REGIO Weer onrust over bescherming van molen in Irispark 'Wat Leiden heeft, wens je je ergste vijand niet toe' fe relativeert je eigen hobbels5 'Het is gênant om zo door een winkel te rennen en spullen in te laden Adonis Guard de rapste op de Warmondse kortebaan RB Gerenoveerd Van Wijckerslooth houdt open dag in Oegstgeest legstgeester :ugd stapje ichter bij jigen honk i oktober 'Ss beslissing ^ier naam |ie SDB/SLR HDC 973 maandag 5 juli 2oo4 Koninklijke onderscheiding voor Marry Moerer p^Marieta Kroft ndl ^brugge - Middenin de als heel Leiden slaapt, Marry Moerer (51) uit Wou- ]ge soms diepgaande tele- ^gesprekken. Ze praat met aajjsen die eenzaam zijn, of de put zitten. Al dertig biedt de vrijwilligster bij de Telefonische Hulpdienst Lei- «••een luisterend oor. „Het is voorrecht dat mensen soms diepste geheimen met je n." Voor al haar inzet bij de •dienst en ook die bij peuter- #lzaal Ukkepuk in haar dorp, onlangs benoemd tot Lid in 'de van Oranje Nassau. 1 a?1" .'ijk on Mrde «-#re. er was nog maar 21 jaar ze aangaf vrijwilliger te i, jen worden bij de Telefoni- Hulpdienst Leiden. „Het nifö mij afgeraden. Waarom q eP ik niet." De Woubrugse !g\ie toch door. Ze kreeg een )0i£iding en weet sindsdien verf meer van ophouden, lekpsen die er behoefte aan stijben, kunnen zeven dagen week 24 uur per dag de iienst in Leiden bellen, lijks voeren de circa 75 vrij- gers zo'n 12.000 gesprek- Waar het kantoor staat, Moerer niet. Ze wil eventu- reigende situaties voor doen. Om dezelfde reden blij- ml de vrijwilligers meestal lltèniem. aard van de gesprekken pt uiteen. „Alles komt voor- Er bellen mensen die een- leinm zijn en behoefte hebben aan een praatje, of mensen met een psychiatrische stoornis. Ik heb eens iemand gehad die an derhalve minuut aan het vloe ken en tieren was. Ze was boos op de hele wereld. Toen ze even adem haalde, vroeg ik haar: 'ben je klaar?'. Ze gooide met een de hoorn op de haak." Over het algemeen kan ze haar werk goed loslaten. De vrijwilli gers worden hierin begeleid. Soms neemt Moerer een ge sprek mee naar huis. „Zoals een gesprek met iemand die zich een vreselijke slechte moe der vond, omdat ze niet met haar dochtertje mee naar het ziekenhuis durfde. Ze had angst voor doktoren. Ik zei haar dat vanwege het feit ze hier erg mee zat, ze helemaal geen slechte moeder is. Later denk je: hoe zal het met ze zijn?" Gemiddeld heeft Moerer één dienst van een half dagdeel in de twee weken. Verder heeft ze minimaal zes nachtdiensten van acht uur per jaar. Als ie mand door omstandigheden een dienst niet kan vervullen, valt de Woubrugse vaak in. „Geen zin is voor mij geen re den om niet te gaan, ook niet op bijvoorbeeld een kerst avond. Als de mensen om mij heen mij kunnen missen, dan ga ik. En ook al ben ik nog zo moe, als ik er eenmaal ben, blaak ik van de energie." Verder vervult Moerer coördi nerende taken bij de hulp dienst. Ze adviseert het bestuur en de directie en maakt het jaarrooster. Het maken van een rooster valt niet altijd mee. „We kunnen best nog wat gezellige mensen gebruiken." Ook is ze een van de drie vrij willigers die andere vrijwilligers bijstaan in moeilijke gesprek ken. In deze gevallen gaat het vaak om pogingen tot zelfbe schadiging of zelfdoding. Moerer heeft situaties gekend dat ze rechtstreeks vanuit haar nachtdienst bij de telefonische hulpdienst naar huis kwam om het ontbijt te verzorgen en daarna naar haar werk bij de politie Kennemerland ging. Daar is ze bedrijfsmaatschap pelijk werkster. De moeder van twee kinderen in de puberleef tijd ontkent dat ze een druk be staan heeft. „Ik zap ook op de bank hoor. Mijn moeder zei al tijd: 'Als je niks doet, heb je nooit ergens tijd voor. Als je wel wat doet, heb je altijd tijd'. Daar zit wel wat in. Zij heeft ook al tijd veel vrijwilligerswerk ge daan en doet het nog steeds. We hebben er nooit onder gele den." De Woubrugse voegt eraan toe dat zolang ze het werk met ple zier doet, het niet zo'n opgave is. „Ik krijg er veel voor terug. Als je zelf het gevoel hebt dat het niet goed gaat met je, denk je 'toch zit ik aan de andere kant van de lijn'. Ik heb het ge luk dat ik mensen binnen handbereik heb, die mijn ver haal willen aanhoren. Je relati veert je eigen hobbels." Marry Moerer kreeg voor haar inzet bij de Telefonische Hulpdienst Leiden en peuterspeelzaal Ukkepuk in Woubrugge een koninklijke onderscheiding. „Het is een groot voorrecht als anderen hun diepste geheimen met je willen delen." Foto: Henk Bouwman De tactiek van een minuut gratis winkelen in je eigen drogist door Marijn Roos oegstgeest/leiden - Stel, je wint een minuut gratis winkelen. Hoe pak je dat dan aan? Bep van de Mortel (72) en Karin van Leeuwen (49) kunnen daarover sinds zaterdag meepraten. De vrouwen waren namelijk winnaar van een prijsvraag die de DA-drogist had uitgeschreven, omdat die drogist door consumenten is uitgeroepen tot beste van Nederland. In elk filiaal in het land mocht één persoon in zestig seconden zoveel mogelijk artikelen bijeen graaien. Bep's minuut begint om negen uur in de morgen. Ze is echter al een kwar tier eerder in het filiaal aan de De Kempenaerstraat in Oegstgeest te vinden. „Ik ben zo zenuwachtig. En weet u, ik ben helemaal niet zo'n graaier." Liever had ze gezien dat ze één prijs had gewonnen. Maar om die minuut te laten schieten, nee. Ook Karin is ruim voor twaalven - dan begint haar minuut - aanwezig in het filiaal aan de Leidse Zeemanlaan. Ze kijkt aandachtig naar de volle schappen. Net als Bep voelt ze zich er niet helemaal lekker bij. „Het is toch wel gênant om zo door een winkel te gaan rennen en spullen in je mandje te laden." Maar ze ziet ook de lol er van in. „Het is natuurlijk een leuke start van mijn dag. Ik heb zelfs gebak meegenomen voor het personeel." Nadat de vrouwen van het personeel instructies hebben gekregen - ze mo gen geen parfums en medicijnen pakken en maar één mandje volladen - gaan ze op zoek naar producten die ze zeker willen. Voor Bep loopt dat meteen bij de haarverf uit op een te leurstelling. Ze hebben mijn klem- niet. Ik heb altijd nummer zeven, maar die zie ik niet staan. Gemeen hoor." Gelukkig staat haar zilverpoets nog wel in de schappen. „Mag ik die wat naar voren zetten? Dan kan ik het straks beter pakken." Karin is vooral op zoek naar 'leuke dingetjes'. „Ik kijk niet naar prijzen. Het gaat mij erom dat ik iets pak dat ik als cadeautje kan geven. Bijvoor beeld aan mijn hartsvriendin wil ik een flesje Kneipp geven." Dinsdag had ze al even in de winkel rondgeke ken. „Nu weet ik precies waar alles staat. Ik heb de ideale grijproute uit gestippeld." Als de medewerksters de klok pakken, gaan de gezichten van de winnaars strakker staan. Bep drukt haar bood- schappenmandje in de handen van haar man Theo. Zo heeft ze haar han den vrij. Karin heeft niemand meege nomen. „Ik heb een neefje uit Zwolle afgezegd. Er kan maar beter niemand op je handen kijken." Dan tellen de personeelsleden schreeuwend af. „Vijf, vier, drie, twee één, start!" Bep snelwandelt meteen naar de shampoo. Theo vergeet ach ter haar aan te lopen, maar het perso neel schudt hem wakker. Na de shampoo raast ze naar de zilverpoets, de haarverf is ze straal voorbijgelo pen. Zeer efficiënt pakt ze uit ieder schap wel iets. Bij de make-up weet ze precies welke kleur oogschaduw ze moet hebben. „Bruin, die past het best bij mijn ogen." Het is haar laatste artikel. Ze heeft voor 132,35 euro aan spullen in haar mandje. „Zal ik mijn klantenkaart ge ven, haha." De zenuwen heeft ze uit haar lichaam gerend. Ook Karin rent doelgericht op de shampoo af. Er gaan een paar flessen Guhl in haar mandje. Vervolgens rent ze helemaal naar achteren om crè- mepjes in te laden. En dan, in een helder moment, denkt ze aan haar hartsvriendin. „Jeetje, de Kneipp!" Ze rent weer helemaal terug naar het be ginpunt, pakt het flesje om in de tien resterende seconden nog drie soor ten wasmiddel te pakken. „Ik voel me zo raar. Maar ik heb een goede vangst." Inderdaad, de kassa geeft 151,39 euro aan. „Dat komt door die wasmiddelen, die zijn toch wel duur. Als je die gratis kunt krij gen!" Dus, als je een minuut gratis winke len wint, zorg dan dat je weet waar de spullen staan die je wilt hebben. En vergeet je hartsvriendin niet. oegstgeest - De bescherming van de molen in het Oegst- geestse Irispark blijft de gemoe deren bezighouden. Buurtbe woners vrezen dat het molentje vogelvrij is verklaard, nu de eer der afgesproken bescherming zone niet in het nieuwe be stemmingsplan voor de wijk is opgenomen. De molen, die al wordt ingeslo ten door hoogbouw, kan verde re verslechtering van het wind- klimaat niet hebben en daarom hadden omwonenden gevraagd in het bestemmingsplan voor Oudenhof en Clinkcenburgh een beschermingszone van 400 meter op te nemen. De ge meenteraad stemde eind april in met die toevoeging. Tot ergernis van buurtbewoner Nabbe is de in april goedge keurde tekst niet in het plan te rug te vinden. „De raadsbeslis- sing van 29 april wordt ont kracht doordat het college zich zelf een 'vrijstellingsbevoegd heid' toekent om het functione ren van de molen aan te tasten door hogere bouwhoogten in de molenomgeving toe te la ten." Volgens wethouder Meester is het college echter helemaal niet van plan de molen van zijn laatste zuchtjes wind te bero ven. Zij vermoedt dat er sprake is van een misverstand. „Dit verhaal verbaast mij. Ik denk dat we hebben gedaan wat is afgesproken, maar ik wil graag verifiëren of het waar is wat mijnheer Nabbe zegt. Als dat zo is, laat ik zo snel mogelijk weten wat ik er aan ga doen. Raadslid van Dijk van Leefbaar Oesgtgeest wil snel duidelijk heid „Het amendement van april lijkt wel zoekgeraakt. Er is niets aan het oorspronkelijke plan gewijzigd. En de cirkel van 400 meter rond de molen is maar ten dele aangebracht. Er mist een stuk ter hoogte van Hofwijck." Ook CDA-fractie voorzitter De Kok wil, ondanks het zomerreces, snel antwoord: „Als dit echt zo is, hebben we een fors probleem." Geen Leids station in Alphen door Nancy Ubert alphen aan den rijn - geen Leidse sporen in Alphen klinkt het, als de Alphense politiek over de stationsomgeving praat. Het Leidse station wordt 'lelijk', 'ongezellig', 'onvriendelijk' en 'afgrijselijk' genoemd. De Al phense politici zijn het met el kaar eens dat ze zo'n sfeer niet in Alphen willen. B en W kunnen de komende tijd verder met het bestem mingsplan voor de stations- buurt. Een meerderheid van de raad staat achter het zoge noemde 'Masterplan Stations omgeving', waarin de toekomst van het gebied voor een groot deel is vastgelegd. D66 plaatst wel de aantekening dat het college nog eens goed moet kijken naar de woning bouw die in de staart van het gebied (langs het spoor aan de kant van Kerk en Zanen) is in getekend. De partij vindt dat de gebouwen niet te hoog mogen worden. Buurtbewoners heb ben ook massaal geprotesteerd tegen de volumes voor hun deur. Wienbelt geeft aan dat de bestaande bebouwing, bijvoor beeld aan het Polderpeil, ook zes lagen telt. SP en Groenlinks houden vast aan de alternatieve plannen die zij voor het gebied hebben ont wikkeld. Van hen hoeft er geen dure tunnel onder het spoor te komen en volstaat een gelijk vloerse kruising. Wienbelt: „Dat is onbespreekbaar. Omdat zo'n oversteek voor fietsers en wan delaars te onveilig is. Het wordt óf een brug óf een tunnel." De meerderheid kiest toch voor het kostbare en verregaande plan van B en W. Al hebben de andere partijen veel lof voor het werk dat de SP en Groenlinks hebben verricht om een alter natief te ontwikkelen. Dat die oppositiepartijen niet alleen 'tegenstemmen en nee roepen', maar ook met een alternatief aankomen, wordt in de Alphen se gemeenteraad gewaardeerd. De SP heeft wat aan te merken op stedenbouwkundige Wytze Parijn. Parijn is de 'helikopter architect' die zorgt dat de ver schillende ontwerpen van bouwwerken goed op elkaar worden afgestemd. Parijn wil Alphen 'grootstedelijke allure' geven, zei hij eerder in deze krant. Hij droomt van een im mens stationplein, een groot glooiend vlak. Met kunstzinnige brede traptreden. Voor SP-er Pleij gaat dat allemaal veel te ver. Hij heeft geen vertrouwen in Parijn, zegt hij. „Zet hem aan de kant." Het college is dat riiet van plan. Volgens Wienbelt is Parijn indertijd unaniem geko zen door een vakkundige com missie. Wienbelt zegt dat Parijn heeft laten zien dat hij iets in zijn mars heeft. Parijn, is ook intensief betrok ken bij het Aalmarktproject in Leiden. Volgens de oppositie was heel Alphen het er juist over eens dat Alphen geen Leidse sfeer moet krijgen. Pleij: „Wat Leiden Ikeeft, wens je je ergste vijand niet toe." Wien belt: „We leren juist van Lei den." oegstgeest - Het Oesgtgeestse verpleeghuis Van Wijckerslooth houdt vandaag een open dag om te laten zien hoe de renovatie van het oude gebouw is uitgepakt. Belangstellenden zijn van half drie tot half vijf 's middags welkom aan het Van Wijckerslooth- plein. Door de verbouwing kunnen nu negentig ouderen met psy chische problemen worden opgenomen. De officiële opening is in september, maar net als vorig jaar bij de opening van de nieuw bouw, krijgen geïnteresseerde Oegstgeestenaren de kans om eer der een kijkje te nemen. Van Wijckerslooth hoopt dat op de open dag ook nieuwe vrijwilligers afkomen. Vstgeest - De zoektocht ^ar een jeugdhonk in •gstgeest lijkt uit te ko- ftan op het clubhuis van rem- en polovereniging Het gebouwtje jast zwembad Poelmeer beschikbaar, omdat Vi- accommodatie deelt »t De Zijl/LGB in Lei- rjn. Het voldoet op het giiste gezicht aan alle ei- gfh: er hoeft weinig ver te worden en het op redelijke afstand Oegstgeester jeugd is, 2 samenwerking met de en de stichting igd- en Jongerenwerk dden-Holland al een 'dje op zoek naar een iderkomen. Even leek n voormalig marinege- op het MEOB-ter- soelaas te beiden, eigenaar Domeinen de niet verhuren en de koop van het terrein or Oegstgeest gaat nog 1 duren. het voormalige jemmersclubhuis is niet van van- nfg op morgen te ge- tóiiken; het moet ge worden, er moet keken worden of een dgdhonk daar binnen !e voorschiften past en 11 moet overlegd worden et de buurtbewoners en mogelijke gebruikers n het honk. op soe h# - De beslissing over de lb® van de gefuseerde sa- niiverkingsorganen SDB n iji- en Bollenstreek) en SLR kdse Regio) valt niet eerder oktober. Op die dag ko- le leden van het algemeen bij elkaar. Die hebben ïgdheid om over de te beslissen. De 'werkti- de fusie is Holland Rijn- at j Maar diverse gemeenten Duin- en Bollenstreek len daartegen geprotes- L rerje week stemde Rijnsburg van de laatste gemeen- lerfoor de fusie met de Leidse eh|, maar net als Voorhout, ■int Sassenheim en Noord- eiJheeft Rijnsburg moeite met yajïiaam Holland Rijnland, reefburg laat het aan de stuur- van de samenwerkings- over om de nieuwe in te vullen, de andere :nten willen Rijn- en Bol- jek als naam. Adonis Guard, gereden door regerend kortebaankampioen van Nederland Aad Pools, stevent af op de overwinning in Warmond. Foto: Dick Hogewoning warmond - Onder toeziend oog van een ooievaarsgezin dat dit jaar liefst vier spruiten telt, draafden de paarden zater dag hun jaarlijkse wedstrijd over de He renstraat in Warmond. Een traditie die inmiddels drie eeuwen beslaat, want af gelopen weekeinde was jaargang 116. 's Morgens leek het er nog op dat War mond van onder de paraplu naar de ver richtingen van de paarden moest kijken, maar toen rond een uur of twee het eer ste 'klaar maken, op uw plaatsen, één, twee, drie, af door de luidsprekers schalde, koesterde de Herenstraat zich zowaar in een zonnetje. En ook de rest van de middag bleef het droog. De belangstelling voor de draverij was weer groot. Liefst 35 combinaties schre ven zich er vrijdag voor in, zodat er elf moesten worden uitgeloot. Want aan een kortebaandraverij mogen nooit meer dan 24 paarden meedoen. De bes te van allemaal was Adonis Guard, een 9-jarig ruintje gereden door regerend kortebaankampioen van Nederland Aad Pools uit Uitgeest. Hij versloeg in de fi nale Laros Welderman met Bert Post - vorig jaar winnaar - op de sulky. Voor zijn eigenaren verdiende Adonis Guard 2.200 euro. De eigenaar van ver liezend finalist Laros Welderman ging met de helft van dit bedrag naar huis. In de kantine van Warmunda werden na afloop van de draverij de prijzen uitge reikt door burgemeester Vosjan. De Warmonders die aan het begin van de middag hun geld op Adonis Guard hadden gezet, waren spekkoper. Voor iedere euro die op het paard was inge zet, betaalde de totalisator 16,40 euro te rug. In totaal werd er op de kortebaan van Warmond een spelomzet van 15.591 euro geboekt en dat was een kleine 1000 euro minder dan vorig jaar, maar wel de op twee na hoogste omzet ooit. De orga niserende Stichting Harddraverij War mond, die een percentage van de omzet opstrijkt, deed dus weer goede zaken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9