SCHRIJVENDE LEZERS amp bezuinigt Valkenburg weg, maar heeft kennelijk toch geld te veel Natuurlijk vergader je niet als Oranje voetbalt Bij Z&Z is het een zootje en dan druk ik me nog heel zachtjes uit Saar is het ale gezicht =a Leiden? Bliktip etchup Minigemeente Ter Aar smijt geld over de balk Het ID College stopt niet met aanbieden van cursussen in Lisse Valkenburg-besluit heeft de WD stemmen gekost Uitspraken Verschuur zijn verschrikkelijk dom Groen en groen zijn twee dingen in Zoeterwoude ^eVbazingwekkend wat jjterie van defensie zich i Ikennelijk nog steeds e*brloven. Men zou toch -Veinst mogen verwach- minister die zoveel luinigen op de kleintjes er worden vreemde met het geld van belastingbeta- de drastische bezuini- .eeft minister Kamp °*]veten te peuteren voor -"maf van een derde DC- Wijfje en ie stemden dinsdag 29 een WD-amende- irP! de Leidse daklozen- afschaft. Onderliggende -usig van de keuze van 'P WD in de Leidse raad m%uigende werking op de uit andere gemeenten isfènlijk gebruik van de ^tentoeslag voor mini- een dak boven het alsbben. leb ik als lid van de Cli- Sociale Zaken ook Lepent van de aanzui- aangevoerd, de praktijk is dit sinds bewaarheid. Dit jaar carït aantal daklozen ge- de» 183 naar 167. ibsite van de WD be- raadslid Van Gruting s een populaire 'vesti- its' voor daklozen. iaar gegevens vandaan nij vooralsnog een )e onderliggende mo- t'an toenmalig Groen- |thouder Laurier was «nder meer daklozen activeren in dagbeste- m jecten zoals 'De Zaak' toekenning van de oc>it zou reïntegratie in iriechappij op termijn an'ergemakkelijken. ing vermeldt op de ix «site dat daklozen zo dfilijk weer een dak bo- elaoofd moeten en aan irsmoeten, net als ieder welke wijze dat zou zij echter niet. zij de weg daar naar- 8iet afschaffen van de ((toeslag moeilijker en hilis een omgekeerd ef- Ide Leidse PvdA-fractie bon dergelijke kromme r enteringen van de mij een raadsel, i) let sociale gezicht van ircfebleven? aal -of R. Dentener, ;t i Leiden. I iicu gee J het'me Jtaar var St. Er zijr ngen, maandag 21 juni, 'jpet Leidsch Dagblad ire mensen moeilijk Jrankblikje open kun Ik heb daarover jgflet is heel eenvoudig: 13ogje om het haakje 1Lhanddoek aan hangt 3^ek je het heel gemak- g^n. Zelfben ik ook een lt]lus ik weet wat het is. 1 Bohemen-van der Zon, Noordwijk. 10, naast de twee KDC-10 vlieg tuigen die de Koninklijke Luchtmacht reeds heeft. Een te kort aan transportcapaciteit ligt hieraan ten grondslag. Maar hoe groot is dat tekort? Kun je wel spreken van een tekort als er kennelijk capaciteit genoeg is om 'voor de lol' met de KDC-10 rond te vliegen? Het is waarschijnlijk bij niet veel mensen bekend dat defen sie de KDC-10 dit jaar al twee maal heeft ingezet om genodig den naar een open dag te vlie gen. Op 14 mei vloog één van de KDC-10 vliegtuigen twee maal op en neer van Eindhoven naar Valkenburg om genodig den voor de open dag van de Koninklijke Landmacht in Oir- schot te brengen. Op 19 juni werd dit kunstje nog eens herhaald met een retour vlucht van Valkenburg naar Volkel met genodigden voor de open dag van de Koninklijke Luchtmacht. Het vlieguur-tarief van een KDC-10 komt al gauw op 13.000 euro (ref.: antwoor den op vragen van de Vaste Ka mercommissie voor Defensie inzake derde DC-10,4 juni 2004). De afstanden in Nederland zijn toch niet zó groot dat je voor dit soort zaken rond de honderd mensen per KDC-10 moet gaan vervoeren? Twee of drie tou ringcars doen hetzelfde voor een fractie van de kosten. Nie mand hoor je hierover, waar schijnlijk omdat 'onze' parle mentariërs (die hierover vragen aan de minister zouden kunnen stellen) zelf maar wat graag ge bruikmaken van de mogelijk heid om per vliegtuig een open dag te bezoeken. Voor de goede orde: de retour vlucht van Valkenburg naar de open dag van de luchtmacht wordt al jarenlang georgani seerd; toen de luchtmacht nog geen KDC-10's had werd er zelfs een vliegtuig van de Belgi sche luchtmacht voor inge huurd. Over transportvliegtuigen ge sproken: het lijkt er eerder op dat de luchtmacht met overca paciteit kampt. Hoe anders zou men kunnen verklaren dat mi nister Kamp op 17 juni aan de Tweede Kamer schrijft dat twee van de vier Fokker 60 transport vliegtuigen probleemloos vrij gemaakt kunnen worden om vanaf Curasao kustwachttaken te gaan uitvoeren? Dit als interi moplossing omdat minister Kamp de Orion verkennings vliegtuigen in de verkoop doet. Had de luchtmacht dan twee Fokker 60 vliegtuigen teveel? Wanneer je een vergadering uitschrijft op een avond dat het Nederlands elftal voetbalt, sta je niet meer met beide benen in de maatschappij en sluit je je ogen voor de werke lijkheid. Foto: ANP/Ed Oudenaarden iag reageren op het itaar 'Ketchup' van Hu- in de krant van 25 is dus ook een man tijd, waarin alles kan Dat was gelukkig in Igd anders, ik ben 75 en nog op de ouder mier opgevoed. Wij aog normen en waar- ^Jiijn tijd deden wij zul- n niet. En als je zoiets 1 als met ketchup gooi- ien minister, prima, Cèm dan je naam. I van Piet Hein en Mi- a Ruiter was dat heel an- kr tegenwoordig kent namen niet eens, is het onderwijs. Ne- 3jcent een grote historie school leerden. 'De z Eeuw" om een voor- noemen. Ik heb de hal- Q bereisd en dan zie je n kneuterig landje Ne- tegenwoordig is. 'e vrouwen eerst maar ,i namen noemen en die niet genoemd moeten ze vast blijven heb geen goed woord 'moet kunnen- van de heer ia zijn namelijk l maar die verdwijnen eordig ook. e P.B. Baak-van de Velde, Leiden. In het Leidsch Dagblad van za terdag 26 juni stelt de heer Slinkman, raadsgriffier van de gemeente Oegstgeest, dat voor volksvertegenwoordigers de plicht nu eenmaal voor plezier moet gaan. De heer Slinkman is van mening dat de Oegstgeester raads- en commissieleden niet moeten zeuren dat zij de wed strijd Nederland - Duitsland niet hebben kunnen volgen. Het is goed dat de heer Slink man geen raadsgriffier in de ge meente Warmond is, omdat we dan over dit onderwerp een be hoorlijke botsing zouden heb ben gehad. De heer Slinkman vergeet in de eerste plaats dat de raad en een commissie zelf de eigen vergaderdata en agen da bepalen en dat dit niet aan de raadsgriffier is. Wanneer raads- en commissieleden ge zamenlijk van mening zijn dat je niet moet vergaderen op een avond, waarop Nederland - Duitsland wordt uitgezonden, dan hadden zij deze vergade ring moeten verschuiven. Het argument dat er een verga dering op 15 juni plaats moet vinden, omdat er in de raads vergadering van 1 juli een aan tal (voor de Oegstgeestse bur gers) belangrijke beslissingen moet worden genomen, is klinkklare onzin. Het schema voor de EK was reeds in decem ber bekend, dus de Oegstgeest se politici en/of ambtenaren (of de heer Slinkman) hebben een halfjaar de gelegenheid gehad het vergaderschema aan te pas sen. Regeren is immers vooruit zien. Wat mij nog meer stoort is het volgende. De heer Slinkman vergeet dat het een belangrijke taak van de politiek is zorg te dragen voor een klimaat, waar bij burgers zoveel als mogelijk betrokken worden bij het poli tieke proces. Zeker bij commis sievergaderingen, omdat bur gers aldaar nog een inspreek - recht hebben. Wanneer je dan een vergadering uitschrijft op zo'n avond sta je volgens mij niet meer met beide benen in de maatschappij en sluit je je ogen voor de werkelijkheid. Sterker nog; het is voor de bur ger weer een nieuw argument zich af te keren van het (plaat selijke) politieke gebeuren. De heer Slinkman is geen voet balliefhebber, maar dat terzijde. In Warmond wordt ook ieder jaar een vergaderschema ge maakt voor de gemeenteraad en de commissies en de raads leden hier zijn het er unaniem over eens dat er bijvoorbeeld ook geen commissie- of raads vergadering moet plaatsvinden tijdens de Kaagweek. Dan is half Warmond in de ban van de Kaagweek en dan past het niet om een vergadering te beleg gen. De burger is al zo slecht geïnte resseerd in alles wat met poli tiek te maken heeft. Er wordt al zo weinig gebruikgemaakt van het spreekrecht of van andere inspraakmogelijkheid. De be trokkenheid van de burger is al zo betrekkelijk. Vergaderen op een avond, waarop driekwart van de Nederlandse bevolking in de kroeg of thuis naar een voetbalwedstrijd zit te kijken, zal deze tendens alleen maar ten goede komen. Dat is dus niet slim. Dat de heer Slinkman van me ning is dat voor volksvertegen woordigers de plicht nu een maal voor het plezier moet gaan, is bij mij helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. Dat is de omgekeerde wereld. Wanneer ik raadslid van Oegst- Als het niet zo diep treurig was, zou je in schaterlachen uitbarsten als je de krant leest. Alweer een burgemeester uit Ter Aar vertrokken. Hoe krijg je dit als minigemeente zo vaak voor elkaar? Er kan wat mij betreft maar één conclusie worden getrok ken: de bestuurders van Ter Aar zijn incompetent in het omgaan met mensen, met na me de wethouders en de frac tieleden van het CDA en de WD. Deze twee partijen wa ren aan het bewind tijdens het vertrek van de burgemeesters uit Ter Aar. Het vertrek van burgemeester Epskamp kost de gemeente 255.000 euro. Uit betrouwbare bron heb ik vernomen dat het onderzoek naar de escapades van Hoogervorst zo'n 150.000 euro heeft gekost. Dit laatste half jaar is dus al 405.000 euro over de balk gesmeten. Geen gering bedrag voor een gemeente die onder preven tief toezicht staat en niet in staat is een bibliotheek, een zwembad en de lokale om roep subsidie te geven, omdat er geen of onvoldoende geld is. En wat staat ons nog te wachten? Ik heb dan ook maar één op lossing voor de bovenge noemde fracties en hun wet houders. Stort het over de balk gesmeten geld van het laatste halfjaar, hoofdelijk ver deeld over de fractieleden en de wethouders, terug in de ge meentekas en treedt af. Dan pas laat u zien dat u een be stuurder bent. Arie Rijnsburger, Ter Aar. Ik ben het volledig met Hendrik Fischer eens dat het bij Zorg Zekerheid een zootje is (LD 24/6). En dan druk ik me nog heel zachtjes uit. Telefonisch zijn ze nooit bereikbaar, de wachttijd is standaard tien mi nuten of meer. En ik vermoed dat men de telefooncentrale daarvoor geprogrammeerd heeft. Als je dan toevallig eens iemand aan de lijn krijgt, het geen me in januari van dit jaar voor het laatst lukte, is de be treffende medewerker narrig, probeert je van het kastje naar de muur te sturen en een ant woord krijg je niet. Declaraties worden pas na twee maanden of langer uitbetaald. Verleden jaar oktober/novem ber kondigde men aan een nieuw automatiseringssysteem in te gaan voeren en waar schuwde voor langdurige ver tragingen over een lange perio de. De problemen met dit sys teem zijn nog steeds niet opge lost. Brieven, e-mails of faxen worden pas na lange tijd beant woord, als ze al niet zoekraken. Momenteel wacht ik op ant woord op een vraag die ik een maand geleden per fax heb in gediend. Eerst heb ik het overi gens geprobeerd per e-mail, maar daar werd niet op gerea geerd. Dat brieven echt zoekra ken, geloof ik niet. Verleden jaar had ik ook eens een akkefietje waar niet op werd geantwoord. Mij werd medegedeeld dat die brief was zoekgeraakt. Een aantal weken later kreeg ik toch antwoord. Toch knap dat men een zoekge raakte brief kan beantwoorden, denk ik dan. Het management en de raad van bestuur weten blijkbaar niet wat er op de werkvloer ge beurt. Daar zou eens een afle vering van 'Terug naar de Vloer' over gemaakt moeten worden. Uit ergernis over twee reclame boodschappen over een nieuwe dienstverlening, namelijk het aanbieden van een begrafenis verzekering, heb ik een fax ge stuurd naar de heer Van Hou ten van de raad van bestuur. Daarin liet ik duidelijk blijken dat ik niet tevreden ben over Z &Z en dat ik geen nieuwe pro ducten van hen wens te over wegen. Als ik met een vet salaris op zo'n plaats zat en ik zou zo'n brief krijgen van een klant, zou ik actie ondernemen en onder zoeken wat er allemaal fout gaat. Niet het management van Z&Z dus. Dat blijft lekker zitten waar het zit en doen niets. Ze volgen daarbij de algemene trend van slap managen en veel incasseren. LC. Kip, Sassenheim. Het artikel 'Studiehuis geen al ternatief voor Symfonieorkest Bloembollenstreek' (LD 8/6) bevat enkele passages waarop ik wil ingaan omdat ze in mijn ogen niet correct zijn. Het Studiehuis aan de Van Os- tadestraat in Lisse is eigendom van het ROC Leiden dat het de afgelopen jaren verhuurde aan diverse basisscholen in verband met verbouwingen aan hun panden. Het ROC Leiden heeft in het afgelopen jaar zelf een MBO-groep SPW3 en Helpende Welzijn in dit pand gehuisvest. Het ID College, sinds jaar en dag educatie verzorgend aan de Jozef Israëlsstraat, huurt het pand van de Stichting tot Steun aan het studiehuis. Deze laatste stichting wil het pand verko pen. Noch de gemeente Lisse, noch het ID College wil het pand kopen. Er is geen sprake van dat het ED College in Lisse stopt met het aanbieden van cursussen. Nu niet en in de toekomst niet. D66'er Verburg is wat dat be treft niet goed op de hoogte. ROC Leiden en het ID College werken overigens wel samen op het gebied van opleiding op middelbaar niveau en educatie in Leiden, Duin- en Bollen streek. H. Vis, directeur ID College, Leiden. Waarom waren die dan nog niet wegbezuinigd? En waarom wordt er eenmalig 14 miljoen euro geïnvesteerd om die transportvliegtuigen ge schikt te maken voor kust wachttaken? Wat gebeurt er dan met de nieuwe radarsyste men, extra brandstoftanks en andere aanpassingen als de Fokker 60 vliegtuigen uiteinde lijk worden opgevolgd door de civiele kustwachtvliegtuigen die minister Kamp heeft beloofd? Gezien de houding van 'onze' Tweede Kamerleden in het de bat met de minister op 28 april (waarin de Orions werden op geofferd om een regeringscrisis te voorkomen) hoeven we niet te verwachten dat ze dwars gaan liggen. Kamp zal zijn zin wel weer krijgen en veel geld mogen uitgeven aan een tijde lijke oplossing voor een pro bleem dat hij zelfheeft gecre- eerd. Marco PJ. Borst, Leiderdorp. Bij de verkiezing voor het Euro parlement was er verlies voor de regeringspartijen. De WD verloor fors. En men gaat dan naar een oorzaak zoeken, want de kiezers schrijven dat er niet bij. Terwijl ze met hun stem wel hun afkeuring laten zien. En dan wordt er gesproken in de partij over enkele WD-promi nenten die vlak voor de verkie zingen minder gunstig in het nieuws kwamen (Dijkstal, Nijs). Zelf denk ik aan een andere zaak die meer heeft losgemaakt dan wordt gedacht en wel het voornemen om Marinevlieg kamp Valkenburg te sluiten. Vanwege een aantal bezuinigin gen moest dit volgens een aan tal mensen worden gesloten om ruimte te maken voor wo ningbouw. Vooral WD-minis- ter Kamp drukte dit door. Argumenten om te sluiten wa ren niet doorslaggevend en het was lang twijfelachtig of er een meerderheid bij de volksverte genwoordiging zou zijn om ak koord te gaan met Kamps wens. Waarop de minister liet weten dat als men hem niet steunde in zijn voorstel tot sluiting van het vliegkamp, er dan geen mi nister van defensie meer zou zijn. Dat is niet democratisch, één man die zó zijn voorstel er door krijgt. Ik denk dat ook deze gang van zaken een oorzaak kan zijn van het verlies van stemmen. Bovendien, de te loorgang van het vliegkamp heeft nog meer negatieve gevol gen. Er zijn immers ook nog agrarische activiteiten, er is na tuur en er is nog open ruimte om maar enkele punten te noe men. J. Wassenaar, Noordwijkerhout. geest zou zijn geweest, dan zou ik bij de collega-fracties hemel en aarde hebben bewogen de vergadering van 15 juni te ver plaatsen naar een andere avond. De raadsgriffier heeft zo'n verschuiving gewoon uit te voeren. Klaar. Hij is immers in dienst van de gemeenteraad en niet andersom. Dat een volksvertegenwoordi ger bepaalde plichten heeft, dat onderken ook ik. Er zijn echter grenzen en die moet ieder ge meenteraadslid voor zich zelf bepalen. Die hoeven niet te worden bepaald door ambtena ren. En zeker niet door een grif fier, die feitelijk alleen maar heeft uit te voeren wat hem door de gemeenteraad wordt opgedragen. Jozef van der Vooren, gemeenteraadslid, Warmond. Graag wil ik reageren op de uit spraken van raadslid Wil Ver schuur over 'een ambtenaar met een hoofddoekje'. Volgens de burgemeester van Alphen aan den Rijn waren die uitlatin gen 'een beetje dom'. Volgens mij verschrikkelijk dom. Hele maal, zoals later blijkt, omdat ze niet eens weet over wie het gaat en ze haar niet kent. Ik ben ook, zoals zij het noemt, 'burger van Alphen aan den Rijn'. En helaas voor haar, ik heb wél ervaring met de desbe treffende ambtenaar. En goede ook. Ze is uiterst vriendelijk, spreekt goed Nederlands en is bovendien al jaren werkzaam bij de gemeente Alphen aan den Rijn. Mevrouw Verschuur heeft een voorbeeldfunctie als raadslid en zou dus niet domweg maar wat moeten roepen. Ze is toch geen papegaai, die zonder iets na te gaan domweg uitspraken van een ander naroept? Heeft ze zich ooit wel eens verdiept in een andere cultuur? Is zij zich ervan bewust dat wij zelf, de 'burgers', destijds te lui waren om alle vuile klusjes op te knappen? En dat we wel graag alle voordelen willen hebben van de andere culturen - ik noem maar even het lekkere eten - maar zodra er zich een probleem voordoet we niet thuis zijn. Ik mag hopen, als burger van Alphen aan den Rijn, dat ze niet voor alle problemen zo weg loopt en domweg maar eens wat roept in de hoop dat ze de krant weer haalt. Als Maxima zegt dat haar Wil lem Alexander 'een beetje dom' is geweest, moet iedereen er om lachen. Maar in dit geval, bij een domme Wil Verschuur, vergaat mij het lachen com pleet. Dan denk ik: wat zou haar volgende 'beetje domme' uitspraak zijn? Marianne Suidgeest, Alphen aan den Rijn. Bij het lezen van de pagina 'Schrijvende Lezers' van zater dag 26 juni, kon ik enorm mee voelen met de schrijvers uit Lei derdorp. Zij voelen zich ook akelig bedonderd door een ge meente die het 'groen' voorop heeft staan, maar ondertussen de vernietiging van de natuur bikkelhard doorzet. In Zoeter woude is het net eender. Als we het groen ('Zoeterwoude Weids en Groen') alleen maar moeten aflezen aan de weilanden, kun nen we net zo goed een naams verandering doorvoeren en in het vervolg Zoeterweide heten. Elke keer als ik van de Stomp- wijkseweg af het dorp in kom, voel ik me de koning(in) te rijk. Wat een heerlijke rust gaat er toch uit van dat ene rijtje bo men. Maar dan komt dat ver draaide gevoel van angst: nog even genieten, hoe lang nog...? Verleden maand hebben Con nie Vis, Mieke Boly, Aad van den Engel en ik een gesprek ge had op het gemeentehuis, over de toekomst van het Loethe- veld. Nou, weinig opbeurend voor de bomen. Er is een plan om zo'n veertig flatwoningen neer te zetten, (die dan ook het predikaat 'luxe' dragen). Daar voor zullen alle bomen (80?) die langs de Dr. Kortmannstraat staan moeten wijken. Kleine in greep, zo gebeurd, dat omza gen. Over kapitaalvernietiging viel in deze niet te praten. Mis schien, als het budget het toe laat, kan er een enkele boom worden verplaatst in de richting van het veld, maar dat is veel werk en heel duur. Wie schetst mijn verbazing toen er in mei een berichtje in de krant stond over de beschadi ging aangebracht aan drie bo men in de Bloemenweide en dat wij, de bevolking, ons moesten realiseren dat zo'n boom een kapitaal waard is. Gesproken werd over enkele duizenden euro's, en dót is de prijs voor een boompje met een schamele tien levensjaren en een omtrek van wel 15 centime ter. Ook bij de uitbreiding van de tennisclub wordt er hard ge- .gooid met het omhakken van de struiken die bij het 'piere- badje' staan. Struiken? Op het Loetheveld is 25 meter struiken weggehaald zonder dat er ooit een aanvraag voor moest wor den ingediend. Struiken vallen niet onder de bomenwet, be halve als het de gemeente goed uitkomt. Kortom, voor het bouwen van luxe flats in e&k 'niet meer zo luxe' omgeving in het dorp Zoeterweide, kan niet over de kapitaalvernietiging van 80 bo men maal 60 jaar gesproken worden, maar als een stel kwa jongens met hun zakmes een boom beschadigen (wat ik ove rigens zelf niet kan goedkeuren, tenslotte is een ring in de bast bij ons gelijk aan een slagader lijke bloeding) is de krant te klein. En als de gemeente een rij van 25 meter struiken om hakt is er niets aan de hand, terwijl voor de uitbreiding van een goed draaiende club, die zichzelf voor een groot deel kan bedruipen, de struiken net weer in de weg staan? Patricia Driebeek, Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19