Paalkamperen: gratis en Spartaans .^WÊÊr^ i NAVRAAG loopt storm bij de reisbureaus. Nederland heeft massaal de jacht Lend op aantrekkelijke last-minutes naar de zon omdat de zomer J/?f crnnf inicf maar niet echt wil doorbreken. ICl gClUl jlilbl Maar Qp boerencamping De Freek Id Ictllc hid*' 'n ^oogmade klagen ze niet. „We hebben behoorlijk aanloop", zegt )A VAN TOL, die dit jaar samen met haar man Koos de mini-cam- jop hun erf opende. laan nog steeds campinggasten bij jullie boerderij? Ver. Helemaal vol zitten we niet, maar we mogen beslist niet n. Het is phoor, iedereen. Laat juist heel leuk, hier. Er staan nu vijf caravans. Gisteren er twee weggegaan, maar vrijdag komen er weer twee of drie De collega's in de omgeving zitten vol. Dus als daar kampeer- komen aanlopen, sturen ze naar ons door. We hebben plek [maximaal vijftien caravans." ten heeft het nog naar zijn zin? jens mij vermaken ze zich prima. De meeste gasten gaan lek- tsen. Of een beetje vissen. En de kinderen kijken hier hun luit, die zitten ineens midden tussen de koeien. Nou ja, de n hebben inderdaad wel een beetje geklaagd over het weer. ferige week waaide het ook wel ontzettend hard. Maar nu, met mooie dag, lijkt het alsof dat rotweer al weer weken geleden e merken dus weinig van een toegenomen verre reislust? Ihebben natuurlijk nog geen vergelijkingsmateriaal met voor- 1de jaren, want we zijn net dit jaar open gegaan. Maar ik heb jdee dat de vraag naar boerencampings steeds groter wordt, (sen willen nu misschien ineens allemaal naar de warmte van- Bhet slechte weer, maar aan de andere kant speelt ook de jte economie mee. Veel mensen boeken hun vakanties veel er wild dan ze voorheen gewend waren." b Annet van Aarsen Archieffoto: Eric Taal UIT DE ARCHIEVEN 01954, Woensdag 7 Juli WIJK - Geheel Katwijk zal morgen staan in het teken van de wie- lort. Het Bestuur van WV rekent op een groot aantal bezoekers uit en, de Rijnstreek, Gouda, Haarlem en Omstreken, die de Tour de pe willen zien voorbijgaan, en daarna getuige wilen zijn van de plijkheden welke voor deze dag verder zijn georganiseerd. Toe- liwers dienen tijdig op de Boulevard aanwezig te zijn. Op de Bou- 'd zal een verslag van het vorbijtrekken van de Tour gegeven wor- door middel van een door WV aangebrachte geluidsinstallatie, 25 grote speakers, over de gehele boulevard, afgewisseld door fouziek. Er is gezorgd voor telefonische verbindingen met andere Isen waar de Tour voorbijtrekt, zodat het publiek van het verloop Ie wedstrijd en de diverse sprints op de hoogte blijft. (acht wordt dat op de Boulevard een spannende strijd zal zijn te jwegens de te Noordwijk en op het Vliegveld te verrijden sprint- s. De winnaar van de sprint te Noordwijk zal trachten ook in Val- als eerste aan te komen. 101979, zaterdag 7 juli - De Stadspoldermolen van Leiden aan de rand van de Me- is weer in opbouw. Gistermiddag legde wethouder Waal de steen voor de wederopbouw. De molen is eerder tot de funde- toe afgebroken vanwege de slechte staat waarin deze verkeer- archief Leidsch Dagblad o's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Hing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 16 tn.v. UDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: diredie.hdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld€>hdcnl "KANTOOR ïltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 'B: Postbus 54,2300 AB Leiden, ie fax 071-5 356415 ïntie fax 071-5 356 325 "berichten fax 023-5150 567 TENTI EVERKOOP knties m.b.t: 072-6813661 Wnd goed: 023-515" 543 •eel: 075-6813677 e detailhandel: 071-5 356 300 lebureaus kunnen contact opnemen 1R-6813636 SSERVICE 7n (gratis) 1072-5196800 KMENTEN •uitbetaling (acceptgiro) 2020 (alleen aut. ine) 656,70 p/j €216,90 •6 die ons een machtiging verstrekken automatisch afschrijven van het """entsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. omer WOENSDAG 7 JULI 2OO4 Voor wie niet bang is voor wat stront onder de schoenen Geen toilet, geen water, geen buren, niks. Het is terug naar de natuur, zoals paalkampeerders het graag hebben. Archieffoto: United Photos De Boer/Torna Tudor Legaal wild kamperen. Het moet een typisch Hollandse vondst zijn. Het ge brek aan ruimte, de voorliefde voor regels, gecombineerd met de aange legde en goed onderhouden natuur heeft in Nederland tot het fenomeen paalkamperen geleid. En dat houdt in datje binnen een straal van tien me ter rondom een paal vrij mag kampe ren. Toestemming voor een plekje op een van deze 24 'paalkampeer'terreinen van Staatsbosbeheer heb je niet no dig, registratie is evenmin aan de or de. Het kost niets en je komt er hoogstwaarschijnlijk geen andere kampeerders tegen. Ook geen toilet- blokken trouwens, of andere voor zieningen die je normaliter op een camping tegenkomt. De afwezigheid daarvan vormt het wilde deel van deze manier van recreëren. Kamperen naast de ontlasting van je voorganger dus. Volgens boswachter Peter van Os moet je daar niet te zwaar aan tillen. „Dat is toch terug naar de natuur, zoals paalkampeer ders het graag willen. Poep hoort bij de natuur. Er liggen wel vaker drol len van mensen en dieren in het gras, of tussen de bosjes. Zeker op de paalcamping in de Zoeterwoudse Weipoort, want daar lopen schapen rond. Düs als je daar niet tegen kan moet je niet in de vrije natuur gaan kamperen. Bovendien hebben die wandelaars allemaal een stevig pro fiel onder hun schoenen, die kunnen een beetje stront onder de schoenen wel hebben." Dat stevige profiel is in het bos aan de Weipoortse Vliet inder daad geen overbodige luxe. Het schapenpad rondom het bos van Staatsbosbe heer ligt vol met keutels en een enkele koeienvlaai. Menselijke sporen zijn er niet te vinden. Je hoort - als je het geluid van Rijks weg 11 wegfiltert - enkel het gefluit van vogels, wat geritsel tussen het riet en geruis in de bomen. Geen kampeerder te be speuren. Ook geen schapen trouwens. Al leen wat schimmen van wegspringende kikkers. Een Staatsbosbeheer paal langs de Omme- dijkseweg wijst de kampeerplek aan, verderop in het nog jonge bos aan de lommerrijke Vliet. Het gras staat kuit- hoog. Tussen de bomen groeit kreupelhout, op de open plekken metershoge brandnetels. De plek ligt langs drie fietsroutes en in de buurt van een aantal wandelpaden. Dat is één van de voorwaar den die Staats bosbeheer aan de paalkam- peerplekken stelt. Staatsbosbeheer heeft sinds eind ja ren negentig twee van dit soort paal- kampeerplekken in deze regio. Eén dus aan de Zoeterwoudse Weipoort, de --4 sHt h*|«g I ander is te vinden aan de Kruiskade in Hazerswou- de. Je mag er maximaal drie nachten met drie tentjes tegelijk staan. Het is gratis en Spartaans. Meer voorzie ningen dan een waterpomp zijn er niet en op sommige paal- I kampeerplekken ont- f breekt die zelfs ook. Dan moet het water uit de na bijgelegen sloot of vaart ge schept worden, zoals bij de paalkampeerplek aan de Vliet in de Zoeterwoudse Weipoort. „Maar veel ver schil maakt dat niet hoor", vertelt boswachter Peter van Os. „Het water uit de pomp is geen drinkwater, dat moet je ook voor gebruik nog koken. Alhoewel er geen controle op is zijn de paalkampeerplekken al leen tussen de krokus- en de herfstvakantie geopend. Hoe vaak er daadwerkelijk mensen kamperen weet Staatsbosbeheer niet. In Hazerswoude gebeurt dat volgens Van Os met enige regel maat. „Dat weet ik van de omwo nenden. Over de Weipoort hoor ik die geluiden niet, maar dat kan ook zijn omdat daar geen mensen in de nabije omgeving wonen. Er is min der zicht op die kampeerplek. Daar komt bij dat veel kampeerders er slechts overnachten, 's Ochtends zijn ze vaak voor dag en dauw al weer op pad." De meeste kampeer ders zijn op doortocht. „Het zijn eenzame rustzoekers op fiets- of wandelvakantie in dit deel van het land." Staatsbosbeheer is tevreden over de nieuwe kampeermogelijkheid. Pers voorlichter Guus Verhorst hield bij gebrek aan daadwerkelijke ontmoe tingen met paalkampeerders enige tijd op verschillende internetsites bij hoe groot de belangstelling voor paalkamperen was. „Het bleek dat er bij een kleine groep mensen een grote behoefte bestond voor deze manier van kamperen." Ook de re gelmatig opduikende tentafdrukken in het gras duiden daarop. Staatsbosbeheer wil het aantal paal- campings in de toekomst graag uit breiden. Verhorst: „Bij elke nieuw op te stellen beheersplan screenen we onze terreinen op de mogelijkheid van zo'n plek Maar in een dichtbe volkt gebied als West-Nederland is het heel lastig om een plek te vinden die op minimaal 300 meter van de dichtstbijzijnde bebouwing ligt, op afstand van de doorgaande autoweg maar wel langs een voet- of fietspad. En als je die dan hebt gevonden moet de betreffende gemeente er ook nog eens zin in hebben. Over het algemeen zijn die een beetje hui verig dat het een hangplek wordt." Maar het onderhoud van de paal- campings vergt in de praktijk weinig tijd. In het najaar als de paalcam- pings dichtgaan worden de water pompen gedemonteerd en schoon gemaakt en in het voorjaar vervol gens weer teruggeplaatst. Meer werk hebben we er niet aan, vertelt Van Os. De paalkampeerders houden de primitieve campings schoon. „Ze weten", legt VerhoFSt uit „dat de plekken worden gesloten als het een zooitje wordt. Ze zijn er dus zuinig op. En buiten dat hebben paalkam peerders sowieso veel respect voor de natuur. Afval dumpen in de bos jes is in deze kringen godzijdank uit den boze." Marijn Kramp DE FAVORIETE VAKANTIESTEK VAN: Henk Angenent (36) uit Woubrugge, topschaatser en elfste- den toch twin naar in 1997: „Mijn favoriete vakantiestek? Pffff... Dat is moeilijk. Ik ga het liefst naar de zon. In de buurt moet een strand en een zwem bad zijn. Het hele jaar door is het al druk, dus als we eens per jaar een week tot tien dagen weg zijn, dan wil ik rust." „Langer gaan we niet, want het werk op de boerderij wacht en bovendien moet ik me aan mijn sportprogramma houden. Vijftien tot twintig uur in de week train ik om me voor te be reiden op de winter. Tijdens mijn vakantie staat het trainen even op een laag pitje, anders heb ik nog geen rust." „Een keer per jaar op vakantie, vind ik genoeg. In de winter zijn we al vaak weg. We reizen heel wat af voor de schaats wedstrijden. Dan ben je blij als je weer eens thuis bent." „Toevallig hebben we twee dagen geleden een vakantie ge boekt. Vorig jaar zijn we naar Spanje geweest en het jaar daar voor naar Cyprus, maar nu blijven we in Nederland. Over twee weken gaan we voor een week naar de Zuid-HoUandse eilanden. Er is een zwembad bij. Boyd, onze zoon van vijf, is gek op water. Er is bovendien ook nog een speeltuintje. En als hij het naar zijn zin heeft, dan heb je het zelf toch ook naar je zin?" „Of de zon schijnt, is natuurlijk de vraag. We nemen het risi co. Alsnog het vliegtuig pakken richting het zonnige zuiden, zit er dit jaar voor ons niet in. Sanne is zeven maanden zwan ger. Zij mag dus niet meer vliegen. Het gaat super met haar. Boyd vindt het ook helemaal geweldig dat hij een broertje of zusje krijgt." Tekst: Marieta Kroft Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15