Zware straf besnijdenis dochter BINNENLAND Een achterlampje voor de donkere Italiaanse nacht Drie rappers vast voor bedreigen van Hirsi Ali 0900 1900 Lagere maandlasten, het kan nog steeds Bel Eerste vakantiegangers op weg geholpen Op élke school een conciërge De straat op tegen vertrekcentrum Ouders wacht twaaf jaar cel Bezoeker rockfestival zwaargewond Feest over straat door ind in hotel - Ruim honderd mensen Gisterochtend omstreeks Hjf geëvacueerd nadat was ontstaan in een op leider van Hotel Brabant in i. Omdat er grote rookont- g in het gebouw ont- I besloten medewerkers itelgasten te wekken. De fcés werden opgevangen in !genover gelegen sporthal. Imensen zijn ter plaatse hdeld voor ademhalings- Bijkheden. De Bredase Jivveer had het vuur na een r onder controle. W mishandelt ent bij controle vaniEM - Een 49-jarige in- snomster van Arnhem heeft za- :hte g een agent gekrabd en tenshaar handtas geslagen. De if 18 eagent raakte daardoor htei ;ewond. De Arnhemse wil- rlan orkomen dat haar 50-jari- -vaa^endin een alcoholcontrole £t ondergaan. Surveilleren- renten zagen de vrouwen [er verlichting rijden. Ze de auto stoppen en roken :eer sterke alcohollucht. if. Cohen erleden N - Prof. dr. A.E. Cohen, ;ector-magnificus van de universiteit Leiden, is vori- »ek zaterdag overleden. Hij 90 jaar. Dit heeft het Ne- nds Instituut voor Oor- ocumentatie, waar Cohen oorlog in dienst kwam, dag bekendgemaakt. Na ■vrij ding trad hij in dienst •t toenmalige Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie, was hij tot 1959 hoofd van deling bronnenpublicaties ljunct-directeur. Van 1960 179 was hij hoogleraar in ischiedenis van de Middel- ren aan de Rijksuniversiteit :n. Van 1972 tot 1976 was jn rector-magnificus. i gekanteld Jsnelweg f Een Duitse toeristenbus vintig passagiers aan tl is zaterdagmiddag ge ijld op de snelweg A325 megen-Arnhem) ter hoogte pet Gelderse Lent. Twee e passagiers zijn met lich- wondingen overgebracht het ziekenhuis. De bus mderweg naar een be tting in Nijmegen. De feur kwam per ongeluk op g richting Arnhem te- L Bij stoplichten aan het van de snelweg wilde hij feren. Een bestuurder van Bestelbus zag dat te laat en Imet hoge snelheid in de kvan de bus. Die viel daar- rom. kjid overleden ontval drie hoog terdam - Een 4-jarig jonge- i zaterdagavond in de Am- =tfamse wijk Bos en Lommer de derde etage van een flat ïllen. Het kind overleefde de hiet. De jongen was met an- p kinderen aan het spelen ihij viel. De politie gaat uit is 'een ongeluk, led lits vrachtschip njzonken nteiBERGEN - Een Duits vracht- Vidp is zaterdag aan het begin ;delde avond gezonken op het i. .ilmeer. Het schip dat gela- :n, (was met basaltblokken, tel op weg naar Amsterdam. [dingswerkers hebben de ïenfe Duitse opvarenden tijdig i. Dïd. De politie vermoedt dat ischip door de hoge golfslag le tiet gesloten dekluiken te gel water heeft gemaakt. trkeer rustig bij igin vakanties fcuic - Het verkeer in het af- jpen weekeinde was aan- jkelijk rustiger dan ver- At. Files wegens de vakan- uittocht bleven uit. De 1.000 vakantiegangers gingen feens het verkeersinformatie- ftrum TIC zeer gespreid op L Het verkeer had zaterdag de snelwegen meer last van ire buien dan van drukte. Er len dit weekeinde vijf ver- psdoden. rie politieauto's tgebrand erhorst den berg - Bij het tiebureau in Nederhorst Berg (Noord-Holland) zijn irdagochtend drie politieau- uitgebrand. De politie gaat ran opzet. Het is de tweede binnen een week en de 'de keer in een maand dat Iveillancewagens van de poli- Gooi en Vechtstreek doelwit i van brandstichting. Een re- ircheteam onderzoekt de za- i De brandweer kon zater- chtend niet voorkomen Ig van de hitte ra- i van het politiebureau ongen. Het gebouw liep vol ts een politiewoordvoerder Nrschade op. door Marloes de Koning arnhem/den haag - Het weer liet dit weekend geen ruimte voor twijfel bij de vakantiegangers. Voor zon moes ten ze de grens over. Op de weg was van vakantiedrukte weinig te merken. Politie en ANWB hielpen de haastige vakantiegangers met de laatste tips rustig op weg. De familie Bergman uit Maassluis houdt vlak voor de Duitse grens een plas- en koffiestop op de parkeer plaats langs de Al2 richting Ober- hausen. Gevoelsmatig begint de lan ge rit naar de camping in Kroatië daarna pas echt. 1440 kilometer met de auto met vouwwagen, af te leg gen in drie dagen. De kinderen op de achterbank kijken nu nog vrolijk. Aan de andere kant van de berm op parkeerplaats 'Oudbroeken' helpt een team van ANWB, politie, Rijks waterstaat en Nederlandse en Duit se douane andere vakantiegangers veilig op weg. Ze krijgen tips en een gratis laatste controle van auto en caravan. Boetes blijven achterwege. De actie wordt sober aangekondigd; na knooppunt Velperbroek bij Am- hem attenderen twee knipperende letterkranten de reizigers op de mo gelijkheid. Slechts enkele tientallen maken er deze ochtend gebruik van. Het weer laat geen ruimte voor extra oponthoud of twijfel bij de vakantie gangers. Goed gevulde regenwolken jagen over het land en laten op wil lekeurige tijdstippen hun lading met bakken tegelijk los. Vader Peter Bergman heeft geen be hoefte aan de tips. „Ik vind van me zelf dat ik me redelijk heb voorbe reid. Ik heb op internet gekeken waar in Duitsland en Oostenrijk de wegopbrekingen zijn. Files ten ge volge van een ongeval kun je toch niet ontwijken, daar rijd je gewoon in." Bergman heeft zich gekleed op het mooie weer elders. In de regen aan de Nederlandse kant van de grens oogt zijn afgeknipte spijker broek rijkelijk optimistisch. Het busje van Saul de Jong uit Schoonhoven klinkt niet goed. „Ik hoor 'm zingen," omschrijft hij. De Jong is al een keer eerder gestopt, als hij zijn groene Volkswagen met aanhanger naast de ANWB-bus par keert. Grote tassen vol kleren en huisraad zijn tegen de achterruit ge propt. „Ik wilde nog een eindje, maar mijn lager loopt warm. Handig die controle." De mannen in oranje hesjes lijken bijna blij dat ze een se rieuze klus om handen hebben. Vro lijk krikken ze het wagentje bij het wiel omhoog. De Jongs vrouw en zoon kijken van af het picknickbankje toe. „Wat weegt ie?" vragen de ANWB-ers ge routineerd. „Er zit geen kenteken op, dan mag het maximaal 750 kilo zijn." De Jong verzekerd ze opge wekt dat het gewicht daaronder blijft. Grote misstanden komen politie en douane dit weekend niet tegen. Daar zijn ze ook niet op uit. De va kantieservice is volgens de woord voerder bedoeld als 'een stukje posi tieve pr'. „Normaal zijn we redelijk streng bij recreatiecontroles. Als het dan niet in orde is krijg je een bon. Klaar. Maar zo af en toe willen we ook een beetje 'goodwill' kweken." En dus repareren de mannen hier en daar een lampje. „Ja, want die gaat vanavond nog wél in Italië het duister in." En lopen ze een extra rondje om een caravan. „Over het algemeen valt het mee," zegt de po litiewoordvoerder. „De tijd waarin de boel aan elkaar hing van een stukje ijzerdraad en een roestige bout ligt achter ons. Nederlanders hebben alleen de nei ging de caravan te zwaar of verkeerd te beladen. Dan gaan kilo's honden- voer mee voor de eerste wekenTEn dan kan hij omkiepen als je een rare zwaai maakt." Geen zwarte zaterdag Een echte zwarte zaterdag, waarop het vakantieverkeer alle wegen stil legt, heeft Nederland al jaren niet meer. De enorme piek in het vakan tieverkeer werd veroorzaakt door in de cao's voorgeschreven vakantiepe riodes, die voor veel beroepsgroepen precies tegelijk vielen; de bouwvak. Daarvan is weinig meer over. „Hoe veel mensen gaan nog stijf in de bouwvak weg?' vraagt Patrick Potgra- ven van de Verkeers Informatie Dienst zich hardop af. „Vroeger zaten we zo krap in de vrije dagen dat op de eerste vrije zaterdag iedereen ver trok." De enige twee overgebleven Nederlandse 'piekdagen' zijn volgens Potgraven de donderdag voor Hemel vaart en de vrijdag voor Pinksteren. den haag/anp - Elke basis- school zou een eigen conciërge moeten hebben. Deze kan mankementen als ondeugdelij ke eletricigntsvoorzieningen snel opspore# en (laten) repa reren. Dat stelt voorzitter Veld huis van de Protestants Christe lijke Schoolleiders Organisatie (PCSO). Het „overgrote deel" van de ba sisscholen heeft volgens de voorzitter geen conciërge, om dat er geen geld voor is. Van de docenten mag echter niet ver wacht worden dat ze tal van technische zaken als inspectie van het onderhoud van het schoolgebouw voor hun reke ning nemen, zo vindt hij. Veldhuis reageert op uitlatin gen van de branchevereniging van installateurs, Uneto-VNI. Die stelde zaterdag in het Alge meen Dagblad dat kinderen op school in levensgevaarlijke situ aties terecht kunnen komen door ondeugdelijke elektra. ter apel - In het Groningse Ter Apel hebben gisteren ongeveer achthonderd mensen gedemonstreerd tegen de komst van een vertrekcentrum voor uitgeprocedeerde asiel zoekers. De actie die begeleid werd door tientallen agenten, verliep rustig. De burge meester van Vlagtwedde, waartoe Ter Apel behoort, had speciaal voor de demonstra tie een noodverordening ingesteld. Deze moest voorkomen dat de actie uit de hand zou lopen. De verordening was ook in de buurgemeenten Emmen, Borger Odoorn en Stadskanaal van kracht. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/anp - Drie leden van de rap groep DHC zijn afgelopen vrijdag en za terdag gearresteerd. De rappers zijn medeverantwoordelijk voor de rapsong over WD-politica Ay- aan Hirsi Ali, waarover vorige week op schudding ontstond. In het rapnummer wordt Hirsi Ali in grove bewoordingen over de hekel ge haald en bedreigd. Zij heeft aangifte ge daan. Naar aanleiding van de aangifte zijn vrij dagavond diverse huiszoekingen gedaan waarbij een rapper is aangehouden. Dat zei een woordvoerster van het openbaar ministerie (OM) zaterdag. Twee anderen meldden zich zaterdagochtend zelf bij de politie. De twee rappers zijn na hun vrijwillige melding aangehouden. Volgens hun ad vocaat, V. Koppe, is het duo flink ge schrokken van de commotie. Zij hebben nooit de bedoeling gehad Hirsi Ali te be dreigen, zegt hij. Het tweetal zal niettemin meewerken aan het onderzoek naar mogelijke straf bare feiten, aldus Koppe. De raadsman meent dat de rapgroep niets strafbaars heeft gedaan en heeft er vertrouwen in dat het OM tot de zelfde conclusie zal komen. De drie arrestanten zijn meer derjarig. Het OM sluit niet uit dat meer arrestaties zullen volgen. Het omstreden nummer is door DHC (Den Haag Connection) al in de zomer van 2003 gemaakt en thuis opgenomen. Het is nooit de bedoeling geweest de op name te verspreiden. Volgens Koppe hebben derden het in het najaar van 2003 op internet gezet, buiten toedoen van de DHC-rappers. Journalisten van het tv-programma NO VA hebben het nummer onlangs op in ternet ontdekt. den haag/gpd - Ouders die hun dochter laten besnijden zijn in de toekomst strafbaar volgens de Nederlandse wet. Ook als de ingreep gebeurt in een land waar het besnijden van meisjes en vrouwen niet strafbaar is. Dat is het gevolg van een amendement van de PvdA bij de wet herijking strafmaxima, dat door een ruime meerder heid in de Tweede Kamer is goedgekeurd. Besnijdenis wordt voortaan expliciet genoemd als vorm van zware mishandeling. „Wie zich daaraan schuldig maakt of daarbij betrokken is kan maximaal acht jaar cel krij gen," zegt PvdA Tweede Ka merlid en oud-rechter Aleid Wolfsen. „Voor ouders geldt bovendien dat zij extra zwaar gestraft kunnen worden. Als zij met voorbedachte rade hun dochters deze ingreep laten ondergaan kunnen zijn maxi maal twaalf jaar de cel in." Het amendement van de PvdA werd vorige week in een hele reeks stemmingen voor de zo mervakantie goedgekeurd. Het voorstel gaat nu naar de Eerste Kamer. „Ik heb goede hoop dat die het overneemt", aldus de PvdA'er. In Afrikaanse landen als Soe dan, Somalië, Ethiopië en Egypte is het gebruikelijk meisjes op jonge leeftijd (on der de tien jaar) te besnijden. Bij de zwaarste variant worden de clitoris en de kleine schaamlippen weggesneden en de grote schaamlippen aan elkaar genaaid zodat alleen een kleine opening voor het doorlaten van urine en men struatiebloed overblijft. Tot op heden was het besnij den van vrouwen en meisjes in Nederland niet strafbaar. Vol gens minister Donner van jus titie was dat niet nodig omdat het via zware mishandeling vervolgd kon worden. WD en PvdA in de Tweede Kamer wil den echter besnijdenis expli ciet strafbaar stellen, onder meer om een duidelijk signaal af te geven aan Somaliërs en Soedanezen die in Nederland wonen. „Met de verandering die wij nu in het wetboek van straf hoek doorvoeren is het ook strafbaar als het gebeurt in een land waar het zelf niet bij de wet verboden is. Daarmee willen we heel dui delijk ouders uit die landen waarschuwen: ga niet met je dochter op vakantie naar je va derland om haar daar te laten besnijden, want je kunt in Ne derland voor jaren de gevan genis indraaien," zegt Wolf sen. De enige voorwaarde om hier een vervolging in te kun nen stellen is dat het meisje haar vaste woon- of verblijf plaats heeft in Nederland. Onderwijzers of schoolartsen kunnen na de wetswijziging bij de politie melden als zij ver moeden dat een meisje bij voorbeeld tijdens een vakantie in het geboorteland van haar ouders besneden is. De politie stelt dan een onderzoek in. „In principe kan iedereen die een vermoeden heeft de politie tippen," zegt Wolfsen. (advertentie) profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest bel nu voor een gratis afspraak met de hypotheekadviseur Dat is de kracht van de Postbank Amsterdam - Drie bezoekers van Sensation White, een van de grootste dansevenementen ter wereld, lo pen zondagochtend vroeg naar huis. Ongeveer 35.000 in het wit geklede danceliefhebbers leefden zich uit in de Amsterdam Arena. Het stadion was voor de gelegenheid in Griekse sferen gehuld. Volgende week staat het dansevenement Sensation Black op de agenda. Danceliefhebbers worden dan in het zwart verwacht. Foto: ANP/Rick Nederstigt werchter/gpd - Een dertigjari ge man uit het Brabantse Mariahout is in de nacht van zaterdag op zondag levensge vaarlijk gewond geraakt bij een steekpartij op het popfestival Rock Werchter in België. Het slachtoffer werd met een mes in zijn hals gestoken, waarbij de halsslagader werd geraakt. Dankzij doortastend optreden van zijn vrienden overleefde hij de aanslag. De steekpartij vond rond twee uur 's nachts plaats op de camping bij het festivalterrein. Volgens de persrechter in het Belgische Leuven had het slachtoffer zich vlak voor de steekpartij bij buren op het kampeerterrein beklaagd over het lawaai dat zij maakten. Het slachtoffer werd van een Rode Kruis-post op het festi valterrein direct overgebracht naar het universiteitszieken huis in Leuven, waar hij werd geopereerd. Gisteravond was zijn toestand stabiel. De politie heeft naar aanlei ding van de steekpartij tien mannen aangehouden, onder wie enkele beroepsmilitairen. Gisteravond was nog niet dui delijk of de dader zich onder de arrestanten bevond.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3