'Waarom stopt die Belg nou weer? GESPREK VAN DE DAG Barbie hoteldebotel van Australische hunk Britse koningin Elizabeth opent monument voor Diana Zomeren Belgen kunnen niet rijden, meesmuilen de Nederlanders. Die 'Ollanders' denken dat ze alles mogen, mopperen de Belgen. Verschil len in verkeersregels zorgen aan beide kan ten van de grens regelmatig voor hachelijke situaties en ongelukken. Sta je op die drukke maar wel gelijkwaardi ge kruising in dat gezellig Belgisch stadje even stil om je te oriënteren, een paar secon den maar. Je komt van rechts, dus je hebt voorrang. Je rijdt de kruising op om meteen tierend op de rem te staan. Wat flikt die rare Belg nou? Komt van links, maar rijdt ook door! Niet te geloven toch? Wel te geloven, want die Belg heeft gelijk. In België is het namelijk zo: wie van rechts komt en stopt, verliest het recht op voor rang. Je moet het maar weten. Heel veel Nederlanders weten het niet. Ook de grensbewoners niet, blijkt uit onderzoek in het grensgebied. Andersom geldt het ook: heel veel Belgen kennen lang niet alle Nederlandse verkeersregels. Dat leidt regel matig tot ongelukken. Dat was voor de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland reden om de han den ineen te slaan en de Belg en Nederlan der over de grens wegwijs te maken in het woud van verkeersregels. Het Belgisch In stituut voor de Verkeersveiligheid (BIW) en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) voeren deze zomer een campagne met de alleszeggende naam: Spreken we dezelfde taal in het verkeer? Wachten voor een verkeerslicht is meer dan eens een beproeving. Ha, eindelijk groen en we kunnen linksaf. Dachten we. Want wat doet die Belg voor ons nou weer? Die stopt, trekt heel langzaam op, aarzelt weer en rijdt dan door. Luid toeterend op de huid gezeten door de Ollander, die weer eens bevestigd ziet wat hij al lang wist: die Belgen kunnen niet rijden. Toch? „Het ligt iets gecompliceerder", zegt Wen dy Westerlaken van het ROVZ.Als je in België op een kruispunt met verkeerslich ten linksaf gaat, rijdt meestal ook het recht- doorgaande verkeer gewoon door. Dat ver keer moetje voorrang verlenen. Pas als alle tegenliggers voorbij zijn, mag je linksaf." Toegegeven, ook in Nederland zijn zulke kruispunten, maar dat zijn de uitzonderin gen die de regel bevestigen. Het zijn deze verwarrende verkeersregels die aan beide kanten van de grens voor de nodige ongevallen en schade zorgen, vaker dan nodig is. Westerlaken: „In 2002 zijn we met de studie begonnen. We wilden weten wat de betrokkenheid is van de Belgen bij ongelukken in Zeeuws-Vlaanderen en an dersom." Bij vijftien tot twintig procent van de ongelukken in Zeeuws-Vlaanderen is een Belg betrokken. Andersom is dat vol gens het rapport beduidend minder, drie procent. Dus klopt het toch: rijden Neder landers beter dan Belgen? „Ho, die conclusie is absoluut niet te recht", zegt secretaris Henk Rhebergen van de ROVZ. „Op de eerste plaats gaat het om geselecteerde ongelukken die niet met el kaar te vergelijken zijn. Bovendien weten we niet hoeveel kilometers de Belgen in Wie in België stopt bij een voorrangskruising is zijn voorrang kwijt. Je moet het maar weten. Foto: GPD/Camile Schelstraete Nederland rijden en de Nederlanders in België. Pas als je dat soort zaken allemaal weet, kun je vergelijken. Wij wilden weten of er in Nederland een bepaald type onge luk is waarbij veel Belgen betrokken zijn en is er in België een type ongeluk waarbij veel Nederlanders betrokken zijn? Het ant woord is ja." Rij je op je gemak in België en plotseling doemt daar bij een kruispunt een oranje knipperlicht op. Voor alle zekerheid toch maar even stoppen en goed om ons heenkij ken? Niet doen, want dat wekt misschien ir ritatie bij onze Belgische vriend achter je. Je hóeft namelijk niet te stoppen. Wel voor zichtig rijden en afremmen. Het oranje knipperlicht neemt eigenlijk de plaats in van het groene licht. Westerlaken: „Het zijn geen schokkende zaken, maar ze zijn wel van invloed op het gedrag van de verkeersdeelnemers. Een Belg is gewend aan dat oranje knipperlicht en stopt niet. Een Nederlander die voor hem stopt, verrast hem en een kop-staart- botsing kan het gevolg zijn." Om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de verkeerssituaties in beide landen en het gedrag van de buren, werden deskundi gen uit het veld aan de tand gevoeld. Poli tieagenten. Zij vertelden dat aan beide kan ten van de grens bestuurders uit het buur land een groot deel van het verkeer uitma ken. Tussen de twintig en dertig procent. Het viel op dat Nederlanders vaak te hard rijden in België en dat zij het daar minder nauw nemen met de regelgeving dan in ei gen land. Nederlanders gespen in België minder vaak de autogordel om en halen va ker in op voorsorteerstroken. Westerlaken: „De Nederlander heeft altijd al de neiging gehad in België wat sneller te rijden. Ver moedelijk denken Nederlanders dat er in België minder op snelheid gecontroleerd wordt. Niet helemaal waar, want ook in België wordt wel degelijk gecontroleerd." Westerlaken: „Belgen rijden in Nederland vooral buiten de bebouwde kom op pro vinciale wegen te hard. In Nederland mag je tachtig rijden, in België mag je op zulke wegen negentig. Nou, de meesten rijden een kilometertje of vijf te hard. Reken maar uit. Rij je al gauw 95 op een weg waar tach tig het maximum is." De onderzoekers merkten ook dat er een groot verschil is tussen de kwaliteit vai rijopleiding in Nederland en België. Injei gië is men niet verplicht praktijkles te a gen bij een gekwalificeerde rij-instructL Of dat van invloed is op het rijgedrag is terug te vinden in het rapport. Wel won vermeld dat Belgen slecht voorsorteren vaak onverwacht stoppen op punten vta het absoluut niet mag. Rij je op de doorgaande weg in Zeeuwsjh Vlaanderen, op weg naar de zonnige k Keurig tachtig kilometer, want harder /j) niet. Wat rijdt daar voor je op de weg? hi peloton fietsers. Even denk je nog dat ja1 gemist hebt en de Tour de France ook h Zeeuws-Vlaanderen aandoet maar hetk blijkt een Vlaamse groep wielertoeristen zijn. Voorop rijdt een auto met vlaggeri Luid toeteren en boze blikken werken a rechts De fietsers worden ook boos. Westerlaken: „In België mag je met eeij groep de weg op, ook als er naast de wL een keurig fietspad ligt. Ze denken datr in Nederland ook mag en dat levert so®| gevaarlijke situaties op Romain van Damme Het is het aloude dilemma van de eenzame fietser. Heb ik liever op de heenweg de wind mee, of terug? Er bestaan psychologen die zeggen dat je uit het ant woord op deze vraag een heel karakter kan destille ren. Maar psychologen zeggen zo veel. Zelf hoef ik overigens geen seconde over mijn antwoord na te denken. Natuurlijk kies ik voor de wind mee op de heenweg. Dan is dat in de knip. Dat pakt niemand me meer af. Bovendien bestaat nog de kans dat de wind tussentijds draait en dan heb ik hem twee keer mee. Ik moet er volledigheidshalve bij zeggen, dat ik ongeveer aan zee woon en dat de keuzevrijheid in mijn geval beperkt is. Wanneer de wind aflandig is en ik kies bij de start voor de wind in de rug dan bereik ik na twee minuten het strand en mag ik meteen rechtsomkeert met de wind tegen. Dat wordt dan een heel kortstondig fietstochtje. Met wind in de rug beginnen, dan is dat tenminste binnen. Het rijmt nog ook. Psychologisch in zelfana lyse constateer ik dat het voortkomt uit argwaan, of ernstiger nog, wantrouwen jegens het Nederlandse weer. Dan heb ik niet eens een ongelukkige jeugd ge had en hebben mijn ouders mij nooit langdurig laten kamperen in de regen. Een grote meerderheid van de Nederlanders zit op mijn lijn. Daar ben ik zeker van. Die willen ook eerst de wind mee en die hebben net als ik ook altijd een poncho van kleurig plastic onder dejnelbinders voor als de thuisvaart bij tegenwind gepaard gaat met zware buien. Wat dikwijls het geval is. Misschien is er een heel kleine minderheid onder het Nederlandse fietsgilde die wél liever begint met wind kracht vier tot en met zes pal op stuur en schouder bladen. Dat zijn dan heel bijzondere mensen met ge duld en visie. De mensen van de lange termijn. Straks wind mee. Ze kijken verder dan hun voorwiel rond is en hebben behalve onze poncho onder him zadel ook nog een kek tasje met plakspullen en bandenlichters, hun appels voor de dorst. Maar nogmaals, dat is een heel klein clubje, een tikje zonderling bovendien. Wat ik wil zeggen is dit. Binnen is binnen, hebben is hebben, vinden wij in meerderheid. Je treft er de no taris die het op een akkoordje gooit met de makelaars in zijn gemeente, zodoende 'retourprovisie' vangt en de onafhankelijkheid van zijn - had ik altijd begre pen - hoogstaande ambt op de vrije markt te grabbel gooit. Ook tref je er de directeur van het verpleeghuis die gaat voor meer handen aan het bed, maar nog meer begaan is met zijn eigen klauwen in de kas en dienaangaande sjoemelt met zijn loonstrookje. Be staan er eigenlijk bandenlichters voor rollators? Notarissen en zorgdirecteuren, ik verzin het niet. Ik las het pas nog in de krant. Maar laat ik me niet beter voordoen dan ik ben. Ik begon toch ook bij voorkeur met de wind mee en binnen was toch binnen? Reken maar dat de kaalslag van het filiaal van de drogisterijke ten DA compleet was geweest als ik tot de prijswinnaars had behoord die afgelopen zaterdag gratis een minuut mochten shop pen en graaien tussen de aftershave en antiroos. Ik had met plezier en over gave het boodscliappenwagentje van mijn concurrenten klemgereden, als ik daarmee mijn lading vitaminepre paraten zou hebben veiliggesteld. Het zomert, maar nog niet erg. Hoe komen ze er doorheen, die middelbare scholieren die met hun zeventien weken bijna nog meer vakantie hebben dan Ne derlandse parlementariërs? En hoe kom ik er doorheen? Ik ga maar eens fietsen. Het waait vanaf zee. Wind in de rug. DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK Barbie heeft een nieuwe man in haar leven. De wereldberoemde pop lijkt haar breuk met Ken te zijn vergeten, nu haar oog is gevallen op de Austra liër Blaine. Speelgoedfabrikant Mat tel liet deze week weten dat er een zomerse romance is opgebloeid tus- Rudyard Kipling Wij zijn allen eilanden die elkaar leugens toeroepen over zeeën van misverstanden heen sen Barbie en de blonde, zongebruin de surfboy. Na een sprookjesrelatie van meer dan veertig jaar kwam in februari het be richt dat Barbie en Ken hun relatie hadden verbroken. Mattel liet wel ge lijk weten dat de blonde pop niet stil zou zitten. De afgelopen maanden be keken meer dan twee miljoen meisjes en jongens op de website van Barbie het aanbod aan mannen waar ze uit kon kiezen als potentiële nieuwe lover. De surfer Blaine was het populairst. Sinds de eerste verschijning van Barbie in 1959 zijn er ruim een miljard speel goedpoppen over de toonbank gegaan in 150 landen. Ken verscheen twee jaar later op het toneel. De verkoopresulta ten van Barbie liepen de laatste tijd iets terug. Barbie en Ken zijn wel vrienden gebleven, aldus Mattel, anp Pelgrims kunnen vanaf zaterdag in Duitsland de laatste reis van de vermoorde missionaris BONIFATIUS nalopen. Dan openen minister-president Beck van Rijnland-Palts en rooms-katholieke en protestantse kerkleiders een 180 kilome ter lange bedevaartsroute die van Mainz naar Fulda voert. In Fulda ligt Bonifati- us begraven. Met Engeland, waar Bonifatius werd geboren, en Nederland, waar hij in 754 bij Dokkum werd vermoord, gedenkt Duitsland dit jaar de 1250e sterfdag van de missionaris. Na zijn dood werd zijn lichaam van Mainz naar Ful da gebracht. Archeologen, gemeente en kerken hebben de tocht gereconstru eerd en een route uitgezet. Bordjes met kruis en bisschopsstaf wijzen de weg. Foto: GPD In het Oost-Vlaamse Lotenhulle is dit weekeinde een MONUMENT onthuld voor een UFO-WAARNEMING bijna vijftig jaar geleden. De toen 17-jarige paracom mando Marin Vandercruyssen zag toen vijf UFO's zweven boven de rijksweg E40. De gedenksteen is een initiatief van het gemeentebestuur. ,,Wij geloven Vandercruyssen. Wij bestaan toch ook? Waarom zou er in de gigantische kosmos dan geen ander ontwikkeld leven kunnen zijn", zei wethouder De Smul tegen de krant Het Laatste Nieuws. Volgens de gemeente is het UFO-waarnemingsmonu- ment het eerste ter wereld. Getuige Vandercruyssen zegt dat de zilveren schij ven van honderd meter doorsnee tien minuten lang bleven hangen. ,,Het was een stralende dag", zegt hij. Ik had meteen door dat het UFO's waren. Als pa racommando zou ik het meteen gemerkt hebben als het speciale legervliegtui gen zouden zijn." De Britse koningin Elizabeth en haar man prins Philip hebben gis termorgen de nieuwe Diana Fon tein in het Londense Hyde Park in gebruik gesteld. Het is het officiële monument ter herdenking van 'Lady Di', de vrouw van kroon prins Charles, die in 1997 bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Het was de eerste keer dat een evenement de met elkaar in on min levende koninklijke Windsor- familie en Diana's familie bij el kaar bracht, sinds de begrafenis van de prinses zeven jaar geleden. Diana's broer Earl Spencer, die in 1997 de koninklijke familie de mantel uitveegde, was aanwezig, evenals prins Charles en de kinde ren William en Harry, die na de ceremonie met het publiek spra ken. Koningin Elizabeth zei in een korte toespraak dat Diana een 'bijzonder effect' op mensen had. „Haar drang om mee te leven met mensen die het moeilijk hebben, en haar bereidheid om een nieu we goede zaak te omarmen, stel den haar in staat om mensen te raken en te veranderen", zei zij. Het monument is een ovalen fon tein van graniet dat 5,4 miljoen euro kostte. Water wordt vanuit Koningin Elisabeth en de prinsen Philip, Charles, William en Harry. Foto: Reuters verschillende richtingen en in ver schillende snelheden gepompt, wat een speels effect geeft. Diana was verzot op kinderen, en het ge bied in en om het monument is dan ook bedoeld als picknick- en speelruimte. Ontwerpster Kathryn Gustafson legde uit dat ze Diana's 'inclusie ve' persoonlijkheid in de bijzon dere waterval heeft proberen te reflecteren. Het zevenhonderd ton zware object werd in de ont werpfase al bekritiseerd door de onlangs overleden moeder van Diana, Frances Shand Kydd. Zij vond het monument een 'gebrek aan grandeur' hebben. Maar Rosa Monckton van de Fontein Com missie zei: „Diana had geen gran deur, zij was de minst bedompte persoon die ik kende." Koningin Elizabeth zei gisteren dat sommigen liever een gewoon standbeeld voor Diana hadden gezien, „maar dat leek onnodig voor iemand wier beeltenis over de hele wereld nog steeds zo sterk fascineert." Diana was vijftien jaar getrouwd met Charles voordat ze in 19 scheidden. De prinses kwam jaar later met haar minnaar I Al Fayed, zoon van Harrods- j( naar Mohamed Al Fayed, on jj een ongeluk in een Parijse tu r( De Windsors en Spencers vit D na haar dood flink tegen elka" uit, omdat Earl Spencer tijde begrafenis een toespraak hie f waarin hij de koninklijke fam bekritiseerde om de manier op ze zijn zus had behandelt De kloof tussen de twee famif in de loop der jaren alleen m dieper geworden. De koning y probeerde bij de officiële opt van de fontein de wonden te len, met een toespraak die zee soonlijk had geschreven. Doin gaans worden haar speeches n haar privé-secretaris of advis e geschreven, maar dit keer stc r ze erop haar eigen woorden 11 kiezen. „Natuurlijk waren er moeilijke momenten", erken r Elizabeth, „maar de herinnei gen worden milder met de ja i Na de plechtigheid in Hyde 11' spraken prins Charles en Ear Spencer kort met elkaar. Esther Gotink !1 rl De vernieuwing van de NEGEN BOLLEN van de Brusselse attractie ATOMIUM is begonnen. Werkne mers zandstralen als eerste de drie bollen die toch al niet open zijn voor publiek. In september volgen de an dere. Daarvoor sluit de attractie tot de zomer 2005. Doel is dat de doffe en roestige bollen weer gaan glan zen. Tegelijk wordt de constructie verstevigd en beter beveiligd. Het Atomium was in 1958 eigenlijk ge bouwd voor een halfjaar tijdens de wereldtentoonstelling. Het gevaarte, dat boven delen van Brussel uit steekt, trekt jaarlijks duizenden toe risten. In de bollen zijn steeds wis selende exposities te zien. De jongste winnaar van de Ameri kaanse variant van Idols, FANTASIA BARRINO, heeft met haar debuut single I Believe de eerste plaats be- reikt van de Amerikaanse hitparade Billboard. Het is de eerste keer dat een debuutsingle dit succes boekt. Het is bovendien pas de dertiende keer in de historie van Billboard dat een nummer al in de eerste week de eerste plaats bereikt. Fantasia, een alleenstaande moeder van negen tien, won American Idol in mei van dit jaar. Ze was de derde Ameri kaanse winnaar, na Kelly Clarkson en Ruben Studdard. Een Canadees stel dat hun twee ge adopteerde zoons geregeld IN EEN KOOI OPSLOOT, is veroordeeld tot negen maanden cel. De 42-jarige vrouw en haar 51-jarige man beken den voor de rechtbank schuld aan de aanklachten van wederrechtelij ke vrijheidsberoving, verwaarlozing en gewapend geweld. De twee jon gens woonden van jongs af aan bij hun oom en tante in een klein boe rendorp ten noordoosten van Toron to. In het begin werden ze dagelijks uren opgesloten in wiegjes die met gaaswaren dichtgemaakt, later kwa men ze in kooien terecht. De mis handelingen duurden dertien jaar, totdat de jongens na een tip in 2001 werden ontdekt. Ze zijn nu 17 en 18 jaar oud. Een van de jongens zei de uitspraak van de rechtbank teleurstellend te vinden. Superster MADONNA heeft haar ge plande CONCERT op 12 september in de Portugese hoofdstad Lissabon moeten SCHRAPPEN. De organisa tie van Madonna's Re-lnvention- tour moet wijken voor een christelij ke groep die de concertzaal al eer der had geboekt en niet wil wijken voor de Amerikaanse artiest. De or ganisatie heeft het kerkgenootschap met 25.000 euro schadeloos willen stellen. Ook fans riepen de groep op plaats te maken, maar de zelfver klaarde apostel en oprichter van de groep zegt „Jezus niet voor Madon na te willen inruilen". Madonna is begin september voor concerten in Nederland. Foto: AP De Britse hoofdstad LONDEN is met zijn 7,2 miljoen inwoners de GROOTSTE STAD binnen de Euro- pese Unie, gevolgd door Parijs met 6,2 miljoen. De hoofdstad van de Balearen, Palma de Mallorca, is de snelst groeiende Europese stad, blijkt uit de demografische jaarcij fers van Eurostat, de statistische af deling van de EU. In de nieuwe, uit gebreide unie zijn achttien steden met meer dan een miljoen inwoners. Er zijn zestien (middel)grote steden waar de werkloosheid hoger is dan 20 procent. Twaalf van die steden bevinden zich in Polen. Van de tien Europese steden met de laagste ge registreerde werkloosheid bevinden er zich vier in Nederland: Den Haag, Utrecht, Eindhoven en Tilburg. De top-5 van grootste Europese steden bestaat na Londen en Parijs uit Ber lijn (3,4 miljoen inwoners), Madrid (3 miljoen) en Rome (2,7 miljoen).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2