de snelste van allemaal momenteel. In de Ronde van Italië begon hij tel kens beter te rijden en in Zwit serland was te merken dat hij klaar was voor de Tour." Jan Ullrich had het parkoers van de proloog al gezien, zei hij afgelopen vrijdag voor de start van de Tour. „In het routeboek dan", voegde hij er lachend aan toe. Lance Armstrong zou zoiets nooit gezegd hebben. Omdat hij alles van enige importantie met eigen ogen gezien moét hebben. Steeds weerstaan de anderen binnen het team te kijken van zijn gedrevenheid op dit gebied. Legendarisch is de verkenning van de tijdrit naar Chamrousse, uit de Tour van 2001. Lance reed ter afsluiting zo hard als hij kon naar boven. Het personeel was al aan het inpakken, toen Lance zei: 'Nog een keer'. Omdat een bepaalde passage hem niet lekker zat. Hij trok een schoon shirt aan, liet zich naar beneden rijden en begon opnieuw aan de loodzware klim. De voorbeelden van zijn mania kale voorbereiding rijgen zich aaneen. De bewondering ook. Wat hem totaal niet lekker zat, was de Tour van 2003. Hij vond dat hij niet scherp genoeg aan de ronde was begonnen. De ge makzucht moest erin geslopen zijn, dacht hij. En dus nam hij maatregelen. „Misschien moet ik de etappes niet meer met zo veel plof ten gaan verkennen. All principe beter. Dan wori afgeleid van wat je moet Hij dacht echt dat hij so/l details uit het parkoers tl rig jaar over het hoofd /?4| zien omdat iemand hem\ chend de laatste roddel tl peloton had verteld. j1 'Er is veel intensiever getk en verkend dan vorig jam ten de mensen binmn dm te vertellen. Nog even dei stroken bekijken, nog evè dag voor de proloog metï weling Noval de aflossing de ploegentijdrit doomed Hij verkende zelfs een kefi zijn eentje het par koelt de ploegentijdrit. Gisterochtend was het al vroeg op de weg tusseiv brai en Arras aan het tra1 de teamwagen werden /i| gemaakt, waardoor dep ter op de dag als een racdl over het parkoers kon stil Jan Ullrich vindt het al ld als hij 's ochtends nog eet tje in de auto 'de Strecke kijkt. Da's immers meert routeboek openslaan. a door Ad Pertijs l De ploeg van US Postal zoeft over het kletsnatte asfalt in het noorden van Frankrijk. Foto: Reuters donderdag 8 JULI

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18