LEIDE ROC's onderzoeken fusie Brave kapsels en wilde feesten REGIO [positie laatste aanwinsten Gemeentearchief 'De maatschappij moet tegen personen als u worden beschermd' Rt REGIO landeling in Hogewoerd ipas loopt 'o euro bijeen th Space boekt :es in Amerika r coördinatie hulpverlening AGENDA Cohen loodste universiteit door turbulente tijden Goedemorgen Wat een krant. dinsdag 6 JULI 2004 *a'tomer 2004: toeristenpas, «hgenaam Z >e terugkeer E een loren schat Een 22-jarige Leidenaar jn agochtend gewond ge- ij een vechtpartij met atsgenoot (28). De twee in een horecazaak aan ewoerd een waorden- >er ïg waarbij het slachtof- q, rdere keren werd ge- en geslagen. De 22-jari- diverse verwondingen noest naar het LUMC. lachte is na verhoor ftuurd en zal zich voor de moeten verantwoorden. I op Jt er L (e 101 luo door Marijn Kramp leiden - Het ID College en het ROC Leiden overwegen een fu sie. De twee grote mbo-instellin- gen, met vestigingen in de Leid- se regio, de Duin- en Bollen streek en Alphen aan den Rijn, zijn al voorzichtig begonnen met samenwerken in onder meer de ICT Academie. De komende maanden onderzoeken de Regio nale Opleidings Centra, die sa men 23.000 leerlingen hebben, of verdergaande samenwerking mogelijk is. Volgens de directies van de scholen voor middelbaar be roepsonderwijs is meer samen werking nodig omdat beide scholen zich in dezelfde regio bevinden en voor een deel de zelfde studierichtingen aanbie den. Van deze onderlinge con currentie willen de directies af, nu toekomstige onderwijsont wikkelingen om forse investe ringen vragen. Zo staan de afdelingen Educatie die inburgeringscursussen en volwassenenonderwijs bieden, onder druk. Samenwerking op dit vlak is volgens de directies nagenoeg onontkoombaar nu het rijk bezuinigt op de inbur geringscursussen en marktwer king toestaat. Het ID College, dat zijn hoofd kantoor heeft in Zoetermeer, is mede om die reden al bezig met een reorganisatie waarbij het de personeelslasten met ongeveer vijf procent wil terug brengen. Dit lijkt vooralsnog te lukken zonder gedwongen ont slagen onder vast personeel. Wel moeten alle tijdelijke krachten het veld ruimen en worden enkele studierichtingen samengevoegd. Het ROC Lei den kon grote ingrepen in de organisatie voorkomen met een personeelsstop. Het ROC Leiden (in totaal 10.000 leerlingen en ruim 800 medewerkers) en het ID College (13.000 leerlingen en 1150 me dewerkers) ondernamen al eer der een fusiepoging. De verge vorderde onderhandelingen he pen in december 2000 echter stuk. Het ID College, dat destijds nog MidWest Groep heette, hep stuk op een gebrek aan vertrou wen tussen de drie leden van het nieuwe college van bestuur. De enige bestuurder van het ID College werd door de Raad van Toezicht op basis van het aan tal dienstjaren aangewezen als ad-interim voorzitter. De twee ROC Leiden-bestuurders wei gerden vervolgens hun handte kening onder de fusieovereen- De leerlingen van ba il Het Kompas hebben liro opgehaald met een 4rloop. Van het geld zal Spijoolplein aan het Broek- 5 Moorden opgeknapt. De Zawil op het eigen terrein Je |P nieuw speeltoestel nidtj OV1 s - Het Leidse ruimte- 5sdfedrijf Dutch Space gaat dl%anelen bouwen voor irigfeuwe wetenschappelijke p gfaanse satelliet, Dawn - Dutch Space, nu al de onafhankelijke produ- zonnepanelen voor 1-" bse satellieten, heeft reiljee zijn positie op de edlaanse markt 'aanzienlijk nt Ikt', aldus directeur G. inga. Eerder bouwde ee'Space zonnepanelen Ie ra» Amerikaanse satelliet e s|URA, die op zaterdag 10 dt gelanceerd vanaf de isis Vandenberg. Tachtig it van de wereldmarkt 'nhtellieten, en dus voor ndebanelen, is in de Verenig- - In de politieregio Hol- didden hebben hulpver- iorganisaties en gemeen- afspraken over hulpver- bij grote incidenten en n verder aangescherpt. 11 juli wordt er gewerkt s de gecoördineerde re- hel incidenten bestrijdings- lure, de GRIP. GRIP ingesteld als een incident de dagelijkse praktijk er behoefte is aan coör- 1. Voor gemeenten en rleners, politie, brand- n geneeskundige hulp- gg ing bij ongevallen en n, zijn er nu duidelijke ken over het instellen van nerende teams en de sa- elling daarvan. De kappers hadden het gisteren druk, maar ze mochten het kostbare bezit van de vrouwelijke Quinten hoogstens een beetje bijpunten. Foto: Dick Hogewoning Studentenvereniging Quintus viert 5e lustrum door Floor Ugtvoet leiden - Het leven van een lus- trum-Quint is lang zo gek nog niet. Gistermiddag hadden vooral de vrouwelijke leden het prima voor elkaar. Op de terras boot lieten de studentes van de jarige vereniging aan de Boom- markt in de zon hun lange lok ken knippen. Alhoewel, knip pen kon het amper genoemd worden. De kappers mochten hun kostbare bezit hoogstens een beetje bijpunten. Huis- en dispuutgenoten kijken goedkeurend toe. Nu zij het be schaafde eindresultaat hebben gezien, durven ze ook wel. Maar de kappers, ingehuurd als lustrumgrap door damesdis puut Bo 80, zijn populair. „He laas, we zitten al vol." Ietwat te leurgesteld druipen de dames af. Dan geven ze zich maar op voor een ander onderdeel van de 'complete makeover'-mid- dag. Uiteindelijk worden ze op hun wenken bediend door een visa- giste en een manicure. Maar van een totale make-over is geen sprake. Daarvoor ont breekt bij de vrouwelijke Quin- tusleden het lef. Het blijft alle maal beperkt tot een beetje lip penstift, wat bescheiden oog schaduw en nette gevijlde na geltjes. Het andere programmaonder deel van de lustrummiddag is net zo braaf. Een dispuut spuit fietsen in de zoete kleuren van het vijfde lustrum, roze en zil ver. Naast de penetrante ver flucht valt vooral het tamelijk tamme sfeertje op. Quintus- voorzitter Willem Bisseling heeft daarvoor een verklaring: „Iedereen is moe van het fees ten. We hebben een nogal hef tig weekeinde achter de rug. Vanmiddag chillen we even tjes." Dat er naast tutten en het ver ven van fietsen bij Quintus ook nog echt gefeest kan worden, blijkt als Bisseling het pand laat zien. De anders wat kale socië teitszalen hebben voor het lus trum namelijk wel een comple te make-over gehad. Zo is het fietsenhok omgetoverd tot een onderwaterwereld. De dj draait zijn platen 's avonds in een on derzeeër en de bar is opge bouwd uit aquariums. Met be hulp van blacklight lichten ma ritieme muurschilderingen op. „Iedere zaal is door een ander dispuut versierd", legt Bisseling uit. De onderlinge competitie tussen de disputen van de ver eniging is groot. En dat valt ook af te lezen aan het eindresul taat. Iedere zaal heeft een eigen sfeer. In detail en uitvoering doen ze niet voor elkaar onder. Zo heeft de danszaal op de eer ste verdieping nu een kleurig verlichte discovioer gekregen en is de zolder omgebouwd tot een casino in Las Vegas-sfeer, compleet met een trouwkapel- letje. Op de bank van een oude naar boven getakelde Chevrolet kunnen de pasgetrouwde paar tjes de eerste uren van hun hu welijksreis doorbrengen. „Het is nu nog vrij netjes", ver klaart Bisseling terwijl hij over een grote plas verschraald bier heenstapt. Na het lustrum, op zaterdag, zal er van de versie ring en het harde werk weinig meer over zijn, verwacht hij. Maar dat geeft niets. Het vijfde lustrum is dat, volgens de Quint, meer dan waard. rlc-Jan Berendsen - Onder de titel 'Familie(ver)leden nwinst, een greep uit recent binnen in archieven in het Gemeentearchief e.o.' is er in het Gemeentearchief - inteel een tentoonstelling gewijd aan chieven. De samenstellers van de instelling hebben zich gericht op fa- rchieven. De bezoeker krijgt een in- van de wijze waarop een familiear- bij het Gemeentearchief wordt aan- en, van de inhoud van een archief de bewerking die een archief on- it voordat het voor onderzoek be- laar wordt gesteld. quisitie van particuliere archieven is iet Gemeentearchief met name het jaar enorm toegenomen. Het res toor oude archieven groeit. Steeds bedrijven, kerken, verenigingen, n, wetenschappelijke instellingen ilitieke partijen in de Leidse regio ertoe over om hun lang bewaarde ren te schenken of in bruikleen te ge in het Gemeentearchief, amilieverenigingen besluiten steeds hun verleden veilig te stellen voor de nst. Deze archieven worden meestal vererving verkregen of meegenomen opruimen van het (ouderüjk) huis. imiliearchief onderscheidt zich van andere particuliere archieven door de aard van de stukken. Stond een familielid maat schappelijk gezien in hoog aanzien, dan is dit dikwijls als papieren neerslag terug te vinden in het familiearchief. Denk aan handgeschreven collegedictaten, proef schriften, doctorsbullen of publicaties. Dat het leven niet alleen bestond uit wer ken, daarvan getuigen de vele stukken van zeer persoonlijke aard. De meeste archie ven van vooraanstaande families hebben gemeen dat daarin veel kennisgevingen van geboorten, huwelijken en overlijden zijn verzameld. Of extracten van gegevens uit de burgerlijke stand. Dat tussen som mige familieleden een intensieve corres pondentie bestond, is te zien aan de vele brieven die in familiearchieven bewaard zijn gebleven. Maar niet alles wat het Gemeentearchief van een familie ontvangt, komt in aanmer king voor opname in een archief. Een voorzittershamer, stempels, speldjes, on derscheidingen, een dokterskist met in houd of herinneringsborden horen in be ginsel niet thuis in een archief. Hiervoor wordt in overleg met de familie een ande re bestemming gezocht. De tentoonstelling in het Gemeentearchief duurt nog tot en met 17 augustus en is op werkdagen geopend van 9.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.15 uur. Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Een stukje textiel van de jurk van een slachtof fer van de ontploffing van het kruitschip aan het Steenschuur in 1807, is een van de beziens waardigheden van de expositie in het Gemeen tearchief. De portemonnee met de omslag van een zakboekje waren van een slachtoffer dat de ontploffing wel overleefde. Publiciteitsfoto De Zomerkermis op de Beestenmarkt, onderdeel van de Leidse Lakenfeesten, is nog tot morgen geopend. De kermis draait van 12.00 tot 22.00 uur. CityMission houdt woensdag ochtend 7 juli in samenwerking met een aantal vrouwen uit ver schillende Leidse binnenstads- kerken een koffieochtend met lunch voor vrouwen. Geduren de de ochtend zal Tjitske Lem- stra - van der Kooi met de aan wezigen spreken over het the ma 'De mythe van de super- vrouw". Belangstellenden zijn vanaf 9.45 uur welkom in 't Bruggehoofd, Steenschuur 11 te Leiden. Deelname aan de och tend/lunch is gratis, vooraf aanmelden kan bij Janny Ver- weij, 071-5172437 of per e-mail: janny.verweij@xs4all.nl. De CDA-afdelingen in de re gio Leiden hebben CDA-voor zitter Marja van Bijsterveldt- Vliegenthart uitgenodigd om op woensdagavond in Leiden te komen spreken over de CDA- visie op het kabinetsbeleid. Ie komst te plaatsen omdat er vol gens hen te veel onduidelijk heid was over de aanstelling van een nieuwe onafhankelijke voorzitter. ROC Leiden wilde uitstel maar daar ging het ID College niet op in. Deze school vond het ROC Leiden ondertus sen een onbetrouwbare fusie partner. De afgelopen jaren zijn deze wonden echter geheeld en is voorzichtig weer toenadering gezocht. Het meest sprekende voorbeeld hiervan is de ICT Academie, die beide ROC's sa men met Hogeschool Leiden het komende schooljaar starten in Leiden. Emeritus-hoogleraar en oud rector magnificus Emile Adolf Cohen van de Universiteit Lei den is zaterdag 26 juni op 90-ja- rige leeftijd overleden. De in Rotterdam geboren Cohen was in 1941 de laatste pro movendus van de ver maarde Leid se historicus Johan Hui- zinga. Na de Tweede We reldoorlog werkte hij bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie in Amsterdam. Daar verrichtte hij onder meer onderzoek naar de correspon dentie tussen rijkscommissaris Seyss-Inquart en Adolf Hitler. In 1959 werd Cohen benoemd tot hoogleraar middeleeuwse geschiedenis aan de Universi teit Leiden. Tien jaar lang werk te hij aan het opnieuw opzetten van de studie middeleeuwse geschiedenis, die sinds de oor log in Leiden verwaarloosd was geweest. Vanaf 1969 wijdde hij zich aan het bestuur van de universiteit, eerst als decaan en vanaf 1972 als rector. Hij leidde de universiteit door turbulente tijden. Zowel studenten als do centen waren gegrepen door de 'geest van 68', zij riepen om de mocratisering van onderwijs en onderzoek. Cohen slaagde er naar eigen zeggen in 'de boel bij elkaar te houden', vooral nadat hij 'inzag A.E. (Dolf) Cohen 1913 - 2004 dat docenten en studenten wel iswaar één front vormden, maar dat ze niet hetzelfde wil den. De studenten wilden meer keuzevrijheid, de docenten wil den meer in de melk te brokke len hebben'. Onder zijn bestuur vierde de universiteit het vierde eeuwfeest en Cohen bleef altijd trots op de feestrede waarmee hij het jubileum opende in de Pieterskerk. De Leidse Universiteitsbiblio theek eerde Cohen vorig jaar nog met een tentoonstelling over zijn werk en leven met de titel: 'De verandering waarge nomen - A. E. Cohen als histo ricus en universitair bestuur der'. Vooral na de dood van zijn vrouw in 1995 trok hij zich steeds meer terug in zijn woon huis in Oegstgeest. Hij ontving nog wel graag bezoek, volgde het wel en wee van de universi teit nauwgezet en bleef ook nieuwsgierig naar ontwikkelin gen op zijn vakgebied. Hij is de vader van burgemeester Job Cohen van Amsterdam. Cohen leed onder de last van zijn jaren en erkende vorig jaar november in een interview voor het Leidsch Dagblad dat hij niet opzag tegen de dood. Wilfred Simons vervolg van voorpagina den haag - De 22-jarige man die Richard Orlov (23) vorig jaar op gruwelijke wijze om het le ven bracht op het parkeerter rein langs polderpark Cro- nesteyn, verdwijnt voor 15 jaar achter de tralies. Dader en slachtoffer waren al lebei onder een valse naam als asielzoeker vanuit Litouwen naar Nederland gekomen. Des ondanks lukt het Orlov om na verloop van tijd asiel te krijgen. Hij woonde aan de Haarlem merstraat. Zijn 22-jarige land genoot verbleef onder een valse naam in het opvangcentrum voor asielzoekers Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Tijdens een wandeling door de stad zou hij naar eigen zeggen Orlov één keer hebben ontmoet, zo'n vier weken voor diens dood in een internetcafé aan de Haarlem merstraat. Waarom de twee elkaar eind september bij Cronesteyn trof fen, is echter nooit duidelijk ge worden. Volgens de dader was dat om iets te drinken, volgens de rechtbank omdat de dader contacten had met criminele Litouwers in Nederland. Omdat Orlov de dader zou hebben ge zegd dat hij diens valse naam aan de politie zou doorgeven, moest hij worden vermoord. En dat gebeurde op een gruwe lijke manier. Hij werd geschopt en geslagen, met een auto over reden en ook in het water ge gooid. Toen Orlov toch nog op eigen kracht uit het water klom, werd hij in een auto gelegd, naar een hoekje van de par keerplaats gereden waar de smerige klus werd afgemaakt; Orlov werd gewurgd met een elektriciteitssnoer. De rechtbank rekende de dader tevens zwaar aan de hij nooit opheldering rond de moord heeft verschaft. Daarnaast is er bij de mishandeling, vernede ring en de daarop volgende moord op Orlov 'buitensporig veel en buitensporig bruut ge weld gebruikt waardoor de rechtsorde op de meest ergerlij ke wijze is geschokt'. „De maat schappij moet tegen personen als u worden beschermd", al dus een van de rechters gister middag tegen de dader. Leidsch Ot Dagblad dereen, ook mensen die geen lid zijn van het CDA, is welkom vanaf 20.30 uur in het Hoog- landsche Huys aan de Moriaan- steeg 1 in Leiden. Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen deze week op dinsdag, woensdag en donderdag te recht in Willy Wortels werk plaats in museum Boerhaave aan de Lange St. Agnietenstraat. Kinderen met een VakantiePas betalen slechts 1 euro entree. Werelddans Centrum Arevik verzorgt vandaag en donderdag 8 juli danscursussen voor kin deren. Van 11.00 tot 12.00 uur kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar leren dansen op de muziek van bekende sprookjes, van 12.15 tot 13.15 uur is er buik dansen en van 13.30 tot 14.30 uur kunnen kinderen tijdens de cursus clipdance leren dansen als hun idolen van tv. Arevik is gevestigd aan de Morsstraat 62. Deelname aan een van de cur sussen kost 7,50 euro, met een VakantiePas slechts 3,50 euro. Reserveren is verplicht: 071- 5141781. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja lk neem een vast kwart a a I abonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar lk als vaste abonnee makkelijk (en I snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! j Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I I Naam:M V Adres: Poetcode Plaats Thlefoon: J Geboortedatum: n. bezorgcontrole) J I Rank./girnrakmingnummnr' I Handtekening" Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 187, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11