1 conne» De toeristenpas, aangenaam 1 =1" 0011676 Vrij vervoer op 'alle bussen' in de Leidse regio A wolvakanties duren rlopig nog wel zo lang CO NAVRAAG doodstil op het schoolplein. Klaslokalen zijn verlaten. Ter- t meeste Nederlandse werknemers het moeten doen met 4 zes weken vakantie per jaar, hebben zij gemiddeld 15,5 week vrij. Wie dat nog niet genoeg moet zijn of haar kroost naar de Purmerendse Scholenge- ichap Jan van Egmond sturen. Daar hebben leerlingen op sis zelfs 17 weken vakantie, zo constateert de Volkskrant. enj nisterie van onderwijs beraadt zich nu op stappen. Maar ga; vakanties zijn 'helemaal niet uitzonderlijk' in het onderwijs, neiGERRIT STEMERDING, dagelijks bestuurder van de Algeme^ 'zefiierwijsbond (sector Zuid-Holland en Zeeland). ent ef ,eh scholen in deze regio ook zoveel vrij? 'al b geen cijfers paraat, maar het zou best kunnen. Middel- cholen hebben een jaartaaknorm. Scholieren moeten een 30r mtal lesuren krijgen om de stof te behandelen. Op scho- g t meer weken vakantie geven, wordt in een schoolweek dein langer doorgewerkt. Het is dus absoluut niet zo dat bes gen die langer vakantie vieren ook minder onderwijs krij- ijs. ële sl^jie extreem lange ties nu echt no- B vei lieren moeten de ng ijgen om bij te ko- le i/rij te zijn en een el j tiebaantje te ne- in; fes tot acht we gel imervakantie is j z elemaal niet zo >n ocenten hebben ie lange vakanties Wens geen luizen- op je. De druk in het onderwijs is heel groot. Gemiddeld vai n ze wel 43 a 44 uur per week, in plaats van de 38 uur af- Dken in de CAO. Het aantal weken vakantie zou, denk ik, kunnen worden teruggebracht als dan ook wordt afge- dat de werkdruk flink afneemt. Anders gaan we als (nd natuurlijk niet akkoord." dat is dan toch de oplossing? leen is het makkelijker gezegd dan gedaan. Op scholen aangesloten bij de Carmel stichting is destijds een proef iden. In ruil voor minder vakantie zouden docenten een pren per week minder hoeven te werken. Uiteindelijk en 'Kt roi)^1 ihet niet haalbaar. Volgens leerkrachten nam de werkdruk Qoorlopig stemmen docenten niet in met minder vakantie ^Êven schoolvakanties zo lang? at verwacht ik wel. Al staat het systeem nu wel onder Werkende ouders komen door de lange vakanties van jinderen klem te zitten. Het systeem zou ook wel mogen deren. Ik denk dan bijvoorbeeld aan kortere vakanties ook aan de mogelijkheid voor docenten om hun vakantie- flexibeler op te nemen. Dat houdt wel in dat de hele or- lagptiestructuur moet worden omgegooid. Er zal dus nog wel oe^jd overheen gaan, voor het zover is." en Floor Ligtvoet :n1 archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 1954, Dinsdag 6 Juli :N - Gisteravond organiseerde de VerenigingOud-Leiden" voor iden een wandeltocht langs de Brasem, oord van ruimte, ruigte t. Met bussen werd gereden tot de Heimanswetering onder de inte Woubrugge, daarna werd gewandeld naar het pontje over geheten Paddegat. Na te zijn overgestoken werd de wandeling izet langs de westelijke oever van de Brasem. Het was ideaal Iweer en - buiten verwachting - niet koud. De wandelaars kon- et volle teugen genieten van de steeds wisselende vergezichten, Brasem de liefhebber van natuurschoon biedt. Na een fikse ling werd te ruim half negen Paviljoen de Brasem bereikt, waar r< pnieuw, maar thans van achter een kopje koffie, van de ruimte gte kon genieten. „Zo zo, wat is dat? Die ken ik hele maal niet. Laat eens even zien." Nieuwsgierig bekijkt de buschauffeur de Toeristenpas. Op het VW-kantoor in de Leidse Stationsweg is mij nog wel verzekerd dat de bezitter van de ze pas vrij vervoer heeft op 'alle bus sen' in de regio, maar wat is op dit moment die belofte waard? Heb ik genoeg los geld om bij te betalen? Gelukkig is de buschauffeur niet al leen nieuwsgierig, hij is ook goedge mutst. Dé doorslag lijkt te komen van het lijstje met zones waar je met de Toeristenpas mag reizen. „Zo zo, dat is aardig wat. Mooi ding, die hoe heet-ie ook al weer?" De toeristenpas, aangenaam. Met die pas kun je voor de somma van vijf euro vrij reizen in Holland Rijnland. Een bonnenboekje - met korting op de entree van diverse toe ristische attracties, gratis kopjes kof fie of frisdrankjes - komt daar nog bij. „En die bonnen zijn een maand geldig", zei de mevrouw van het VW-kantoor er bij. Niet alle buschauffeurs zijn verrast door die ene passagier met de toeris tenpas in zijn hand. De eerste chauf feur op mijn rondritje Holland Rijn land ldjkt er naar met een blik, die doet vermoeden dat er al maanden mee gereisd kan worden. Dat is niet zo, want de pas is de dag ervoor ge lanceerd door de initiatiefnemers: de provincie Zuid-Holland, de Kamer van Koophandel en vervoersbedrijf Connexxion. Vorig jaar zijn er duizend Toeristen- passen verkocht: dit jaar moeten dat er 2500 worden, vertelt Linda van der Vlugt, coördinator marketing en communicatie bij VW Holland Rijn land. „We gaan er meer publiciteit aan besteden, de hotelondernemers worden benaderd en de pas wordt onderdeel van diverse arrangemen ten." Dat belooft meer dan de pas nu al kan waarmaken, leert een snelle blik in het pakket dat bij de toeristenpas hoort. Het pakket zit in een grote en velop, die op de voorplaat een tul penveld in avondlicht toont. Bin nenin een foto van door de duinen fietsende ouderen, de pas zelf, een folder in het Nederlands, Engels en Duits en het bonnenboekje. Uiteraard wordt als eerste het bon- nenboekje geïnspecteerd. De kortin gen lopen uiteen van één euro op de aankoop van souveniertjes in de shop van Space Expo in Noordwijk tot twee euro op een rondvaart met Van Hulst in Warmond of 2,25 euro met Triton in Katwijk. Een beetje vreemd is het dat Avifau na aan volwassenen twee euro korting geeft op de toegangsprijs, ter wijl senioren en kinde ren het moeten doen met 1,80 euro respectie velijk 1,70 euro. Nog vreemder is het dat Al phen aan den Rijn, waar het vogelpark zich bevindt, buiten het bereik van de toe ristenpas valt. 'U dient voor eigen vervoer te zorgen', is de tekst op de achterkant van de kortingsbon. Een tik keltje streng. Dat tekstje staat ook bij de bon voor het Holland Experience 3D Movie Theatre, een 3D beleving van Holland die een on vergetelijke herinne ring geeft. Voor die attractie moeten we nóg verder de streek uit, want het HE3D- MT is op het Water- looplein in Amster dam. Wellicht een heel leuke beleving, maar wat dat met Holland Rijnland te maken heeft? Nu we toch bezig zijn. Ook de kor ting voor het Pa norama Tulipland is raar, want die tentoonstelling in Voorhout is al sinds 23 mei ge sloten. De bon nen zijn dan wel tot een maand na de dag van gebruik geldig, met als uiterste dag 31 december, maar Panora ma-schilder Leo van den Ende gaat pas in de lente van 2005 weer aan de slag met zijn meesterwerk. Je mag je afvragen wat die gebruikers van de toeristenpas daarvan vinden als zij straks aan de Jacoba van Beierenweg voor een gesloten deur staan. Genoeg gezeurd over (schoonheids- of aan- loop-)foutjes. De bus vertrekt. We gaan naar Katwijk, met lijn 31. Voorin zitten twee Amerikaanse jon gens met rugzak en al, die met de gewone strippenkaart hebben be taald. Ik ben dus niet de enige toe rist. Aan de chauffeur vraag ik of hij me waarschuwt als we bij de halte voor de rondvaart van de Kat- wijkse rederij Triton zijn. Een kwartiertje later is het zover en ik sta buiten. 'Stel nu dat ik echt van plan ben om met de rondvaart mee te gaan', denk ik bij de bushalte, 'hoe weet ik dan waar ik nu heen moet gaan?'. Ik ga op zoek naar bordjes, plat tegronden en pijlen, maar niets van dat al. Er zullen op een zonni ge zomerdag wel mas sa's vriendelijke Katwij- kers rondlopen om de weg te wijzen, vermoed ik. Maar op deze storm achtige dag zijn ze waar schijnlijk verstandig ge noeg om binnen te zit ten. Omdat ik al zoekend naar Triton de bus naar Was senaar heb moeten laten passeren, besluit ik te wandelen naar de volgen de halte. Een slecht be sluit, want het begint te hozen en op de boulevard is schuilen zinloos. Maar teruglopen is zonde van de energie en dus bereik ik drijfnat van de regen de halte voor lijn 90, die naar Duinrell rijdt. Bij de bushalte zit ook een echtpaar dat met een 45- strippenkaart in de weer is. Dat ziet er met die regen en die wind zo onhandig uit, dat ik een triomfantelijke ge dachte niet kan onderdruk ken: 'mijn pas is veel handi ger'. De buschauffeur zet me echter keihard met beide be nen op de grond. „Is dat een speciale kaart?", vraagt hij een beetje argwanend. „Ja, een dagkaart", hopend dat dat afdoende is. Dat is het. „Oké, stap in." „Tja", denk ik later, „waarom zou een compleet natgere gend iemand frauderen met een buskaart?" Een half uur later, bij de halte in Wassenaar, ontmoet ik een Schots echtpaar met een dochtertje van een jaar of acht Of de postkantoren open zijn op zaterdag, vragen ze me. Ik dacht van wel, en we raken aan de praat over Holland, Emsterdem en de Dutch weather. Toch hebben ze het naar hun zin, op hun camping op Duinrell. In de bus valt me op dat ze hun kaartjes bij de chauffeur kopen. Zou dan niemand ze hebben verteld dat dat stukken duurder is dan vooraf je strippencard kopen? Het lijkt dat ze mijn uitleg begrijpen en onder har telijke dankzegging nemen we af scheid in Leiden. Zou ik ze de toeris tenpas hebben moeten aanbevelen? Waarschijnlijk niet, besluit ik het ge sprekje met mezelf. In de eerste plaats is het moeilijk te begrijpen dat je met de toeristenpas alleen kan rei zen in Holland Rijnland, want waar ligt Holland Rijnland? Het is voor buitenlanders al zo raar dat wij het net zo makkelijk hebben over The Netherlands als over Holland. Verder moet je wel een enigszins gehaaste toerist zijn om je toeristenpas er uit te halen. Hoe vaak zou je als gewone toerist reizen op één dag? Mijn eigen drie ritten vormden im mers een - op zijn zachtst gezegd - welbestede vakantiedag met stad, strand en attractiepark: die ritten waren Leiden-Katwijk, Katwijk-Was senaar en Wassenaar-Leiden. In to taal zouden dat twaalf strippen ge weest zijn. De normale strippenkaart heeft vijftien strippen en kost 6,40 euro; twaalf strippen kosten dus 5,12 euro. Er zijn ook strippenkaarten te gen een verlaagd tarief. Voor hou ders van een OV-studentenkaart, een Pas-65 en kinderen van 4 tot en met 11 jaar kost die 4,20 euro. Conclusie: wie binnen één dag be reid is om (binnen Holland Rijnland) veel te reizen met de bus, geen mo gelijkheid heeft om een gereduceer de strippenkaart te kopen en gebruik maakt van de voordeelbonnen, doet er verstandig aan de Toeristenpas te kopen. Maar pas op. Het zou zo kunnen zijn dat het op de eerste be stemming zó leuk is dat de volgende bestemmirigen niet meer nodig zijn. Dat is niet de bedoeling, gereisd moet er worden. Gerard Baas DE FAVORIETE VAKANTIESTEK VAN: Leiderdorper Erik Kopp, (47) commandant van het vlieg kamp Valkenburg: „De Wadden. Lekker dichtbij en toch het gevoel dat je in het buitenland zit. Want je zit naar Terschelling al snel twee uur op de boot en eenmaal op het eiland krijg ik zo'n vrij gevoel; even helemaal los van Nederland. De keuze voor Terschelling heeft trouwens ook te maken met de kampen van onze kinderen, ik moet een paar keer heen en weer om ze op te halen en weg te brengen. Als dat niet nodig was geweest, waren we naar Frankrijk gegaan. Mijn favoriete buitenland. Daar ben je met de tent een stuk vrijer, want je hoeft eigenlijk nooit te reser veren. Als de plek je bevalt, blijf je staan, anders trek je verder." „Ik vind het belangrijk om op vakantie even los te ko men van alle hectiek. Ik heb een drukke en op dit mo ment zware baan, met de sluiting van het vliegkamp in het vooruitzicht. Ik ben nu als manager afbouw bezig, in plaats van iets op te bouwen. Maar ook daaruit kan je voldoening halen, als je het tot een goed einde kunt brengen. Je bent tenslotte baas in goede en slechte tij den. Gelukkig heb ik uitstekende plaatsvervangers, dus ik ga met een gerust gevoel weg. Maar mijn mobiele tele foon gaat mee, dat hoort er nu eenmaal bij." „Ik ben een fervent kampeerder en voor mijn ontspan ning ga ik het liefst met de hond er op uit. Er worden ze ker een paar goede boeken ingepakt, maar ik heb nu weinig rust in mijn kont. Ik ben het liefst bezig en dan heb ik voor lezen of spelletjes simpelweg geen tijd." „Ja, ik werk bij de marine, maar toch heb ik niets met vliegen, althans, niet voor verre vakantiebestemmingen. Vorig jaar zijn we naar Curasao geweest, voor het huwe lijksjubileum van mijn ouders. Dat was zo'n beetje de enige keer. Als ik zelf op vakantie ga, neem ik de auto. Niet dat ik vliegangst heb, maar met de auto is nog ge noeg leuks van de wereld te ontdekken." tekst: Saskia Buitelaar archieffoto: Dick Hogewoning Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mall: directie.hdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactield@hdc.nl Kantoor 31 (Itstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 i: Postbus 54,2300 AB Leiden, ïk^fax 071-5 356 415 "tie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5 '5° 567 rENTl EVERKOOP nties m.b.t: v072-6813661 md goed: 023-5150 543 W: 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 Ui ebureaus kunnen contact opnemen 5-6813636 vlfcERVICE d 7" (gratis) ji 072-5196800 OfcMENTEN a( uitbetaling (acceptgiro) K 0,20 (alleen aut. ine) 56,70 p/j €216,90 3 fces die ons een machtiging verstrekken automatisch afschrijven van het fflentsgeld ontvangen €0,50 korting taling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. 1979, vrijdag 6 juli ÉN - Onder bewoners uit de omgeving van de universitaire ^aan de Witte Singel bestaat ongerustheid over mogelijke scha- ■n hun huizen door de bouwactiviteiten. Die ongerustheid werd ^avond versterkt door informatie dat schade van bouwverkeer plerhaalbaar is op de bouwers en opdrachtgever. 1 archief Leidsch Dagblad 's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na dng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 5 Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON omer DINSDAG 6 JULI 2OO4 De drie ritten die met de Toeristenpas worden ondernomen, vormen een - op zijn zachtst gezegd - welbestede vakan tiedag met stad, strand en attractiepark. Foto': Archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13