m |oep om Europees Strafregister luider Grieken dompelen Portugal in rouw Bob Roll I verkopen? >en? reen aanwijzingen dat Fourniret •ok in Nederland actief was Simer: Uitwisselen gegevens criminelen Roeien op het ri^evan de tram Bier' ouzo' zout °P df grond en scherven Een Grieks feest aan de Leidse Morsstraat Goedemorgen Wat een krant maandag 5 JULI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 072-5196868 Boerengolf tussen koeien en paarden verovert Nederland m.llldfchdag.lad.ml Bonte Stoet van (oud-)leden bij lustrum Minerva i ms jigi ïeni hel 'amHAAG/ANP - De Europese lid- t Ban moeten meer gegevens als criminelen uitwisselen. Dat :n bi een meerderheid van de omgde Kamer, zo hebben lanfdvoerders van de fracties iren laten weten. Op die ma- flfdkan worden voorkomen dat iet end na verhuizing naar een okotr land uit het zicht van jus- irdwijnt, zoals in de zaak- liret is gebeurd. De serie- t nardenaar verhuisde na in iaairijk gevangen te hebben orden naar België, waar hij op- er w meisjes verkrachtte en int. loordde. ng luropese Commissie werkt de foorstellen voor een derge- afregister. Die plannen •n eind dit jaar op tafel ten komen. Het register It het vervolg op de invoe ring van een Europees aanhou dingsbevel. Onder meer in de Duitse politiek klinkt al steun voor een Europees strafregister. Volgens WD, CDA, PvdA en LPF zou Nederland het huidige EU-voorzitterschap moeten ge bruiken om het strafregister verder in de steigers te zetten. PvdA-Kamerlid Wolfsen noemt het strafregister van 'cruciaal' belang voor de aanpak van grensoverschrijdende crimina liteit. Zijn WD-collega Griffith zegt 'groot voorstander' te zijn van verdergaande Europese aanpak van criminelen en ter roristen, die over de landsgren zen heen gaan. Wolfsen vindt de huidige sa menwerkingsverbanden Euro pol en Eurojust te 'vrijblijvend'. „Dat moet echt uitgebreid wor den." Zowel Eerdmans (LPF) als Haersma Buma (CDA) wil ervoor waken dat op Europees niveau een bak juridische infor matie ontstaat waar niemand de weg in weet. „Ik denk dat een Europees strafregister waardevol zou kunnen zijn. We moeten wel voorkomen dat miljoenen gege vens door Europa gaan zwer ven", aldus de CDA'er. Eerd mans ziet als goede eerste stap de oprichting van een „Europe se databank van pedoseksuele delinquenten". Het uitbouwen van dat register met andere, zware criminelen moet daarbij het streven zijn. Het LPF-Kamerlid vindt daar naast dat pedoseksuele delin quenten zich bijvoorbeeld ieder jaar bij justitie zouden moeten melden. Zo kan hij ook na ver huizing niet uit beeld raken. De cup is binnen. Dol van vreugde hossen de Grieken, geleid door Traianos Delias met de Europese beker in het stadion in Lissabon. Foto: Reuters lissabon/anp - De gedoodverfde favoriet van een prachtig en succesvol Europees kampioenschap huilde gisteravond in Lis sabon tranen van verdriet. Niet de elf beste spelers van het voetbalgekke Portugal, maar een verzameling onbekende artiesten uit Griekenland greep dankzij de kleinst mogelijke zege (1-0) in de finale de titel. Terwijl de verliezende spelers evenals de Portugese toeschouwers een verloren ge vecht tegen hun tranen leverden, vormde Otto Rehhagel het stralende middelpunt van een groots Grieks feest. De 65-jarige bondscoach, een Duitser, presteerde wat bookmakers niet voor mogelijk hielden. Griekenland werd aan de hand van de Duitser Europees kampioen. Slechts seconden na het einde van de wed strijd stroomde de bevolking van Athene massaal de straten op. De Griekse hoofd stad veranderde in één groot vuurwerkfes tival. In de rest van het land speelden zich vergelijkbare taferelen af, met honderddui zenden enthousiastelingen. „Het land staat in brand", meldde een nationaal radiosta tion. De feestelijkheden kregen al gauw een mondiaal karakter. Volgens eerste schattin gen begonnen in totaal zeven miljoen Grie ken, verdeeld over Athene, New York, Mel bourne en Londen, aan een groot feest. Overal ter wereld meldde de Griekse kolo nie zich op straat. „Het is waar, de droom is uitgekomen, we hebben gewonnen", sta melde een commentator op televisie. „Als je in jezelf gelooft is dit mogelijk." Over één ding was de menigte het eens. Dit succes komt uit het diepste van de Griekse ziel. Een handje geholpen door een Duit ser, dat wel. Die Duitse trainer, Otto Reh hagel, kon zijn geluk na afloop niet op. De Grieken in het stadion en hoofdstad Athene ook niet. Het feest wat er in de aloude hoofdstad losbarstte, kan over anderhalve maand tijdens de Olympische Spelen niet meer worden overtroffen. De bakermat van de sport laat in 2004 eindelijk weer eens van zich horen. Niet alleen als organisator van het grootste sportevenement maar ook als Europees voetbalkampioen. Pagina Sport: Grieken zorgen voor Portugees drama tie I in - Het is al jaren een van de spectaculairste onderdelen van de Leidse Lakenfeesten: de draken- tertraces. Op het ritme van de trommel werden de peddels zaterdagmiddag bijna kromgetrokken in het Hiertussen Boommarkt en Apothekersdijk. Bij de 'profs' won uiteindelijk het team van de Blue Dra- udè. Pagina Ri: 'Kijk eens wat een golven'. Foto: Mark Lamers ngi -39.' nen ldelSSEL/an p-BELG a-afp - De icheische politie heeft nog geen 24«le aanwijzing dat serie- •rdenaar Michel Fourniret ikken is bij andere vermis- :n. De Fransman heeft ne- moorden op meisjes en vrouwen bekend. Zaterdag avond zijn de lichamen van twee van zijn slachtoffers opge graven bij een kasteeltje in de Franse Ardennen. Naast de Belgische politie heb ben ook de Nederlandse politie COMMENTAAR EUROCENT ^Idelijk verdwijnen de munt van een en twee euro weer uit onze portemon Winkeliers gaan vanaf 1 iber het bedrag op de kas >n afronden op eurostuivers, scheelt een hoop gehannes rdehet afrekenen en verlost de chédenstand van hoge kosten, [nb meent zo een heel klein lerltje bestolen te worden, is s li alleen een zeurpiet, maar gist zich ook. slij Europese een- ik dsmunt is na de utoductie in 2002 vaag altijd niet popu- velf- Dat komt vooral kekr de stiekeme en|sverhogingen die winkeliers pasten. Veel mensen rekenen liii nog altijd terug naar de ver- n \liwde gulden. De komende antiemaanden zal de euro tuilter weer z'n waarde bewij- l» wanneer er niet meer voor in# geld gewisseld hoeft te wor- i. L Dat scheelt toch gauw 25 (lk 11,35) op een buiten- eeidse zomerreis, del de munten van één en twee isrfocenten heeft in Nederland Ivaöit iemand zitten springen, al s het maar omdat we de gul dencent al hadden afgeschaft en gewend waren geraakt aan het afronden bij de kassa. Waar de Finnen besloten het rinkelgeld direct af te schaffen, deed Ne derland braaf mee met de munt jes die er onder Zuid-Europese druk kwamen. De consument was er nooit gelukkig mee, de winkeliers kost het in kas heb ben van het muntjes jaarlijks een slordige 30 miljoen hele eu ro's. Reden voor hernieuwd wantrouwen is er niet Want het afronden van de kassabon op euro stuivers hoeft helemaal niet onvoordelig te zijn voor de consument Wie wil, kan gepast blijven betalen - er wor den alleen geen centen meer te ruggeven. Wie er zelfs aan wil verdienen, kan bedragen die naar boven dreigen te worden afgerond alsnog exact pinnen, en bij bedragen die naar bene den worden afgerond contant betalen. Dat scheelt op jaarbasis ongeveer vier euro in het voor deel van de handige consument. Peter de Vries in Zuid-Limburg, de Duitse en de Franse politie in onder meer Dijon en Melun belangstelling voor Fourniret in verband met onopgehelderde verdwijningen. Niettemin vrezen onderzoekers dat het niet blijft bij de negen moorden die Fourniret heeft bekend. De Deense justitie ver denkt Fourniret ervan dat hij in 1999 op een Deens strand ten zuiden van Kopenhagen heeft geprobeerd een 11-jarig meisje te verkrachten. Volgens de Deense politie lijkt de composi tietekening die van de verdach te is gemaakt sprekend op de foto van Fourniret. Pagina Buitenland: Opluchting na vondst lichaam Elisabeth Brichet door Eric-Jan Berendsen leiden - Spiros Chrissis is een bijgelovig man. De eigenaar van de Griekse eetzaak Giros van Spiros aan de Leidse Morsstraat had zaterdagnacht gedroomd dat de Grieken tijdens de finale van het EK voetbal van Portugal zouden winnen. En toen het geluksmuntje van één euro dat hij altijd in zijn broekzak draagt, nadat zijn vrouw de pantalon had gewassen ook weer opdook, wist hij het zeker: Griekenland wordt Europees kampioen. De titel werd gister avond in zijn zaak op een ty pisch Griekse manier uitbundig gevierd met het dansen van de sirtaki en het kapot gooien van borden. Al ver voor het begin van de fi nale zit de zaak vol. Met familie, met klanten en met omwonen den. Want Spiros, die twee jaar een winkel aan de Morsstraat heeft, is een graag geziene buurtbewoner. Hij doet regel matig een bakkie in koffiehuis Rembrandt, drinkt zijn biertje in café Lemmy's en werkt hard in zijn eigen winkel. Met typi sche Griekse gastvrijheid wor den de gasten voorzien van een Spiros Chrissis (links), de eigenaar van de Griekse eetzaak Giros van Spiros, viert de overwinning van zijn land op Portugal. Foto: Dick Hogewoning drankje en een hapje terwijl Spiros ook nog tijd heeft om met de regelmaat van de klok zout op de grond te gooien. Een Grieks gebruik dat geluk moet afdwingen. In de winkel is het al drie weken feest. Immers, de Grieken zijn de verrassing van het toernooi en dat komt door die Duitser. En de spelers natuurlijk, weet Spiros. Ine trelos o Germanos, zegt hij dan ook. Wat zo veel betekent dat Otto Rehhagel, de Duitse trainer van het Griekse elftal, gek is. Maar dan in de po sitieve zin natuurlijk. „Zonder hem waren we nooit zo ver ge komen." Bij het spelen van het Griekse volkslied gaat de volumeknop van de televisie al op maximaal. En als de Grieken na 16 minu ten hun eerste kans krijgen wordt de winkel bijna afgebro ken. „We gaan winnen weet Spiros terwijl hij in de rust nog maar eens zout op de vloer strooit, en een kruisje slaat Als Griekenland een doelpunt maakt spat het eerste bord in honderden scherven tussen het zout op de vloer uiteen. Spiros vult de glazen nog maar eens met bier en ouzo. De Grieken houden stand en dat is voor Spiros reden genoeg om al zijn klanten persoonlijk te zoenen, nog meer borden kapot te gooi en, de glazen nog maar eens te vullen en spontaan de sirtaki in te zetten. „En nu gaan we feesten, eerst hier en daarna bij mijn buur man Lemmy's, de hele nacht lang. Griekenland is Europees kampioen. Ongelooflijk? Wel nee, ik heb het immers ge droomd." Federer wint weer Wimbledon londen - Roger Federer is voor de tweede achtereenvolgende keer winnaar geworden van Wimbledon. Hij versloeg in de finale de Amerikaan Andy Rod dick met 4-6, 7-5, 7-6 en 6-4. Verrassender dan de zege van de Zwitser was de overwinning van Maria Sjarapova zaterdag tegen Serena Williams. Het 17- jarige meisje uit Siberië ver sloeg de Amerikaanse in twee sets: 6-4, 6-1. Pagina Sport Eerste steen Freedom Tower new vork - In New York is gis teren op de Amerikaanse onaf hankelijkheidsdag de eerste steen gelegd voor de Freedom Tower. Het gebouw komt op de plaats waar tot 11 september 2001 het World Trade Center stond. „Wat is een betere dag om de eerste steen te leggen voor de Freedom Tower dan de dag dat ons land zichzelf onaf hankelijk verklaarde zei gou verneur Pataki van de staat New York. De hoogte van de to ren, 1776 voet (541 meter) is ook symbolisch: in het jaar 1776 verklaarde de Verenigde Staten van Amerika zich onaf hankelijk. Pagina Buitenland Aanslag Madrid al in 2003 voorspeld Madrid - De Spaanse politie heeft de regering in november vorig jaar al gewaarschuwd dat het land een belangrijk doelwit van islamitische terroristen was. Dit blijkt uit een rapport dat is uitgelekt. Een parlemen taire commissie die de bloedige aanslagen van 11 maart in Ma drid onderzoekt, had de rege ring om het stuk gevraagd. In het politierapport van novem ber 2003 staat dat „het duidelijk is dat Spanje van nu af aan een verklaard doel van al-Qaeda is en dat deze organisatie bezig is haar dreigementen in de prak tijk te brengen". 'Antipiraterij-cd' voor 9,99 euro hamburg - Het Duitse media concern Bertelsmann Music Group (BMG) brengt volgende maand een 'antipiraterij-cd' op de markt. De platenmaatschap pij gaat goedkopere cd's van 9,99 euro uitbrengen die net als illegaal gekopieerde exempla ren geen orginele cover heb ben. De informatie over de mu ziek staat alleen op het schijfje gedrukt. In de strijd tegen mu- ziekpiraterij op internet maakt de platenmaatschappij ook de normale uitgaven van cd's goedkoper. Deze moeten voort aan 12,99 euro gaan kosten. Daarnaast komt het bedrijf met luxe-uitgaven voor 17,99 euro, die bijvoorbeeld ook als DVD afgespeeld kunnen worden. De Amerikaanse televisie zendt de Tour ook uit. Niet via een grote keten, maar wel met OLN, hetgeen voor Outdoor Life Net work staat. Ze zenden vooral vissen, jagen, parasailing en tri atlon uit. Mensen dus die 'spor tief in hun vaandel hebben staan. Veel blokhemden, fleece- jackets en glimmende zonne brillen en vooral niets dat aan de misschien wel conservatieve manier van werken van de klas sieke Europese wielerzenders doet denken. De Amerikanen werken met een duidelijke handicap: tijd. Als de etappe klaar is, gaan zij samenvatten en beginnen, Amerika leeft dan net in de ochtend. Ja, ze hebben de spreekwoordelijke mooie meid die in beeld vertelt waar ze in Frankrijk rijden en hoe er de kaas en de wijn heten en ja, ze hebben een grote cateringwa gen bij zich, want het blijven Amerikanen. Hun 'kenner' is Bob Roll, een schilderachti ge ex-renner, een vrije geest en een heerlijke gek. Hij reed ooit als prof rond, droeg een baard, reed in volle vaart een zorgvuldig aan gelegde rozentuin binnen, overleefde valpartijen en mas sasprints en vond die wereld prachtig. De wereld was zijn koffer, de fiets zijn ziel. Nu praat hij over fietsen. Op een manier die niet vergelijk baar is met wat zijn vele colle ga's doen. Geen statistieken, uitslagen of analyses, maar puur gevoel. Hij brult en davert en lacht en maakt van de studio een speeltuin. Gisterochtend kwam hij even langs. Hij had naar de Neder landse televisie gekeken. „God I saw your f...face on TV. It frightened the shit out of me." Hij ging zitten, klaar voor weer een werkdag. „Weet je," zei hij met een diepe zucht: „Jullie werken zes uur live, wij doen anderhalve minuut van de pro loog, maar ik moet wel alles in spreken. What a job we have." Hij werd weggeroepen. Om in beeld te verschijnen bij OLN. Hij stond op: „Hoe kunnen mensen in Amerika naar fietsen kijken en mijn gezicht zien, dat is wonderlijk, vind je niet?" Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat ifenog geen €0,41 per dag! Naam:DM DV J Adres: J Postcode/Plaats: J Ttelefoon: (i.v.m. bezorgcontroleI I Geboortedatum: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1