100% 55% Brandwee blust ook bij buren LEDER VOOR Bollenafval als grondstof voor medicijnen REGIO Ascotdag op renbaan Duindigt Schennispleger had groot 'werkterrein' Nieuwe kansen voor 'de Klink' alphen/regio - Op de Koek koekstraat in Nieuwkoop heeft de politie dinsdag een 32-jarige 'man uit Alphen aan den Rijn aangehouden die de afgelopen weken meerdere vrouwen en meisjes de stuipen op het lijf joeg door hen vanuit een auto zijn geslachtsdeel te laten zien. De man bekende dat hij begin juni is begonnen met dergelijke praktijken en dat hij in die pe riode toesloeg in Leiden, Al phen aan den Rijn, Nieuwkoop, Oegstgeest en Katwijk. De poli tie heeft inmiddels twaalf aan giften tegen de man binnen. De politie is blij dat de verdach te nu van de straat is. Eens te meer omdat de zedenpolitie vermoedt dat de man zijn gren zen aan het verleggen was naar ernstiger vergrijpen dan schen- nisplegen. De afgelopen dagen zou de man zich zijn gaan toe leggen op het plegen van on tuchtige handelingen. De Alphenaar liep tegen de lamp na een melding van een 11-jarig meisje in Nieuwkoop dat door de man werd lastigge vallen. Hij wordt vrijdag voorgeleid aan justitie. (advertentie) SPECTACULAIRE OPRUIMING BIJ LEDERLAND. NU EEN GROOT AANTAL SHOWROOMMODELLEN MET KORTINGEN TOT WEL 45%. Je hebt leer en je hebt leder Leiderdorp* Meubelplein, tel: (071) 541 63 95 Rotterdam** Woonmall Alexandrium III, Watermanweg 101, tel: (010) 455 11 04 koopavond *aonderdag vrijdag Hooibalen in brand gestoken leiderdorp - Op het nippertje is dinsdag rond middernacht voorkomen dat een elektrici- teitskast en een hoekwoning in de Leiderdorpse Hella Haasse- straat door brand werden aan getast. De brandweer kwam in actie nadat onbekenden een paar hooibalen in brand had den gestoken die dicht bij de woning lagen. Kort voor de brand hoorden buurtbewoners jongeren praten en wegrennen. 'Duizendpoot' onderscheiden zoeterwoude/leiden - H. Tim merman-Van Haasteren uit Zoeterwoude-Rijndijk heeft gis teren een pauselijke onder scheiding gekregen vanwege haar grote inzet voor het Leidse Zorgcentrum Roomburgh. Tim merman is al ruim 25 jaar vrij williger in Roomburgh. Direc teur Stuurman van Roomburgh reikte haar de onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifice' uit. Volgens Stuurman is de 75-jari- ge Zoeterwoudse een 'onmis bare duizendpoot die zich al vele jaren met liefde dienstbaar maakt ten behoeve van de ou deren'. oegstgeest/warmond - Ge deputeerde Van der Sar van de provincie, de gemeenten Warmond en Oegstgeest, waterschap de Oude Rijn- I stromen en het Hoogheem- raadschap Rijnland hebben j gisteren een samenwerkings- overeenkomst getekend voor de Klinkenbergerpias. Voort- aan wordt het recreatiege bied op de grens van Oegst geest, Warmond en Sassen heim niet meer alleen door de provincie beheerd: de ge meenten gaan als volwaardi- ge partners meebeslissen en meebetalen aan het beheer. r Alleen Sassenheim doet niet - mee. Het recreatiegebied krijgt een kwaliteitsimpuls. Zo komt er volgend jaar een ho- recavestiging bij de plas en wordt in 2008 het noordelijk gedeelte van het gebied, nu nog afgesloten voor publiek, heringericht voor recreatief gebruik. De Oegstgeester wethouder De Ruijter toonde zich giste ren verheugd over de nieuwe kansen voor 'de Klink' al klaagde hij toch nog even 1 over de hogere kosten voor de partners, omdat Sassen heim niet meer mee wilde doen. donderdag 8 juli 2oo4 Ander korps soms sneller ter plaat regio - De brandweerkorpsen in de Leidse regio, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek moeten over hun eigen gemeentegren zen heen gaan werken. De bur gemeesters uit de brandweerre gio Hollands-Midden hebben dat besloten. Uit een onderzoek naar aanrijtijden en bezetting blijkt dat niet elk brandweer korps in staat is in de eigen ge meente het snelst aanwezig te zijn bij een brand, maar dat de buren er soms sneller zijn. Met name Voorhout en Aarlan- derveen komen er slecht uit. Delen van Voorhout kunnen beter door de brandweerkorp sen van Sassenheim en Noord- wijk worden bediend, zo blijkt. Brandweerlieden uit Voorhout hebben er sowieso zeven minu ten voor nodig om een brand weerauto te kunnen beman nen. Daardoor zijn collega's uit Sassenheim en Noordwijk vaak sneller in het buurdorp. Soms zijn zelfs collega's uit Rijnsburg sneller in Voorhout. Burgemeester De Ronde erkent dat het rapport voor Voorhout 'geen aardig verhaal is'. „Maar het is wel een bekend pro bleem. Een extra brandweer post in het oude dorp, zoals wordt gesuggereerd, is onbe taalbaar." De Voorhoutse brandweercommandant A. Hoek vult aan: „De Voorhoutse kazerne ligt buiten de bebouw de kom. Brandweerlieden moe ten vaak eerst over het spoor en vervolgens over alle verkeers drempels naar de kazerne. Dat kost tijd, iets waar ik al jaren voor waarschuw. Verplaatsing van de kazerne, of een tunnel onder het spoor zijn oplossin gen maar daar moet wel geld voor zijn." De post Aarlanderveen, onder deel van het korps Alphen aan den Rijn, functioneert in prin cipe niet slecht, maar is net zo goed af als er bij brand een spuitwagen uit Alphen aan den Rijn of Nieuwkoop komt rijden. Het gemeentebestuur van Al phen vraagt zich daarom af of de post in Aarlandervi moet blijven bestaan, zonder de post in veen is de veiligheid van sen en goederen gq borgd", zegt burgem Schoof. Het lijkt erop dat er in van de regio geen branc kazernes staan die ovi zijn. De Regionale Br; Hollands-Midden meenten hebben afges de onderzoeksresultatei bureau Save nog niet oj te maken. Burgemeester| nevylle van Leiderdorp dat er daar geen prol zijn. „Het is wel onl goed opletten dat we de tijden halen, maar dat alle gemeenten." Als belangrijkste hobbel z het feit dat steeds minde willigers werken in het waar de kazerne staat. Ze er daardoor lang over vi zich in hun bluskleding ki hijsen. Het loslaten van de gemi grenzen is niet helemaal i Leiderdorp rijdt nu al ni Zijldijk, die voor een di Warmond ligt. Zonnevyll het niet gek vinden als L dorp in de toekomst oi Hoogmade gaat rijden, mi wil hier niet op vooruit Wel vindt hij het belangt de regiogemeenten afsp maken over de financiël goeding voor buurgeme als die werk van hen 01 men. De Rijnsburgse burgem Van der Lee, voorzitter werkgroep die het ondi begeleidt, vindt het te vroi al conclusies te trekken. fen van korpsen is niet de van het onderzoek. „We een kwaliteitsslag maken, de totale brandweer bel sneller kan functionere kan straks blijken dat d kazerne functioneler is d andere. Het is dan aan i meentebesturen om te sen of ze nog geld in hun willen steken." Holland Biodiversity maakt porriehoop tot winstmaker HDC 973 De paardenkoersen zijn op Ascotdag voor de leden van de Leidse studentensociëteit Minerva slechts bijzaak. Kijken en bekeken worden. Daar gaat het om. Foto: GPD/Ramon Mangold Hoeden van kunstgras, bezaaid met plastic boerderijdieren door Judy Nihof vervolg van voorpagina wassenaar - Kijken en bekeken worden. En rosé en bier. Daar draait het om op de traditionele Ascotdag van de Leidse studentensociëteit Minerva op de Was- senaarse renbaan Duindigt. De paar denkoersen zijn deze woensdagmiddag voor veel Minervanen slechts bijzaak. Op Ascotdag is het vooral van belang om eens heel anders voor de dag te ko men. De mannen dragen een jacquet, maar van de dames wordt meer ver wacht. Wordt het de tutjurk van ma? Of toch dat buitenissige toneelgewaad van het kledingverhuurbedrijf? Barbara Cröner koos voor het laatste. Haar jurk en hoed bevatten een over daad aan wit kant. Ze lijkt op een prin ses uit een sprookjesboek. „Gehuurd bij Hoppezak. Ik ben er een paar weken ge leden al geweest en toen had ik het nog voor het uitkiezen," aldus Cröner. Zonder hoed hoeven de dames zich op Ascotdag niet te vertonen. Hoe origine ler ze zijn, hoe beter. Een jury bepaalt tijdens de Hoedenparade wie de mooi ste creatie draagt. Het gerucht gaat dat Connie Breukhoven de prijzen komt uit reiken, maar het is Willibrord Fréquin die opdraaft. Een hoed behangen met afbakbroodjes valt niet in de prijzen, een exemplaar vol nep *papegaaien even min. Frequin verhoogt de melige sfeer van Ascotdag met zijn opmerking over de zijns inziens wat tegenvallende creativi teit. „Vandaar dat we de eerste prijs, een reis naar Mexico, maar hebben bewaard voor de volgende keer." Dan blijkt dat de eerste prijs een fotoca mera is. Deze gaat naar de maakster van de 'shoppende Barbie'-hoed. Zij draagt een exemplaar met een Barbie achter een winkelwagentje op haar hoofd. Het meisje met de 'kinderboerderijhoed' sleept de tweede prijs in de wacht. Het is een creatie van kunstgras bezaaid met plastic boerderijdieren. Een prijs is er ook voor de winnaar van de 'huishondenrace', een van de pauze nummers op deze Ascotdag. Er doen vier honden aan mee. Nelson, de 'huis hond' van de tien mannelijke studenten van Huize De Pijpela aan de Hoge- woerd, komt als eerste over de eind streep. De hond wint een zak botten, de studenten een voetbaltafel. „Wij hebben twee huisheiligen: onze schoonmaker Cor van 76 en Nelson", aldus Alexander van Deinse. „Wie die twee niet respec teert, komt er bij ons niet in." Van alle paardenkoersen spreekt de stu dentendraverij het meest tot de verbeel ding van de Minervanen. Aan deze race doen negen leden van de sociëteit mee. De deelnemers hebben een halfjaar lang hard getraind om hun talenten als pikeur te ontwikkelen. Maar nog voor aanvang van de race, valt Liesbeth Zandvoort uit haar sulky. Het paard, Surprise Victory, gaat er als een dolle vandoor en niemand krijgt het dier te pakken. Uiteindelijk knalt het paard in volle vaart tegen een busje aan dat langs de renbaan staat. Het is afgelopen met Sur prise Victory, die mank wordt afgevoerd. Het incident heeft geen effect op de an dere deelnemers. Ze maken er een span nende race van, waarbij Pesach Boko met pikeur Maurits Aberson als eerste fi nisht. door Aart van der Kuijl bollenstreek/leiden - Het ei van Columbus is misschien wat te sterk uitgedrukt. Maar Jos Zuidgeest heeft wel een sublie me oplossing bedacht voor de porriehoop. Deze composthoop van organisch afval van bollen, normaal alleen maar een kosten post voor de bollenteler, kan na melijk in veel gevallen te gelde worden gemaakt. Met drie par tijen uit de bloembollenwereld richtte Zuidgeest het bedrijf Hol land Biodiversity op. Holland Biodiversity bemiddelt in de levering van plantaardige grondstoffen waaruit extracten worden gewonnen. Die worden gebruikt in de medische-, che mische-, farmaceutische-, voe- dings- en agro-industrie. In middels heeft het bedrijf al zijn eerste bulk grondstoffen gele verd, een grote partij narcissen. Een Tsjechisch verwerkingsbe drijf gaat er de galanthamine uit winnen, een geneesmiddel tegen de ziekte van Alzheimer. Door de vondst van dat stofje werd de Maassluizenaar Jos Zuidgeest, kweker in ruste en specialist op het gebied van veredeling en vermeerdering van planten- en bolgewassen, op het idee gebracht voor het nieuwe bedrijf. „Een jaar of vier geleden werd in het loof van de narcis galanthamine, een geneesmiddel tegen de ziekte van Alzheimer, gevon den. Ik vond dat zo opmerke lijk toen ik dat hoorde, dat ik en de directeuren van drie andere bedrijven Berbee Zonen in Lisse, W.F. Leenen Zonen uit Sassenheim en Veul uit Annap- auwlona, nu mijn aandeelhou ders, de koppen bij elkaar heb- Jaap Leenen, Jos Zuidgeest, Frans Veul en Ruud Berbee (vlnr) van Biodiversity. Het bedrijf levert onder meer bollenafval als grondstof voor geneesmiddelen. Foto: Dick Hogewoning ben gestoken. En zo ontstond ons bedrijf, Holland Biodiversi ty." Het bedrijf gaat de planten of bollen of het afval ervan leve ren. Uit onderzoek bleek al snel dat er veel meer van dit soort onbe kende plantaardige stoffen zijn, precies wat Zuidgeest al ver moedde. „Je zou denken dat onze kennis op het gebied van werkzame bestanddelen in planten en bomen enorm groot is. Maar er ligt nog heel wat on ontgonnen terrein dat moet worden onderzocht." In zijn zoektocht kwam Zuidgeest in contact met Rob Verpoorte, Leids hoogleraar in de farma- cognosie. Dat is het deel van de farmacie dat planten ontleedt en hier werkzame bestanddelen uit isoleert: de moeder van de farmaceutische wetenschap pen. Verpoorte is tevens ver bonden aan Phytoconsult, een commercieel onderdeel van de farmacognosie-afdeling van de Universiteit van Leiden. „Sa men met hem en zijn mede werker Teus Luijendijk hebben zij een haalbaarheidsstudie ver richt naar ons plan. Toen dat een positief signaal opleverde, zijn we een bedrijfsplan gaan opstellen en de financiering gaan regelen." Een belangrijk voordeel van het initiatief van het nieuwe bedrijf is dat plantenextracten die nor maal gesproken worden betrok ken uit planten- en bomenma- teriaal uit tropische gebieden, onder gecontroleerde omstan digheden worden gewonnen. Bij planten uit de vrije natuur kan bijvoorbeeld het percenta ge van de werkzame stof in de planten, sterk wisselen. Holland Biodiversity kan die gecontro leerde teelt wél garanderen. Het biotechnologisch bedrijf heeft de bedrijven van Leenen, Ber bee en Veul als basisleveran ciers. Daarnaast bezit het be drijf een enorm netwerk aan kwekers die kunnen voor de levering van pla dig materiaal zoals loof v< len, boomschors en and< wassen. Het bedrijf ka kwekers van wie zij wet< hun kassen in een bepaal riode leeg staan, opdrac ven planten te kweken \v< bepaalde klanten behoeft ben. Zuidgeest: „Daardoor i deze telers bijvoorbeeld zomermaanden efficiënte bruik van hun kassen, goed voor de werkgelegi en er wordt op termijn winst gemaakt. Maar we e alleen biologisch werken Iers in. Bij stoffen die w gewonnen uit planten ei len, kunnen we geen ins den gebruiken." Maar is zijn bedrijf nu w dig? In principe kan de s) tische industrie toch alle maken? „In veel gevallen dat", geeft Zuidgeest toe, neem een geneesmiddi taxol, een belangrijk mid de strijd tegen eierstol borstkanker. Om dat sj tisch te produceren heb jelft liefst 27 stappen nodig, écht niet meer lucratief. 1 J je die stof ook kunt winn rtl allerlei onderdelen vaifo taxusboom zoals de ba. bessen en naalden. Ooi !fti kostbaar procés, maar \w v goedkóper dan de synthe variant." Teus Luijendijk is eveneei j® thousiast over de planne 0. Zuidgeest en zijn kom| van Holland Biodiversit] zorgt ervoor dat er een 'b theek', een verzameling, staat van nieuwe plantene ten en verricht het nodig ratuuronderzoek: „PÏ maar vooral bolgewasse blijkt, bezitten vaak stoft een zeer complexe molec ,n, structuur vertonen. De ibe is creatiever dan we denke

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14