Eerste klapje komt van Armstrong E=s~~ TOUR DE FRANCE Cancellara geduldige nieuwkomer 'Ik heb geen idee waar we naar toe gaan' Twee voor de prijs van één Even weinig Belgen als Nederlanders rste uitvaller >er controles de Tour icellara op ee na snelste kaltel schorst dachte dokter Luca wint ten de Tour 'Proloog winnen is mooi, maar mijn hoofddoel is Parijs halen' Amerikaan en concurrent Ullrich willen pas in slotweek pieken 'Last minute-invaller' Peter Farazijn in proloog van start met houten kop MAANDAG 5 JULI 2004 3LEROI - Australiër Nick Ga- jrerd gisteren de eerste uit- x in de Tour. Gates was in grste etappe op weg naar rleroi slachtoffer van een artij en kwam op ruim een iur van ritwinnaar Kirsipuu !en. Daarmee was de ren- Lotto-Domo ruim bui- lale toegestane tijd binnen it-erd hij door de jury uit de 1 genomen. Tot de slachtof- ryan valpartijen zonder em- 1 gevolgen behoorden on- Anderen de Italiaan Cipolli- de Spanjaard Sevilla. ïn '°tLEROi - Met opnieuw meer hfoles gaat de organisatie Ronde van Frankrijk ook g ar de strijd tegen doping Er worden honderdtachtig jtests gehouden en dertig Icontroles. Dagelijks on- zes tot acht renners urinetest, onder wie de jewinnaar en de drager iet geel. Van de honderd- ig plasjes worden er hon- onderzocht op het gebruik po, een kostbaardere con- Vorig jaar werden er 142 stalen onderzocht en wa- r nog geen bloedtests. De gemiddelde snelheid >3,561 kilometer per uur mee Fabian Cancellara za- g won, was het op twee na ste moyenne ooit gereali- i in de Tourproloog. De ;hris Boardman was twee sneller. ite prologen: 1Boardman 55,152 km/u in 1994, 2. lman 54,194 in 1998,3. ellara (Zwi) 53,561 in 2004, >reau (Fra) 52,658 in 2001, ardman 52,560 in 1997,11. im (Ned) 51,549 in 1987. .eroi - De Spaanse wieler- Euskaltel heeft ploegarts Losa voorlopig uit zijn ie ontheven. Losa, die niet ezig is in de Ronde van trijk, zou het yerboden do- ïiiddel epo hebben ver- aan de Schotse renner i Millar. Millar, in dienst iet Franse Cofidis, werd ;e week twee dagen ver- d naar aanleiding van do- verdenkingen. De Schotse p;- Idkampioen tijdrijden zou »en toegegeven epo te heb- 'gebruikt, waarna hij met- niet meer welkom was in iRA - Danilo Di Luca heeft jn van zijn startverbod in indé van Frankrijk weten rzachten met de zege in de Tée Matteotti. De Italiaan- ler van Saeco versloeg na [it over 188,5 kilometer in igeving van Pescara zijn ;enoot Paolo Bossoni en dtser Oscar Camenzind. loegleiding van Saeco be- Di Luca buiten de Tour- :tie te houden, omdat hij leber dit jaar betrokken was jen dopingzaak. luik/gpd - Waar Lance Arm strong zaterdag in Luik de con currentie een eerste tik uitdeel de, kwam onderwijl de toe komst voorbij vliegen. Fabian Cancellara, een 23-jarige Zwit ser, was op het zes kilometer lange parkoers twee tellen snel ler dan de vijfvoudige Tourwin naar en veroverde daarmee in zijn allereerste Touretappe di rect de gele trui. Geëmotioneerd besefte hij stil lehes de impact van zijn presta tie. „Er zijn niet veel momenten dat je alleen bent in de deze hectische Tour. Als je dat dan wel even bent in afwachting van de andere renners, komen de emoties boven", zei de vol- wassen ogende coureur van Fassa Bortolo. Cancellara was wereldkampi oen tijdrijden bij de junioren in 1998 en 1999. Sinds hij prof is weet hij helemaal wat hij wil. „Ik word gezien als een prol oogspecialist. Dat ben ik ook, maar daarbij mag het voor mij niet blijven. Dit voorjaar won ik al twee kleinere koersjes in de sprint. En ik wil nog veel meer bereiken." Momenteel is hij aan het ont dekken wat de toekomst hem brengt. Tijdrijden kan hij so wieso. Dit voorjaar reed hij ech ter ook vooraan (in de kop groep van vier, waaruit Backst- edt won voor Hoffman) in Pa- rijs-Roubaix. „Natuurlijk vind je het jammer dat je niet wint, maar het was pas de eerste Pa- rijs-Roubaix die ik uitreed. Ik heb er de ervaring opgedaan die me later van pas zal komen. Zo zit ik in elkaar: ik kom er gens en als de koers me ligt en mooi is, wil ik er ooit terugko men om te winnen. Zo ook hier in dé Tour. De proloog winnen is mooi, maar mijn hoofddoel'is Parijs halen. Ik werk aan de toe komst. De Tour winnen is voor later." Dan ook pas maakt hij zich druk over zijn gewicht. Cancellara is groot. „Voorlopig is dat nog een voordeel bij het tijdrijden." De Zwitsers hebben met hem een uniek talent in huis. Toen hij vorig jaar op indrukwekken de wijze de lastige proloog won van de Ronde van Zwitserland, wilden alle landgenoten van hem horen dat het een schande was dat ploegbaas Ferretti hem niet meenam naar de Tour. Als 22-jarige bezwoer hij toen het land rustig te blijven. „Ik ben het die niet mee wil. Heb ge duld." Cancellara woont in de buurt van Bern. Zijn vader komt van oorsprong uit Sicilië. De man had een racefiets in de garage staan. „Op een dag vond ik die. Ik was dertien jaar en met die fiets vond ik ook iets nieuws. Iets heel moois vooral. Fietsen gaf me een geweldig gevoel. Alleen op de weg met jezelf. Je rijdt door de natuur. Je hebt bergen en vlakke wegen. De sport is zo veel afwisselender dan het voet bal, dat zich slechts binnen de enge lijnen van het veld af speelt. Wielrennen is mijn pas sie geworden. Vandaag ben ik dus even de gelukkigste man op deze aarde." door Ad Pertijs luik - In het grote gevecht om de Tourzege scoorde titelverde diger Lance Armstrong bij de start in Luik al direct de 'ope ningstreffer'. Tijdens de zes kilo meter lange proloog bleef hij zijn grootste concurrent Jan Ull rich maar liefst vijftien seconden voor. Ook Tyler Hamilton (zes tien tellen) en Iban Mayo (ne gentien) leverden fors in. „Dit is op de eerste plaats een enorme opluchting", liet de Amerikaan weten. De afgelopen weken werd door concurrenten en media druk gespeculeerd over de naderende val van de vijfvoudige Tourwinnaar. „Ik begrijp waarom. Na wat ik heb laten zien in de Dauphiné Libé- ré, zou ik zelf ook gaan twijfe len", wist hij. Niet zozeer de tijdwinst, maar het feit dat hij zijn concurrenten heeft laten zien nog steeds de oude te zijn, sterkt zijn moreel op weg naar een unieke zesde overwinning. „Vanaf de eerste trap voelde het erg goed aan", zei de Texaan, die er aan toevoegde dat hij be nieuwd was geweest naar zijn vorm ten opzichte van de ande re klassementsrijders. De Texaan had ook zijn team genoten gevraagd direct een 'statement' neer te zetten aan de oevers van de Maas. Met vier man (ook Hincapie, Landis en Ekimov) zaten ze bij de eerste twintig. In het T-Mobile-kamp van Jan Ullrich, die als zestiende ein digde, reageerde men schou derophalend op de opvallende nederlaag. De Duitser geldt nochtans als een tijdritspecia list. „Hij trapte de grote ver snelling en nam in de bochten totaal geen risico's", had ploeg leider Mario Kummer in de volgwagen gezien. „Dat kostte Luik. Proloog. 1. Cancellara (Zwi/FAS) 6,1 km in 6.50, 2. Armstrong (VS- t/USP) 0.02, 3. José Ivan Gutierrez (Spa/ILB) 0.08, 4. McGee (Aus/FDJ) 0.09, 5. Hushovd (Noo/CAG) 0.10, 6. Pereiro (Spa/PHO) 0.11, 7. Voigt (Dui/CSC), 8. Moreau (Fra/CAG) 0.12, 9. Julich (VSt/CSC). 10. Hincapie (VS- t/USP), 11. José Enrique Gutierrez (Spa/PHO) 0.14. 12. Vicioso (Spa/LIB) 0.15, 13. Leipheimer (VSt/RAB). 14. Sastre (Spa/CSC). 15. Arvesen (Noo- /CSC) 0.16, 37. De Groot (Ned/RAB) 0.24, 54. Boogerd (Ned/RAB) 0.27. 69. Dekker (Ned/RAB) 0.29, 98. Kna- ven (Ned/QUI) 0.34, 119. Lotz (Ne d/RAB) 0.39, 160. Kroon (Ned/RAB) 0.45, 162. Moerenhout (Ned/LOT) 0.45, 179. Vierhouten (Ned/LOT) 0.56. Eerste etappe, Luik-Charleroi: 1. Kirsi puu (Est/AG2) 202,5 km in 4.40.29 (43,4 km/u), 2. McEwen (Aus/LOT), 3. Hushovd (Noo/CAG), 4. Hondo (Dui- /GER), 5. Nazon (Fra/AG2), 6. Cooke (Aus/FDJ), 7. Arvesen (Noo/CSC), 8. Petacchi (Ita/FAS), 9. Zabel (Dui/TMO), 10. Davis (Aus/LIB), 11. Engoulvent (Fra/COF), 12. Casper (Fra/COF), 13. Pineau (Fra/BLB), 14. Marinangeli (Ita- /D0M), 15. Calzati (Fra/RAG), 21. Vier houten (Ned/LOT), 65. De Groot (Ne d/RAB), 93. Boogerd (Ned/RAB), 129. Lotz (Ned/RAB), 133. Moerenhout (Ned/LOT), 146. Kroon (Ned/RAB), 158. Dekker (Ned/RAB), 178. Knaven (Ned/QUI). Algemeen klassement: 1. Cancellara (Zwi/FAS) 4.47.11, 2. Hushovd (Noo- /CAG) 0.04, 3. Armstrong (VSt/USP) 0.10, 4. Voigt (Dui/CSC) 0.15, 5. José Ivan Gutierrez (Spa/ILB) 0.16, 6. Perei ro (Spa/PHO) 0.19, 7. Moreau (Fra/CAG) 0.20, 8. Julich (VSt/CSC). 9. Hincapie (VSt/USP), 10. José Enrique Gutierrez (Spa/PHO) 0.22, 11. Vicioso (Spa/LIB) 0.23, 12. Leipheimer (VSt/RAB), 13. Sastre (Spa/CSC), 14. Arvesen (Noo/CSC) 0.24, 15. 0'Grady (Aus/COF) 0.25, 39. De Groot (Ne d/RAB) 0.32, 54. Boogerd (Ned/RAB) 0.35, 68. Dekker (Ned/RAB) 0.37, 95.- Knaven (Ned/QUI) 0.42, 115. Lotz (Ne d/RAB) 0.47, 154. Kroon (Ned/RAB) 0.53, 156. Moerenhout (Ned/LOT) 0.p3, 173. Vierhouten (Ned/LOT) 1.04. Puntenklassement: 1. Hushovd (Noo) 38 punten, 2. Kirsipuu (Est) 35, 3. McEwen (Aus) 30, 4. Hondo (Dui) 24, 5. Cancellara (Zwi) 23, 29. Vierhouten 5. Bergklassement: 1. Bettini (Ita) 13 punten, 2. Tombak (Est) 12, 3. Voigt (Di/i) 4, 4. Renier (Fra) 3, 5. Eisel (Oos) 2. Algemeen klassement ploegen: 1. US Postal 14 22.29, 2. CSC 0.06, 3 Pho nal 0.11, 4. Fassa Bortolo 0.14, 5. ti les Balears 018,7. Rabobank 0.26. Algemeen klassement jongeren: 1. Can cellara (Ita) 4.47.11, 2. Eisel (Oos) 0.26, 3. Boonen (Bel) 0.27, 4. Noval (Spa) 0.30, 5. Karpets (Rus). •Jf: Lance Armstrong vlak voor de start van de eerste etappe, gisteren in Luik. Concurrent Jan Ullrich dient nu nog sleihts als decorstuk. Foto: Reuters/Wolfgang Rattay hem minstens een seconde per bocht", dacht de Duitser. Ver der is er volgens de teamleiding niets aan de hand. „Jan is goed en gezond. We maken ons dan ook geen zorgen." Armstrong knikte instemmend. Hij ver wacht dat de Duitser het beste bewaart voor in de bergen. „Dit zegt in ieder geval niets over goed of slecht hij daar zal zijn." Het is opvallend dat geen van beide partijen conclusies wilde trekken uit de uitslag van de proloog. Armstrong duidt der gelijke chronoritten doorgaans als 'momenten van de waar heid'. Een tijdrit liegt volgens hem nooit over de staat waarin in een renner verkeert. Zo gaf hij vorig jaar in Parijs verras send vijf tellen toe op Ullrich. „Niets aan de hand", luidde het commentaar van de ploeg. La ter in de Ronde pas gaf de Ame rikaan toe dat hij verre van fit aan die proloog (en dus ook de Tour) was begonnen. Een val in de Dauphiné Libéré had later, vlak voor de ronde, een aanval van diarree tot gevolg. Dit keer werd volop, gezin speeld op een nieuwe vormval bij de Amerikaan. Zijn Dauphi né Libéré was - voor zijn doen - verrassend zwak geweest. Op de Mont Ventoux werd hij weg geblazen door Iban Mayo, de grote heerser van die koers, •maar ook door Hamilton. Die bij Phonak fietsende vriend van de Amerikaan was nota pas vijf dagen ,weer in koers. Het feit dat Hamilton in de opbouwfase snellftr was dan hij, verontruste Armstrong. Sinds zaterdag weet hij dat die achterstand wegge werkt is. Toch hoeft het - inderdaad - al lemaal weinig te zeggen over de ontknoping van de Ronde. Jan Ullrich, die het als diesel'niet moet hebben van korte bochti ge tijdritjes, heeft al aangegeven zijn topvorm bewust uit te stel- len voor de cruciale slotweek. Foutje „Dan maakt Armstrong *wel eens een foutje", weet de Duit ser, die over zijn gewicht zegt dat hij voor die slotgalop door de Pyreneeën en Alpen nog wat moet 'uitmageren'. Voor het eerst zegt ook Arm strong er echter voor te waken niet al te snel in topvorm te zijn. Over twee weken pas be gint het zware werk. .Aange zien Ullrich in de laatste week altijd op zijn best is, kan het ge vaarlijk zijn nu al in topvorm te zijn", sprak hij vrijdag nog tij dens een persconferentie. Wie weet kan over drie weken ge steld worden dat Armstrong zich desondanks door de bui tenwereld heeft laten opjagen alsnog te vroeg in topvorm aan de ronde te zijn begonnen. 1 h® Edward Swier n 'ij iLERoi - Sybille stond zater- !refiiddag als versteend aan ie%ond. In de maïsvelden enl leper kreeg Peter - het zal geweest zijn - juist „Amai, amai. ik moet naar de Tour. aoet nü naar de Tour." De ervoor hadden Peter Fa- in en zijn vrouw het juist 1 wat later dan anders ge- 'eikt. „Eén uur was hij thuis, a ^laat voQr een coureur", ^zijn buurman. Maar waar- ik niet. izinge, bij leper, was het feest. De Rally was weer it dorp, dat moest gevierd len. Farazijn, toch niet op- 'men in de Tourselectie iofidis, kon even de teu- iten vieren. Dacht hij. Een ilbeenbreuk van Matthew bijna driehonderd kilo- Tjjfer verderop, veranderde -h»er alles. De komende we- is Farazijn alsnog erbij in ïrande Bouclé. Omdat hij, n 'len helse rit dwars door Bel le luist op tijd was voor de jd iraagmiddag even na vijven een drukte van belang bij )ofidis-bus. Manager Alain 1 'Iteuil ijsbeert rond. Om J0C6 uur moet Farazijn starten, nn zware onderhandelingen J Tourdirectie aan vooraf- White was 's morgens het par- leruit gegleden. Het ilbeen-van de Australiër Ie val niet overleefd. Het de vraag of een vervanger kon worden opgeroepen. Deze coureur was immers nog niet aan een medische controle on derworpen. Toen dat obstakel was genomen, wachtte de vol gende vraag: wie? Farazijn woonde simpelweg het dichtst- bij. Niet plezant Om tien over is de 'held voor één dag' ter plaatse. De coureur neemt zowaar de tijd voor de media. Is geen prater, maar ziet er zelf ook wel de humor van in. „Je gelooft zo'n telefoontje na tuurlijk eerst niet. Wie had dat nu kunnen denken. Ik stond naar de auto's te kijken, in een maïsveld bij leper. Met mijn kinderen. Die vinden dit dan ook niet plezant, want we moesten plotsklaps weg. Zij hadden liever nog even geble ven. Maar ja, de Tour.." Farazijn was na het belletje naar huis gesneld. „Daar heb ben we hoofdschuddend mijn valies gepakt. Dit kan toch niet waar zijn, zeiden we elkaar. Toch zijn we vlot in de auto ge sprongen." Sybille nam het stuur, zoon Maxime van tien besloot ook mee te gaan naar de Tourstart in Luik. Het werd hun eigen rally. Sybille: „We hebben gevlogen. Het is hopen dat we niet geflitst zijn, het ging constant aan honderdtachtig kilometer in het uur." Farazijn erkent een houten kop te heb ben. „Toch wel een beetje. Het \was laat vrijdagavond." De episode-Farazijn zorgt deze middag overigens voor een hoop lol in Cofidis-kringen. Het was een vrolijke noot na een hoop ellende. Sinds de Franse politie deze winter een inval deed en Philippe Gaumönt een boekje opendeed over doping- gebruik binnen de ploeg, stond de formatie onder meer een maand buiten competitie. Vlak voor de Tour werd DaVid Millar in de kraag gevat en weigerde de Tourdirectie Cédric Vasseur. Het uitvallen van White met de sleutelbeenbreuk knakte de moraal nog meer. Tot er, met Farazijns entree, eindelijk weer eens wat te lachen viel. Clown De clown van dit circus springt op de rollers, rijdt nog even warm. En praat door. Hij reed in 1999 voor het laatst de Tour. De nu 35-jarige West-Vlaming had er geen rekening mee ge houden ooit nog de Ronde van Frankrijk te rijden. „Ik heb er zeven gedaan, viel in 2000 bui ten de boot. Daarna ben ik ei genlijk zelden in beeld geweest voor de Ronde." Vorig jaar had hij nog wel de Vuelta gereden. Al was dat geen onverdeeld succes. In de laatste tijdrit, die voerde over één lange weg, zat een enkele rotonde. Farazijn zat zo diep over zijn stuur gebogen dat hij het obstakel niet zag, crashte en zijn sleutelbeen brak. O ironie, nu is hij juist vervanger van een 'sleutelbeen slachtoffer'. Farazijn rijdt, op White's tijdrit- fiets en zonder verkenning van het traject, uiteindelijk de l85ste-tijd_Drie coureurs zijn langzamer. Hij puft uit. „Dit luik/anp - Dankzij de komst van Peter Farazijn als vervanger van- de geblesseerde Matthew White hebben de Belgen alsnog net zo veel renners in de Ronde van Frankrijk als Nederland. Beide landen hebben maar acht vertegenwoordigers in de Tour. Frankrijk is het best vertegen woordigd met veertig renners, gevolgd door Spanje met 31. In totaal zijn 188 renners uit 27 landen aanwezig in de Tour. Verdeling Tourdeelnemers naar land: 1. Frankrijk 40, 2. Spanje 31, 3. Italië 30, 4. Duitsland 15, 5. Australië 9, 6. Nederland, België 8, 8. Verenigde Staten 7, 9. Rusland, Zwitserland 6, 11. Oostenrijk 5, 12. Denemarken 4, 13. Estland, Noorwegen, Tsjechië, Zweden 2, 17. Colom bia, Ierland, Kazakhstan, Litou wen, Luxemburg, Nieuw-Zee- land, Polen, Portugal, Slovenië, Oekraïne, .Venezuela 1. SIXPACK m 2e etappe 5 juli 197 km BELGIË Bavay 75km 100fcm FRANKRIJK Tweede etappe, Charleroi- Namur (197 km). Ook op de derde dag van de 91e Tour de France blijft het reizend wielerspektakel in Wallonië. Hemelsbreed liggen Charleroi en finishplaats Namur amper der tigkilometer van elkaar verwij derd, desondanks is de etappe 195 kilometer lang. Driemaal eerder eindigde een Touretappe in de Waalse stad, nog nooit kwam een Nederlan der als eerste aan. Het lijkt wederom een mooie kans voor een sprintduel tussen Petacchi, Zabel, McEwen, Kirsi puu en andere krachtbundels. De twee heuveltjes van de vierde categorie zullen de grote meute niet uit elkaar krijgen. Dq favorieten voor de eindzege sparen liever hun krachten voor de ploegentijdrit, later deze week. Peter Farazijn is met een noodgang gearriveerd in Luik voor de pro loog. Foto: CPD/Wouter Borre ging wel. Maar hoe het over twee dagen zal zijn, ik heb geen idee?" Hij zegt naar het hotel te gaan. Dan kan hij zijn collega's de hind schuddep, het ritten- schema bekijken. „Ik heb feite lijk geen idee waar we vanaf morgen naar toe gaan." 1*1 i. Ze zijn goed getraind. „Zoals Lance Armstrong.En dat is maargoed ook. Want de Cutters „live life to the max."Zelfs in de Tour. Juist in de Tour. Wat'drie jaar geleden begon als een grap is inmiddels business voor Brian Bell en zijn maten. In 2001 waren ze nieuwsgierig naar Europa getogen om de Tour te beleven, om Lance iti de Alpen een duwtje in de rug te geven. Nu hebben ze een eigen item op de Amerikaanse televi sie, profiteren ook zij van de groeiende belangstelling voor de Tour 'back home'. Zoals die vervelende Duitse dui vel, met zijn drietand en bela chelijke pakje, vielen ook de Cutters direct op. Vooral hun plastic opblaashaai sprong in het oog. En het feit dat de kna pen een ijzeren conditie hadden. Bergop bleven ze moeiteloos honderden meters in het spoor van de coureurs. „Maar dat is misschien niet zo verrassend als ik zeg dat we elkaar kennen van het Track and Fieldteam, de at- letiekploeg, van de Universiteit van La Salle in Philadelphia. Vorig jaar al kregen de Yanks een groot deel van hun reis ge sponsord, dit jaar houden ze zelfs over aan hun drie weken durende verblijf in Europa. Be taalzender OLN (Outdoor Life Network) heeft dagelijks een item met de Cutters van enkele minuten, in ruil krijgen ze kost, inwoningen een salaris. „Het is nu ons zomerbaantje. Bovendien, en daar genieten ze misschien nog wel het meest van, hebben ze nu priviléges. Contactenèlaar draait het om zegt PJ Gallagher gewich - tig. Hij en zijn maten waren vo rige week al een dagje te gast bij de US Postal-ploeg. „We hadden Lance natuurlijk al eens gespro- kep. Maar nu kan dat wat fre quenter, kunnen we hem mak kelijker bereiken. Wat hij van ons vindt? Hij keurt wat we doen beslist goed, laat ik het zo mhar noemen.Stiekem, als de vijfvoudig winnaar het maar niet hoort, willen ze wel toege ven zich met hem verbonden te voelen. Wat wij doen, dat is entertainment. En zeg nou eer lijk, dat is wielrennen toch ook. Het is eigenlijk een voordeelier- pakking twee voor de prijs van één. Armstrong en de Cutters. Edward Swier

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15