Invallen bij energiereuzen NRM: Binnen uur )0 mensen redden Alleen op de wereld 'M 5 geen oordeel over Lubbers NMa verdenkt Nuon, Eneco, Essent en Delta van illegale prijsafspraken Dick Advocaat weg bij Oranje Toch even zomer Goedemorgen Wat een krant Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 7 JULI 2004 dagblad kia Buitelaar /iJMUiDEN - De Konink- ü1 Nederlandse Redding jappij (KNRM) wil in ïaties tweehonderd j binnen een uur uit het jnnen halen. Dat geldt b plaatsen binnen tien jgeveer zestien kilome de Nederlandse kust. In bving rond de grootste zoals IJmuiden, Euro- r" l de Westerschelde - wil 't lisatie zelfs vierhonderd !n ngen per uur kunnen IM-stations in Katwijk a"rdwijk voldoen al aan n, zij zijn de afgelopen n nieuw materiaal voor- boten van het type Va larmee zij varen, kun- ijftig personen herber- het echt moet, zegt S. Wiebenga van de Igaan er wel honderd mee. Samen met de uit IJmuiden, Zand- ijk aan Zee en Egmond kunnen zij langs dit de Noordzeekust bijna lerd mensen redden, itwijkse boothuis pre- het landelijk bestuur TRM gistermiddag de Daaruit blijkt dat de [tie vorig jaar, maar ook inde tijd, investeert in bij de drukste vaarrou- js de Wadden, de Wes- le en IJmuiden. KNRM- voorzitter C. van Till: „We heb ben TNO onderzoek laten doen naar de vraag: wat als er een vliegtuig na de start op Schip hol bij IJmuiden in zee stort? Of als een veerboot op de Wad denzee vergaat met 1600 men sen aan boord? En welk station rukt uit als er brand is aan boord? Daaruit kwam naar vo ren dat vooral op de drukke vaarwegen meer capaciteit no dig is. IJmuiden is vorig jaar voorzien van de grotere boot Koos van Messel. En met de stations Zandvoort en Noord- wijk dicht in de buurt, kunnen die boten heel snel ter plekke zijn." De KNRM heeft maar beperkte mogelijkheden om in te grijpen bij een echt grote vliegtuig- of veerramp, geeft directeur Wie benga toe. In zulke situaties zijn het ministerie van verkeer en waterstaat en de Kustwacht ver antwoordelijk. Toch rust een zware verant woordelijkheid op de schou ders van de ruim achthonderd vrijwilligers en enkele beroeps krachten van de KNRM. Zij ruk ten vorig jaar 1500 keer uit, waarbij ze 2699 personen en 90 dieren wisten te redden. Van die reddingen verrichtte Kat wijk er 23, Noordwijk 24 en IJmuiden 28. Pagina R5: 'De KNRM als soort Wegenwacht te water' (advertentie) »aar met Leidsch Dagblad voor superkorting op én of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! -! 9| Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 'new york/gpd - VN-chef Kofi Annan heeft zijn juristen ge- bm uit te zoeken of de klacht tegen Ruud Lubbers wegens e intimidatie ontvankelijk is. Annan wil nog geen besluit 'over maatregelen tegen de Hoge Commissaris voor de tongen. Volgens insiders zou hij twijfels-hebben over het "over Lubbers van onder-secretaris-generaal Nair. COMMENTAAR SCHIPHOL NAAR DE BEURS jithaven Schiphol wordt elijk geprivatiseerd. Met luit een minderheid van delen naar de beurs te D, heeft het kabinet na |aar discussies eindelijk joop doorgehakt WD- ïcretaris Schultz heeft invaren bij de (partners CDA 1 weggenomen ranties dat de (ven haar mo- ipositie niet ibruiken door tariefsverhogingen, ol-baas Cerfontaine ha- I jaren op een beursgang tneer belangen te kunnen in buitenlandse luchtha- laar het is twijfelachtig of sument beter wordt van tnbities. Nu komt Schip- internationale onderzoe- «vast uit de bus al als een t rbeste luchthavens Seen slechte presta- overheidsbedrijf. ptisch zijn ook de aatschappijen. Zij dat de infrastructuur zal i verwaarloosd omdat t'°»l meer geld kan verdie- ,)eIet de ontwikkeling van pn en 1 zijn de vliegondernemingen er niet gerust op dat de start- en landingstarieven binnen de per ken blijven. Pakt de privatisering nadelig uit voor de KLM, dan kunnen de ge volgen desastreus zijn. Voor moedermaatschappij Air France wordt dan de verlei ding groot om vluch ten te verplaatsen naar Parijs. Dit zou de positie van Schip hol als mainport on dergraven, waarmee de basis van veel economische welvaart in de regio in het ge ding komt Door de beursnotering kunnen straks ook buitenlandse inves teerders op Schiphol de dienst gaan uitmaken. De kans is groot dat zij een hoog rendement be langrijker vinden dan het beper ken van de overlast Het kabinet heeft toegezegd de voors en te- gens van privatisering nogmaals te laten onderzoeken. Kan dit onderzoek opnieuw niet alle twijfels wegnemen, dan is het verstandiger om Schiphol in overheidshanden te laten. den haag/gpd-anp - De NMa heeft giste ren invallen gedaan bij de vier grootste energiebedrijven van Nederland. De Ne derlandse Mededingingsautoriteit, ook wel de kartelpolitie genoemd, vermoedt dat Nuon, Essent, Eneco en Delta onge oorloofde afspraken hebben gemaakt. Er zijn kopieën gemaakt van documenten. De NMa wilde niet zeggen waar zij pre cies naar op zoek is. De invallen hadden plaats in Amster dam bij Nuon, in Rotterdam en Utrecht bij Eneco, in Den Bosch bij Essent en in Middelburg bij Delta. De vier bedrijven beheersen samen ruim driekwart van de Nederlandse energiemarkt. Bij geen van de bedrijven was sprake van paniek, al dus de woordvoerders. „Logisch als je niets te verbergen hebt",aldus de zegs man van Eneco. De kartelpolitie zegt in actie te zijn gekomen na tips. Alle bedrij ven hebben meegewerkt aan het onder zoek en zeggen zich van geen kwaad be wust te zijn. De inval hangt samen met de liberalisering van de energiemarkt, aldus de woordvoerster van de NMa. Als er prijsafspraken zijn gemaakt is dat een ontzettend slechte start voor de geli beraliseerde markt. Er moet óók op prijs worden geconcurreerd", zegt de woord voerster van de Consumentenbond. Vol gens de bond hebben de grote vier zich niet ingespannen om klanten van elkaar weg te kapen. „Ze hebben zich alleen met hun vaste klanten beziggehouden. We hebben eind juni al gezegd dat het erop lijkt alsof de energiebedrijven geen concurrentie willen. Misschien dat de NMa daarin aanleiding heeft gezien." Vorige week donderdag meldde Energie- Ned dat slechts 150.000 van de zeven miljoen huishoudens voor een andere energieleverancier hebben gekozen. Dat er nauwelijks prijsverschillen tussen de energiebedrijven bestaan, is volgens de woordvoerder van Essent goed verklaar baar. „Driekwart van de prijs bestaat uit belasting en transportkosten en daarop kun je niet concurreren. Op het reste rende kwart zijn de marges maar héél klein." De grootverbruikers van energie, ver enigd in de VEMW, hebben zich al eer der beklaagd over de hoge energieprij zen in Nederland. ,A1 jarenlang is stroom op de Nederlandse groothan delsmarkt structureel twintig procent duurder ten opzichte van het buiten land. Wat daarvan de oorzaak is; is ons volstrekt onduidelijk", aldus VEMW-di- recteur H. Grünfeld. PvdA-Kamerlid Crone heeft naar aanlei ding van de NMa-inval schriftelijke vra gen gesteld aan minister Brinkhorst (economische zaken). Hij wil dat de be windsman onmiddellijk duidelijk maakt of de inval te maken heeft met het ver delen van de markt door de grote ener giebedrijven. Als dat zo is moet de consument daar van direct op de hoogte worden gesteld, vindt hij. „Mensen kunnen nu voor het eerst swit chen van energieleverancier, dus ze hebben recht op helderheid." Crone heeft de afgelopen jaren steeds gewaar schuwd dat het openen van de energie markt voor consumenten zou leiden tot het maken van prijsafspraken. zeist/gpd - Dick Advocaat is niet langer bondscoach van het Nederlands elftal. Hoewel met het halen van de halve finale op het EK volgens de KNVB de 'sportieve doelstellingen' zijn gehaald, ziet de trainer zelf on voldoende basis om zijn con tract uit te dienen. Hij zou aan vankelijk bondscoach zijn tot en met het WK van 2006 in Duitsland. Het vertrek van Advocaat werd algemeen verwacht na de harde kritiek op zijn functioneren tij dens het EK in Portugal. In het bijzonder werd hem één wissel kwalijk genomen, die van Arjen Robben in de wedstrijd tegen Tsjechië. De negatieve bericht geving en de negatieve kwalifi caties die ook onder de Neder landse bevolking leefden, zorg den voor een sfeer die hem al tijdens het EK deed verzuchten dat de lol er wel af was. Over de opvolging van Advocaat doet Henk Kesler, directeur betaald voetbal van de KNVB, geen me dedelingen. Wel zegt hij dat het de bedoeling is vóór 18 augus tus, als Oranje in en tegen Zwe den oefent, een nieuwe bonds coach aan te stellen. Ook zegt Kesler dat het contract van as- sistent-bondscoach Wim van Hanegem nu ook wordt ont bonden. Of Van Hanegem te rugkeert bij de KNVB in dezelf de of een andere functie, is on derwerp van gesprek, aldus Kesler. Dat 'de Kromme' bondscoach wordt, acht hij 'uitgesloten'. „Hij staat zeker niet bovenaan." Advocaat nam de scepter over Oranje in januari 2002 over van Louis van Gaal die kort daar voor zijn functie bij de KNVB neerlegde. De kleine Hagenaar was, samen met een eerdere periode als bondscoach tussen 1992 en 1994, in totaal 55 keer coach van Oranje, een record dat hij dit EK bereikte. Dick Ad vocaat was niet bereikbaar voor een reactie. Pagina Sport: Afscheid van een gekrenkte bondscoach katwijk - Op wat de eerste en volgens het KNMI voorlopig ook de laatste zomerse dag van deze schoolvakantie is, trokken de zonzoekers massaal naar de kust. Vooral tussen de karakteristieke Katwijkse strandhuisjes was het - vanwege de frisse, naar het noorden draaiende wind - goed toeven. In de loop van vandaag wordt regen voorspeld en ook de komende dagen beloven niet veel goeds. Foto: ANP/Robin Utrecht Vanavond r1 regen Overval op Leids filiaal Kruidvat leiden - Het filiaal van drogiste rij Kruidvat in winkelcentrum de Kopermolen in de Leidse Merenwijk is gistermorgen overvallen. Rond acht uur wist een gewapende man via de achterdeur binnen te dringen. Eenmaal in de zaak bedreigde hij twee personeelsleden met een vuurwapen. Na het geld te hebben gepakt, ging hij er via dezelfde weg weer vandoor. De dader heeft 's ochtends op de parkeerplaats aan de Rosmolen gestaan, blijkt uit een voorlopig buurtonderzoek. President van Oostenrijk dood wenen - Twee dagen voor het aflopen van zijn ambtstermijn, is de Oostenrijkse president Thomas Klestil (71) gisteren overleden aan de gevolgen van een hartstilstand. Morgen zou hij het presidentschap hebben overgedragen aan Heinz Fi scher. Maandagochtend werd Klestil getroffen door een hart stilstand. Klestil nam het ambt in 1992 van Kurt Waldheim over, met de leuze 'macht heeft controle nodig'. Na de verkie zingen van 2000, waarbij zijn ÖVP-partijgenoot Wolfgang Schüssel een coalitie sloot met de rechts-nationalistische FPÖ van Jörg Haider, 'feliciteerde' hij de nieuwe regering met dichtgeknepen lippen. Pensioenfonds metaal platgebeld den haag - Het pensioenfonds voor Metaal en Techniek is gis teren overspoeld door duizen den telefoontjes van verontrus te verzekerden. Zij eisten op soms emotionele wijze ophel dering over de toekomst van hun prepensioen. Maandag maakte het pensioenfonds be kend dat het prepensioen voor 55- tot en met 59-jarigen per di rect is afgeschaft. Veel oudere werknemers vrezen nu dat ook het prepensioen vanaf 60 jaar op het spel staat, zegt fondsdi recteur Van de Belt. Hij houdt er rekening mee dat ook die grens sneuvelt als het aange kondigde kabinetsbeleid werke lijkheid wordt. Pagina Economie Najaar 2006 begin 2e Coentunnel Amsterdam - In het najaar van 2006 kan de eerste schop de grond in voor de Tweede Coen tunnel. Minister Peijs van ver keer en waterstaat en bestuur ders uit de regio Amsterdam zijn het gisteren eens geworden over de financiering. Het Rijk en de regio leggen beide 83 mil joen euro op tafel om een gat van 166 miljoen euro te dich ten. Tolheffing is voorlopig van de baan. Voor de huidige Coen tunnel onder het IJ staan dage lijks files. Na de aanleg van de nieuwe tunnel van vijf banen, telt de AIO ter hoogte van de Coentunnels acht rijstroken. De Tweede Coentunnel, een lang gekoesterde wens van het bedrijfsleven en Amsterdam, moet in 2010 klaar zijn. en winkels. Bovendien Richard Mooyman Gisterochtend heb ik een waar lijk fabelachtig klein dramaatje gezien. Staande in de zon bij de start reed een renner op vier meter langs me. Ik herkende de voormalige klassiekerrenner Bartoli, een hanige, kleine Itali aan. Niet lang geleden reed hij de klinkers uit de straat en bepaal de mede de inhoud van menig zware koers, maar nu was hij, in zijn CSC-shirt, moederziel al leen. Hij reed langzaam, had twee flesjes drinkbaar voedsel in zijn mond en een supersonische zonnebril op de stilistisch ver antwoorde in de gel gezette ha ren. Zijn uiterlijk deugde geheel, maar niemand, helemaal nie mand, keek naar hem, sprak met hem, probeerde hem aan te raken of had zelfs maar notie dat hier een voormalig 'groot' renner reed. Bartoli reed langzaam rond, alsof hij in het totaal luchtledi ge trapte. Rond hem werd opgewonden gedaan bij de teambus van de gele truidrager en even verder op bij wat andere ploegen. Te levisieploegen zoefden rond, verslaggevers holden zwetend heen weer, toeschouwers pro beerden rennerspetjes te sco ren en nog steeds wilde nie mand iets van hem weten. Hij zette een voet aan de grond, haalde de tubetjes uit de mond en keek eens rond; herkende nou werkelijk niemand hem hier? Had hij nou zijn hele le ven voor niets gereden? Wilde nou helemaal niemand iets van hem? Een handtekening? Een vriendelijk woord? Een snaakse lach? Hij had ze allemaal in voorraad, maar blijkbaar... Wacht daar stapte een man op hem af; een toeschouwer. In plat Vlaams vroeg de man iets en Bartoli haalde zijn schouders op. De toeschouwer op leeftijd zet te nog eens aan met een volzin, maar Bartoli snapte de hem ge stelde vraag weer niet en schoof zijn schoen in het klikapparaat. Het heette hier Waterloo wist hij, ergens middenin België, hij had geen idee waarom de Tour hier vertrok, wat wist deze klei ne man van Waterloo? Hij fietste weg, een hele ge schiedenis zat vast in zijn nurk se schouders. Mart Smeets Hartstichting fout in ontslagkwestie den haag/anp - De Nederland se Hartstichting heeft volgens de kantonrechter medisch di recteur V. Manger Cats ten on rechte ontslagen. Manger Cats ging niet akkoord met verlaging van zijn salaris, waartoe de raad op 2 april had besloten. Zijn jaarsalaris bedroeg 170.000 eu ro, een relatief hoog bedrag in deze sector. De kantonrechter stelt dat de Hartstichting ten onrechte de algemene kritiek van derden zonder meer heeft laten preva leren boven het belang van werknemer Manger Cats. Daar mee gedroeg de stichting zich niet als een goed werkgever. De Hartstichting besloot tot het ontslag, nadat media aandacht hadden besteed aan de hoogte van sommige salarissen van managers bij goededoelenorga- nisaties. Duizenden boze col lectanten staakten uit protest hun activiteiten. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 tfja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 11 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 2 0,41 per dag! 2 Naam: D M J Adrea: J Postcode/Plaats: l Geboortedatum: I I e-mailadree: J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is goldig t tot 31 december 2004). I I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ^Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1