McEwen heeft geen treintje nodig TOUR DE FRANCE 'Ik durfde uit schaamte niet meer naar huis toe' Discussie over nieuwe tijdritregels Zes jaar lang Eerste pijntjes in Raboploeg Fagnini na val ook naar huis Hushovd is eerste Noor met gele trui 'Op kasseien kun je Tour wel verliezen' Australiër kiest met succes zijn eigen route in sprintende meute Oud-Tourrenner Brichard (104) reed nooit één etappe uit Ontspannen voor tweede etappe Verschillen kunnen niet meer zo hoog oplopen SIXPACK Petacchi win nu even niet namen - De tweede etappe van de Ronde van Frankrijk werd niet de dag van Rabobank. Bram de Groot had de hele dag last van maagkrampen, Michael Rasmussen kwam ten val en Mare Lotz moest naar de tand arts. De Limburger had last van kiespijn. Het drietal zal vandaag normaal starten. namen - De Italiaanse wielren ner Gian Matteo Fagnini is de tweede uitvaller in de Ronde van Frankrijk. Fagnini kwam gisteren in de tweede etappe ten val en moest worden afge voerd naar het ziekenhuis. Zondag was de Australiër Nick Gates de eerste renner die moest afhaken. Hij blesseerde zich bij een val en kwam buiten de tijd binnen. namen/anp - Of de gele trui zijn leven zal veranderen? De Noor Thor Hushovd dacht gisteren in Namen van wel. „Het is nu een grote druk die op mijn schou ders rust, maar ook het mooiste moment uit mijn wielerloop- baan", sprak de renner van Crédit Agricole. Nooit eerder droeg een Noor het geel in de Ronde van Frankrijk. Een ritzege had hij al op zak. Hushovd won in 2002 in Bourg- en-Bresse een Touretappe. Sa men met het veroveren van de groene trui is etappewinst ook dit jaar zijn hoofddoel. Maar na zijn sterke optreden in de pro loog (vijfde) wist de 26-jarige Noor dat er meer te halen was in de Tour. „Zondag was ik er al dichtbij, vandaag lukte het. Hier droom ik al mijn hele leven van. Het wielrennen wordt bij ons steeds groter, de Tour wordt nu al uit gezonden in Noorwegen. Deze trui kan ook een extra impuls betekenen." Maar zijn hoofddoel blijft rit- winst en het groen in Parijs. „Vorig jaar was ik vierde in het puntenldassement, maar ik voel dat ik een betere sprinter ben geworden. Ik werd te vaak vijf de, zesde, nu zit ik er dichter bij." namen/anp - Het is niet vol doende om te spreken van de Hel van het Noorden. Maar de twee kasseistroken die de orga nisatoren van de Ronde van Frankrijk de renners vandaag voorschotelen, houden de ge moederen hoe dan ook bezig. Angstvallig worden de weers voorspellingen in de gaten ge houden. Het zijn twee stroken, één van 2800 en één van 1100 meter. „De eerste strook ken ik niet", zegt Servais Knaven, winnaar van Parijs-Roubaix in 2002. „De tweede is niet heel moeilijk, maar aan de zijkanten ligt grind. Toch denk ik niet dat je daar het verschil kunt maken." Maar Knaven, de specialist, heeft het dan wel over droge omstandigheden. „Bij regen wordt het misschien een ander verhaal, het blijft wel zaak voor in de groep aan de kasseien te beginnen." Het is waarschijn lijk zoals Erik Zabel zegt: „Je kimt er de Tour niet winnen, wel verliezen." Walter Godeffoot, manager van T-Mobile, relativeert alles een beetje: „Kasseien zijn niet sim pel, maar op een fiets van een berg afrijden is natuurlijk ook geen vakantie." DINSDAG 6 JULI 2004 door Ad Pertijs namen - Een Toursprint is ge knipt voor Robbie McEwen. Zegt hij zelf. Je hebt er geen trein nodig. Er gaan zoveel goede sprinters voor de zege, dat het mij alle opties geeft een wiel te kiezen", zei de 32-jarige Austra liër nadat hij gisteren in Namen - nota bene langs de spoorlijn - deed wat hij de dag ervoor in Marcinelle vergeten was: win nen. McEwen begon zijn carrière op een BMX-fiets. Daar leerde hij het lijf-aan-lijf-gevecht aangaan met de concurrentie. In zijn be ginperiode op de weg werd wat afgevloekt op de kleine man, die volgens anderen tegenstan ders rücksichtslos de hekken in kon sturen. Na mislukte jaren bij Rabobank en Domo brak hij enkele jaren geleden bij Lotto pas echt door en ontstond deze winter het idee om een eigen treintje te vormen. „Net zoals Petacchi die heeft." Dat leek hem wel handig, maar hij vond het vooral chic. Als een status- systeem, dat past bij een erken de topper. Inmiddels is Robbie McEwen temggekomen van het idee een treintje nodig te hebben. „Want het valt niet mee er eentje te formeren in de Tour. Er zitten zoveel ploegen in deze ronde die hun sprinters voorin willen hebben. Als het tempo maar even daalt, rijden ze je direct aan alle kanten voorbij. Laat mij maar lekker mijn eigen weg zoeken. Het is hier toch veel te moeilijk iemand in een goede positie af te zetten. Zonder trein heb je veel meer opties om de sprint aan te gaan. Ik spring van wiel naar wiel, met zolang tot ik goed zit." Gisteren zag hij zijn kans schoon in de laatste lange bocht voor de finish. „Ik wist dat je in de bocht de finish niet kon zien liggen. En ik wist ook dat je sprint al moest aangaan in die bocht om niet te laat te komen. Wat me gisteren dus is overkomen." Eigenlijk had McEwen de bocht in de weken voor de Tour willen verkennen. „Maar het kwam er niet van", verontschuldigde hij zich. Nu moest hij de strijd met de ande ren blind aangaan. Al zijn talenten en al zijn 'vrij heid' leidden tot een gouden sprint. „Er reed een groepje links en er reed een groepje rechts. Ik ben er tussendoor ge glipt. Volle bak. In de bocht. Zonder een wiel te kiezen. Het valt niet mee om met zestig ki lometer per uur in een bocht een sprint aan te gaan, maar dat is wat ik goed kan." Het verklaart waarom McEwen met grote voorsprong de laatste rechte lijn inging. „Ik had op het laatst zelf de tijd om naar het publiek te kijken en te ge nieten." Lange tijd viel er dit jaar weinig te genieten voor McEwen. Het voorseizoen was niet je-van- het. De Tour van vorig jaar liep ook al niet geweldig. „Ik heb weinig veranderd aan mijn voorbereiding, maar ik weet wel dat ik dit jaar met een heel an der gevoel uit de Ronde van Zwitserland terugkwam dan vo rig jaar. Toen kon ik de Tour nooit mijn top bereiken. Nu voel ik de benen van 2002 weer terugkomen." Hoe dat kan? „Ik weet het niet. Het rare is dat het ondanks een perfecte voorbe reiding, qua verzorging en trai ning, daarna soms totaal niet lukt. Nu lukt het allemaal wel. En ik weet ook dat wanneer je je goed voelt, je ook alles goed IMRmi De Noor Kurt-Asle Arvesen (voorgrond) en de Fransman Jimmy Casper zijn tijdens de eindsprint in Namen ten val gekomen. Foto: Reuters doet in die sprints." Het foutje van zondag noemde hij een vergissing. „Ik dacht dat Kirsipuu de sprint aantrok voor Nazon. Bleek het andersom te zijn." Terug in het hotel was de stemming er volgens zijn Ne derlandse ploegmaats Koos Moerenhout en Aart Vierhou ten al snel een van: morgen be ter. Moerenhout: „We doen het dit jaar alleen anders dan vorig jaar. Toen reden we kilometers op kop van het peloton. Dat bracht niet veel. Nu laten we het werk aan de anderen over. Werkt veel beter." Vierhouten: „Als je ziet dat Robbie zo kort zit, durf je de andere dag risico's te nemen om hem voorin te houden. In die bocht zag ik hem voorbij vliegen en tussen twee gaatjes door duiken." Zoals hij dat als door Edward Swier Charleroi - Lance Amstrong en zijn vriendin, de zangeres Sheryl Crow, kregen gisteren voor het begin van de tweede Tourrit in hun hotel bezoek. De Belgische minister-president Guy Verhofstadt kreeg de stemming er wel in bij de Amerikanen. Foto: EPA/Eric Gaillard viLLERS-POTERiE - De Tour de France raast, niet ver van zijn huis, voort. Aan de Rue de Bay- au in het nietige Waalse dorpje Villers-Poterie, op amper tien kilometer van startplaats Char leroi, is echter geen plaats voor de waan van de dag. Hier staat de tijd stil. Al heel lang. Emile Brichard, de oudste nog leven de Tourrenner, is 104 jaar. Brichard, uiterlijk breekbaar maar volgens zijn arts 'gezond genoeg om de Tour te rijden', vindt het wel wat onbeleefd dat we zomaar bij hem aanbellen. Eerst eet Brichard, die zijn drie vrouwen overleefde, even zijn soep op. Dan vertelt hij toch maar. Het persoonlijke verhaal van een kranig kereltje, dat al van jongs af moest knokken. Dat in 1926 startte in de Tour de France, maar er niet in slaagde ook maar één etappe te volbrengen. Hij hield het lang verzwegen. „Omdat ik me lang heb geschaamd dat ik die ronde niet heb kunnen uitrijden." Niet zijn (weinig succesvolle) wielercarrière maar de Eerste Wereldoorlog brengt hem nog dagelijks in vervoering. „In de Eerste Wereldoorlog ben ik met mijn ouders en vier broers en door Edward Swier namen - Het vraagt een speci fieke voorbereiding, zorgt voor een hoop stress en is - omdat speciale tijdritfietsen vereist zijn - een dure onderneming. Tal van ploegen mobiliseerden bovendien in het voorjaar hun potentiële Tourdeelnemers om het 64,5 kilometer lange traject tussen Cambrai en Arras in het noorden van Frankrijk te ver kennen. Ze hadden daar een lo gistiek zware klus aan. En dat terwijl de Tourdirectie haar ui terste best heeft gedaan om de ploegentijdrit, die morgen wordt verreden, van een groot deel van zijn belang te ontdoen. Een nieuw reglement beperkt de kans op een grote achter stand. De maximale marge voor de winnende ploeg bedraagt, na de wijziging van de regels, drie minuten. Het leidde tot ge mor in het peloton. De beste ploegen vinden dat hun belan gen geschaad worden, de min der sterke tijdritteams hadden - nu het spel toch niet meer om de knikkers draait - liever de ploegentijdrit helemaal ge schrapt gezien. Vorig jaar won de US Postal- ploeg van Lance Armstrong de ploegentijdrit. Armstrong en de zijnen hadden 43 seconden voorsprong op de ploeg van Ullrich, die derde werd. Vol gens de nieuwe berekening zou Ullrich slechts dertig seconden verliezen. De nummer laatst, Lotto-Domo kreeg in 2003 bijna vijf minuten (4.53) aan de broek, nu zou dat maar drie mi nuten zijn. Dirk Demol, ploegleider bij US Postal: „Wij zijn hier niet geluk kig mee. Het is een onderdeel dat we goed beheersen, we hadden hier veel meer voordeel uit kunnen halen." Bjame Riis, van CSC: „Laat ik eerst zeggen dat ik het geen ge lukkige beslissing vind. Maar er zal geen ploeg met de pet naar gooien. Er is een hoop prestige met de Tour gemoeid." Mare Sergeant van Lotto-Do- Emile Brichard Foto: GPD/Wouter Bronne zussen, toen de Duitsers opruk ten, naar Engeland gevlucht." In Wolverhampton ging Bri chard aan de slag. „Ik maakte soldatenlaarzen." De Waal werd echter gevraagd terug te keren naar het vasteland. „In Lens werkte ik in een munitief abriek. En daarna heb ik in een hospitaal gediend. Lijken oprui men. Neergeschoten, dodelijk ziek, er kwam er zelden één le vend weer buiten. Straftijd loopt op met tien seconden per plaats - Op de streep wordt per ploeg de tijd van de vijfde renner ge klokt. - De tijd van de winnende ploeg geldt vervolgens als uitgangs punt voor de verdere doorberekening van de'straftijd'. - De maximale tijd die de nummer twee kan verliezen bedraagt 20 seconden. Eindigt dit team echter binnen deze marge, dan telt dat (kleinere) verschil. - De 'straftijd' loopt voor de nummers drie tot en met vijftien met telkens tien seconden op. Daarna gelden nog marges van vijf tellen voor de nummers zestien tot en met 21. - Renners die niet in het gezelschap van de nummer vijf van hun team de finishlijn passeren, krijgen hun reële achterstand doorberekend. - Wie in tijd meer dan 25 procent verliest ten opzichte van de winnende formatie wordt uitgesloten. mo, dat zonder klassements renners rijdt, echter: „Het is een rit waarvan we weten dat we die sowieso niet winnen, maar met McEwen hebben we de dag ervoor en erna wel kan sen. Als we dus nu kunnen kie zen tussen lekker doorrijden of gedaan.' 'alles geven', dan weet ik wel wat wij doen." Wat Erik Dekker betreft is de lol er een beetje af. De Rabo-ren- ner: „De verschillen waren de laatste jaren al niet groot, dus ik snap niet zo goed waarom dit is Lance opereert graag binnen een uriendenploeg. Hij selecteert zijn 'Postal-teammates' op toewij ding, opofferingsgezindheid en volgzaamheid. George Hincapie is binnen dat geheel zijn eerste en grootste vriend. De lange Amerikaan was er bij in 1999 toen Lance zijn eerste Tour won. Nu is hij de enige die (buiten Armstrong) nog over is van dat team. George Hincapie is een stadse jongen, van New York, een wereldstad. Misschien daar om dat Armstrong zo goed met hem kan opschieten. George werd als negentienjarige prof, bij Motorola in 1993. De toen twee jaar oudere Lance zat daar al een jaartje. Sindsdien hebben ze altijd zij-aan-zij gereden. In de Tour is hij de man die Lance op uit de wind houdt. Hincapie is een prachtige cou reur. Groot, mooie tred, uitstra ling. Alleen wint hij gezien zijn power en (eind)snelheid te wei nig koersen. Gent-Wevelgem 2001veel meer staat er buiten een handvol Amerikaanse koer sen niet achter zijn naam. Niet dat ze dat erg vinden bij US Postal Service. Hij is immers een vriend. En hij rijdt hard in het voorjaar. Parijs-Roubaix is dan zijn koers. De man uit de Big Apple ramt over de vooroorlogse kasseien alsof hij van boerenaf komst is. Let op, vandaag of morgen gaat hij de Hel van het Noorden nog een keer winnen. Vandaag dendert het peloton vlak tui het bos van Wallers en bij het beruchte Carrefour de l'Arbre de keien op. „Mag George daar zijn kans wagen Op zoek naar zijn verdiende moment of glory?" vragen we ploegleider Dirk Demol. „Geen denken aan", zegt de Belg. „Nooit in deze ploeg zullen we achter wat anders aanjagen dan de eindzege in Parijs. Lance is bang dat wanneer zijn vrienden gaan proberen ritten te winnen, hij op het einde met le ge handen staat. Toch kan het vandaag best zo zijn dat hij aanvalt op de kas seien. Maar niet voor zijn eigen gewin.Dan zal het zijn om een zwikkie Spanjaarden de stuipen op het lijf te jagen. „En mis schien ook kiest Lance ervoor dat George gewoon bij hem moet blijven. "Als altijd in de Tour. Al zes jaar lang. Ad Pertijs TOUR IN CIJF Tweede etappe, Charleroi - Na< McEwen (Aus/LOT) 197 km in (45,7 km/u), 2. Hushovd (NooI Nazon (Fra/AG2), 4. Hondo (D 5. O'Grady (Aus/COF), 6. Kirsf1 t/AG2), 7. Zabel (Dui/TMO), 8. (Ita/FAS), 9. Glomser (Oos/SI Cipollini (Ita/DOM), 11. WroliiG /GER), 12. Boonen (Bel/QUI), houten (Ned/LOT), 14. Calza /RAG), 15. Cooke (Aus/FDJ), li Ier (Fra/BLB), 17. Renier (F 18. Elmiger (Zwi/PHO), 19. Co (Ita/SAE), 20. Brochard (Fra/A(H Aitor Gonzalez (Spa/FAS), 26. J *j Gutierrez (Spa/ILB), 38. Ullricl MO), 39. Dekker (Ned/Rab), cellara (Zwi/FAS), 69. Mayo (S|" 72. Bartoli (Ita/CSC), 74. 0 (Spa/PHO), 75. Leipheimer (VSL 76. Lotz (Ned/RAB), 85. Arjfyj (VSt/USP), 87. David Etxebarrii US), 89. Hamilton (VSt/PHO), zalez de Galdeano (Spa/LIB), 9 (Spa/LIB), 116. Kroon (NfU 131. Rasmussen (Den/RAB), Groot (Ned/RAB), 134. (Fra/QUI), 143. Boogerd (N. 160. Moerenhout (Ned/LOT), tero (Col/TMO), 171. McGee (A 178. Knaven (Ned/QUI), allen en laatste Bessy (Fra/COF) 8.33G ve: Fagnini (Ita/DOM). R Algemeen klassement: 1. r (Noo/CAG) 9.05.42, 2. CaT (Zwi/FAS) 0.08, 3. McEwen (A 0.17, 4. Armstrong (VSt/USP) Voigt (Dui/CSC) 0.23, 6. José ierrez (Spa/ILB) 0.24, 7. (Spa/PHO) 0.27, 8. Moreau (F 0.28, 9. Julich (VSt/CSC), 10. (VSt/USP), 11. José Enrique G (Spa/PHO) 0.30, 12. Vicioso (SV\ 0.31, 13. Leipheimer (VSt/RAZ Sastre (Spa/CSC), 15. Arvesei» /CSC) 0.32, 16. O'Grady (A 0.33, 17. Ullrich (Dui/TMO), 1* dis (VSt/USP) 0.34, 19. Hamilt R /PHO), 20. Eisel (Oos/FDJ), 21. N (Rus/USP) 0.35, 31. o.a. Mayo US), Gonzalez de Galdeano (f 0.38, 43. De Groot (Ned/RA Boogerd (Ned/RAB), 72. Dekl d/RAB), 74. Botero (Col/TMO 95. Knaven (Ned/QUI) 0.51, 1 ras (Spa/LIB) 0.53, 115. Lo d/RAB), 148. Rasmussen (De 151. Kroon (Ned/RAB), 153. hout (Ned/LOT) 1.04, 169. Vie (Ned/LOT) 1.12, 186. en laatst"' (Fra/COF) 9.31. Puntenklassement: 1. Hushov^ 68, 2. McEwen (Aus) 65, 3. (Est) 55, 4. Hondo (Dui) 48, 5tn (Fra) 48, 6. Zabel (Dui) 36, lP houten (Ned) IB. geen ander kan. Moerenhout: „Ik durf het niet. Ik wil best een keer de sprint aantrekken, maar als het me te hectisch wordt, ben ik weg." Sprinten in de Tour is een vak apart. Een vak dat McEwen als geen ander verstaat. Bergklassement: 1. Bettini (Ita r. Tombak (Est) 14, 3. Voigt (Du )C Pineau (Fra) 3, 5. Renier (Fra) cl sel (OOs) 2. 5 I Dagploegenklassement: 1. 12.55.57, 2. Lotto, 3. Cofidis, Bortolo, 5. Gerolsteiner, 6. Brit Boulangere, 17. Rabobank. Algemeen ploegenklassement: Postal 27.18.26, 2. CSC 0.06, nak 0.11, 4. Fassa Bortolo 0.1 les Balears 0.18, 6. Crédit 0.20, 7. Rabo 0.26. Dagjongerenklassement: 1m (Bel) 4.18.39, 2. Calzati (F it Voeckler (Fra), 4. Engoulvent .0 Marinangeli (Ita), 6. Krivtsov (Of i E Algemeen jongerenklassement: 5. cellara (Zwi) 9.05.50, 2. Eisi ar. 0.26, 3. Boonen (Bel) 0.27, 4.1. ne (Fra) 0.28, 5. Pineau (Fra) qpk Noval (Spa) 0.30. Na de oorlog werd Brichard, hoe kan het anders in Wallonië, mijnwerker. Tien jaar lang. La ter zette hij een likeurstokerij op. Nooit dronk hij van zijn ei gen brouwsels. Brichard was in 1926, vanwege zijn doorzettingsvermogen en vriendschap met enkele top- coureurs, net goed genoeg voor een profcontract. „Dat bete kende niet meer dan dat je een fiets en een tricot kreeg." Ade- lin Benoit vroeg hem eJs helper te starten in de Tour, met 5745 kilometer de langste uit de ge schiedenis. De eerste rit ging naar Mulhouse, over 373 kilo meter. „Nooit eerder had ik ih de bergen gefietst. De Col de la Faucille was de eerste. Het weg dek was verschrikkelijk. Er wa ren stenen, zo groot als meloe nen. En kuilen. Diepe kuilen. Je reed door het stof, over scherpe kiezels. Ik reed al snel lek. En nog eens. En nog eens." Hij kwam nauwelijks nog vooruit. „Ik reed op mijn velgen, het had geen zin meer." Het heeft hem altijd dwars gezeten dat hij eraf moest. „Ik durfde uit schaamte eigenlijk niet naar huis toe." In 1929 stopte Bri chard met fietsen. Na zijn af scheid ging hij nooit meer naar de koers. hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Muur van Geraardsbergen 97m Derde etappe, Waterloo-m.t quehal (210 lan). Dankzij Napoleon kent WiK. loo een lange geschiedenistag Maar wielrennen speelt da ilar geen belangrijke rol, nooit ®r der deed de Tour de plaats Het peloton verlaat Walloi chi trekt naar Noord-Frankrij 9K waar de witte kalklijn in l [jcj quehal is getrokken.. Sin De etappe lijkt geschikt vot as vrijbuiters en avonturiers, dan moeten, zij wel ruim v [s finish ten aanval trekken, c ploegen met sprinters zulk eut melijk in de slotfase het tel zo hoog opkrikken dat vliu pogingen in die fase bijna 1 mogelijk zijn. Aart Vierhoi chc /geniet' elk jaar weer van #u beringen die hij meemaakl dens Parijs-Roubaix. Nu d sel Tour in dezelfde regio ronden kan hij wellicht wat extra Tl krachten losmaken. Italiijet r of vijjo iaActu iCtll 1f BXpi N

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16