Europa ook gemeenschap van waarden' 50% 'Heel erg als de olifant zou uitsterven in Nederland' BINNENLAND 2 Middelbare scholieren hebben te veel vrij 100% vers met SUPER DE BOEI EU-voorzitterschap levert Den Haag 10 miljoen op Goed gesprek over democratie Balkenende ziet grote rol EU Met geweld van auto's beroofd door Kees Vriesman Kinderen komen nog maar mondjesmaat met de natuur in aanraking. Als volwassene voelen zij geen band met die natuur, waar ze toch zelf deel van uit maken. Staatsbosbeheer is bang dat zo het draagvlak voor het natuurbehoud in Nederland verdwijnt. De organisatie die natuurgebieden ter grootte van de provincie Overijssel beheert, pro beert het tij te keren. Vaak hebben mooie jeugdherinneringen te ma ken met natuur en buiten zijn. Kikkervisjes van gen in een sloot die zo diep was dat het water nét over de rand van je laarzen liep. Hutten bouwen in rommelige stukjes groen die geen bestemming hadden, maar o zo spannend waren. Eieren zoe ken in het hoge gras, voorzichtig uitblazen en dan bewaren in een grote doos met zaagsel on der mijn bed. Uren kon ik ernaar kijken en be denken welke soort ik nog niet had en wel wilde hebben. In mijn prilste jaren ontdekte ik met mijn tweelingbroer de wereld buiten. Een lang touw om ons middel moest ons behoeden voor een nat pak. Wie heeft er niet zulke herinnerin gen uit zijn jeugd? 1 u Voor kinderen die nu in Nederland opgroeien, is natuur niet meer zo'n vanzelfsprekend deel van hun leven. Mobiele telefoon, televisie en compu ters domineren. De natuur is niet meer 'om de hoek' te vinden. Kinderen komen weinig tot niet in de natuur en beseffen nauwelijks dat ze daar zelf onderdeel van zijn. Dat is jammer en slecht voor de kinderen, vindt Staatsbosbeheer. Zij zullen straks niet de mooie herinnerin- g* gen hebben aan natuur die wij wel hebben. Alleen kleine kinde- ren bezitten de gave een steen op te tillen en vol verwondering te kijken naar wat daar onder krioelt. Zij kunnen nog echt zelf ontdekken hoe prachtig die natuur in elkaar steekt. Juist deze ervaringen maken dat je 'iets hebt' met natuur. Als er een generatie opgroeit die niets met natuur heeft is dat ook slecht voor de natuur in Neder land. Alleen door er iets 'mee te hebben', ont staat draagvlak voor natuur, zo is de overtuiging van Staatsbosbeheer. De natuur in Nederland kan alleen overleven als er draagvlak voor is on der de bevolking. Staatsbosbeheer heeft daarom een essay laten schrijven over jeugd en natuur, (www.staatsbos- beheer.nl). Het idee voor dit essay is gebaseerd op een onderzoek onder 420 kinderen op mid delbare scholen, uitgevoerd door onderzoeksin stituut Alterra van Wageningen Universiteit Re searchcentrum. Uit dit onderzoek kwam een onthutsend beeld naar voren. Zo noemt een aantal kinderen (seri eus) de olifant en leeuw als diersoorten waarvan zij het erg zouden vinden als die uit zouden ster ven in Nederland. Muggen en NI andere insecten mogen wat de kinderen betreft best uitster- ven. Bij deze kinderen ontbrak totaal het besef dat deze die ren deel uitmaken van de kringloop in de natuur en dat veel planten en dieren voor hun bestaan afhankelijk zijn van elkaar. Uit gesprekken met onderwijzers blijkt dat op school voor natuur gemiddeld maar een kwar tiertje per week beschikbaar is. Vaak wordt dat kwartiertje ingevuld met schooltelevisie of die- ren- en plantensoorten bekijken in boekjes. Het zou voor de kinderen veel meer opleveren om die kwartiertjes twee maanden op te sparen en er een middag of ochtend op uit te trekken. Zo'n buitenles kan goed gecombineerd worden met andere dingen die kinderen moeten leren. Waar om niet een opstel laten schrijven naar aanlei ding van zo'n buitenles of buiten een tekening of een schilderij laten maken? Of gewoon buiten sommen maken? Staatsbosbeheer beheert ruim 240.000 hectare aan natuurgebieden in Nederland, in omvang vergelijkbaar met de provincie Overijssel. Deze natuur is voor negentig procent toegankelijk voor iedereen. Staatsbosbeheer heeft op tien verschil lende plaatsen in Nederland speelbossen inge richt, waar kinderen naar hartelust hutten mogen bouwen en spelen of kliederen met materialen uit de natuur. Kinderen moeten daar dan wel kunnen komen. Vooral kinderen uit grote steden groeien op in een verstedelijkte omgeving zonder enige vorm van natuur. Het aantal natuurgebieden dat Staatsbosbeheer beheert in bijvoorbeeld de Randstad is schaars. Staatsbosbeheer roept daar om mensen op die zich bezighouden met kinde ren of natuur om meer aandacht te schenken aan kinderen én natuur. Wij mogen de kinderen van nu niet de prachtige natuurervaringen onthouden, waar wij zelf zulke mooie herinneringen aan hebben. Als een kind opgroeit met oog voor de natuur, geeft hem dat zijn leven lang genot om de schoonheid van de natuur te ervaren. Kees Vriesman is algemeen directeur van Staatsbosbeheer. Aanbiedingen geldig t/m 11 juli 2004. Allemaal aan de bril voorburg - Vrijwel iedereen van 55 jaar of ouder kan niet meer zonder bril. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Rond het tiende levensjaar heeft een op de tien kinderen een bril. Vier van de tien derti gers hebben een visueel hulp middel nodig. In totaal droegen in 2003 bijna negen miljoen mensen een bril of contactlen zen. Rotterdammer geëlektrocuteerd Rotterdam - Een 35-jarige Rot terdammer is zondagavond overleden door elektrocutie. De man was in zijn nieuwe huis met een lamp onder het huis aan het werk. De politie ver moedt dat de lamp in contact is gekomen met water of de wa terleiding. Daarbij ontstond kortsluiting. Protest tegen 'zinloos gebeier' ridderkerk - Kerkgangers in Ridderkerk stonden zondag gek te kijken toen ze rond negen uur hun kerk in de Oranjestraat in wilden. Onbekenden hadden met kettingsloten de hekken aan de voor- en achterkant af gesloten. Ook waren de sloten volgespoten met kit. Volgens de dominee was het een protest van buurtbewoners tegen het klokkengebeier op de vroege ochtend. Op de kerkdeuren wa ren spandoeken opgehangen met de teksten 'Bidden ok, bel len nee!' en 'Stop zinloos gebel'. Van der Knaap weer naar VS den haag - Staatssecretaris Van der Knaap van defensie brengt voor de tweede keer in ander halve maand een bezoek aan de Verenigde Staten om te praten over de voortgang van het JSF- project. De staatssecretaris is deze hele week in de VS. De Joint Strike Fighter is het toestel dat vanaf 2012 de F-16 moet vervangen. Van der Knaap was nog geen zes weken geleden ook al in de VS om te praten over het project, dat nu al 22 procent duurder uitvalt dan ge pland. Toen sprak Van der Knaap met onderminister van defensie Wynne, die hij vertelde dat Nederland 'geen cent extra' zal betalen aan de ontwikkeling van de JSF. Geredde chauffeur alsnog bezweken Rotterdam - Een 25-jarige vrachtwagenchauffeur uit Sur- huisterveen is overleden, nadat hij vrijdag tijdens laad- en los- werkzaamheden in Ridderkerk ernstig gewond was geraakt. De man was aan het werk toen een aan de vrachtwagen gekoppel de mobiele installatie plotseling omkiepte. De chauffeur kwam in een sloot terecht, onder laad- en losinstallatie. Een getuige hield een passerende vrachtwa gen aan, die de installatie met een kraan uit de sloot haalde. Het slachtoffer moest ter plaat se worden gereanimeerd en werd daarna met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Hij overleed aan zijn verwondin gen. Tien miljoen extra voor Darfur den haag - Nederland geeft nog eens 10 miljoen euro aan nood hulp voor de Sudanese regio Darfur. Minister Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) zal haar EU-collega's vandaag tijdens een bijeenkomst van de Afrikaanse Unie in Ethiopië op roepen ook meer geld te geven voor de geteisterde regio. Daar zijn meer dan eep miljoen mensen op de vlucht voor ge weld. Er zijn al tussen de 10.000 en 30.000 mensen gedood. Perziken bak 1 kilo Kom naar Super De Boer voor beste vers voor de laagste Wat je vers haalt is lekker. En bij Super Boer het allerlekkerste! En het leuke is dat ons beste vers ook altijd zéér voordelig is, want onze den haag/gpd - De Haagse burgemees ter Deetman verwacht dat Den Haag mi nimaal 10 miljoen euro verdient aan het Nederlands voorzitterschap van de Eu ropese Unie (EU). Door de Europese vergaderingen in en rond Den Haag komen er tot eind 2004 ongeveer vijftienduizend bezoekers meer dan anders het geval zou zijn. Die logeren in Den Haag, bezoeken restau rants, rijden in taxi's en kopen cadeau tjes voor thuis. Deetman: „Het gaat niet alleen om de officiële vergaderingen maar ook om alle bijeenkomsten erom heen. Ik denk dat het in totaal om 115 grotere en kleinere ontmoetingen gaat die in het kader van het voorzitterschap worden gehouden." De burgemeester gaat er van uit dat Den Haag 'niet bar veel' kosten aan het voor zitterschap zal hebben. „Dus er gaat niet veel van de opbrengst af. De kosten van de beveiliging worden immers door het Rijk gedragen." Erg beducht voor de risico's die aan het voorzitterschap vastzitten, is de burge meester niet. „Het gros van de bijeen komsten is zonder risico. Een klein aan tal heeft een iets verhoogd risico. Maar we zijn wel wat gewend in Den Haag. We hebben iedere dag demonstraties en internationale bijeenkomsten zijn voor de stad ook niet nieuw. Zelfs bij de be langrijke Europese vergaderingen is de politie-inzet nog niet vergelijkbaar met die bij een wedstrijd ADO-Ajax", aldus de burgemeester. „Al is er natuurlijk meer dan de zichtbare politiemacht. Je wilt als gemeente ook weten wie er in een gebouw bijeen zijn. Je hebt je erva ringen, je hebt je draaiboeken." De verantwoordelijkheid voor de bevei liging ligt bij de lokale autoriteiten. „Wij weten het beste wat er in de stad om gaat. Het scheelt in de kosten én in de zorgen dat de Europese topontmoetin gen voor regeringsleiders alleen nog in Brussel worden gehouden." den haag/anp - Veel middelba re scholieren krijgen meer vrij dan de bedoeling is. De Onder wijsinspectie heeft scholen daarop aangesproken, maar het probleem ook aangekaart bij het ministerie van OCW. Het ministerie bezint zich op maat regelen, aldus een woordvoer ster gisteren. De landelijke ou dervereniging Ouders Coo heeft vooral kritiek op de lange zomervakanties. Volgens een woordvoerster van de Onderwijsinspectie komen veel scholen niet toe aan het aantal uren dat ze les moeten geven. In het Onderwijsverslag over het schooljaar 2002/2003 heeft de inspectie geschreven dat 10 tot 20 procent van de les tijd verloren gaat omdat lessen te vroeg eindigen of te laat be ginnen. Verder vallen lessen uit omdat leraren er niet zijn, on der meer door ziekte en door vergaderingen. Over te lange vakanties rept het jaarverslag ftiet. De Onderwijsinspectie zegt scholen op hun verantwoorde lijkheid te hebben gewezen. „Steeds meer scholen treffen inmiddels maatregelen om de uitval van onderwijs tegen te gaan." Een woordvoerder van VOSS/ABB, de vereniging van openbare scholen, zegt de klacht over te lange vakanties wel te herkennen. „Dat is geen goede ontwikkeling. We zullen het zeker aan de orde stellen. Scholen kunnen efficiënter gaan vergaderen." Hij wijst er op dat ouders en kinderen les uren die door vergaderingen uitvallen als vakantie ervaren, maar dat er dan wel degelijk wordt doorgewerkt. „Maar dat laat onverlet dat zeventien we ken vrij veel te lang is. De piek- belasting voor een leraar wordt veelte groot." Directeur Van Katwijk van Ou ders Coo zegt dat de zomer vakanties sowieso al zeven we ken duren, wat veel meer is dan de drie of vier weken vakantie die de ouders "hebben. Vooral voor brugklassers is dat een probleem. „Temeer omdat veel scholen de vakantie onnodig oprekken naar negen weken. Leerkrachten houden vergade ringen over vorderingen van de leerlingen en over rapporten het liefst terwijl de scholen nog volop bezig zijn, om zelf een lange vakantieperiode te heb ben", aldus Van Katwijk. Volgens hem zijn er wel nor men over het totale aantal uren per jaar, maar niet over de spreiding ervan. Vooral de erva ring in Frankrijk heeft uitgewe zen dat lange vakanties leiden tot een hoge belasting van de leerlingen gedurende de rest van het schooljaar. Ouders Coo pleit daarom al langer voor een norm voor het aantal uren school per week. „Vergelijk het met de werkweek", aldus Van Katwijk. SWpf? Ijsbergsla melanges naturel, gemengd, gemengd extra of frisée zak 200 gram bakje 250 gram j0t99" prijzen zijn altijd laag. Meenemen dus. den haag - Hoog bezoek in het Vredespaleis in Den Haag, waar gisteren een bijeenkomst werd gehou den in het kader van het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie. Politici en deskundigen als Madeleine Albright (voormalig minister van buitenlandse zaken van Amerika), dr. Mamphela Ramphele (Wereldbank) en Jos van Kemenade (voorzitter van het Instituut voor Meerpartijen Democratie) voerden een goed gesprek over Europese samenwerking op het gebied van internationale democratie-ontwikke ling. Foto: ANP den haag/anp - Premier Balke nende wil dat de Europese Unie een grotere rol gaat spelen bij het bevorderen van democratie in landen die niet tot de unie be horen. De minister-president zei dat gisteren in zijn openingstoe spraak tot een internationaal congres in het Vredespaleis in Den Haag. De landen van de Europese Unie zouden zouden dat niet afzonderlijk moeten doen, maar de krachten moeten bun delen. Bovendien dient de rol niet beperkt te blijven tot orga niseren van verkiezingen en toezicht houden op het eerlijke verloop daarvan. Er moét vol gens Balkenende ook onder steuning zijn voor de 'civil so ciety', voor organisaties die niet tot de overheid behoren, maar wel betrokken zijn bij de sa menleving. Balkenende onderkent dat bin nen de Europese Unie verschil lend wordt gedacht over demo cratische normen en waarden. Dat blijkt onder meer uit de standpunten over Irak en uit de discussie over de toetreding van Turkije tot de Unie. De wereld stelt de EU voortdu rend de vraag wat het begrip democratie inhoudt vanuit het Europese perspectief, aldus Balkenende. Daarom organi seert Nederland als voorzitter van de Unie een conferentie met als thema „Europa als een gemeenschap van waarden." Die waarden moeten wat de minister-president betreft meer inhouden dan eenvoudig zeg gen dat er meer democratie moet komen. De Europese Unie zal actief moeten deelnemen aan vredes missies, bijdragen aan de eco nomische ontwikkeling van an dere landen en oog hebben voor het onrecht elders in de wereld. „Onze waarden en hoe we daar in de praktijk mee om gaan moeten perfect overeen komen. Er mag geen kloof be staan tussen onze woorden en daden." rotterdam/gpd - Autobestuur ders in Bergschenhoek en Rot terdam zijn het afgelopen weekeinde op gewelddadige wijze van hun voertuigen be roofd. Zaterdagmorgen om streeks half twee moesten in Rotterdam twee mannen hun auto afstaan aan gewapende dieven. Een 20-jarige Amster dammer en een 25-jarige man uit Capelle aan den IJssel wil den in hun grijze Audi A4 stap pen, toen ze werden benaderd door drie mannen, die hen on der schot namen met een vuur wapen. Twee daders gingen er met de auto vandoor, de derde verdween lopend. Een 32-jarige vrouw werd be roofd van haar BMWX5. Terwijl ze met haar twee kinderen in de auto reed, werd ze zachtjes van achteren aangereden door een rode Honda Civic. Toen de vrouw uitstapte, stapten uit de Honda ook enkele inzittenden, die haar beten en op de grond gooiden. Pas toen haar zoon en dochter van 6 en 9 jaar oud wa ren uitgestapt, gaf de vrouw haar sleutels af. De gestolen au to werd met de hulp van het GPS volgsysteem later terugge vonden in Delft. De politie is op zoek naar de daders. Cherrytomaten Holland, klassel dinsdag 6 juli 2004 (advertentie) Witte druiven pitloos bak 500 gram 2r4¥

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6