Werken aan spoor blijft erg gevaarlijk ECONOMIE Internet de ideale marktplaats voor personeel Handel in nepaandelen is nauwelijks te stoppen ^X^'waS* Steden geven 6,4 procent meer geld uit EasyJet mogelijk van de beurs Olieconcern Yukos zakt steeds dieper in moeras Italië ontloopt waarschuwing door fors pakket maatregelen irgierekening et duidelijker aag - Energiebedrijven hun nota's duidelijker op- 3. Zo is overeengekomen e toezichthouder voor de iesector DTe, die een aan- «els heeft opgesteld waar- Ikeningen moeten vol- DTe krijgt veel klachten n. Veel consumenten »n er moeite mee te con- en of de in rekening ge- te bedragen voor stroom 5 wel juist zijn. Volgens de £e regels moeten energie- ïyen aangeven op welke het gebruik betrekking en hoeveel het transport levering kost. wiale busreizen ir stugge roker Ir dam - Nederlanders ïn binnenkort speciale reizen' boeken. Kras Ster- i en de Stichting Rokers- <;en (SBR) zijn van plan zen voor rokers naar bij- >eld Duitsland of Oosten- organiseren. De reizigers n naar hartelust een siga- steken, zowel in de bus het hotel. Mochten de rei- ;n succes zijn, dan willen »n de SBR meer vakanties eden. „Wij ontvangen ge- I het verzoek of wij op dit d iets voor de roker kun- oen", aldus SBR-be- J^lid Wurtz gisteren. EK oneerlijke turrentie cafe's den - Het Bureau Eerlijke dinging (BEM) schat dat lens het EK voetbal onge- 100 gevallen zijn geweest portkantines die voetbal- idingen op schermen »n vertoond. Het BEM honderd meldingen bin- n dat is volgens een jvoerder 20 procent van gvallen. Het bureau heeft pderd meldingen onder- Daaruit bleek dat onge estig clubs uitzendingen oseerden voor hun leden t is niet verboden. Naar Kling van opmerkingen t BEM hebben 35 clubs annen gewijzigd. Vijf overtraden de wet. ectie wil Aer ;us overnemen !n - Drie topfunctionaris tal de Ierse luchtvaart- Ichappij Aer Lingus heb- e regering gevraagd een :e mogen indienen voor iame van het bedrijf. „We en er alle vertrouwen in antrekkelijk voorstel te en doen", aldus topman I Walsh in de Financial Ti- 'an gisteren. Aer Lingus bp de nominatie voor pri cing. De staat heeft 85,1 int van de aandelen. ria: Miami te <il rompslomp )d - De Spaanse lucht- maatschappij Iberia laat nerikaanse stad Miami i als knooppunt voor ten naar Midden-Amerika ns de rompslomp die de heidsmaatregelen daar irengen. Dat heeft de za- ■ant Financial Times giste- pmeld op basis van infor- I van zegslieden van Ibe- e veiligheidsmaatregelen nds de terreuraanslagen 1 september 2001 zijn ge- sn, leiden tot groot onge- ïn bij de passagiers. De taptijden zijn in veel ge- 1 meer dan verdubbeld, leeft Iberia veel geld ge- De maatschappij is markt- r op de routes tussen Eu- en Midden-Amerika. teidsadviseur ptbaanzoeker ik - Werkzoekenden kun- foortaan bij speciale ar- iadviseurs terecht. Die zijn ijden in de Informatie- en ■Hspunten arbeidsintegratie !jf locaties. Nog dit jaar ■Ijl dat aantal uitgebreid tot i zo heeft de Landelijke ütenraad Suwi laten weten, te werkzoekende die in op- )t van de uitkeringsinstan- IVV, het CWI of gemeente reïntegreren kan koste- een beroep doen op de ar- \adviseur. tomatisch ekenen in - Zonder tussenkomst Jen caissière afrekenen in /rinkel wordt mogelijk de f >mst. Bij Etos in Hoom t een proef met Safe Pay, Volautomatisch betaalsys- I- Nadat de verkoopster de elen heeft gescand, kan de betalen door een handvol in het Safe Pay-apparaat te ïn. Is het te veel, dan geeft ^paraat automatisch het hil retour. Papiergeld gaat r wel via de handen van de Mopster. Veiligheid en tijd- zijn volgens producent nklijke Martens Brandkas- oordelen van het systeem, lopt de kas aan het einde ie dag altijd. dinsdag 6 juli 2004 utrecht/den haag/gpd - Bij ze ventig procent van de werk zaamheden overtreden spoor- aannemers de vastgestelde vei ligheidsregels. Dat concludeert de Arbeidsinspectie na 69 con troles. Deze werden eind 2003 en begin 2004 gehouden. Op elf plekken was de situatie voor de baanwerkers dermate gevaarlijk dat het werk werd stilgelegd. De resultaten tonen aan de spooraannemers hun leven niet hebben gebeterd. Een jaar gele den bleek al dat zij de veilig heidsregels slecht naleven. Boe tes en het stilleggen van werk hebben weinig effect gehad, concludeert de Arbeidsinspec tie. Zo blijven de treinen op grote schaal doorrijden tijdens werkzaamheden, ook op het baanvak waar wordt gewerkt, als ook in onoverzichtelijke bochten. In die gevallen staan baanwer kers op de uitkijk om hun colle ga's te waarschuwen. Dat ge beurt 20.000 keer per jaar. De inspectie verwerpt die werk wijze omdat de baanwerkers el kaar niet altijd goed verstaan of begrijpen als een trein nadert. voorburg/anp - De bijna vijf honderd gemeenten zullen dit jaar 46,3 miljard euro uitgeven. Dat is 6,4 procent meer dan vo rig jaar. Steden spenderen on der andere meer aan de brand weer en rampenbestrijding. Sinds 2000 zijn de gemeentelij ke uitgaven met bijna 30 pro cent toegenomen. Dat heeft het Centraal Bureauvoor de Statis tiek (CBS) gisteren gezegd. „De uitgaven aan openbare or de en veiligheid stijgen in 2004 van alle uitgavenposten het meest. De begrote lasten ne men met 12 procent toe tot 1,1 miljard euro", aldus het CBS. Vooral Rotterdam besteedt veel aan veiligheid. Gemeenten ge ven dit jaar ook 10 procent meer uit aan sport en sportter reinen. Door meevallers op de begro ting vervoer valt de stijging van de uitgaven van steden onge veer 0,5 miljard lager uit. Ge meenten profiteren op dit ter rein van nieuwe boekhoudre- gels. Daarnaast leidt de verzelfstan diging van het Havenbedrijf Rotterdam en het openbaar vervoer in Utrecht tot lagere lasten in die steden. Gemeenten geven het meeste geld uit aan sociale voorzienin gen zoals de bijstand en maat schappelijke dienstverlening, bijvoorbeeld maatschappelijk werk. Hier gaat dit jaar 12,9 miljard euro naartoe. De post ruimtelijke ordening en volks huisvesting komt op plaats twee met 6,2 miljard. De gemeentelijke uitgaven stij gen ongeveer evenveel als de lokale lasten. Vorige week zei staatssecretaris Wijn (financiën) dat deze las ten dit jaar gemiddeld 7,3 pro cent omhoog gaan. Overigens bestaan de lokale lasten niet alleen uit gemeente lijke heffingen maar bijvoor beeld ook uit waterschapsom slagen. De helm met markeringsvlaggetje als stille getuige van het spoorwegongeluk bij Hoeven. Bij onderhoudswerk aan het spoor worden regels nogal eens overtreden. Foto's: ANP/United Photos De Boer Zij wil daarom dat het treinver keer wordt stilgelegd bij werk zaamheden. Alleen in uitzon derlijke gevallen, als de dienst regeling volledig vast loopt, mogen spooraannemers daar van afzien. ProRail, de beheer der van het spoor, heeft de in spectie beterschap beloofd. Na de zomer begint tussen Utrecht en Zwolle een proef waarbij tijdens werkzaamheden het treinverkeer wordt aange past. Het treinverkeer stan daard stilleggen bij werkzaam heden ziet ProRail niet zitten. Zij ziet meer in technische ver beteringen, zoals het plaatsen van schermen om baanwerkers te beschermen tegen passeren de treinen. Vakbond FNV dreigde twee we ken geleden nog met acties als ProRail en de spooraannemers de veiligheid van hun werkne mers niet beter waarborgen. De oproep kwam nadat twee Belgi sche medewerkers van Strukton bij Hoeven om het leven waren gekomen toen ze werden ge schept door de intercity Am- sterdam-Roosendaal. Vermoe delijk waren de arbeiders per vergissing op het verkeerde spoor beland. amsterdam/anp - Beleggers worden jaarlijks voor miljoenen euro's opgelicht door illegale verkopers van beleggingen. Er worden goudgerande beleggingen voorspeld, die ongekende rendementen opleveren. Zodra er is geïnvesteerd, ver dwijnt de verkoper langzaam uit beeld en wordt het geld weggesluisd. De illegale effectenkantoren opereren altijd op afstand. Zij benaderen hun klanten via de telefoon of internet en zorgen ervoor dat ze hun slachtoffers nooit ontmoeten. Bovendien werken de bedrijven vaak vanuit het buitenland, waardoor ze ongrijpbaar blijven voor Nederlandse toezichthouders. Dat blijkt uit een rapport van het Finan cieel Expertise Centrum (FEC), dat giste ren is gepubliceerd en waaraan de waakhond voor de beleggingswereld AFM en De Nederlandsche Bank mee werkten, net als het openbaar ministerie en de fiscale opsporingsdienst FIOD- ECD. Volgens het onderzoek proberen honderden illegale effectenverkopers in Nederland geld te verdienen met dubi euze beleggingen. De bedrijven bestaan maar korte tijd. Na ongeveer een jaar doeken de verkopers hun kantoor op om vervolgens onder een andere naam opnieuw te beginnen. De malafide effectenhandelaren bellen mensen ongevraagd op en houden een verhaal over prachtige beleggingskan sen, vaak in ingewikkelde constructies of groenfondsen. De verkopers beloven de klanten dat zij kunnen meeprofiteren van een product dat wordt verhandeld door een geheim netwerk van banken. Er worden geweldige rendementen be loofd zonder dat de koper risico's loopt om geld te verliezen. Als een consument zich laat overtuigen en zo'n belegging heeft aangeschaft, ver dwijnt de verkoper voorzichtig naar de achtergrond. Eerst blijkt de bemiddelaar moeilijk bereikbaar en uiteindelijk is hij helemaal niet meer te pakken te krijgen. Vaak blijkt de inleg op dat moment ver dwenen. Zo zijn de afgelopen jaren hon derden miljoenen euro's, of meer, ver duisterd. De illegale verkoopkantoren, ook wel boiler rooms genoemd, verwijst naar de kleine ruimtes van waaruit de malafide bemiddelaar met een groep medewer kers telefonisch beleggingen aan de man brengt. Doordat de benaderde klant op de achtergrond het geroezemoes van de andere telefoongesprekken hoort, lijkt het alsof hij met een succesvol bedrijf van doen heeft. De toezichthouders en justitie hebben de grootste moeite om de illegale beleg- gingsbedrijven aan te pakken. De AFM en DNB kunnen bijvoorbeeld geen be slag op bankrekeningen leggen als zij een illegaal kantoor op het spoor zijn. Daardoor kunnen de kantoren hun geld tijdig wegsluizen. Ook blijkt dat gedu peerden vaak geen aangifte doen, uit angst dat ze hun geld dan zeker kwijtra ken. Het FEC wil de illegale verkoop indam men door meer te waarschuwen. Ook moeten gedupeerden worden aange moedigd om naar de politie te stappen. Verder doen de onderzoekers een reeks voorstellen voor aanscherping van de regelgeving. De consument zelf moet goed opletten dat hij zich geen neppro- ducten laat aansmeren. „Gegarandeerde superrendementen bestaan immers niet", aldus het rapport. utrecht/anp - Mensen die niet in de cel hoeven maar wel een tbs-behandeling moeten vol gen, behouden hun recht op een WAO-uitkering. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter voor de so ciale zekerheid, gisteren be paald. Niet alle personen die ter beschikking worden gesteld voor psychiatrische behande ling, krijgen ook een gevange nisstraf opgelegd. Tbs'ers zon der detentie vormen volgens de rechter een uitzondering op de Wet socialezekerheidsrechten gedetineerden, die sinds 1 mei 2000 van kracht is. Die wet be paalt dat gevangenen na één maand cel hun recht op WW, ZW of WAO verliezen. londen - De oprichter van de luchtvaartmaatschappij easyJet, Stelios Haji-loannou, (inzet rechtsboven) overweegt de on derneming van de beurs te ha len. Hij heeft echter nog geen definitieve beslissing genomen, zei een woordvoerder gisteren. Haji-loannou richtte easyJet in 1995 op. Vijfjaar later vertrok hij als bestuursvoorzitter en ver kocht hij een groot deel van zijn aandelen. Zijn familie heeft nu nog een belang van ongeveer 41 procent in de prijsvechter. Vol gens de Britse krant The Sunday Express overweegt de zakenman 650 miljoen pond (970 miljoen euro) te lenen om easyJet weer volledig in handen te krijgen. Haji-loannou zou zich zorgen maken over de scherpe koersval van het aandeel op de beurs in Londen. De koers kwam afgelo pen maand in een vrije val te recht. De stijging van de olieprij zen en de 'moordende concur rentie' waren voor het bedrijf re den om te berichten dat bij de huidige lage prijzen de winst dit jaar 4 miljoen pond (6 miljoen euro) lager uitvalt dan verwacht. Foto's: AP/Reuters moskou/gpd - Nu Ruslands grootste olieproducent Yukos niet meer van de ondergang lijkt te redden, melden zich steeds meer schuldeisers. Giste ren werd duidelijk dat een syn dicaat van vooraanstaande Westerse banken Yukos offici eel in gebreke heeft gesteld. Het faillissement van de oliegigant is daarmee weer een stapje dichterbij gekomen. De ingebrekestelling geeft de banken, waaronder ING Bank en de Nederlandse afdeling van United Financial Japan, het recht geld terug te vorderen van Yujos. Zij leenden het oliecon cern september vorig jaar 1 mil jard dollar (ongeveer 830 mil joen euro). ING Bank wilde geen commentaar leveren, want „Yukos is een klant van ING Bank", aldus woordvoer der David van Eeghen. De actie van de banken is een direct gevolg van de verslech terde situatie van Yukos. In de afgelopen dagen incasseerde de oliemaatschappij de ene na de andere tegenslag. Vandaag al moet Yukos een belasting schuld van 2,8 miljard euro uit 2000 terugbetalen. Vorige week kreeg het concern een soortge lijke navordering over 2001 bin nen. Yukos zegt niet te kunnen betalen, omdat het te weinig geld heeft en de rekeningen zijn bevroren. Ook op de effectenbeurs in Moskou sloegen de laatste klap pen voor Yukos in als een bom. De Yukos-aandelen openden gisterochtend dertien procent lager, nadat ze vrijdag al bijna zeventien procent waren gekel derd. De acute crisis waarin de Russische oliegigant Yukos is beland zorgt voor groeiende nervositeit onder oliehandela ren. De olieprijs, die na een piek in mei de afgelopen weken 15 procent was gedaald, schiet weer omhoog. Een faillissement van Yukos kan de Russische ex port tijdelijk een flinke slag toe brengen. In een toch al over spannen oliemarkt zou het wegvallen van een substantieel deel van de Russische olie-uit voer het sein kunnen zijn voor een nieuwe sprint naar de 40 dollargrens per vat ruwe olie. brussel/anp - Italië krijgt vooralsnog geen waarschu wing wegens te grote begro tingstekorten. Een pakket be zuinigingen en belastingver hogingen die premier Berlus coni gisteren heeft gepresen teerd, heeft de Europese Com missie en de financiële minis ters uit de twaalf eurolanden overtuigd. Berlusconi kondigde maatre gelen voor 7,5 miljard euro aan. „We hebben de indruk dat het pakket toereikend is voor 2004", zei minister Zalm (financiën) na de vergadering, waarvan hij sinds 1 juli voor zitter is. „We analyseren nog de gevolgen voor 2005." De Europese Commissie deel de deze mening: „Dat is min of meer wat we hadden ge vraagd", zei commissaris Al- munia (monetaire zaken). De commissie had dit voorjaar een waarschuwing voorge steld. Berekeningen toonden dat het Italiaanse tekort zou stijgen naar 3,2 procent in 2004 en 4 procent in 2005. Dat is boven de grens van 3,0 pro cent. Minister Zalm noemde het bemoedigend dat Berlus coni persoonlijk wil zorgdra gen dat de maatregelen wor den doorgevoerd. Berlusconi is tijdelijk ook minister van fi nanciën van Italië. De ministers deden wel een beroep op Griekenland om de begrotingstekorten te beper ken. Griekenland had een te kort van 3,2 procent in 2003. Het land moet ook de schuld en de statistieken verbeteren: Griekenland heeft steeds erg laat cijfers over zijn financiële toestand. Ook Frankrijk en Duitsland kampen met grote tekorten, net als Nederland. De landen willen de tekorten beperken, onder meer vanwe ge het gevaar voor de euro koers. De ministers begonnen gisteren formeel waarschu wingsprocedures tegen zes van de tien nieuwe lidstaten: Polen, Tsjechië, Hongarije, Slowakije, Malta en Cyprus. door Marie-Louise Thissen Rotterdam - Uitzendbureau Content haalt dertig procent van zijn kandidaten via internet binnen. Dat percentage groeit nog elk maand. „Internet is een ideale marktplaats om vraag en aanbod van per soneel op elkaar af te stemmen," zegt di recteur Mirjam Sijmons (44). „Circa zeven tig procent van de goed opgeleide jonge ren zijn gewend om internet intensief te gebruiken. Zij doen van alles via internet, van het kopen van boeken tot het boeken van vakantiereizen. In het verlengde daar van is het logisch dat zij, wanneer zij een geschikte baan zoeken, hiervoor ook in ternet inschakelen". Content, dat dit jaar veertig jaar bestaat, is onderdeel van het Belgische Solvus. Omzet en winstcijfers van Content wor den niet bekendgemaakt, wel heeft het bedrijf sinds de oprichting nooit verlies geleden. Het behoort in Nederland tot de middelgrote uitzendbureaus met 500medewerkers, van wie het grootste deel (85 procent) vrouwen. Sijmons heeft zich als doel gesteld meer mannen aan te nemen. „Dat moet wel, want het verloop bij een uitzendbureau is met dertig procent erg hoog," vindt zij. „Het ligt voor de hand, want je zit met je neus op de koekjes. Als er een leuke baan voorbij komt, dan ben je de eerste, die erop kan reageren. En dat gebeurt dus ook. De gemiddelde leeftijd in ons be drijf is 29 jaar. Dat zijn mensen, die al een zekere volwassenheid hebben, aan hun tweede baan bezig zijn en wat stevi ger in hun schoenen staan. Iemand, die na een opleiding aan zijn eerste baan toe is, raakt sneller in paniek als het een dag slecht gaat. Een oudere heeft dat al eens meegemaakt." Toen 2,5 jaar geleden de groei van de economie in Nederland stagneerde, merkten de uitzendbureaus dit als eer ste. Als het economisch moeilijk wordt, is er minder vraag naar flexibel perso neel. Bedrijven bezuinigen hier het eerst op. Ook Content ontkwam er niet aan. „De situatie lijkt op die in de jaren tach tig," zegt Sijmons. „Ook wij hebben on ze kosten moeten aanpassen aan ons la gere omzetniveau. Van de honderd ves tigingen zijn er drie gesloten en onge veer een kwart van de medewerkers is vertrokken. Dat is gelukkig via natuurlijk verloop gebeurd." Content bemiddelt vooral mbo-ers (75 procent) en hbo-ers. „Het aanbod wordt steeds schaarser," heeft Sijmons erva ren. „Dat is volgens mij structureel. Over acht tot vijftien jaar gaat de generatie van de babyboomers met pensioen. Dan zijn er veel mensen nodig om al die ge pensioneerden te vervangen. Dat is nu al te merken. Er is vraag naar mensen voor callcenters. Vooral in de sectoren van administratief, commercieel en fi nanciële specialisten wordt het aanbod schaars." Gevraagd naar beroepen, waar direct een baan voor is, zegt zij: „Financiële specialisten van accountants tot des kundigen op hypotheek of pensioenge- bied, die kan ik meteen plaatsen. Ook is er een grote vraag naar secretaressen voor advocatenkantoren. Die zijn goud waard. Zij zijn er om de advocaten bij hun werk te ondersteunen. De meesten denken dat het saai werk is, in de prak tijk valt dit reuze mee." Sinds kort heeft Content zich als uit zendbureau ook gespecialiseerd in de werving en selectie van mensen voor be paalde commerciële functies. Zo zijn er enkele tientallen mensen in dienst bij Content en gedetacheerd bij ING Bank. Sijmons: „De opdrachtgever spaart geld en energie uit, omdat hij werving en se lectie uitbesteed. Tijdens de detachering is er alle tijd om een goed beeld te krij gen van de mensen. Wij merken dat er over het algemeen minder uitvallers zijn. Het mes snijdt dus aan twee kan ten. De opdrachtgever «n wij zijn er bij deze taakverdeling dutrelijk bij gebaat." Zij noemt de huidige generatie jongeren, die op de arbeidsmarkt komt, realis tisch. „De meesten weten, dat het moeilijk kan worden om een geschikte baan te krij gen. Ze stellen geen irreële eisen, zoals te hoge salarissen of grote lease-auto's. Ze zijn zich ervan bewust dat als je zon der werk zit, je ook wel eens onder of naast je niveau een baan moet nemen. Al is het maar voor een tijdje. Ze advi seert jongeren hun passie te volgen. „Pas op latere leeftijd wordt duidelijk of je er in de praktijk voor geschikt bent. Sijmons: „Ik hoef maar naar mezelf te kijken. Ik heb gestudeerd voor orthope dagoog en gaf leiding aan moeilijk op voedbare jongeren. Daarna heb ik be stuurskunde gedaan en heb bij KPN in allerlei management functies gewerkt. Een jaar geleden werd ik gevraagd om Content te leiden. Een mooi bedrijf, dus een mooie uitdaging."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7