Financiering plannen van Portaal rond Wat is peuren? F REGIO Leidse doelen zijn gericht op welzijn, werkgelegenheid en wonen Alarmeringssysteem voor centrumwinkeliers l heto als )odpotje' "gericht De hoofdpunten uit het verlanglijstje grotestedenbeleid 2005-2009 Na convenant met gemeente Huttenbouw Driedaagse Goedemorgen Wat een krant. akantiewerk 'vi lie soorten naten >p< I jrrijder blijkt e ïeidsduivel lur, i reDe politie heeft dins- inddag op de Willem de oejaan een 23-jarige mo- rer-T uit Zoetermeer aange- wegens te hard rijden. ;t-1 hielden een snelheids- met behulp van een la- inDe snelheid van de mo- e rwerd gemeten op 102 uiepr terwijl daar 50 kilo- ucH toegestaan. De man gijn bon en kon zijn rijbe- dejveren. d| na$= 0 t van voorpagina 'oeostgeest - De Leid- irthodox-protestantse ig Eltheto is in 1960 it als een soort itje voor de beharti- i 'hervormd-gerefor- belangen' in Leiden, iniging staat los van /eneens orthodoxe - ijk. Door een erfenis vermogen van Eltheto jaar bijna verdubbeld D duizend euro. De ijkgemeente daaren- 'erkeert In financieel 'eer. Verkoop van het j-e monumentale kerk- tv is meer dan eens ter gekomen, nu de PKN "-sden in de rode cijfers M te komen. Een deel Eltheto-leden wil het in de vereniging aan- V n voor het lenigen van d. Een ander deel is er tegen dat het geld op inier afvloeit naar de ivaar de Marekerk deel tmaakt. De Marekerk D tditioneel de gemeen- rsl Leiden die zich met in tand tegen het Sa- p-Weg proces verzet- n paar jaar geleden e kerk een koerswijzi- emaakt en nu maakt 1:1 uit van de fusiekerk. lan, lid van Eltheto, wil at geld afvloeit naar de ,Ik vind dat die legaten ..tin zijn door mensen 1 gereformeerde begin- -in stand te houden. Ik diet dat dat de PKN is. dan de helft aan de en de andere helft aan [enstanders, dat is eer- Q( nee Van der Meijden le Marewijkgemeente £n commentaar geven, t het conflict bij de ver- ig volgens hem 'vol- -los staat' van zijn ge- te. Ook Van Leeuwen en commentaar geven je het besloten karak- de vereniging'. en 26 LEIDEN door Wilfred Simons leiden - Honderdveertig miljoen euro heeft de gemeente Leiden de komende vier jaar te besteden in de stad. In het kader van het grotestedenbeleid inves teert het rijk 75 miljoen euro, de overi ge 65 miljoen heeft de stad zelf gere serveerd. Het is alweer voor de derde keer dat Leiden een beroep kan doen uit de pot die het rijk heeft gereser veerd voor de dertig grootste steden van het land. Uit de tweede bijdrage betaalde Lei den onder meer de planvorming voor het Aalmarktplan, het Kijkplein rond om de Lakenhal en de drie grote stadvernieuwingsprojecten in Lei- den-Noord. Allemaal plannen die 'op ontknoppen staan', aldus verant woordelijk wethouder De Boer (Groenlinks, sociale zaken). De in vesteringen uit de vorige periode hebben dus geloond, meent hij. In de nieuwe doelen die B en W tot 2009 willen uitvoeren, keren onderdelen uit de plannen uit de periode 2001- 2005 terug, zoals het bevorderen van de veiligheid in het winkel- en uit gaansgebied. Een greep uit de doelen die Leiden heeft gesteld voor de periode 2005- 2009. Allochtone kinderen van nul tot en met twaalf jaar krijgen 'gestructureer de programma's van voor- en vroeg- schoolse educatie'. Voorzover moge lijk en betaalbaar blijft er ook taalles aan moeders, vooral om de kansen van de kinderen te verbeteren. Leiden heeft te weinig werk voor zo wel on- als hooggeschoolden. Op 31 december 2003 waren er 19 vacatures voor ongeschoolden, terwijl er 157 werkzoekenden waren. Voor hoogge schoolden was de situatie nog extre mer: voor 574 afgestudeerden waren er 10 banen. De gemeente richt de meeste energie op de ongeschoolden. Zij moeten een opleiding volgen en een diploma halen. Voorkomen moet worden dat zij voortijdig de school verlaten. Aan de beschikbaarheid van onderwijs ligt het niet, omdat Leiden ruim is voorzien van alle soorten on derwijs. Leiden blijft een uitgebreid sociaal beleid voeren. Mensen met een laag inkomen of een beperkt opleidingsni veau, lichamelijk- en verstandelijk ge handicapten, psychiatrische patiën ten, dak- en thuislozen, verlaafden, vrouwen en kinderen die te maken hebben (gehad) met relationeel ge weld kunnen rekenen op gemeente lijke steun. Het gaat om onder meer voorlichting, crisisopvang, opvang in sociale pensions, organiseren van huishoudelijke hulp. Honderd hectare Leidse bedrijven terreinen wordt geherstructureerd en gerevitaliseerd. Daarmee moet ruim te ontstaan voor nieuwe bedrijven. De Oostvlietpolder en Leeuwenhoek zullen deels als 'verplaatsingslocatie' dienen. Nieuwe bedrijvigheid moet mogelijk worden in de 'knoop Lei- den-Oost' en bij de aansluiting van de Nil met de A4. Biotechnologie is het speerpunt van de Leidse econo mie. De Leidse binnenstad is mooi, maar trekt weinig bezoekers. Van alle dertig grote steden staat Leiden op een veertiende plaats, na de vier grote steden en Groningen, Breda, Haar lem, Amersfoort en Dordrecht. De nieuwe Aalmarkt en het Kijkplein Lei den, een bioscoop en een discotheek in het stationsgebied moeten de stad aantrekkelijker maken voor dagjes mensen en toeristen. Leiden ligt 'zeer gunstig' aan twee snelwegen, maar is toch slecht be reikbaar. Vooral op de ontsluitings wegen 'treedt veel congestie op'. Na 2020 zijn alle toegangswegen tot de stad verstopt en dreigen de files zelfs over te lopen op de rijkswegen. Dat bedreigt de economische ontwikke ling van de stad. Er moeten dus meer en betere verbindingen komen (waaronder de Nil-West en de Rijn Gouwe Lijn), maar ook de bestaande spoorlijnen moeten verbeteren. Vooral hogere inkomens verlaten de stad. Er is een 'relatief groot tekort' aan duurdere koop- en huurwonin gen, studenten- en seniorenwonin gen. Daarom moeten er meer wonin gen voor deze groep komen, die ook nodig zijn om het 'hoge Leidse voor zieningenniveau op peil te houden'. Er blijven genoeg goede sociale huur woningen in Leiden, maar ze worden meer over de buurten gespreid. Leiden telt nog 1579 'ernstige en ur gente' gevallen van bodemverontrei niging. Uiterlijk in 2030 moeten zij al lemaal 'gesaneerd of beheerst' zijn. Tot nu toe zijn 1200 verontreinigin gen opgeruimd. leiden - De gemeente Leiden en woningstichting Portaal hebben een akkoord gesloten over het voormalige EWR/slachthuister- rein, de Diamantlaan en de Oranje- en Waardgracht. De fi nanciering voor de bouw en re novatie van ruim 1300 woningen is daarmee rond. De drie om vangrijke Leidse bouwprojecten kosten samen ruim 200 miljoen euro. Portaal zal 70 miljoen euro investeren in het gebied rondom de Diamantlaan en de Oranje- gracht/Waardgracht. De aanleg van de nieuwe wijk op het voor malige EWR/slachthuisterrein is met ruim 140 miljoen euro verre weg het duurst. In een conve nant hebben de gemeente Lei den en Portaal afgesproken dat bedrag samen te betalen. investeren in de grondige reno vatie van 180 bestaande wonin gen, wordt geld gestoken in de bouw van ongeveer 100 nieuwe woningen op het Lakenplein en het Kaarsenmakersplein. Wel verplicht Portaal zich daarmee tot de bouw van een onder grondse parkeergarage. De gemeente en Portaal dragen straks beide de verantwoorde lijkheid voor de uitvoering van het bouwproject op het EWR- slachthuisterrein in Leiden - Noord. In het convenant staat verder dat Portaal 12 miljoen euro aan erfpachtlasten in een gezamen lijk fonds zal storten. Met het geld uit dit fonds kunnen de aanpassingen van complexen in het bezit van de woning stichting worden betaald. Por taal krijgt ook de mogelijkheid om voor een 'sociale prijs' 80 kavels van de gemeente te ko pen. De gemeenteraad buigt zich na het zomerreces over de finan ciering van de bouwplannen. i Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch '.'-Dagblad leiden - Drie dagen lang samen met vriendjes uit de buurt een eigen hut bouwen. 70 Kinderen uit de Stevenshof zijn al vanaf dinsdag op het veld aan de Joke Smitstraat druk in de weer met afvalhout, spijkers en hamers. Het resultaat: een ware huttenkolonie. Vandaag is de laatste dag van de Huttenbouw Driedaagse georganiseerd door de Leidse Wel zijnsorganisatie. Foto: Dick Hogewoning door Eric-Jan Berendsen leiden - Een aantal winkeliers aan de Nieuwe Rijn, Botermarkt en het Gangetje heeft sinds gis teren een eigen alarmeringssys teem. Via een zendertje in hun winkels kunnen zij bij een on veilige situatie collega's alarme ren die dan onopvallend kun nen komen kijken en zo een bijdrage leveren aan de" veilig heid. Momenteel doen 24 win kels mee aan het project dat 600 euro per zaak kost. De helft wordt door de middenstanders zelf betaald, de andere helft is subsidie van de gemeente. Het is de bedoeling dat ook winke liers elders in het centrum dit systeem laten installeren. Veel winkeliers werken met een minimale bezetting. Vaak is er slechts één personeelslid tege lijk in de zaak. Als iemand bin nenkomt die de verkoopster of verkoper om wat voor reden dan ook niet pluis vindt, kan er onopvallend en geluidloos op de knop worden gedrukt. In de andere winkels die op het sys teem zijn aangesloten, gaat dan een piep en op de display ziet de ontvanger een lampje bran den achter de naam van de winkel waar gedrukt is. Om zo alert mogelijk te kunnen reage ren, is het gebied waarin het systeem functioneert, verdeelt in clusters van winkels die naast, of dichtbij elkaar liggen. „Stel dat een zwerver bij mijn buurvrouw van de lingeriewin kel zou binnen komen", aldus Ton Ranselaar van La Corona, één van de deelnemers. „Dan ga ik naar binnen en vraag haar bijvoorbeeld of ik nog een kop je koffie kan brengen. Zij voelt zich een stuk veiliger omdat zij niet meer alleen in de winkel is, het ongure type dat in de win kel staat, zal weggaan, omdat hij ziet dat de verkoopster niet meer alleen is." Het idee voor het waarschu wingssysteem is afkomstig van centrummanager Robert Strijk. Hij zag het netwerk van zender tjes waarmee winkeliers elkaar kunnen alarmeren in Almere, waar er goede ervaringen mee zijn opgedaan. Ranselaar is enthousiast over het systeem. „Het is goed voor het gevoel van veiligheid van personeel en klanten. Zo over wegen we om bijvoorbeeld een deel van de horecazaken op de Nieuwe Rijn 's avonds op elkaar aan te sluiten, waardoor er bij onraad kan worden opgetre den. Je doet het niet alleen voor jezelf, maar ook voor de buren en andere ondernemers." Met het convenant komt ook een einde aan een 'lange perio de van irritaties en conflicten' tussen de grootste woningstich ting van het land en het stads bestuur, zo verklaart Lex de Boer, regiodirecteur van Por taal. Grote verschillen van in zicht over de precariorechten, onroerend zaak belasting (OZB) en de verlopen erfpacht van 600 Portaalwoningen, hebben de relatie lange tijd onder druk ge zet. Volgens wethouder Hille- brand (wijkontwikkeling) zijn met het nieuwe financiële ak koord alle geschilpunten weg gewerkt. Op de plek van de te slopen flats aan de Leidse Diamantlaan en omgeving komen 320 nieu we, grotere woningen. Portaal draagt alle kosten (ruim 50 mil joen euro). In ruil voor de in vestering in 'onrendabele' wo ningen, waarbij het geïnves teerde geld misschien nooit wordt terugverdiend, hoeft Por taal van de gemeente niets voor de bouwgrond te betalen. Voor de bouwplannen rondom de Oranjegracht en de Waard gracht is dezelfde financiële constructie gebruikt. Naast het LEIDSE KWESTIES jwesties die als een eeu- agteken boven de stad 1 Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de liedjes Wcarillon uit? Wie is de rdnan van Leiden? De ru- /ar\idse Kwesties biedt een el; |rd op vragen die elke aar zich wel eens stelt, ing 1: Wat is een peurbak !fc? En wat is peuren? irbakkentocht, zoals die ulfWeek nog door de grach- rd$, is elk jaar het hoogte- in de Lakenfeesten. Een in vampiers, salsadan- 30<#vende biervaten en pornosterren trekt aan {van de Leidenaar voor- ar grijpt de optocht van Igde boten echt terug op de traditie? ee. Een parade van bo- t in het verleden nooit geweest. Maar de platte, groene bootjes zelf verstopten in de negentiende eeuw wel degelijk de Leidse grachten. Net als hun opvarenden, de peueraars. Dat waren ex-textielarbeiders, die na het instorten van de indu strie aan lager wal waren ge raakt. Met een lange stok peur den ze naar paling in het grach tenwater. Dat gebeurde 's nachts, om de vangst te vergro ten, en ging ook toen al gepaard met alcoholgebruik. Hun ruwe taal echode tussen de grachten. „Het plat Leidsch is leelijk", smaalde een studentenalmanak uit 1836 al, „en het Leidsch van den Peueraar is het platste." Wat is peuren precies? Ook daarover geeft de almanak uit sluitsel: het is 'de verwerpelijk- ste vorm, waaronder zich de al- gemeene hengelliefhebberij voordoet'. De peueraar gaat op pad 'als de maan donker is'. Hij draagt een lantaarn, een fles je never en een peurstok met daaraan geregen een kwast van pieren. Met 'de blauwe slaap muts op 't hoofd, de duffelsche jas aan, een paip in zen hoofd', gaat de peueraar na een paar borreltjes met wat collega's naar de schuit. Eenmaal op de ligplaats aangekomen, 'neemt het peuren een aanvang'. Alles komt hier aan op het ge voel. De kunst van peuren be staat in het zachtjes op en ne der bewegen van den peurstok, waardoor de verlokkelijke wor menfranje in een gestadige on rust is. En telkens als des Peuë- raars fijngevoelige vingertop - neen! als zijn hart hem zegt dat hij beet heeft - slaat hij op, en het verschalkte aaltje spartelt in de schuit. Nacht op nacht wordt gesleten in onvermoeid gepeur." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re dactie.IdOhdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie'. Vroeger waren de peurbakken een treuriger bedoening dan tegenwoordig. Archieffoto: Taco van der Eb 11 een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar lk als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Poetcode Plaats (i v.m. bezorgcontrole) Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13