VS ruilden Turkse verkrachter niet meer vrijuit terroristen voor Britten BUITENLAND Hij ziet er niet uit als een seriemoordenaar Antwerpse jeugd vaak getuige van geweld Sharon dreigt Gaza te zullen bombarderen Verband tussen bezit van mobieltje en tienerseks Eerste steen voor hoogste toren ter wereld maandag 5 juli 2004 kis Haiier nieuwe [ider «n FPÖ 1 - De reatse Oostenrijkse jheidsparij (FPÖ) heeft de ter van prtijprominent Jörg ider, Ursla Haubner, offici- tot partieider gekozen. Met ubner (5) aan het roer uift de un de kleinste partij le Oostarijkse regeringsco- ie nog vrder naar rechts op. ubners tvee vice-voorzitters :en bij d extreem nationa- ische vlugel van de partij, als de ecretaris-generaal i de FPl. De wisseling van :omplce partijtop kwam na dramaisch slechte resulta- 1 bij deiuropese verkiezin- p. Ifree, de FPÖ in 1999 nog 4 proent van de stemmen, de afglopen verkiezingen 113 juii was dat nog maar procot. —1 -sipporter voor chter na moord iaboi - Een 31-jarige Oekraï- is z;terdag in Lissabon aan jaagt wegens doodslag. De n noest voor de rechtbank sch|nen nadat hij na afloop i degroepswedstrijd van het tusen Engeland en Kroatië Eigelse voetbalfan in het rt hid gestoken. De suppor- ovrleed korte tijd later aan ivirwondingen. De man igteen gevangenisstraf van ixinaal 25 jaar boven i schiet vijf lega's dood £\V|kas city - Een amokmaker pt op zijn werk in de Ameri- ïise stad Kansas City vijf col- y vals doodgeschoten. Daama Tg hij de hand aan zichzelf. IFAcl jarige Elijah Brown was engs weer in dienst geno- n, nadat hij begin dit jaar ontslagen. In de Verenigde a-nen kwamen de afgelopen ja- tientallen personen op het kom het leven bij wraakac- van ontevreden werkne- s of ontslagen arbeiders. flosevic nu aan i voor tribunaal ^haag - Slobodan Milosevic p t vanochtend om 11 uur gnnen met rijn verdediging. president van Joegoslavië hg van het tribunaal maxi ma vier uur de tijd voor zijn leiingspleidooi, vandaag en prjen. Daana zouden de eer- getuigen èdecharge moeten rtfen opgeoepen. Zdenko naiovic, en van de juri- chadviseirs van 'Slobo', heelde zoidag nog eens dat eraan twijfelt dat de gezond- d van de \erdachte het begin de verdeliging toelaat, losevic, di geen advocaat in arm wil remen, verdedigt hzelf. Tonanovic zei tegen t onafharvelijke Belgradose lio en tv-tation B92 dat tandag migelijk alleen wat ishoudelike zaken worden sproken. ihrödar toch eer naar Italië RUJN - N; een enorme poli- ke rel voig jaar tussen Ber- en Rone, gaat de Duitse ndskanslier Schroder dit ir weer o vakantie in Italië, ïröder zgde vorig jaar zijn kantie al nadat de Italiaanse atsseertaris van Toerisme Duitse akantiegangers in n land ,>upernationalistisch boerenl gepeupel" had ge temd. Di bewindsman moest reden, /laar dat was niet vol lende, <fe gemoederen waren en al hog opgelopen door Üatingei van de Italiaanse emier Berlusconi. Tijdens een bat in let Europees parie ent hachij een Duitse afge- ardigdi de rol van kampbe- iker totgedicht in een film er coreentratiekampen. ittegolf eist zes tveis in Spanje ldrid De aanhoudende hitte deler van Spanje heeft tot tsver tan zeker zes mensen t levei gekost. De hittegolf in zoirer van 2003 kostte in •anjel41 mensen het leven, ït werme weer, waarbij de ennometer in het midden en tt ziiden van het land oploopt >t 3( graden, houdt de komen- fe dégen nog aan. De meteoro- r fgei verwachten pas een tem- i Rrauurdaling vanaf dinsdag, 'ok n China is het heet. In üaigzhou in het zuiden van 11 t hnd, zijn al 39 mensen be velen. De temperatuur liep er afgelopen dagen op tot te- n de 40 graden celcius. Om bondgenoten te paaien Wetgeving verscherptom aan Europese normen te voldoen. londen/new york/anp - De Verenigde Staten hebben van terreur verdachte mannen die gevangen zaten in Cuantanamo Bay geruild tegen zeven Britten die gevangen zaten in Saudi-Ara- bië. Met de geheime deal moes ten belangrijke bondgenoten bij de invasie in Irak tevreden wor den gesteld. Dat meldde de Amerikaanse krant The New York Times zon dag. Het dagblad baseert zich op anonieme hooggeplaatste Amerikaanse en Britse functio narissen. De (vermeende) terro- Dochter Gadaffi verdedigt Saddam De dochter van de Libische leider Gadaffi helpt bij de verdediging van de Iraakse ex-dictator Saddam Hussein. Dat meldde een Jordaanse advocaat die in het team zit dat de voormalige president juridisch bijstaat. De hoogle raar rechten Aicha Moam- mar Gadaffi zal een groep Li bische deskundigen vormen om Hussein te helpen, be richtten Amerikaanse media. risten zaten gevangen op de ba sis Guantanamo op Cuba, waar de Amerikanen honderden mannen vasthouden, die ver dacht worden van banden met islamitisch terrorisme. Zij mochten terug naar Saudi- Arabië. De regering in Riyad op haar beurt liet vijf Britten en twee andere gedetineerden vrij, die in Saudi-Arabië voor ter reurdaden waren veroordeeld. Britse diplomaten vermoedden dat de zeven door folter tot be kentenissen waren gedwongen. Aanvankelijk hadden de Ameri kaanse ministeries van defensie en justitie en de geheime dienst CIA grote moeite met de ruil vorig jaar. Zij vroegen zich af of sommige terroristen niet te ge vaarlijk waren om terug te stu ren. Ook waren functionarissen sceptisch over de Saudische be lofte om de vijf achter de tralies te houden. De woordvoerder van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad sprak in de krant tegen dat het een ruil was. Volgens hem bestaat er geen verband tussen het terugsturen van de vijf verdachten en het vrijkomen van de Britten. Zowel Riyad als Londen benut de vrijlatingen voor een publici teitsoffensief. Beide regeringen kampten met binnenlandse kri tiek op hun rol in de Irak-oor- log. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - De Turkse regering wil een omstreden wetsartikel schrappen dat bepaalt dat ver krachters die hun slachtoffer trouwen worden vrijgepleit. Een regeringscommissie heeft bij het parlement een amende ment ingediend om alle ver krachters evenredig te straffen. Nu kan een verkrachter een ge vangenisstraf nog omzeilen door zijn slachtoffer te trou wen. Het huwelijk moet de aan getaste eer van de verkrachte vrouw herstellen. De discussie over het schrap pen van wetsartikel 372 in het Turks wetboek van strafrecht duurt al jaren. Dit jaar zetten enkele vrouwelijke parlements leden druk op de ketel. Hun in spanningen zorgden eerder dit jaar voor commotie toen een woordvoerder van het ministe rie van justitie de hervorming bekritiseerde. Dogan Soyaslan van justitie zei dat alle mannen een maagd willen trouwen. Vol gens Soyaslan moeten mannen niets hebben van een verkrach te vrouw en is het daarom 'ge past' dat een verkrachte vrouw trouwt met de dader. De uit spraken van Soyaslan ontketen de grote woede bij Turkse vrou wen. In een commissievergadering over hervormingen in het Turk se wetboek van strafrecht wer den ook enkele andere beslui ten genomen. Vrouwen die zwanger raken na verkrachting krijgen voortaan ook de moge lijkheid om binnen 20 weken abortus te laten plegen. In Tur kije is abortus alleen toegestaan in de eerste twee maanden van de zwangerschap. De regering wil ook hogere straffen uitdelen aan mannen die hun echtgenotes dwingen tot seks. In plaats van een jaar kunnen die voortaan 7 tot 12 jaar gevangenisstraf krijgen. Echter, dat gebeurt pas nadat de vrouw meer dan één keer aangifte heeft gedaan. Op verkrachting van maagden staat nu in Turkije een hogere straf dan op verkrachting van vrouwen die al ontmaagd zijn. Ook dat gaat veranderen: bij de bestraffing wordt geen onder scheid meer gemaakt. Turkije wil ook hogere straffen uitdelen aan plegers van eer wraak. De regering wil hen straffen tot levenslang geven. Nu is de maximumstraf voor eerwraak 24 jaar cel. De Europese Unie heeft vaak kritiek geleverd op de lage straf fen die Turkije hanteert tegen deze daders. Turkije heeft de af gelopen maanden tal van her vormingen ingevoerd, omdat het land graag lid wil worden van de EU. De verzachtende omstandigheden voor eerwraak in het land was een van de hei kele punten die opgelost dien den te worden. londen/anp - Kinderen met mobiele telefoons hebben jonger en vaker seks dan hun leeftijdgenoten. Onderzoekers van de Universiteit van Oslo ontdekten dat flirten met sms- 'jes en de mogelijkheid van snel contact leidt tot frequen tere en intiemere ontmoetin gen, meldde de Britse krant The Daily Mirror. De onderzoekers bestudeer den 10.000 jongeren van der tien tot achttien jaar. Van de genen die veel gebruikmaak ten van een mobiele telefoon, had ongeveer 60 procent seks, tegen 8 h 9 procent van dege nen die zelden of nooit mobiel belden. Onder de frequente mobiele bellers die seks had den bevonden zich ook der tienjarigen, zeiden de onder zoekers. Onderzoeksleider prof. Willy Pedersen zei dat het onder zoek duidelijk maakt dat mo biele telefoons een 'substanti ële invloed' hebben op het seksuele gedrag van jongeren. Hij noemde die invloed heel direct, net als die van porno op internet en van pornografi sche bladen. new york - Bouwvakkers hijsen de tonnen zware hoeksteen voor de Freedom Tower op zijn plaats op Ground Zero, in het hart van New York. De hoeksteen moet de hoog ste toren ter wereld gaan torsen, „ledereen begrijpt dat dit meer dan een gebouw is, meer is dan een normale plaats. Het is een symbool van Amerikaanse vrijheid en een symbool van onze vernieuwing." Dat zei de gouverneur Petaki van New York gisteren bij de onthulling van de hoeksteen. Foto: EPA Opluchting bij ouders na de vondst van het lichaam van Elisabeth Brichet door onze correspondent Pascale Thewissen oonchery - Op aanwijzingen van serie moordenaar Michel Fourniret zijn in het Noord-Franse Donchery, bij Sedan, za terdagavond de lichamen gevonden van de 12-jarige Elizabeth Brichet en de 22- jarige studente Jeanne-Marie Desra- mault. Fourniret heeft bekend dat hij hen vijftien jaar geleden ontvoerde, ver krachtte en vermoordde. Het lijkt zoeken naar een speld in een hooiberg als zaterdag de graafmachines de drassige oprit van Chateau Le Sau- tou, diep verscholen in de Franse Ar dennen, opdraaien. Het kasteeltje, ooit eigendom van Fourniret, is omgeven door honderden hectares bos. De 62-ja rige Fourniret en zijn echtgenote, Moni que Olivier (55), woonden hier eind ja ren tachtig tot hun verhuizing naar Sart- Custinne, bij Dinant, in 1992. Het echt paar, dat in België in de cel zit, is 's och tends vroeg naar Frankrijk overgebracht, naar de plek van de misdaad. Extreem kil en uiterlijk onbewogen wijst de Fran se lustmoordenaar de plaats aan waar hij de stoffelijke resten van twee van zijn slachtoffers heeft begraven. Even zijn de speurders bang dat hij een sinister spel letje met hen speelt. De herinnering aan de Belgische kindermoordenaar Mare Dutroux, die de politie keer op keer op de foute plekken liet graven, terwijl hij boven op het graf van de Hasseltse tie ners An en Eefje stond, ligt nog vers in het geheugen. Maar de details die Fourniret en zijn vrouw over de graven geven, lijken te kloppen. Hoop putten de speurders ook uit de vondst van meer dan honderd goudstukken ter waarde van 25.000 eu ro, die op aanwijzing van Monique Oli vier eerder op de dag zijn opgegraven in Sart-Custinne, waar Fourniret tot zijn arrestatie in juni vorig jaar woonde. Fourniret zou het geld hebben gekregen voor de moord op de vrouw van een vroegere celgenoot en lid van de terreur groep Action Directe. Het is wat over is van het moordenaarsloon; van de rest kocht hij het Franse kasteeltje. „We gaan door zolang het licht is. Uit de Michel Fourniret is kil en onbewogen als hij de plaats aanwijst waar hij twee van zijn slachtoffers heeft begraven. Foto: AFP ervaringen die we in België met de zaak- Dutroux hebben opgedaan, weten we dat het enkele dagen kan duren eer we resultaat boeken", zegt de Naamse pro cureur Cédric Visart de Bocarmé, als om vijf uur 's middags nog niets is gevon den. Het werk, zegt hij, is moeilijk. De natuur heeft in de voorbije vijftien jaar niet stilgezeten en de nieuwe eigenaar van chateau Le Sautou heeft het één en ander veranderd. Even na zes uur 's avonds komt het ver lossende nieuws. Op een diepte van drie meter is het eerste lichaam gevonden, dat van Jeanne-Marie Desramault, ver dwenen op 18 maart 1989 op het station van de Noord-Franse stad Charleville- Mézières. Rond acht uur wordt ook Eli zabeth Brichet gevonden, het meisje dat in december van dat jaar werd ontvoerd in Saint-Servais, bij Namen, en waar de afgelopen vijftien jaar zowat overal ter wereld naar is gezocht. Fourniret had het meisje samen met zijn vrouw zijn auto ingelokt met de smoes dat er iets mis was met hun baby. Het meisje werd meegenomen naar Frank rijk, waar ze binnen 36 uur werd ver kracht en gewurgd. Aan de rand van het bos, waar de civiele bescherming nieuwsgierigen op een af stand houden, zijn dorpsbewoners sa mengedromd. Ze kunnen het amper be vatten. „Hij ziet er niet uit als een serie moordenaar", zegt één van hen. Zijn iele postuur, het baardje, de bril. Waar schijnlijk kreeg hij juist door zijn brave voorkomen meisjes zover dat ze bij hem instapten. De vader van Elizabeth, Francis Brichet, reageert opgelucht op de vondst van zijn dochter.„Ik ben blij dat het eindelijk achter de rug is." Hij werd gisteren ont vangen door koning Albert en koningin Paola, die ook de ouders van de slacht offers van Dutroux uitnodigde op het kasteel van Laken.. Moeder Marie-Noel- le Bouzet woont in Canada. Ze wordt binnenkort in België verwacht. Een vroegere lerares van Elizabeth heeft op haar verzoek negentien oud-klasgenoot jes van haar dochter opgespoord en een reünie georganiseerd om het meisje te herdenken. De graafwerkzaamheden in Donchery liggen intussen stil. Fourniret en zijn vrouw zijn terug in België waar de on dervragingen doorgaan over de andere slachtoffers. Negen moorden heeft hij bekend, gepleegd in de periode 1987- 2001. De lichamen van nog drie van hen zijn nooit gevonden. En dan is er nog de mysterieuze au-pair die in 1993 werd in gehuurd om op het destijds achtjarig zoontje van de Fournirets te passen. De identiteit van het meisje is nog onbe kend. Ook zij is volgens Olivier verkracht en vermoord en begraven in Sart-Cust inne. Fourniret zelf ontkent dat er een tiende slachtoffer is. antwerpen/anp - Van de jon gens op middelbare scholen in Antwerpen is 17 procent al eens getuige geweest van een schiet partij. Bij meisjes is dat 8 pro cent. Eenderde tot de helft van de jongeren zag dat iemand ernstig werd bedreigd, meestal vanwege diens afkomst. „Ver ontrustende cijfers", conclu deerde prof. R. Vermeiren van het Antwerpse ziekenhuis Mid- delheim in de Vlaamse krant De Morgen. Hij onderzocht 2700 jongeren in het eerste, derde en vijfde jaar van negen middelba re scholen. Vijftien procent van de jongens gaf aan in het voorbije jaar zelf te zijn bedreigd. Twee procent beweerde zelf te zijn beschoten. Jongeren van Marokkaanse af komst zeggen vaker getuige te zijn geweest van geweld dan Vlaamse of Turkse leeftijdsge noten. Vermeiren wil dringend meer aandacht voor de blootstelling aan geweld onder Antwerpse scholieren. „We weten dat blootstelling aan geweld gevol gen heeft voor jongeren. Voor henzelf, maar het vergroot ook de kans dat ze zelf last gaan be rokkenen en agressiviteitspro- blemen krijgen. De cijfers tonen dat de spiraal er al is". De stad Antwerpen is overigens de laatste dagen opgeschrikt door een reeks mishandelingen van joden. De verdachten zijn zowel Noord-Afrikanen als Oost-Europeanen, aldus de po litie. jeruzalem/gaza/anp-afp-efe - De Israëlische premier Sharon heeft zondag gedreigd de Gaza- strook te zullen bombarderen indien de Palestijnen raketten blijven afvuren op Israëlisch grondgebied. De premier overweegt de strook in maart 2005 te ontruimen. Wanneer de raketaanvallen dan doorgaan zullen we op eenzelf de wijze reageren, aldus Sha ron. Israëlische troepen zoeken circa een week. in het noorden van de strook naar lanceerbases van relatief simpele projectielen met een beperkte reikwijdte, die de Palestijnen Qassem-ra ketten noemen. Ze schoten er zondag vijf af, vier naar Israël en een richting een joodse ko lonie in de strook. Er vielen daarbij geen slachtoffers. In het noorden van de Gaza- 'ot§n i daten zond^ een Palestijnse jongen dood. Daar zoeken Isra eli's intensief naar de Qassem- projectielen. Er zijn al zeker ze ven Palestijen doodgeschoten tijdens een week van zoekac ties. Zaterdag schoten militai ren er een 9-jarig jongetje dood dat een ijsje ging kopen. Hij werd volgens familieleden twintig meter van zijn huis do delijk getroffen door Israëlische kogels. Op de Westelijke Jor- daanoever schoten Palestijnen zondag een joodse kolonist dood. De radicale Al-Aqsa Mar telaren Brigades hebben de ver antwoordelijkheid opgeëist. In dezelfde regio schoten Israëli sche soldaten zaterdagavond een Palestijn dood. De man zou hebben geprobeerd een joodse nederzetting binnen te dringen. I 2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5