Boerengolf verovert Nederland GESPREK VAN DE DAG Anouk naar Amerika, moeder op straat Japanner blijft gezond door zwarte azijn Viagra-kauwgum levert hooguit een paar stijve kaken op Afscheid maandag 5 juli 2004 DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK De Haagse zangeres Anouk wil haar moeder op straat laten zetten, omdat ze binnenkort naar New York ver huist Anouk Teeuwe zegt voor de verhuizing elke cent nodig te hebben en wil daarom het Voorburgse huis van haar moeder van de hand doen. Moeder Teeuwe, die na haar schei ding weer als Jacqueline Noppen door het leven gaat, is absoluut niet van zins aan de wilde plannen van Anouk mee te werken. Ze weigert het pand, dat ze in 1998 voor bijna 400.000 gulden aan Anouk verkocht, en waar ze sindsdien geen huur meer voor hoefde te betalen, vrijwil lig te verlaten. Jacqueline Noppen is slechts bereid te verhuizen als doch ter Anouk haar 158.823 euro schenkt 'vanwege gederfde winst bij verkoop van het pand in 1998' inclusief een tegemoetkoming in de verhuiskos ten. Moeder Noppen vindt dat ze veel te weinig geld voor het woon huis heeft gebeurd. Anouk peinst er echter niet over op de eisen van haar moeder in te gaan. De zangeres, die Lieven Andries Aankomende jeugd: jeugd die er niet meer afblijven kan Anouk. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels Jacqueline Noppen in februari van dit jaar van haar plannen op de hoogte bracht, is nu naar de rechter gestapt. Anouk eist in kort geding dat het pand op 1 september leeg wordt op geleverd en dat het woonhuis voor die tijd door potentiële kopers kan worden bezichtigd. Anouk zal tijdens het kort geding uit eenzetten dat ze haar carrière vanuit Amerika wil gaan voorzetten. Binnen kort vertrekt ze al met haar man en twee kinderen naar New York. „Met het oog daarop en in verband met de hoge kosten van levensonderhoud in of rond New York wenst mijn cliënt het huis te verkopen", aldus advocaat mr. J. Scholten. Om haar moeder on der druk te zetten, zal Anouk de rech ter vragen een dwangsom van 2500 euro per dag te hanteren zolang zij in gebreke blijft, gpd Het enige HOUTEN SKÖTSJE ter wereld wordt in het Friese plaatsje Earnewald gebouwd. Het gaat om een UNIEK EXEMPLAAR, aangezien alle houten skütsjes voor de Tweede Wereldoorlog zijn vergaan of verbrand. De huidige platbodems zijn van ijzer. De realisatie ervan kost bijna 600.000 euro. De helft van het bud get, ongeveer 270.000 euro wordt voorgeschoten door de provincie Friesland en de gemeente Tytsjerksteradiel. De overige 2 ton euro moet nog via subsidies en sponsoring binnen worden gehaald. De bouw begint op 28 augustus met de kiellegging. Het duurt vier jaar, voordat het schip klaar is. Het houten exemplaar wordteen replica van het beroemde houten skütsje Aebelina uit 1861. Hoe de functie van het schip wordt ingevuld, is nog niet precies bekend. „We gaan er natuurlijk mee varen. Maar of we het zelf in beheer houden of verpachten aan een skütsjeverhuurbedrijf, weten we nog niet", aldus secretaris P. Herrema van de stichting Het Houten Skütsje. Scheepsbouwer Johan Prins uit Workum bouwt de boot. Foto: GPD/Niels Westra Laten we nog één keer de agenda doornemen, zeg ik. En ze dreun t op: Maandag is er de vossenjacht in het dorp, daarna eten in een strandtent. Dinsdagmiddag de generale voor de musical, 's avonds de uitvoering en de film van het kamp. Woensdag is er het snoepstrooien. Donderdag de barbe cue. En vrijdag naar de bioscoop, daarna het feest. "Ze haalt even diep adem. Ze? De secretaresse van Jan des Bouvrie, party-tijger van societymin- nend Nederland? Nee, het is mijn dochter van twaalf die het program ma van haar laatste week op de basis school opdreunt. Bij mijn eigen afscheid van - toen nog - de lagere school, heb ik getrakteerd. Maar dat kan - behalve voor de afslui ting van deze onderwijsperiode - ook gewoon voor m'n verjaardag zijn ge weest (ik ben altijd jarig in de grote vakantie). Daarna zullen we ongetwij feld de tafel van 37 nog een keer heb ben geoefend, een dictee met allemaal woorden van zeven lettergrepen heb ben gemaakt en de topografie van Oost-Letland hebben doorgenomen, waarna we - pas als er werd gebeld en geen minuut eerder - de schooldeur achter ons dichtsloegen. En dat was het dan. Maar bij m'n dochter heb ik het idee dat alle maanden na de Cito- toets in februari één grote afscheids- tournee vormen, uitmondend in een knallende feestweek. Wat zeg ik: feest maand. Óf nee: eigenlijk was het ge woon een feestjaar. Aan het begin van het schoolseizoen heb ik nog een uitgebreid formulier moeten in vullen om een paar extra vakantiedagen bij elkaar te sprokke len. Er kwamen een paar indrukwek kende stempels van dit krantenbedrijf aan te pas, om de leerplichtambtenaar te overtuigen van nut en noodzaak van wat extra tijd in Spanje. Maar de laatste weken van het schooljaar ko men er alleen maar A'4tjes van de school retour waarop ons leven wordt ontregeld door vrije dagen en buiten- activiteiten die zich niks aantrekken van de réguliere schooltijden. Van on ze twee leerplichtige huisgenoten is er altijd wel eentje onderiveg voor een sportdag of thuis aan het recreëren voor de computer omdat de juffen en meesters met de oudere groepen op kamp zijn, over de rapporten moeten vergaderen of anderszins even geen leerlingen om zich heen kunnen velen. En dat allemaal op voor ons dusdanig incourante tijden dat niet alleen het reguliere onderwijs, maar ook de functie van de school als kinderop vang danig tekort schiet. Na de uren die ze nog wel in de schoolbanken doorbrengen, slepen ze voor de vakantie nog stapels afgewerk te schriften en vruchten van handar beid mee naar huis, waarvan het mij een raadsel is \n welke spaarzame tijd ze die hebben volgeschreven of ge plakt. De banken en laden moeten leeg, de schoonmakers moeten de klas sen in en de papiercontainer bij ons voor de deur verslikt zich meerdere ke ren per dag in het aanbod. Plastic tas sen vol met lesmateriaal komen er on ze kant uit, als kennelijk bewijs dat er het laatste halfjaar wel degelijk wat is uitgevoerd. Maar overtuigd ben ik niet. Op onver wachte momenten wordt mijn achter docht gevoed. Maanden heb ik gezocht naar mijn kostbare Engelse waxregen- jas, om hem dinsdagavond - halver wege de musical - opeens om de schouders van mijn dochter te zien hangen. Hij is zwaar gekreukt door een langdurig verblijf achter de coulis sen. Even later sta ik zelf op het podi um een afscheidslied in 17 coupletten Een 16-jarig meisje uit de Ameri kaanse staat Californië heeft tweede graads BRANDWONDEN opgelopen doordat haar MOBIELE TELEFOON plots in brand vloog in de achterzak van haar spijkerbroek. Het incident gebeurde in Ontario, een kleine stad ten oosten van Los Angeles. Het is volgens de brandweer niet bekend waarom het mobieltje, van het merk Kyocera, in brand vloog. Eerder kwam producent Nokia in opspraak door ontploffende mobieltjes, die vol gens de fabrikant niet met de orgine- le batterij waren uitgerust. De RHINESTONE COWBOY zit ach ter de tralies. De Amerikaanse zanger van de countryhit uit de jaren zeven tig, GLEN CAMPBELL, begon don derdag aan zijn straf die hij had ge kregen wegens rijden onder invloed. De 68-jarige was tot tien dagen cel veroordeeld, nadat hij dronken een botsing had veroorzaakt en was door gereden. Bij het ongeluk eind vorig jaar raakte niemand gewond. Camp bell won meerdere Grammy's. Op 18 juni trad hij nog op tijdens de begra fenis van zijn vriend Ray Charles, The Genius Of Soul. Campbell zit al leen 's nachts vast in een gevangenis in Phoenix (Arizona). Van 7.00 uur tot 19.00 uur mag hij weg om te oe fenen voor zijn show. ALISON EASTWOOD treedt in de VOETSPOREN van haar beroemde vader Clint Eastwood. Ze gaat in de onafhankelijke productie Raising The Dead een hoofdrol vertolken. De 32-jarige Alison zal de film over een duister familiegeheim ook produce ren, meldde de Hollywood Reporter. De regie komt in handen van Isaac Eaton (Shadow Hours). De dochter van de voormalige western-acteur had al bijrollen in onder meer Pool- hall Junkies en Absolute Power. De Amerikaanse muzikant DAVID CROSBY (Byrdsen Crosby, Stills, Nash and Young) is vrijdag in New York veroordeeld tot een BOETE VAN 5000 DOLLAR wegens verboden wa penbezit. De 62-jarige artiest werd in maart ingerekend in een hotel aan Broadway toen hij daar terugkwam omdat hij een tas op zijn kamer had laten liggen. In die tas had een me dewerker van het hotel op zoek naar een aanwijzing over de eigenaar ma rihuana, een pistool, munitie en twee messen gevonden. Het hotel bracht de politie op de hoogte. In de jaren tachtig zat Crosby bijna een jaar in de cel wegens overtreding van de drugswet. De straf werd later in hoger beroep ongedaan gemaakt. In 1994 werd bij de zanger hepatitis-C vastgesteld. Hij werd ernstig ziek en knapte pas weer op na een lever transplantatie. Foto: AP Last van hoge bloeddruk? Niet meer zo stressbestendig als vroeger? En ligt de de pressie steeds vaker op de loer? Drink azijn, miljoenen Japanners zijn u voorgegaan en blijken zich daar wel bij te voelen. Voor u naar de keuken rent om de fles aan de mond te zetten en vervolgens met een samentrekkend verhemelte, verschroeide slokdarm en brandende maag neer te zij gen, doet u er verstandig aan dit stukje eerst uit te lezen. Ten eerste: niet alle azijn heeft de gewenste heilzame werking. Ten tweede: het is niet raadzaam de azijn in grote hoeveelheden naar binnen te slokken. Alleen een speciale, zwarte azijn, die nog het meest op de Italiaanse balsemico-azijn lijkt, is goed voor de gezondheid. Die azijn moet in kleine doses, bijvoorbeeld met het maatbekertje van een hoestdrank, ingeno men worden. De smaak schijnt mee te val len. Zelfs mensen die al bij het ruiken van azijnlucht moeten kokhalzen, schijnen de ze soort te kunnen drinken. Het weldadige effect van de zwarte azijn is al jaren bekend, maar is nu pas tot de con sument doorgedrongen. Waarom er juist nu een azijnrage is ontstaan, kan niemand verklaren. Dat zal de producenten trou wens een zorg zijn. De zwarte azijn maakt nu 20 procent van de azijnmarkt uit en dat aandeel groeit met de dag. De gevolgen van dit succes laten zich ra den: louche fabrikanten hebben kunstma tig zwartgemaakte azijn in de handel ge bracht. De keuringsdienst voor waren heeft daarom in overleg met de Associatie Japanse Azijnproducenten kwalite men voor zwarte azijn aangelegd, zwarte azijn moet per liter van 180 gram voornamelijk bruine rijst of gram zwarte hop zijn gemaakt. Japanse azijnbrouwers ook de markt willen veroveren, dan weet u op moet letten. Peter van Nuijsenburg Wat begon met een ludiek avondje, bedacht door enkele boeren uit het Achterhoekse dorp Lievelde, groeit in snel tempo uit tot een nieuwe rage. Boerengolf verovert Neder land. Bij deze golfvariant wordt er niet gespeeld op een gladgestreken 'green', maar in na tuurlijke weilanden tussen de koeien, paar den en schapen. De moeilijkste hindernis vormen de paaltjes met prikkeldraad waar de golfer nu en dan overheen moet. Er zijn inmiddels tien boerengolfbanen in Nederland die met dezelfde spelregels, bal len en clubs spelen. In oktober wordt het eerste Nederlands kampioenschap gehou den. „Een serieus evenement. Boerengolf heeft alles in zich om uit te groeien tot een echte sport", zegt bedenker P. Weenink. De ondernemer heeft naast zijn kaasboer derij een green liggen van 20 hectare. Het is ook zakelijk gezien al lang het stadium van amateuristisch speeltje ontgroeid. „Vorig jaar hadden we alleen al in Lievelde 10.000 bezoekers. Het heeft een enorme potentie en is de snelst groeiende buitensport van ons land. Er zijn inmiddels banen in Noord-Brabant, Drenthe en België. Aan de club waarmee geslagen wordt, zit een hou ten klompje van 15 centimeter. Dat wordt speciaal op maat gemaakt bij een klompen maker in Beltrum. Het balletje is groter dan bij het traditionele golf en is van leer. De af stand die geslagen kan worden, bedraagt ongeveer de helft vergeleken met het gewo ne golf." Bedrijfsfeesten, familie-uitjes, kinderfeest jes en verenigingsfeesten worden steeds va ker gecombineerd met een partij boeren golf. „Het is ontspannend, gezellig en ie dereen kan het. Ook toeristen en camping- gasten vinden het geweldig." Volgens Weenink zullen dit jaar ongeveer 100.000 mensen kennismaken met boeren golf. Overal duiken nieuwe banen op. De bedenker wil graag uniformiteit aanbren- De 'boerengreen' ligt er altijd op en top bij tussen de koeien, paarden, schapen en paaltjes met prikkeldraad. Foto: ANP/Vincent Jannink gen. „Met tien boerengolfbanen hebben we afspraken over spelregels en materiaal. We kopen ook gezamenlijk de clubs en ballen Weenink heeft inmiddels ook de site www- .boerengolf.nl geopend. Daar staan bin nenkort ook de spelregels op. Op 2 en 3 ok tober wordt in Lievelde het eerste Neder landse kampioenschap gehouden. Er kuil^ nen zich honderd teams van vier personij inschrijven, anp 'Goed kauwe, dat het gelijkmatig in je bloed komp', zeiden Koot en Bie al. Maar van de nep-Viagra die nu als kauwgum in omloop is, hou je hooguit stijve kaken over. In Capelle aan den IJssel moeten ze er bij Pfizer smakelijk om lachen. Viagra in de vorm van kauwgum? Da's nou weer 'ns echt zo'n broodje aap. Een jaar geleden verschenen ze in de krant en op televisie, de berichten dat farmaceutisch concern Pfizer samen met kauwgumproducent Wrigley's zou werken aan een nieuwe vorm voor het overbekende potentiemiddel. Via gra als kauwgumstrip: een half uur vóór het beoogde moment suprème even stug kau wen en gereed is Kees. Het is niet bij berichten gebleven. In de kroeg en in de disco, op het feestje en in de trein hoor je het de laatste tijd om je heen: „Viagraatje?" Waarop een kauwgumpje wordt gepresenteerd uit een bedrieglijk echt lijkende medicijnverpakking waarop vermeld staat dat er 50 milligram sildenafil citrate in zit. En laat dat nou de werkzame stof van Viagra zijn. „Echt flauwekul", zegt woordvoerder Dick Vente van Pfizer. „Wij zijn de patenthou ders van Viagra en die mogen wij alleen in de geregistreerde vorm op de markt bren gen. En dat zijn de bekende blauwe pille tjes in strips van vier of twaalf. Wij stoppen het niet in kauwgum en zijn dat ook beslist niet van plan. Waarom zouden we? Het middel kan alleen op recept worden ver kregen en is er uitsluitend voor mannen met een stoornis op dit gebied. Als je het in kauwgumvorm verpakt, is de kans alleen maar groter dat het in de populaire circuits belandt." Toch is de exclusieve leverancier van de erectiewonderpil zelf behoorlijk debet aan de verwarring. Enig doorvragen leert name lijk dat het bedrijf zich enige tijd geleden een reclamegeintje heeft gepermitteerd dat tegen de bedoelingen in een eigen leven is gaan leiden. „Ja, dat is waar ook", herin nert zich Dick Vente alsnog. „Zo'n drie jaar terug hebben wij een partijtje gewone kauwgum voorzien van een Viagra-wikkel en die bij wijze van relatiepresentje ver spreid onder huisartsen. Gewoon een aar digheidje, om mee op vakantie te nemen. Maar de kauwgum bevatte absoluut geen Viagra. En nogmaals: die komt er ook echt niet." Dat het gebbetje inmiddels de beslotenheid van de huisartsenpraktijk heeft verlaten en in het uitgaansleven van hand tot hand gaat, spijt de woordvoerder van Pfizer wel. „Tja, dat is niet echt gelukkig. Want wij proberen juist Viagra als een serieus ge neesmiddel in de markt te zetten. Met de naam wordt al genoeg malafide handel ge dreven." De firma heeft er namelijk onder tussen bijna een dagtaak aan om zich te verweren tegen de kapers van de Viagra-re- putatie. Spam-slachtoffers en discotheek bezoekers weten maar al te goed hoe de il legale handel in het medicijn welig tiert, vooral via internet. Viagra lijkt de creativi teit van criminelen minstens even hard te prikkelen als wat anders. Vente: „Het vervelende is dat wij steeds weer moeten aantonen dat dit soort illegj spul niet van ons afkomstig is. Want er staat wel Viagra op en dat is onze gedepo neerde merknaam. We melden het dan o{_ meteen bij de inspectie als er weer wat of" duikt". De reclame-kauwgum, kan VenteiB niet genoeg benadrukken, bevat géén Vïap gra. Hoe hard je ook kauwt, het beoogdeld fect zal voor geen millimeter optreden. ,Jpl je zo'n kauwgumpie wordt aangeboden, iv hoef je maar één ding te doen om vast te c stellen dat er echt geen sildenafil in zit. d: Breek het tabletje door. Is het van binnerie wit dan kan het onmogelijk Viagra zijn. Eed werkzame stof is namelijk blauw.si Oppassen blijft het wel. „Want", zegt de ttii woordvoerder, „er kan natuurlijk mee gej\ knoeid zijn. Er kunnen ook heel andere i stoffen in zijn gestopt. Suiker bijvoorbeelL of zelfs xtc. Kijk, dan wordt het pas echt kwalijk, als je dat op straat of in de disco verspreidt". j" Flip Versteegh bp (wijs: 'Het kleine café aan de haven') te zingen voor het hele meester- en juf- fengilde, waarna nog een bloemenhul de volgt en een uitwisseling van ca deaus. Niet alleen leraren en leerlin gen verbroederen, ook de ouders van klasgenoten groeien uit van vage be kenden bij het schoolhek tot dierba re, met elkaar optrekkende no maden in één grote afscheids- kermis. Worden er al adressen uitgewisseld, zit er al een reü nie in? Moeten we niet met el kaar op vakantie? Of zullen we meteen maar bij elkaar in trekken? Na het definitief dichtslaan van de schooldeur, verwacht ik vandaag in een gat te vallen. Heeft de koningin vanmiddag niet nog een uurtje over, nu de huldiging van het Nederlands elftal niet doorgaat? We nemen tenslotte maar één keer afscheid van de ba sisschool. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2