KUNST CULTUUR Film Heineken-ontvoering I Nederlandse Letterenprijs voor Haasse 1 Auto Kampioen. took herland R5 Fiat Idea. Winnaar ANWB Kampioen mini-MPV-test. LEIDERDORP: AUTO BOOT B.V., WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 5898900 HILLEGOM: AUTOBEDRIJF B. J0REN, ARN0UDSTRAAT 1, TEL. 0252 - 414839 NOORDWIJK: B00T-RIALT0 NOORDWIJK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040 Passion Arts: Werchter duurt te lang cht - De befaamde toeken- en platenzaak pent in 2006 in Maas- n eerste Nederlandse De allereerste winkel jtijn deuren in 1957 op e Boulevard de Sébast- Parijs wemelt het in- van de FNACs en bijna jerlandse francofiel ■Parijs terug zonder het I mosterdkleurige zakje Transe cd of een Frans niddels biedt FNAC i op literair-, muzikaal-, heel- en informaticage- bij een zo groot moge- isitie Spuiplein - Negentig fotografen meer China en India werk zien op de bui- mstelling 'Inside/Out- >n Haag. De expositie lts op het Spuiplein. instelling is van 15 tot en was al eerder te be- On in Amsterdam, tht en Groningen. donderdag 8 juli 2004 Opnamen beginnen in 2006 door Bart Middelburg Amsterdam - Een reeks binnen- en bui tenlandse filmproducenten heeft het in de loop der jaren overwogen, maar IdtV Film in Amsterdam heeft besloten het daadwerkelijk te gaan doen: de produ cent gaat een film maken over de ont voering, in 1983, van bierbrouwer Fred die Heineken en zijn chauffeur Ab Do- derer door latere topcriminelen als Cor van Hout (inmiddels geliquideerd) en Willem Holleeder. Regisseur van de film wordt Maarten Treurniet, die eerder 'De Passievrucht' regisseerde. Het is de bedoeling dat de opnamen in 2006 beginnen. Het scena rio zal worden geschreven door Kees van Beijnum, auteur van boeken als 'Dichter op de Zeedijk' en 'De Oesters van Nam Kee'; Van Beijnum schreef eerder .ook het scenario voor 'De Pas sievrucht'. Wie de hoofdrollen gaan spelen is nog niet bekend, aldus producent Anton Smit van IdtV, maar het plan is wel een film voor de internationale markt te gaan maken, met een internationale cast. Heineken en Doderer werden in 1983 in de Amsterdamse binnenstad gekid napt door onder anderen Cor van Hout, Willem Holleeder, Jan Boellaard en Frans Meijer, die hoopten met de ontvoering van een captain of industry een grote klapper te maken. Heineken en Doderer werden drie weken vastge houden in een loods in het Westelijk Havengebied, en werden vervolgens - nadat het Heineken-concem 35 mil joen gulden losgeld had betaald - be vrijd door de Amsterdamse politie. Een paar ontvoerders konden vrij snel wor den gepakt, Van Hout en Holleeder na men de wijk naar Frankrijk. Van het losgeld werd 27 miljoen teruggevon den, circa acht miljoen is nooit achter haald. „Het heeft me altijd gefascineerd dat je zo'n ontvoering organiseert terwijl je ei genlijk van tevoren weet dat het niet goed kan gaan. Maar ze hebben blijk baar gedacht dat ze er wel mee weg zouden komen", aldus Treurniet. „En de manier waarop Heineken zelf met die ontvoering is omgegaan was na tuurlijk ook uniek: die jongens elke dag dezelfde Chinese afhaalmaaltijd laten halen, in de hoop dat dat wel een keer zou gaan opvallen." IdtV benadrukt dat de film niet een fei telijke reconstructie van de ontvoering zal worden, maar 'slechts' geïnspireerd is op de kidnap en de groep ontvoer ders. In een eerder stadium heeft IdtV wel overwogen zo dicht mogelijk bij de werkelijke gebeurtenissen te blijven. Zo zijn er in de jaren negentig gesprekken gevoerd met misdaadverslaggever Peter R. de Vries over verfilming van diens boek 'De ontvoering van Alfred Heine ken'. (advertentie) Normaal zijn we niet zo opschepperig, maar als zelfs de ANWB je nummer 1 vindt, durven wij onszelf gerust kampioen te noemen. De Fiat Idea, onze nieuwe mini-MPV, kwam als winnaar uit de bus in de mini-MPV-test van het blad Kampioen (juni 2004). Een paar lovende opmerkingen: gunstig verbruik, goede, uitrusting, functioneel ruimtewonder. Daarmee liet de Idea alle concurrenten in z'n klasse achter zich. Om dat te vieren, trakteren we op enige aardige cadeaus. Wat dacht u van 1.000,- inruilpremie bovenop de ANWB koerslijst? Of een aantrekkelijke Formula financiering van slechts 159,- per maand? Kom dus binnenkort bij ons langs en neem meteen een exemplaar van de test mee. De kampioen onder de mini-MPV's is al leverbaar vanaf 15.995,- of 380,- in de lease. Contante prijs incl. rijklaar maken Inruil of aanbetaling Kredietbedrag Looptijd in maanden Krediet- vergoeding Effectieve rente op jaarbasis Maandtermijn Restwaarde of slottermijn Prijs bij verkoop op afbetaling Fiat Idea 1.4 16v Active 16.483,- 6.183,- 10.300,- 36 1.583,- 6,9% €163.- 5.600,- 17.978,- Fiat Idea 1.4 16v Active 16.483,- 6.183,- 10.300,- 48 1.938,- 6.9% 159.- 4.200,- 18.333,- Prijzen inclusief BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Dit speciale aanbod geldt voor auto's op voorraad. Gemiddeld brandstofverbruik volgens 1999/100/EU-norm: 5,1 - 6,6 ttr/100 km (15,2 - 19,6 km/1) C02-emissie. 135- 157 gram/km. Financiering via Fidis Nederland, aangesloten bij BKR te Tiel. Leaseprijs 48 maanden/20 000 km p.j De acties zijn geldig t/m 31 juli 2004. Amstelveen - Vera Mann (links), Stanley Burleson en Pia Douwes zijn in Amstelveen begonnen met de repetities voor de musical 'Passion' van Stephen Sondheim. De voorstelling, die op 30 augustus in pre mière gaat, verhaalt over de mysterieuze en onaantrekkelijke Fosca (Vera Mann), die een dwangmatige maar onvoorwaardelijke passie ontwikkelt voor de jonge militair Giorgio (Burleson). Op 7 en 8 okto ber is de musical te zien in de Leidse Schouwburg. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/anp - Hella Haasse krijgt de Prijs der Nederlandse Letteren 2004. Dat heeft het Co mité van Ministers van de Ne derlandse Taalunie besloten. De prijs wordt eenmaal per drie jaar uitgereikt aan een auteur van oorspronkelijke Nederlands talige literaire werken. Dat ge beurt door koning Albert van België of door koningin Beatrix. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 16.000 euro. De jury onder voorzitterschap van Jozef Deleu beloonde Haasse „om de artistieke en menselijke waarde van haar veelzijdige oeuvre, dat bijna ze ventig titels omvat in vele lite raire genres. Weinig auteurs hebben de Nederlandse litera tuur zo waardig en nadrukkelijk op een in ternationaal podium ge plaatst als Hella Haas se", oor deelt de jury verder. Hella Haas se is sinds de instelling van de prijs in 1956 de zeventiende laureaat. De eerdere winnaars waren: Her man Teir- linck (1956), Adriaan Ro land Holst (1959), Stijn Streuvels (1962), Jac ques Bloem (1965), Gerard Walschap (1968), Simon Vestdijk (1971), Mamix Gijsen (1974), Willem Frederik Hermans (1977), Maurice Gil- liams (1980), Lucebert (1983), Hugo Claus (1986), Gerrit Kou- wenaar (1989), Christine D'Haen (1992), Harry Mulisch (1995), Paul de Wispelaere (1998) en Gerard Reve (2001). Koning Albert was in 2001 aan de beurt om Reve de prijs uit te reiken, maar dat ging toen niet door omdat de levenspartner van Reve verdacht was van het onzedelijk betasten van een jongen. Voor de uitreiking van Hella Haasse. Foto: ANP de onderscheiding aan Haasse is Beatrix aan zet. De twee vrouwen zijn bepaald geen on bekenden voor elkaar: Haasse interviewde Beatrix ooit uitge breid voor de televisie. De Taalunie kon gisteren nog niet zeggen wanneer en waar de prijsuitreiking plaatsheeft, maar vermoedelijk is het dit na jaar in Den Haag. In de Neder landse Taalunie voeren de Vlaamse en de Nederlandse overheid gezamenlijk beleid op het gebied van Nederlandse taal, onderwijs en letteren. De 86-jarige Haasse was giste ren niet in de gelegenheid te reageren. Ter gelegenheid van haar 85e verjaardag vertelde ze echter dat het schrijven haar nu niet moeilijker valt dan toen ze jonger was. „Dat blijft altijd hetzelfde, dat hele proces. Als je schrijver bent is dat ook je le ven, iets waar je altijd mee bezig bent, ik denk net als musici, schil ders en beel dend kunste naars. Het is een heel essentieel iets. Het is geen gewone baan, het is een ma nier van leven." De manier waar op ze schrijft, is wel anders ge worden, sober der en strakker. „Je hoeft niet meer alles te vertellen. Ik vind het belangrijk veel open te la ten, zodat de lezer de kans heeft een beetje eigen onderzoek te doen." Hella Haasse brak in 1948 door met haar debuutnovelle 'Oer- oeg' en heeft sindsdien een om vangrijk en veelgelezen oeuvre opgebouwd en tal van prijzen in de wacht gesleept. Ze ver wierf vooral bekendheid met haar documentair-historische romans. Boeken als 'Het woud der verwachting' (1949), 'Me vrouw Bentinck' (1978) en 'He ren van de thee' (1992) vielen ook in het buitenland in de smaak. 9b werchter/anp - Het vierdaagse festival Rock Werchter in België duurt te Icing. Door vermoeid heid, drank en drugs gebeuren aan het einde te veel ongeval len, vindt spoedarts Mare Sab- be van het ziekenhuis in Leu ven. Op de slotdag, afgelopen zon dag, is een Nederlander de keel doorgesneden, na een nizie over nachtelijk lawaai op de camping. Ook liepen twee mensen brandwonden op bij een ongeluk met een gasbran- dertje. In het ziekenhuis liggen nog vijf gewonde festivalgan gers. „Wij hebben de organisa tie dit jaar al gevraagd terug te gaan tot drie dagen. Maar in april hoorden we plots dat het er toch vier werden", aldus Sabbe op VRT-radio. De meeste bezoekers komen al een dag voor het festival begint en gaan maandagmiddag pas weg. „Dat zijn zes dagen met onvoldoende slaap, ongezonde voeding, drugs en alcohol. Als het festival volgend jaar weer vier dagen duurt, vallen er do den", waarschuwt de arts in Het Laatste Nieuws. De organisatie verwerpt de klacht van de arts. Als zich goe de artiesten aandienen, duurt het festival ook in 2005 vier da gen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17