Paniek over Vijftien jaar cel voor Cronesteyn-moord onbetaalbare Pensioenen oodmaatregel metaalsector 255.000 Extra huizen voor ouderen en gehandicapten Goedemorgen Wat een krant. Boem Ho Zandschip breekt in Umuidense Middensluis Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 6 JULI 2004 Droog en Meccano-fans en hun liefde voor gaatjesmetaal veel zon ktf door Eric-Jan Berendsen den haag - De dader van de moord op de 23-jarige Ri chard Orlov is gisteren in Den Haag tot 15 jaar celstraf veroordeeld. De rechters achtten bewezen dat de Litouwer (22) in de nacht van 30 september op 1 oktober 2003 Orlov, een in Leiden woonachtige Litouwse asielzoeker, heeft doodgeslagen en -geschopt. Dat gebeurde op het par keerterrein langs polderpark Cronesteyn bij het Boe- renpad tegenover de Vrouwenweg. Er was 17 jaar tegen hem geëist. De rechtbank is ervan overtuigd dat de man de moord niet alleen heeft gepleegd. Hij heeft vermoedelijk hulp gehad van twee of drie andere mannen. Twee van hen, die direct na de moord naar Litouwen vluchtten, zitten daar vast in afwachting van hun proces. Een mogelijke derde verdachte is spoorloos. De dader vluchtte na zijn gruwelijke daad eveneens naar Litouwen, maar kwam begin dit jaar terug naar Nederland en werd opgepakt. De 22-jarige Litouwer legde twee weken geleden tij dens zijn proces al een volledige bekentenis af. Volgens hem ging het om een uit de hand gelopen dronke mansruzie tussen hem en het slachtoffer en was er ver der niemand bij betrokken. Een stortvloed aan bewijs wijst echter op het tegendeel. Zo is de mobiele telefoon van een vermoedelijke mededader gebruikt rond het tijdstip van de moord in de buurt van de plek waar die moord is gepleegd. Daarnaast hebben twee getuigen afzonderlijk verklaard dat zij buiten Orlov en de dader meer mannen op het parkeerterrein hebben gezien tijdens de moord. Pagina Ri: 'De maatschappij moet tegen personen als u worden be schermd' i haag/gpd - Werknemers in netaal en techniek kunnen meer voor hun 6oste le- sjaar stoppen met werken. r pensioenfonds metaal en Jïniek heeft met onmiddellij- ngang de mogelijkheid (van- jaar) geblokkeerd voor de iOOO werknemers. (ilannen van het kabinet om vroegpensioen af te schaf- hebben er toe geleid dat I werknemers uit de sector i direct nog willen uittreden, jwillen zij de nieuwe wetge- gvoor zijn die pensioen voor i 65ste levensjaar onbetaal- jr maakt. tfe sector is het gebruikelijk ■mensen met 60,5 jaar met iroegd pensioen gaan. Zo'n honderd mensen per jaar al eerder, vanaf 55 jaar. De bte maanden is er een dui- ijke stijging merkbaar van de nsen die eerder willen stop- l nu het nog kan, aldus het jsioenfonds. Als die lijn pdt doorgetrokken, dan zou in 2005 neerkomen op ruim ie miljard euro aan extra pgpensioenkosten. Volgens fccteur Bert van den Belt van pensioenfonds Metaal en ihniek komt de dekkings- fld hierdoor onder druk te n. De premies zouden daar- Ir stijgen tot 25 procent van lloonsom in de bedrijfstak, lendien zou de indexering I de pensioenen stil komen iggen. it is absoluut noodzakelijk", us Van den Belt. „Mensen Ven steeds vaker voor een la ger pensioen dan voor het risi co ook tot na hun zestigste nog te moeten doorwerken. De uit kering is voor je zestigste welis waar veel lager, maar dan zoekt men een bijbaan of een andere oplossing." Het besluit van het fonds heeft in enkele weken zijn beslag ge kregen. Van den Belt ontkent dat het een politiek besluit is, bedoeld als signaal naar de politiek om van de afschaffing van het vroegpensioen af te zien. Sec torbestuurder metaal Jan Berg huis van FNV Bondgenoten noemt het weliswaar „desa streus voor de 'zestig-minners' die dachten er voor 1 januari 2006 uit te kunnen." Dat is de datum waarop de nieuwe wet geving van het kabinet voor vroegpensioen in werking treedt. Maar ook hij zag geen andere mogelijkheid dan de toegang tot het vroegpensioen te beper ken en ging akkoord. „Je zou anders de premies to renhoog moeten maken, terwijl de meeste premiebetalers er zelf nooit van zullen profite ren." Het besluit van het pensi oenfonds in de metaal en de techniek staat nog op zichzelf. In de bouw wordt een dergelij ke stap niet overwogen, meldt voorzitter van FNV Bouw en bestuurslid van het pensioen fonds Dick van Haaster. „We moeten nog precies door berekenen wat de consequen ties van het kabinetsbesluit zijn. Maar dit is bij ons niet aan de orde". leidsch Dagblad gaat de zomer in •k al blijven de temperaturen nog een beetje achter, van- ag begint in het Leidsch Dagblad wel de zomer. 'e dagelijkse regionale reportagepagina gaat namelijk op zo- lertoer, met elke dag een reportage of interview over een zo- terse aangelegenheid. 3 testte redacteur Gerard Baas de nieuwe toeristenpas waar- lee een dag lang door de regio kan worden getoerd. Hoe indig of juist onhandig de pas is, leest u vandaag op de zo- ^uierpagina. Op de reportagepagina ook vertrouwde elemen- "Ten als de rubrieken navraag, tussen pen en pan, anno, hier boven en aangenaam, eveneens in zomerse sfeer. In de nieu we rubriek 'De vakantiestek van' geven regiogenoten een tip ^)ver dé plek om je vakantie door te brengen. vandaag vertelt Erik Kopp, de commandant van het marine vliegkamp Valkenburg, over zijn favoriete plek: de Waddenei- iden. stiel COMMENTAAR SCHOOLVAKANTIE ledereen die dezer dagen iffers pakt of de tent achter- de auto legt natuurlijk van "te gegund: een lekker lange lervakantie om uit te rusten, de zon te genieten of een ei- ontdekkingstocht langs on- i.noede plekjes te maken. ch moet het - zonder enig nor van jaloezie - gezegd wor- de schoolva- purflties in dit land sndfen veel te lang. ven tot negen we lt vrij in de zomer nog enkele we it vrij tussendoor lUen veel ouders voor grote ttblemen, en zorgen in de we ft dat er wel les wordt gegeven (fit een overbelasting van de Itolen. De onderwijsinspectie eft groot gelijk dat ze scholen departement daar op heeft *ttendeerd. i lange zomervakanties zijn oral een crime voor die ou rs die hun kinderen niet on- rkt achter willen laten, werkende ouders zelf ge- irende de zomer vaak maxi mal vier weken vrij kunnen ne en, is het een gedoe van jewel- om opa's en oma's, buren en «rftnissen in te roosteren voor lm 'kinderopvang'. Maar de umuiden - Het duurt nog zeker tot eind van deze week voordat de Umuidense Middensluis weer vrijgegeven kan worden voor de scheepvaart. De sluis raakte gister ochtend gestremd toen de No Limit, Nederlands grootste beunschip, door midden brak. De calamiteit voltrok zich toen het uo meter lange en 11.45 meter brede schip, ge laden met 2000 kubieke meter zand, afmeerde in de Middensluis. Met een luide knal sprong midscheeps een aantal spanten en binnen enkele seconden lag het mid denschip onder water. Ternauwernood kon de vijf man tellende bemanning de kant bereiken. Niemand raakte gewond. Het schip werd pas twee weken geleden opge leverd. De Scheepvaartinspectie, KLPD en de Raad voor de Transportveiligheid stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Gisteren werden de wegen en fietspaden over het sluizencomplex afgesloten om ramp toeristen te weren. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Kabinet wil kwetsbare groepen helpen (advertentie) scholen en de leerlingen zelf be talen ook een prijs: de lesstof moet er in een korter tijdsbeslag doorheen 'gestampt' worden. Dat is niet bepaald bevorderlijk voor de leerresultaten. Volgens de onderwijsinspectie kan het aantal 'vrije weken' voor scholleren oplopen tot zeven tien. Dat komt mede doordat leerkrachten het liefst over de rapporten ver gaderen terwijl de school nog bezig is, maar ook doordat ver gaderende of zieke le raren niet of nauwe lijks vervangen worden. Uitval van lessen is zo het gevolg. Het ministerie van onderwijs 'bezint' zich op maatregelen. Dat is pure ironie, want uit Den Haag valt geen heil te verwach ten. De wetgevende macht de Tweede Kamer heeft zelf ook jaarlijks 17 weken vakantie, 're ces'. Veel beter is het wanneer de scholen zelf - zoals de vereni ging van openbare scholen al heeft aangegeven - efficiënter met hun tijd omgaan en de vele vergaderingen buiten schooltijd plannen. Peter de Vries Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad den haag/anp - Tot 2009 moe ten er 255.000 huizen extra ge bouwd worden voor ouderen en mensen met een handicap. Het kabinet wil de problemen op de woningmarkt, waar star ters en mensen met een kleine portemonnee amper aan de bak komen, aanpakken door de komende vijf jaar 420.000 nieu we huizen te laten bouwen. De ze zomer wil minister Dekker (Volkshuisvesting) afspraken maken met provincies, ge meenten, regio's en woningcor poraties hoe en waar die huizen worden gebouwd. Speciale aan dacht voor woningen, die ge lijkvloers zijn, in een veilige wijk liggen en zorg in de buurt heb ben, is daarbij mede gezien de vergrijzing van Nederland het devies. Dekker en staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) willen dat gemeenten aantonen hoeveel huizen zij voor ouderen en ge handicapten willen realiseren om in aanmerking te komen voor subsidie uit het Investe ringsbudget Stedelijke Vernieu wing. Ook overweegt Dekker een wijziging van de Huisves- tingswet, die momenteel wordt gemoderniseerd, opdat ge meenten of corporaties oude ren voonang kunnen geven bij de verdeling van woonruimte. Goochelen met getallen Willy wortels Werkplaats, vanmiddag 14-16 uur: maak je eigen voetenmeetlat Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 Commissie beslist tunnelkwestie oegstgeest/leiden - De slepen de onenigheid tussen Leiden en Oegstgeest over de te bouwen tunnel tussen de Merenwijk en Poelgeest en over de opknap beurt van het woonwagencen trum aan het Trekvaartplein wordt beslecht door een com missie van wijzen. De commis sie, onder voorzitterschap van Ties Elzenga, aankomend bur gemeester van Veenendaal, moet voor 1 september een bindend advies uitbrengen over de kwestie. Pagina R2 Ex-militairen voor de klas den haag - Defensiepersoneel dat het slachtoffer wordt van de ontslagronde bij de krijgs macht, kan in het onderwijs aan de slag. Omdat de militai ren niet hoog zijn opgeleid, kunnen zij in eerste instantie vooral onderwijsassistent, le raarondersteuner of instructeur worden. Later kunnen ze door groeien naar de functie van le raar. Dat heeft minister Van der Hoeven van onderwijs gisteren geschreven aan de Tweede Ka- Eis 2,5 jaar voor bedreigen premier den haag - Het openbaar mi nisterie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag dertig maanden gevangenisstraf geëist tegen een man cfie bedreigende e-mails stuurde aan premier Balkenende. De 35-jarige inwo ner van Hoorn heeft volgens het OM tussen december 2003 en 18 maart 2004 teksten als „Je gaat er nu echt aan" en „Ik zal je gijzelen" aan de premier ge schreven. Publiek grijpt twee overvallers haarlem - Winkelend publiek heeft gistermiddag voorkomen dat twee mannen een juwe lierszaak in Haarlem-Noord konden beroven. Zes tot zeven voorbijgangers stortten zich op de twee. Het incident deed zich voor in een drukke winkel straat. De mannen wilden met een moker de gepantserde ruit van de juwelierszaak inslaan. Dat verliep echter niet naar wens. Toen enkele omstanders zich ermee gingen bemoeien, zette het tweetal het op een lo pen. President van Oostenrijk geveld wenen - Drie dagen voor hij zijn ambt zou overdragen aan Heinz Fischer, is de Oostenrijk se president Thomas Klestil ge troffen door een hartstilstand. Hij verkeert volgens zijn artsen in acuut levensgevaar. Hij ligt in coma. Klestil zou donderdag plaatsmaken voor Heinz Fi scher, die in april de Oosten rijkse presidentsverkiezingen won. Die ceremonie is in ver band met de ziekte van Klestil uitgesteld. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 Renners die gevallen zijn hebben iets on wezenlijks in hun doen en laten. Gisteren kon de hele wereld meekijken hoe de Itali aan Fagnini eerst en later de Noor Arvesen werkelijk van de wereld raakten na bijna freaky valpartijen. De Italiaan zocht het talud op, zat wezen loos in het hoge gras en zijn lichaamstaal zei: laat mij hier maar. Gaan jullie in he melsnaam verder, maar laat mij hier. De toegesnelde rondearts, een man met een ziel van erts, deed, wat het geëigende manueel bij wielrenners is; hij dook in 's mans shirt, trok het textiel weg en begon een handeling die kenners herkennen: schouderblad. Een gekwetst schouderblad is de achilles hiel van ieder renner. Dit scharnier zorgt voor leven of dood en Fagnini verkoos het laatste. Hij vond het zo wel goed, schudde het moede hoofd en bleef alleen in een onverzorgd grasland achter. Het aanzien van deze gekwetste coureur had iets heel triests in zich. Je zult ook maar vleugellam in Wallonië achter blijven. Erger bestaat niet. De Noor stuiterde later letterlijk over het ruw asfalt, richtte zich even op, als een bokser die toevallig met de jonge Mike Ty son in de ring was uitgekomen, en niets wees erop dat hij ook maar enig idee had waar hij was. Met een polsslag van iets boven de 200, de adrenaline werkelijk kolkend door zijn sys teem wist hij in de verte dat hij wielrenner was. Verdoofd trachtte hij zich op te rich ten. Een paar meter verder lag een hoop lichtmetaal waarin hij vaag zijn fiets her kende. Zou hij? Voorzichtig stapte hij op, probeerde een trappende beweging te maken, maar zijn benen wilden niet; die waren nog verdoofd. In de verre verte hoorde hij publiek klap pen. Hij dacht: is dit de hel? Later hoorde hij dat hij als 182-ste was binnengekomen. Fagnini's naam was al doorgestreept. Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat ls nog geen J 0,41 per dag! J Naam: DM V J Adres: 1 Postcode/Plaats: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres BVP3 Urn l/m *1 J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook. 0800-1711 (gratis) of surf naar I www leidschdagblad .nl. (Deze aanbieding ts geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ilêi Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1