Londen wil DNA-bank voor Europa BUITENLAND Fourniret ging twee keer per jaar op jacht Allawi dreigt met aanval buurlanden Milosevic-proces op losse schroeven Amnesty wil wapenembargo Sudan Stemmen op 14.000 eilanden In strijd tegen terrorisme Protestbillen Sidsmak op geiellenavond ihacen - Een Deense man le vrijgezellenavond voor jwelijk omgekomen door s jslukte vlucht aan een pa- - V De 36-jarige man uit ig jbro op Jutland was door ienden uitgerust met een aute en daarna met be- I NCan een auto omhoog ge in voor een klein tochtje, meter hoogte klapte de nute echter plotseling in L| is resultaat een doods- =Jer aan de len gevoerd Justitie in Duitsland [digt een 49-jarige vrouw jamen met haar twee >rs en aanstaande :oon haar echtgenoot te vermoord. Het viertal ^t slachtoffer aan de hon- ■■ebben gevoerd. De familie 52-jarige man in oktober j"Sp als vermist. Volgens H« is de man echter dood- Ven tijdens een ruzie. De zegt over aanwijzingen niet over harde bewijzen theichikken dat het slachtof fer de viervoeters is opge- ff 4en bij brand erkfabriek dinsdag 6 JULI 2004 irwe Franse justitie onderzoekt dertig verdwijningen en moordzaken door Pascale Thewissen brussel - Seriemoordenaar Michel Four niret ging twee keer per jaar 'op jacht' naar jonge vrouwen. Dat heeft de 62-ja rige Fransman die al een jaar in België in de cel zit, verklaard aan zijn ondervra gers. De vrees is dan ook groot dat Four niret veel meer slachtoffers heeft ge maakt, dan de negen die hij toegeeft. Hij wordt bovendien verdacht van een hele reeks gewapende overvallen. De Franse justitie gaat alsnog onderzoek doen naar de betrokkenheid van Fourni ret bij dertig onopgeloste verdwijningen en moordzaken in Frankrijk, zo maakte de politie gisteren bekend. De procu reur-generaal van Reims, Yves Charpe- nel gaf in de Franse krant Le Parisien eerder aan te twijfelen aan de bewering van Fourniret dat hij in de periode 1990- 2001 geen moorden pleegde. Tot nu toe bekende de Fransman negen moorden op acht meisjes en jonge vrouwen en één man. Volgens zijn echtgenote Moni que Olivier, die met haar bekentenissen vorige week de bal aan het rollen bracht, heeft hij minstens tien mensen ver moord. De stoffelijke resten van twee slachtof fers, de 12-jarige Elizabeth Brichet uit het Belgische Namen en de 22-jarige studente Jeanne-Marie Desramault uit Charleville-Mézières, werden afgelopen zaterdag opgegraven bij kasteel Le Sau- tou in het Noord-Franse Donchery, dat ooit eigendom was van Fourniret. Vandaag wordt in Bordeaux autopsie verricht op de lichamen. De twee meisjes werden in 1989 door Fourniret ontvoerd, verkracht en ver moord. Een jaar later vermoordde de Fransman een 13-jarig meisje uit Rezé. Daarna volgt een lange pauze. Pas in 2000 en 2001 zou Fourniret weer heb ben toegeslagen. De lichamen van de slachtoffers, Céline Saison (18) en Mananya Thumpong (13), wer den later teruggevonden in de Belgische Ardennen. Inmiddels is gebleken dat de Belgische rijkswacht al jaren geleden op de hoogte moet zijn geweest van Foumiret's ge rechtelijke verleden. Tot nu ging justitie ervan uit dat de Franse autoriteiten Bel gië niet inlichtten over het lange straf blad van Fourniret, die in eigen land drie keer veroordeeld werd voor seksu eel misbruik, alvorens hij in 1992 naar België verhuisde. Samen met zijn derde echtgenote, Monique Olivier, vestigde hij zich in Sart-Custinne bij Di- nant, waar hij aan de slag kon als conci erge op een school. Uit aantekeningen van de zeven jaar ge leden overleden rijkswachter Gerard Va- nesse, die ook betrokken was bij het on derzoek naar kindermoordenaar Mare Dutroux - zijn agenda maakt deel uit van het metersdikke dossier-Dutroux - blijkt dat de Belgische gendarme in april 1996 op verzoek van de Franse politie een huiszoeking deed bij Fourniret, die verdacht werd van wapenhandel. Het ligt voor de hand dat de Fransen Va- nesse ook inlichtten over de andere acti viteiten van Foumiret. Die liep echter pas in juni 2003 drie tegen de lamp toen hij in Ciney een 13-jarig meisje probeer de te ontvoeren. Zij wist te ontsnappen en alarmeerde de politie. Grote vraag is hoe het mogelijk is dat Fourniret zo lang ongestoord zijn gang kon gaan. „Kan iemand me uitleggen waarom zo iemand opnieuw vrij wordt gelaten", zei een jonge vrouw die in 1982 door Michel Foumiret werd ver kracht gisteren op de Franse radio. Vol gens haar is Fourniret een manipulator, die ook zijn slachtoffers om de vinger probeert te winden. „Nadat hij me dat had aangedaan, weende hij en vertelde me zijn leven. Dat hij gehuwd was en kinderen had en dacht dat zijn vrouw maagd was toen ze trouwden, terwijl dit niet waar bleek", vertelde de vrouw. Hij was op zoek naar de maagdelijkheid. Nadien vroeg hij me of ik geen klacht zou indienen, want dat zou zijn leven verwoesten." In Duitsland rijst naar aanleiding van de zaak-Foumiret de vraag om een Euro pees bewijs van goed gedrag. Ook gaan er stemmen op voor een Europese data bank van veroordeelde pedofielen. De Deense politie onderzoekt intussen of Fourniret iets te maken had met de verkrachting en poging doodslag op een 11-jarig Deens kind in 1999. De compositietekening van de dader zou een sterke gelijkenis met de Frans man vertonen. Ook Nederland is geïnte resseerd in de Franse lustmoordenaar. In de Belgisch/Nederlandse grensstreek verdwenen in het verleden enkele jonge vrouwen van wie nooit een spoor werd gevonden. Een van hen is Tanja Groen, de 18-jarige studente die in 1993 in de buurt van Maastricht verdween. j - Door een brand en een pvolgende explosie in een a kerkfabriek in de buurt J Italiaanse stad Napels laandag vijf mensen om gekomen. Meerdere twen zouden door de klap jsch met de grond gelijk "9 fmaakt. Reddingswerkers arden dat zeker zes men- ^"Jwond zijn geraakt. In de lopen zouden hulpverle- :haamsdelen hebben iffen. Het is nog ondui- lardoor de brand is Iran Dutroux I in cassatie el - De ex-vrouw van Dutroux, Michelle Martin, assatie gegaan tegen haar fdeling tot dertig jaar cel. lux zelf kondigde eerder al aar het Belgische Hof van lie te stappen. De Belgi- ferkrachter en moorde- lieeft levenslang gekregen. gkor Wat niet er bedreigd >u - Het wereldberoemde felcomplex Angkor Wat in ïodja is na twaalf jaar ver- td van de lijst van be- d werelderfgoed. Volgens co is het beleid om het ilex te beschermen tegen le opgravingen en plunde- n succesvol geweest. Bo- |en is het gevaar van niet pfte landmijnen geweken. Dm van Keulen werd toe- ttd aan de lijst van be ll werelderfgoed. ontvoerde kan tin weer zien - De Japanse vrouw Hito- >ga die in 1978 naar d-Korea werd ontvoerd en jaar geleden naar haar mocht teruSgkeren, mag juli haar gezin ontmoeten flonesië. De echtgenoot toga, de Amerikaan Robert ns, en hun twee Noord- aanse dochters wilden jaar geleden niet samen laar naar Japan vertrek je bleven in Noord-Korea. werd in 1978 op last van ewind in Pyongyang ont- i Ze moest Noord-Kore- t spionnen Japans leren. nnie Mandela tloopt celstraf )RiA - Winnie Mandela niet naar de gevangenis, gerechtshof zette in hoger ep haar celstraf om in een ivaardelijke straf. De 67-ja- wandela, ex-vrouw van Ön, werd vorig jaar veroor- 1 tot vijf jaar cel wegens fe en diefstal. Ze was op tocht vrij totdat vorige hd het hoger beroep in de 'diende. Gisteren is haar Drdeling omgezet in 3,5 Voorwaardelijke celstraf, lof achtte diefstal niet be- tn. Na haar veroordeling {jaar verliet Mandela het jment en stapte uit de poli- ian mag, lar met mate kn - Het Britse Hogerhuis 1 niet ingestemd met een Waarin het slaan van kinde- Joor hun ouders volledig It verboden. In plaats daar- Stemden de Lords voor een promisvoorstel dat slaan laat mits het met mate ge it. Ouders mogen hun •st slaan tenzij het kind xloor snijwonden, blauwe ken, of een rood aangelo- huid oploopt. Ook mogen leren er geen mentale scha- 4n ondervinden. baliem vallei - Twee Papoea's brengen in de Baliem-val- lei in Papua hun stem uit tijdens de Indonesische presi dentsverkiezingen. Ongeveer 153 miljoen Indonesiërs mochten voor het eerst rechtstreeks een nieuw staats hoofd kiezen. De verkiezing verliep rustig en zonder noe menswaardige incidenten. Over de ongeveer 14.000 ei landen van de archipel waren 585.000 stembureaus ver spreid. Veel Indonesiërs toonden zich enthousiast dat ze voor het eerst direct hun president mochten kiezen. De opkomst lag volgens niet bevestigde berichten op meer dan 80 procent. Na het tellen van 4,5 miljoen stemmen stond Yudhoyono aan de kop met 33 procent, gevolgd door zittend president Megawati Soekarnoputri met 27,2 procent en oud-commandant van de strijdkrachten ge neraal b.d. Wiranto met 22,7 procent. Op een respectabe le afstand volgden moslimleider Amien Rais (13,8) en de huidige vice-president, Hamza Haz (3,4). Als geen van hen de absolute meerderheid haalt, volgt in september een tweede ronde tussen de twee topkandidaten. De of ficiële uitslag wordt pas op 26 juli bekendgemaakt. Het Indonesisch Onderzoeks Instituut, dat in april de parle mentsverkiezingen accuraat voorspelde, verwacht dat Yudhoyono wint met 43 procent. Megawati zou met 20 procent op de tweede plaats komen. Foto: Reuters door Esther Gotink londen/gpd - De Britse minister van binnenlandse zaken David Blunkett wil een databank op zetten waarin DNA-gegevens van alle EU-landen worden ver zameld. Deze databank ziet hij het liefst in Den Haag. Blunkett heeft zijn plan gisteren bespro ken met zijn collega's uit Frank rijk, Duitsland, Italië en Spanje tijdens een informele bijeen komst over de strijd tegen terro- Tijdens de ontmoeting in Shef field, die vandaag wordt afge rond, gaf Blunkett uitleg aan zijn idee om DNA-materiaal, vingerafdrukken en andere bio medische gegevens te delen. Hij ziet een Europese samen werking als de sleutel in het voorkomen van grote terreur daden. Blunkett lobbyt sinds de bom aanslagen in Madrid aanhou dend voor deze opzet, omdat hij denkt dat het de internatio nale spionagediensten helpt in hun pogingen de activiteiten van terroristen te frustreren. Met de steun van de 'grote vijf in de EU, hoopt hij een brug te kunnen slaan naar instemming van de twintig andere lidstaten. Of de databank details zal be vatten van alle EU-bewoners of alleen van veroordeelde crimi nelen, is één van de onderwer pen waarover het vijftal praat Verder is de vraag hoe haalbaar het plan is, hoe lang de opzet duurt en vooral: wie toegang krijgt tot deze zeer gevoelige in formatie. Volgens een woordvoerder van binnenlandse zaken in Londen bespreken de ministers ook de manieren om geldstromen naar al-Qaida en andere terroreur- groepen te traceren, en metho den om te voorkomen dat die groepen valse papieren gebrui ken. Het beraad vindt achter geslo ten deuren plaats. Alleen foto graferen mochten opdraven om Blunkett en Dominique De Vïl- lepin (Frankrijk), Otto Schily (Duitsland), Guiseppe Pisanu (Italië) en Jose Antonio Alonso (Spanje) op de gevoelige plaat vast te leggen. In Groot-Brittannië is de verza meling van biometrisch materi aal al in volle gang. De Britse identiteitskaart wordt verplicht en op dit moment worden de gegevens van 10.000 proefpersonen, inclusief iris scans, verzameld en getest. Het Britse project, dat in 2007 moet ingaan, kost 4,5 miljard euro. 'Neven Saddam betrokken bij opstand' bagdad/anp-afp-rtr De Iraak- se interim-premier Iyad Allawi dreigt met het bombarderen van buurlanden als zij opstan delingen een vrije doorgang naar Irak blijven verschaffen. Minister van buitenlandse za ken Zebari betichtte zondag Iran en Syrië ook al van het steunen van opstandelingen. Allawi zei tegen de tv-zender al- Hurrat dat buurlanden bijdra gen aan de instabiliteit in zijn land. Als zij hun grenzen niet beter gaan bewaken, zal hij Washington vragen om bom bardementen op deze landen uit te voeren. De kans dat de Verenigde Staten hierop in gaan, is zeer klein. Het verzet wordt volgens The New York Times van maandag gesteund door familie van Sad dam Hussein. Een netwerk van enkele neven van de ex-presi dent zijn actief betrokken bij de opstand. De krant baseert zich op Amerikaanse regeringsbron nen en Irakezen. De familieleden opereren voor al vanuit Syrië en Jordanië. Een belangrijke rol speelt volgens The New York Times Fatiq Su leiman al-Majid. Deze neef van Saddam Hussein is een voor malige officier van de Iraakse veiligheidsdienst en zou vorig jaar naar Syrië zijn gevlucht. Het netwerk is recent ontdekt door Amerikaanse inlichtingen diensten die de neven op het spoor kwamen door verdachte geld- en goederenstromen te volgen. Wel blijven de Amerika nen ervan overtuigd dat een groot deel van het verzet buiten de clan van Saddam Hussein omgaat. De Amerikaanse luchtmacht voerde gisteravond opnieuw een aanval uitgevoerd op een huis in het soennitische ver- zetsbolwerk Fallujah ten westen van Bagdad. Door het bombar dement zijn zeker acht en mo gelijk twaalf mensen om het le ven gekomen. De regering-Alla- wi heeft gisteren voor een twee de keer de presentatie uitge steld van een nieuwe veilig heidswet om de opstand te bre ken. Ondanks de vertraging zei minister Zebari dat de wet spoedig wordt geïntroduceerd. Verder wordt de doodstraf op nieuw ingevoerd en komt er een amnestieregeling voor re bellen, aldus de bewindsman. den haag/gpd - Het is zeer twijfelachtig of het proces tegen de vroegere president van Sèrvië en Joegoslavië, Slobodan Milosevic, bij het Joegoslavië-Tribunaal, doorgaat zo als gepland. De gezondheidstoestand van Milosevic (62) staat dat in de weg. Volgens rechter Patrick Robinson moet de zaak, ge zien die gezondheidstoestand 'radicaal' herzien worden, zowel wat de procesgang als de voortzetting van de zaak betreft. De toestand van Milosevic is 'chronisch en we derkerend', aldus Robinson. Het tribunaal wil vandaag een uitspraak doen. „De rech ters staan voor heel heftige beslissingen", aldus een zegsman. Milosevic staat terecht wegens misdaden tegen de menselijkheid in Kroatië, Kosovo en Bosnië, in het laatste geval ook voor ge nocide. Het proces tegen Milosevic begon op 18februari 2002. Gisteren zou hij einde lijk met zijn verdediging zijn begonnen. Bij de start van de zitting maakte rechter Ro binson bekend dat er medische rapporten lagen waaruit blijkt dat Milosevic lijdt aan extreem hoge bloeddruk, zeker bij stress, en dat hij moet rusten. De aangeklaagde gebruikt al medicijnen voor zijn kwaal. Cardioloog P. Dijkman adviseerde het tri bunaal om 'nieuwe afspraken' over de rechtszaak te maken, waarbij optimale me dicatie en voldoende rust voor Milosevic worden betrokken. Een arts die Milosevic maandagochtend vroeg onderzocht oordeelde dat hij te ziek was voor het proces. De Vrienden van het Hof - de zogenoemde amici die erop moe ten toezien dat Milosevic een eerlijk proces krijgt - drongen er bij monde van S. Kay op aan dat het tribunaal nagaat of Milosevic nog wel fit genoeg is om voor een rechter te staan. Aanklager Geoffrey Nice stelde dat het pro ces hoe dan ook moet doorgaan. Desnoods moet Milosevic, die zijn eigen verdediging voert, door het tribunaal verplicht worden advocaten te aanvaarden. De aangeklaagde wees dat voorstel meteen fel van de hand. Hij gaf aan dat hij met een maand extra rust zijn verdediging kan star ten. Milosevic wil 1400 getuigen horen om zijn onschuld aan te tonen. Addis abeba/anp-rtr-afp - Amnesty Inter national heeft gisteren een oproep gedaan tot een wapenembargo voor Sudan dat niet alleen de terroriserende Janjaweed-milities, maar ook de Sudanese regering treft. De mensenrechtenorganisatie pleit voor een onmiddellijke invoering van het embargo. Amnesty stelt dat de boycot pas kan wor den opgeheven wanneer sprake is van eer biediging van de mensenrechten in het Afrikaanse land. De Verenigde Staten roepen in een ont werpresolutie aan de VN-Veiligheidsraad op tot een wapenembargo tegen de Arabi sche Janjaweed-milities die in de westelijke provincie Darfur al maandenlang de zwar te, Afrikaanse bevolking treffen. Amnesty meent dat zo'n maatregel ook van toepas sing moet zijn op de Sudanese regering. De mensenrechtenorganmisatie stelt dat de regering de Janjaweed met wapens en an dere middelen steunt Amnesty International heeft de afgelopen vijftien maanden gesproken met honder den slachtoffers van de agressie door de Janjaweed. Verder heeft de organisatie tal van satellietfoto's gemaakt van zeker 155 dorpen waar brandstichtingen hebben plaatsgehad. De Afrikaanse Unie is bereid een interna tionale protectiemacht naar de Sudanese regio Darfur te sturen om de daar reeds aanwezige waarnemers van de unie te be schermen. De troepenmacht moet drie honderd militairen gaan tellen uit Rwanda en Nigeria. Ook Tanzania en Botswana zijn benaderd voor het leveren van militairen. Khartum staat onder zware druk van de Afrikaanse Unie, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties om de orde en rust te herstellen in Darfur. Volgens de bestaande overeenkomsten mag een protectiemacht worden ingezet als de strijdende partijen de veiligheid van de waarnemers niet kun nen garanderen. De situatie in het gebied ter grootte van Frankrijk wordt omschreven als de ergste humanitaire crisis in de we reld op dit moment. Honderdduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen voor het geweld van Arabische milities. Velen wor den bedreigd door de hongerdood. londen - Honderden mensen hebben gisteren aan de vooravond van de traditionele stierenren in de Spaanse stad Pamplona gedemonstreerd tegen de ze „wrede" traditie. Zij deden dat in hun onder goed, meldde de Britse omroep BBC maandag. Het stadsbestuur weigerde toestemming om naakt te demonstreren. De stierenrennen zijn een eerbe toon aan San Fermin, de beschermheilige van Pam plona. Sinds 1591 rennen een week lang (van 7 tot en met 14 juli) elke dag zes gevechtsstieren door de smalle straatjes. Duizenden jongeren, vaak in beschonken toestand, rennen voor ze uit. Als enige 'wapen' is een opgerolde krant toegestaan. De stieren worden tijdens de ren ernstig mishandeld, zeggen de actievoerders van Mensen voor de Ethi sche Behandeling van Dieren (Peta). De stieren worden volgens Peta vooraf „gemarteld en gedro geerd" en sterven uiteindelijk in de arena. Ook voor mensen is de ren overigens geen pretje. Bijna elk jaar vallen bij het festival gewonden, soms zelfs doden. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5