Provincie: eind aan tunnelkwestie Lenteflora blijft voorlopig in Liss REGIO Zwarte vlag en herkenbare hesjes voor veilig Idten 'Aan meisjes hebben we niks Kinderopvang stel vertrek Poelgeest u Brandweer redt leven van Sassenheimse beuk Voordeur opengeflipperd voorschoten - Dieven heb ben in de nacht van zaterdag op zondag toegeslagen in een huis aan de Koningin Emma- laan en in een huis aan de Frederik Hendriklaan in Voörschoten. Ze kwamen binnen door de voordeur opeftr te flipperen met een pasje. De bewoners zijn baftkpassen, mobiele tele foons en portemonnees kwijt. Dronken langs de A4 leiderdorp - De politie heeft gisterochtend in alle vroegte het rijbewijs ingenomen van een automobiliste die haar auto geparkeerd had langs de oprit naar rijksweg A4 bij Lei derdorp. Omdat de agenten de auto op deze vreemde plek zagen staan, spraken ze de 38-jarige Rotterdamse aan en namen een blaastest af. Daar uit bleek dat ze meer dan drie keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Auto in brand in Voorschoten voorschoten - Op het par keerterrein achter de flat aan de Witte de Withlaan in Voor schoten is zaterdagavond laat een auto in brand gestoken. Een buurtbewoonster rook een brandlucht en seinde een buurman in, die de brand met een emmer water bluste. De politie is op zoek naar de dader. Het kan niet de pyro maan zijn die Voorschoten jarenlang teisterde, want die zit sinds zomer vorig jaar vast. Hij kreeg een celstraf van drie jaar. Bomen kappen langs snelweg leiderdorp - Rijkswaterstaat heeft bij de gemeente Leider dorp een kapvergunning aan gevraagd voor het neerhalen van 27 bomen, waaronder es, meelbes, esdoorn en linde. De bomen staan rondom rijksweg A4, aan de Van Geer straat, B.G. Cortslaan, Rese dastraat en Hoofdstraat. Daarnaast moet zevenhon derd vierkante meter plant soen en 65 meter haag verwij derd worden. De kaalslag is nodig voor de verbreding van de A4, die op die plek in een tunnelbak onder de Oude Rijn komt te liggen. Vergunningen weer op orde leiderdorp - Volgens de in specteur van het ministerie van vrom heeft de gemeente Leiderdorp de zaken bij het verlenen van bouwvergun ningen op orde. Vorig jaar had de inspecteur nog het een en ander aan te merken. De inspecteur geeft de ge meente een pluim omdat Lei derdorp nu wel de dossiers en de archieven goed bij houdt en zorgt dat bouwver gunningen op tijd verstrekt worden, in tegenstelling tot vorig jaar. Leiderdorp heeft er aan ge werkt om dit jaar goed te sco ren. Dankzij een nieuw com putersysteem zijn de min punten van vorig jaar verle den tijd. Er is extra gemeente lijk personeel dat systema tisch op pad gaat in Leider dorp om te kijken of er illega le bouwsels verrijzen. Ook worden bestemmingsplan nen sneller herzien omdat Leiderdorp een flink aantal verouderde plannen heeft. Volgens de planning heeft Leiderdorp dit in 2007 op or de. dinsdag 6 juli 2004 oegstgeest - De stichting Kin deropvang Oegstgeest stelt het vertrek uit Poelgeest met mini maal twee jaar uit. Twee weken geleden liet de SKO weten uit de brede school te stappen en de naschoolse opvang in basis school De Vogels komend na jaar te schrappen. Na heftige reacties van ouders en toezeg gingen van gemeente, regie groep Brede School en het be stuur Openbaar Basisonderwijs heeft de SKO besloten het nog twee jaar aan te kijken. Het gebrek aan perspectief in de nieuwbouwwijk lag ten grondslag aan het voornemen Poelgeest te verlaten. „De ont wikkeling in de wijk stagneert. De prognose was dat de opvang sneller zou uitdijen. Er is on duidelijkheid over de voorzie ningen. Het hangt allemaal sa men met de tunnel naar Leiden en de Clusiuslaan. Maar wij zit ten al viereneenhalf jaar in een portakabin. Er is hier zo weinig perspectief. De huisartsenprak tijk dreigt ook al met vertrek", zegt directeur Steenland van de SKO. Om de SKO te behouden voor Poelgeest hebben alle partijen die met de opvang in De Vogels te maken hebben, nu toegezegd extra hun best te doen odL voorzieningen in de wijk succes te maken. Steenl)ir „Wethouder Eegdeman ga: regie strakker ter hand neijG Hij kan geen harde toezej <j, gen doen, maar de intent er. Als er enig perspectief er worden deadlines geh dan werkt dat in elk geval P tiger." c' Belangrijkste reden voorP SKO om Poelgeest nog jaar respijt te geven, is de11 reidwilligheid van het bes'ë Openbaar Basisonderwijs, is bereid om de financiële co's en de huisvestingskc tijdelijk te delen met de SK(1 Ook de regiegroep E School heeft aangegevei hechten aan voortzetting de samenwerking met de Hoewel de groep niet veel 1 kan doen dan ouders en in: ties regelmatig op de nascl se opvang te wijzen om z voortgang er in te brengen. De afspraken tussen SKO meente, regiegroep en self? bestuur staan nog niet op)f pier. „Maar wij gaan uit vain goede vertrouwen tussen partners. In augustus roi we de besprekingen af', Steenland. Show verhuist naar bollenlab PPO lisse - Op een haartje na was na het Bloemencorso van de Bol lenstreek ook de bijna zestig jaar oude 'Lenteflora' uit Lisse verdwenen. Vorige week keer den de kansen voor het bollen- dorp, toen het bloembollenla boratorium PPO langs de Hee- reweg zich als nieuwe gastheer opwierp voor de bloementen toonstelling. Daar heeft in fe bruari nu de eerstvolgende ten toonstelling plaats. De Lenteflora leeft als geen an dere bloemenshow in Lisse, omdat er behalve de inzendin gen van professionele broeiers ook een plaats wordt ingeruimd voor zo'n zeventig huisbroeiers. Deze amateurs krijgen ieder tien bollen die beschikbaar zijn gesteld door exporteurs en kwekers. Die moeten zij thuis in bloei zien te trekken, maar zon der de technische hulpmidde len die de professionele broeier tot zijn beschikking heeft. De verhuizing van de Lenteflora naar een andere accommodatie werd noodzakelijk omdat de bollenbemiddelaar Hobaho de huur van de Hobahohallen vo rig jaar december opzegde. Hierdoor waren de hallen be halve voor de Lenteflora ook niet meer beschikbaar voor het Bloemencorso van de Bollen streek en een aantal andere ac tiviteiten zoals kerkenveilingen. Volgens een tevreden voorzitter Gerrit Rutgrink van Lenteflora waren er zelfs twee locaties in Lisse, die zich beschikbaar stel den. „Behalve PPO had ook hun buurman Tuincentrum Overvecht zich als locatie aan geboden. Maar ja, die mogen op zondag niet open en die ex positiedag is heilig voor ons. PPO kon dat gelukkig wel bie den en daar zijn we ontzettend t er ïidii 1.T i blij mee. Afgelopen vrijdagkt we er met het hele besljc rondgeleid: een prachtig n en modern gebouw, met er Fl veel licht en zeer represent - ideaal voor onze show." Rutgrink beseft wel dat het nodige aan voorbereid moet worden gedaan, wordt aanpakken. Bij de j baho hadden we de besij king over allerlei techniL hulpmiddelen en een kanL we waren kind aan huis.Jj draaiboek lag zonder datü ons daar nu echt het hoofdL hoefden te breken elk jaa£e; woon klaar. Ja, en nu mo[|( dat weer helemaal opnieuv de schop nemen. Dus stij we onszelf bijvoorbeeld vrL als: hoe staat het met de vL kering daar?" L De voorzitter van Lentefloj blij en opgelucht dat de tra van deze bloemententoon! lingen nu behouden blijft I Lisse, en met een nieuw on komen de kans krijgt om ook verder te ontplooien. gen die we al zo lang hetz deden, kunnen we nu een gen het licht houden. Eén blijft, en daar hechten w< bestuur groot belang aan: entreeheffing. We blijven low budget-vereniging di belang aan hecht dat de 1; rempeligheid van onze ook in stand blijft." (advertentie) sassenheim - De vrijwillige brandweer in Sassenheim heeft de door accuzuur bedreigde beuk aan de Julianalaan gered. Door twee keer per week het plein voor Gereformeerde kerk onder water te zetten, is het ac cuzuur rond de boom verdund en weggespoeld. De 95 jaar ou de boom staat er dankzij de reddingsactie nog florissant bij. Koster Dirk Vink is dan ook op gelucht. Hij maakte zich grote zorgen nadat in mei onbeken den accuzuur bij de boom had den gegooid. „Doordat de brandweer drie weken lang ge durende twee keer per week het plein onder water zette, kreeg de boom telkens een flinke hoeveelheid water. Daardoor werd het aanwezige accuzuur rond de wortelstructuur ver dund. We overwogen eerst nog het zand rond de boom af te graven. Maar dan had je het volgende probleem gekregen: waar laat je dat met accuzuur vervuilde zand?" Plaatsvervangend commandant van de brandweer Jaap van Leeuwen blijkt een deskundige in zijn team te hebben: „Een van onze brandweerlieden werkt overdag in Leiden bij de plantsoenendienst. Hij gaf het advies om aan de voet van de beuk regelmatig een flinke plons water te gieten. Voordat we gingen spuiten, sloten we de putten op het plein af, zodat er al snel een centimeter of vijf tien water op stond. Nou, zo kreeg die boom een aardig slok je water. Op laatst was de grond rond de beuk helemaal zom pig." Wie het accuzuur bij de boom heeft gegoten en het win kelwagentje met lekkende ac cu's op het parkeerterrein heeft gezet, heeft de politie niet kun nen achterhalen, vertelt koster Dirk Vink. „We houden de boom in elk geval dit groeisei zoen nog in de gaten. Dan ho pen we dat onze beuk het defi nitief redt; wat zouden we zon der moeten?" HDC 973 Conflict dreigt de regio te schaden door Eric de Jager vervolg van voorpagina oegstgeest/leiden - De commissie 'con venant Poelgeest' moet voor eens en voor altijd een einde maken aan het gesteggel over de tunnel tussen Poelgeest en de Merenwijk en de renovatie van het Trek vaartplein. De commissie wordt komende week officieel ingesteld door commissaris der koningin Franssen en streeft ernaar voor 1 september een oordeel te vellen. Het oordeel van de commissie is bindend. De officiële opdracht van de commissie luidt: „Na te gaan of sprake is van gewij zigde omstandigheden van een zodani ge zwaarte dat er aanleiding is de kos tenverdeling ten aanzien van de in het convenant uit 1995 beschreven tunnel en die van de herstructurering van het Trekvaartplein te herzien." Opvallend voor Oegstgeest, dat van de hele tunnel af wil, is dat er in de onderzoeksop dracht niet zozeer de vraag wordt ge steld of de tunnel er moet komen, maar meer wie hem moet betalen. De com missieleden spreken zich uit over de kostenverdeling, de uitvoeringstermij nen en over een voorziening voor het geval Leiden of Oegstgeest zich niet aan de afspraken houdt. Het initiatief voor de commissie komt van commissaris Franssen, hoewel hij haast te zeggen dat hij zich inhoudelijk niet met de zaak bemoeit. Maar de voortdurende onenigheid tussen Leiden en Oegstgeest leek uit te lopen op een harde confrontatie, waarbij de gang naar de rechter niet was uitgesloten. Dat zou de regio volgens Franssen te veel imago schade toebrengen. De commissie bestaat uit voorzitter Ties Elzenga, een door Oesgtgeest aangewe zen lid - vermoedelijk Bennebroeker Van Duin, die eerder als hoofd juridi sche zaken in de gemeente Haarlem mermeer werkte - en een nog onbekend, door Leiden aangewezen lid. De provin cie levert de secretaris. Ties Elzenga (56) is de aankomend bur gemeester van Veenendaal. Hij was eer der burgemeester van Naaldwijk, Bols- ward, Hindeloopen en Hemelumer 01- deferd. De in Kampen geboren CDA'er studeerde Nederlands recht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en werkte in de tweede helft van de jaren '70 op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daar heeft hij zich beziggehouden met de nieuwe Gemeentewet, de Wet Euro pese Verkiezingen en wetgeving op het terrein van de bestuurlijke organisatie en decentralisatie van rijkstaken. Strikt gescheiden timmeren tijdens Leiderdorpse huttenbouw door Janneke Dijke leiderdorp - Huttenbouw typisch iets voor jongens? Zeker niet, maar feit is wel dat timmeren door vrouwen een heel andere tak van sport is dan timmeren door mannen. Tenminste, dat vinden de twee verschillende seksen. Op het hut- tenbouwterrein bij gebouw Sjelter in Leiderdorp timmeren jongens en meis jes strikt gescheiden. Davey en zijn vrienden zijn het typische voorbeeld van een jongensteam. Zij bouwen het grootste huis van het terrein en oogsten ontzag bij alle meiden. Erg spraakzaam zijn deze harde werkers niet. De hut bestaat uit twee verdiepin gen van elk minstens tien vierkante me ter, met een echt schuin dak. Alleen Da vey heeft tussen twee spijkers door even tijd: „Vorig jaar heb ik niet meegedaan maar toen hebben zij ook zo'n grote hut gemaakt." Natuurlijk wil hij er dit jaar bijhoren. Tom, Gertjan, Marc en Dominic bou wen een hut die in de schaduw staat van het grootste huis. „Hier komt nog een verdieping op, en daar zetten we zo'n blauw ding tegen als dak", leggen ze uit. 'Zo'n blauw ding' is een houten geraam te, bespannen met blauw zeil - handig als het gaat regenen. „En als het niet re gent kunnen we in de schaduw liggen", grijnst Tom. Waarom timmeren zij ei genlijk zonder meisjes? „We kennen bij na geen meisjes. En zij kunnen niet tim meren", luidt het commentaar van Do minic. Ook Bart, Jasper en Tim maken een wa terdichte hut. Jasper gaat flink tekeer met de hamer. „Ik train mijn armspie ren." Meiden hoeven het niet te probe ren een hamer ter hand te nemen in de hut van deze drie heren.Aan meisjes hebben we niks. Ze gaan alleen maar zitten zeuren", denkt Bart. Omgekeerd vinden de dames het wel ge zellig, zo onder elkaar. Tess, Melissa en Dewi houden een genoeglijke schaft- pauze in hun bouwsel. De boterhamme tjes keurig in een trommeltje, blaadje sla ertussen, flesje drinken erbij. Er moet nog een deur in en de muren moeten Huttenbouw verhuist De huttenbouw in Leiderdorp zetelt dit jaar voor het laatst op het terrein rond gebouw Sjelter aan de Heem- raadlaan. Deze winter gaat het ge bouw plat, om plaats te maken voor appartementen. De organisatie, het sociaal-cultureel werk, denkt erover om volgend jaar bij gebouw Dwars Zo in De Bloemerd te gaan timmeren. „Daar hebben we ook meer ruimte", zegt kinderwerkster Gorien Janson, „Hier is plek voor maar 70 kinderen. 24 mei begon de inschrijving en bin nen twee dagen zaten we vol" Ze schat in dat er in De Bloemerd plek is voor 100 tot 150 kinderen. .Afhanke lijk van hoeveel vrijwilligers we kun nen krijgen." nog dichtgemaakt worden, maar dat komt later wel. „Gatver, een spin", gilt Dewi plotseling. Tess slaat hem met haar hamer dood, maar dat vindt Dewi zielig. Te laat. Dorien en Daphne vinden zichzelf heel knap omdat ze een hut maken zonder de hulp van het andere geslacht. „Jon gens meppen namelijk heel hard", zegt Daphne stellig. Er zit nog geen dak op de hut, maar toch zijn ze alvast bezig met de bouw van een tafel. Een acces soire waaraan de jongensteams in dit stadium vermoedelijk nog weinig belang hechten. Slechts twee gemengde teams zijn er: de uitzondering op de regel. Hoewel? In beide gevallen is de helft hem gesmeerd. Richard maakt een hut met een stel mei den, maar die zijn in geen velden of we gen te bekennen. Richard vindt het wel lekker rustig zo. Lisa en Bianca hadden aanvankelijk hulp van een paar jongens. Goede vraag, waar zijn ze eigenlijk? „Ik denk dat ze hout aan het halen zijn." door Saskia Buitelaar katwijk - Windkracht zes, stui vend zand, en een scherpe zon tussen de voortrazende wolken. Manshoge golven rollen rich ting het Katwijkse strand. Wie geen zand wil happen, trekt op dit soort dagen het binnenland in. Maar voor de watersporters van de Katwijkse Branding Surfclub KBS lokt de kust. ,,'t Is een mooi surfweertje", zegt Jan de Vreugd als hij druipend in zijn surfpak uit zee stapt. Bij de KBS zijn ze klaar voor de zomer, vertelt De Vreugd even later bij een kop koffie, samen met Frank Aanhane. Vooral voor wat betreft het kitesurfen, de vliegertrend op zee die enige jaren geleden op kwam en nog altijd vrienden en vijanden kent. Voor de liefhebbers die met een vlieger in de lucht en een plank aan hun voeten over de golven scheren, bestaat er sindsdien niets mooiers. Critici zien vooral de gevaren, van de sporters die met zes vierkante meter vlieger aan veertig meter scherpe lijn acrobatische toe ren uithalen op zee. Daar wil je geen pootje badende peuters tussen hebben lopen. Dat vinden voorzitter Aanhane en secretaris De Vreugd nou ook. Daarom hebben zij afgelo pen winter in goed overleg met de gemeente, de politie en de andere twee watersportvereni gingen in Katwijk opnieuw dui delijke afspraken gemaakt over het kiten. Met als belangrijkste afspraak dat de zwarte vlag wordt gehesen wanneer het te gelijkertijd een ideale stranddag en kitedag is. Dan is het dus verboden te kiten. Ook belang rijk: het verplicht dragen van een gekleurd hesje. Zo zien de drie verenigingen in één oogop slag of de kiters op het water bij een club horen of dat het 'wild- kiters' zijn. „Tegen die lui mag de politie wel wat strenger op treden, want zij kunnen het verpesten voor de rest", zegt Aanhane. De lijst met regels rondom het kiten is uitgebreid onder de aandacht gebracht van de leden van KBS. Niet vliegeren op het strand, kies de kortste weg naar het water, alleen starten en lan den op de drie aangewezen ki- teplekken bij Katwijk, houdt af stand van zwemmers, dus hoe zo'n vijftig meter afstand vanaf de vloedlijn. Hoewel Aanhane af en toe nog iemand aan zijn hesje moet herinneren, zitten regels er volgens hem dit sei zoen al aardig in. Vorig jaar was het kitesurfen al gespreksonderwerp tussen de diverse partijen. De gemeente overwoog de kiters te laten uit wijken naar de uiterste noord en zuidkant van het strand, waar minder badgasten komen. De KBS voelde daar weinig voor. Van de 360 leden zijn er circa zestig die zowel surfen als kiten. Dat doen ze het liefst vanuit hun eigen clubhuis bij het Strandplein. Datzelfde geldt voor de vliegerfanaten van Kite- surfvereniging Airtime en wa De dakbedekkers Mark, Dico en Niek aan het werk op hun hut. Foto: Taco van der Eb zocht. De KBS treedt fem tegen zulke grove overtre gen van de regels, zegt E. Vreugd onverbiddelijk: „Zij twee maanden geschorst, Ho| als waarschuwing voor ai ren. De regels zijn er niet niets." Gelukkig gebeurt zoiets 1 weinig. Ook het hijsen vaiefo zwarte vlag bleek vorig es: slechts drie keer noodzak^fi En dat terwijl het voor kite snel goed weer is. „Eerder 1 voor windsurfers, want die I I® ben meer wind nodig om ntl beetje lekker weg te kom °7( zegt de Vreugd, die na zijn M|; fie al weer verlekkerd naar idi ten blikt. „Zo'n topwindsui *bl als vandaag heb je niet vaa '5"f Nederland. Als straks de vli ses stroom komt, zal het wel d-m ker worden, want dan krij:0' nog hogere golven. Het moi ieai is als zo'n hoge golf vlak ac 'uil je schuimt en uiteind °'J breekt terwijl je er precies 5 weet te blijven met 40, 50 «s meter per uur. Prachtig." au Voorzitter Frank Aanhane (rechts) van de Katwijkse Branding Surf club, die zijn leden aan strenge regels houdt. Foto: Mark Lamers tersportvereniging Skuytevaert. Niet alleen omdat het vanaf de Boulevard zo'n gezichtsbepa lend beeld van Katwijk is ge worden, zegt Aanhane. Binnen het zichtveld van de eigen ver eniging kunnen de in totaal 100 tot 120 kiters bovendien beter in de gaten worden gehouden. „Zowel voor hun eigen veilig heid, als die van een ander." Dat dat nodig is, bleek vorig jaar, toen twee kiters het water opgingen ondanks een tijdelijk verbod omdat de reddingsbri gade een vermiste zwemmer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12