SPORT Fehèr tekent voor vier jaar bij PSV Afscheid van een gekrenkte bondscoach Het nationaliteitsgevoel van de neo-Nederlander Feyenoord zorgt vooi 'happening' in Katwij Bekerloting Ter Leede krijgt NAC op bez< Eeuwigheidswaarde Reiziger naar Middlesbrough Middlesbrough - Michael Rei ziger heeft een tweejarig con tract getekend bij de Engelse club Middlesbrough. De Neder landse international werd de zelfde dag nog gepresenteerd. Reiziger kwam transfervrij over van FC Barcelona. Desailly loopt weg bij Chelsea londen - Marcel Desailly is weggelopen bij Chelsea. De Franse verdediger vertrok naar het zuiden van Frankrijk om zich te bezinnen op zijn toe komst in het voetbal. Zijn club is akkoord gegaan met het ver trek van de international. Everton wil Rooney houden Liverpool - Everton wil spits Wayne Rooney graag behou den. De Engelse club heeft de 18-jarige spits, die in het EK in Portugal furore maakte met vier doelpunten, een droomcon- tract aangeboden. Sinds zijn in drukwekkende optreden in het Engelse elftal hengelen veel clubs naar zijn gunsten. Van der Weerden naar Antwerpen Antwerpen - Chris van der Weerden heeft een contract voor twee jaar getekend bij de Belgische voetbalclub Germinal Beerschot Antwerpen. De 31-ja rige vleugelverdediger speelde tot en met afgelopen seizoen voor FC Twente. Zeist - Voor de eerste ronde van de Amstel Cup is geloot. De wedstrijden (op 7 en 10 augus tus) zien er als volgt uit: FC Dordrecht - Scheveningen, Schijndel - Helmond Sport, UDI'19/ Beter Bed - Roda JC, GSV'28 - Fortuna Sittard, Rijns- burgse Boys - VW, Ter Leede - NAC, Dongen - Jong Feyen- oord, GDA - ADO Den Haag, De Treffers - MW, Willem U - SV Meerssen, RKC Waalwijk - Achilles'29, UNA - FC Den Bosch, Sparta Rotterdam - TOP (ama), TOGR - TOP, RBC Roo sendaal - JVC Cuijk, Excelsior - SV Triborgh, Westlandia - FC Eindhoven, Baronie - Elinkwijk, DOVO - FC Lisse, Quick Boys - DBS, Be Quick'28 - Cambuur Leeuwarden, FC Twente - Spar ta Nijkerk, Bennekom - BV Veendam, AGOW - SDC Put ten, Babberich - FC Volendam, FC Omniworld - Emmen, Ajax (ama) - FC Zwolle, AVC - FC Groningen, De Graafschap - Harkemase Boys, Spakenburg - Vitesse, Roda Raalte - Jong Ajax, Heracles Almelo - Sporting Ma- roc, Genemuiden - Go Ahead Eagles, Be Quick - Quick'20, HSC'21 - ADO'20, DOS Kam pen - IJsselmeervogels, WHC - Sneek, HFC Haarlem-Hollan- dia, AFC-Stormvogels Telstar. ATLETIEK Lausanne. Super Grand Prix. Mannen, 100 m: 1. Powell (Jam) 10,00, 2. Obikwelu (Por) 10,02, 3. Zakari (Gha) 10,13; 200 m: 1. Fredericks (Nam) 20,21, 2. Buck- land (Mau) 20,27, 3. Wissman (Zwe) 20,50; 400 m: 1. Francique (Gre) 44,75, 2. Djhone (Fra) 44,98, 3. Milazar (Mau)45,25; 800 m: 1. Mutua (Ken) 1,44,50, 2. Yiampoy (Ken) 1 44,78, 3 Kamel (Bur) 1.44,99; 1500 m: 1. El Guerrouj (Mar) 3.32,20, 2. Songok (Ken) 3.32,22, 3. Heshko (Oek) 3.33,00, 6. Liefers (Ned) 3.34,46, 10. Koers (Ned) 3.37,19; 5000 m: 1 Jawher (Bur) 13.02,47, 2. Wendi- mu (Eth) 13.02,78, 3. Abate (Eth) 13.03,33, 18. Maase (Ned) 13.49,79; 110 m horden: 1. Johnson (VSt) 13,05, 2. Olijars (Let) 13,1, 3. Bramlett (VSt) 13,26; 400 m horden: 1. San chez (Dom) 47,86, 2. Herbert (ZAf) 48,03, 3. Tamesue (Jap) 48,63, 8. Kortbeek (Ned) 50,13; 3000 m steeple: 1. Kemboi (Ken) 8.17,46, 2. Nyambu (Ken) 8.17,83, 3. Saifel- >din (Qat) 8.19,55, uitgevallen Vroemen (Ned); polsstokhoog: 1. Blom (Ned) 5,70, 2. Ger- asimov (Rus) 5,70, 3. Strogalev (Rus) 5,70; speer: 1. Makarov (Rus) 85,17, 2. Rags (Let) 84,87, 3. Hecht (Dui) 82,17; ver:l Al-Sabee i(SAr) 8,19, 2. Gaisah (Gha) 8,14, 3. Tarus j(Roe) 8,13. Vrouwen, 100 m: 1. Arron (Fra) 11,01, 2. Bai- ,'ley (Jam) 11,13, 3. Nesterenko (WRu) 11,17; 400 m: 1. Koltsarova (Rus) 50,09, 2. Amertil (Bah) 50,65, 3. Tirlea-Manolache (Roe) 50,95; 800 m: 1. Tsjerkasova (Rus) 1.58,91, ,2. Mutola (Moz) 1.59,06, 3. Mendes (Bra) 1.59,11; 1500 m: 1 Jegorova (Rus) 4.01,41, 2. Zadoroznaja (Rus) 4.01,72, 3. Chojeka (Pol) 4.02,83; 100 m horden: 1. Ennis-Lon- don (Jam) 12,57, 2. Alozie (Spa) 12,69, 3. Foster (Jam) 12,69, hoog: 1. Slesarenko (Rus) 2,03, 2. Vlasic (Kro) 1,98, 3. Stiopina (Oek), Cloete (ZAf) 1,95; hinkstapsprong: 1. Lebede- va (Rus) 15,33, 2. Aldama (Soe) 14,95, 3. Mbango (Kam) 14,85. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3445, d.d. 06.07.2004 7.8.15.22.28.29.34.37.40.42. 44.45.46.48.50.54.62.67.68.71 Onder voorbehoud van typefouten SCHAKEN Leeuwarden. NK. Mannen, zesde ronde: Tiviakov - Van der Wiel 1-0, Nijboer - Stellwagen 1/2-1/2, Van Wely - Sokolov 1-0, L'Ami - Bosboom 1-0, Van den 'Doel - Visser 1-0. Stand: 1. Sokolov. Van Wely 4 1/2, 3. L'Ami 4, >4. Tiviakov. Van den Doel 3 1/2, 6. Stellwa- 'gen. Van der Wiel 3, 8. Bosboom, Nijboer 1 1/2, 10. Visser 1. Vrouwen, zevende ronde: Schuurman - Peng 0- .1, Hamelink - Muhren 0-1 (reglementair), Lan- chava - Van Weersel 0-1 (reglementair). Stand: 1. Peng, Van Weersel 5, 3. Muhren, ^Schuurman 4, 5. Lanchava 2, 6. Hamelink 1. TENNIS Scheveningen. Siemens Open Challenger, 50.000 euro Eerste ronde: Ascione (Fra/2) - Hemmes (Ned) '7-6 6-3, Tenconi (Ita) - Guzman (Arg/6) 6-3 6- 0, Minar (Tsj) - Haehnel (Fra) 6-3 7-6, Vero- nelli (Arg) - Phau (Dui) 6-4 6-3, Caiatrava (Spa/5) - Haase (Ned) 6-2 6-2, Serra (Fra) - Luczak (Aus) 7-6 5-7 6-3, Logtens (Ned) - Monfils (Fra) 6-3 7-6, Scheveningen. Siemens Open. 50 000 euro, Sluiter (Ned) - Roger-Vas- selin (Fra) 7-5 6-7 6-4. woensdag 7 JULI 2004 door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Na een nacht van wikken en wegen, hakte Csaba Fehèr gistermiddag de knoop door. De 29-jarige Hongaarse middenvelder speelt de komen de vier seizoenen voor PSV. Hij kon ook naar Feyenoord. Uiteindelijk gaf de kans om Champions League te spelen de doorslag. „Nu hoef ik gelukkig niet meer na te denken", zo gaf Fehèr blijk van zijn opluchting. PSV moet een bedrag van onge veer 750.000 euro overmaken aan NAC. Fehèr wordt vandaag medisch gekeurd en maakt morgenochtend zijn opwach ting tijdens de training. De keuze voor PSV is voor som migen een verrassing, meent Fehèr. „Er waren mensen die dachten dat ik voor Feyenoord zou kiezen, omdat mijn vriend Gabor Babos daar speelt. Maar dat betekent niet alles. Tamas Petö is ook een vriend van mij en hij speelt voor NAC. Toch wilde ik daar weg. Ik ga bij PSV spelen, omdat ik daar kampi oen kan worden. Maandag heb ik een heel goed gesprek gehad met meneer Hiddink Dat gaf me het goede gevoel." Trainer Hiddink toonde zich gisteren zeer ingenomen met de komst van Fehèr. „Voor PSV is zijn komst een goede zaak. Csaba is een karaktervolle spe ler, die bovendien veel routine heeft. Hij is een jongen die 'bloed' in het team brengt. Vo rig seizoen waren we vaak te lief." PSV liet het toen op fy siek/mentaal gebied met name afweten in wedstrijden tegen AS Monaco, Deportivo La Co- runa en Ajax. Hiddink heeft Fehèr vorig jaar verschillende keren gevolgd. Hij ziet in hem de opvolger van Mark van Bommel, maar ook als de aanvoerder bij PSV blijft, kan Fehèr mogelijk rekenen op een basisplaats. Het midden veld zou dan kunnen bestaan uit Fehèr, Van Bommel en Co- Hiddink kon gisteren nog een meevaller noteren. Ji-sung Park hoeft niet deel te nemen aan de Olympische Spelen. Daardoor is hij inzetbaar in de voorronde van de Champions League. Aanvankelijk was Park door de Koreaanse voetbalbond (KFA) opgeroepen voor de Spe len in Athene, maar overleg tus sen Hiddink en vice-president Cho van de KFA leidde gister middag tot de vrijgave van Park voor PSV. zeist/anp - Dick Advocaat heeft de handdoek in de ring gewor pen. Aangeslagen door de vele kritiek op zijn functioneren als bondscoach verlaat Dick Advo caat eerder dan hem lief is het Nederlands elftal. De tot voor kort zo strijdbare oefenmeester voldeed met een plaats bij de laatste vier op de Europese ti telstrijd aan de verwachtingen. Gekrenkt en beschadigd als hij is, ziet de trainer onvoldoende basis zijn tot de eindronde van de wereldtitelstrijd in 2006 lo pende contract uit te dienen. De bondscoach met de meeste interlands achter zijn naam zou Oranje na zijn tweede ambts termijn met opgeheven hoofd moeten kunnen verlaten. Met nagenoeg dezelfde spelersgroep als zijn voorganger Louis van Gaal rehabiliteerde hij het Ne derlands elftal voor het gemiste WK van twee jaar eerder in Ja pan en Zuid-Korea. In tegen stelling tot grote landen als Ita lië, Engeland, Spanje, Frankrijk en Duitsland haalde Oranje wel de halve finale op het EK Eenmaal hersteld van alle com motie rond zijn persoon zal Ad vocaat ook beseffen dat hij met De loopbaan van Dick Advocaat Naam: Dick Advocaat. Geboren: 27 september 1947. Interlands als spelen 0. Clubs als spelen ADO, FC Den Haag, Roda JC, VW, FC Den Haag, Chicago Sting, Berchem Sport, Sparta, FC Utrecht Trainer/coach: 1980-84 DVSP (amateurs), 1984-87 Nederlands elftal (assistent), 1987-89, Haarlem, 1989-91 SW, 1991-92 Nederlands elf tal (assistent), 1992-94 Ne- de beschikbare spelers in Por tugal misschien wel een opti maal resultaat heeft gehaald. De bondscoach wilde echter meer. Het liefst had hij in de aanloop van het WK in 2006 aan een nieuw Nederlands elf tal gebouwd. En wie weet wat er in de zomer van 2006 in Duitsland dan mogelijk was ge weest. Advocaat stopt er echter mee. Het plezier is weg. Sinds het be gin van zijn tweede regeerpe- derlands elftal (bondscoach), 1995-98 PSV, 1998-2002 Glas gow Rangers, 2002-2004 Ne derlands elftal (bondscoach). Erelijst: Kampioen, beker winnaar en drie keer Johan Cruijffschaal met PSV, twee keer kampioen, twee keer be kerwinnaar en eenmaal Lea- guecupwinnaar met Glasgow Rangers. Interlands als bondscoach: 55. winst: 32; verlies: 11; ge lijk: 12. riode stelde de bondscoach zich strijdbaar op tegen de me dia. Advocaat las, hoorde en zag alles. Ook het kleinste beet je kritiek op zijn persoon liet hij zelden onbeantwoord. De bondscoach was een vechter, een bijtertje en had lange tijd de resultaten mee. Onder zijn leiding stelde het Nederlands elftal zich zo'n beetje kandidaat voor de titel wereldkampioen oefenwedstrij den. De twee belangrijkste kwa lificatieduels met Tsjechië le verden echter slechts één punt je op. Systemen en spelers wis selden elkaar in hoog tempo af. Vleugelspitsen of toch maar de ruit op het middenveld? Wel Kluivert en Van Nistelrooij of liever één centrumspits? Tijdens de cruciale tweede wedstrijd in de beslissende EK- kwalificatie koos de vaak be houdende Advocaat tegen Schotland eindelijk voor de aanval. Oranje won met maar liefst 6-0, maar de zoektocht van de bondscoach naar de meest ideale formatie duurde voort tot aan de tweede wed strijd op het EK tegen Tsjechië. De steeds luider bekritiseerde Advocaat koos bij een gebrek aan alternatieven alsnog voor een speelwijze met buitenspe lers. Oranje speelde vervolgens de beste wedstrijd van het toer nooi. Maar Advocaat pleegde daarin wel de meest besproken wissel uit zijn loopbaan. Bij een voorsprong van 2-1 verving hij uitblinker Robben voor extra middenvelder Bosvelt. Oranje verloor alsnog (2-3) en het hoofd van Advocaat lag op Mitch Booth, Lornah Kiplagat en Tracy Looze maken olympisch debuut voor Nederland rijswijk/anp - Ze spreken am per de taal, maar vertegenwoor digen volgende maand wel het Koninkrijk der Nederlanden bij de Olympische Spelen in Athe ne. Zeiler Mitch Booth (Austra lië), atlete Lornah Kiplagat (Ke nya) en triatlete Tracy Looze (Australië) maken in Grieken land hun olympisch debuut voor Nederland. Hoe staat het met het nationaliteitsgevoel van de neo-Nederlanders? De reden voor een nieuwe pas- poortaanvraag ligt vaak voor de hand: de liefde. Zowel Lomali Kiplagat als Tracy Looze be sloot zich in Nederland te vesti gen nadat ze met een Nederlan der waren getrouwd. Om die zelfde reden verliet enkele jaren eerder badmintontopper Mia Audina haar geboorteland In donesië. Voor zeiler Booth ligt dat an ders. Hij maakte de beslissing eerder met zijn verstand dan met het hart. „Tien jaar geleden ben ik samen met Herbert Dercksen gaan zeilen, in ver schillende disciplines", vertelt Booth. „In 1996 hebben we nog apart deelgenomen aan de Spe len. Ik voor Australië, Herbert voor Nederland. Daarna werd 't logisch dat we samen naar de Spelen zouden gaan. Aangezien de meeste wedstrijden in Euro pa worden afgewerkt, ben ik van nationaliteit veranderd." Voor Kiplagat, die zich afgelo pen weekeinde pas kwalificeer de voor 'Athene', maakte 't niet veel uit: Kenya of Nederland. „Maar ik moest wel voor Ne derland uitkomen", aldus de atlete. „Toen ik mijn Neder lands paspoort kreeg, verloor ik mijn Kenyaanse documenten." Het is wel lastiger geworden om in haar 'nieuwe vaderland' te trainen. Terwijl in Kenya de trainingspartners voor het op rapen liggen, is het niveau in Nederland - uiteraard - een stuk lager: „Hier is 't bijna on mogelijk om met een groep te trainen. Ze zijn gewoon niet goed genoeg." Daarom zwoegt de Afrikaanse veel in haar ge boorteland en Zwitserland. Voor triatlete Looze heeft de Kiplagat. Foto: ANP komst naar West-Europa wèl voordelen. Ze kan eindelijk met een gerust gevoel de fietstrai ningen afwerken. „Fietsen in Australië is niet veilig", weet ze. Het drietal zal in Athene nog wel 'ontwenningsverschijnse len' tonen. Plots staan ze in fel oranje aan de start. Na al die ja ren zijn Looze en Booth geen 'Aussies' meer, en Kiplagat be hoort niet meer tot de Keny aanse loopwonderen. Het trio wil tijdens de Spelen dan ook niets liever dan hun voormalige landgenoten verslaan. „Ik ac cepteer geen nederlaag", spreekt Kiplagat duidelijke taal. „Of ik nu tegen een Kenyaanse loop of iemand met een andere nationaliteit: Ik wil winnen. Al ren ik tegen mijn zus." Voor Booth is de strijd met zijn voormalige landgenoten nog pikanter. De grootste concur rent is zijn voormalige ploegge noot. „Daarom zou 't extra ver velend zijn als ik verlies van een Australiër", erkent hij. „In 1992 zeilde ik met hem op de Spelen. Vier jaar later won ik een olym pische selectiewedstrijd van diezelfde kerel. Dat werd een drama; we hebben eindeloos gestreden voor het ticket naar Atlanta. Zelfs tot in de recht bank." De neo-Nederlanders hebben wel één ding gemeen. Of 't nu Yao Jie (badmintonster uit Chi na), Tracy Looze, Mitch Booth of Lornah Kiplagat betreft; geen van allen spreekt Nederlands. Het zeilmaatje van Booth, Dercksen, neemt 't voor de ex- Australiër op door te benacftuk- ken dat het duo 265 dagen in het buitenland vertoeft wegens wedstrijden. „Ah, dat is een slecht excuus", meent Booth zelf. „Ik zou de taal geleerd moeten hebben. Maar het klopt. Ik ben niet veel in Neder land." Ook Looze geneert zich voor haar gebrekkige taalkennis. „Ik vind 't vervelend om Engels te praten tijdens interviews. Ik ben begonnen met basislessen, een uurtje in de week. Na de Spelen in Griekenland hoop ik er meer tijd voor te hebben." Hoe dan ook, een olympische medaille vergoedt veel. Dan vindt geen enkele Neder lander het een probleem om in het Engels om een handteke ning te vragen. Publiek kan Gullit vragen stellen katwijk - Het moet een voet balhappening worden, volgen de week donderdag op De Krom. Voetbalvereniging Kat wijk ontvangt Feyenoord, dat heeft toegezegd niet de volledi ge selectie te zullen aantreden. Bestuurslid Cees Haasnoot van w Katwijk is druk met de voor bereidingen bezig. Hoeveel toeschouwers ver wachten jullie? „We hopen, als het mooi weer is, toch wel op een man of vier- tot vijfduizend. In de wijde om geving zijn natuurlijk, naast mensen die Katwijk een warm hart toedragen, ook een hele boel Feyenoordsupporters. We hebben zesenhalfduizend kaartjes laten drukken. Ik heb er liever tien over dan eentje te weinig. Wij hopen trouwens dat zoveel mogelijk mensen een kaartje kopen in de voorver koop, dat voorkomt enorm lan ge rijen volgende week." Heeft de vereniging voor dat aantal bezoekers extra maat regelen moeten nemen? „Niet heel intensief. We hoeven geen noodtribunes bij te bou wen. Bij Katwijk - Quick Boys komen er ook altijd rond de vijfduizend man. Dat past erin, al sta je dan wel een paar rijen dik om het veld heen. Voor het geval dat hebben we een stel pallets besteld. Mocht het no dig zijn, dan kunnen we daar van een soort extra staantribu- ne aanleggen." Wat hoort er nog meer l wedstrijd? „Er komt een grote part waar na afloop Ruud Gul een paar spelers vragen va publiek gaan beantwoo Een wedstrijd noemen vj niet, we zeggen tegen iedj dat het een 'voetbalhappJ wordt. Je weet van tevorej je kansloos bent natuurlijk Loopt de organisatie een I gesmeerd? „Ja, het gaat goed. We ha op de dag zelf tachtig tot] derd vrijwilligers rond] Die staan bij de entree, zj kopen kaartjes, wijzen m naar de parkeerplaatsen zullen weinig van de weq zien, maar hebben dat; voor hun club." j Katwijk kan zeker flink komsten tegemoet zien? „Die zullen dan toch kantine-opbrengst moete men. Feyenoord komt nie tis naar Katwijk, al mag vertellen wat het kost." Kaarten voor de wedstrijd w Ke Feyenoord, donderdag 15 ji 19.00 uur, zijn te koop bij de vo adressen: Sportpark De Krom (donderda - 21.30 en zaterdag 18.00 - 19. tersport in Katwijk, Aandewiel S Rijnsburg, Wijnand Sloos Sport den (5-Meiplein), L. J. Sport heim, Eleven Sport in Lisse, ven Sport in Noordwijkerhout Bergers Sport in Leiden, Noo en Voorschoten. leiden/zeist - Ter Leede heeft van de vier regionale deelne mers aan de 'grote' Amstel Cup de meest aansprekende tegen stander geloot. NAC komt op dinsdagavond 10 augustus op bezoek in Sassenheim. Dit sei zoen wordt is het bekertoernooi weer 'ouderwets' van opzet. Dat wil zeggen; geen poules in de eerste ronde, maar een knock-out systeem. FC Utrecht-aanvoerder Dave van den Bergh verrichtte giste ren de loting van 78 geplaatste clubs. De zes deelnemers aan de diverse Europese toernooien stromen pas in de vierde ronde in. NEC werd vrijgeloot andere profclubs konden in deze eerste ronde nie' fen. Tegelijkertijd met de wed op sportpark Roodemoleii sen Ter Leede en NAC spe Lisse in Veenendaal hoofdklasser DOVO. Drie dagen eerder, op zat 7 augustus, komt de Eii vense eersteklasser DBS c i zoek bij amateurkanu Quick Boys. Op dezelfde speeldag Rijnsburgse Boys op hel nieuwde sportpark Midde eerstedivisionist VW uit V het hakblok. Niet alleen journa listen; columnisten, trainers en andere deskundigen lieten van zich horen. Het hele Neder landse volk riep om zijn vertrek. In alle woede en teleurstelling ontbrak vaak de nuance in de kritiek. In vele gevallen bleef onbelicht dat het toch ook wel veel over de kracht van het Ne derlands elftal zegt dat de ploeg na één wissel helemaal van slag kan zijn. Advocaat bleef echter de schuldige. Hij was de Kop van Jut. Hij werd uitgefloten en verketterd. Moegestreden en gebroken boog Advocaat voor alle kritiek. De straatvechter miste de kracht om nog verder te strij den. Hij voelde zich eenzaam en verslagen. Op een perscon ferentie blonken zelfs tranen in zijn ogen. Hij wilde opgeven. Manmoedig hervatte hij nog zijn taken op het EK. Letland en Zweden werden verslagen. De laatste tegenstander zelfs met strafschoppen. Ver na de nederlaag tegen Por tugal nam Advocaat de beslis sing die hij in zijn hoofd al lang had genomen. Hij gaat iets an ders doen. Zeg eerlijk, er komt iemand binnen en die zet U een pistool op de borst en zegt: „Geef me de namen van tenminste vier spelers van de Griekse nationa le voetbalploeg". U hoort de vraag aan, denkt snel na en besluit een naam te noemen die op iets als „iaki- s"eindigt. „Popolidiakis,"zegt U. Fout. Voor het tweede antwoord grijpt U naar een makkelijke grap: "Rehagel,"en blij kijkt U de ander aan. Toegegeven, het is een stupiditeit, maar mis schien dat de naam van de coach ook meetelt. Wat ik hier mee wil zeg gen? Dat bijna geen enkel zichzelf „voetballief hebber" noe mend mens in staat is de hel den van Euro pa te noemen. De Grieken kwamen, kre gen van de En gelse bookma kers een waanzinnige quotering mee en zouden na twee weken veilig opgeborgen zijn in het boek van vergeten teams. Niemand zou hen missen, niemand zou zich zelfs nog herinneren wat ze in hemelsnaam in Portugal waren komen doen. In de geschiedenisboeken staat het nu anders. De Grieken hebben hun trotse land in een preolympiséhe vreugdespiraal gebracht en hebben dat gedaan terwijl de rest van Europa met bijna op geheven neus toekeek Wie waren die mannen? Ja, okee, de coach was een vreem de vent uit Duitsland, een vaak gepasseerd station bezig aan zijn laatste kunstje, maar kon den ze echt voetballen? Geef eens antwoord op die laat ste vraag: konden de Grieken werkelijk voetballen? Echte kenners lachen deze vraag naar het rijk der fabels; de zege van Hellas was een grote, lange vergissing op een toer nooi waar armetierig voetbal gespeeld werd en waar top- teams sneuvelden onder het juk van grote vermoeidheid bij hun toppers. Is dat de enige reden dat d groep voor ons onbekendf Iers er maar niet in slaagdf ze harten te winnen. Is onl kend werkelijk onbemind 1 gaat het spreekwoord „wa 'j boer niet kent, dat vreet ie r hier inderdaad op? 3 Blijkbaar. Ik heb een korte n quête in mijn omgeving g( den en ben me werkelijk c geschrokken. Het meest v(e komende antwoord was:"a hadden toch die jongen diif reservebank bij Werder Bi zat", want dat was werkeü door iedereen onthouden, Niet 's n (i naam, C1 risteas, (f rond, al] het feit nooit ve kwam di1 bank bl$ ons bij. Wat dat e wijst? p Dat we i) daad nie?0 der wille ken ofluei ren. Dat 6. een opvi la klein we jj willen le 3| en dat vi p/ zelfs niel 3c vermoge c hebben dat schijnbare ges11 cirkeltje te doorbreken. j We keken verbaasd naar dm enorme vreugdefeesten difTE zagen in Athene, Melboun d Toronto, New York, Sydne misschien bij het Griekse 1 taurant bij ons om de hoel maar verder dan dat kwar en we niet. - Wat blijft ons in de herinn hangen van de Europese k pioen? n Dat de keeper op George Wa Clooney lijkt, zei een vroiTn mijn omgeving. J Niet omgedraaid? Fr Neen, voor ons allen in de lo, derlandse (en misschien 0 0 wel west-europese) sportv io waren en bleven de Grieke bekenden. Ik doe mijn ogen dicht en beer op namen en gezicht ba komen. Zagokaris, Delias 1 ®nl net en inderdaad Nikopoli en met heel veel moeite K gp gounis. Ik schaam me. Zei men me een sportffeak, m ne tot beter kom ik niet. 'a U wel? 01 1I01 Mart Smeets Bl Dick Advocaat, de eenzaamste van alle zestien miljoen bondscoaches. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18