GESPREK VAN DE DAG De liefde voor het gaatjesmetaal 'Verdachte' medicijnen horen in geneesmiddelenpaspoort* Entreeprijs voetbalduel Haiti met Brazilië: een vuurwapen Meccano-fans bijeen in Skegness Toys of Quality Slodder&Vos zijn terug! dinsdag 6 juli 2004 Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK De Amerikaanse popzangeres CHRISTINA AGUILERA (23) heeft haar tournee afgezegd omdat ze aan BURNOUT lijdt. Daardoor ontbreekt het haar aan idee- en, zei ze tegen de Britse boulevardkrant The Sun. Aguilera had aanvankelijk als reden voor de afgelasting van haar reeks van 28 concerten opgegeven dat haar stem overbelast was. Maar nu geeft zij toe dat zij gewoon vindt dat ,,de tijd nog niet rijp is". „Ik wil niets slechts doen. En de hele tournee zou eigenlijk een slap aftreksel zijn geworden van de 'Stripped'-tournee", zei Aguilera tegen de krant. Daarom wil zij wachten tot zij haar fans „echt wat te bieden heeft". Het bronzen beeldje van MANNEKEN PIS in Brussel verliest dezer dagen zijn VASTE AANKLEDER. De 62-jarige beheerder Jacques Stroobants, die het beeldje bijna dertig jaar van kostuumpjes voorzag, gaat met pensioen. Een op volger is nog niet gevonden, Stroobants hoopt dat het Brusselse stadsbestuur hem alsnog een contract aanbiedt. „Mijn opvolger moet wel iemand zijn die het werk leuk vindt: anders doet hij het niet goed." De Brusselaar komt soms wel driemaal per dag om Manneken Pis te verkleden, bijvoorbeeld als Sinterklaas, Elvis Presley of iemand anders bij een bepaalde gelegenheid. Het beeldje heeft ruim 700 pakjes in zijn garderobe hangen. Manneken Pis trekt dagelijks duizen den toeristen en dateert minstens uit de veertiende eeuw. De traditie om hem te verkleden, is ook eeuwenoud. In 1698 werd het al verkleed als toenmalig heer ser Maximiliaan van Beieren, om het einde van een Franse belegering te vieren. Volgens de legende herinnert Manneken Pis aan een jongetje dat een beginnen de brand bluste door erop te plassen. Een andere verhaal wil dat een heks een jongetje betoverde, toen die op haar drempel stond te urineren. Foto: Reuters Acteur SEAN CONNERY zal als voorschot voor zijn MEMOIRES een slordige 1,5 miljoen euro toucheren. De 73-jarige voor malige James Bond-vertolker heeft daartoe een contract on dertekend met uitgever Harper Collins. Het voorschot betreft alleen de rechten in Groot-Brit- tannië en het Britse Gemene best. Voor de rechten in de rest van Europa en de Verenigde Staten zal de Schot vermoede lijk nog eens 1,5 miljoen op strijken. Connery kan buigen op een filmcarrière van 40 jaar. Hij heeft de afgelopen jaren herhaaldelijk laten weten nooit zijn memoires len schrijven, maar is schijnbaar van gedachten veranderd. Foto: AP tezul- Een Deense man is op de VRIJGEZEL- LENAVOND voor zijn huwelijk OMGE KOMEN door een mislukte vlucht aan een parachute. De 36-jarige man uit Holstebro op Jutland was door zijn vrienden uitgerust met een parachute en daarna met behulp van een auto omhoog getrokken voor een klein tochtje. Op 25 meter hoogte klapte de parachute echter plotseling in met als resultaat een doodsmak, meldde de krant Ekstra Bladetgisteren. Zangeres KRISTEL VERBEKE van de populaire meidengroep K3 is ZWAN GER. De 28-jarige Vlaamse en haar man Gene Thomas verwachten het kindje in januari, maakte entertain mentbedrijf Studio 100 gisteren be kend. De zwangerschap verloopt tot nu toe zonder problemen. De zwartharige zangeres en haar man traden vorig jaar in het huwelijk. De toekomst van K3 komt door de komst van de baby niet in gevaar, verzekerde Studio 100. On langs tekende de groep nog een nieuw exclusief contract dat K3 tot zeker 2007 aan het entertainmentbedrijf van Gert Verhulst bindt. Johan Hamstra (22) uit Drach ten heeft de DOMEINNAAM van de Nederlandse website www.jkrowling.nl overgedra gen aan de schrijfster van de HARRY POTTER boeken. In ruil ervoor heeft hij een af koopsom gekregen. Hetzelfde geldt voor de Belgische websi te. J.K. Rowling wilde de do meinnaam in haar bezit heb ben omdat ze een Nederlandse website wil starten. Hamstra liet eerder aan haar weten de domeinnaam wel af te willen staan in ruil voor een serie ge signeerde Harry Potterboeken. De schrijfster ging daar niet mee akkoord. Zij is volgens Hamstra „extreem zuinig" op haar handtekening. Gesigneer de boeken zijn volgens hem veel geld waard. Hamstra wil niet zeggen hoeveel geld hij precies gekregen heeft. „Het is niet zoveel dat ik mijn hele leven niet meer hoef werken." Het is minder dan 10.000 eu ro." Hij wil het geld overma ken aan een goed doel. Attractiepark DE EFTELING in Kaatsheuvel ontvangt morgen 120 pete- en metekinderen van KONING BOUDEWIJN en KONINGIN FABIOLA van België. De Efteling heeft een historische band met het Belgische koningshuis. De Indi sche Waterlelies in het Sprookjesbos zijn gebaseerd op een sprookje van konin gin Fabiola. Bij de zuiderburen is het sinds vele generaties gewoonte om iede re zevende opeenvolgende dochter of zoon in het gezin te vernoemen naar de regerende vorst of vorstin. Deze kinderen worden officieel koninklijk pete- of metekind van het koningspaar. Door de bijzondere traditie kon koning Boude- wijn zijn familie uitbreiden met enkele honderden leden. Het is de eerste keer dat een grootschalige reünie wordt georganiseerd voor de koningskinderen. Braziliaanse soldaten prima maar stuur alstublieft ook het Braziliaanse voetbalelftal om de gepolariseerde bevolkingsgroepen in Haïti te ontwa penen. De Haïtiaanse premier Gerard Lator- tue meende het bloedserieus. Het was leuk dat er in het kader van een VN-vredesmissie 1200 Braziliaanse militairen in het land zaten, maar er ontbrak iets aan: de Braziliaanse Perzisch gezegde Wie verdrinkt, maakt zich geen zorgen dat het regent voetbalsterren. Latortue's hartekreet is op een gewil lig oor gestuit binnen de Braziliaanse voetbalbond. Zeker gezien de ge dachte dat het plan de vrede zou kunnen dienen. De premier opperde immers als 'toegangsprijs' het inleve ren van een vuurwapen. Latortue: „Ik weet zeker dat veel leden van de gewapende milities vrijwillig afstand doen van hun schiettuig als zij daar voor in ruil Ronaldo, Kak en Cafu kunnen zien spelen." De voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond Ricadro Teixeira toont zich gecharmeerd, maar laat de be slissing afhangen van president Lula. Als het staatshoofd instemt, dan wordt de partij deze maand in Port au Prince gespeeld. Ronaldo heeft zijn medewerking al toegezegd. „De wedstrijd dient een goed doel. Dan laat ik het niet afweten." gpd De vakanties breken weer aan en daarmee voor veel mensen de prangende vraag hoe zij het beste kunnen omgaan met hun medicij nen. Wel of niet mee in de handba gage van het vliegtuig. Wel of niet het risico lopen de Opiumwet te overtreden. Manon de Groot keek flink op haar neus toen haar koffer niet gelijk met haar op de bestemming in de Verenigde Staten arriveerde. Een dag later was de koffer te recht, maar er bleek flink in ge graaid. Sieraden vernield, spulle tjes verdwenen evenals een flesje tinctuur tegen nagelschimmel. Ze besloot er verder geen werk van te maken en schafte nieuwe tinctuur aan. „Ik schrok achteraf behoorlijk van de rekening voor twee flesjes tinctuur. Die bleken samen driehonderd euro te kos ten." Het is nog maar de vraag of de tinctuur het had overleefd. Wie per vliegtuig reist kan zijn medi cijnen, verbanddoos of vloeistof fen voor contactlenzen beter in de handbagage meenemen, adviseert de apothekersorganisatie KNMP. „Nog afgezien van bagage die zoelaaakt met daarin noodzakelij ke medicijn, kan het in de bagage ruimte van het vliegtuig flink koud worden. Medicijnen kunnen dan bevriezen en zijn niet meer te gebruiken." Voor kampeerders gelden weer andere waarschuwingen. In een warme auto, caravan of tent kun nen zetpillen, crèmes, oogdrup pels en insuline bederven. Van andere medicijnen gaat de houd baarheid achteruit. Hier luidt het advies ze in een koelbox of koelet- ui te bewaren. Gecompliceerder ligt het met me dicijnen die stoffen bevatten die strenge beperkingen kennen. In Europa en de Verenigde Staten zijn dat vooral stoffen die onder de Opiumwet vallen: morfine, codeïne of medicinale cannabis, heroïne en LSD. Zo is in Nederland sinds septem ber vorig jaar cannabis ook als medicijn bij de apotheek verkrijg baar. Maar gebruik kan in het bui tenland flinke problemen opleve ren. Het advies is voor dit soort middelen in elk geval een medi sche verklaring bij de hand te hebben. Niet dat dat altijd helpt. Zo telt Nederland naar schatting twintig duizend gebruikers van marihua na als medicijn. „We raden nie mand aan het middel mee naar het buitenland te nemen", zegt Ger de Zwaan van de Stichting Patiëntenbelangen Medicinale Marihuana. „We adviseren meest Medicijnen voor de vakantie mogen niet in de koffer. Foto: GPD al de cannabis zo nodig ter plekke te kopen. In veel landen is dat goed mogelijk. Een andere oplos sing is de marihuana in alcohol op te lossen en dan mee te nemen als tinctuur." Ook diabetes patiënten moeten oppassen, zeker als zij hun insuli ne inspuiten. De Diabetes Vereni ging Nederland (DVN) adviseert de insuline mee te nemen in ge sloten verpakking. Losse ampul len moeten geëtiketteerd zijn. Naalden en spuiten mogen van de douane mee in de handbagage, mits ze vermeld staan in een ge neesmiddelen- of medisch pas poort, of met een artsenverkla ring. .Anders zit dat bij luchtvaart maatschappijen. Die voeren hier in vaak een eigen beleid", weet J. Scholten van de DVN. „Het ge beurt nogal eens dat de naalden en spuiten in beslag worden gea nomen. Datzelfde geldt voor glin cosemeters met de daarbij behf rende prikapparatuur. Het best?' is ruim op tijd bij de betreffend?' luchtvaartmaatschappij naar hij beleid te informeren. Dat soort problemen is vaak ooi? op te lossen met een geneesmiij delenpaspoort of het Europees Medisch Paspoort. Daarin ver-1 meldt de apotheek alle gegeven over het medicijngebruik. Hani1 als medicijnen op reis zoek rake en als in het buitenland een artf of apotheker nodig is. Bovendiei? geeft het bij de douane de moge' fijkheid tot tekst en uitleg over d meegenomen medicijnen. Het Europees Medisch Paspoop' (EMP) bestaat sinds 2001. Naast alle gegevens over medicijnge- bruik, bloedgroep en allergieën,? staat daarin ook informatie ver| meld over gezondheidsproble- r1 men. Verder vermeldt het pas poort wie in dringende gevallen te waarschuwen en wie de beha delend arts is. Het EMP is opge steld in elf Europese talen en ve krijgbaar bij huisartsen, apothe ken, medisch specialisten, GGD patiëntenverenigingen of medi sche hulpdiensten. Medicinale cannabis wordt overigens niet i het paspoort opgenomen. Thea van Beek Ze bestaan nog, de jongetjes die op regen achtige zaterdagmiddagen met een tong puntje uit de mond bouwen aan een zelf ontworpen Meccano-model. En de liefheb bers van het eens zo populaire gaatjesme taal zijn niet van de laatste generatie, het zijn jochies van 40, 50, 60 jaar oud. Eén keer per jaar komen ze bijeen op de grootste beurs voor dit technische speelgoed in het Engelse Skegness. Afgelopen weekeinde was het weer zover. De slingerklok van natuurkundige Galileo, Tommy Cooper mét fez die een konijn uit een hoge hoed tovert, een schaalmodel van het Euro Star reuzenrad, een nabootsing van de bewegingen in het heelal met een maximale afwijking van 0,5 procent. De modellen op de 3-daagse Meccano-ten toonstelling gaan elke verbazing te boven. Jaar in jaar uit proberen amateur-ingeni eurs uit Europa, Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland elkaar de ogen uit te steken met hun laatste bouwproject. Op de vraag waarom deze mannen zo in de ban zijn van het technische bouwtuig, is het antwoord nagenoeg universeel: als klein kind speelden ze met Meccano, in de puberteit wilden ze er niks meer van weten en toen de kinderen eenmaal het huis uit waren, kwamen ze het weer tegen op zol der. Ken Rat cliff van het North Midlands Meccano Gilde dat de show in Skegness or ganiseert, is één van de weinigen die zijn kind heeft besmet met de manie. Zijn 13- jarige zoon Vincent demonstreert aan een tafel hoe één van Meccano's nieuwste bouwpakketten in elkaar moet worden ge zet. „Ik denk niet dat deze hobby uitsterft zolang het speelgoed nog wordt gemaakt", aldus Ken. „Toegegeven, er zijn weinig kin deren die ermee spelen maar ik verwacht SEPTEMBER 19 52 een opleving." Meccano wordt niet langer gemaakt in ba kermat Liverpool, maar gefabriceerd in Frankrijk. „Het is in eigendom van een Ja panse groep, dus je kunt er donder op zeg gen dat binnenkort een Meccano Renais sance plaatsvindt vanwege de laatste tech nologische snufjes die ze v zullen toevoegen'ver klaart Ken. „Over de hele we reld vinden shows en ontmoetingen plaats, maar nergens zo groot als Skegness", vertelt Jan Schroef uit Leiden, die deze beurs voor de negende keer bezoekt. Op een kale tafel beweegt hij een radiografisch be stuurbaar model van een Ma nitowoc hoogwerker. „Dit is alleen het on derstel, die ik helemaal heb uitgevoerd in blauw en geel Meccano van de laatste Li verpool-serie. Met mijn jubileumbezoek volgend jaar hoop ik de hele kraan af te hebben." Henk Brouwer, secretaris van het 600 leden tellende Meccano Gilde Nederland, is meer verzamelaar dan bouwer. Op de beurs ver koopt hij Dinky Toys, ook van de makers van Meccano, en Meccano-tijdschriften en -handleidingen uit het begin van de vorige eeuw. Binnen een uur na opening had hij al acht artikelen verkocht. Niet onverdien stelijk, want een onbeschadigde handlei ding levert bijvoorbeeld al gauw 225 euro op. „De meeste spullen verkocht ik al tijdens de opbouw van de beurs, aan andere deel nemers", zegt Henk, die een Meccano-mu seum in Brummen heeft en om die reden zijn vers verdiende pennies direct weer in vesteerde. Hij kocht de eerste uitgave van 'Meccano made easy" uit 1908. Dit antieke bouwpakket kostte hem 445 euro. „Het is geen goedkope hobby, maar het zijn vooral verzamelaars die veel geld uitge ven aan authentiek materiaal, terwijl bou- 1 wers vaak uitwijken naar replica onderda len", aldus Michael Whiting. Zijn model bootst het heelal na. Michael heeft planej ten op Meccano radertjes gezet die roten met hulp van een Meccano motor. Hij tr( een werktekening met de meest complet diagrammen en technische calculaties te voorschijn: „Het kostte me drie maande^ om te berekenen in welke snelheid planet ten om hun eigen as en ten opzichte van elkaar draaien. Vervolgens vertaalde ik de relatieve snelheid in dé radius en het aanj tandjes per tandwiel. De bouw duurde eet half jaar. Met de hulp van een wiskunde- expert heb ik dit model gemaakt, wat een. verbeterde versie is van mijn eerste pogiif in 1990". j Gekkenwerk, denkt een buitenstaander. Maar voor de ware Meccano-fan is de ber wondering van medeliefhebbers goud 1 waard. „Moslims gaan naar Mekka, wij 1 gaan naar Skegness", verwoordt Jan t Schroef, die het zelfs niet kan nalaten reff, renties naar zijn achternaam te maken tej wijl hij de schroefjes van zijn Meccano ji hoogwerker aanwijst. Esther Gotink 1 Slodder&Vos Producties (vooral uw multimedia-mu- ziek- theater) is weer actief op De Parade, druk bezig met vol krijgen van de Cineramatent. Er zijn verschil lende manieren om het publiek van de bars en restau rants naar de voorstelling te lokken. De beste manier is om beroemd te zijn. Slodder&Vos zijn dat niet, maar hebben gelukkig acterende vrienden die tame lijk bekend zijn. Het grote bord op onze tent sugge reert daarom de lijfelijke aanwezigheid van onder an dere Monique van Loïs Lane, Pim van deAshton Bro thers, Frits van de voormalige CPN en vele vele ande ren. We mogen spreken van Talloze Bekende Neder landers, en doen dat ook. Letterlijk: je moet langs de tafeltjes gaan en publiek werven, anders blijft het tentje op te veel avonden akelig leeg, iets wat de direc tie van Slodder&Vos per direct in de portemonnee voelt. Als half augustus de toernee met het 'Het Hoofdprogramma' er weer opzit, heb ik duizenden keren met een wervend papiertje in de hand gehaaid gesprekken van mensen onderbroken. Ook mijn glim lach mag er wezen. Vakwerk. Voor het examen Jeho va-getuige zou ik inmiddels moeiteloos slagen. Toch komt onvermijdelijk de dag, het regent dan meestal, dat de vreugde niet meer wil komen. Onmogelijk om nog een nieuwe variatie op het culturele verkoop praatje te verzinnen. De mondhoeken dalen. De into natie wordt vlak. Er vallen rare pauzes in de stan daardzinnen. De enthousiaste gastheer gaat steeds meer lijken op een artiest die boos is dat mensen nog steeds niet uit zichzelf een kaartje kopen. Vanaf dat moment komt het aan op acteertalent. Terwijl het lijkt of het de Roemeense dirigent in onze tent is die de sterren van de hemel speelt, in werkelijkheid is dat het personeel dat zich in de menigte begeeft. Vrolijk, ondanks regen en storm. Vasthoudend, ondanks voet ballend Oranje, dat ze zelf niet zien maar wel het pu bliek massaal thuis heeft doen blijveti. En altijd blij ven oppassen, met de kleine theatrale oplichterijtjes. Zo was er eens een man die speciaal zijn kinderen naar huis bracht, terugkeerde, en twee uur wachtte om onze Allerbekendste Beeldschone Nederlandse te horen zingen. Hem was, in het verkoopgesprek, dui delijk te veel gesuggereerd. Diep teleurgesteld verliet hij de tent en beklaagde zich bitter bij mijn vrouw, die die avond achter de microfoon bij de tent stond. De laatste nagel aan zijn doodskist was daarbij dat zelfs Wimie ook actrice) niet echt mee bleek te doen, en uitsluitend de suggestieve voorlichting buiten de tent verzorgde. Ja, dat is De Parade, mompelden wij nog. Achteraf gezien hadden wij hem niet alleen zijn geld moeten teruggeven, maar op zijn minst ook gezellig dronken moeten voeren. Helaas, de spijt kwam te laat. Voorgoed verloren als klant. Aan de andere kant, het komt ook voor dat mensen nd de voorstelling een spiedend rondje om de tent gaan lopen om uit te zoeken waar onze Bekende Nederlanders (die ze immers duidelijk hoorden en zagen reageren op de gebeurtenissen!) toch al die tijd gezeten hebben. Dat is dan weer te veel van het goede, en aangezien Slodder& Vos een betrouwbare firma is geven wij dan graag enige technische toelichting. Glimmend van trots. Dat zijn de krenten in de pap, en voor je het weet pak je weer enthou siast je stapeltje folders voor een rondje Jehova-werk. Tot het moment dat alle mensen opeens hetzelfde gezicht lij- ken te krijgen, je ze in de ogen kijkt zon der ze te zien, en jezelf voelt praten zonder te horen wat je zegt. Dan weer even pauze.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2